Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Mamaloulou είπε:

36+3 καθε μέρα περιμένω πως μπορεί  να γεννήσω,βέβαια γέννησα και τον γιο μου σχετικά νωρίς 36+4 άρα δεν είναι καθόλου απίθανο από μέρα σε μέρα να συμβεί.

Εύχομαι να πάρει όλο τον χρόνο του το μωράκι σου!! Εγώ γέννησα 40 και 41 αντίστοιχα, οπότε περιμένω και σε αυτήν την εγκυμοσύνη να γεννήσω γύρω στις 40.. 

Με το καλό να έρθουν όλα τα μωράκια, ασφαλή και υγιή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου κ από εμένα. 34&4 εγώ σήμερα. Και έκανα τα τελευταία ψώνια για μένα και την μπέμπα..να τα σιδέρωσω αύριο να τα βολεψω. Και να φτιάξω την βαλίτσα μου. Έχω βγει σε άδεια εδω και δύο εβδομάδες αλλά ταλαιπωρουμε πάρα πολύ με τον βραδινό ύπνο. Καούρες, συχνοουρια,πονοκέφαλοι άσχημα όνειρα. Όλα μαζί. Ταυτόχρονα έχουν αρχίσει κ τα σχολεία κ τρέχω!! Δευτέρα επιτέλους έχω γιατρό. Έχω να πάω από τις 22/8. 

Πάντως κ εγώ από την μια θέλω να γεννήσω από την άλλη αγχώνομαι πως θα τα καταφέρω που δεν έχω καμιά βοήθεια 


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα είμαι 35.3 βδομαδες. Έχω πολλούς πόνους στην ηβικη περιοχή δυσκολεύομαι να προχωρήσω επισης έχω και πολλές καούρες. Έχω κανονίσει για 20 οκτωβριου καισαρικη αλλά πραγματικά σκέφτομαι πως θα τα καταφέρω έως τότε. Ειμαι μόνη μου δεν έχω καμία βοήθεια και έχω και ένα μικρούλη 2.5 χρονων. Απελπιστική η κατάσταση.  Εύχομαι υπομονή σε όλες μας και καλή δύναμη να έχουμε. 

  • Δύναμη! 3

xGjWm4.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Roula2021 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα είμαι 35.3 βδομαδες. Έχω πολλούς πόνους στην ηβικη περιοχή δυσκολεύομαι να προχωρήσω επισης έχω και πολλές καούρες. Έχω κανονίσει για 20 οκτωβριου καισαρικη αλλά πραγματικά σκέφτομαι πως θα τα καταφέρω έως τότε. Ειμαι μόνη μου δεν έχω καμία βοήθεια ξαι έχω και ένα μικρούλη 2.5 χρονων. Απελπιστική η κατάσταση.  Εύχομαι υπομονή σε όλες μας και καλή δύναμη να έχουμε. 

Κάπως έτσι είμαι κι εγώ... 34+6 πονάει κι εμένα η ηβική περιοχή δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου με πονάει η μπέμπα που κουνιέται και είναι και χαμηλά... Κι έχω έναν Ταρζάν σχεδόν στα 3 όλη μέρα με τρέχει και είμαι εντελώς μόνη μου , μόνο τον σύζυγο έχω που όλη μέρα δουλεύει.. τελικά είναι αρκετά πιο δύσκολο απ' ότι φανταζομουν! Υπομονή τίποτα άλλο δεν γίνεται... όλα καλά πάνε!!! 

  • Δύναμη! 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! 

Πήγα για καρδιοτοκογράφημα την Παρασκευή και είχα πολλές συσπάσεις, σε σημείο που η μαία μου τρόμαξε μου λέει δεν καταλαβαίνεις τίποτα; κορίτσια τόσο καιρό νόμιζα πως το μωρό τέντωνε τη κοιλιά μου, δεν έχω κανένα πόνο κατά την διάρκεια της σύσπασης κι επειδή είναι πρώτη εγκυμοσύνη είμαι άπειρη. Αυτό το παθαίνω ένα μήνα σίγουρα χωρίς να το νιώθω και επειδή είμαι κ λίγο πεισματαρα κάνω δουλειές, περπαταω και επιδεινώθηκε μάλλον. Ευτυχώς είναι braxton hicks γιατί δεν νιώθω καθόλου πονο χαμηλά αλλά κ παλι είναι πολλες μου είπαν. 

Τέλος παντων μου ο γιατρός είπε να κάτσω στα αυγά μου, κυρίως ξαπλωμένη και με 6 μαγνήσια τη μέρα. Σήμερα είμαι 35+1. Προσπαθούμε να περάσουν 2 εβδομάδες ακόμα . Ρε κορίτσια αγχώθηκα πολύ. Πως είναι δυνατόν τόσο καιρό να μην είχα προβλημα κ τωρα να φοβόμαστε για προωρο τοκετό; Νομιζα πως αυτές οι συσπάσεις είναι φυσιολογικές.

Είχε καμία ανάλογη εμπειρία γιατί κοντευω να σκάσω. ☹️

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , miou90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 

Πήγα για καρδιοτοκογράφημα την Παρασκευή και είχα πολλές συσπάσεις, σε σημείο που η μαία μου τρόμαξε μου λέει δεν καταλαβαίνεις τίποτα; κορίτσια τόσο καιρό νόμιζα πως το μωρό τέντωνε τη κοιλιά μου, δεν έχω κανένα πόνο κατά την διάρκεια της σύσπασης κι επειδή είναι πρώτη εγκυμοσύνη είμαι άπειρη. Αυτό το παθαίνω ένα μήνα σίγουρα χωρίς να το νιώθω και επειδή είμαι κ λίγο πεισματαρα κάνω δουλειές, περπαταω και επιδεινώθηκε μάλλον. Ευτυχώς είναι braxton hicks γιατί δεν νιώθω καθόλου πονο χαμηλά αλλά κ παλι είναι πολλες μου είπαν. 

Τέλος παντων μου ο γιατρός είπε να κάτσω στα αυγά μου, κυρίως ξαπλωμένη και με 6 μαγνήσια τη μέρα. Σήμερα είμαι 35+1. Προσπαθούμε να περάσουν 2 εβδομάδες ακόμα . Ρε κορίτσια αγχώθηκα πολύ. Πως είναι δυνατόν τόσο καιρό να μην είχα προβλημα κ τωρα να φοβόμαστε για προωρο τοκετό; Νομιζα πως αυτές οι συσπάσεις είναι φυσιολογικές.

Είχε καμία ανάλογη εμπειρία γιατί κοντευω να σκάσω. ☹️

 

Όσο το μωρό περνει βάρος τα δεδομένα αλλάζουν . Η μήτρα της κάθε κοπέλας έχει ένα όριο που είναι άγνωστο γι'αυτό οι γιατροί ορίζονται για ξεκούραση . Αφού είσαι 35 εβδομάδων χαλάρωσε δεν είναι τίποτα ανησυχητικο απλά θέλει ξεκούραση . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , miou90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 

Πήγα για καρδιοτοκογράφημα την Παρασκευή και είχα πολλές συσπάσεις, σε σημείο που η μαία μου τρόμαξε μου λέει δεν καταλαβαίνεις τίποτα; κορίτσια τόσο καιρό νόμιζα πως το μωρό τέντωνε τη κοιλιά μου, δεν έχω κανένα πόνο κατά την διάρκεια της σύσπασης κι επειδή είναι πρώτη εγκυμοσύνη είμαι άπειρη. Αυτό το παθαίνω ένα μήνα σίγουρα χωρίς να το νιώθω και επειδή είμαι κ λίγο πεισματαρα κάνω δουλειές, περπαταω και επιδεινώθηκε μάλλον. Ευτυχώς είναι braxton hicks γιατί δεν νιώθω καθόλου πονο χαμηλά αλλά κ παλι είναι πολλες μου είπαν. 

Τέλος παντων μου ο γιατρός είπε να κάτσω στα αυγά μου, κυρίως ξαπλωμένη και με 6 μαγνήσια τη μέρα. Σήμερα είμαι 35+1. Προσπαθούμε να περάσουν 2 εβδομάδες ακόμα . Ρε κορίτσια αγχώθηκα πολύ. Πως είναι δυνατόν τόσο καιρό να μην είχα προβλημα κ τωρα να φοβόμαστε για προωρο τοκετό; Νομιζα πως αυτές οι συσπάσεις είναι φυσιολογικές.

Είχε καμία ανάλογη εμπειρία γιατί κοντευω να σκάσω. ☹️

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πολλές συσπάσεις χωρίς καθόλου πόνο φυσικά δεν το καταλάβαινα, πηγα για καρδιοτοκογραφο και εκεί φάνηκε εγώ δεν πρόλαβα να μείνω ξάπλα γιατί γέννησα,τώρα έχω πάλι συσπάσεις αλλά συνοδεύονται από  πόνο. Μείνε ξαπλωμένη όσο περισσότερο μπορείς και όλα θα πάνε μια χαρά.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.❤

Νομίζω πως το άγχος μου χειροτερεύει την κατάσταση. Αφήστε που όλη μέρα είμαι σε κατάσταση να πιάνω την κοιλιά για να δω αν είναι πετρωμένη, είμαι στην τσίτα συνέχεια. Ουφφ πρέπει να χαλαρώσω. Εκεί που απολάμβανα τις κινήσεις του μωρού τώρα όλη την ώρα σκέφτομαι ωχ παλι έχω σύσπαση.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , miou90 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.❤

Νομίζω πως το άγχος μου χειροτερεύει την κατάσταση. Αφήστε που όλη μέρα είμαι σε κατάσταση να πιάνω την κοιλιά για να δω αν είναι πετρωμένη, είμαι στην τσίτα συνέχεια. Ουφφ πρέπει να χαλαρώσω. Εκεί που απολάμβανα τις κινήσεις του μωρού τώρα όλη την ώρα σκέφτομαι ωχ παλι έχω σύσπαση.

 

Δεν κάνει να πιάνεις την κοιλιά σου ούτε να την χαϊδεύεις κάνει περισσότερες συσπάσεις. Κ ούτε ανάσκελα να καθέσε θα καθέσε στο πλάι αριστερά . Μην ανχωνεσε πάντως το μωρό είναι αρκετά έτοιμο ακόμα Κ οι 36 εβδομάδες είναι θεωρητικά πρόωρο στην ουσία έτοιμο είναι το παιδί . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2023 at 1:50 ΜΜ, Nadiaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες !!! 

Με το καλό εύχομαι !! Να πάνε όλα καλά να υποδεχθείτε το μωράκι σας ! 

@EvgeniaCher από υπερήχους ξέρω περιπτώσεις που έπεσαν και 600 γρ εκτός ! Προσπάθησε να περπατάς η ότι άλλο σου είπε ο γιατρός σου για να βοηθήσει ! Θύμησες μου είναι πρώτο παιδάκι ; 

Εμείς χθες πήγαμε στον γιατρό ,σήμερα είμαι 38w, δεν πιστεύω ότι φτάσαμε ως εδώ με τράχηλο 1,5 cm ! Η μπέμπα βγήκε χθες 3070 όπως και την προηγούμενη εβδομάδα . Μου είπε βέβαια ότι δεν είναι ακριβείς οι μετρήσεις γιατί είναι πολύ κάτω και δε μπορεί να μετρηθεί σωστά ! 

 

 

Ναι @Nadiaki είναι το πρώτο μου. Πολύ καλά τα έχεις πάει και έχει ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση :) 

On 22/9/2023 at 3:43 ΜΜ, Inaf είπε:

Με το καλό όλες μας κορίτσια! Για ποτέ φτάσαμε στην τελική ευθεία και τώρα θα ακούμε και θα συζητάμε για γέννες.

Εγώ 36w4d είχα σήμερα ραντεβού μου είπε ότι ο τράχηλος είναι μαλακός και ψευτοσυσπάσεις έχω πολλές αλλά το μωρό δεν είναι χαμηλά όπως νόμιζα. Μου είπε περπάτημα και σκάλες, ασκήσεις με την μπάλα, σεξ όσο πλησιάζουμε και να τρώω χουρμάδες. Το έχει ξαναακουσει αυτό καμιά σας;;;

Ναι, είναι στις βασικές οδηγίες που δίνουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, miou90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 

Πήγα για καρδιοτοκογράφημα την Παρασκευή και είχα πολλές συσπάσεις, σε σημείο που η μαία μου τρόμαξε μου λέει δεν καταλαβαίνεις τίποτα; κορίτσια τόσο καιρό νόμιζα πως το μωρό τέντωνε τη κοιλιά μου, δεν έχω κανένα πόνο κατά την διάρκεια της σύσπασης κι επειδή είναι πρώτη εγκυμοσύνη είμαι άπειρη. Αυτό το παθαίνω ένα μήνα σίγουρα χωρίς να το νιώθω και επειδή είμαι κ λίγο πεισματαρα κάνω δουλειές, περπαταω και επιδεινώθηκε μάλλον. Ευτυχώς είναι braxton hicks γιατί δεν νιώθω καθόλου πονο χαμηλά αλλά κ παλι είναι πολλες μου είπαν. 

Τέλος παντων μου ο γιατρός είπε να κάτσω στα αυγά μου, κυρίως ξαπλωμένη και με 6 μαγνήσια τη μέρα. Σήμερα είμαι 35+1. Προσπαθούμε να περάσουν 2 εβδομάδες ακόμα . Ρε κορίτσια αγχώθηκα πολύ. Πως είναι δυνατόν τόσο καιρό να μην είχα προβλημα κ τωρα να φοβόμαστε για προωρο τοκετό; Νομιζα πως αυτές οι συσπάσεις είναι φυσιολογικές.

Είχε καμία ανάλογη εμπειρία γιατί κοντευω να σκάσω. ☹️

 

Καλησπέρα! Εγώ κοριτσι μου έχω πάνω από 20 συσπάσεις τη μέρα εδώ και ένα μισή μήνα οι οποίες είναι επώδυνες.. τις τελευταίες δέκα μέρες έχουν γίνει αρκετά ενοχλητικές σε φάση να κοιτάω το ρολόι για να δω αν έχουν κάποιο μοτίβο.. ο γιατρός όταν με είδε κολπικά μου είπε ότι έχω ακόμα, δεν μου ανέφερε τίποτα για ξεκούραση, ίσως επειδή ξέρει ότι έχω κ έναν πιτσιρίκο 22 μηνών και δεν υπάρχει σαν επιλογή να ξεκουραστώ..εγώ πάντως είτε ξεκουράζομαι είτε κάνω δουλειές τις ίδιες συσπάσεις έχω.. δεν έχω δει καμία διαφορά.. απλά μετράω αντίστροφα ποτέ θα κάνει εμφάνιση η μικρούλα Γτ πραγματικά δεν αντέχω άλλο ούτε με τις συσπάσεις ούτε με τους πόνους στην ηβική περιοχή. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Καλησπέρα! Εγώ κοριτσι μου έχω πάνω από 20 συσπάσεις τη μέρα εδώ και ένα μισή μήνα οι οποίες είναι επώδυνες.. τις τελευταίες δέκα μέρες έχουν γίνει αρκετά ενοχλητικές σε φάση να κοιτάω το ρολόι για να δω αν έχουν κάποιο μοτίβο.. ο γιατρός όταν με είδε κολπικά μου είπε ότι έχω ακόμα, δεν μου ανέφερε τίποτα για ξεκούραση, ίσως επειδή ξέρει ότι έχω κ έναν πιτσιρίκο 22 μηνών και δεν υπάρχει σαν επιλογή να ξεκουραστώ..εγώ πάντως είτε ξεκουράζομαι είτε κάνω δουλειές τις ίδιες συσπάσεις έχω.. δεν έχω δει καμία διαφορά.. απλά μετράω αντίστροφα ποτέ θα κάνει εμφάνιση η μικρούλα Γτ πραγματικά δεν αντέχω άλλο ούτε με τις συσπάσεις ούτε με τους πόνους στην ηβική περιοχή. 

Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι;

Αρχικά θέλω να φτάσω τις 37 για τους πνεύμονες του μωρού και επίσης ο άντρας μου λείπει σε πλοιο κ θα γυρίσει σε μια εβδομαδα περιπου. Δεν θα αντέξω να γεννήσω χωρίς να είναι εδώ, θα στενοχωρηθώ πολυ. 

Κάποιες φορές έχω συχνές δηλαδή κάθε 10-20 λεπτά και άλλες φορές περνανε ώρες που δεν έχω. Τι να πω δεν ξέρω.. Ότι είναι να γίνει θα γίνει αυτό λέω. 😌

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , miou90 είπε:

Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι;

Αρχικά θέλω να φτάσω τις 37 για τους πνεύμονες του μωρού και επίσης ο άντρας μου λείπει σε πλοιο κ θα γυρίσει σε μια εβδομαδα περιπου. Δεν θα αντέξω να γεννήσω χωρίς να είναι εδώ, θα στενοχωρηθώ πολυ. 

Κάποιες φορές έχω συχνές δηλαδή κάθε 10-20 λεπτά και άλλες φορές περνανε ώρες που δεν έχω. Τι να πω δεν ξέρω.. Ότι είναι να γίνει θα γίνει αυτό λέω. 😌

 

Έτσι ακριβώς και γω άλλες φορές έχω 5 6 μέσα σε μια ώρα και μετά μπορεί να περάσει κ μια ώρα χωρίς καθόλου. Αύριο 37 βδομαδες.. στον καρδιοτοκογραφο φάνηκε ότι έκανα συσπάσεις είχα αν θυμάμαι καλά τρεις δυνατές στα 20 λεπτά, εμένα το θέμα μου είναι ότι κρατάνε αρκετή ώρα δλδ είναι περίπου 2 λεπτά σε διάρκεια κάτι που στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν γινονταν.κάνε λίγο υπομονή να ξεκουράζεσαι να πίνεις πολύ πολύ νερό Γτ βοηθάει στις συσπάσεις και να σκέφτεσαι την μέρα που θα έρθει ο αντρουλης σου. 🥰🥰 λίγες μέρες έμειναν!!  Σου μέτρησε τον τράχηλο ,κοίταξε αν έχεις διαστολή; 

Link to comment
Share on other sites

Και είναι επώδυνες οι δικές σου; ευτυχώς εσυ κοντεύεις. 

Πίνω πολυ νερό ναι, είμαι ξάπλα κ παιρνω 3 maximum μαγνήσια. 

Δεν με είδε από κάτω γιατί μου λέει δεν θέλω να σε πειράξω ακόμα είναι νωρίς. Ήμουν 34+5. Το θετικό είναι ότι δεν νιώθω τίποτα χαμηλά παρα μόνο αυτό το σφίξιμο στη κοιλιά που είναι ενοχλητικό. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , miou90 είπε:

Και είναι επώδυνες οι δικές σου; ευτυχώς εσυ κοντεύεις. 

Πίνω πολυ νερό ναι, είμαι ξάπλα κ παιρνω 3 maximum μαγνήσια. 

Δεν με είδε από κάτω γιατί μου λέει δεν θέλω να σε πειράξω ακόμα είναι νωρίς. Ήμουν 34+5. Το θετικό είναι ότι δεν νιώθω τίποτα χαμηλά παρα μόνο αυτό το σφίξιμο στη κοιλιά που είναι ενοχλητικό. 

 

Αυτό είναι η σύσπαση όταν σκληραίνει η κοιλιά.. η κάποιες φορές παραμορφώνεται.. εμένα είναι ενοχλητικές από πολύ νωρίς αν θυμάμαι καλά είχαν αρχίσει από τον έβδομο μήνα.. αλλά αφού ο τράχηλος ήταν καλός δεν με περιόρισε μου είχε πει μόνο να χαλαρώσω. Τώρα ναι υπάρχουν αρκετές μέσα στη μέρα όπου όταν τις νιώθω πρέπει να σταματήσω ότι κάνω και να πάρω δυο τρεις ανάσες.. με βοηθάει απίστευτα πολύ όταν έχω σύσπαση να είμαι όρθια και να κουνιέμαι κάπως έτσι ηρεμούν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...