Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, miou90 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!! 

Να που ηρθε η ώρα να μοιραζόμαστε εμπειρίες κ απορίες για τα μωράκια μας και όχι για τις κοιλιές μας 🤣

Εμείς σε λίγες μέρες σαραντιζουμε και από τις 20 μέρες έχουμε κολικους, όχι με έντονο κλάμα αλλά πολλα αέρια και σφίξιμο, γκρίνια απογοήτευση. Δίνουμε infacolic και προβιοτικά αλλά λίγο βοηθάνε νομίζω. 

@Nadiaki κουραγιο κ σε σένα! Να σου πω ανακουφιστηκα που γράφεις κ εσυ τα ίδια γιατί εγώ πρωτη φορα μαμά και έχω αγχωθεί. Όλη τη νυχτα βρυχάται, γρυλιζει και σφιγγεται. Είναι φυσιολογικό στους κολικους ; Είμαστε όλη μέρα αγκαλιά αλλιώς κλαίει, μόνο έτσι ανακουφιζεται ο γλυκουλης. 

Κατά τα άλλα είναι ένας γλυκας, είμαι ερωτευμένη. 💙

 

 

Ακριβώς το ίδιο και εμείς .. αφού ακόμα και όταν κοιμάται δεν μπορω να κοιμηθώ από τους ηχούς σαν να πάει να κλάψει, την λέμε λιοντάρι 🦁 😂 και εμείς κάτι σταγόνες προβιοτικα δίνουμε  δεν ξέρω αν όντως βοηθούν .. 

Φυσικά στις μεγάλες κρίσεις μόνο αγκάλια και απορροφητήρα, αλλιώς όλη μέρα πάλι αγκαλιά αλλά πιο ήρεμα !

πρίν από 26 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Σε νιώθω 

Δυστυχώς έτσι είναι με τους κολικούς. Δεν μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, θηλάζω κάθε 1 με 1 1/2 ώρα και δεν  έχω τον χρόνο ούτε καν να σκεφτώ να είναι τα πράγματα στην εντέλεια, πρακτικά δεν γίνεται

Εγώ το αποδέχτηκα ότι το σπίτι θα είναι χάλια 🤣 δεν γίνεται ούτε να φάω δεν μπορώ πόσο μάλλον να καθαρίσω ! 

 

Μια ερώτηση να δω αν συμβαίνει κ σε άλλους ! Όταν με το καλό κοιμάται το μικρακι σας και αλλάζεται δωμάτιο ξυπνάει ; μπορεί να κοιμάται τόσο βαθειά και μόλις πάω να βάλω νερό πχ ξυπνάει με την μια 🥴

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Ακριβώς το ίδιο και εμείς .. αφού ακόμα και όταν κοιμάται δεν μπορω να κοιμηθώ από τους ηχούς σαν να πάει να κλάψει, την λέμε λιοντάρι 🦁 😂 και εμείς κάτι σταγόνες προβιοτικα δίνουμε  δεν ξέρω αν όντως βοηθούν .. 

Φυσικά στις μεγάλες κρίσεις μόνο αγκάλια και απορροφητήρα, αλλιώς όλη μέρα πάλι αγκαλιά αλλά πιο ήρεμα !

Εγώ το αποδέχτηκα ότι το σπίτι θα είναι χάλια 🤣 δεν γίνεται ούτε να φάω δεν μπορώ πόσο μάλλον να καθαρίσω ! 

 

Μια ερώτηση να δω αν συμβαίνει κ σε άλλους ! Όταν με το καλό κοιμάται το μικρακι σας και αλλάζεται δωμάτιο ξυπνάει ; μπορεί να κοιμάται τόσο βαθειά και μόλις πάω να βάλω νερό πχ ξυπνάει με την μια 🥴

 

Χαχαχα εμένα αυτό που ξυπνάει το κάνει μόλις πάω να ξαπλώσω κ όχι να αλλάξω δωμάτιο.. μάλλον έχουν κάποιο ραντάρ και καταλαβαίνουν ότι απομακρυνόμαστε η ότι θελουμε να ισιώσουμε λίγο το κορμί μας! Όσο για τους ήχους που κάνουν όταν κοιμούνται, είναι απίστευτο πως βγάζουν τόσο ήχο αυτά τα πλασματάκια! Επειδή την είχα πατήσει με τον μεγάλο, 4 μήνες ξυπνούσα από αυτούς τους ήχους, βρήκα ως λύση την Ολι την κουκουβάγια! Βάζω λευκούς ήχους συγκεκριμένα το τρεχούμενο νερό για να καλύπτει αυτούς τους ήχους! Τουλάχιστον τις δυο τρεις ώρες που κοιμάται να κοιμόμαστε κ μεις σαν άνθρωποι..

 

Όσο για το σπίτι μην σας απασχολεί καθόλου! Κανένας δεν θα παρεξηγήσει ένα ακατάστατο σπίτι όταν υπάρχει νεογέννητο, κ αν παρεξηγήσει πρόβλημα του.. να γίνονται τα βασικά και δίνουμε προτεραιότητα στο μωράκι κ σε μας! Και να μην ξεχνάμε να κάνουμε ντους..! Εγώ το βάζω υπενθύμιση Γτ πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως φεύγει η μέρα κ πολλές φορές δεν έχω κουράγιο ούτε για αυτό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

 

Όσο για το σπίτι μην σας απασχολεί καθόλου! Κανένας δεν θα παρεξηγήσει ένα ακατάστατο σπίτι όταν υπάρχει νεογέννητο, κ αν παρεξηγήσει πρόβλημα του.. να γίνονται τα βασικά και δίνουμε προτεραιότητα στο μωράκι κ σε μας! Και να μην ξεχνάμε να κάνουμε ντους..! Εγώ το βάζω υπενθύμιση Γτ πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως φεύγει η μέρα κ πολλές φορές δεν έχω κουράγιο ούτε για αυτό 

Πόσο εγώ 🤣🤣 Αγωνιστικούς χαιρετισμούς 💪

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Και εμείς έχουμε θέμα πλέον με την κοιλίτσα.. Δεν ξέρω αν είναι κολικοί, αλλά έχει αρκετά αέρια, ζοριζεται και δυσανασχετεί. Δεν κλαίει-πολυ σπάνια- αλλά καταλαβαίνω ότι σφίγγεται και βγάζει ήχους. Το κακο είναι ότι ορισμένες φορές θέλει μόνο αγκαλιά. Χτες το βράδυ πχ μόλις την ακουμπούσα στο λίκνο, ξυπνούσε και έκλαιγε. Οπότε περάσαμε οοοολη τη νύχτα αγκαλιά με εμένα να μην έχω κλείσει μάτι. Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις; Και λευκούς ήχους της βάζω, και ασκησουλες στα πόδια της κάνω να φύγουν τα αέρια, και περιμένω να αποκοιμηθεί καλά για να την βάλω στο λίκνο, αλλά κάποιες μέρες δεν πιανει τίποτα! 25 ημερών είναι σήμερα και τρέμω στην ιδέα ότι τα πράγματα ίσως χειροτερέψουν..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Ellimn είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Και εμείς έχουμε θέμα πλέον με την κοιλίτσα.. Δεν ξέρω αν είναι κολικοί, αλλά έχει αρκετά αέρια, ζοριζεται και δυσανασχετεί. Δεν κλαίει-πολυ σπάνια- αλλά καταλαβαίνω ότι σφίγγεται και βγάζει ήχους. Το κακο είναι ότι ορισμένες φορές θέλει μόνο αγκαλιά. Χτες το βράδυ πχ μόλις την ακουμπούσα στο λίκνο, ξυπνούσε και έκλαιγε. Οπότε περάσαμε οοοολη τη νύχτα αγκαλιά με εμένα να μην έχω κλείσει μάτι. Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις; Και λευκούς ήχους της βάζω, και ασκησουλες στα πόδια της κάνω να φύγουν τα αέρια, και περιμένω να αποκοιμηθεί καλά για να την βάλω στο λίκνο, αλλά κάποιες μέρες δεν πιανει τίποτα! 25 ημερών είναι σήμερα και τρέμω στην ιδέα ότι τα πράγματα ίσως χειροτερέψουν..

Να σου ζήσει κορίτσι!! Καλέ 25 ημερών είναι τι περίμενες? Να το ταιζεις το μωρό Κ μετά να παίζει με τους φίλους του? Μέχρι 5 μηνών τουλάχιστον όλη μέρα Κ νύχτα αγκαλιά θα είστε μωρό είναι αγκαλιά θέλει. Αέρια φυσιολογικό είναι να έχει Κ να σφίγγετε φυσιολογικοτατο τώρα φτιάχνει το έντερο του  Αφού δεν κλαίει σημαίνει ότι δεν πονάει απλά σαν νεογέννητο ακόμα έχει μια δυσκολία όπως όλα τα μωρά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μας. Ψιλό ανησυχίες έχουμε ξεκινήσει και εμείς εδώ και 3-4 μέρες.σημερα είμαστε 19ημερων  Πολλά αέρια και ζορισμα. Εμείς όμως δεν θηλαζουμε πίνουμε εξ αρχής φόρμουλα. 


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Και εμείς έχουμε θέμα πλέον με την κοιλίτσα.. Δεν ξέρω αν είναι κολικοί, αλλά έχει αρκετά αέρια, ζοριζεται και δυσανασχετεί. Δεν κλαίει-πολυ σπάνια- αλλά καταλαβαίνω ότι σφίγγεται και βγάζει ήχους. Το κακο είναι ότι ορισμένες φορές θέλει μόνο αγκαλιά. Χτες το βράδυ πχ μόλις την ακουμπούσα στο λίκνο, ξυπνούσε και έκλαιγε. Οπότε περάσαμε οοοολη τη νύχτα αγκαλιά με εμένα να μην έχω κλείσει μάτι. Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις; Και λευκούς ήχους της βάζω, και ασκησουλες στα πόδια της κάνω να φύγουν τα αέρια, και περιμένω να αποκοιμηθεί καλά για να την βάλω στο λίκνο, αλλά κάποιες μέρες δεν πιανει τίποτα! 25 ημερών είναι σήμερα και τρέμω στην ιδέα ότι τα πράγματα ίσως χειροτερέψουν..

Καλημέρα! Να μην αγχώνεσαι θα περάσει σταδιακά! Ακριβώς το ίδιο είχαμε κ μεις ζοριζονταν κοκκίνιζε μέχρι να καταφέρει να κάνει κακά κ να ηρεμήσει.. συνήθως το παρατηρούσαμε μετά το φαγητό ότι την έπιανε έντονα κ ήθελε μόνιμα αγκαλιτσα.. Σ αυτή τη φάση δυστυχώς πας Εσυ με το προγραμμα του μωρού.. αν δεν έχεις αλλά παιδάκια προσπάθησε να κοιμάσαι όταν κοιμάται κ αυτό.. εμάς σήμερα είναι 42 ημερών κ τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από ότι την προηγούμενη βδομάδα! Κοιμήθηκε σερί τέσσερις ώρες κ επιτέλους κοιμηθήκαμε κ μεις λίγο σαν άνθρωποι!  Όσο για το ποσό θα πάρει είναι στο παιδί.. αλλά παιδάκια γενικά κάνουν πιο ανήσυχο ύπνο η δεν θέλουν να κοιμούνται τόσο πολύ.. Εσυ θα ακολουθείς τις ανάγκες του δικού σου μωρού 

16 ώρες πρίν, linaa είπε:

Να σου ζήσει κορίτσι!! Καλέ 25 ημερών είναι τι περίμενες? Να το ταιζεις το μωρό Κ μετά να παίζει με τους φίλους του? Μέχρι 5 μηνών τουλάχιστον όλη μέρα Κ νύχτα αγκαλιά θα είστε μωρό είναι αγκαλιά θέλει. Αέρια φυσιολογικό είναι να έχει Κ να σφίγγετε φυσιολογικοτατο τώρα φτιάχνει το έντερο του  Αφού δεν κλαίει σημαίνει ότι δεν πονάει απλά σαν νεογέννητο ακόμα έχει μια δυσκολία όπως όλα τα μωρά 

Το πρώτο μου πάντως από δυο μηνών κοιμόνταν 5ωρα σερί.. όλα τα μωράκια είναι διαφορετικά! Καλύτερα να μην τρομάζουμε τις μανούλες που είναι άυπνες και κουρασμένες με χρονικά περιθώρια..🥰

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Καλημέρα! Να μην αγχώνεσαι θα περάσει σταδιακά! Ακριβώς το ίδιο είχαμε κ μεις ζοριζονταν κοκκίνιζε μέχρι να καταφέρει να κάνει κακά κ να ηρεμήσει.. συνήθως το παρατηρούσαμε μετά το φαγητό ότι την έπιανε έντονα κ ήθελε μόνιμα αγκαλιτσα.. Σ αυτή τη φάση δυστυχώς πας Εσυ με το προγραμμα του μωρού.. αν δεν έχεις αλλά παιδάκια προσπάθησε να κοιμάσαι όταν κοιμάται κ αυτό.. εμάς σήμερα είναι 42 ημερών κ τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από ότι την προηγούμενη βδομάδα! Κοιμήθηκε σερί τέσσερις ώρες κ επιτέλους κοιμηθήκαμε κ μεις λίγο σαν άνθρωποι!  Όσο για το ποσό θα πάρει είναι στο παιδί.. αλλά παιδάκια γενικά κάνουν πιο ανήσυχο ύπνο η δεν θέλουν να κοιμούνται τόσο πολύ.. Εσυ θα ακολουθείς τις ανάγκες του δικού σου μωρού 

Το πρώτο μου πάντως από δυο μηνών κοιμόνταν 5ωρα σερί.. όλα τα μωράκια είναι διαφορετικά! Καλύτερα να μην τρομάζουμε τις μανούλες που είναι άυπνες και κουρασμένες με χρονικά περιθώρια..🥰

Εγώ πάντως θα τρόμαζα περισσότερο αν άκουγα ότι αλλά μωρά κοιμουνται σερί Κ το δικό μου δεν κοιματε Κ με αυτή την λογική το είπα ότι για πολύ καιρό ακόμα το μωρό θα κοιματε αγκαλιά . Γιατί υπάρχει Κ αυτή η άποψη ότι τα μωρά μετά τις 40 μέρες κοιμούνται Κ είναι νομίζω πιο τρομακτικό να πιστευει μια νέα μαμά ότι το δικό της μωρό κλαίει Κ τα άλλα κοιμούνται .

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Εγώ πάντως θα τρόμαζα περισσότερο αν άκουγα ότι αλλά μωρά κοιμουνται σερί Κ το δικό μου δεν κοιματε Κ με αυτή την λογική το είπα ότι για πολύ καιρό ακόμα το μωρό θα κοιματε αγκαλιά . Γιατί υπάρχει Κ αυτή η άποψη ότι τα μωρά μετά τις 40 μέρες κοιμούνται Κ είναι νομίζω πιο τρομακτικό να πιστευει μια νέα μαμά ότι το δικό της μωρό κλαίει Κ τα άλλα κοιμούνται .

Να πούμε δλδ και για τα δίχρονα που ακόμα μερικά ξυπνάνε δυο τρεις φορές τη νύχτα; Αυτό εννοείτε; Γτ αν ρωτήσουμε την κάθε μαμά τι κάνει το παιδάκι της θα μας πει κάτι διαφορετικό… το θέμα είναι να μην απογοητεύουμε την κάθε μαμά.. δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται η κάθε μανούλα σωματική και ψυχολογική.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Νατασα1992 είπε:

Να πούμε δλδ και για τα δίχρονα που ακόμα μερικά ξυπνάνε δυο τρεις φορές τη νύχτα; Αυτό εννοείτε; Γτ αν ρωτήσουμε την κάθε μαμά τι κάνει το παιδάκι της θα μας πει κάτι διαφορετικό… το θέμα είναι να μην απογοητεύουμε την κάθε μαμά.. δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται η κάθε μανούλα σωματική και ψυχολογική.. 

Απτό να πιστεύει μια μαμά ότι το φυσιολογικό είναι τα παιδιά να κοιμούνται από της 8 το βράδυ μέχρι το πρωί Κ να τρώνε όλα τα φαγητά Κ ότι μόνο το δικό της ξυπνάει Κ δεν τρώει τίποτα καλό είναι να πούμε Κ για τα δίχρονα που αργούν να κοιμηθούν ξυπνάνε μέσα στη νύχτα Κ δεν τρώνε τίποτα Κ είναι απόλυτο φυσιολογικό . Γιατί οι ενοχές που δημιουργούνται στις μαμάδες που ακούνε συνέχεια το δικό μου ηρέμησε από 2 μηνών Κ μπήκε σε πρόγραμμα είναι πιο επικίνδυνες για την ψυχολογία της . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 14/11/2023 at 2:17 ΜΜ, Nadiaki είπε:

Ακριβώς το ίδιο και εμείς .. αφού ακόμα και όταν κοιμάται δεν μπορω να κοιμηθώ από τους ηχούς σαν να πάει να κλάψει, την λέμε λιοντάρι 🦁 😂 και εμείς κάτι σταγόνες προβιοτικα δίνουμε  δεν ξέρω αν όντως βοηθούν .. 

Φυσικά στις μεγάλες κρίσεις μόνο αγκάλια και απορροφητήρα, αλλιώς όλη μέρα πάλι αγκαλιά αλλά πιο ήρεμα !

Εγώ το αποδέχτηκα ότι το σπίτι θα είναι χάλια 🤣 δεν γίνεται ούτε να φάω δεν μπορώ πόσο μάλλον να καθαρίσω ! 

 

Μια ερώτηση να δω αν συμβαίνει κ σε άλλους ! Όταν με το καλό κοιμάται το μικρακι σας και αλλάζεται δωμάτιο ξυπνάει ; μπορεί να κοιμάται τόσο βαθειά και μόλις πάω να βάλω νερό πχ ξυπνάει με την μια 🥴

 

Κατά τη διάρκεια της ημέρας σε κλάσματα δευτερολέπτου ξυπνάει σαν να υπάρχει ένας αισθητήρας ένα πράγμα, το βράδυ όταν έχει κοιμηθεί βαθιά δεν το κάνει

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σαν νέα μαμά όλα μου είναι άγνωστα ακόμα και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται κυρίως για να μην κάνω κάτι λάθος. Εσείς πιπίλα δίνετε στα μωράκια σας; Σκέφτομαι αν θα την βοηθούσε το βράδυ σαν παρηγοριά (και την καταφέρω να κοιμηθεί στο λίκνο) γιατί πολλές φορές δείχνει ότι πεινάει και όταν τη βάζω στο στήθος απλά πιπιλαει χωρίς να τρώει. Ξέρω ότι ο θηλασμος δεν είναι μόνο για τροφή για αυτό λέω για την πιπίλα. Η μαία μου είχε πει μετά τις 40 μέρες αν θέλω να δώσω ώστε να εδραιωθεί ο θηλασμος και να μην προκληθεί σύγχυση θηλών. Εμείς σήμερα είμαστε 4 εβδομάδων ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σαν νέα μαμά όλα μου είναι άγνωστα ακόμα και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται κυρίως για να μην κάνω κάτι λάθος. Εσείς πιπίλα δίνετε στα μωράκια σας; Σκέφτομαι αν θα την βοηθούσε το βράδυ σαν παρηγοριά (και την καταφέρω να κοιμηθεί στο λίκνο) γιατί πολλές φορές δείχνει ότι πεινάει και όταν τη βάζω στο στήθος απλά πιπιλαει χωρίς να τρώει. Ξέρω ότι ο θηλασμος δεν είναι μόνο για τροφή για αυτό λέω για την πιπίλα. Η μαία μου είχε πει μετά τις 40 μέρες αν θέλω να δώσω ώστε να εδραιωθεί ο θηλασμος και να μην προκληθεί σύγχυση θηλών. Εμείς σήμερα είμαστε 4 εβδομάδων ακριβώς.

Καλημέρα σου,

καλό είναι να μην δώσεις πιπίλα αφού θηλάζεις αποκλειστικά, και εγώ στην ίδια φάση είμαι, είμαστε 40 ημερών. Δεν έχω δώσει πιπίλα, μερικές φορές για νανουριστεί ο μικρός πιπιλίζει μόνος του τα δαχτυλάκια του. Να έχεις στο μυαλό σου ότι είναι ακόμα πολύ μικρά, θέλουν αγκαλιά και οικεία μυρωδιά και ζεστασιά, διάβασε για το 4ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πως νιώθουν.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Ερώτηση προς τις θηλάζουσες μανούλες! Τι φαγητά σας απαγόρευσαν να τρώτε για όσο θηλάζετε η μαία κ ο παιδίατρος σας;;

Πικάντικα όσπρια Κ όχι πολλά χορταρικά σαλατικα κτλ. Αν υπάρξει αλλεργία(πχ αίμα στα κακά ) κόβεις Κ γαλακτοκομικά Κ κρυφά γαλακτομικα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...