Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Νατασα1992 είπε:

Καλησπέρα και από μένα! Εμείς πήγαμε είδαμε την μπουμπου έφτασε τα 1.900 γραμμάρια! Τη νιώθω πολύ έντονα το βράδυ όταν ηρεμώ αλλά κ την μέρα όταν το παρακάνω με τον μικρό κ τις δουλειές.. εμένα κορίτσια με πιέζει παρά πολύ στο αριστερό κόκαλο της λεκάνης.. είναι αρκετά ενοχλητικό.. το είπα στον γιατρό, μου μέτρησε τον τράχηλο, ευτυχώς είναι κλειστός κ μεγάλος μου είπε, αλλά η μικρή είναι αρκετά χαμηλά κ γι αυτό νιώθω τόσο πίεση εκεί κ καθόλου στα πλευρά μου.. εσείς πως είστε; 

Και εμένα ακριβώς εκεί στο αριστερό κόκκαλο με πιέζει. Συνάντησα μια μαία, οικογενειακή φίλη του άντρα μου χτες, και με το που είδε την κοιλιά μου επιβεβαίωσε αμέσως αυτό που νιώθω εδώ και αρκετές εβδομάδες. Το σωματικό είναι δεξιά, ποδια πάνω αριστερά και κάτω αριστερά κεφάλι και χεράκια. Η κοιλιά μου είναι πιο άδεια στα αριστερά μου είπε, και είναι ακριβώς το σημείο που νιώθω όλες τις κλωτσιές. Έχει κατέβει μου είπε το μωράκι στη λεκάνη, φαίνεται από την κοιλιά που είναι λίγο "πεσμένη". Κατά τα άλλα εγώ δεν έχω νιώσει συσπάσεις! 29 του μήνα θα πάω για doppler.

32 εβδομάδων ακριβώς σήμερα και από Δευτέρα ξεκινάμε το δωμάτιο της μπεμπας.

Κατά τα άλλα, ο ύπνος χαλια, η κούραση και η υπνηλία στο ταβάνι, και νιώθω να μου κόβεται η ανάσα αν κάτσω λίγο όρθια. Δεν βολευομαι επίσης πουθενά, σε καμία καρέκλα, μόνο ξαπλωμένη θέλω να είμαι 😂 

Μοτίβο ούτε εγώ έχω καταλάβει στις κινησεις γενικά είναι ενεργή όλη τη μέρα πρωί μεσημέρι βράδυ κινείται!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα / Καλησπέρα σε όλες!! Εύχομαι να περάσατε όμορφα στις καλοκαιρινές διακοπές σας και να έχετε ξεκουραστεί όσο το δυνατόν περισσότερο. Την προηγούμενη εβδομάδα ο μπεμπάκος μας έφτασε στα 2400 kg στις 33+4, του έκαναν καλά τα μπάνια μου φαίνεται 😅😂 σαν να μεγάλωσε αρκετά :)  Πως νιώθετε που περνάνε οι μέρες και πλησιάζει σιγά σιγά ο τοκετός; 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σας πω την αλήθεια σήμερα φρικαρα λίγο 😜 είδα ότι απομένουν 50 μερες(μαξ) και δεν έχω κάνει τίποτα από δουλειές…κ είπα αυτή τη βδομάδα να στήσουμε σιγά σιγά την κούνια κ από βδομάδα να βάλω κανένα πλυντήριο τα ρούχα της μικρής, και να πάρω και γω ότι χρειάζομαι για τη βαλίτσα του μαιευτηρίου… να τα ετοιμάζω σιγά σιγά μην τρέχω τελευταία στιγμή… 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Εγώ να σας πω την αλήθεια σήμερα φρικαρα λίγο 😜 είδα ότι απομένουν 50 μερες(μαξ) και δεν έχω κάνει τίποτα από δουλειές…κ είπα αυτή τη βδομάδα να στήσουμε σιγά σιγά την κούνια κ από βδομάδα να βάλω κανένα πλυντήριο τα ρούχα της μικρής, και να πάρω και γω ότι χρειάζομαι για τη βαλίτσα του μαιευτηρίου… να τα ετοιμάζω σιγά σιγά μην τρέχω τελευταία στιγμή… 

Άσε μια τρέλα μόλις γύρισα από τις καλοκαιρινές διακοπές, ο καιρός περνά αρκετά γρήγορα και δεν γνωρίζεις πότε θα σου έρθει ο μπέμπης, υπολογίζεις στο περίπου. 😁😉

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Εγώ μπαίνω αύριο στην 33η εβδ. κάναμε Doppler την Παρασκευή. Όλα καλά μας είπε ο γιατρός κ ότι έχουμε ένα υπέροχο παιδακι (χιχιχιχ). Ήταν στα 1850 γρ. κ πως προβλέπει πως θα φτάσει τα 3200. Για να δούμε…

Ναι είναι περιεργο που πλησιάζουν οι μέρες…δεν μπορώ με τίποτα να κάνω focus σε οτιδήποτε άλλο. Μου είναι επίσης δύσκολο να φαντάζομαι πως θα ειναι…τι γίνεται κλπ κλπ (πρώτο παιδάκι μας εμάς οπότε όλα καινουρια). Αύριο λεμε να πάμε mothercare για να πάρουμε κάτι  μικρό τζιτζιμπλονια που δεν έχουμε και δεν έχουμε κ ιδέα να πω την αλήθεια-ελπίζω οι υπαλληλοι εκεί να βοηθούν και μετά νομίζω είμαστε έτοιμοι. Την βαλιτσα να φτιάξω δλδ και έτοιμοι. 
Το δωματιάκι πάντως μπαίνουμε κ το χαζεύουμε συνέχεια, είναι τόσο γλυκάκι….

καλη συνέχεια σε όλες και καλές ετοιμασίες !!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρετε τι κάνετε;;

Κι εγώ μπήκα στην 32η και η κοιλιά όλο μεγαλώνει κ παίρνει σχήματα ανάλογα με το που κάθεται ο μικρούλης! 

Η ορθοστασία είναι πια αφόρητη είναι τώρα λίγες μέρες που στο τρίλεπτο αν δεν κάτσω μου κόβεται η ανάσα κ οι χτύποι ανεβαίνουν. Και σκέφτομαι ότι έχω ένα σωρό δουλειές! Μόνο ξάπλα βολεύομαι και πάλι με στριφογύρισμα. Οι ίλιγγοι δεν έχουν περάσει αλλά είμαι λίγο καλύτερα. 

Έχει κάποια κοπέλα φαγούρα; Πέρα απο την κοιλιά με πιάνει σε άσχετες στιγμές στα χέρια στα πόδια, περνάει, μετά ξανά. Βάζω bepanthol και ανακουφίζομαι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ζητώ συγνώμη για την απρόσκλητη παρέμβαση. Είμαι μανούλα Οκτωβρίου 2021.

Επεσα τυχαία στην ανάρτηση σου και ένιωσα την ανάγκη να σου πω τη γνώμη μου για το ζήτημα της φαγούρας που αναφέρεις. Εάν δεν το έχεις αναφέρει στον γυναικολόγο σου,πρέπει να επικοινωνήσεις άμεσα μαζί του. Το πιο πιθανό είναι να μην είναι κάτι ανησυχητικό,ωστόσο υπάρχει μια παθολογική κατάσταση που ονομάζεται χολοσταση της κύησης,εμφανίζεται στο τρίτο τρίμηνο και έχει ως συμπτωμα,μεταξύ άλλων, και τον έντονο κνησμό σε διάφορα μέρη του σωματος. Το έπαθε πρόσφατα συγγενικο μου πρόσωπο,εξ ου και η γνώση. Ακόμα και αυτό να είναι υπάρχει θεραπεία,οπότε όλα καλά.

Καλό θα ήταν να το αποκλείσει,για να είσαι πιο ήσυχη. 

Και πάλι ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.

Με το καλό όλα τα μωράκια!

 

3 ώρες πρίν, miou90 είπε:

Χαίρετε τι κάνετε;;

Κι εγώ μπήκα στην 32η και η κοιλιά όλο μεγαλώνει κ παίρνει σχήματα ανάλογα με το που κάθεται ο μικρούλης! 

Η ορθοστασία είναι πια αφόρητη είναι τώρα λίγες μέρες που στο τρίλεπτο αν δεν κάτσω μου κόβεται η ανάσα κ οι χτύποι ανεβαίνουν. Και σκέφτομαι ότι έχω ένα σωρό δουλειές! Μόνο ξάπλα βολεύομαι και πάλι με στριφογύρισμα. Οι ίλιγγοι δεν έχουν περάσει αλλά είμαι λίγο καλύτερα. 

Έχει κάποια κοπέλα φαγούρα; Πέρα απο την κοιλιά με πιάνει σε άσχετες στιγμές στα χέρια στα πόδια, περνάει, μετά ξανά. Βάζω bepanthol και ανακουφίζομαι. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Rita1982 σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το ξέρω αυτό που λες. Του το έχω πει και περιμένω να μου γράψει εξετάσεις μου είπε για να είμαστε σίγουροι. Ελπίζω να μην είναι αυτό... Έχω αγχωθεί λίγο αλλά οκ... 

Να σου ζήσει το παιδάκι σου! 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ!

Κι εσύ με το καλό να υποδεχτείς το δικό σου!

Δεν πιστεύω να είναι αυτό,γιατί λογικά θα είχες και άλλα συμπτώματα. Αλλά ακόμα και να είναι,σημασία έχει η διάγνωση, από' κει και πέρα παρακολουθείται και αντιμετωπιζεται. 

Καλή συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

@miou90 εγώ είχα πάθει στην κοιλιά μόνο πολυ έντονη φαγούρα κάποια στιγμή τον Ιούλιο και είχα βγάλει σπυράκια, μικρά κόκκινα και επιπλέον ηταν ξηρό το δέρμα μου. Χάλια δλδ. Στην αρχή νόμιζα ηταν από την θάλασσα αλλά επειδή επέμενε κ η φαγουρα ηταν έντονη πηγα σε δερματολόγο. Μου είπε πως ίσως είναι ένα αυτοάνοσο που βγαίνει συχνά κατά την περίοδο της κύησης (δεν ξέρω αν είναι αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω) αλλα μου είπε πρωτίστως να κρατάω την κοιλιά μου ενυδατωμένη με μια σούπερ λιπαρή κρέμα που αν θες στη στέλνω σε πμ. Την είχα στο ψυγείο κ έβαζα 3 φορές τη μέρα. Πέρασε πολύ γρήγορα έκτοτε. Οπότε δεν με ξαναείδε για εξετάσεις. 
Οπότε με καλή ενυδάτωση είναι πιθανό να σου περάσει κ εσένα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανουλες!! Πως είστε;

Εμείς χτες είχαμε doppler. Ο γιατρός τα βρήκε όλα εξαιρετικά, η μπέμπα είναι 2,030 κιλά (32+3 εβδομάδων). Αν συνεχίσει με αυτούς τους ρυθμούς θα γεννηθεί περίπου 3,500 κιλά μας είπε. Όπως φαίνεται θα πάρουμε όλες τις εβδομάδες μιας και περνάει καλά μέσα σύμφωνα με τον γιατρό 😂

Μας έβγαλε και 3d φωτογραφίες το προσωπάκι της και όλο την χαζεύω ❤️ Ωστόσο, ένα παράπονο έχω.. ο άντρας μου σε αντίθεση με εμένα έχει μια υπέροχη μικρή μυτούλα. Ε ελεγα μόνο την μύτη μου να μην πάρει η μικρή και όπως φαίνεται την πήρε 😂😂 Όχι ότι η δική μου είναι σαν του παπαγάλου, αλλά του άντρα μου ρε παιδί μου είναι αλλιωτικη, γαλλική 😋. Κατά τα άλλα δεν βρήκα καμία άλλη ομοιότητα με μένα.. Θυμάμαι το 3d της ανηψιας μου, είχε έρθει η αδερφή μου ενθουσιασμενη να μου την δείξει λέγοντας μου ότι ήταν ίδια εγώ.. και όντως μου έμοιαζε πάρα πολύ. Το δικό μου παιδί από την άλλη, καμία ομοιότητα χαχα δεν πειράζει, έχουμε πολύ όμορφο μπαμπά, ας πάρει από εκείνον ❤️.

Κατά τα άλλα έχω βάλει στο καλάθι μου στο Σκρουτζ όλα τα πράγματα που θα χρειαστώ για το μαιευτήριο, μιας και θα γεννήσω σε δημόσιο και δεν μας τα παρέχουν. Σιγά σιγά έχω ξεκινήσει την αλλαγή του γραφείου σε παιδικό δωμάτιο, αλλά κουράζομαι τόσο εύκολα, που το πάω με Άργους ρυθμούς. Γυρισαμε την Κυριακή από διακοπές και είχα να βάλω πολλά πλυντήρια και όλα αυτά τα σχετικά, και οι αντοχές μου δεν με βοηθούν καθόλου. Είναι απίστευτο το πόσο εύκολα κουράζομαι και μου κόβεται η ανάσα!

Η μπέμπα κατά τα άλλα κινείται όλη μέρα, αλλά μου είναι αρκετά επώδυνο, κυρίως στο πάνω μέρος της κοιλιάς, αφού από την β επιπέδου και μετά είναι με το κεφάλι κάτω και τα ποδαράκια πάνω. 

Εσείς πώς τα πάτε με τις ετοιμασίες;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα! πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ! με το καλό τα μωράκια σας. περιμένω το δεύτερο παιδί μου με ΠΗΤ 17 Οκτωβρίου. προς το παρόν στον υπέρηχο που κάναμε πριν μια εβδομάδα είδαμε ότι το μωρό είναι ισχιακο και αγχώθηκα. το πρώτο μου παιδι το γέννησα φυσιολογικά και πολύ εύκολα πριν 3 χρόνια. είχε πάρει θέση από την 31η εβδομάδα. πιστεύετε υπάρχει πιθανότητα να γυρίσει? έχω απελπιστεί λίγο....

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Nantianaf είπε:

καλησπέρα στην παρέα! πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ! με το καλό τα μωράκια σας. περιμένω το δεύτερο παιδί μου με ΠΗΤ 17 Οκτωβρίου. προς το παρόν στον υπέρηχο που κάναμε πριν μια εβδομάδα είδαμε ότι το μωρό είναι ισχιακο και αγχώθηκα. το πρώτο μου παιδι το γέννησα φυσιολογικά και πολύ εύκολα πριν 3 χρόνια. είχε πάρει θέση από την 31η εβδομάδα. πιστεύετε υπάρχει πιθανότητα να γυρίσει? έχω απελπιστεί λίγο....

 

Καλωσήρθες! Ίδια μέρα έχουμε ΠΗΤ!!! Σε σχέση με αυτό που γράφεις-αφενός πιστεύω ότι πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου και αυτός θα σου πει με σιγουριά-αφετέρου η αλήθεια είναι πως πραγματικά σε όλα μα ολα τα site που μπαίνω κάθε εβδομάδα για να διαβάζω την εξέλιξη του μωρού και της εγκύου, όλα λένε πως ακόμα υπάρχει καιρός για να γυρίσει αν τυχόν δεν είναι ήδη με το κεφάλι κάτω. Νομίζω ειδικά στις 31 που είσαι εσυ έχεις στάνταρ καιρό. 
 

καλό βράδυ..

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου από την 28η εβδομάδα μου είπε πως τα πόδια είναι κάτω και με αγχωσε. Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα γιατρό από την πρώτη στη δεύτερη εγκυμοσυνη λόγω αλλαγής τόπου κατοικιας και γι αυτό δε μου άρεσε η προσέγγιση του για καισαρική που μου ανέφερε από τόσο νωρίς.. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nantianaf είπε:

Ο γιατρός μου από την 28η εβδομάδα μου είπε πως τα πόδια είναι κάτω και με αγχωσε. Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα γιατρό από την πρώτη στη δεύτερη εγκυμοσυνη λόγω αλλαγής τόπου κατοικιας και γι αυτό δε μου άρεσε η προσέγγιση του για καισαρική που μου ανέφερε από τόσο νωρίς.. 

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου! Εγώ έχω πητ 16/10 όποτε είμαστε στα ίδια.. εμένα η μικρή ξεκίνησε με ισχιακή θέση και στις 28 βδομαδες γύρισε με το κεφάλι κάτω, τουλάχιστον μέχρι την προηγούμενη βδομάδα που είχαμε ραντεβού στον γιατρό.. κρίμα ο γιατρός να αναφέρει καισαρική τόσο γρήγορα.. αντίθετα θα μπορούσε να σου προτείνει τρόπους για να βοηθήσεις το μωράκι σου να γυρίσει.. νομίζω πως κάνουν κάποιες ασκήσεις με τη μπάλα που βοηθούν το μωράκι να γυρίσει.. ίσως αν δεν σε κατευθύνει εκείνος να ρωτούσες μια μαία; Σε κάθε περίπτωση όμως αν δεν γυρίσει το μωράκι δεν έγινε τίποτα! Σημασία έχει να τα πάρουμε με ασφάλεια στην αγκαλιά μας! ❣️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...