Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

12 minutes ago, Fay_ said:

@LunaVaskez κορίτσι τελικά πως πήγε η εξέταση ενδομητρίου; 

Πόνεσα λίγο αλλά έκατσα 😅 Ξέχασαν να μου πούνε πως έπρεπε να έχω γεμάτη κύστη και πάλευαν πόση ώρα με το σωληνάκι… Περιμένω ακόμη τα αποτέλεσμα, λογικα την επόμενη εβδομάδα θα έχω και το ngs και τις αιματολογικές για θρομβοφολια. 

Πηγα έκανα από μόνη μου και υπέρηχο θυρεοειδή και σκέφτομαι μήπως ζητήσω από τον γιατρό να μου κάνει και μια υστεροσκοπηση (αν και φοβάμαι)…

Εσενα πως είναι τα αποτελέσματα σου; δεν έχω δει αν το έγραψες ήδη γιατί έχω μέρες να μπω στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 4 λεπτά , LunaVaskez είπε:

Πόνεσα λίγο αλλά έκατσα 😅 Ξέχασαν να μου πούνε πως έπρεπε να έχω γεμάτη κύστη και πάλευαν πόση ώρα με το σωληνάκι… Περιμένω ακόμη τα αποτέλεσμα, λογικα την επόμενη εβδομάδα θα έχω και το ngs και τις αιματολογικές για θρομβοφολια. 

Πηγα έκανα από μόνη μου και υπέρηχο θυρεοειδή και σκέφτομαι μήπως ζητήσω από τον γιατρό να μου κάνει και μια υστεροσκοπηση (αν και φοβάμαι)…

Εσενα πως είναι τα αποτελέσματα σου; δεν έχω δει αν το έγραψες ήδη γιατί έχω μέρες να μπω στο φόρουμ

Δεν έχουν βγει ακόμα. Πιστεύω μέσα στη βδομάδα θα τα έχω. Υστεροσκοπηση με νάρκωση γίνεται δεν καταλαβαίνεις τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Fay_ said:

Δεν έχουν βγει ακόμα. Πιστεύω μέσα στη βδομάδα θα τα έχω. Υστεροσκοπηση με νάρκωση γίνεται δεν καταλαβαίνεις τίποτα..

Καλά αποτελεσματαααα! Καλε την νάρκωση φοβάμαι 😅 νομίζω πως δεν θα ξανά ξυπνήσω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , LunaVaskez είπε:

Καλά αποτελεσματαααα! Καλε την νάρκωση φοβάμαι 😅 νομίζω πως δεν θα ξανά ξυπνήσω 

Κι εγω το φοβόμουν αλλά πήγαν όλα καλά. Καλά μας αποτελέσματα! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, είναι καμιά κοπέλα σε διαδικασία να περάσει επιτροπή στη Θεσσαλονίκη? Ζήτησα σήμερα ραντεβού για να καταθέσω το φάκελο κ μου έδωσαν ημερομηνία το Μάρτιο!!! Κοντεύω να σκάσω πολύτιμος χρόνος αυτοί οι μήνες όταν είσαι 40+!!! Πριν ένα χρόνο που ξαναπέρασα οι ημερομηνίες που έδιναν ήταν το πολύ σε ένα μήνα... 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Anna,G said:

Κορίτσια μόλις πήρα αποτέλεσμα πρώτης χοριακης είναι θετικό μεν αλλά πολύ χαμηλό 27,55 υπάρχει ελπίδα λέτε;;; 

Συγχαρητήρια! Είναι λίγο  χαμηλή ομως το σημαντικό είναι ο διπλασιασμός στις 2 μέρες.

Πόσες μέρες είσαι μετά την εμβρυομεταφορά? Βλαστοκύστες βάλατε?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Σχετικά με το βάρος που μπορούμε να σηκώνουμε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης,πηγαίνει αθροιστικά.Δλδ αν μέσα σε μια μέρα σηκώσω πέντε φορές από πέντε κιλά,είναι 25 κιλά σε σύνολο,δεν το λες και λίγο.Το να σηκώσεις 25 κιλά με τη μία,εντάξει,αν είσαι ο Πύρρος Δήμας οκ,αλλά αλλιώς απαγορεύεται.Μια κατσαρόλα με νερό δεν πειράζει,αλλά μην σηκώσεις πολλές κατσαρόλες σε μια μέρα.Στον 4ο μήνα είχα πάει για ψώνια και είχα πάρει απορρυπαντικά,τα έπαιρνα από τα ράφια,τα έβαζα στο καρότσι και μετα τα ξανασηκωνα και τα έβαζα στις σακούλες,τις οποίες στο τέλος μετέφερε ο άντρας μου.Το βράδυ είχα πόνους σε όλη την κοιλιά,οι οποίοι κράτησαν δύο μέρες,είχαν πιεστει οι κοιλιακοί μύες και ευτυχώς δεν έπαθα κάτι χειρότερο.Ο γιατρός με είχε μαλώσει και είχε δίκιο.Εκανα δουλειές στην εγκυμοσύνη,απλά προσπαθούσα  να μην σηκώνω πολλά βάρη και ειδικά από τον 7ο και μετά.Με το καλό το μωράκι σου ❤️

Ευχαριστώ πραγματικά για την απάντηση γιατί με άγχωνε το παραμικρό. Ευχαριστω πολύ!! Μακάρια!! Με το καλό και εσένα!! ❤️❤️

10 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Έλα ρε συμπάσχουσα, μεταξύ όλων των λοιπών αυτό το ζόρι μας μάρανε! Τις τελευταίες μέρες που είμαι σε φάση ελάττωσης, όταν μου έρχεται όρεξη για τσιγάρο προσποιούμαι ότι μόλις το κάπνισα. Και τώρα πάω να μασουλήσω το καρότο μου 😜

Πείσμα και υπομονή!! Ο σκοπός είναι ιερός!! Καλό κάνουν τα καροτάκια!! 😂

πρίν από 50 λεπτά , Anna,G είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα αποτέλεσμα πρώτης χοριακης είναι θετικό μεν αλλά πολύ χαμηλό 27,55 υπάρχει ελπίδα λέτε;;; 

Έχω διαβάσει και για κοπέλες με χαμηλότερη που πήγαν όλα καλά! Να σκέφτεσαι ότι το πρώτο βήμα έγινε! Και είναι ευχάριστο! Το επόμενο ο διπλασιασμός. Και νομίζω εκεί θα δείξει. Ο γιατρός τι σου είπε; Στις πόσες ημέρες είσαι που την έκανες και με τι εμβρυάκια;

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, NonikaMp said:

Εγώ οι περισσότερες που ξέρω με το που έβγαινε το τεστ θετικό μαχαίρι το έκοβαν. Έχω δει κ τύπισσα στην παραλία με την κοιλιά τούρλα μπορεί και 5-6 μηνών κάτω από τον ήλιο να τα καπνίζει το ένα μετά το άλλο.. .Ε οκ.. είναι και στη συνείδηση του καθενός. Κάποιοι γυναικολόγοι είναι πιο αυστηροί κάποιοι πιο ελαστικοί όπως και με το αλκοόλ. 

Για τη δυσκοιλιότητα ας έτρωγε ακτινίδια, όσπρια ή το κλασσικό τυρόπιτα κ σοκολατούχο γάλα 😂 και φαντάζομαι θα υπάρχουν κ σκευάσματα κατάλληλα για εγκύους να βοηθούν. 

Το ιδανικό είναι όσο μπορείς τουλάχιστον να το ελαττώσεις. Εγώ μέχρι δυο ημέρες πριν την εμβρυομεταφορά έκανα ηλεκτρονικά γιατί μου έτυχαν διάφορα προβλήματα άσχετα με την εξωσωματική και ενώ την πρώτη εβδομάδα στην προετοιμασία το είχα κόψει μετά όταν έσκασαν το πήγα πολυβόλο κάποιες ημέρες. Νιώθω πολύ άσχημα και τρέμω στην ιδέα μήπως κάτι δεν πάει καλά.. 😩

Πωπω πόσο δίκιο έχεις!! Αποτύπωσες ακριβώς τις σκέψεις μου/μας!! Τύψεις για όλα και με το παραμικρό… και όσο και αν σκέφτομαι ότι περιπτώσεις σαν αυτές που περιέγραψες τα κατάφεραν, ηρεμώ λίγο και μετά πάλι βυθίζομαι στις σκέψεις. Προσπαθούσα 2-3 μέρες να συνδεθώ εδώ για να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα που σήκωσα μια κατσαρόλα με νερό… by the way, λέτε να μην έπρεπε; Τι εννοούμε όχι βάρος; 

Αλήθεια τι εννοούν πραγματικά ! Εγώ και χύτρα σήκωσα και διαφορα άλλα δεν γίνεται πρέπει να κάνω κάποιες δουλειές να μαγειρέψω  … μετά αναρωτιέμαι ποσο βάρος εννοούν  και αν έκανα μαλκ…α

2 hours ago, Fay_ said:

Δεν έχουν βγει ακόμα. Πιστεύω μέσα στη βδομάδα θα τα έχω. Υστεροσκοπηση με νάρκωση γίνεται δεν καταλαβαίνεις τίποτα..

Εγώ την έκανα χωρίς νάρκωση και δεν πέρασα καλά αλλά άντεξα αν και είμαι πολύ ευαίσθητη και φοβητσιάρα 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, NonikaMp είπε:

Εγώ οι περισσότερες που ξέρω με το που έβγαινε το τεστ θετικό μαχαίρι το έκοβαν. Έχω δει κ τύπισσα στην παραλία με την κοιλιά τούρλα μπορεί και 5-6 μηνών κάτω από τον ήλιο να τα καπνίζει το ένα μετά το άλλο.. .Ε οκ.. είναι και στη συνείδηση του καθενός. Κάποιοι γυναικολόγοι είναι πιο αυστηροί κάποιοι πιο ελαστικοί όπως και με το αλκοόλ. 

Για τη δυσκοιλιότητα ας έτρωγε ακτινίδια, όσπρια ή το κλασσικό τυρόπιτα κ σοκολατούχο γάλα 😂 και φαντάζομαι θα υπάρχουν κ σκευάσματα κατάλληλα για εγκύους να βοηθούν. 

Το ιδανικό είναι όσο μπορείς τουλάχιστον να το ελαττώσεις. Εγώ μέχρι δυο ημέρες πριν την εμβρυομεταφορά έκανα ηλεκτρονικά γιατί μου έτυχαν διάφορα προβλήματα άσχετα με την εξωσωματική και ενώ την πρώτη εβδομάδα στην προετοιμασία το είχα κόψει μετά όταν έσκασαν το πήγα πολυβόλο κάποιες ημέρες. Νιώθω πολύ άσχημα και τρέμω στην ιδέα μήπως κάτι δεν πάει καλά.. 😩

Πωπω πόσο δίκιο έχεις!! Αποτύπωσες ακριβώς τις σκέψεις μου/μας!! Τύψεις για όλα και με το παραμικρό… και όσο και αν σκέφτομαι ότι περιπτώσεις σαν αυτές που περιέγραψες τα κατάφεραν, ηρεμώ λίγο και μετά πάλι βυθίζομαι στις σκέψεις. Προσπαθούσα 2-3 μέρες να συνδεθώ εδώ για να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα που σήκωσα μια κατσαρόλα με νερό… by the way, λέτε να μην έπρεπε; Τι εννοούμε όχι βάρος; 

Εμενα πάντως που είμαι  σε κυηση υψηλού κινδύνου λόγω απώλειών ο γιατρός λέει μεχρι ένα μπουκάλι 1,5 ltr μπορώ να σηκώνω σε βάρος…

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Anna,G είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα αποτέλεσμα πρώτης χοριακης είναι θετικό μεν αλλά πολύ χαμηλό 27,55 υπάρχει ελπίδα λέτε;;; 

Είναι χαμηλή αλλά δεν λέει κάτι αυτό έχει σημασία μετά από πόσες μέρες της εμβρυομεταφορας έκανες την χοριακη;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Συγχαρητήρια! Είναι λίγο  χαμηλή ομως το σημαντικό είναι ο διπλασιασμός στις 2 μέρες.

Πόσες μέρες είσαι μετά την εμβρυομεταφορά? Βλαστοκύστες βάλατε?

Είμαι 10η μέρα μετά την Εμβυομεταφορα. Ναι Βλαστοκυστες βάλαμε,την Παρασκευή τώρα πάλι για χοριακη. Μακάρι να πάνε όλα καλά!!!

2 ώρες πρίν, NonikaMp είπε:

Ευχαριστώ πραγματικά για την απάντηση γιατί με άγχωνε το παραμικρό. Ευχαριστω πολύ!! Μακάρια!! Με το καλό και εσένα!! ❤️❤️

Πείσμα και υπομονή!! Ο σκοπός είναι ιερός!! Καλό κάνουν τα καροτάκια!! 😂

Έχω διαβάσει και για κοπέλες με χαμηλότερη που πήγαν όλα καλά! Να σκέφτεσαι ότι το πρώτο βήμα έγινε! Και είναι ευχάριστο! Το επόμενο ο διπλασιασμός. Και νομίζω εκεί θα δείξει. Ο γιατρός τι σου είπε; Στις πόσες ημέρες είσαι που την έκανες και με τι εμβρυάκια;

Έτσι είναι η αρχή έγινε πρώτη φορά έχω θετικό αποτέλεσμα και μόνο για αυτό χαίρομαι.10 ημέρα σήμερα με Βλαστοκυστη 5 ημερών. 

  • Ευχή 5
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Texas είπε:

Αλήθεια τι εννοούν πραγματικά ! Εγώ και χύτρα σήκωσα και διαφορα άλλα δεν γίνεται πρέπει να κάνω κάποιες δουλειές να μαγειρέψω  … μετά αναρωτιέμαι ποσο βάρος εννοούν  και αν έκανα μαλκ…α

Εγώ την έκανα χωρίς νάρκωση και δεν πέρασα καλά αλλά άντεξα αν και είμαι πολύ ευαίσθητη και φοβητσιάρα 

Εμένα μάλιστα μου είπαν να μαγειρεύω για να κινούμαι λίγο και να ξεχνιέμαι να ηρεμώ. Ε πως θα μαγειρέψω αν δεν γεμίσω  τα σκεύη με τα υλικά να τα βάλω στη φωτιά;! Φαντάζομαι αυτό είναι φυσιολογικό βάρος να σηκώνουμε. Αυτό που είπες.. εμείς συνειδητοποιούμε και μετράμε κάθε μας κίνηση γιατί έχουμε αγωνιστεί και έχουμε παρακολουθήσει όλη τη διαδικασία βήμα βήμα και δεν θελουμε να κάνουμε τίποτα λάθος να ρισκάρουμε. 

1 hour ago, Αγγελική2021 είπε:

Εμενα πάντως που είμαι  σε κυηση υψηλού κινδύνου λόγω απώλειών ο γιατρός λέει μεχρι ένα μπουκάλι 1,5 ltr μπορώ να σηκώνω σε βάρος…

Με το καλό κορίτσι μου!! Σίγουρα όσο το λιγότερο τόσο το καλύτερο! Σε ευχαριστώ για τη συμβολή. Να έχω μια εικόνα περίπου τι θεωρείται οκ. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , NonikaMp είπε:

Με το καλό κορίτσι μου!! Σίγουρα όσο το λιγότερο τόσο το καλύτερο! Σε ευχαριστώ για τη συμβολή. Να έχω μια εικόνα περίπου τι θεωρείται οκ. 

Και σε σένα κορίτσι μου !!! Με το καλο ολες μας τα θαυματακια μας !!!Η εγκυμοσύνη είναι μια εποχή για μένα που εξασκω νέες δεξιότητες. Πχ μαζεύω πράγματα με τα μεγάλα δάχτυλα των ποδιών για να μη σκύβω,  για να βάλω παπούτσια απλά σπρώχνω το πόδι μου μέχρι να μπει και υποκρίνομαι πως δεν βλέπω τις δουλειές που δεν κάνω.. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 2
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Anna,G είπε:

Είμαι 10η μέρα μετά την Εμβυομεταφορα. Ναι Βλαστοκυστες βάλαμε,την Παρασκευή τώρα πάλι για χοριακη. Μακάρι να πάνε όλα καλά!!!

Έτσι είναι η αρχή έγινε πρώτη φορά έχω θετικό αποτέλεσμα και μόνο για αυτό χαίρομαι.10 ημέρα σήμερα με Βλαστοκυστη 5 ημερών. 

Να χαρείς λοιπόν, να έχεις πίστη και όλα θα πάνε καλά! Μακάρι να πάρω και εγώ μια θετική χοριακή!! 🙏🏻🙏🏻

πρίν από 3 λεπτά , Αγγελική2021 είπε:

Και σε σένα κορίτσι μου !!! Με το καλο ολες μας τα θαυματακια μας !!!Η εγκυμοσύνη είναι μια εποχή για μένα που εξασκω νέες δεξιότητες. Πχ μαζεύω πράγματα με τα μεγάλα δάχτυλα των ποδιών για να μη σκύβω,  για να βάλω παπούτσια απλά σπρώχνω το πόδι μου μέχρι να μπει και υποκρίνομαι πως δεν βλέπω τις δουλειές που δεν κάνω.. 

Ευχαριστώ πολύ!! Μακάρι για όλες μας!! 🙏🏻🤞🏻❤️ Τις ίδιες δεξιότητες εξασκώ και εγώ 😂 ακόμη και τεχνικές πως να σηκώνομαι από το κρεβάτι και πως να κάθομαι. Για να δούμε.. 🙏🏻🙏🏻🤞🏻🤞🏻

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...