Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Καμιά ταλαίπωρη/απελπισμένη καπνίστρια στην παρέα μας? Ρίξτε καμιά συμβουλή, καμιά ιδέα, καμιά κατάρα, κανένα μπινελίκι 😖 Από αύριο ξεκινώ προετοιμασία για εμβρυομεταφορά και πραγματικά φρικάρω με το τσιγάρο. Το έχω ελαττώσει αρκετά τις τελευταίες μέρες. Καπνίζω στριφτό και καπνίζω λυσσαλέα περί τα 16 τσιγάρα κάθε μέρα. Έχω πέσει στα 6-7. Αγχώνομαι πολύ. Πήρα τις γνωστές τσίχλες το σ/κ, έφαγα μία και πλάκωσαν απαίσιες παρενέργειες, πονοκέφαλος και ναυτία. Δεν ξαναμασάω αυτό το αίσχος. Σήμερα πήρα καροτάκια 😵‍ Βοηθάτε ωρέ αδέρφια!

Εδώ συντρόφισσα!! Μπορεί να μην έφτανα τα 16 αλλά τη βρωμοδουλείτσα μου την έκανα τα τελευταία χρόνια. τι να σου πω;! Όταν μεταφέραμε τα εμβρυάκια νομίζω από την αποφασιστικότητα δεν το ζητώ.. υπάρχουν στιγμές αδυναμίας που κάτι με αγχώνει και μπορεί στιγμιαία να μου λείψει αλλά αμέσως το ξεπερνάω γιατί σκέφτομαι τον καλό σκοπό και είναι πραγματικά το λιγότερο που μπορώ να κάνω ως μητέρα (έστω εν δυνάμει) και μου περνάει. Αυτό να σκέφτεσαι και κάνε κάτι μέχρι να ξεφύγει το μυαλό. Στρέψε αλλού τη σκέψη και την προσοχή σου.

3 ώρες πρίν, Kate89 είπε:

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου!

Τα ίδια με σένα έχω.

Επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο εχθές και μου έδωσε glucophage να παίρνω.

Μου είπε ότι μπορώ να το παίρνω μέχρι το πρώτο τρίμηνο όταν μείνω έγκυος.

Γενικά δεν ήταν αρνητική στο να ξεκινήσω άμεσα εξωσωματική , απλώς θα το παρακολουθούμε στενά όταν μείνω με το καλό και στην διέγερση γιατί έχω και χασιμοτο.

Όλα καλά θα πάνε ❤️

 

 

Όσο ψάχνεις, βρίσκεις που λέει και ο λαός μας… και εγώ το ίδιο παίρνω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 ώρες πρίν, Texas είπε:

Είναι καλύτερα να κάνει λίγα τσιγάρα και μετά την εμβρυομεταφορα εννοείς ; Κάτι τέτοιο λένε και οι γιατροί ; Και αυτό μέχρι ποτε ; Οι καπνίστριες το πάνε μέχρι το τέλος με λίγα τσιγάρα ;

μια γνωστή έγκυος που είπε ότι το έκοψε στο θετικό τεστ όταν είμασταν σε ένα καφέ μέσα στον κόσμο άναψε τσιγάρο έκανε τράκα και όταν την ρώτησα είπε ότι το έχει κόψει με μπέρδεψε αυτό  

επίσης έχω ακούσει πως χωρίς ούτε ένα τσιγάρο δεν μπορεί να πάει τουαλέτα τι είναι προτιμότερο η δυσκοιλιότητα ή να κανεις ένα τσιγάρο ; 

 

Εγώ οι περισσότερες που ξέρω με το που έβγαινε το τεστ θετικό μαχαίρι το έκοβαν. Έχω δει κ τύπισσα στην παραλία με την κοιλιά τούρλα μπορεί και 5-6 μηνών κάτω από τον ήλιο να τα καπνίζει το ένα μετά το άλλο.. .Ε οκ.. είναι και στη συνείδηση του καθενός. Κάποιοι γυναικολόγοι είναι πιο αυστηροί κάποιοι πιο ελαστικοί όπως και με το αλκοόλ. 

Για τη δυσκοιλιότητα ας έτρωγε ακτινίδια, όσπρια ή το κλασσικό τυρόπιτα κ σοκολατούχο γάλα 😂 και φαντάζομαι θα υπάρχουν κ σκευάσματα κατάλληλα για εγκύους να βοηθούν. 

2 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Συμπάσχω !!! Σε λίγες μέρες και εγώ θα ξεκινησω προετοιμασία και σκέφτομαι τι να κάνω με το τσιγάρο !!! Σκεφτόμουν βέβαια να το συνεχίσω κανονικά και την μέρα της εμβρυομεταφορας και μετά να μην ξανά καπνίσω ώστε να σκέφτομαι πως υπάρχει ένα μωρακι που δεν θα μπορεί να ανασάνει με την καπνά άρα ίσως μου είναι πιο εύκολο !!!

Τώρα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο ,πρωτάρα και εγώ βλέπεις ….

Το ιδανικό είναι όσο μπορείς τουλάχιστον να το ελαττώσεις. Εγώ μέχρι δυο ημέρες πριν την εμβρυομεταφορά έκανα ηλεκτρονικά γιατί μου έτυχαν διάφορα προβλήματα άσχετα με την εξωσωματική και ενώ την πρώτη εβδομάδα στην προετοιμασία το είχα κόψει μετά όταν έσκασαν το πήγα πολυβόλο κάποιες ημέρες. Νιώθω πολύ άσχημα και τρέμω στην ιδέα μήπως κάτι δεν πάει καλά.. 😩

2 ώρες πρίν, Texas είπε:

Όχι να καπνίζεις  και σαν φουγάρο αλλά γενικά έχω προσέξει πως εμείς της εξωσωματικής όλο τύψεις έχουμε και ενοχές για τα πάντα και πολλές φορές ίσως υπερβάλουμε ,σηκώνω κάτι τώρα και λέω πάει αυτό ήταν ή κάνω μια κίνηση και λέω εντάξει τέλος χάθηκε το έμβρυο ενώ άλλες χοροπηδάνε κάνουν σερφ και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . Για να μην αναφερθούμε σε ουσίες ακραία κακή διατροφη παχυσαρκία ακραίου βαθμού που βλέπω στην Αμερική που μένουν έγκυες και γεννάνε 

Πωπω πόσο δίκιο έχεις!! Αποτύπωσες ακριβώς τις σκέψεις μου/μας!! Τύψεις για όλα και με το παραμικρό… και όσο και αν σκέφτομαι ότι περιπτώσεις σαν αυτές που περιέγραψες τα κατάφεραν, ηρεμώ λίγο και μετά πάλι βυθίζομαι στις σκέψεις. Προσπαθούσα 2-3 μέρες να συνδεθώ εδώ για να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα που σήκωσα μια κατσαρόλα με νερό… by the way, λέτε να μην έπρεπε; Τι εννοούμε όχι βάρος; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Συμπάσχω !!! Σε λίγες μέρες και εγώ θα ξεκινησω προετοιμασία και σκέφτομαι τι να κάνω με το τσιγάρο !!! Σκεφτόμουν βέβαια να το συνεχίσω κανονικά και την μέρα της εμβρυομεταφορας και μετά να μην ξανά καπνίσω ώστε να σκέφτομαι πως υπάρχει ένα μωρακι που δεν θα μπορεί να ανασάνει με την καπνά άρα ίσως μου είναι πιο εύκολο !!!

Τώρα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο ,πρωτάρα και εγώ βλέπεις ….

Ας προσπαθήσουμε να το ελαττώσουμε. Το ξέρουμε πολύ καλά ότι αν με το καλό φωλιάσει το εμβρυάκι, δεν κάνει ούτε ένα. Είναι βλαβερό και δεν σου κρύβω ότι ντρέπομαι οικτρά που δεν καταφέρνω να το κόψω μαχαίρι! Δεν έχω καλή σχέση με την πειθαρχία και ήμουν πάντα έρμαιο αυτής της εξάρτησης. Ας κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Καλή προετοιμασία σου εύχομαι, μακάρι να πάνε όλα καλά 🥰

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, NonikaMp είπε:

Εγώ οι περισσότερες που ξέρω με το που έβγαινε το τεστ θετικό μαχαίρι το έκοβαν. Έχω δει κ τύπισσα στην παραλία με την κοιλιά τούρλα μπορεί και 5-6 μηνών κάτω από τον ήλιο να τα καπνίζει το ένα μετά το άλλο.. .Ε οκ.. είναι και στη συνείδηση του καθενός. Κάποιοι γυναικολόγοι είναι πιο αυστηροί κάποιοι πιο ελαστικοί όπως και με το αλκοόλ. 

Για τη δυσκοιλιότητα ας έτρωγε ακτινίδια, όσπρια ή το κλασσικό τυρόπιτα κ σοκολατούχο γάλα 😂 και φαντάζομαι θα υπάρχουν κ σκευάσματα κατάλληλα για εγκύους να βοηθούν. 

Το ιδανικό είναι όσο μπορείς τουλάχιστον να το ελαττώσεις. Εγώ μέχρι δυο ημέρες πριν την εμβρυομεταφορά έκανα ηλεκτρονικά γιατί μου έτυχαν διάφορα προβλήματα άσχετα με την εξωσωματική και ενώ την πρώτη εβδομάδα στην προετοιμασία το είχα κόψει μετά όταν έσκασαν το πήγα πολυβόλο κάποιες ημέρες. Νιώθω πολύ άσχημα και τρέμω στην ιδέα μήπως κάτι δεν πάει καλά.. 😩

Πωπω πόσο δίκιο έχεις!! Αποτύπωσες ακριβώς τις σκέψεις μου/μας!! Τύψεις για όλα και με το παραμικρό… και όσο και αν σκέφτομαι ότι περιπτώσεις σαν αυτές που περιέγραψες τα κατάφεραν, ηρεμώ λίγο και μετά πάλι βυθίζομαι στις σκέψεις. Προσπαθούσα 2-3 μέρες να συνδεθώ εδώ για να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα που σήκωσα μια κατσαρόλα με νερό… by the way, λέτε να μην έπρεπε; Τι εννοούμε όχι βάρος; 

Σχετικά με το βάρος που μπορούμε να σηκώνουμε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης,πηγαίνει αθροιστικά.Δλδ αν μέσα σε μια μέρα σηκώσω πέντε φορές από πέντε κιλά,είναι 25 κιλά σε σύνολο,δεν το λες και λίγο.Το να σηκώσεις 25 κιλά με τη μία,εντάξει,αν είσαι ο Πύρρος Δήμας οκ,αλλά αλλιώς απαγορεύεται.Μια κατσαρόλα με νερό δεν πειράζει,αλλά μην σηκώσεις πολλές κατσαρόλες σε μια μέρα.Στον 4ο μήνα είχα πάει για ψώνια και είχα πάρει απορρυπαντικά,τα έπαιρνα από τα ράφια,τα έβαζα στο καρότσι και μετα τα ξανασηκωνα και τα έβαζα στις σακούλες,τις οποίες στο τέλος μετέφερε ο άντρας μου.Το βράδυ είχα πόνους σε όλη την κοιλιά,οι οποίοι κράτησαν δύο μέρες,είχαν πιεστει οι κοιλιακοί μύες και ευτυχώς δεν έπαθα κάτι χειρότερο.Ο γιατρός με είχε μαλώσει και είχε δίκιο.Εκανα δουλειές στην εγκυμοσύνη,απλά προσπαθούσα  να μην σηκώνω πολλά βάρη και ειδικά από τον 7ο και μετά.Με το καλό το μωράκι σου ❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κάπνιζα 21 χρόνια και για να το ελαττωσω έκοψα πρώτα τον καφέ μαχαίρι στην πρώτη εμβρυομεταφορά.Πήρα iqos,τα οποία είναι λιγότερο βλαβερά και λίγες μέρες πριν τη δεύτερη εμβρυομεταφορά ήταν η τελευταία φορά που καπνισα. Έμεινα έγκυος και ενώ έκανα εμετό κάθε μέρα και με αναγουλιαζαν όλα,οπου μύριζα τσιγάρο πήγαινα..Το έβλεπα συνέχεια στον ύπνο μου και μέχρι σήμερα,που είμαι σχεδόν δυο χρόνια χωρίς τσιγάρο,θα το λιγουρευτω.Αλλα το πήρα απόφαση πως δεν θα ξανακαπνισω.Στην εγκυμοσύνη ενώ ήθελα να καπνίσω,δεν έκανα ούτε μια τζουρα,λυπομουν πολύ το μωράκι και φοβόμουν μην κολλήσω πάλι. Είναι δύσκολο να το κόψεις,αλλά δεν είναι ακατόρθωτο.Καλη επιτυχία σε όσες προσπαθούν να το κόψουν,σας νιώθω❤️

Μπράβο σου που τα κατάφερες να μην καπνίσεις τα τελευταία δύο χρόνια, θέλει πολλή αποφασιστικότητα! Εύχομαι και ελπίζω να υπερισχύσει η λογική και η υπευθυνότητα όταν έρθει η ώρα της εμβρυομεταφοράς. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Soho24 είπε:

Ας προσπαθήσουμε να το ελαττώσουμε. Το ξέρουμε πολύ καλά ότι αν με το καλό φωλιάσει το εμβρυάκι, δεν κάνει ούτε ένα. Είναι βλαβερό και δεν σου κρύβω ότι ντρέπομαι οικτρά που δεν καταφέρνω να το κόψω μαχαίρι! Δεν έχω καλή σχέση με την πειθαρχία και ήμουν πάντα έρμαιο αυτής της εξάρτησης. Ας κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Καλή προετοιμασία σου εύχομαι, μακάρι να πάνε όλα καλά 🥰

Ε όχι και να ντρέπεσαι οικτρά! Η νικοτίνη είναι από τις πιο εθιστικές ουσίες,δεν είναι εύκολο να την κόψεις μαχαίρι.Καλο θα ήταν να το κανεις πριν μείνεις έγκυος,γιατί πραγματικά στην εγκυμοσύνη είναι κρίμα να καπνίζεις,δες πόσο κακό κάνει η πίσσα σε εμάς και σκέψου σε ένα έμβρυο..Θα τα καταφέρεις,δεν είναι ακατόρθωτο.Με το καλό μια όμορφη εγκυμοσύνη 🥰

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, NonikaMp είπε:

Εδώ συντρόφισσα!! Μπορεί να μην έφτανα τα 16 αλλά τη βρωμοδουλείτσα μου την έκανα τα τελευταία χρόνια. τι να σου πω;! Όταν μεταφέραμε τα εμβρυάκια νομίζω από την αποφασιστικότητα δεν το ζητώ.. υπάρχουν στιγμές αδυναμίας που κάτι με αγχώνει και μπορεί στιγμιαία να μου λείψει αλλά αμέσως το ξεπερνάω γιατί σκέφτομαι τον καλό σκοπό και είναι πραγματικά το λιγότερο που μπορώ να κάνω ως μητέρα (έστω εν δυνάμει) και μου περνάει. Αυτό να σκέφτεσαι και κάνε κάτι μέχρι να ξεφύγει το μυαλό. Στρέψε αλλού τη σκέψη και την προσοχή σου.

Έλα ρε συμπάσχουσα, μεταξύ όλων των λοιπών αυτό το ζόρι μας μάρανε! Τις τελευταίες μέρες που είμαι σε φάση ελάττωσης, όταν μου έρχεται όρεξη για τσιγάρο προσποιούμαι ότι μόλις το κάπνισα. Και τώρα πάω να μασουλήσω το καρότο μου 😜

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Soho24 είπε:

Μπράβο σου που τα κατάφερες να μην καπνίσεις τα τελευταία δύο χρόνια, θέλει πολλή αποφασιστικότητα! Εύχομαι και ελπίζω να υπερισχύσει η λογική και η υπευθυνότητα όταν έρθει η ώρα της εμβρυομεταφοράς. 

Ευχαριστώ πολύ,εύχομαι και σε σένα να το κόψεις ❤️ Προσπάθησε να αποφύγεις αυτά που ταιριάζουν με το τσιγάρο,πχ καφές, μπύρα 🍺,ίσως κάποιο ροφημα και θα δεις ότι είναι πιο εύκολο.Εγω έκοψα πρώτα τον καφέ και βοήθησε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Ε όχι και να ντρέπεσαι οικτρά! Η νικοτίνη είναι από τις πιο εθιστικές ουσίες,δεν είναι εύκολο να την κόψεις μαχαίρι.Καλο θα ήταν να το κανεις πριν μείνεις έγκυος,γιατί πραγματικά στην εγκυμοσύνη είναι κρίμα να καπνίζεις,δες πόσο κακό κάνει η πίσσα σε εμάς και σκέψου σε ένα έμβρυο..Θα τα καταφέρεις,δεν είναι ακατόρθωτο.Με το καλό μια όμορφη εγκυμοσύνη 🥰

Αχ ντρέπομαι πολύ, γιατί κάνουμε με τον άντρα μου τόσο κόπο έναν ολόκληρο χρόνο κι εγώ σκέφτομαι το τσιγάρο. Από πειθαρχία δεν...στο αυτομαστίγωμα όμως είμαι αυθεντία. Σίγουρα θα το προσπαθήσω, προσπαθώ ήδη, και ελπίζω να τα καταφέρω. Μακάρι να έρθει η εγκυμοσύνη, ανυπομονώ αύριο να πάρω το πρώτο filicine 🤣 Τι τρέλα αυτό το ταξίδι ρε κορίτσια! Παθολογική φοβία με τις σύριγγες και έκανα τις ενέσεις μπαμ μπαμ. Δεν καταπίνω χάπια εδώ και 20 χρόνια, και αύριο θα γινει και αυτό! Ελπίζω δηλαδή να κατέβει το ρημάδι. 

πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ,εύχομαι και σε σένα να το κόψεις ❤️ Προσπάθησε να αποφύγεις αυτά που ταιριάζουν με το τσιγάρο,πχ καφές, μπύρα 🍺,ίσως κάποιο ροφημα και θα δεις ότι είναι πιο εύκολο.Εγω έκοψα πρώτα τον καφέ και βοήθησε πολυ.

Θαρρώ πως δεν θα με δυσκολέψει ο καφές, δεν είμαι φανατική. Και αλκοόλ δεν πίνω καθόλου ευτυχώς. Θα προσπαθήσω και θα τα καταφέρω

  • Ευχή 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Soho24 είπε:

Αχ ντρέπομαι πολύ, γιατί κάνουμε με τον άντρα μου τόσο κόπο έναν ολόκληρο χρόνο κι εγώ σκέφτομαι το τσιγάρο. Από πειθαρχία δεν...στο αυτομαστίγωμα όμως είμαι αυθεντία. Σίγουρα θα το προσπαθήσω, προσπαθώ ήδη, και ελπίζω να τα καταφέρω. Μακάρι να έρθει η εγκυμοσύνη, ανυπομονώ αύριο να πάρω το πρώτο filicine 🤣 Τι τρέλα αυτό το ταξίδι ρε κορίτσια! Παθολογική φοβία με τις σύριγγες και έκανα τις ενέσεις μπαμ μπαμ. Δεν καταπίνω χάπια εδώ και 20 χρόνια, και αύριο θα γινει και αυτό! Ελπίζω δηλαδή να κατέβει το ρημάδι. 

Θαρρώ πως δεν θα με δυσκολέψει ο καφές, δεν είμαι φανατική. Και αλκοόλ δεν πίνω καθόλου ευτυχώς. Θα προσπαθήσω και θα τα καταφέρω

Όπως τα λες,αυτό με τις σύριγγες ειδικά είναι μεγάλη αλήθεια.Εγω έκανα και αντιπηκτικες,οι οποίες πονάνε και επειδή μελανιαζε η κοιλιά μου,εκανα και στα μπούτια και πονουσα παρα πολύ. Έχει βέβαια γυναίκες οι οποίες δεν έχουν θέμα με τις αντιπηκτικες,είναι πολύ τυχερες.Σκεφτομαι πως θα το ξαναπεράσω όλο αυτό με τις ενέσεις και τα φάρμακα αν τα καταφέρω να μείνω πάλι έγκυος και λέω χαλάλι,δεν πειράζει.Αξιζει τον κόπο ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Ας προσπαθήσουμε να το ελαττώσουμε. Το ξέρουμε πολύ καλά ότι αν με το καλό φωλιάσει το εμβρυάκι, δεν κάνει ούτε ένα. Είναι βλαβερό και δεν σου κρύβω ότι ντρέπομαι οικτρά που δεν καταφέρνω να το κόψω μαχαίρι! Δεν έχω καλή σχέση με την πειθαρχία και ήμουν πάντα έρμαιο αυτής της εξάρτησης. Ας κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Καλή προετοιμασία σου εύχομαι, μακάρι να πάνε όλα καλά 🥰

Νομίζω είναι πιο δύσκολο να το ελλατωσεις αλλά πιο εύκολο να το σταματήσεις μαχαίρι !!!!

Δεν μου έχει ξανά συμβεί δεν ξέρω αλλά όλα είναι στο μυαλό μας πιστεύω !!!!

οταν έρθει η στιγμή που δεν πρέπει απλά δεν το ακουμπάς ο κόσμος να χαλάσει !!!!

Ελπιζω σε τρεις βδομαδες να μην σας λέω αλλά …🤣🤣

Σε ευχαριστώ πολύ 🙏🏼🙏🏼💙 και σε σένα καλή προετοιμασία και εύχομαι να φωλιάσει για τα καλά στην κοιλιτσα σου το μωρακι σου 🙏🏼🙏🏼🙏🏼

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Ήθελα μια γνώμη για τη δίκη μας περίπτωση αν έχετε τον χρόνο κ τη διάθεση: Η περίπτωση μας είναι δευτερογενής υπογονιμότητα, έχουμε 1 παιδάκι με φυσική σύλληψη. Προχώρησαμε σε εξωσωματικη έπειτα από 2 χρόνια προσπαθειών, η αιτία είναι ανεξήγητη, μόνο ένας ελαφρύς ανδρικός παράγοντας. Έχω κάνει 2 εμβρυομεταφορες μέχρι στιγμής, η πρώτη πέτυχε με 2 έμβρυα αλλά παλινδρομήσαν κ τα 2 με αποτέλεσμα να κάνω απόξεση. Η δεύτερη δεν πέτυχε καθόλου. Μου έχει μείνει ένα τελευταίο 6ης ημέρας όμως. Εμπιστεύομαι τον γιατρό μου αλλά έχω απογοητευτεί. Δεν ξέρω πως μα προχωρήσω. Οποία γνώμη άποψη είναι παραπάνω από βοηθητική! Ευχαριστώ!

πρίν από 30 λεπτά , Bluee19 είπε:

Νομίζω είναι πιο δύσκολο να το ελλατωσεις αλλά πιο εύκολο να το σταματήσεις μαχαίρι !!!!

Δεν μου έχει ξανά συμβεί δεν ξέρω αλλά όλα είναι στο μυαλό μας πιστεύω !!!!

οταν έρθει η στιγμή που δεν πρέπει απλά δεν το ακουμπάς ο κόσμος να χαλάσει !!!!

Ελπιζω σε τρεις βδομαδες να μην σας λέω αλλά …🤣🤣

Σε ευχαριστώ πολύ 🙏🏼🙏🏼💙 και σε σένα καλή προετοιμασία και εύχομαι να φωλιάσει για τα καλά στην κοιλιτσα σου το μωρακι σου 🙏🏼🙏🏼🙏🏼

 

Να προσθέσω ότι ήμουν σε διαδικασία φαρμάκων για την 3η εμβρυομεταφορα, κ μια εβδομάδα πριν γίνει, μου είπε ο γιατρός να διακόψουμε καλύτερα γιατί το ενδομήτριο δρν είναι τριζωνικο κ δεν είναι το ιδανικό. Ειλικρινά δεν ξέρω πως να προχωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Dragonmom είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Ήθελα μια γνώμη για τη δίκη μας περίπτωση αν έχετε τον χρόνο κ τη διάθεση: Η περίπτωση μας είναι δευτερογενής υπογονιμότητα, έχουμε 1 παιδάκι με φυσική σύλληψη. Προχώρησαμε σε εξωσωματικη έπειτα από 2 χρόνια προσπαθειών, η αιτία είναι ανεξήγητη, μόνο ένας ελαφρύς ανδρικός παράγοντας. Έχω κάνει 2 εμβρυομεταφορες μέχρι στιγμής, η πρώτη πέτυχε με 2 έμβρυα αλλά παλινδρομήσαν κ τα 2 με αποτέλεσμα να κάνω απόξεση. Η δεύτερη δεν πέτυχε καθόλου. Μου έχει μείνει ένα τελευταίο 6ης ημέρας όμως. Εμπιστεύομαι τον γιατρό μου αλλά έχω απογοητευτεί. Δεν ξέρω πως μα προχωρήσω. Οποία γνώμη άποψη είναι παραπάνω από βοηθητική! Ευχαριστώ!

 

Νομίζω ότι δεν χρειάζετε κάτι παραπάνω αφού έχεις ένα παιδάκι Κ η μια εξωσωματική πέτυχε απλά είναι θέμα τύχης δηλαδή να πετύχεις υγιή έμβρυα . Συνήθως τα έμβρυα ευθύνονται Κ ειδικά σε περιπτώσεις που η εμφύτευση πετυχαίνει . Ίσως αυτό το ένα που έχεις να είναι Κ τυχερό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Soho24 said:

Καμιά ταλαίπωρη/απελπισμένη καπνίστρια στην παρέα μας? Ρίξτε καμιά συμβουλή, καμιά ιδέα, καμιά κατάρα, κανένα μπινελίκι 😖 Από αύριο ξεκινώ προετοιμασία για εμβρυομεταφορά και πραγματικά φρικάρω με το τσιγάρο. Το έχω ελαττώσει αρκετά τις τελευταίες μέρες. Καπνίζω στριφτό και καπνίζω λυσσαλέα περί τα 16 τσιγάρα κάθε μέρα. Έχω πέσει στα 6-7. Αγχώνομαι πολύ. Πήρα τις γνωστές τσίχλες το σ/κ, έφαγα μία και πλάκωσαν απαίσιες παρενέργειες, πονοκέφαλος και ναυτία. Δεν ξαναμασάω αυτό το αίσχος. Σήμερα πήρα καροτάκια 😵‍ Βοηθάτε ωρέ αδέρφια!

Εγώ το έκοψα το 2017, και είχα πάρει απόφαση να το κόψω συνειδητά! Σε τέτοια θέματα κατ εμε το να πεις θα το σταματήσω για λίγο μέχρι να… δεν βοηθάει και πολύ… 

Που λες από τοτε πίνω παρά πολύ νερό,  κάθε φορά που μου έλειπε το τσιγάρο έπινα νερό! Έβαλα και κάποια κιλάκια φυσικά 😇

Επισης, υπάρχουν mobile apps που έχουν και άλλους χρήστες που προσπαθούν να κόψουν το τσιγάρο, σε επιβραβεύουν, σου δίνουν tips και σε ενημερώνουν για τα οφέλη του να μη καπνίζεις (και αυτό με βοήθησε τοτε)!

Go for it! Ποιος είπε ότι δεν έχεις πειθαρχία; Έχεις! Πιστεύω σε σένα, εδώ περνάμε πολύ χειρότερα με τις διεγέρσεις και τις ωοληψιες. Σε 10 μέρες από την ημέρα που το κόβεις, καθαρίζει το σώμα και η πραγματική εξάρτηση κρατάει μόνο τόσο, μόνο 10 μέρες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...