Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια. Αχ αύριο γυρίζω στο γραφείο για 2 εβδομάδες και μετά επιτέλους αδειουλα!!! Εύχομαι να είστε όλες καλά. Εγώ την τρίτη έχω γιατρό (δεν θυμάμαι αν θα κάνω ντοπλερ η όχι χαχαχα) κορίτσια για τις καούρες εμένα ο γιατρός μου είπε να παίρνω gaviscon έως 4 φορές την ημέρα ( 1κοθταλια της σούπας) ε το ξεκίνησα προχτές και πραγματικά νιώθω άλλος άνθρωπος. Πίνω προληπτικά κάθε μεσημέρι μετά το φαγητό. Και κάποιες φορές το βράδυ αν φάω κάτι βαρύ. (Γιατί έχω ακόμα το κόλλημα να τρώω cheerios με γαλα για βραδινό 🤣🤣


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαιρετώ όλες τις συν-εγκυούλες! Σήμερα μπήκα στις 34εβδ και κορίτσια θέλω βοήθεια και γνώμες... Έχει 20 μέρες που είμαι με μπούκωμα (έρχεται και φεύγει, όχι συνεχόμενα) και βήχα δυνατό αρκετά (αυτός συνεχόμενος). Νομίζω ότι θα γεννήσω ώρες ώρες τόσο δυνατά που βήχω! Γιατρός με ακροαστηκε και είμαι καθαρή, δεν έχω τίποτα λέει, κατάλοιπα ίωσης που πέρασα. Όμως εγώ δεινοπαθω, όταν ξαπλώνω μπουκωνω, έχω και την δυσκολία στην αναπνοή λόγω κοιλιάς και πραγματικά ζω ένα μαρτύριο. 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο γιατροσόφι; Φάρμακα δεν θα πάρω, ούτε οι γιατροί δεν μου δίνουν, δεν χρειάζεται λένε, αλλά αν έχετε κάποιο μυστικό γιατρικό από τη γιαγιά σας πχ, θα με έσωζε! Ζεστό γάλα δεν με βοήθησε που δοκίμασα!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Athene είπε:

Χαιρετώ όλες τις συν-εγκυούλες! Σήμερα μπήκα στις 34εβδ και κορίτσια θέλω βοήθεια και γνώμες... Έχει 20 μέρες που είμαι με μπούκωμα (έρχεται και φεύγει, όχι συνεχόμενα) και βήχα δυνατό αρκετά (αυτός συνεχόμενος). Νομίζω ότι θα γεννήσω ώρες ώρες τόσο δυνατά που βήχω! Γιατρός με ακροαστηκε και είμαι καθαρή, δεν έχω τίποτα λέει, κατάλοιπα ίωσης που πέρασα. Όμως εγώ δεινοπαθω, όταν ξαπλώνω μπουκωνω, έχω και την δυσκολία στην αναπνοή λόγω κοιλιάς και πραγματικά ζω ένα μαρτύριο. 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο γιατροσόφι; Φάρμακα δεν θα πάρω, ούτε οι γιατροί δεν μου δίνουν, δεν χρειάζεται λένε, αλλά αν έχετε κάποιο μυστικό γιατρικό από τη γιαγιά σας πχ, θα με έσωζε! Ζεστό γάλα δεν με βοήθησε που δοκίμασα!

Καλησπέρα! Το μόνο που ξέρω κ έχω δοκιμάσει και έπιασε σε μένα ήταν κατσαρόλα να βράζει νερό κ μέσα φασκόμηλο.. κάθεσαι από πάνω κ παίρνεις αναπνοές αφού ρίξεις μια πετσέτα πάνω από το κεφάλι σου για να μην φεύγουν οι αναθυμιάσεις.. αυτό βοηθάει ειδικά αν έχεις βήχα με φλεμματα.. έχω ακούσει κ για ρόφημα με Θυμάρι και μέλι όμως δεν το έχω δοκιμάσει.. για το μπούκωμα μήπως φταίει το κλιματιστικό; 

19 ώρες πρίν, Penny33 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε?? Εγω έχω μπει 29 βδομάδα κ 5 μέρες κ αισθάνομαι αρκετά βαριά την κοιλιά μου ο μικρός είναι ήδη 1500 ...την Πέμπτη έχω ραντεβού κ 7 Σεπτεμβρίου Doppler...! Νιώθω πίεση χαμηλά κάτω όλη την ώρα λες κ θέλω να ουρησω αλλά πάω κ κάνω ένα τσιρ.. έχω κ κάτι πονακια χαμηλά στην κοιλιά όταν κουράζομαι..κατ αλλά ωραία χαχα .. ! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει πάρει ηλεκτρικό ριλαξ γιατί θέλουν να πάρουν δώρο κ δεν μπορώ να καταλήξω πφφ 

Είσαι σίγουρη ότι θέλεις ηλεκτρικό ριλαξ; Το λέω Γτ κάποια μωράκια δεν κάθονται κ είναι κρίμα να πάει χαμένο.. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2023 at 1:20 ΠΜ, Penny33 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε?? Εγω έχω μπει 29 βδομάδα κ 5 μέρες κ αισθάνομαι αρκετά βαριά την κοιλιά μου ο μικρός είναι ήδη 1500 ...την Πέμπτη έχω ραντεβού κ 7 Σεπτεμβρίου Doppler...! Νιώθω πίεση χαμηλά κάτω όλη την ώρα λες κ θέλω να ουρησω αλλά πάω κ κάνω ένα τσιρ.. έχω κ κάτι πονακια χαμηλά στην κοιλιά όταν κουράζομαι..κατ αλλά ωραία χαχα .. ! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει πάρει ηλεκτρικό ριλαξ γιατί θέλουν να πάρουν δώρο κ δεν μπορώ να καταλήξω πφφ 

Κι εγώ χθες μπήκα στη 30η εβδομάδα και νιώθω ακριβώς τα ίδια!!!! 

Όσο για το ριλαξ θα ήθελα πάρα πολύ να πάρω αλλά είναι ακριβά, δεν θα έλεγα όχι αν κάποιος ήθελε να το κάνει δώρο 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες !! 

Υπάρχει κάποια εγκυουλα που σε προηγούμενη γέννα έκανε  rooming in  στο δωμάτιο ; Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την διαδικασία .. Θα ρωτήσω βέβαια και στο μαιευτήριο αλλά είπα να πάρω μια γνώμη !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/8/2023 at 8:48 ΜΜ, Νατασα1992 είπε:

Καλησπέρα! Το μόνο που ξέρω κ έχω δοκιμάσει και έπιασε σε μένα ήταν κατσαρόλα να βράζει νερό κ μέσα φασκόμηλο.. κάθεσαι από πάνω κ παίρνεις αναπνοές αφού ρίξεις μια πετσέτα πάνω από το κεφάλι σου για να μην φεύγουν οι αναθυμιάσεις.. αυτό βοηθάει ειδικά αν έχεις βήχα με φλεμματα.. έχω ακούσει κ για ρόφημα με Θυμάρι και μέλι όμως δεν το έχω δοκιμάσει.. για το μπούκωμα μήπως φταίει το κλιματιστικό;

Αχ δεν έχουμε κλιματιστικό, μόνο με ανεμιστήρα οροφής είμαστε στο σπίτι! Ένα δράμα.. θα το δοκιμάσω αυτό με τις αναπνοές, ευχαριστώ!

8 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Καλημέρα σε όλες !! 

Υπάρχει κάποια εγκυουλα που σε προηγούμενη γέννα έκανε  rooming in  στο δωμάτιο ; Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την διαδικασία .. Θα ρωτήσω βέβαια και στο μαιευτήριο αλλά είπα να πάρω μια γνώμη !

Εγώ σε δημόσιο που γέννησα μου τα μωρά τα είχα συνέχεια μαζί μου.. αν μπορώ να σε βοηθήσω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Athene είπε:

Αχ δεν έχουμε κλιματιστικό, μόνο με ανεμιστήρα οροφής είμαστε στο σπίτι! Ένα δράμα.. θα το δοκιμάσω αυτό με τις αναπνοές, ευχαριστώ!

Εγώ σε δημόσιο που γέννησα μου τα μωρά τα είχα συνέχεια μαζί μου.. αν μπορώ να σε βοηθήσω!

Ναι φυσικά αν και δεν ξέρω πόσο διαφέρουν τα πράγματα λόγω του ότι θα γεννήσω στο Μητέρα .. Ήθελα να δω βασικά αν υπάρχει η δυνατότητα πχ να δώσεις το μωρό στις μαίες αν θέλεις να κάνεις ένα μπάνιο η κάτι και είσαι μονη σου στο δωμάτιο ! Θα ήθελα πολύ να έχω την μπουμπου μαζί μου συνέχεια αλλά δεν ξέρω αν χρειαστεί αν δέχονται μετά να την κρατήσουν για λιγο..αρκεί βέβαια να έχω το κουράγιο η να έχω γεννήσει φυσιολογικά.. γιατί φαντάζομαι με καισαρική θα είναι δύσκολο .. Επίσης μπάνιο το έκανες εσύ το μωρό ; Σου έδειξαν κάτι οι μαίες ; 

Σε ευχαριστώ! 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Ναι φυσικά αν και δεν ξέρω πόσο διαφέρουν τα πράγματα λόγω του ότι θα γεννήσω στο Μητέρα .. Ήθελα να δω βασικά αν υπάρχει η δυνατότητα πχ να δώσεις το μωρό στις μαίες αν θέλεις να κάνεις ένα μπάνιο η κάτι και είσαι μονη σου στο δωμάτιο ! Θα ήθελα πολύ να έχω την μπουμπου μαζί μου συνέχεια αλλά δεν ξέρω αν χρειαστεί αν δέχονται μετά να την κρατήσουν για λιγο..αρκεί βέβαια να έχω το κουράγιο η να έχω γεννήσει φυσιολογικά.. γιατί φαντάζομαι με καισαρική θα είναι δύσκολο .. Επίσης μπάνιο το έκανες εσύ το μωρό ; Σου έδειξαν κάτι οι μαίες ; 

Σε ευχαριστώ! 

 

Εμάς μας τα έπαιρναν το πρωί για εξετάσεις και μπανάκι. Γύρω στο 2ωρο συνήθως, κατά τις 8, οπότε τότε τρώγαμε και κάναμε μπάνιο. Εγώ είχα αποκλειστικό θηλασμό και φ.τ. οπότε δεν χρειαζομουν κάτι, όμως η διπλανή μου με κ.τ. και μεικτή διατροφή θυμάμαι ερχόντουσαν και της το έπαιρναν το μωράκι για κάποια ταισματα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω για τα ιδιωτικά τι ισχύει, αλλά πιστεύω πως υπάρχει η δυνατότητα βοήθειας, ειδικά πλέον που δεν επιτρέπεται σύνοδος όλο το 24ωρο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα. Τι κανετε; Έχω γράψει από χτες το πρωί και ακόμα να εγκριθεί το μήνυμα μου, επειδή είχα βάλει λινκ για ένα ριλαξ που ρωτούσε η @Penny33

Χτες είχα γιατρό η Μπουμπου μας γύρισε με το κεφαλάκι κάτω και είναι 1453γραμμαρια. Επιτέλους είδαμε και την φατσούλα της σε 3d και είναι ίδια ο μπαμπάς της 🙄🤣 όλα είναι πολύ καλά. Εγώ έχω πάρει περίπου 6.5 κιλά. Θα με ξανά δει τώρα σε ένα μήνα. 

@Nadiaki εγώ είχα γεννήσει σε δημόσιο. Θυμάμαι το πρώτο βράδυ επειδή ήμουν κομμάτια από τον τοκετό την κράτησαν μαζί με τα άλλα μωράκια και μου την έφεραν το πρωί μετά τον παιδίατρο. Μπανάκι τα έκαναν κάθε πρωί οι μαίες,όπως τα έβλεπε και ο παιδίατρος εξετάσεις κλπ. Μετά τα έφερναν ξανά στο δωμάτιο. Και αν χρειάζεσαι κάποια βοήθεια της καλούσες και έρχονται.

  • Ευχαριστώ 1

έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Ναι φυσικά αν και δεν ξέρω πόσο διαφέρουν τα πράγματα λόγω του ότι θα γεννήσω στο Μητέρα .. Ήθελα να δω βασικά αν υπάρχει η δυνατότητα πχ να δώσεις το μωρό στις μαίες αν θέλεις να κάνεις ένα μπάνιο η κάτι και είσαι μονη σου στο δωμάτιο ! Θα ήθελα πολύ να έχω την μπουμπου μαζί μου συνέχεια αλλά δεν ξέρω αν χρειαστεί αν δέχονται μετά να την κρατήσουν για λιγο..αρκεί βέβαια να έχω το κουράγιο η να έχω γεννήσει φυσιολογικά.. γιατί φαντάζομαι με καισαρική θα είναι δύσκολο .. Επίσης μπάνιο το έκανες εσύ το μωρό ; Σου έδειξαν κάτι οι μαίες ; 

Σε ευχαριστώ! 

 

Καλημέρα! Εγώ όταν γέννησα στο Ιασώ τα έπαιρναν λίγη ώρα το πρωί για εξετάσεις κ μπανάκι και μετά τα είχαμε στο δωμάτιο.. όποτε ήταν η ώρα για τάισμα, ενημέρωνα τα κορίτσια κ μου έφερναν το γαλατάκι, ταιζα το μωράκι και μια χαρά.. για αλλαγή πάνας τα έπαιρναν τα άλλαζαν κ αμέσως πάλι τα έφερναν. Αν ήθελα να πάω κυλικείο τα κρατούσαν εκείνες κ μόλις επέστρεφα κ ζητούσα το μωρό το έφερναν. Μετά ο μικρός ανέβασε ικτερο όποτε πήγε στη λάμπα όποτε μέχρι να φύγουμε ήταν μέσα, εκτός από κάποιες ώρες που τον έφερναν στο δωμάτιο.. βέβαια καλό είναι ειδικά το πρώτο βράδυ μετά τον τοκετό να αφήσεις το μωράκι μέσα, ξέρω είναι πολύ δύσκολο, αλλά πρέπει λίγο να ξεκουραστείς για να έχεις δυνάμεις για το σπίτι.. όμως να κανείς αυτό που νιώθεις και ότι σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη και χαρούμενη! ❣️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Nadiaki Έχουμε ίδια μέρα doppler! 

Ανυπομονώ να το δω γιατί τις τελευταίες μέρες είναι πολύ παράξενες οι κινήσεις του. 

Ωστόσο κι εγώ μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο κι εγώ @Νατασα1992 αλλάζω πλευρό κάθε λεπτό, με δυσκολία κ σαν να μην έφτανε η κοιλιά με έπιασαν ίλιγγοι με αποτέλεσμα να κάνω κι εμετό το πρώτο βράδυ. Το παθαίνω όταν αλλάζω πλευρό ( φανταστείτε κάθε λίγο δηλαδή!) , οταν σηκώνομαι από το κρεβάτι ή όταν σκύβω και είναι ότι χειρότερο. Το είχα ξανά πάθει παλιότερα και υπέφερα για κανα μήνα. Μίλησα με ωριλά και μου είπε πως λόγω εγκυμοσύνης δεν μπορεί να κάνει τίποτα και έχω φρικάρει. Αν δεν βελτιωθεί πως θα περάσω 8ο κ 9ο έτσι; 

Αλλά κάνω υπομονή όντως είμαστε στην τελική ευθεία και έχω μεγάλη ανυπομονησία!! 

Φιλιά σε όλες! 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολεεεεες ! 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ! Η αλήθεια είναι ότι τώρα νιώθω πως θα θέλω την μικρή μαζί μου συνέχεια ! Θα είναι μια ευκαιρία για να εγκλιματιστώ πριν την επιστροφή στο σπίτι ,είναι πρώτο παιδάκι ! 

Είχα σκοπό να ρωτήσω σήμερα που είχα πάει στο μαιευτήριο για Doppler και nst αλλά για κάποιο λόγο ξεχάστηκα τελείως ! 

@miou90 έκανες κ εσύ σήμερα ;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ήθελα να τα αποχωριστώ τα παιδιά μου με τίποτα. Ήθελα εγώ να μάθω να τα αλλάζω, εγώ να τα ταιζω, εγώ να τα φροντίζω. Αν μπορούσα να τα έκανα και μπάνιο το πρωί δεν θα τα έδινα ποτέ 😛 ειδικά το πρώτο βράδυ μετά τη γέννα το έβρισκα μαγικό κάθε φορά! Όμως να πω πως γέννησα φυσιολογικά, είχα αντοχές και επέλεξα να θηλάσω αποκλειστικά, οπότε και για να το πετύχω θα έπρεπε να τις έχω μαζί μου συνέχεια. Ο καθένας κάνει ότι θέλει και τον ικανοποιεί! Αν ζητήσεις βέβαια rooming in σίγουρα θα στο αφήσουν, δεν υπάρχει περίπτωση να το αρνηθούν!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. 
Εμεις φτιάξαμε σιγά σιγά το δωματιάκι. Βάλαμε την ταπετσαρια, βάψαμε την κούνια που μας έδωσε μια φίλη κ τέτοια γλυκουλια. Είναι τόσο ομορφούλι. 😍❤️🎈

Εγω άλλαξα το ντοπλερ για σήμερα το απόγευμα γιατί αφενός νιώθω πως έχει καιρό να με/μας δει κάποιος αλλά επίσης θέλω να πάρω και έγκριση αν με αφήνουν να πάω σε έναν γάμο εκτός Αθήνας-άρα διανυκτέρευση κλπ κλπ. 
 

Κ εγώ θα ηθελα ιδανικά να το έχω συνέχεια μαζί μου στο μαιευτήριο. Στο Μητέρα όντως διαφημίζουν αυτό το rooming in ελπίζω να ισχύει..κ νομίζω πως ναι επειδή τα παιρνουν για ένα διωρακι το πρωί ίσως εκεί να προλαβαίνω για μπάνιο κλπ. Κ εμάς πρώτο μας οπότε δεν μπορώ καν να φανταστώ να μην το έχω…

Εσεις κάνετε αυτό που μετράτε τις κινήσεις του μωρού; Εμένα ο γιατρός μου δεν μου το έχει ζητήσει, οπότε δεν το κάνω. Γενικά έχει μια έντονη παρουσία-δεν έχω παράπονο. Απλά δεν έχω καταλάβει κάποιο «μοτίβο» ή δεν έχω δώσει σημασία…

Σιγουρα το μεσημέρι-απόγευμα  είναι σούπερ έντονες οι κινήσεις του αλλά δεν είναι κάθε μέρα η ίδια. 
 

anyway…αυτά από εμένα. 
 

καλη συνέχεια σε όλες σας! 
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Εμείς πήγαμε είδαμε την μπουμπου έφτασε τα 1.900 γραμμάρια! Τη νιώθω πολύ έντονα το βράδυ όταν ηρεμώ αλλά κ την μέρα όταν το παρακάνω με τον μικρό κ τις δουλειές.. εμένα κορίτσια με πιέζει παρά πολύ στο αριστερό κόκαλο της λεκάνης.. είναι αρκετά ενοχλητικό.. το είπα στον γιατρό, μου μέτρησε τον τράχηλο, ευτυχώς είναι κλειστός κ μεγάλος μου είπε, αλλά η μικρή είναι αρκετά χαμηλά κ γι αυτό νιώθω τόσο πίεση εκεί κ καθόλου στα πλευρά μου.. εσείς πως είστε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...