Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια ! Ελπίζω να είστε όλες καλά! 

Εμείς θα μείνουμε Αθήνα για καλοκαίρι αφού δεν πρέπει να μετακινηθούμε και έχουμε αρχίσει τις ετοιμασίες για το δωμάτιο της μικρής ! @miou90 και εγώ το ίδιο με το ζαχαρο ! Οι τιμές μου είναι πολύ καλές τρώω κ πίτσα κ σουβλάκι δεν έχω βγει εκτός ορίων ποτέ ! Θελω να δοκιμάσω να φάω ένα παγωτακι να δω τι θα συμβεί είναι το μόνο που μου λείπει ! 

Από κιλά πώς τα πάτε ; Εγώ με την διατροφή του διαβήτη χάνω αντί να παίρνω 😳

Σε άλλα νέα, από αντοχή μηδέν και λόγω περιορισμού μετακινήσεων , αν κάτσω όρθια κάνω από 3 λεπτά νιώθω ότι θα βγει η καρδιά μου έξω από το στέρνο ! Ανεβάζω παρά πολλούς παλμούς ! Έχω κάποιες μέρες δυσφορία σαν να με πατάει η μικρή στο διάφραγμα.. Γενικά έχω υπάρξει και καλύτερα ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 863
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και γω πλέον, παρόλο που έχω πολύ καλό αιματοκρίτη, αν σταθώ λίγη ώρα όρθια στο ίδιο σημείο νιώθω έτοιμη να σωριαστω. Και αν έχει και ζεστή, ακόμα χειρότερα. Το περπάτημα αν είναι αργό και χωρίς ανηφόρες, ακόμα δεν με κουράζει. Αρκεί να μην έχει ζέστη 😂 

Εμείς ήρθαμε διακοπές πριν 3 μέρες, αλλά οι αντοχές μου δεν είναι πλέον οι ίδιες. 

Χτες το βράδυ εντωμεταξυ πέρασα ένα εφιαλτικό 5ωρο. Πάντα είχα θέμα δυσκοιλιότητας και εδώ και 1 εβδομάδα το πρόβλημα έχει γίνει ανυπόφορο. Στο πρώτο και το δεύτερο τρίμηνο κάπως την παλευα, και δεν είχα ιδιαίτερο θέμα. Χτες το βράδυ όμως τι δοκίμασα υπόθετα γλυκερίνης, τι μικροκλυσμα γλυκερίνης, ένιωθα ότι θα πεθάνω από τον πόνο!! Τίποτα δεν μου έκανε δουλειά και ήμουν έτοιμη να πάω στο νοσοκομείο. Φοβομουν με τόσο σφίξιμο μην κάνω κακό στο μωρό εντωμεταξυ, αλλά δεν μπορούσα να το ελέγξω, το σώμα μου απλά ήθελε να τα αποβάλλει (συγγνώμη για τις πολλές λεπτομέρειες). 

Τελοσπαντων, θα πάρω τον γιατρό να μου πει αν μπορώ να παίρνω κάτι σε καθημερινή βάση ώστε να μην φτάνει η κατάσταση στο απροχώρητο. Δυστυχώς, επειδή έχω πολλά χρόνια το θέμα αυτό, το κομμάτι της διατροφής δεν μου κάνει καμία διαφορά... Πιστεύω ο πόνος της γέννας θα είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που βίωσα χτες.. Ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω, συν του ότι πονάω ακόμα σήμερα... Εχει καμια άλλη κοπέλα θέμα με την τουαλέτα, και πως το αντιμετωπίζει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Ellimn είπε:

Και γω πλέον, παρόλο που έχω πολύ καλό αιματοκρίτη, αν σταθώ λίγη ώρα όρθια στο ίδιο σημείο νιώθω έτοιμη να σωριαστω. Και αν έχει και ζεστή, ακόμα χειρότερα. Το περπάτημα αν είναι αργό και χωρίς ανηφόρες, ακόμα δεν με κουράζει. Αρκεί να μην έχει ζέστη 😂 

Εμείς ήρθαμε διακοπές πριν 3 μέρες, αλλά οι αντοχές μου δεν είναι πλέον οι ίδιες. 

Χτες το βράδυ εντωμεταξυ πέρασα ένα εφιαλτικό 5ωρο. Πάντα είχα θέμα δυσκοιλιότητας και εδώ και 1 εβδομάδα το πρόβλημα έχει γίνει ανυπόφορο. Στο πρώτο και το δεύτερο τρίμηνο κάπως την παλευα, και δεν είχα ιδιαίτερο θέμα. Χτες το βράδυ όμως τι δοκίμασα υπόθετα γλυκερίνης, τι μικροκλυσμα γλυκερίνης, ένιωθα ότι θα πεθάνω από τον πόνο!! Τίποτα δεν μου έκανε δουλειά και ήμουν έτοιμη να πάω στο νοσοκομείο. Φοβομουν με τόσο σφίξιμο μην κάνω κακό στο μωρό εντωμεταξυ, αλλά δεν μπορούσα να το ελέγξω, το σώμα μου απλά ήθελε να τα αποβάλλει (συγγνώμη για τις πολλές λεπτομέρειες). 

Τελοσπαντων, θα πάρω τον γιατρό να μου πει αν μπορώ να παίρνω κάτι σε καθημερινή βάση ώστε να μην φτάνει η κατάσταση στο απροχώρητο. Δυστυχώς, επειδή έχω πολλά χρόνια το θέμα αυτό, το κομμάτι της διατροφής δεν μου κάνει καμία διαφορά... Πιστεύω ο πόνος της γέννας θα είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που βίωσα χτες.. Ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω, συν του ότι πονάω ακόμα σήμερα... Εχει καμια άλλη κοπέλα θέμα με την τουαλέτα, και πως το αντιμετωπίζει?

Καλησπέρα! Και γω στα ίδια χάλια με εσένα και είχα να το βιώσω από το πρώτο τρίμηνο.. εμένα ο γιατρός μου απαγόρευσε υποθετα και μικροκλυσματα Γτ προκαλούν συσπάσεις.. μου έδωσε όμως κάτι σκονάκια της frezyderm τα οποία τα παίρνω καθημερινά, είναι για να μαλακώνουν τα κόπρανα, και έχω δει τεράστια βελτίωση.. σε συνδυασμό με πολύ νερό, μπάρες βρώμης και περπάτημα με έσωσαν..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2023 at 4:58 ΜΜ, Νατασα1992 είπε:

Καλησπέρα! Και γω στα ίδια χάλια με εσένα και είχα να το βιώσω από το πρώτο τρίμηνο.. εμένα ο γιατρός μου απαγόρευσε υποθετα και μικροκλυσματα Γτ προκαλούν συσπάσεις.. μου έδωσε όμως κάτι σκονάκια της frezyderm τα οποία τα παίρνω καθημερινά, είναι για να μαλακώνουν τα κόπρανα, και έχω δει τεράστια βελτίωση.. σε συνδυασμό με πολύ νερό, μπάρες βρώμης και περπάτημα με έσωσαν..

Ναι το έχω διαβάσει για τις συσπάσεις. Δόξα τω Θεώ εγώ δεν έχω νιώσει γενικά καθόλου συσπάσεις ως σήμερα. Εμένα dulcosoft και γάλα Μαγνησίας είχε προτείνει. Ειδικά τώρα που άλλαξα περιβάλλον λόγω διακοπών ήταν σίγουρο ότι θα είχα θέμα!! Τι να πω, υπομονή ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε?? Εμείς ετοιμαζόμαστε για διακοπές κ όσο αντέξουμε! Λίγο μπάνιο λίγο ύπνο κ χαλάρωση ελπίζω εάν η μικρή Μ με αφήσει κ δν θέλει αγκαλιά όλη μέρα! Αυτό π γράφετε για τις αναπνοές ξ την ορθοστασία το έχω κ γω (30η εβδομάδα πλέον) κ νοιωθω καούρες (με έσωσε το γκαβισκον) πονοκεφάλους κ βάρος στη λεκάνη. Ο μικρός έχει το κεφάλι προς τα κάτω κ πόδια πάνω είδαμε στο ντοπλερ! Ποια θα γέννησε Ιασώ μήπως είμαστε στα κοντά???

Όσο για δυσκοιλιότητα δαμάσκηνα έπαιρνα ξ τώρα θα ξεκινήσω πάλι γιατί με το σίδηρο έχουμε προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κορίτσια εγώ είμαι 28 κ 3 μέρες .. δυσκοιλιότητα έχω λίγο τώρα τελευταία γιατί βάζω κ προγεστερόνη για τον πλακούντα τον έχω χαμηλά μου είπε dufalac να πάρω .. κατα.τα αλλά εξάντληση νιώθω κ λίγους πονοκεφάλους έχω .. εντομεταξυ μου έχει δώσει η ενδοκρινολόγος διατροφή για το Ζαχάρο κ έχω χάσει δύο κιλά ότι να ναι ..  εγώ Ιασώ θα γεννήσω 31 Οκτωβρίου για να δούμε ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου είμαστε ακόμη διακοπές μέχρι 17/8. Μπορώ να πω ότι ξεκουράζομαι σιγά σιγά. Με προβληματίζει όμως ότι έχω κάθε πρωί ταχυκαρδία. Χωρίς καφέ. Με την ενδοκρινολόγο που μίλησα μου είπε ότι μπορεί το Τ4 που πίνω να την προκαλεί. Αλλά το σταμάτησα 4 μέρες και πάλι τα ίδια έχω. Οπότε μόλις γυρίσω θα πάω σε καρδιολόγο να με δει. Επίσης πέρασα 5 μέρες μόνο με διάρροια και επανέλαβα τις αιματολογικές και έπεσε ο αιματοκρίτης μου 37.3 από 38.2 μέσα σε   ένα μήνα σχεδόν. 

Και εγώ γεννάω Ιασώ μέχρι 31/10 μου έχει δώσει Πητ ο γιατρός. Και λογικά όπως και στα άλλα μου παιδιά θα πάρω όλες τις μέρες 🤣

Κάποιο κορίτσι με ρώτησε για Μπίμπερο αλλά το σήμα μας εδώ είναι χάλια και δεν μπορώ να το βρω τώρα. 

Στο τελευταίο μου παιδάκι θήλασα αποκλειστικά. Στα άλλα 2 όμως που έδινα ξένο. Είχα πάρει 3 μικρά μπιμπερο και 7 μεγάλα. Νομίζω ότι τα μικρά είναι άχρηστα. Γιατί για πολύ λίγο πίνουν 120 και 150μλ καλύτερα αν δεν θέλεις να κάνεις δίπλα έξοδα. Πάρε εξ αρχής μεγάλα μπιμπερο. Ούτως η άλλως η διαδικασία της παρασκευής και αποστείρωσης είναι ίδια. Απλά έχεις μεγαλύτερο μπιμπερο. 


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, 

πολυ καιρό έχω να μπω οπότε έκανα ενα catch up. Καλές διακοπές σε όσες είστε διακοπές και εσείς που μείνατε Αθήνα ελπίζω να περάσατε ξεκούραστα και ωραία. Εμείς λείψαμε 10 μέρες διακοπές με τον άντρα μου και γυρίσαμε εχθές. Περάσαμε υπέροχα και πραγματικά νομίζω το χρειαζόμουν πολύ. Γενικά ήταν ένα σύστημα παραλία, ταβέρνα, δωμάτιο και τούμπαλιν. Εξαιρετικό! 😂

Εμεις έχουμε βρει τα περισσότερα (βασικά όλα τα πράγματα) από φίλους. Ήδη εχω αρκετά διπλά και τριπλά…θα πρέπει να επιστρέψω κάποια. Οπότε χαίρομαι γιατί θα πάρω μόνο αυτά που έχουν λίγο πιο πολύ fun δλδ σεντονακια, πετσετάκια κ τέτοια. Μια ωραία φωλιά που έχω βρει και την θέλω κλπ…

Εμεις κλείσαμε Doppler για τις 30/9 που θα είμαι 33 κ 3. Κάναμε έναν υπέρηχο μια μέρα ακριβώς πριν φύγουμε και ήταν καλά το μπεμπάκι. 1325 γρ. Χαμός! 
 

Εμένα ο ύπνος είναι ένα ανέκδοτο, κοιμάμαι σχεδόν σε όρθια θέση. Ο άντρας μου με βγάζει φωτογραφίες και ρίχνουμε κάτι γέλια το πρωί. Μα είμαι σαν τον κόμη Δράκουλα οταν σηκώνεται από την κάσα μονοκομματα. Πραγματικά για γέλια. Αν κοιμηθώ στο πλάι-πράγμα που δεν το μπορώ πολύ γιατί αυτό κλωτσάει πάρα πολύ όταν πάω στο πλάι κ με ενοχλει-κάνω ένα τρελό τέτρις με τα μαξιλάρια και αν αποφασίσω να αλλάξω πλευρό…Ε εκει πια…θέλει ρυμούλκηση κανονική. Νταξει..δεν βαριέσαι θα περάσει κ αυτό. Δεν με πολύ πειράζει να σας πω την αλήθεια.

Εμενα η δυσκοιλιότητα ξαναχτύπησε την πόρτα δυναμικά-κ με το σίδηρο τώρα αφήστε τα-κ εμένα πάντως dulcosoft μου δίνουν. Δεν έχω ακόμα τόσο αδύναμη αναπνοή. Έχω περάσει άλλες περιόδους με χειρότερη ανάσα δλδ. Αλλά νιώθω απίστευτα βαριά πλέον την κοιλιά μου. Όσοι με βλέπουν με ρωτάνε αν σίγουρα έχω μόνο ένα 😅και όχι δίδυμα ή τρίδυμα.

Κάναμε μια πρώτη συνάντηση με την μαία και ήταν πραγματικά πολύ διαφωτιστικό το μάθημα και χρήσιμο αλλά και ωραίο. Οπότε όσες το σκέφτεστε ακόμα να κάνετε ή όχι θα πρότεινα να κάνετε οπωσδήποτε.

το μπεμπέκι κουνιέται πολύ. Πάλι καλά…κάποιες φορές αγχώνομαι που η κοιλιά μου κάνει κάτι σαν τρέμουλο. Σαν δόνηση. Το έχει πάθει-παθαίνει κάποια από εσάς; Κρασαει μερικά δευτερόλεπτα. Κατά τ’άλλα όμως φουλ επικοινωνιακό, βάζουμε τραγούδια αντιδράει. Μιλάμε αντιδράει, τρώμε αντιδράει. Λίγο ζωηρουτσικο το κόβω…❤️☺️

Αυτα λοιπόν. Καλή συνέχεια σε όλες σας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου. Εμείς γυρίσαμε τελικά χτες γιατί το βράδυ της Τρίτης είχα συσπάσεις κάθε 20-30λ και χτες το πρωί πήγα στο Ιασώ για καρδιοτοκογραφημα όπου κατέγραψε ελάχιστες μικρές συσπάσεις. Και τελικά ήταν κολικός εντέρου (έχω σπαστική κολίτιδα) με εξετασε και κολπικά και μου είπε ότι ο τράχηλος είναι κλειστός και μακρύς. Μου αύξησε το μαγνήσιο,μου είπε ξεκούραση και θα με ξανά δει την τρίτη που έχουμε το ραντεβού. 

  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 1

έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, να σας ρωτήσω...

είναι τώρα δυο τρεις μέρες που νιώθω ψηλά στα πλευρά να τεντώνει η κοιλιά μου προς τα έξω πότε δεξιά πότε αριστερά για λίγα λεπτά λες κ με κλωτσάει με τα ποδαράκια ή βάζει το πωπουδάκι του. Είναι λίγο ενοχλητικό,το κάνει συνέχεια στο μεταξύ και είναι σαν να με σπρώχνει! Λέτε να γύρισε με το κεφάλι κάτω; γιατί παλιότερα τον ένιωθα παντού κ τώρα μόνο εκεί ψηλά. Μακάρι να καταλάβαινα που είναι τα χεράκια του και που τα ποδαράκια του 🥰🥰

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, miou90 είπε:

Κορίτσια μου, να σας ρωτήσω...

είναι τώρα δυο τρεις μέρες που νιώθω ψηλά στα πλευρά να τεντώνει η κοιλιά μου προς τα έξω πότε δεξιά πότε αριστερά για λίγα λεπτά λες κ με κλωτσάει με τα ποδαράκια ή βάζει το πωπουδάκι του. Είναι λίγο ενοχλητικό,το κάνει συνέχεια στο μεταξύ και είναι σαν να με σπρώχνει! Λέτε να γύρισε με το κεφάλι κάτω; γιατί παλιότερα τον ένιωθα παντού κ τώρα μόνο εκεί ψηλά. Μακάρι να καταλάβαινα που είναι τα χεράκια του και που τα ποδαράκια του 🥰🥰

 

 

Καλημέρα. Ναι είναι πιθανό. Εμείς που το ειδαμε πριν 2 εβδομάδες (ήμουν στις 29) είχε πάει με το κεφάλι κάτω. Και εγώ νιώθω πολύ το πωπουδακι κ τα ποδαράκια προς τα πάνω. Εμάς ήταν σε θεση Π. Βέβαια διάβαζα σε κάτι βιβλία που έχω πως ειναι πιθανό να ξανά αλλάξει θεση μέσα στις επόμενες εβδομάδες. κ τώρα που σου γράφω βλέπω ένα λοφάκι στα δεξιά μου αρκετά μεγάλο οπότε υποθέτω πως είναι πλατουλα ή πωπουδακι. 🥰


 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@SofiDim ευχαριστώ για την απάντησή! 

Επίσης έχω κι άλλο θέμα. Εκεί ψηλά που παει κ κάθεται κ φουσκώνει με ποναει κάποιες φορές ειδικά όταν αλλαζω πλευρο ή όταν πιεσω λίγο την κοιλιά μου νιώθω έντονες σουβλιες. Είναι φυσιολογικό; πρωτη φορα έγκυος κ ολα είναι πρωτογνωρα. 😇

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, miou90 είπε:

@SofiDim ευχαριστώ για την απάντησή! 

Επίσης έχω κι άλλο θέμα. Εκεί ψηλά που παει κ κάθεται κ φουσκώνει με ποναει κάποιες φορές ειδικά όταν αλλαζω πλευρο ή όταν πιεσω λίγο την κοιλιά μου νιώθω έντονες σουβλιες. Είναι φυσιολογικό; πρωτη φορα έγκυος κ ολα είναι πρωτογνωρα. 😇

Και εγώ μια από τα ίδια ! Κάνει διάφορα εξογκώματα ειδικά κοντά στα πλευρά ,πολλά από τα οποία πονάνε ! Εγώ πλέον πονάω και όταν αλλάζω πλευρό κάτω χαμηλά ! Εμάς ήταν με το κεφάλι κάτω από την 26η εβδομάδα , αλλά έχω δύο μέρες που νομίζω ότι είναι εγκάρσια .. Νιώθω κινήσεις αριστερά και δεξιά ταυτόχρονα! Από καούρες πως τα πάτε ; Έχω κάποιες μέρες που πραγματικά δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ το βράδυ !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε?? Εγω έχω μπει 29 βδομάδα κ 5 μέρες κ αισθάνομαι αρκετά βαριά την κοιλιά μου ο μικρός είναι ήδη 1500 ...την Πέμπτη έχω ραντεβού κ 7 Σεπτεμβρίου Doppler...! Νιώθω πίεση χαμηλά κάτω όλη την ώρα λες κ θέλω να ουρησω αλλά πάω κ κάνω ένα τσιρ.. έχω κ κάτι πονακια χαμηλά στην κοιλιά όταν κουράζομαι..κατ αλλά ωραία χαχα .. ! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει πάρει ηλεκτρικό ριλαξ γιατί θέλουν να πάρουν δώρο κ δεν μπορώ να καταλήξω πφφ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 31+6 σήμερα και πλέον νομίζω ότι κάθε μέρα δυσκολεύομαι και λιγο περισσότερο!  Λίγο η αίσθηση ότι θέλω συνέχεια να πάω τουαλέτα και στο τέλος βγάζω δυο σταγόνες, λίγο οι κλωτσιές που πλέον είναι επώδυνες, λίγο το βασανιστήριο με τον ύπνο που δεν βολεύομαι πουθενά και δεν μπορώ ούτε πλευρό να γυρίσω.. το χειρότερο βέβαια όλων είναι αυτές οι καούρες! Νιώθω λες και θα βγάλω φωτιά! Την Τρίτη που έχω γιατρό θα του ζητήσω να μου δώσει κάτι γιατί δεν παλεύεται άλλο αυτή η κατάσταση… οι συσπάσεις πλέον είναι καθημερινό φαινόμενο και όσο κουράζομαι τόσο πιο δυνατές είναι! Υπομονή όμως κορίτσια μου! Είμαστε στην τελική ευθεία! 

  • Δύναμη! 2
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...