Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια σήμερα είχα την Doppler όλα καλά ..απλά ο μικρός είναι μεγάλος 2350 έχει πάει θέση δεν έχει πάρει κ ούτε πρόκειται άρα θα πάω με καισαρική..μου είπε να προσέχω διατροφή κ ξεκούραση πόλυ γιατί ο τράχηλος πιέζεται να φθάσουμε 37 βδομάδες .. η αλήθεια είναι ανχωθηκα λίγο αλλά το παιδί να είναι καλά κ θα κάνω τα πάντα .. άρα δεν έμεινε τίποτα 5 βδομάδες μέσα έξω .. απίστευτο 

  • Καλή τύχη! 1
  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια κ από μένα! 

Κι εγώ σήμερα είχα Doppler και πήγε πολύ καλά. Ο μικρός είναι 2470, μας είπε είναι πάνω απο το μέσο όρο, αλλά μέσα στις καμπύλες, απλά είναι μεγαλούτσικος. Έχει γυρίσει με το κεφάλι όπως είχα καταλάβει κι εγώ, προσπαθήσαμε να τον βγάλουμε καμιά καλή φωτό αλλά είχε μπροστά στο πρόσωπο το ένα χέρι κ τον λώρο οπότε είδα μισό πρόσωπο!! Μου μοιάζει με τον άντρα μου 😂🥰

Αυτά κορίτσια... 

Εσάς τι βάρος είχε στην 33η ; εγώ σήμερα είμαι 32+4.

😘

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,εγώ έκανα Doppler την προηγούμενη εβδομάδα 33+2,δεν βγήκε πολύ καλό υπάρχει αυξημενη αντίσταση στην αριστερή μητριαια αρτηρία.θα επαναλάβω την Τρίτη. Το βάρος του μωρού την προηγούμενη εβδομάδα ήτανε 2210.

  • Καλή τύχη! 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; Εύχομαι όλες να είστε καλά! 🥰 εμένα με έχει φάει το πλύσιμο στο χέρι με τα ρούχα της μικρής, δεν πρόλαβα να τα πλύνω την προηγούμενη εβδομάδα και κάθομαι τώρα κάθε μέρα κ πλένω από δέκα ρουχαλάκια στο χέρι Γτ δεν την παλεύω για περισσότερα! Πήγατε είδατε τα μωράκια σας; Εγώ σήμερα έχω ραντεβού και ανυπομονώ! 

  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; Εύχομαι όλες να είστε καλά! 🥰 εμένα με έχει φάει το πλύσιμο στο χέρι με τα ρούχα της μικρής, δεν πρόλαβα να τα πλύνω την προηγούμενη εβδομάδα και κάθομαι τώρα κάθε μέρα κ πλένω από δέκα ρουχαλάκια στο χέρι Γτ δεν την παλεύω για περισσότερα! Πήγατε είδατε τα μωράκια σας; Εγώ σήμερα έχω ραντεβού και ανυπομονώ! 

Καλησπέρα σου, εγώ πήγα και το είδα χθες, έχει μεγαλώσει αρκετά, έχει φτάσει στα 3250 (36 και 3), είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω αλλά ακόμα είναι ψηλά. Μου έχουν μείνει και σ' εμένα μερικά ρουχαλάκια για πλύσιμο που μου έφεραν αυτές τις ημέρες αλλά περιμένω να γίνουν περισσότερα για να βάλω πλυντήριο, αυτό στο χέρι δεν παλεύεται.

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω γιατί στο χέρι? Εγώ έχω άπειρα (χωρίς υπερβολή)ρούχα λόγω ανηψιας, και ακόμα και σε 10κιλο πλυντήριο που τα βάζω ακόμα δεν έχω τελειωσει. Βέβαια τα πλένω σε χαμηλή θερμοκρασία, με παιδικό εννοείται υγρό, χωρίς μαλακτικό και βάζω και dettol σε κάθε πλύση. Και μετά εννοείται σιδέρωμα. Εκτός από τα άπειρα ρούχα, είναι και πάρα πολλά τα σεντόνια, οι κουβέρτες κλπ, τόσα που νιώθω άσχημα που έχω όλα αυτά ενώ άλλες μανουλες ίσως δεν μπορούν να αγοράσουν για τα μωράκια τους. Ξέρετε που θα μπορούσα να δώσω μερικά; δεν μου αρέσει αυτή η απληστία, λες και θα τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά...

Κατά τα αλλα 34+4 σήμερα, την προηγούμενη Δευτέρα είδαμε την μπέμπα και ήταν 2160. Από την ερχόμενη εβδομάδα ξεκινάμε κάθε εβδομάδα καρδιοτοκογραφο. Επίσης έχω ξεκινήσει μαθήματα ανώδυνου τοκετού με την μαία του γιατρού, όπου εκτός από αναπνοές θα μιλήσουμε για θηλασμό, περιποίηση βρέφους, ασκησουλες για εμπεδωση κλπ. Το άγχος εννοείται όσο περνάνε οι μέρες ειναι στο Θεό. Προς ώρας δεν έχω νιώσει καμία προπαρασκευαστική σύσπαση, η μαία μου είπε ότι σε 1-2 εβδομάδες λογικά θα ξεκινήσουν, και να μην τρομάξω αν είναι ακανόνιστες φυσικα, γιατί τις θέλουμε στη φάση αυτή.

Ανυπομονώ και αγχώνομαι ταυτόχρονα για τη μέρα που θα πάρω την μπεμπουλα στην αγκαλιά μου 😍

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ellimn είπε:

Να ρωτήσω γιατί στο χέρι? Εγώ έχω άπειρα (χωρίς υπερβολή)ρούχα λόγω ανηψιας, και ακόμα και σε 10κιλο πλυντήριο που τα βάζω ακόμα δεν έχω τελειωσει. Βέβαια τα πλένω σε χαμηλή θερμοκρασία, με παιδικό εννοείται υγρό, χωρίς μαλακτικό και βάζω και dettol σε κάθε πλύση. Και μετά εννοείται σιδέρωμα. Εκτός από τα άπειρα ρούχα, είναι και πάρα πολλά τα σεντόνια, οι κουβέρτες κλπ, τόσα που νιώθω άσχημα που έχω όλα αυτά ενώ άλλες μανουλες ίσως δεν μπορούν να αγοράσουν για τα μωράκια τους. Ξέρετε που θα μπορούσα να δώσω μερικά; δεν μου αρέσει αυτή η απληστία, λες και θα τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά...

Κατά τα αλλα 34+4 σήμερα, την προηγούμενη Δευτέρα είδαμε την μπέμπα και ήταν 2160. Από την ερχόμενη εβδομάδα ξεκινάμε κάθε εβδομάδα καρδιοτοκογραφο. Επίσης έχω ξεκινήσει μαθήματα ανώδυνου τοκετού με την μαία του γιατρού, όπου εκτός από αναπνοές θα μιλήσουμε για θηλασμό, περιποίηση βρέφους, ασκησουλες για εμπεδωση κλπ. Το άγχος εννοείται όσο περνάνε οι μέρες ειναι στο Θεό. Προς ώρας δεν έχω νιώσει καμία προπαρασκευαστική σύσπαση, η μαία μου είπε ότι σε 1-2 εβδομάδες λογικά θα ξεκινήσουν, και να μην τρομάξω αν είναι ακανόνιστες φυσικα, γιατί τις θέλουμε στη φάση αυτή.

Ανυπομονώ και αγχώνομαι ταυτόχρονα για τη μέρα που θα πάρω την μπεμπουλα στην αγκαλιά μου 😍

 

Ούτε ντετολ υποτίθεται πλένεις με παιδικό απορρυπαντικό για να αποφύγεις τα δυνατά χημικά στα παιδικά ρούχα . Πλύσιμο στους 40 χωρίς δικά μας ρούχα μέσα φυσικά Κ καλό σιδέρωμα . Κ αν θες να καθαρίσεις το πλυντήριο από τα δικά μας ρούχα υποτίθεται κάνεις μια πλύση με ξύδι λευκό στους 90 βαθμούς χωρίς ρούχα μέσα. 

Τα ρούχα μην τα δώσεις από πριν δες πρώτα το σε βολεύει Κ δώσε μετά αυτά που δεν θα βολευτεις Κ θα παραμείνουν αφορετα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ellimn είπε:

Να ρωτήσω γιατί στο χέρι? Εγώ έχω άπειρα (χωρίς υπερβολή)ρούχα λόγω ανηψιας, και ακόμα και σε 10κιλο πλυντήριο που τα βάζω ακόμα δεν έχω τελειωσει. Βέβαια τα πλένω σε χαμηλή θερμοκρασία, με παιδικό εννοείται υγρό, χωρίς μαλακτικό και βάζω και dettol σε κάθε πλύση. Και μετά εννοείται σιδέρωμα. Εκτός από τα άπειρα ρούχα, είναι και πάρα πολλά τα σεντόνια, οι κουβέρτες κλπ, τόσα που νιώθω άσχημα που έχω όλα αυτά ενώ άλλες μανουλες ίσως δεν μπορούν να αγοράσουν για τα μωράκια τους. Ξέρετε που θα μπορούσα να δώσω μερικά; δεν μου αρέσει αυτή η απληστία, λες και θα τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά...

Κατά τα αλλα 34+4 σήμερα, την προηγούμενη Δευτέρα είδαμε την μπέμπα και ήταν 2160. Από την ερχόμενη εβδομάδα ξεκινάμε κάθε εβδομάδα καρδιοτοκογραφο. Επίσης έχω ξεκινήσει μαθήματα ανώδυνου τοκετού με την μαία του γιατρού, όπου εκτός από αναπνοές θα μιλήσουμε για θηλασμό, περιποίηση βρέφους, ασκησουλες για εμπεδωση κλπ. Το άγχος εννοείται όσο περνάνε οι μέρες ειναι στο Θεό. Προς ώρας δεν έχω νιώσει καμία προπαρασκευαστική σύσπαση, η μαία μου είπε ότι σε 1-2 εβδομάδες λογικά θα ξεκινήσουν, και να μην τρομάξω αν είναι ακανόνιστες φυσικα, γιατί τις θέλουμε στη φάση αυτή.

Ανυπομονώ και αγχώνομαι ταυτόχρονα για τη μέρα που θα πάρω την μπεμπουλα στην αγκαλιά μου 😍

 

Μένω Βολο κοπέλα μου και έχουμε θέμα με το νερό.. οποτε επειδή έχουμε νερό τις τελευταίες δυο μέρες και ακόμα δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα από το χημείο για τη χρήση του, ρούχα και μπανιο κάνουμε μόνο με εμφιαλωμένο.. οποτε στο χέρι και όντως είναι άπειρα τελικά.. 

 

Εμεις πήγαμε στον γιατρό 35+1 σήμερα, η μικρή είναι 2600 και χαμηλά μου είπε.. μου πήρε καλλιέργεια κ με εξέτασε κολπικά και μου είπε ότι έχω ένα εκατοστό διαστολή.. κάναμε κ ζώνες έχω συσπάσεις με μεγάλη διάρκεια μου είπε.. ελπίζω η μικρή να κάτσει μέσα λίγο ακόμη! 🥰

  • Ευχή 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Νατασα1992 είπε:

Μένω Βολο κοπέλα μου και έχουμε θέμα με το νερό.. οποτε επειδή έχουμε νερό τις τελευταίες δυο μέρες και ακόμα δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα από το χημείο για τη χρήση του, ρούχα και μπανιο κάνουμε μόνο με εμφιαλωμένο.. οποτε στο χέρι και όντως είναι άπειρα τελικά.. 

 

Εμεις πήγαμε στον γιατρό 35+1 σήμερα, η μικρή είναι 2600 και χαμηλά μου είπε.. μου πήρε καλλιέργεια κ με εξέτασε κολπικά και μου είπε ότι έχω ένα εκατοστό διαστολή.. κάναμε κ ζώνες έχω συσπάσεις με μεγάλη διάρκεια μου είπε.. ελπίζω η μικρή να κάτσει μέσα λίγο ακόμη! 🥰

Ωχ κουράγιο εύχομαι, και να μην είχατε σημαντικές απώλειες. Και τα πεθερικά μου τόσες μέρες χωρίς νερό, τουλάχιστον δεν έπαθαν καμία άλλη ζημιά.

Διαστολή ε; Μπορείς να κάνεις κάτι για να καθυστερήσει ο τοκετός; Τι είπε ο γιατρός σου;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Ωχ κουράγιο εύχομαι, και να μην είχατε σημαντικές απώλειες. Και τα πεθερικά μου τόσες μέρες χωρίς νερό, τουλάχιστον δεν έπαθαν καμία άλλη ζημιά.

Διαστολή ε; Μπορείς να κάνεις κάτι για να καθυστερήσει ο τοκετός; Τι είπε ο γιατρός σου;

Καλημέρα! Δεν τον άγχωσε η διαστολή ούτε εμένα άλλωστε, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στις 35 βδομαδες είχα πάλι ένα εκατοστό και γέννησα με πρόκληση στις 39 με σχεδόν δυο εκατοστά.. μου είπε βέβαια ότι αν οι συσπάσεις γίνουν επώδυνες η πιο τακτικές να πάω να με δει.. εμένα αυτό που με αγχώνει είναι ότι φοβάμαι μήπως δεν καταλάβω τις επώδυνες συσπάσεις.. Γτ και στον τοκετό ξεκίνησα να δυσανασχετώ με τις συσπάσεις οταν είχα φτάσει εφτά διαστολή.. οποτε σκέφτομαι αν δεν τις καταλάβω και κάθομαι απλά σπίτι;! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες σας,

Διαβάζω τα νέα σας και είμαστε λίγο πολύ όλες στα ίδια. Εμείς από δωμάτιο τελειώσαμε (νομίζω) και φτιάχνω βαλιτσα σιγά σιγά. Μπηκα εχθές στην 35η εβδ. Κάναμε υπέρηχο και είναι 2600 το μπιμπίκι. ❤️ κ εμείς από βδομάδα ξεκινάμε καρδιοτοκογράφο. Εν τω μεταξύ κουνιέται τόσο πολύ μέσα στη κοιλιά που φοβάμαι πως θα ανοίξει καμια τρύπα και θα βγει όπου να ναι 😂😂. Σορυ για την spooky εικόνα αλλά όντως έτσι νιώθω. 

Εμείς αγοράσαμε από Mothercare κ από το Ίντερνετ κάποια φορμάκια που μου άρεσαν πολύ αλλά κ εμάς μας έδωσαν μια οκά πράγματα. Η μητέρα του αντρα μου πλέκει στο μεταξύ φορμάκια και κουβερτάκια κ τέτοια. Κ εγώ θα ηθελα να δωσω μερικά πράγματα βρε κορίτσια, αν ξέρετε κάποια δομή ή μέρος που μπορώ να τα πάω (Αθήνα) με χαρά να μου προτείνετε. Επίσης έχουμε καταλήξει με 3 αυγά για το αυτοκίνητο. Όποια από εσας μπορεί να χρειάζεται ή αν ξέρετε κάποια κοπέλα που μπορεί να γεννάει σύντομα και να έχει ανάγκη, εδώ είμαστε. 
Εγω εν τω μεταξύ στη ζωή μου ΔΕΝ έχω σιδερώσει ποτέ και ούτε έχω σίδερο….κ από ότι κατάλαβα δεν είναι προαιρετικό…Ε; 
Νταξει βέβαια ειπε ο άντρας μου θα το αναλάβει. Πάλι καλά. 

καλη συνέχεια σε όλες σας! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Καλημέρα! Δεν τον άγχωσε η διαστολή ούτε εμένα άλλωστε, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στις 35 βδομαδες είχα πάλι ένα εκατοστό και γέννησα με πρόκληση στις 39 με σχεδόν δυο εκατοστά.. μου είπε βέβαια ότι αν οι συσπάσεις γίνουν επώδυνες η πιο τακτικές να πάω να με δει.. εμένα αυτό που με αγχώνει είναι ότι φοβάμαι μήπως δεν καταλάβω τις επώδυνες συσπάσεις.. Γτ και στον τοκετό ξεκίνησα να δυσανασχετώ με τις συσπάσεις οταν είχα φτάσει εφτά διαστολή.. οποτε σκέφτομαι αν δεν τις καταλάβω και κάθομαι απλά σπίτι;! 

Καλημέρα!! Είναι το πρώτο μου παιδάκι και δεν έχω ιδέα από συσπάσεις, σημάδια τοκετου και τέτοια. Υπάρχει δηλαδή ενδεχόμενο να έχουμε συσπάσεις τοκετού και να μην τις καταλάβουμε;;; ΣΟΚ!!! Με αγχωνουν τόσο πολύ όλα αυτά, και η μαία στα μαθήματα μου τα παρουσιάζει τόσο απλά.. Αλλά φαντάζομαι κάθε περίπτωση διαφέρει!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Ellimn είπε:

Καλημέρα!! Είναι το πρώτο μου παιδάκι και δεν έχω ιδέα από συσπάσεις, σημάδια τοκετου και τέτοια. Υπάρχει δηλαδή ενδεχόμενο να έχουμε συσπάσεις τοκετού και να μην τις καταλάβουμε;;; ΣΟΚ!!! Με αγχωνουν τόσο πολύ όλα αυτά, και η μαία στα μαθήματα μου τα παρουσιάζει τόσο απλά.. Αλλά φαντάζομαι κάθε περίπτωση διαφέρει!! 

Τις συσπάσεις θα τις καταλάβεις θα νιώθεις ότι πετρώνει η κοιλιά σου.. ίσως δεν πονάς καθόλου ίσως νιώθεις ενόχληση.. για αυτό θα κανείς ζώνες.. εκεί θα δουν αν έχεις συσπάσεις και τις κινήσεις του μωρού.. μην αγχώνεσαι είναι όλα τόσο καινούργια για σένα που το παραμικρό θα σου κινεί την περιέργεια.. συνήθως στα πρώτα μωράκια η μαμά δεν αντιλαμβάνεται τις συσπάσεις ακόμη.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Με το καλό τα μωράκια μας! Αύριο μπαίνω στην 35η εβδομάδα και η μικρή σήμερα που πήγαμε στη γυναικολόγο ήταν 2700. Το Σάββατο έχουμε την εξέταση για βιοφυσικό προφίλ και καρδιοτοκογράφημα.  Έχει πάρει θέση και είναι ήδη χαμηλά. Σύμφωνα με τη γιατρό δεν θα φτάσουμε την ΠΗΤ. Μου φαίνεται απίστευτο που πλησιάζουμε! Τους πρώτους μήνες αναρωτιόμουν πώς θα περάσει ο καιρός για να την πάρω αγκαλιά!


Ήθελα να ρωτήσω πότε πρέπει να αγοράσουμε πράγματα όπως πάνες, βρεφικό αφρόλουτρο,κρέμες και τα σχετικά. Γενικά πάντως έχουμε κάνει κάποιες βασικές αγορές για το παιδί.Επίσης έχετε βρει από τώρα κάποιον παιδίατρο; Είναι το πρώτο μας παιδάκι και δεν ξέρω πότε πρέπει να ξεκινήσουμε να ψάχνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Κonstantina είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Με το καλό τα μωράκια μας! Αύριο μπαίνω στην 35η εβδομάδα και η μικρή σήμερα που πήγαμε στη γυναικολόγο ήταν 2700. Το Σάββατο έχουμε την εξέταση για βιοφυσικό προφίλ και καρδιοτοκογράφημα.  Έχει πάρει θέση και είναι ήδη χαμηλά. Σύμφωνα με τη γιατρό δεν θα φτάσουμε την ΠΗΤ. Μου φαίνεται απίστευτο που πλησιάζουμε! Τους πρώτους μήνες αναρωτιόμουν πώς θα περάσει ο καιρός για να την πάρω αγκαλιά!


Ήθελα να ρωτήσω πότε πρέπει να αγοράσουμε πράγματα όπως πάνες, βρεφικό αφρόλουτρο,κρέμες και τα σχετικά. Γενικά πάντως έχουμε κάνει κάποιες βασικές αγορές για το παιδί.Επίσης έχετε βρει από τώρα κάποιον παιδίατρο; Είναι το πρώτο μας παιδάκι και δεν ξέρω πότε πρέπει να ξεκινήσουμε να ψάχνουμε. 

Κρέμες αφρολουτρο κτλ μπορείς να τα πάρεις από τώρα ότι προτιμάς εσύ γενικά να μην έχουν έντονο άρωμα . Πάνες μόλις γεννηθεί γιατί δεν θα ξέρεις το νούμερο που θα σε βολεύει . Παιδίατρο αν δεν σου έχουν συστήσει κάποιον ρωτά κάποιον που να έχει παιδάκια Κ μένει κοντά σας αλλιώς ψάχνεις απτό ίντερνετ Κ βλέπεις ποιος θα σου κάνει κλικ . Γενικά ο παιδίατρος είναι κάτι που θα δεις στην πράξη οπότε μπορεί στην πορεία να τον αλλάξεις . Δεν χρειάζετε να κάνεις ραντεβού από πριν πάντως απλώς μόλις γεννηθεί περνεις αυτόν που θες τηλέφωνο . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...