Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2023


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, roulas40 είπε:

@Alexandrath μου Παρασκευή και εσύ;;!! Τέλεια!!

Πόσο μικρούλης είναι, θύμισέ μου.. Αν είναι πολύ μικρός, ίσως δεν καταλάβει κ τον ταλαιπωρήσεις άδικα..

Είναι 3 και κατι.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσι!!

@Alexandrath οριακά είναι ο μικρός.. στο να καταλάβει τι βλέπει, εννοώ.. παρε τον εσύ, για την αίσθηση.. Είμαι πολύ περίεργη πως θα το αντιμετωπίσει αυτό, θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις..

Κορίτσια κ εγω το νιώθω πλέον το μικράκι, κάθε μέρα κ συνέχεια!! Τι ωραία αισθηση!!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, roulas40 said:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσι!!

@Alexandrath οριακά είναι ο μικρός.. στο να καταλάβει τι βλέπει, εννοώ.. παρε τον εσύ, για την αίσθηση.. Είμαι πολύ περίεργη πως θα το αντιμετωπίσει αυτό, θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις..

Κορίτσια κ εγω το νιώθω πλέον το μικράκι, κάθε μέρα κ συνέχεια!! Τι ωραία αισθηση!!

Εσυ σαν τι το εξηγεις που το νοιωθεις ; Γιατι η καθένας τελικα το καταλαβεί διαφορετικα🤣

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, souz13 είπε:

Εσυ σαν τι το εξηγεις που το νοιωθεις ; Γιατι η καθένας τελικα το καταλαβεί διαφορετικα🤣

Στην αρχή, το ένοιωθα σαν γουργουρητό.. Σαν τις κινήσεις του εντέρου, αλλά λίιιιγο διαφορετικά.. Όσο περνούσε ο καιρός το ένιωθα πιο έντονα.. Ανάλογα και την περίπτωση βέβαια.. Άλλες φορές το νιώθω σαν κυματισμό κ καταλαβαίνω πως αλλάζει θέση, ενώ άλλες φορές νιώθω σαν χτύπημα εσωτερικά κ καταλαβαίνω οτι κλωτσάει.. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά, αλλά έτσι το αισθάνομαι εγω..

Καλημέρα κιόλας!!

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!! Χθες εκανα β’επιπεδου!!!! Όλα πηγαν πολυ καλά!! Με είχε 3 ωρες η γιατρός εκεί!! Δεν είχε καλή θέση, σαν να έκανε γιόγκα μου έλεγε συνέχεια η γιατρός 🤣

Επιβεβαιώσαμε οτι έχουμε κοριτσάκι 😁

23 εβδομάδες σήμερα και 560 γρ η μικρή!! Πολυ ζωηρή 🤪

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!! Με το καλό σε όλες σας !! Ήμαστε 22 εβδομαδες και στον τελευταίο υπέρηχο το εμβρυακι βγήκε μια βδομάδα μικρότερο ,σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο? Μέχρι στιγμής σε κάθε υπέρηχο έβγαινε η μεγαλύτερο ή όσο ακριβώς υπολογιζαμε....βέβαια αυτό την φορά έγινε και αλλαγή γιατρού παίζει ρόλο το μηχάνημα που διαθέτει ο γιατρός πιστεύετε? Β επιπέδου δεν έχουμε κάνει ακόμη έχουμε σε μια εβδομάδα ραντεβού..τον γιατρό που επιλέξαμε τώρα τον λένε Καραγιαννιδη Λαζαρος έχετε κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melinaki7 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Με το καλό σε όλες σας !! Ήμαστε 22 εβδομαδες και στον τελευταίο υπέρηχο το εμβρυακι βγήκε μια βδομάδα μικρότερο ,σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο? Μέχρι στιγμής σε κάθε υπέρηχο έβγαινε η μεγαλύτερο ή όσο ακριβώς υπολογιζαμε....βέβαια αυτό την φορά έγινε και αλλαγή γιατρού παίζει ρόλο το μηχάνημα που διαθέτει ο γιατρός πιστεύετε? Β επιπέδου δεν έχουμε κάνει ακόμη έχουμε σε μια εβδομάδα ραντεβού..τον γιατρό που επιλέξαμε τώρα τον λένε Καραγιαννιδη Λαζαρος έχετε κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο?

Παίζει ρόλο ο γιατρός, λίγο να μην το βάλει ακριβώς το μηχάνημα βγαίνει διάφορα σε μέρες. 1 εβδομάδα πάντως νομίζω ότι δεν είναι πολύ.. αιματωνεται σωστά? Αν ναι τότε δεν υπάρχει θέμα, σκέψου ότι ένα υγιές τέλειομηνο μπορεί να ζυγίζει από 2,5-4 κιλά περίπου, άλλα γεννιούνται πιο μικρά άλλα πιο μεγάλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Melinaki7 said:

Καλησπέρα κορίτσια!! Με το καλό σε όλες σας !! Ήμαστε 22 εβδομαδες και στον τελευταίο υπέρηχο το εμβρυακι βγήκε μια βδομάδα μικρότερο ,σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο? Μέχρι στιγμής σε κάθε υπέρηχο έβγαινε η μεγαλύτερο ή όσο ακριβώς υπολογιζαμε....βέβαια αυτό την φορά έγινε και αλλαγή γιατρού παίζει ρόλο το μηχάνημα που διαθέτει ο γιατρός πιστεύετε? Β επιπέδου δεν έχουμε κάνει ακόμη έχουμε σε μια εβδομάδα ραντεβού..τον γιατρό που επιλέξαμε τώρα τον λένε Καραγιαννιδη Λαζαρος έχετε κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο?

Καλη επιτυχια στην β επιπεδου σου ολα καλα θα ναι , δεν νομίζω να ειναι κτι αυτο που λες ισως παιζει ρολο το μηχανημα οπως λέμε ! Ρωτησες το γιατρό εσυ;

 

@Alexandrath μπράβο σας ολα καλα λοιπόν!!!!! Και εσεις μπεμπάρα δηλαδη ❣️❣️😅 εμένα ηταν μπρούμυτα οταν πηγαμε εκανα κανα μισαωρο βόλτα και εφαγα σοκολάτα και μετα αλλαξε θεση και την είδαμε στον υπέρυχο!!!!

κοριτσια με την αδεια που παίρνουμε πριν ξέρετε τι διαδικασία κανουμε ; Ξερω οτι γινεται ηλεκτρονικα και μετα το βλεπει ο εργοδότης στο σύστημα για να το αποδεχτεί και εκείνος αλλα δε ξερω πότε ακριβως το κανω 

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2023 at 6:35 ΜΜ, souz13 είπε:

Καλη επιτυχια στην β επιπεδου σου ολα καλα θα ναι , δεν νομίζω να ειναι κτι αυτο που λες ισως παιζει ρολο το μηχανημα οπως λέμε ! Ρωτησες το γιατρό εσυ;

 

@Alexandrath μπράβο σας ολα καλα λοιπόν!!!!! Και εσεις μπεμπάρα δηλαδη ❣️❣️😅 εμένα ηταν μπρούμυτα οταν πηγαμε εκανα κανα μισαωρο βόλτα και εφαγα σοκολάτα και μετα αλλαξε θεση και την είδαμε στον υπέρυχο!!!!

κοριτσια με την αδεια που παίρνουμε πριν ξέρετε τι διαδικασία κανουμε ; Ξερω οτι γινεται ηλεκτρονικα και μετα το βλεπει ο εργοδότης στο σύστημα για να το αποδεχτεί και εκείνος αλλα δε ξερω πότε ακριβως το κανω 

Μετράς 56 ημέρες πριν απο την πιθανη ημερομηνια τοκετου. Τα χαρτιά είτε τα κάνεις εσυ είτε ο λογιστής σου κ ο εργοδότης πρέπει να τα αποδεχτεί. Αυτό γίνεται λίγες ημέρες πριν σταματήσεις. Θα πρέπει να σου δώσει κ ο γιατρός χαρτί που να λέει οτι η πιθανή ημερομηνία είναι τοτε.

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 26/8/2023 at 9:23 ΠΜ, Alexandrath είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!! Χθες εκανα β’επιπεδου!!!! Όλα πηγαν πολυ καλά!! Με είχε 3 ωρες η γιατρός εκεί!! Δεν είχε καλή θέση, σαν να έκανε γιόγκα μου έλεγε συνέχεια η γιατρός 🤣

Επιβεβαιώσαμε οτι έχουμε κοριτσάκι 😁

23 εβδομάδες σήμερα και 560 γρ η μικρή!! Πολυ ζωηρή 🤪

Τέλεια τα νέα σας!!! Μπράβο κορίτσι μου!!! Ζωηρή η μπουμπού!!! Με το καλό τώρα να την κρατήσεις αγκαλιά!!

 

On 26/8/2023 at 2:58 ΜΜ, Melinaki7 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Με το καλό σε όλες σας !! Ήμαστε 22 εβδομαδες και στον τελευταίο υπέρηχο το εμβρυακι βγήκε μια βδομάδα μικρότερο ,σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο? Μέχρι στιγμής σε κάθε υπέρηχο έβγαινε η μεγαλύτερο ή όσο ακριβώς υπολογιζαμε....βέβαια αυτό την φορά έγινε και αλλαγή γιατρού παίζει ρόλο το μηχάνημα που διαθέτει ο γιατρός πιστεύετε? Β επιπέδου δεν έχουμε κάνει ακόμη έχουμε σε μια εβδομάδα ραντεβού..τον γιατρό που επιλέξαμε τώρα τον λένε Καραγιαννιδη Λαζαρος έχετε κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο?

Καλημέρα κορίτσι μου!! Η μια εβδομάδα δεν γνωρίζω αν χρειάζεται να σε αγχώσει, αλλά όντως μπορεί να έχει να κάνει με απόκλιση των μηχανημάτων.. ο γιατρός τι σου είπε;;

 

On 26/8/2023 at 6:35 ΜΜ, souz13 είπε:

κοριτσια με την αδεια που παίρνουμε πριν ξέρετε τι διαδικασία κανουμε ; Ξερω οτι γινεται ηλεκτρονικα και μετα το βλεπει ο εργοδότης στο σύστημα για να το αποδεχτεί και εκείνος αλλα δε ξερω πότε ακριβως το κανω

Δεν γνωρίζω και δε θυμάμαι τι δηλώνουμε κ πότε.. πρέπει να τα ψάξω πάλι από την αρχήηηη... Μήπως καμία έχει ρωτήσει ήδη ωστε να έχουμε ένα μπούσουλα;;

 

Λοιπόν κορίτσια, κάναμε κ εμείς την Παρασκευή τη β' επιπέδου μας!!! Όλα καλά!! Ανάπτυξη φυσιολογική και όλα βαίνουν καλώς!!! Αλλά μας την έκανα το μπεμπάκι!! Είμαστε αγοράκια!!! 🤪🤪🤪 Τα αγόρια μου ξενέρωσαν ζωή τους!!! 🤪🤪🤪 Αλλά οκ, είπαμε πως πάμε για ομάδα μπάσκετ σαν τους Αντετοκούμπο κ κάπως χαλάρωσαν!!!🤪🤪🤪

Εγώ έχω θέμα με τον τράχηλο τελικά.. Θα πάω πάλι για μέτρηση την Πέμπτη και την άλλη Τρίτη κ αν διαπιστωθεί σταδιακή μείωση σε αυτές τις δύο μετρήσεις, θα πάω για περίδεση... 😒😒😒 Δε σας το κρύβω πως ανησύχησα αρκετά, παρόλο που το έχω ξαναζήσει και ξέρω πως είναι.. Μού έκοψε κ το περπάτημα μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε κ είμαι να σκάσω.. 

 

  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, roulas40 said:

Τέλεια τα νέα σας!!! Μπράβο κορίτσι μου!!! Ζωηρή η μπουμπού!!! Με το καλό τώρα να την κρατήσεις αγκαλιά!!

 

Καλημέρα κορίτσι μου!! Η μια εβδομάδα δεν γνωρίζω αν χρειάζεται να σε αγχώσει, αλλά όντως μπορεί να έχει να κάνει με απόκλιση των μηχανημάτων.. ο γιατρός τι σου είπε;;

 

Δεν γνωρίζω και δε θυμάμαι τι δηλώνουμε κ πότε.. πρέπει να τα ψάξω πάλι από την αρχήηηη... Μήπως καμία έχει ρωτήσει ήδη ωστε να έχουμε ένα μπούσουλα;;

 

Λοιπόν κορίτσια, κάναμε κ εμείς την Παρασκευή τη β' επιπέδου μας!!! Όλα καλά!! Ανάπτυξη φυσιολογική και όλα βαίνουν καλώς!!! Αλλά μας την έκανα το μπεμπάκι!! Είμαστε αγοράκια!!! 🤪🤪🤪 Τα αγόρια μου ξενέρωσαν ζωή τους!!! 🤪🤪🤪 Αλλά οκ, είπαμε πως πάμε για ομάδα μπάσκετ σαν τους Αντετοκούμπο κ κάπως χαλάρωσαν!!!🤪🤪🤪

Εγώ έχω θέμα με τον τράχηλο τελικά.. Θα πάω πάλι για μέτρηση την Πέμπτη και την άλλη Τρίτη κ αν διαπιστωθεί σταδιακή μείωση σε αυτές τις δύο μετρήσεις, θα πάω για περίδεση... 😒😒😒 Δε σας το κρύβω πως ανησύχησα αρκετά, παρόλο που το έχω ξαναζήσει και ξέρω πως είναι.. Μού έκοψε κ το περπάτημα μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε κ είμαι να σκάσω.. 

 

Δηλαδη τι ειναι η περιδεση; 🥹🥹 ολα καλα ευχομαι με το καλο το αγοράκια σας !!!! 
εγω σημερα μπήκα στην 23 εβδομάδα 🥳🥳🥳🥳 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@roulas40 Αγοράκια τελικά;;; ελα υπέροχο είναι μπράβο κοπέλα μου ❤️ πες μας ακριβώς τι είναι η περιδεση και την έχεις ξανά κάνει;; 
@Melinaki7 ρώτησες τον γιατρό σου εάν είναι φυσιολογικό αυτό;; Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τα μηχανήματα δεν θα είναι κάτι!!! 
@souz13 μπράβο κοπέλα μου κι εγώ σε 2 ημέρες μπαίνω στην 22 βδομάδα. Τετάρτη έχω γυναικολόγο να δούμε πως πάμε και 8 του μηνός την β επιπέδου με το καλό!!! 

Link to comment
Share on other sites

@souz13, @Σμαραγδένια κορίτσια μου, σοοοορρρυυυυυ!! Δεν το έγραψα σωστά!!! Ένα αγοράκι κυοφορώ, αλλά το έγραψα σαν κλασσική ελληνίδα μάνα που για όλα όσα αφορούν το παιδί της μιλάει στον α' πληθυντικό!!! 🤪🤪

Όσο για την περίδεση, είναι ένα ειδικό ράμμα για τον τράχηλο΄, που βάζεις με μια μικροεπέμβαση.. Το κάνεις προληπτικά, σε περιπτώσεις "παθολογικά" μικρού τραχήλου, προκειμένου να αποφύγεις τον πρόωρο τοκετό.. Στο δεύτερο παιδακι μου είχα κάνει προληπτικά από την 14 -15 σχεδός εβδομάδα (δεν θυμάμαι ακριβώς) γιατί πρίν από αυτό είχα χάσει ένα ακόμα μωράκι στην 21η-23η εβδομάδα (πάλι δεν θυμαμαι ακριβώς) λόγω έναρξης τοκετού από ανεπάρκεια τραχήλου.. Απλά μετα θέλει πολύ προσοχή, καθόλου κούραση, ξάπλα όσο γίνεται κοκ... 

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, roulas40 said:

@souz13, @Σμαραγδένια κορίτσια μου, σοοοορρρυυυυυ!! Δεν το έγραψα σωστά!!! Ένα αγοράκι κυοφορώ, αλλά το έγραψα σαν κλασσική ελληνίδα μάνα που για όλα όσα αφορούν το παιδί της μιλάει στον α' πληθυντικό!!! 🤪🤪

Όσο για την περίδεση, είναι ένα ειδικό ράμμα για τον τράχηλο΄, που βάζεις με μια μικροεπέμβαση.. Το κάνεις προληπτικά, σε περιπτώσεις "παθολογικά" μικρού τραχήλου, προκειμένου να αποφύγεις τον πρόωρο τοκετό.. Στο δεύτερο παιδακι μου είχα κάνει προληπτικά από την 14 -15 σχεδός εβδομάδα (δεν θυμάμαι ακριβώς) γιατί πρίν από αυτό είχα χάσει ένα ακόμα μωράκι στην 21η-23η εβδομάδα (πάλι δεν θυμαμαι ακριβώς) λόγω έναρξης τοκετού από ανεπάρκεια τραχήλου.. Απλά μετα θέλει πολύ προσοχή, καθόλου κούραση, ξάπλα όσο γίνεται κοκ... 

αρα ξεκούραση μέχρι να δεις τι θα γίνει; Αν γινει ομως η επεμβαση δεν ειναι κατι ανησυχητικο μετά ; Σου ευχομαι ολα να πάνε καλά!!!!

 

αυτο για την άδεια την κανουμε ηλεκτρονικα δηλαδη; Θα ρωτησω και την γυναικολογο μου στις 13 του μηνα που θα παω γιατι νομιζω θελει να στειλεις και το χαρτι για την πητ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...