Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έκανα καμπύλη σήμερα και ενώ οι τιμές νηστείας και 2 ωρών είναι 90κατι, της μιας ώρας είναι 198 με όριο το 170. Έχω κλεισει την Παρασκευή ενδοκρινολογο. Έχω στεναχωρηθεί πια τη μια φτιάχνω το ένα και χαλαει το άλλο. 
Αυτο τώρα με το σάκχαρο ρυθμίζεται εύκολα; 

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου!

Τα ίδια με σένα έχω.

Επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο εχθές και μου έδωσε glucophage να παίρνω.

Μου είπε ότι μπορώ να το παίρνω μέχρι το πρώτο τρίμηνο όταν μείνω έγκυος.

Γενικά δεν ήταν αρνητική στο να ξεκινήσω άμεσα εξωσωματική , απλώς θα το παρακολουθούμε στενά όταν μείνω με το καλό και στην διέγερση γιατί έχω και χασιμοτο.

Όλα καλά θα πάνε ❤️

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καμιά ταλαίπωρη/απελπισμένη καπνίστρια στην παρέα μας? Ρίξτε καμιά συμβουλή, καμιά ιδέα, καμιά κατάρα, κανένα μπινελίκι 😖 Από αύριο ξεκινώ προετοιμασία για εμβρυομεταφορά και πραγματικά φρικάρω με το τσιγάρο. Το έχω ελαττώσει αρκετά τις τελευταίες μέρες. Καπνίζω στριφτό και καπνίζω λυσσαλέα περί τα 16 τσιγάρα κάθε μέρα. Έχω πέσει στα 6-7. Αγχώνομαι πολύ. Πήρα τις γνωστές τσίχλες το σ/κ, έφαγα μία και πλάκωσαν απαίσιες παρενέργειες, πονοκέφαλος και ναυτία. Δεν ξαναμασάω αυτό το αίσχος. Σήμερα πήρα καροτάκια 😵‍ Βοηθάτε ωρέ αδέρφια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Soho24 είπε:

Καμιά ταλαίπωρη/απελπισμένη καπνίστρια στην παρέα μας? Ρίξτε καμιά συμβουλή, καμιά ιδέα, καμιά κατάρα, κανένα μπινελίκι 😖 Από αύριο ξεκινώ προετοιμασία για εμβρυομεταφορά και πραγματικά φρικάρω με το τσιγάρο. Το έχω ελαττώσει αρκετά τις τελευταίες μέρες. Καπνίζω στριφτό και καπνίζω λυσσαλέα περί τα 16 τσιγάρα κάθε μέρα. Έχω πέσει στα 6-7. Αγχώνομαι πολύ. Πήρα τις γνωστές τσίχλες το σ/κ, έφαγα μία και πλάκωσαν απαίσιες παρενέργειες, πονοκέφαλος και ναυτία. Δεν ξαναμασάω αυτό το αίσχος. Σήμερα πήρα καροτάκια 😵‍ Βοηθάτε ωρέ αδέρφια!

Δύσκολη πίστα το τσιγάρο.. Κάπνιζα είκοσι τρία χρόνια. Και μια μέρα, ενόψει προσπαθειών για μωρό, σκεφτόμουν έχεις που έχεις ωάρια που λόγω ηλικίας δεν θα ναι σούπερ, μην τα επιβαρύνεις κι άλλο. Κ το έκοψα μαχαίρι. Καπνό επίσης έκανα, minimum 20 τσιγάρα. Ενώ είχα κάνει και παλιότερα ανεπιτυχείς προσπάθειες, αυτή έπιασε. Γιατί είχα πιο ισχυρό κίνητρο. Ζορίστηκα λιγότερο απ ό,τι άλλες φορές, έβαλα λίγα κιλά, έτρωγα πολλά καρότα αγγούρια, τσίχλες κτλ δεν πήρα. 

Και πραγματικά σας μιλάω, το αγαπούσα το τσιγάρο 😁Αν μου εγγυοταν κάποιος πως θα μπορούσα να καπνίζω πχ τρία την ημέρα δεν θα το έκοβα καν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Soho24 είπε:

Καμιά ταλαίπωρη/απελπισμένη καπνίστρια στην παρέα μας? Ρίξτε καμιά συμβουλή, καμιά ιδέα, καμιά κατάρα, κανένα μπινελίκι 😖 Από αύριο ξεκινώ προετοιμασία για εμβρυομεταφορά και πραγματικά φρικάρω με το τσιγάρο. Το έχω ελαττώσει αρκετά τις τελευταίες μέρες. Καπνίζω στριφτό και καπνίζω λυσσαλέα περί τα 16 τσιγάρα κάθε μέρα. Έχω πέσει στα 6-7. Αγχώνομαι πολύ. Πήρα τις γνωστές τσίχλες το σ/κ, έφαγα μία και πλάκωσαν απαίσιες παρενέργειες, πονοκέφαλος και ναυτία. Δεν ξαναμασάω αυτό το αίσχος. Σήμερα πήρα καροτάκια 😵‍ Βοηθάτε ωρέ αδέρφια!

Κανονικά τώρα τελευταία ώρα δεν πρέπει να πιέζεις τον εαυτό σου γιατί σοκαρετε ο οργανισμός Κ είναι χειρότερα απτό να καπνίζεις . Αυτό έπρεπε να το έχεις κάνει μήνες πριν τώρα δεν έχει Κ πάρα πολύ νόημα να μπαίνεις σε αυτό το στρες . Καλητερα να κάνεις απλά τα τσιγάρα που δεν σε στρεσαρουν Κ δεν σου δημιουργούν αίσθημα έλλειψης . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Soho24 είπε:

Καμιά ταλαίπωρη/απελπισμένη καπνίστρια στην παρέα μας? Ρίξτε καμιά συμβουλή, καμιά ιδέα, καμιά κατάρα, κανένα μπινελίκι 😖 Από αύριο ξεκινώ προετοιμασία για εμβρυομεταφορά και πραγματικά φρικάρω με το τσιγάρο. Το έχω ελαττώσει αρκετά τις τελευταίες μέρες. Καπνίζω στριφτό και καπνίζω λυσσαλέα περί τα 16 τσιγάρα κάθε μέρα. Έχω πέσει στα 6-7. Αγχώνομαι πολύ. Πήρα τις γνωστές τσίχλες το σ/κ, έφαγα μία και πλάκωσαν απαίσιες παρενέργειες, πονοκέφαλος και ναυτία. Δεν ξαναμασάω αυτό το αίσχος. Σήμερα πήρα καροτάκια 😵‍ Βοηθάτε ωρέ αδέρφια!

 Hello Φανατική καπνίστρια εδώ!  Το σταματούσα πριν απο κάθε διαδικασία κ το ξεκινουσα όταν πήγαινε απατη! Εγώ δοκιμασα το κόλπο με τις ανάσες ( το βρήκα σε ενα βίντεο γιατρού π έδινε συμβουλες για το κάπνισμα). Οποτε θέλεις ν καπνισεις θα παίρνεις τις ανάσες όπως όταν καπνιζεις.. Δηλαδή εισπνοή απ το στόμα, θα κρατας τον αέρα κ εκπνοή μετα.. Επίσης δεν λέμε κόβω το τσιγάρο λέμε το σταματω ( βοηθάει εγκεφαλικα η χρηση της λεξης). Ενα άλλο κόλπο (εμένα δεν με βοήθησε) είναι να βρασεις νερό κ να κανεις αναπνοές με τον ατμό του.. Επίσης βελονισμο.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Tintin είπε:

 Hello Φανατική καπνίστρια εδώ!  Το σταματούσα πριν απο κάθε διαδικασία κ το ξεκινουσα όταν πήγαινε απατη! Εγώ δοκιμασα το κόλπο με τις ανάσες ( το βρήκα σε ενα βίντεο γιατρού π έδινε συμβουλες για το κάπνισμα). Οποτε θέλεις ν καπνισεις θα παίρνεις τις ανάσες όπως όταν καπνιζεις.. Δηλαδή εισπνοή απ το στόμα, θα κρατας τον αέρα κ εκπνοή μετα.. Επίσης δεν λέμε κόβω το τσιγάρο λέμε το σταματω ( βοηθάει εγκεφαλικα η χρηση της λεξης). Ενα άλλο κόλπο (εμένα δεν με βοήθησε) είναι να βρασεις νερό κ να κανεις αναπνοές με τον ατμό του.. Επίσης βελονισμο.. 

Συμφωνώ σε όλα! Όπως και με το χαρακτηρισμό, διέκοψα το κάπνισμα κι όχι το έκοψα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, linaa said:

Κανονικά τώρα τελευταία ώρα δεν πρέπει να πιέζεις τον εαυτό σου γιατί σοκαρετε ο οργανισμός Κ είναι χειρότερα απτό να καπνίζεις . Αυτό έπρεπε να το έχεις κάνει μήνες πριν τώρα δεν έχει Κ πάρα πολύ νόημα να μπαίνεις σε αυτό το στρες . Καλητερα να κάνεις απλά τα τσιγάρα που δεν σε στρεσαρουν Κ δεν σου δημιουργούν αίσθημα έλλειψης . 

Είναι καλύτερα να κάνει λίγα τσιγάρα και μετά την εμβρυομεταφορα εννοείς ; Κάτι τέτοιο λένε και οι γιατροί ; Και αυτό μέχρι ποτε ; Οι καπνίστριες το πάνε μέχρι το τέλος με λίγα τσιγάρα ;

μια γνωστή έγκυος που είπε ότι το έκοψε στο θετικό τεστ όταν είμασταν σε ένα καφέ μέσα στον κόσμο άναψε τσιγάρο έκανε τράκα και όταν την ρώτησα είπε ότι το έχει κόψει με μπέρδεψε αυτό  

επίσης έχω ακούσει πως χωρίς ούτε ένα τσιγάρο δεν μπορεί να πάει τουαλέτα τι είναι προτιμότερο η δυσκοιλιότητα ή να κανεις ένα τσιγάρο ; 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Soho24 είπε:

Καμιά ταλαίπωρη/απελπισμένη καπνίστρια στην παρέα μας? Ρίξτε καμιά συμβουλή, καμιά ιδέα, καμιά κατάρα, κανένα μπινελίκι 😖 Από αύριο ξεκινώ προετοιμασία για εμβρυομεταφορά και πραγματικά φρικάρω με το τσιγάρο. Το έχω ελαττώσει αρκετά τις τελευταίες μέρες. Καπνίζω στριφτό και καπνίζω λυσσαλέα περί τα 16 τσιγάρα κάθε μέρα. Έχω πέσει στα 6-7. Αγχώνομαι πολύ. Πήρα τις γνωστές τσίχλες το σ/κ, έφαγα μία και πλάκωσαν απαίσιες παρενέργειες, πονοκέφαλος και ναυτία. Δεν ξαναμασάω αυτό το αίσχος. Σήμερα πήρα καροτάκια 😵‍ Βοηθάτε ωρέ αδέρφια!

Συμπάσχω !!! Σε λίγες μέρες και εγώ θα ξεκινησω προετοιμασία και σκέφτομαι τι να κάνω με το τσιγάρο !!! Σκεφτόμουν βέβαια να το συνεχίσω κανονικά και την μέρα της εμβρυομεταφορας και μετά να μην ξανά καπνίσω ώστε να σκέφτομαι πως υπάρχει ένα μωρακι που δεν θα μπορεί να ανασάνει με την καπνά άρα ίσως μου είναι πιο εύκολο !!!

Τώρα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο ,πρωτάρα και εγώ βλέπεις ….

Link to comment
Share on other sites

Κάπνιζα 21 χρόνια και για να το ελαττωσω έκοψα πρώτα τον καφέ μαχαίρι στην πρώτη εμβρυομεταφορά.Πήρα iqos,τα οποία είναι λιγότερο βλαβερά και λίγες μέρες πριν τη δεύτερη εμβρυομεταφορά ήταν η τελευταία φορά που καπνισα. Έμεινα έγκυος και ενώ έκανα εμετό κάθε μέρα και με αναγουλιαζαν όλα,οπου μύριζα τσιγάρο πήγαινα..Το έβλεπα συνέχεια στον ύπνο μου και μέχρι σήμερα,που είμαι σχεδόν δυο χρόνια χωρίς τσιγάρο,θα το λιγουρευτω.Αλλα το πήρα απόφαση πως δεν θα ξανακαπνισω.Στην εγκυμοσύνη ενώ ήθελα να καπνίσω,δεν έκανα ούτε μια τζουρα,λυπομουν πολύ το μωράκι και φοβόμουν μην κολλήσω πάλι. Είναι δύσκολο να το κόψεις,αλλά δεν είναι ακατόρθωτο.Καλη επιτυχία σε όσες προσπαθούν να το κόψουν,σας νιώθω❤️

  • Μου αρέσει 6
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Bluee19 said:

Συμπάσχω !!! Σε λίγες μέρες και εγώ θα ξεκινησω προετοιμασία και σκέφτομαι τι να κάνω με το τσιγάρο !!! Σκεφτόμουν βέβαια να το συνεχίσω κανονικά και την μέρα της εμβρυομεταφορας και μετά να μην ξανά καπνίσω ώστε να σκέφτομαι πως υπάρχει ένα μωρακι που δεν θα μπορεί να ανασάνει με την καπνά άρα ίσως μου είναι πιο εύκολο !!!

Τώρα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο ,πρωτάρα και εγώ βλέπεις ….

Μακάρι να τα καταφέρεις είναι δύσκολες οι μέρες της αναμονής ότι καλύτερο εύχομαι σκευτομαι πόσες μένουν έγκυες φυσικά και δεν το ξέρουν και κάνουν ένα πακέτο την ημέρα μέχρι να το μάθουν άρα μάλλον δεν παίζει και τόσο ρόλο 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Texas είπε:

Μακάρι να τα καταφέρεις είναι δύσκολες οι μέρες τις αναμονής ότι καλύτερο εύχομαι σκευτομαι πόσες μένουν έγκυες φυσικά και δεν το ξέρουν και κάνουν ένα πακέτο την ημέρα μέχρι να το μάθουν άρα μάλλον δεν παίζει και τόσο ρόλο 

Αχ ναι πραγματικά !!! Μια φίλη λόγω προβλημάτων που περνούσε οικογενειακώς στην εγκυμοσύνη κάπνιζε παρά πολύ και όμως γέννησε ένα αγοράκι υγιέστατο αλλά δυστυχώς για έμας δεν ειναι τόσο εύκολη η σύλληψη άρα από όπου γίνετε να βοηθήσουμε περισσότερο στην σύλληψη ας το κάνουμε αξίζει κάθε ταλαιπωρία 🙏🏼🙏🏼🙏🏼

  • Μου αρέσει 2
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Aχ σας ευχαριστώ τόσο πολύ όλεεεεες! Δύσκολο, πολύ δύσκολο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές, ειδικά αυτό με τις ανάσες σαν να καπνίζεις το έκανα επι τόπου και πιάνει 🤣 Είναι τρελή και τρομακτική η εγκεφαλική εξάρτηση. Θα κάνω ό,τι περνά από το χέρι μου να το διαχειριστώ, είναι ο μόνος λόγος που μπορεί να με πεισμώσει.  Συμφωνώ και με τη @linaa ότι έπρεπε να το είχα σταματήσει μήνες πριν για να μην τα βρω μπαστούνια τώρα. Αλλά....α ρε τσιγάρο μας έχεις φάει τη ζωή!

  • Καλή τύχη! 3
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Bluee19 said:

Αχ ναι πραγματικά !!! Μια φίλη λόγω προβλημάτων που περνούσε οικογενειακώς στην εγκυμοσύνη κάπνιζε παρά πολύ και όμως γέννησε ένα αγοράκι υγιέστατο αλλά δυστυχώς για έμας δεν ειναι τόσο εύκολη η σύλληψη άρα από όπου γίνετε να βοηθήσουμε περισσότερο στην σύλληψη ας το κάνουμε αξίζει κάθε ταλαιπωρία 🙏🏼🙏🏼🙏🏼

Όχι να καπνίζεις  και σαν φουγάρο αλλά γενικά έχω προσέξει πως εμείς της εξωσωματικής όλο τύψεις έχουμε και ενοχές για τα πάντα και πολλές φορές ίσως υπερβάλουμε ,σηκώνω κάτι τώρα και λέω πάει αυτό ήταν ή κάνω μια κίνηση και λέω εντάξει τέλος χάθηκε το έμβρυο ενώ άλλες χοροπηδάνε κάνουν σερφ και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . Για να μην αναφερθούμε σε ουσίες ακραία κακή διατροφη παχυσαρκία ακραίου βαθμού που βλέπω στην Αμερική που μένουν έγκυες και γεννάνε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Texas είπε:

Όχι να καπνίζεις  και σαν φουγάρο αλλά γενικά έχω προσέξει πως εμείς της εξωσωματικής όλο τύψεις έχουμε και ενοχές για τα πάντα και πολλές φορές ίσως υπερβάλουμε ,σηκώνω κάτι τώρα και λέω πάει αυτό ήταν ή κάνω μια κίνηση και λέω εντάξει τέλος χάθηκε το έμβρυο ενώ άλλες χοροπηδάνε κάνουν σερφ και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . Για να μην αναφερθούμε σε ουσίες ακραία κακή διατροφη παχυσαρκία ακραίου βαθμού που βλέπω στην Αμερική που μένουν έγκυες και γεννάνε 

Ναι έχουμε τύψεις για σκέφτομαστε πως έχουμε προσπαθήσει παρά πολύ για να μην πετύχει άρα προσπαθούμε να μην κάνουμε τίποτα για να μην πάει κάτι στραβά !!! Οι γυναίκες που μένουν φυσιολογικά έγκυες στην αρχή δεν το γνωρίζουν άρα κάνουν ότι έκαναν😳 ας πάνε όλα καλά και ας μην κάνουμε τίποτα για 9μηνες μόνο φαγητό και κρεβάτι 🤣🤣🤣🙏🏼🙏🏼🙏🏼

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Texas είπε:

Είναι καλύτερα να κάνει λίγα τσιγάρα και μετά την εμβρυομεταφορα εννοείς ; Κάτι τέτοιο λένε και οι γιατροί ; Και αυτό μέχρι ποτε ; Οι καπνίστριες το πάνε μέχρι το τέλος με λίγα τσιγάρα ;

μια γνωστή έγκυος που είπε ότι το έκοψε στο θετικό τεστ όταν είμασταν σε ένα καφέ μέσα στον κόσμο άναψε τσιγάρο έκανε τράκα και όταν την ρώτησα είπε ότι το έχει κόψει με μπέρδεψε αυτό  

επίσης έχω ακούσει πως χωρίς ούτε ένα τσιγάρο δεν μπορεί να πάει τουαλέτα τι είναι προτιμότερο η δυσκοιλιότητα ή να κανεις ένα τσιγάρο ; 

 

Εννοώ ότι αν δεν μπορεί καθόλου να το σταματήσει Κ τις φέρνει τόσες δυσάρεστες παρενέργειες καλητερα να κάνει κάποια τσιγάρα μέχρι να το πάρει απόφαση. Αν μείνεις έγκυος κανονικά απαγορεύετε γιατί περνάει στο έμβρυο κανονικότητα αλλά φαντάζομαι ότι αν μείνεις έγκυος το κίνητρο θα είναι πιο ισχυρό Κ δεν θα το συνεχίσει καθόλου. Στην εγκυμοσύνη επιτρέπετε άντε ένα αν είναι να τρελαθείς από την έλλειψη. 

1 hour ago, Soho24 είπε:

Aχ σας ευχαριστώ τόσο πολύ όλεεεεες! Δύσκολο, πολύ δύσκολο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές, ειδικά αυτό με τις ανάσες σαν να καπνίζεις το έκανα επι τόπου και πιάνει 🤣 Είναι τρελή και τρομακτική η εγκεφαλική εξάρτηση. Θα κάνω ό,τι περνά από το χέρι μου να το διαχειριστώ, είναι ο μόνος λόγος που μπορεί να με πεισμώσει.  Συμφωνώ και με τη @linaa ότι έπρεπε να το είχα σταματήσει μήνες πριν για να μην τα βρω μπαστούνια τώρα. Αλλά....α ρε τσιγάρο μας έχεις φάει τη ζωή!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...