Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , Tintin είπε:

Εμένα αν κ βγήκε καλή μου ειχε ριξει τα ποσοστά κ είχα αγχωθει, με πήρε ο γιατρός και μου λέει μην τρελαινεσαι η αυχενικη σου ειναι αψογη! Βέβαια εγώ επειδή ειμαι λίγο του αγχους εκανα το nipt ( ετσι κ αλλιώς θα το εκανα).. Στην β επιπέδου που με ξαναειδε ο γιατρός, μου λέει αφου εγώ σε είπα ολα καλά, σε ετρωγε να δώσεις κ αλλα λεφτά χαχαχα

εγώ θα την κάνω μόνο αν πει ότι είναι απαραίτητη ! δεν μπορώ να βάλω κ άλλο άγχος στο κεφάλι μ, θέλω να χαρώ λίγο επιτέλους !

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Δεν γίνονται όλες μαζί την ίδια εβδομάδα όλες οι εξετάσεις έτσι Κ αλλιώς . Αυτά τα νιπτ κτλ καλητερα να τα κάνουν λίγο πιο μετά γιατί δεν δείχνουν αν είναι νωρίς .

ναι μ είπε αν είναι να κάνω κάτι άλλο θα το κάνω σε κανα μήνα! αλλά δεν το δκεφτηκα εκείνη την ώρα ότι μπορεί και να χρειαστεί 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Angot είπε:

εγώ θα την κάνω μόνο αν πει ότι είναι απαραίτητη ! δεν μπορώ να βάλω κ άλλο άγχος στο κεφάλι μ, θέλω να χαρώ λίγο επιτέλους !

Εντάξει αυτές τις εξετάσεις έτσι Κ αλλιώς τις κάνεις για να είσαι πιο σίγουρη όχι για να ανχωθεις . Αλλά αν είναι καλή η αυχενική δεν χρειάζετε Κ πολύ ειδικά σε τέτοια ηλικία 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Εντάξει αυτές τις εξετάσεις έτσι Κ αλλιώς τις κάνεις για να είσαι πιο σίγουρη όχι για να ανχωθεις . Αλλά αν είναι καλή η αυχενική δεν χρειάζετε Κ πολύ ειδικά σε τέτοια ηλικία 

εκείνος είπε πτι πολύ δύσκολα περιμένει κάτι άλλο ! το πιο πιθανό είναι. α καλυτερεύσουν τα ήδη ποσοστά μ ! αλλά ξέρω κ γω όλα συμβαίνουν 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Angot είπε:

εγώ θα την κάνω μόνο αν πει ότι είναι απαραίτητη ! δεν μπορώ να βάλω κ άλλο άγχος στο κεφάλι μ, θέλω να χαρώ λίγο επιτέλους !

ναι μ είπε αν είναι να κάνω κάτι άλλο θα το κάνω σε κανα μήνα! αλλά δεν το δκεφτηκα εκείνη την ώρα ότι μπορεί και να χρειαστεί 

Δεν θα χρειαστεί τίποτα!!! Στο λέω εγώ που σε Ολη την εγκυμοσύνη ημουν ο μάστερ του αγχους κ τώρα με μουντζωνω κ λέω τι χαζη ημουν! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Tintin είπε:

Δεν θα χρειαστεί τίποτα!!! Στο λέω εγώ που σε Ολη την εγκυμοσύνη ημουν ο μάστερ του αγχους κ τώρα με μουντζωνω κ λέω τι χαζη ημουν! 

μακάρι περιμενω σαν τη λαμπρή να με πάρουν 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Angot said:

έχει τύχει σε κάποια κοπέλα εδώ στο φορούν καλή αυχενικη και κακή papp Α; δεν εχω εντοπίσει κάποια ! 

Ο γιατρός μου λέει πάντα ότι πρώτα εμπιστεύεται τον υπέρηχο κ μετά την papp a

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Angot είπε:

ναι αλλά αν βγάλεις κακή papp A σε στέλνουν καο σε άλλες 300 εξετάσεις 

Βρε κορίτσι μην ανχωνεσε για αυτό εσύ τώρα έχεις βάλει πλώρη για β επιπέδου εκεί είναι το μεγάλο μαξιλάρι. Η papaa δεν δείχνει τίποτα ούτε προβλέπει Κ τίποτα στην ουσία . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , linaa είπε:

Βρε κορίτσι μην ανχωνεσε για αυτό εσύ τώρα έχεις βάλει πλώρη για β επιπέδου εκεί είναι το μεγάλο μαξιλάρι. Η papaa δεν δείχνει τίποτα ούτε προβλέπει Κ τίποτα στην ουσία . 

τι η β επιπέδου είναι πιο βασική; εμάς μας είπε ότι η αυχενικη είναι η δύσκολη εξέταση! χαχαχαχα μαλακιες μ λένε για να παίρνω κουραγιο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Angot είπε:

τι η β επιπέδου είναι πιο βασική; εμάς μας είπε ότι η αυχενικη είναι η δύσκολη εξέταση! χαχαχαχα μαλακιες μ λένε για να παίρνω κουραγιο 

Ναι είναι η πιο βασική γιατί όλα τα όργανα έχουν πλήρως σχηματιστεί Κ εκεί φαίνονται όλα στο παιδί . Στην αυχενική μόνο το down κοιτάνε Κ τις βασικές τρισωμιες . Στην β επιπέδου είναι ο ελενχος σε όλα νεφρά καρδιά εγκέφαλο πόδια χέρια ουροποιητικό 

Σκέψου και από την διάρκεια μόνο. Η αυχενική μπορεί να κρατήσει 15 λεπτά η β επιπέδου είναι δύο ώρες εξέταση 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 53 λεπτά , linaa είπε:

Ναι είναι η πιο βασική γιατί όλα τα όργανα έχουν πλήρως σχηματιστεί Κ εκεί φαίνονται όλα στο παιδί . Στην αυχενική μόνο το down κοιτάνε Κ τις βασικές τρισωμιες . Στην β επιπέδου είναι ο ελενχος σε όλα νεφρά καρδιά εγκέφαλο πόδια χέρια ουροποιητικό 

Σκέψου και από την διάρκεια μόνο. Η αυχενική μπορεί να κρατήσει 15 λεπτά η β επιπέδου είναι δύο ώρες εξέταση 

αααα μια ομορφιά δλδ ! ζωάρα ρε σαν τη Λώρα στα λιβαδειά ανέμελες είμαστε στην εγκυμοσυνη!  δεν επιτρέπονται και τα xanax  οχι τπτ άλλο 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angot είπε:

έχει τύχει σε κάποια κοπέλα εδώ στο φορούν καλή αυχενικη και κακή papp Α; δεν εχω εντοπίσει κάποια ! 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα καλή αυχενική (2,3) . papp-a και χοριακη πολύ χαμηλά. Επειδή έχω διαβάσει εκ των υστέρων άπειρες.μελετες σε ξένα σάιτ (επιστημονικά σάιτ) τελικά όντως αυτά τα δύο χαμηλά (στην δική μου περίπτωση) όντως συμβάδιζαν με αυτά που διάβαζα. Είχαμε χρωμοσωμικη ανωμαλία. 

Στη δεύτερη μου εγκυμοσύνη με αυχενική 2,4 και τέλεια papp-a απέκτησα ένα υγιέστατο αγοράκι. 

Η χοριακη ήταν χαμηλή αλλά καλύτερα από την πρώτη φορά. 

 

Έχω συμπεράνει ότι δεν παίζει τόσο ρόλο η μέτρηση της αυχενικής αλλά και οι ορμόνες. 

 

Πότε αναμένεις αποτέλεσμα?

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Βρε κορίτσι μην ανχωνεσε για αυτό εσύ τώρα έχεις βάλει πλώρη για β επιπέδου εκεί είναι το μεγάλο μαξιλάρι. Η papaa δεν δείχνει τίποτα ούτε προβλέπει Κ τίποτα στην ουσία . 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Όπως απάντησα και στην angot παραπάνω εμάς από την αυχενική  σαν εξέταση φάνηκε ότι κάτι δεν πάει καλά. Όταν πήραμε τα αποτελέσματα από την papp-a (τα αρχικά ήταν τέλεια). Μετά την papp-a έπεσαν πολύ τα ποσοστά αλλά και πάλι 2η κ 3η γνώμη γιατρών τότε θεώρησαν ότι δεν χρειάζεται να κανβ κάποια εξέταση παραπάνω γτ ήταν ανεκτά τα ποσοστά . 

Τελικά την 17η εβδομάδα είχαμε κι άλλο εύρημα στον υπέρηχο και πήγα για αμνιοπαρακέντηση. 

Θέλω να πω ότι όλες οι εξετάσεις παίζουν τον ρόλο τους και είναι σημαντικές. Για αυτό και γίνονται. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Mariam23 είπε:

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα καλή αυχενική (2,3) . papp-a και χοριακη πολύ χαμηλά. Επειδή έχω διαβάσει εκ των υστέρων άπειρες.μελετες σε ξένα σάιτ (επιστημονικά σάιτ) τελικά όντως αυτά τα δύο χαμηλά (στην δική μου περίπτωση) όντως συμβάδιζαν με αυτά που διάβαζα. Είχαμε χρωμοσωμικη ανωμαλία. 

Στη δεύτερη μου εγκυμοσύνη με αυχενική 2,4 και τέλεια papp-a απέκτησα ένα υγιέστατο αγοράκι. 

Η χοριακη ήταν χαμηλή αλλά καλύτερα από την πρώτη φορά. 

 

Έχω συμπεράνει ότι δεν παίζει τόσο ρόλο η μέτρηση της αυχενικής αλλά και οι ορμόνες. 

 

Πότε αναμένεις αποτέλεσμα?

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Όπως απάντησα και στην angot παραπάνω εμάς από την αυχενική  σαν εξέταση φάνηκε ότι κάτι δεν πάει καλά. Όταν πήραμε τα αποτελέσματα από την papp-a (τα αρχικά ήταν τέλεια). Μετά την papp-a έπεσαν πολύ τα ποσοστά αλλά και πάλι 2η κ 3η γνώμη γιατρών τότε θεώρησαν ότι δεν χρειάζεται να κανβ κάποια εξέταση παραπάνω γτ ήταν ανεκτά τα ποσοστά . 

Τελικά την 17η εβδομάδα είχαμε κι άλλο εύρημα στον υπέρηχο και πήγα για αμνιοπαρακέντηση. 

Θέλω να πω ότι όλες οι εξετάσεις παίζουν τον ρόλο τους και είναι σημαντικές. Για αυτό και γίνονται. 

Το 2.3 Κ το 2,4 δεν είναι καλές αυχενικες Είναι προς διερεύνηση γι'αυτό σου έριξε τα ποσοστά η papaa . Όταν λένε άψογη αυχενική είναι κάτω από 2 . Κ κάτω από 2 δεν σε διαψεύδουν οι αιματολογικές . 

Όλες οι εξετάσεις έχουν νόημα εννοείτε απλά όταν κάτι πάει καλα στον υπέρηχο μετά δύσκολα η papaa δείχνει το αντίθετο . Γιατί απλά η papaa βλέπει συγκεκριμένα πράγματα όχι επειδή είναι αναξιόπιστη . 

Δεν είπαμε στην κοπέλα ότι δεν έπρεπε να την κάνει . Απλά της είπαμε να μην ανυσυχει γιατί οι αυχενική της δεν είχε καμιά υποψία 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

Το 2.3 Κ το 2,4 δεν είναι καλές αυχενικες Είναι προς διερεύνηση γι'αυτό σου έριξε τα ποσοστά η papaa . Όταν λένε άψογη αυχενική είναι κάτω από 2 . Κ κάτω από 2 δεν σε διαψεύδουν οι αιματολογικές . 

Όλες οι εξετάσεις έχουν νόημα εννοείτε απλά όταν κάτι πάει καλα στον υπέρηχο μετά δύσκολα η papaa δείχνει το αντίθετο . Γιατί απλά η papaa βλέπει συγκεκριμένα πράγματα όχι επειδή είναι αναξιόπιστη . 

Δεν είπαμε στην κοπέλα ότι δεν έπρεπε να την κάνει . Απλά της είπαμε να μην ανυσυχει γιατί οι αυχενική της δεν είχε καμιά υποψία 

Εμένα ο εμβρυολογος μου είχε πει κάτω από 2,5 είναι οκ. 

Τα ποσοστά με βάση τα πρώτα αποτελέσματα ήταν καλά (πάντα μιλώντας για την πρώτη εγκυμοσύνη). Μετά την pap-a άλλαξαν τα ποσοστά. Φυσικά και παίζει ρόλο η τιμή της. Αλλιώς δεν θα την κοιταγαμε και θα μέναμε στα πρώτα αποτελέσματα. 

 

* Όλες οι εξετάσεις έχουν νόημα εννοείτε απλά όταν κάτι πάει καλα στον υπέρηχο μετά δύσκολα η papaa δείχνει το αντίθετο* 

Αυτό εξηγώ, ότι υπερηχογραφικά είχαμε τέλεια εικόνα και στην αυχενική αλλά και μέχρι την 17η εβδομάδα. Άρα ο υπέρηχος είναι συμπληρωματικός των όσων βλέπουμε και με τις αιματολογικές. 

 

Φυσικά, δεν υπονόησα ότι είπατε κάτι στην angot. Ξεκάθαρα παρέθεσα την άποψη μου σε όσα λέγατε. Τίποτα παραπάνω. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια με πήραν τώρα οι πιθανότητες τρισωμιας με την Pappa παρέμειναν ίδιες όπως και στην αυχενικη χθες! γίνεται αυτό; δεν αλλάζουν πάντα είτε προς το κακό, είτε προς το καλό;

  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...