Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

5 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Καλησπέρα, θα σου πω για την δική μου εμπειρία. Εχω κ εγω πολυκυστικες και περισυ μετά απο διεγερση πηραμε 29 ωαρια, όλα ώριμα. Με μικρογονιμοποιηση καναμε 16 βλαστοκυστες. Οι 10 βλαστοκυστες ΑΑ , και οι 6 χαμηλότερης ποιότητας. Εκανα εμβρυομεταφορα 1 βλαστοκυστη ΑΑ και 1 ΒΑ. Έμεινα έγκυος με ένα εμβρυο αλλά δεν αναπτυσσόταν και έκανα αποξεση. Σε έλεγχο που κάναμε είχε μονοσωμια στο 21 χρωμοσωμα. Πριν από αυτή την εγκυμοσύνη πάλι είχα αποβολή και σε έλεγχο βρέθηκαν πολλές χρωμοσωμικες ανωμαλιες στο εμβρυο. Αγχώθηκα και πίστεψα ότι ίσως έχω πολύ κακής ποιοτητας ωαρια και πώς ίσως καμία βλαστοκυστη να μην ήταν υγιής. Οπότε καναμε προεμφιτευτικο έλεγχο στις 9 βλαστοκυστες ΑΑ που είχαμε στην κατάψυξη και τελικά οι 8 είναι υγιής!! Αυτή τη στιγμή είμαι 3 μηνων εγγυος σε δίδυμα 🥰 Ο αριθμός βλαστοκυστεων που έχεις είναι πάρα πολύ καλός και σίγουρα θα έχεις αρκετές υγιής βλαστοκυστες!! Εύχομαι η επόμενη εμβρυομεταφορά σου να είναι η τυχερή!!!

Κοπέλα μου ευχομαι να εχειςβμια υπέροχη εγκυμοσύνη και να πάρεις στην αγκαλιά σου τα μωρακια σου υγιέστατα.❤️❤️ Μακάρι να φανώ κι εγώ τυχερή αυτή τη φορά και να μπορέσω να ζήσω το όνειρο. 🙏🙏🙏

6 ώρες πρίν, Texas είπε:

Είναι χαμηλή αλλά ποτε δεν ξέρεις μακάρι να πάει καλά εγώ θα ήμουν αισιόδοξη συγκρατημένη 

Εφόσον είσαι καλά δεν έπαθες κάτι μην ανησυχείς το θέμα δεν είναι οι μονάδες αλλά το ποτε θα αρχίσεις ανταγωνιστες τι τριγκερ θα κανεις κλπ εγώ με 300 πήγα στο διάολο κόντεψα να πεθάνω με ελεύθερο υγρό στον πνεύμονα από εκείνη την διέγερση 10 βλαστοκυστες όλες μηδέν αποτέλεσμα στην δεύτερη διέγερση πάλι κοντά στις 300 μονάδες έκανα με διαφορετική αντιμετώπιση και δεν έπαθα τίποτα και έμεινα έγκυος με αποβολη βέβαια αλλά έμεινα . Επίσης κάτι ακόμα στην δεύτερη είχα 5 βλαστοκυστες άλλο κέντρο εξωσωματικής άλλο εργαστήριο υποψιάζομαι πιο αυστηρά κριτήρια κάναμε προεμφυτευτικο όλες υγιείς ρεκόρ μας είπε ο γιατρός να γυρνάνε πίσω όλες . Νομίζω μας σώζει πολύ η ηλικία μας εγώ είμαι λίγο πιο μικρή από εσένα. Επίσης και στις δυο διεγέρσεις κοντά στα 40 ωαρια είχα και 30 ώριμα πιο λίγα φαίνεται δεν μπορούν να μας πάρουν γιατί στην δεύτερη μου έταξε ο γιατρός 15 αλλά πάλι 30 πήρε 

Όλα αυτά τα λέω με βάση των εμπειριών μου και αυτά που διαβάζω και από φίλες από εξωσωματικές

Είναι η πρώτη σου διέγερση ; Τι έχεις κάνει μέχρι τώρα ; 

Μμμ, δύσκολα πέρασες ρε γμτ. Ευτυχώς, δεν είχα κάποια παρενέργεια.

Εγώ έχω κάνει άλλες 3 διέγερσεις. 

1η μακρύ, 2η μακρύ, 3η βραχυ ,4η βραχυ .Εχω  2 βιοχημικες ,2 παλλινδρομες και 3 μηδενικές. Όλες οι θετικές ήταν από βλαστοκυστες .

 

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2023 at 8:20 ΠΜ, Angot είπε:

καλημερα κορίτσια , βγήκε η καλλιέργεια μπυ! μύκητες !!!μου είπε και να βάλω 1 κανεστρν υπόθετο! χθες μπήκα στον 3ο μήνα! εσείς έχετε κάνει θεραπεία πριν κλείσετε το 3 μηνο; επισης να πω ότι δεν εχω συμπτώματα , αραιά και που μια μικρή ενόχληση λες και έχει μπουκώσει λίγο το σύστημα! 

επισης από την προηγούμενη βδομάδα μου έχουν σταματήσει τα πολλα πονάκια και πονάει μόνο το στήθος μου! εχω 19 την αυχενικη οποτε εχω καιρό ακόμα για να παω γιατρό 

Με το καλό να έρθει η αυχενική να ηρεμήσεις. 

Εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα πονακι. Ελάχιστα κάτι μικροτραβηγματα αλλά καμία σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη που είχα έντονους πόνους περιόδου στην αρχή. Μόνο οι εμετοι με "βοηθαγαν" να καταλάβω ότι η εγκυμοσύνη προχωράει. 

Όπως και εσύ, έτσι κι εγώ πήγαινα κάθε εβδομάδα για υπέρηχο μέχρι και την β επιπέδου. Μετά χαλάρωσα λίγο και πήγαινα κάθε 10 μέρες 🤣

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Με το καλό να έρθει η αυχενική να ηρεμήσεις. 

Εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα πονακι. Ελάχιστα κάτι μικροτραβηγματα αλλά καμία σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη που είχα έντονους πόνους περιόδου στην αρχή. Μόνο οι εμετοι με "βοηθαγαν" να καταλάβω ότι η εγκυμοσύνη προχωράει. 

Όπως και εσύ, έτσι κι εγώ πήγαινα κάθε εβδομάδα για υπέρηχο μέχρι και την β επιπέδου. Μετά χαλάρωσα λίγο και πήγαινα κάθε 10 μέρες 🤣

 

και γω δέν εχω τπτ πλέον! και εμετούς δεν ειχα γενικά για να πω ότι να βλέπω κάτι! μόνο  το στήθος μου είναι πρησμένο! γι αυτό εχω αγχωθεί μήπως κάτι δεν πάει καλα ! εχω 10 μέρες να δω τι γίνεται! αλλά θα κάνω υπομονή άλλες 10 μέχρι την αυχενικη ! στην πρώτη εγκυμοσυνη ειχα πόνους καθημερινά μέχρι και τη 13η εβδομάδα που διέκοψα ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Angot είπε:

και γω δέν εχω τπτ πλέον! και εμετούς δεν ειχα γενικά για να πω ότι να βλέπω κάτι! μόνο  το στήθος μου είναι πρησμένο! γι αυτό εχω αγχωθεί μήπως κάτι δεν πάει καλα ! εχω 10 μέρες να δω τι γίνεται! αλλά θα κάνω υπομονή άλλες 10 μέχρι την αυχενικη ! στην πρώτη εγκυμοσυνη ειχα πόνους καθημερινά μέχρι και τη 13η εβδομάδα που διέκοψα ! 

Μην ανησυχείς κορίτσι μου έτσι είναι στην εγκυμοσύνη κάποιες στιγμές έχεις έντονα συμπτώματα κάποιες καθόλου είναι φυσιολογικό ,εσυ να σκέφτεσαι θετικά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vikoula2023 είπε:

Μην ανησυχείς κορίτσι μου έτσι είναι στην εγκυμοσύνη κάποιες στιγμές έχεις έντονα συμπτώματα κάποιες καθόλου είναι φυσιολογικό ,εσυ να σκέφτεσαι θετικά 

μωρέ το ξέρω αλλά ξέρεις το ζιζάνιο της ανασφάλειας … Η νύφη μ δίδυμα είχε και δεν καταλάβαινε ότι είναι έγκυος ! εχω διπλό άγχος ! αν θα είναι καλή η αυχενικη και αν θα χτυπάει η καρδούλα του !  δε μπορώ 2 εγκυμοσύνες να της εχω φτάσει μέχρι την αυχενικη και να μην καταφέρνω να την περάσω !! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Angot είπε:

μωρέ το ξέρω αλλά ξέρεις το ζιζάνιο της ανασφάλειας … Η νύφη μ δίδυμα είχε και δεν καταλάβαινε ότι είναι έγκυος ! εχω διπλό άγχος ! αν θα είναι καλή η αυχενικη και αν θα χτυπάει η καρδούλα του !  δε μπορώ 2 εγκυμοσύνες να της εχω φτάσει μέχρι την αυχενικη και να μην καταφέρνω να την περάσω !! 

Σε καταλαβαινω έχεις δίκιο το ταξίδι αυτό είναι αγχωτικό για όλες σου εύχομαι πραγματικά ολα να πάνε καλα αυτή τη φορά ❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , vikoula2023 είπε:

Σε καταλαβαινω έχεις δίκιο το ταξίδι αυτό είναι αγχωτικό για όλες σου εύχομαι πραγματικά ολα να πάνε καλα αυτή τη φορά ❤️

να σαι καλα κορίτσι μ! και συ ελπιζω την επόμενη φορά να τα πας τελεια και να κρατάς σύντομα το μωράκι σ! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angot said:

και γω δέν εχω τπτ πλέον! και εμετούς δεν ειχα γενικά για να πω ότι να βλέπω κάτι! μόνο  το στήθος μου είναι πρησμένο! γι αυτό εχω αγχωθεί μήπως κάτι δεν πάει καλα ! εχω 10 μέρες να δω τι γίνεται! αλλά θα κάνω υπομονή άλλες 10 μέχρι την αυχενικη ! στην πρώτη εγκυμοσυνη ειχα πόνους καθημερινά μέχρι και τη 13η εβδομάδα που διέκοψα ! 

Εμένα στη 10η βδομάδα σταμάτησαν τα συμπτώματα!  Κ μετά ξεκινάει το 2ο τρίμηνο που είναι πολύ πιο χαλαρό από το 1ο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, dec-e είπε:

Εμένα στη 10η βδομάδα σταμάτησαν τα συμπτώματα!  Κ μετά ξεκινάει το 2ο τρίμηνο που είναι πολύ πιο χαλαρό από το 1ο

εγώ τώρα α είναι 9 και 4! σταμάτησαν όταν μπήκα στην 8η ! εκανα βέβαια υπερηχο τότε και όλα ήταν καλα ! το στήθος μπυ βέβαια πάει αντιστρόφως ανάλογα, νομίζω είναι χειρότερο από πριν 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, maraki1992 said:

Κοπέλα μου ευχομαι να εχειςβμια υπέροχη εγκυμοσύνη και να πάρεις στην αγκαλιά σου τα μωρακια σου υγιέστατα.❤️❤️ Μακάρι να φανώ κι εγώ τυχερή αυτή τη φορά και να μπορέσω να ζήσω το όνειρο. 🙏🙏🙏

Μμμ, δύσκολα πέρασες ρε γμτ. Ευτυχώς, δεν είχα κάποια παρενέργεια.

Εγώ έχω κάνει άλλες 3 διέγερσεις. 

1η μακρύ, 2η μακρύ, 3η βραχυ ,4η βραχυ .Εχω  2 βιοχημικες ,2 παλλινδρομες και 3 μηδενικές. Όλες οι θετικές ήταν από βλαστοκυστες .

 

Τι λες τώρα πωπω χαρά στο κουράγιο σου και εσένα . Χρωμοσωμιακα νομίζω είναι καλές έτσι έδειξε και ο προεμφυτευτικος κάτι άλλο υποψιάζομαι γίνεται με τις ορμόνες και την πολυκυστηκοτητα όπως λες εγώ 5 ετ έχω κάνει και δυο διεγερςεις είχα δυο βιοχημικές αλλά μια παλινδρομη σου λέω έχουμε πολλά κοινά , απλά εγώ τώρα δεν έχω τόσα πολλά έμβρυα έχω μόνο 4 ( εκεί φτάσαμε να τα λέμε λίγα ) 

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2023 at 5:37 ΜΜ, Marlina είπε:

Καλησπέρα, θα σου πω για την δική μου εμπειρία. Εχω κ εγω πολυκυστικες και περισυ μετά απο διεγερση πηραμε 29 ωαρια, όλα ώριμα. Με μικρογονιμοποιηση καναμε 16 βλαστοκυστες. Οι 10 βλαστοκυστες ΑΑ , και οι 6 χαμηλότερης ποιότητας. Εκανα εμβρυομεταφορα 1 βλαστοκυστη ΑΑ και 1 ΒΑ. Έμεινα έγκυος με ένα εμβρυο αλλά δεν αναπτυσσόταν και έκανα αποξεση. Σε έλεγχο που κάναμε είχε μονοσωμια στο 21 χρωμοσωμα. Πριν από αυτή την εγκυμοσύνη πάλι είχα αποβολή και σε έλεγχο βρέθηκαν πολλές χρωμοσωμικες ανωμαλιες στο εμβρυο. Αγχώθηκα και πίστεψα ότι ίσως έχω πολύ κακής ποιοτητας ωαρια και πώς ίσως καμία βλαστοκυστη να μην ήταν υγιής. Οπότε καναμε προεμφιτευτικο έλεγχο στις 9 βλαστοκυστες ΑΑ που είχαμε στην κατάψυξη και τελικά οι 8 είναι υγιής!! Αυτή τη στιγμή είμαι 3 μηνων εγγυος σε δίδυμα 🥰 Ο αριθμός βλαστοκυστεων που έχεις είναι πάρα πολύ καλός και σίγουρα θα έχεις αρκετές υγιής βλαστοκυστες!! Εύχομαι η επόμενη εμβρυομεταφορά σου να είναι η τυχερή!!!

Φοβερό και τα 29 ώριμα!! Σε εμένα μου πήρανε 25 κ από αυτά ώριμα ήταν μόνο τα 13, ξέρω πως επειδή δεν υπάρχει χώρος για όλα κάποια μένουν πίσω...και 4 βλαστοκυστες είχαμε από 13.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alex@ είπε:

Φοβερό και τα 29 ώριμα!! Σε εμένα μου πήρανε 25 κ από αυτά ώριμα ήταν μόνο τα 13, ξέρω πως επειδή δεν υπάρχει χώρος για όλα κάποια μένουν πίσω...και 4 βλαστοκυστες είχαμε από 13.

Απόρησα κ εγώ με αυτό το αποτέλεσμα Γιατί στην πρώτη διεγερση που είχα κάνει μου είχαν πάρει πάλι πάνω από 20 ωαρια και μόνο 1 είχε φτάσει μέχρι την 3η μέρα.. Έχεις κάνει εμβρυομεταφορα με τις βλαστοκυστες σου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κορίτσια να ρωτησω! από το απόγευμα και μετά εχ ένα μόνιμο πονακι χαμηλά χαμηλά δεξιά , ειδικά όταν πατάω το πόδι! πήρα buscopan αλλά δεν είδα και διαφορά! να είναι το έντερο; σκέφτομαι για κανιά σκωληκοειδίτιδα ! να πω βέβαια ότι εχω αέρια (σορρυ) και με τη διατροφή 3 μέρες τώρα τα εχω κάνει σκατα για το έντερο δλδ σπανακορυζο ,φακές, πορτοκάλια και ντομάτες !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...