Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Στις 8 το βράδυ μου έβαλαν το φάρμακο με 4 εκ διαστολή και στις 10 είχα φτάσει 10 διαστολή. Μετά ήταν η φάση της εξώθησης όπου έσπρωχνα 4.30 ώρες ωστόσο αυτό έγινε Γτ είχα πολύ κοντό ομφάλιο λώρο που δεν άφηνε το μωρο να κατέβει, ήταν δλδ 5 εκ από την έξοδο και είχε κολλήσει εκεί. Επίσης το μωρο ήρθε με οπίσθια ινιακή προβολή δλδ με το πρόσωπο προς τα πάνω. Και τα δυο δεν μπόρεσε φυσικά να τα προβλέψει με αποτέλεσμα να σπρώχνω τόσες ώρες και στο τέλος να βγει με βεντουζα. 

Μπράβο σου που τα κατάφερες!! Είσαι φοβερή!! Χαίρομαι που ο ιατρός σου το πάλεψε μέχρι τέλος και γέννησες φυσιολογικά!! Ξεκίνησες με διαστολή, εγώ ούτε καν δεν έχει εξαλειφθεί και δεν έχει μαλακώσει ο τράχηλος στο 2,9 είναι ακόμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Μπράβο σου που τα κατάφερες!! Είσαι φοβερή!! Χαίρομαι που ο ιατρός σου το πάλεψε μέχρι τέλος και γέννησες φυσιολογικά!! Ξεκίνησες με διαστολή, εγώ ούτε καν δεν έχει εξαλειφθεί και δεν έχει μαλακώσει ο τράχηλος στο 2,9 είναι ακόμα. 

Κι εγώ δεν είχα ούτε διαστολή, ούτε εξάλειψη όταν ξεκίνησε αυτόματα ο τοκετός. Στην πρόκληση είχα 1 διαστολή, λόγω δεύτερης γέννας και μόνο. Το αναφέρω για να δεις ότι γίνεται να εξελιχθεί ο τοκετός ακόμη και αν δεν πληρούνται όλες οι προδιαγραφές από νωρίτερα! Μπορεί ξαφνικά από εκεί που λες ότι τίποτα δεν δείχνει να γεννάω στις επόμενες 2 εβδομάδες, μέσα σε 2 ώρες να ξεκινήσει ο τοκετός!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Μπράβο σου που τα κατάφερες!! Είσαι φοβερή!! Χαίρομαι που ο ιατρός σου το πάλεψε μέχρι τέλος και γέννησες φυσιολογικά!! Ξεκίνησες με διαστολή, εγώ ούτε καν δεν έχει εξαλειφθεί και δεν έχει μαλακώσει ο τράχηλος στο 2,9 είναι ακόμα. 

Κοιτά η αλήθεια είναι πως αν γυρνούσα πίσω τον χρόνο θα ζητούσα να κάνω καισαρική.. και όχι για όλη την ταλαιπωρία της εξώθησης, εκείνη ήταν ανώδυνη.. αλλά επειδή με τοσο σπρώξιμο και την ινιακή προβολή είχα άπειρα ράμματα.. επίσης ήμουν τοσο τυχερή που από τις τόσες πολλές δόσεις επισκληρίδειο που έφαγα αδρανοποιηθηκε η κυστη μου και ήμουν με καθετήρα για δέκα μέρες.. για αυτό τον λόγο και μόνο, θέλω αυτή τη φορά να κάνω έναν φυσικό τοκετό χωρίς καθόλου παρεμβάσεις.. φυσικά αν υπάρχει θέμα δεν θα κάτσω να επιμείνω στον φυσιολογικό τοκετό αλλά θέλω να αποφύγω όσο το δυνατόν να περάσω τα ίδια με την πρώτη φορά. 

  • Μου αρέσει 2
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλες! 

Τις ευχές μου στις μανούλες που γέννησαν! Κάθε ευτυχία με τα μωράκια σας! ❤

Εγώ ακόμα κλεισμένη σπιτι σε αδράνεια για τις συσπάσεις. Ευτυχώς πάνε καλά, προφανώς δεν ήταν τοκετού. Την Δευτέρα όμως έχω γιατρό και λογικά θα μας ορίσει το ραντεβού γιατί θα παω με καισαρική. Το ευτυχημα είναι πως γυρνάει ο άντρας μου και έτσι όλα θα είναι τέλεια! Γυρω στις 37+4 , 37+5 είχε πει πως θα παμε αφού ο μπεμπης είναι μεγαλόσωμος πανω απο το μέσο όρο. Όποτε κοντοζυγωνουμε, μεθαυριο θα ξέρουμε 😊

Καμιά άλλη μανουλα που θα παει με καισαρική;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, miou90 είπε:

Καλησπερα σε όλες! 

Τις ευχές μου στις μανούλες που γέννησαν! Κάθε ευτυχία με τα μωράκια σας! ❤

Εγώ ακόμα κλεισμένη σπιτι σε αδράνεια για τις συσπάσεις. Ευτυχώς πάνε καλά, προφανώς δεν ήταν τοκετού. Την Δευτέρα όμως έχω γιατρό και λογικά θα μας ορίσει το ραντεβού γιατί θα παω με καισαρική. Το ευτυχημα είναι πως γυρνάει ο άντρας μου και έτσι όλα θα είναι τέλεια! Γυρω στις 37+4 , 37+5 είχε πει πως θα παμε αφού ο μπεμπης είναι μεγαλόσωμος πανω απο το μέσο όρο. Όποτε κοντοζυγωνουμε, μεθαυριο θα ξέρουμε 😊

Καμιά άλλη μανουλα που θα παει με καισαρική;

Καλησπέρα,εγώ 10/10 μπαίνω για καισαρική  εκτός απροόπτου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, miou90 είπε:

Καλησπερα σε όλες! 

Τις ευχές μου στις μανούλες που γέννησαν! Κάθε ευτυχία με τα μωράκια σας! ❤

Εγώ ακόμα κλεισμένη σπιτι σε αδράνεια για τις συσπάσεις. Ευτυχώς πάνε καλά, προφανώς δεν ήταν τοκετού. Την Δευτέρα όμως έχω γιατρό και λογικά θα μας ορίσει το ραντεβού γιατί θα παω με καισαρική. Το ευτυχημα είναι πως γυρνάει ο άντρας μου και έτσι όλα θα είναι τέλεια! Γυρω στις 37+4 , 37+5 είχε πει πως θα παμε αφού ο μπεμπης είναι μεγαλόσωμος πανω απο το μέσο όρο. Όποτε κοντοζυγωνουμε, μεθαυριο θα ξέρουμε 😊

Καμιά άλλη μανουλα που θα παει με καισαρική;

Γεια σου. Εγώ θα πάω με κτ. Και μάλιστα αύριο που έχω NST θα κανονίσω το ραντεβού μου. Σήμερα είμαι 37 +5 κ του ζήτησα να πάω όσο πιο κοντά γίνεται στις 39. 
Οπότε αύριο θα ξέρουμε πότε θα μπούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα κορίτσια! Σήμερα το πρωί στις 5.30, ήρθε μόνη της η ζουμερουλα χωρίς να περιμένει το ραντεβού μας την Πέμπτη.

Με το καλό όλες σας να πάρετε στην αγκαλιά σας ασφαλή και υγιή τα μωράκια σας στην ώρα τους!!!

  • Λουλούδια 9
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Athene είπε:

Γέννησα κορίτσια! Σήμερα το πρωί στις 5.30, ήρθε μόνη της η ζουμερουλα χωρίς να περιμένει το ραντεβού μας την Πέμπτη.

Με το καλό όλες σας να πάρετε στην αγκαλιά σας ασφαλή και υγιή τα μωράκια σας στην ώρα τους!!!

@Athene πολλά πολλά συγχαρητήρια!!!! Αυτά είναι εκεί που δεν το περιμένεις να σου έρθει 😁Κάθε χαρά σου εύχομαι!! Κύλησαν όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Athene είπε:

Γέννησα κορίτσια! Σήμερα το πρωί στις 5.30, ήρθε μόνη της η ζουμερουλα χωρίς να περιμένει το ραντεβού μας την Πέμπτη.

Με το καλό όλες σας να πάρετε στην αγκαλιά σας ασφαλή και υγιή τα μωράκια σας στην ώρα τους!!!

Να σας ζήσει Αθηνά μου! Να είναι γερή και ευτυχισμένη στη ζωή της! Και συ γρήγορη ανάρρωση!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Athene said:

Γέννησα κορίτσια! Σήμερα το πρωί στις 5.30, ήρθε μόνη της η ζουμερουλα χωρίς να περιμένει το ραντεβού μας την Πέμπτη.

Με το καλό όλες σας να πάρετε στην αγκαλιά σας ασφαλή και υγιή τα μωράκια σας στην ώρα τους!!!

Να ζήσει η ζουμερούλα και να είστε καλά και οι δύο μαζί! Πες μας λεπτομέρειες όταν αναρρώσεις ✌️🤞

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Athene είπε:

Γέννησα κορίτσια! Σήμερα το πρωί στις 5.30, ήρθε μόνη της η ζουμερουλα χωρίς να περιμένει το ραντεβού μας την Πέμπτη.

Με το καλό όλες σας να πάρετε στην αγκαλιά σας ασφαλή και υγιή τα μωράκια σας στην ώρα τους!!!

Να σας ζήσει !! Να είναι πάντα γερή ! Πήγαν όλα καλά ;;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Athene said:

Γέννησα κορίτσια! Σήμερα το πρωί στις 5.30, ήρθε μόνη της η ζουμερουλα χωρίς να περιμένει το ραντεβού μας την Πέμπτη.

Με το καλό όλες σας να πάρετε στην αγκαλιά σας ασφαλή και υγιή τα μωράκια σας στην ώρα τους!!!

Να σας ζήσει η μπέμπα σας 👶🩷

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! Τώρα αν σας πω ότι για δεύτερη φορά δούλεψε το "κόλπο" μας με τον άντρα μου, θα μου πείτε σύμπτωση; και στην πρώτη μου και στην τρίτη μου εγκυμοσύνη, μετά από μια ελευθερη και ολοκληρωμένη (εντός) επαφή, μετά από λίγες ώρες ξεκίνησε ο τοκετός!! 

Αυτήν τη φορά ξεκινήσαμε με συσπάσεις όλη την Κυριακή, ξημερώματα Δευτέρας 1 το βράδυ έσπασαν τα νερά στο κρεβάτι (πολύ περίεργο συναίσθημα, πρώτη φορά μου συνέβη από μόνο του!), στις 3 κάναμε εισαγωγή και στις 5.30 είχα γεννήσει!! Βέβαια είμαι τριτοτοκη, που παίζει σημαντικό ρόλο στη διάρκεια. 

Η μπεμπα βγήκε 3.5 κιλά ακριβώς στις 39+2, η τελευταία της μέτρηση ήταν 2.900 στις 36+4. 

Με το καλό σε όλες! Το κάναμε το ποδαρικό στον Οκτώβρη 😄 Καλή συνέχεια και καλώς να υποδεχτείτε τα μωρουδελια σας!! 

  • Μου αρέσει 3
  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Athene είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! Τώρα αν σας πω ότι για δεύτερη φορά δούλεψε το "κόλπο" μας με τον άντρα μου, θα μου πείτε σύμπτωση; και στην πρώτη μου και στην τρίτη μου εγκυμοσύνη, μετά από μια ελευθερη και ολοκληρωμένη (εντός) επαφή, μετά από λίγες ώρες ξεκίνησε ο τοκετός!! 

Αυτήν τη φορά ξεκινήσαμε με συσπάσεις όλη την Κυριακή, ξημερώματα Δευτέρας 1 το βράδυ έσπασαν τα νερά στο κρεβάτι (πολύ περίεργο συναίσθημα, πρώτη φορά μου συνέβη από μόνο του!), στις 3 κάναμε εισαγωγή και στις 5.30 είχα γεννήσει!! Βέβαια είμαι τριτοτοκη, που παίζει σημαντικό ρόλο στη διάρκεια. 

Η μπεμπα βγήκε 3.5 κιλά ακριβώς στις 39+2, η τελευταία της μέτρηση ήταν 2.900 στις 36+4. 

Με το καλό σε όλες! Το κάναμε το ποδαρικό στον Οκτώβρη 😄 Καλή συνέχεια και καλώς να υποδεχτείτε τα μωρουδελια σας!! 

Όταν έσπασαν τα νερα πόνεσες; Εμένα μου τα είχαν σπάσει την ώρα του τοκετού όποτε δεν ξέρω αν έχει διαφορά όταν σπάνε από μόνα τους..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νατασα1992 είπε:

Όταν έσπασαν τα νερα πόνεσες; Εμένα μου τα είχαν σπάσει την ώρα του τοκετού όποτε δεν ξέρω αν έχει διαφορά όταν σπάνε από μόνα τους..

Καθόλου! Ένιωσα σαν μια περίεργη κλωτσιά μωρού, ένα "ποπ" εσωτερικά και υγρά να τρέχουν. Κυριολεκτικά σαν να σκάει ένα μπαλόνι εσωτερικά, χωρις πόνο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...