Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Supergirl87 είπε:

      Είναι ο εξωσωματικός κ έχω εκεί τα έμβρυα.Αφού σκέφτομαι να τις κάνω κ να μην του πω τπτ εκεί μ έχει φτάσει αλλά δεν πρέπει να ξέρει κ αυτος..;

      Καλημέρα! Διάβασα τις απαντήσεις σου και για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε λίγο τραγικό το σου "κάνει καλό λίγη θρομβοφιλία". Καλύτερα άκου την αιματολόγο σου όπως σου είπαν και τα κορίτσια παραπάνω. Άλλωστε έκαστος στο είδος του, πχ ο δικός μου ο εξωσωματικός ούτε έκρινε ούτε παρενέβη στην αγωγή της αιματολόγου, απλά συμπορεύτηκε με αυτήν. Κι επειδή είναι μια πολύ σημαντική κίνηση η εμβρυομεταφορά που θέλει ηρεμία και ασφάλεια πριν προχωρήσεις ζύγισε το μέσα σου αν όντως θέλεις να προχωρήσεις μαζί του και αν τον εμπιστεύεσαι. Το οτι έχεις εκεί τα έμβρυα είναι το λιγότερο, μπορείς να τα μεταφέρεις αλλού αν θέλεις, οπότε γνώμη μου σκέψου το πολύ σοβαρά πως θέλεις να προχωρήσεις.

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

1 hour ago, Κonstantina είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Με το καλό τα μωράκια μας! Αύριο μπαίνω στην 35η εβδομάδα και η μικρή σήμερα που πήγαμε στη γυναικολόγο ήταν 2700. Το Σάββατο έχουμε την εξέταση για βιοφυσικό προφίλ και καρδιοτοκογράφημα.  Έχει πάρει θέση και είναι ήδη χαμηλά. Σύμφωνα με τη γιατρό δεν θα φτάσουμε την ΠΗΤ. Μου φαίνεται απίστευτο που πλησιάζουμε! Τους πρώτους μήνες αναρωτιόμουν πώς θα περάσει ο καιρός για να την πάρω αγκαλιά!


Ήθελα να ρωτήσω πότε πρέπει να αγοράσουμε πράγματα όπως πάνες, βρεφικό αφρόλουτρο,κρέμες και τα σχετικά. Γενικά πάντως έχουμε κάνει κάποιες βασικές αγορές για το παιδί.Επίσης έχετε βρει από τώρα κάποιον παιδίατρο; Είναι το πρώτο μας παιδάκι και δεν ξέρω πότε πρέπει να ξεκινήσουμε να ψάχνουμε. 

Αφρόλουτρα κρέμες και τα σχετικά μπορείς να παρειά από τώρα.. να μην τρέχεις τελευταία στιγμή.. πάνες εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα πακέτο Γτ δεν ξέρεις αν θα τις δεχτεί το δέρμα από το μωράκι.. όσο για το νούμερο, το νούμερο ένα νομίζω καλύπτει μωράκια από 2-5 κιλών, έτσι κ αλλιώς θα χρειάζεσαι γύρω στις δέκα πάνες την μέρα όποτε ένα κουτί θα σε βγάλει μια βδομάδα.. επίσης μην ξεχάσεις αποστειρωμένες γάζες και καθαρό οινόπνευμα για τον αφαλό και αμπούλες φυσιολογικού ορρου για τη μύτη του μωρού 🥰

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 863
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Κonstantina είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Με το καλό τα μωράκια μας! Αύριο μπαίνω στην 35η εβδομάδα και η μικρή σήμερα που πήγαμε στη γυναικολόγο ήταν 2700. Το Σάββατο έχουμε την εξέταση για βιοφυσικό προφίλ και καρδιοτοκογράφημα.  Έχει πάρει θέση και είναι ήδη χαμηλά. Σύμφωνα με τη γιατρό δεν θα φτάσουμε την ΠΗΤ. Μου φαίνεται απίστευτο που πλησιάζουμε! Τους πρώτους μήνες αναρωτιόμουν πώς θα περάσει ο καιρός για να την πάρω αγκαλιά!


Ήθελα να ρωτήσω πότε πρέπει να αγοράσουμε πράγματα όπως πάνες, βρεφικό αφρόλουτρο,κρέμες και τα σχετικά. Γενικά πάντως έχουμε κάνει κάποιες βασικές αγορές για το παιδί.Επίσης έχετε βρει από τώρα κάποιον παιδίατρο; Είναι το πρώτο μας παιδάκι και δεν ξέρω πότε πρέπει να ξεκινήσουμε να ψάχνουμε. 

Καλησπέρα,εγώ είμαι 35+2,εδώ και  μια εβδομάδα τα έχω πάρει όλα εκτός από τις πάνες,αν όλα πάνε καλά γενναω σε 3 εβδομάδες αλλα γιατι τον γιο μου τον γέννησα πιο νωρίς είπα αυτή την φορά να είμαι προετοιμασμένη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Αφρόλουτρα κρέμες και τα σχετικά μπορείς να παρειά από τώρα.. να μην τρέχεις τελευταία στιγμή.. πάνες εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα πακέτο Γτ δεν ξέρεις αν θα τις δεχτεί το δέρμα από το μωράκι.. όσο για το νούμερο, το νούμερο ένα νομίζω καλύπτει μωράκια από 2-5 κιλών, έτσι κ αλλιώς θα χρειάζεσαι γύρω στις δέκα πάνες την μέρα όποτε ένα κουτί θα σε βγάλει μια βδομάδα.. επίσης μην ξεχάσεις αποστειρωμένες γάζες και καθαρό οινόπνευμα για τον αφαλό και αμπούλες φυσιολογικού ορρου για τη μύτη του μωρού 🥰

Είχα ξεχάσει τις γάζες και το καθαρό οινόπνευμα!🧐 Ευχαριστώ πολύ! 😊💐

1 hour ago, linaa είπε:

Κρέμες αφρολουτρο κτλ μπορείς να τα πάρεις από τώρα ότι προτιμάς εσύ γενικά να μην έχουν έντονο άρωμα . Πάνες μόλις γεννηθεί γιατί δεν θα ξέρεις το νούμερο που θα σε βολεύει . Παιδίατρο αν δεν σου έχουν συστήσει κάποιον ρωτά κάποιον που να έχει παιδάκια Κ μένει κοντά σας αλλιώς ψάχνεις απτό ίντερνετ Κ βλέπεις ποιος θα σου κάνει κλικ . Γενικά ο παιδίατρος είναι κάτι που θα δεις στην πράξη οπότε μπορεί στην πορεία να τον αλλάξεις . Δεν χρειάζετε να κάνεις ραντεβού από πριν πάντως απλώς μόλις γεννηθεί περνεις αυτόν που θες τηλέφωνο . 

Η αλήθεια είναι πως από το οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον είμαστε οι πρώτοι που θα έχουμε παιδάκι,αλλά θα ψάξω κάποιον κοντά και με καλές κριτικές. Ευχαριστώ πολύ! 😊💐

πρίν από 26 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,εγώ είμαι 35+2,εδώ και  μια εβδομάδα τα έχω πάρει όλα εκτός από τις πάνες,αν όλα πάνε καλά γενναω σε 3 εβδομάδες αλλα γιατι τον γιο μου τον γέννησα πιο νωρίς είπα αυτή την φορά να είμαι προετοιμασμένη.

Ευχαριστώ πολύ! 😊💐 Θα κάνω αυτή την εβδομάδα τις αγορές για να μην τα αφήσω τελευταία στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες !! Είναι απίστευτο πως πέρασε τοσο γρήγορα ο καιρός ! 

Από πράγματα και εμείς τα πήραμε κρέμες Πάνας ,αφρολουτρο , ορούς κλπα , αλλά έχω ακούσει ότι και στα μαιευτήρια δίνουν αρκετά δειγματακια ! 

Παιδίατρο και εμείς δεν έχουμε βρει , θα ξεκινήσουμε με τον παιδίατρο που είχα εγώ σαν παιδί , τον έχει και ο αδερφός μου στα δικά του παιδιά και είναι πολυ ευχαριστημένος ! Αν δω ότι κάτι δεν μου κάνει θα ψάξω μετά κάποιον άλλον ! .

Ελπίζω να είστε όλες καλά 🙏 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χθες 36+4 ο γιατρός έβγαλε την μικρή 2860(ακρίβεια όμως!).  Πλησιάζουμε, επικίνδυνα 😄 

Όσον αφορά τα πράγματα, κι εγώ τα έχω πάρει ήδη όλα τα είδη του μωρού, τα μάζευα σιγά σιγά τις τελευταίες εβδομάδες. Τώρα φτιάχνω και βαλίτσα δικιά μου και του μωρού και τέλος, μετά περιμένουμε!

Θυμάμαι υπάρχουν εδώ μανούλες που έχουν ζάχαρο; Εγώ με τσιμπημενο το νηστείας, στην καμπύλη είχα 92 και στις μετρήσεις στο σπίτι παντα μεταξύ 84-91, ποτέ παραπάνω, ο γιατρός λέει θα με βάλει με πρόκληση στις 39-40εβδ, λίγο πριν φτάσω στην ΠΗΤ μου (τρίτος τοκετός, πρώτος με υποψία διαβήτη). Εσάς τι σας έχει πει; Έχω τέλειες μετρήσεις μωρού, εντελώς ρυθμισμένες τιμές με διατροφή, αλλά επιμένει για την ασφάλεια του μωρού, όπως μου λέει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες 🥰

@Athene εγώ είχα εντελώς παθολογική καμπύλη ζαχάρου στην εξέταση και από τότε προσέχω διατροφή και μετράω το ζάχαρο 4 φορές την ημέρα . Δεν μου έχει θέσει το  θέμα της πρόκλησης τοκετού καθόλου. Από όσο ξέρω όσες κάνουν ινσουλίνη μπαίνουν με πρόκληση νωρίτερα στις 38 εβδομάδες  . Η διαβητολογος σαν τιμές για το νηστείας μου είχε δώσει έως 90 . Ποτέ δεν έχω φτάσει τόσο κοντά βέβαια . Κάθε γιατρός είναι και διαφορετικός και έχει άλλη σειρά , αν σε προβληματίζει ρώτησε τον για τους λόγους γιατί και εμείς δεν τα ξέρουμε όλα ! 

Εμείς σήμερα έχουμε γιατρό, θα βγάλουμε εκτός απροόπτου τον πεσσο ! Ανυπομονώ να δω πόσο μεγάλωσε η μικρή 🥰

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Athene είπε:

Καλημέρα! Χθες 36+4 ο γιατρός έβγαλε την μικρή 2860(ακρίβεια όμως!).  Πλησιάζουμε, επικίνδυνα 😄 

Όσον αφορά τα πράγματα, κι εγώ τα έχω πάρει ήδη όλα τα είδη του μωρού, τα μάζευα σιγά σιγά τις τελευταίες εβδομάδες. Τώρα φτιάχνω και βαλίτσα δικιά μου και του μωρού και τέλος, μετά περιμένουμε!

Θυμάμαι υπάρχουν εδώ μανούλες που έχουν ζάχαρο; Εγώ με τσιμπημενο το νηστείας, στην καμπύλη είχα 92 και στις μετρήσεις στο σπίτι παντα μεταξύ 84-91, ποτέ παραπάνω, ο γιατρός λέει θα με βάλει με πρόκληση στις 39-40εβδ, λίγο πριν φτάσω στην ΠΗΤ μου (τρίτος τοκετός, πρώτος με υποψία διαβήτη). Εσάς τι σας έχει πει; Έχω τέλειες μετρήσεις μωρού, εντελώς ρυθμισμένες τιμές με διατροφή, αλλά επιμένει για την ασφάλεια του μωρού, όπως μου λέει..

Καλημέρα! Δεύτερη εγκυμοσύνη με διαβήτη κύησης, αυτή τη φορά πιο τσιμπημένες τιμές σε σχέση με την πρώτη. Ούτε σε αυτή αλλά ούτε και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν μου ανέφερε να μπούμε νωρίτερα με πρόκληση λόγω του διαβήτη.. ίσως να γίνεται αυτό σε περίπτωση ινσουλίνης η άλλων κατηγοριών πχ ηλικία βάρος κλπ.. ίσως πάλι να είναι θέμα του γιατρού! Όπως και να έχει σημασία έχει να έρθουν με ασφάλεια τα μωράκια μας!     @Nadiaki τελικά το έφαγες το παγωτακι που τόσο ήθελες; 🥰 ακόμη σε έχει σε περιορισμό στο κρεβάτι η ξεκίνησες να βγαίνεις κανονικά κ να περπατάς; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Καλημέρα! Δεύτερη εγκυμοσύνη με διαβήτη κύησης, αυτή τη φορά πιο τσιμπημένες τιμές σε σχέση με την πρώτη. Ούτε σε αυτή αλλά ούτε και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν μου ανέφερε να μπούμε νωρίτερα με πρόκληση λόγω του διαβήτη.. ίσως να γίνεται αυτό σε περίπτωση ινσουλίνης η άλλων κατηγοριών πχ ηλικία βάρος κλπ.. ίσως πάλι να είναι θέμα του γιατρού! Όπως και να έχει σημασία έχει να έρθουν με ασφάλεια τα μωράκια μας!     @Nadiaki τελικά το έφαγες το παγωτακι που τόσο ήθελες; 🥰 ακόμη σε έχει σε περιορισμό στο κρεβάτι η ξεκίνησες να βγαίνεις κανονικά κ να περπατάς; 

Το έφαγα το έφαγα ! 😂😂 τίποτα δεν έγινε με το ζάχαρο απλά δεν έφαγα κοντά φαγητό ! Όχι πλέον κινούμαι στο σπίτι και λίγο έξω εδώ και 1-2 βδομάδες  ! Σήμερα θα τον ρωτήσω αν μπορώ να επανέλθω πλήρως εφόσον αύριο μπαίνω 37η εβδομάδα ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Καλημέρα σε όλες 🥰

@Athene εγώ είχα εντελώς παθολογική καμπύλη ζαχάρου στην εξέταση και από τότε προσέχω διατροφή και μετράω το ζάχαρο 4 φορές την ημέρα . Δεν μου έχει θέσει το  θέμα της πρόκλησης τοκετού καθόλου. Από όσο ξέρω όσες κάνουν ινσουλίνη μπαίνουν με πρόκληση νωρίτερα στις 38 εβδομάδες  . Η διαβητολογος σαν τιμές για το νηστείας μου είχε δώσει έως 90 . Ποτέ δεν έχω φτάσει τόσο κοντά βέβαια . Κάθε γιατρός είναι και διαφορετικός και έχει άλλη σειρά , αν σε προβληματίζει ρώτησε τον για τους λόγους γιατί και εμείς δεν τα ξέρουμε όλα ! 

Εμείς σήμερα έχουμε γιατρό, θα βγάλουμε εκτός απροόπτου τον πεσσο ! Ανυπομονώ να δω πόσο μεγάλωσε η μικρή 🥰

Κι εγώ μετριεμαι 3 φορές πλέον και η ενδοκρινολόγος μου έδωσε ως χαλαρό όριο το 95! Ο γιατρός μου δεν το δέχεται, λέει ότι με 92 θα έπρεπε να έχω διαγνωστεί επίσημα με διαβήτη. Σίγουρα δεν τα ξέρουμε, απλώς ρωτάω για να δω πώς το αντιμετωπίζουν άλλοι γιατροί. Υποστηρίζει ότι είναι το πιο ασφαλές γιατί τα μηχανήματα δεν εμφανίζουν εξατομικευμένα για την κάθε περίπτωση τους κινδύνους που διατρέχει το κάθε μωρό..οπότε πρέπει να κινούμαστε εκ του ασφαλούς! Ποιος ξέρει...τα μωρά μας να είναι καλά και ας είναι!!

3 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Καλημέρα! Δεύτερη εγκυμοσύνη με διαβήτη κύησης, αυτή τη φορά πιο τσιμπημένες τιμές σε σχέση με την πρώτη. Ούτε σε αυτή αλλά ούτε και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν μου ανέφερε να μπούμε νωρίτερα με πρόκληση λόγω του διαβήτη.. ίσως να γίνεται αυτό σε περίπτωση ινσουλίνης η άλλων κατηγοριών πχ ηλικία βάρος κλπ.. ίσως πάλι να είναι θέμα του γιατρού! Όπως και να έχει σημασία έχει να έρθουν με ασφάλεια τα μωράκια μας!     @Nadiaki τελικά το έφαγες το παγωτακι που τόσο ήθελες; 🥰 ακόμη σε έχει σε περιορισμό στο κρεβάτι η ξεκίνησες να βγαίνεις κανονικά κ να περπατάς; 

Δεν έχω κανένα θέμα προσωπικά, αυτό είναι που με παραξένεψε και ήθελα να μάθω για άλλες περιπτώσεις.. από αλλού είδα μέχρι και στις 37 βάζουν με πρόκληση, ανάλογα την περίπτωση φυσικά!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Πως είστε, ετοιμάζεστε; Μπαίνουμε στην τελική ευθεία :) 

37 και 6 σήμερα, ο μικρός έχει φτάσει στα 3,500 αλλά δεν έχει εμπεδωθεί και ο τράχηλος ακόμα αντέχει. Μάλλον θα αργήσουμε.  

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Καλημέρα σας,

Πως είστε, ετοιμάζεστε; Μπαίνουμε στην τελική ευθεία :) 

37 και 6 σήμερα, ο μικρός έχει φτάσει στα 3,500 αλλά δεν έχει εμπεδωθεί και ο τράχηλος ακόμα αντέχει. Μάλλον θα αργήσουμε.  

3,5 κιλά;; Ουαου, θα σας βγει μπαμπατσικος ο μπέμπης!! Μπορεί ανά πάσα στιγμή και να εμπεδωθεί και να μαλακώσει ο τράχηλος και όλα! 

Εγώ θα δω το Σάββατο πόσο θα την μετρήσουν. Και με ΠΗΤ 7/10 μου είπαν ότι αν δεν έρθει μόνη της μέχρι τότε, 5/10 θα μπούμε με πρόκληση λόγω εφημερίας!! Έφτασε ο καιρός μας!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έφτασε ο καιρός ειδικά για κάποιες δεν έμεινε τιποτααα... με το καλό!!

Εγώ άρχισα καρδιοτοκογραφο κάθε εβδομάδα αν και 34+4 λόγω συσπάσεων, όλα καλά προς το παρόν . Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 2350, την άλλη εβδομάδα θα την ξαναδούμε!! Αλλά είναι πολύ χαμηλά ώρες ώρες με ποναει νομίζω ότι φτάνει τέρμα...

  • Μου αρέσει 3

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Όντως ο καιρός πλησιάζει και ακόμη δεν έχω τελειώσει με τις δουλειές που έχω να κάνω!  Εμείς όταν πήγαμε πριν δέκα μέρες μας είπε ότι ήταν 2600 άρα η μικρή μάλλον θα βγει πετιτ🥰 την επόμενη βδομάδα έχουμε υπέρηχο και ζώνες. Κατά τα αλλά οι συσπάσεις είναι πολλές μέσα στη μέρα κ πλέον αρκετά ενοχλητικές.. η μικρή νιώθω ότι είναι αρκετά χαμηλά, η κοιλιά ήδη έχει κατηφορησει και τη νιώθω λίγο πάνω από τον αφαλό και κάτω.. όλο το πάνω μέρος της κοιλιάς είναι άδειο! 😜 Ξεκίνησα ήδη και χάνω βλέννες όποτε μάλλον δύσκολο να φτάσουμε στην πητ.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εγώ είμαι 36+2,η μικρή μου είναι 2700,μου δώσανε ημερομηνία καισαρικης πριν μια εβδομάδα 10/10.Δεν υπαρχει περίπτωση να φτάσω έχω αρκετές συσπάσεις και πόνους,θα είμαι ευχαριστημένη εάν βγάλω τον Σεπτέμβριο.

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 34 κ δύο μέρες ο μικρός ήταν πριν δύο βδομάδες 2350 είναι μεγάλος είπε ο γιατρός μου κ θέλει να φτάσουμε 37 βδομάδες να πάμε για καισαρική εύχομαι να φτάσω γιατί έχω κ τραχηλο 25 κ πιέζει ο μικρός πολύ ..θα δείξει ! Εδώ κ δύο μέρες έχω κ μια αιμορροΐδα που με ταλαιπωρεί πολύ ούτε να περπατήσω δεν μπορώ ..είχε καμία κάτι τέτοιο ? 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...