Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Supergirl87 είπε:

      Είναι ο εξωσωματικός κ έχω εκεί τα έμβρυα.Αφού σκέφτομαι να τις κάνω κ να μην του πω τπτ εκεί μ έχει φτάσει αλλά δεν πρέπει να ξέρει κ αυτος..;

      Καλημέρα! Διάβασα τις απαντήσεις σου και για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε λίγο τραγικό το σου "κάνει καλό λίγη θρομβοφιλία". Καλύτερα άκου την αιματολόγο σου όπως σου είπαν και τα κορίτσια παραπάνω. Άλλωστε έκαστος στο είδος του, πχ ο δικός μου ο εξωσωματικός ούτε έκρινε ούτε παρενέβη στην αγωγή της αιματολόγου, απλά συμπορεύτηκε με αυτήν. Κι επειδή είναι μια πολύ σημαντική κίνηση η εμβρυομεταφορά που θέλει ηρεμία και ασφάλεια πριν προχωρήσεις ζύγισε το μέσα σου αν όντως θέλεις να προχωρήσεις μαζί του και αν τον εμπιστεύεσαι. Το οτι έχεις εκεί τα έμβρυα είναι το λιγότερο, μπορείς να τα μεταφέρεις αλλού αν θέλεις, οπότε γνώμη μου σκέψου το πολύ σοβαρά πως θέλεις να προχωρήσεις.

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, Nantianaf είπε:

καλησπέρα στην παρέα! πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ! με το καλό τα μωράκια σας. περιμένω το δεύτερο παιδί μου με ΠΗΤ 17 Οκτωβρίου. προς το παρόν στον υπέρηχο που κάναμε πριν μια εβδομάδα είδαμε ότι το μωρό είναι ισχιακο και αγχώθηκα. το πρώτο μου παιδι το γέννησα φυσιολογικά και πολύ εύκολα πριν 3 χρόνια. είχε πάρει θέση από την 31η εβδομάδα. πιστεύετε υπάρχει πιθανότητα να γυρίσει? έχω απελπιστεί λίγο....

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Το μωρό μπορεί να πάρει θέση ακόμα και την τελευταία στιγμή. Συνήθως ο ιατρός το ελέγχει την 36η εβδομάδα για να δει τι γίνεται. Ο μικρός μου ήταν συνέχεια με τα πόδια κάτω μέχρι και την 33η εβδομάδα, παρόλα αυτά συνεχώς τον νιώθω να αλλάζει θέση, μια με το κεφάλι πάνω, μια στο πλάι, μια κάτω, είναι λίγο αναποφάσιστος. Η φύση ξέρει τι κάνει, όταν είναι έτοιμο θα πάρει την θέση του και αυτοί οι ιατροί θα έπρεπε να εξηγούν περισσότερο το τι γίνεται στην πραγματικότητα από το να αγχώνουν 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 863
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

22 ώρες πρίν, Nantianaf είπε:

καλησπέρα στην παρέα! πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ! με το καλό τα μωράκια σας. περιμένω το δεύτερο παιδί μου με ΠΗΤ 17 Οκτωβρίου. προς το παρόν στον υπέρηχο που κάναμε πριν μια εβδομάδα είδαμε ότι το μωρό είναι ισχιακο και αγχώθηκα. το πρώτο μου παιδι το γέννησα φυσιολογικά και πολύ εύκολα πριν 3 χρόνια. είχε πάρει θέση από την 31η εβδομάδα. πιστεύετε υπάρχει πιθανότητα να γυρίσει? έχω απελπιστεί λίγο....

 

Καλημέρα,εχουμε πητ την ίδια ημερομηνία αν και θα γεννήσω νωρίτερα.Στην πρώτη εγκυμοσύνη ο γιος μου γύρισε στην 34η εβδομάδα,σε αυτήν την εγκυμοσύνη πριν 2 εβδομάδες το μωρό είχε ισχιακη θέση σήμερα που πήγα για Doppler ειχε γυρίσει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Nantianaf said:

καλησπέρα στην παρέα! πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ! με το καλό τα μωράκια σας. περιμένω το δεύτερο παιδί μου με ΠΗΤ 17 Οκτωβρίου. προς το παρόν στον υπέρηχο που κάναμε πριν μια εβδομάδα είδαμε ότι το μωρό είναι ισχιακο και αγχώθηκα. το πρώτο μου παιδι το γέννησα φυσιολογικά και πολύ εύκολα πριν 3 χρόνια. είχε πάρει θέση από την 31η εβδομάδα. πιστεύετε υπάρχει πιθανότητα να γυρίσει? έχω απελπιστεί λίγο....

 

Καλώς ήρθες! Κι εγώ με το ίδιο άγχος ζούσα κάθε φορά στα ραντεβού ρωτούσα και δεν είχε θέση οπότε άρχισα ασκήσεις με την μπάλα και ότι έβλεπα από μαίες στο ίντερνετ. Εν τέλει έκανα τώρα το Doppler 33+w όλα πήγαν καλά και ακούω να λένε κεφαλικη προβολή και ρωτάω για σιγουριά: είναι με το κεφάλι κάτω; και μου λένε ναιιιιι! 

Επίσης γιατρό αλλάζεις ακόμα και τελευταία στιγμή αν κάτι σου βρωμάει. Εγώ στην 30w άλλαξα γιατί θέλω vbac και ακούω τον προηγούμενο να λέει "Ε τι σε νοιάζει η θέση του αφού καισαρική δεν είσαι;!!!" ΣΟΚ! Ωραίοι γιατροί.

ΠΗΤ και γω 16/10 άντε όλες κοντά κοντά θα είμαστε. Με έναν πόνο!!! 😉

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι κάνετε συν-εγκυούλες;; Οι πρώτες του μήνα ξεκινήσαμε να μπαίνουμε στον μήνα μας!! Θυμάμαι την @EvgeniaCher και @Nadiaki αν δεν κάνω λάθος ότι είμαστε στις ίδιες μέρες! Εγώ έχω Πητ 7/10, οριακά με πιάνει και στις μανούλες του Σεπτεμβρίου, αν βιαστεί λιγάκι η μπέμπα, αν και δεν θα το ήθελα!

Τι κάνετε με τις ετοιμασίες κορίτσια;; έχετε πλύνει ρουχαλακια; Την βαλίτσα ποτέ θα την φτιάξετε;; Έχοντας μπει 36ηεβδ δεν έχω κάνει τίποτα ακόμη και νιώθω ότι άργησα, λέω να ξεκινήσω από σήμερα για να προλάβω και το άνοιγμα των σχολείων, γιατί μετά ξεκινάει η ζορικη καθημερινότητα!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε !! 

@Athene ναι είμαστε μαζί , κ εγώ ΠΗΤ 6/10 εχω ! 

Εγώ ρούχα για την μπεμπα τα έχω όλα έτοιμα στη θέση τους ! Βαλίτσα δεν έχω φτιάξει ακόμα , όλο το πάω από μέρα σε μέρα ! Για πείτε όσες έχετε ξανά γεννήσει τι περίπου χρειαστήκατε να πάρω ιδέες ! 

Εμένα με έχει πιάσει μια ανυπομονησία να δω επιτέλους το προσωπάκι της να την πάρω αγκαλιά και ταυτόχρονα φόβος για την διαδικασία της γέννας 😂

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες και καλή βδομάδα!! ❣️❣️

Σήμερα είμαι ακριβώς 34 βδομαδες και για να πω την αλήθεια αυτά σκεφτόμουν και γω όλο το Σκ.. αυτή τη βδομάδα θα βάλω να πλύνω τα ρουχαλάκια της και θα τα βολέψω να είναι όλα έτοιμα κ από βδομάδα θα βάλω τα βασικά στην βαλίτσα και θα αφήσω όσα ακόμα χρησιμοποιώ για τελευταία στιγμή.. πρέπει να βγάλω και το αυγό να το ετοιμάσουμε σιγά σιγά και να βάλουμε τη βάση στο αυτοκίνητο..

@Nadiaki θα δεις αρχικά τι θα σου παρέχει το μαιευτήριο.. πάρε για καλό κ για κακό όμως ένα πακέτο σερβιέτες, εσώρουχα, εγώ είχα πάρει κ αφρόλουτρο κ σαμπουάν αν και είχε εκεί, πιστολάκι για τα μαλλιά που δεν είχε στο Ιασώ, φορτιστή για το κινητό, σαγιονάρες και γενικά άνετα παπούτσια Γτ τα ποδαράκια μπορεί να πρηστουν.. εμείς επειδή ήταν η πρώτη γεννά μέσα στο κοβιντ δεν γίνονταν να έρθει κανένας αλλά ούτε και να φύγει ο σύζυγος, όποτε είχαμε πάρει μαζί μας νερακια κρακερακια και τέτοια χαζά Γτ το γεύμα του συζύγου ήταν μεσημεριανό βράδινο και το κυλικείο έκανε μόνο καφέδες.. όποτε αν ισχύει το ίδιο και για το δικό σου μαιευτήριο να σκεφτείς να πάρεις λίγα πράγματα.. και φυσικά μην ξεχάσετε τα έγγραφα που θα χρειαστείτε για την δήλωση του μωρού 

Link to comment
Share on other sites

@Nadiaki Εγώ στο δημόσιο για παράδειγμα παίρνω τα πάντα! Οπότε είναι ανάλογα πού θα γεννήσεις και τι σου παρέχουν από εκεί..

@Νατασα1992 έχεις δίκιο τα χαρτιά.. θυμάσαι τι χρειάζεται; Το 2019 γέννησα την μικρή μου και είναι σαν να μην ασχολήθηκα με αυτό το κομμάτι, δεν θυμάμαι τίποτα! 

Και σήμερα που είπα να ξεκινήσω να πλένω ρουχαλακια, ήρθε ο Νοέμβρης στη Θεσσαλονίκη...βροχές και αέρας! Για πείτε κορίτσια, τα πρώτα βρεφικά στις κόρες μου τα είχα πλύνει και σιδερωσει μετά, τώρα που έχω στεγνωτηριο να τα βάλω μέσα για αποστείρωση ή είναι απαραίτητο το σίδερο λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή εβδομάδα σε όλες!!

@Athene θυμάσαι πολύ σωστά η ΠΗΤ μου είναι στις 6/10, είμαστε 3-4 κοπέλες με την ίδια ή πολύ κοντινή ημερομηνία. Τα ρουχαλάκια του μπέμπη είναι έτοιμα, τα έφτιαξα μέσα στο ΣΚ. Την δική μου βαλίτσα έχω σκοπό να την φτιάξω μέσα στην μέρα αφού πρώτα έρθω σε επικοινωνία με το μαιευτήριο για να τους ρωτήσω μερικά πραγματάκια καθώς η λίστα με τα πράγματα που μου έχει στείλει η μαία του ιατρού την θεωρώ λίγο υπερβολική. Η βάση με το αυγό είναι ήδη τοποθετημένη μέσα στο αυτοκίνητο για να γίνει την Τετάρτη ένας ωραίος βιολογικός καθαρισμός. Μέσα στην εβδομάδα έχουμε κλείσει ραντεβού για να βρούμε παιδίατρο καθώς είναι το πρώτος μας και δεν έχουμε κάποιον. 

@Nadiaki αχ αυτό το άγχος για την διαδικασία του τοκετού μερικές φορές με κυριεύει και σ' εμένα αλλά προσπαθώ να το διαχειριστώ.

Έχετε αρχίσει να νιώθετε συσπάσεις έστω και ήπιες; Σ' εμένα προσωπικά δεν έχω νιώσει απολύτως τίποτα. 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Athene είπε:

@Nadiaki Εγώ στο δημόσιο για παράδειγμα παίρνω τα πάντα! Οπότε είναι ανάλογα πού θα γεννήσεις και τι σου παρέχουν από εκεί..

@Νατασα1992 έχεις δίκιο τα χαρτιά.. θυμάσαι τι χρειάζεται; Το 2019 γέννησα την μικρή μου και είναι σαν να μην ασχολήθηκα με αυτό το κομμάτι, δεν θυμάμαι τίποτα! 

Και σήμερα που είπα να ξεκινήσω να πλένω ρουχαλακια, ήρθε ο Νοέμβρης στη Θεσσαλονίκη...βροχές και αέρας! Για πείτε κορίτσια, τα πρώτα βρεφικά στις κόρες μου τα είχα πλύνει και σιδερωσει μετά, τώρα που έχω στεγνωτηριο να τα βάλω μέσα για αποστείρωση ή είναι απαραίτητο το σίδερο λέτε;

Λοιπόν μου γράφει ότι θέλει ταυτότητες και φωτοτυπίες και των δυο γονέων, ληξιαρχική πράξη γάμου, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, ΑΜΚΑ κ αφμ και των δυο γονέων και Iban μητέρας.

 

εγω θα έλεγα να τα σιδερώνεις τον πρώτο καιρό.. ρωτά όμως και τον παιδίατρο να δεις τι θα σου πει 

πρίν από 5 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Καλημέρα και Καλή εβδομάδα σε όλες!!

@Athene θυμάσαι πολύ σωστά η ΠΗΤ μου είναι στις 6/10, είμαστε 3-4 κοπέλες με την ίδια ή πολύ κοντινή ημερομηνία. Τα ρουχαλάκια του μπέμπη είναι έτοιμα, τα έφτιαξα μέσα στο ΣΚ. Την δική μου βαλίτσα έχω σκοπό να την φτιάξω μέσα στην μέρα αφού πρώτα έρθω σε επικοινωνία με το μαιευτήριο για να τους ρωτήσω μερικά πραγματάκια καθώς η λίστα με τα πράγματα που μου έχει στείλει η μαία του ιατρού την θεωρώ λίγο υπερβολική. Η βάση με το αυγό είναι ήδη τοποθετημένη μέσα στο αυτοκίνητο για να γίνει την Τετάρτη ένας ωραίος βιολογικός καθαρισμός. Μέσα στην εβδομάδα έχουμε κλείσει ραντεβού για να βρούμε παιδίατρο καθώς είναι το πρώτος μας και δεν έχουμε κάποιον. 

@Nadiaki αχ αυτό το άγχος για την διαδικασία του τοκετού μερικές φορές με κυριεύει και σ' εμένα αλλά προσπαθώ να το διαχειριστώ.

Έχετε αρχίσει να νιώθετε συσπάσεις έστω και ήπιες; Σ' εμένα προσωπικά δεν έχω νιώσει απολύτως τίποτα. 

Εγώ πάντως κοριτσι μου συσπάσεις έχω από τον έκτο μήνα.. τώρα τις τελευταίες 3 βδομαδες είναι πιο επώδυνες αλλά τις διαχειρίζομαι καλά.. όταν πήγα στον γιατρό μου είπε ότι η μικρή είναι χαμηλά, όποτε περιμένω το ραντεβού την άλλη βδομάδα για να δει αν έχω διαστολή και ποσό 

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Πωπω μπήκατε κάποιες στο μήνα σας απίστευτο..εγώ είμαι 32+1 έχω 29/10 αν και ειναι σίγουρο ότι μέχρι 10-15/10 θα έχω γεννήσει.

Όσο αφορά τα πράγματα που είχα χρειαστεί στο Ιασώ ήταν νυχτικά τιραντακια η ζέστη Δεκέμβριο μήνα ήταν αφόρητη εκεί μέσα, σερβιετες μεγάλες σου παρέχουν ένα πακέτο δεν φτάνει, σαγιονάρες αδιάβροχες, σαμπουάν αφρολουτρο εάν θέλετε πιστολάκι, οδοντοβουτσοκρεμα ,χτένα, μια αλλαξια που θα βγείτε, φορτιστή προφανώς, μια αλλαξια για το μωρό για την έξοδο, και αν θέλετε και το μαξιλάρι θηλασμού. Και τα χαρτιά που είπατε παραπάνω. Αυτά νομίζω..

 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Λοιπόν μου γράφει ότι θέλει ταυτότητες και φωτοτυπίες και των δυο γονέων, ληξιαρχική πράξη γάμου, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, ΑΜΚΑ κ αφμ και των δυο γονέων και Iban μητέρας.

 

εγω θα έλεγα να τα σιδερώνεις τον πρώτο καιρό.. ρωτά όμως και τον παιδίατρο να δεις τι θα σου πει 

Εγώ πάντως κοριτσι μου συσπάσεις έχω από τον έκτο μήνα.. τώρα τις τελευταίες 3 βδομαδες είναι πιο επώδυνες αλλά τις διαχειρίζομαι καλά.. όταν πήγα στον γιατρό μου είπε ότι η μικρή είναι χαμηλά, όποτε περιμένω το ραντεβού την άλλη βδομάδα για να δει αν έχω διαστολή και ποσό 

Εμείς πήραμε θέση μόλις την προηγούμενη εβδομάδα, ο μικρός ήταν συνεχώς με τα πόδια προς τα κάτω. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες είναι πιο ζωηρός από ποτέ και τον νιώθω ότι είναι κάπως χαμηλά αλλά το πιθανότερο θα πάρουμε όλο τον 9ο μήνα. Περιμένω και εγώ το ραντεβού της ερχόμενης εβδομάδας για να δω τι θα μου πει και πως πηγαίνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Εμείς πήραμε θέση μόλις την προηγούμενη εβδομάδα, ο μικρός ήταν συνεχώς με τα πόδια προς τα κάτω. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες είναι πιο ζωηρός από ποτέ και τον νιώθω ότι είναι κάπως χαμηλά αλλά το πιθανότερο θα πάρουμε όλο τον 9ο μήνα. Περιμένω και εγώ το ραντεβού της ερχόμενης εβδομάδας για να δω τι θα μου πει και πως πηγαίνουμε. 

Συνήθως τα πρώτα μωράκια παίρνουν όλο το μήνα τους όποτε απόλαυσε το.. ξέρω ότι υπάρχει άγχος, άγχος έχω κ γω που είναι το δεύτερο και πιστεύω όσους τοκετούς κ να έχεις κάνει πάντα έχεις άγχος..σκέψου ότι στον γιο μου είχα δυο διαστολή από την 35η βδομάδα και πήγα με πρόκληση στις 39 και μια..επειδή είχα κουραστεί να περιμένω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένιωθα συσπάσεις από τον 5ο γι'αυτό και το θέμα με τον τράχηλο μάλλον ! Μετά σταμάτησαν, έχω όμως εδώ και 2-3 εβδομάδες ξανά αλλά με λίγη ένταση παραπάνω νομίζω .. υπάρχουν μέρες βέβαια που δεν καταλαβαίνω κάτι ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια, τελευταία μερα στην δουλειά σήμερα!! Εγώ είμαι ακριβώς 32 εβδομάδων και γιατρό έχω σε 20 μέρες, ουφ δεν περνάνε με τίποτα. Η μικρή είναι ταλιμπάν όλη μέρα κουνιέται και κλωτσάει δεν κοιμάται ποτέ αυτό το παιδί? Πριν 2 εβδομάδες που πήγα και εγώ στον γιατρό ήταν με το κεφάλι της κάτω πάντως.

@korina84 βγάλε με από το δίλημμα, εγώ γενικά είμαι κρυουλιάρα και έλεγα στο μαιευτήριο να πάρω πυτζάμες χειμωνιάτικες (ιασω θα γεννησω) και νυχτικό μακρυμάνικο. Πιστεύεις θα σκάσω? Να πάρω μόνο ραντάκι νυχτικό? και μια λεπτή ρομπίτσα?


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2023 at 11:31 ΠΜ, pitsi21 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια, τελευταία μερα στην δουλειά σήμερα!! Εγώ είμαι ακριβώς 32 εβδομάδων και γιατρό έχω σε 20 μέρες, ουφ δεν περνάνε με τίποτα. Η μικρή είναι ταλιμπάν όλη μέρα κουνιέται και κλωτσάει δεν κοιμάται ποτέ αυτό το παιδί? Πριν 2 εβδομάδες που πήγα και εγώ στον γιατρό ήταν με το κεφάλι της κάτω πάντως.

@korina84 βγάλε με από το δίλημμα, εγώ γενικά είμαι κρυουλιάρα και έλεγα στο μαιευτήριο να πάρω πυτζάμες χειμωνιάτικες (ιασω θα γεννησω) και νυχτικό μακρυμάνικο. Πιστεύεις θα σκάσω? Να πάρω μόνο ραντάκι νυχτικό? και μια λεπτή ρομπίτσα?

Εγώ ζεσταίνομαι γενικά και Δεκέμβριο φαντάζομαι είχαν και θέρμανση το 2020 ηταν, αλλά και φίλη που είχε γεννήσει τότε Οκτώβριο έσκασε!!! Πάρε κοντομανικα οπωσδήποτε και από πάνω αν κρυώνεις σε περίπτωση ανοικτού παραθύρου να έχεις κατι να ρίξεις..


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...