Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα,

      Πήγα σήμερα για υπέρηχο,είμαι στην πέμπτη μέρα διέγερσης.Ειδαμε μόνο δύο ωάρια στη μία ωοθήκη και στην άλλη κανένα.Εχει τύχει σε κάποια να δει ωάρια στην αρχή μόνο από τη μια ωοθήκη και στον επόμενο υπέρηχο και από την  άλλη? Έχω χαμηλή ΑΜΗ (2,4) και πάμε με ήπια διέγερση, περιμέναμε 4 το πολυ

      Καλησπέρα..  ναι στην αρχή  βλεπαμε 3 και μετά σιγά σιγά άρχισαν να μεγαλώνουν κι άλλα..  τελικά στην ωοληψια είχαμε 6. Ότι και να γίνει να θυμάσαι ότι χρειάζεσαι μόνο ένα! Καλή επιτυχία και να έχεις θετικη ενέργεια!

      Μια ερώτηση για όσες γνωρίζουν.

      Μου ζήτησε η γιατρός μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων βλαστοκυστεων να κάνω εξέταση προγεστερονης, ξέρει καμία σε τι επίπεδα πρέπει να είναι μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα?

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Angot είπε:

πήρα και 2ο ελπιζω να μην πειράζει! ειχα ρωτήσει την Ιωαν αν εχω πόνους μπορώ να πάρω 2 και είχε πει οκ 1 πρωί - 1 βράδυ ! ελπιζω να εννοούσε τα max που μου συνταγογραφούν! 17 ώρες απόσταση τα πήρα δε νομίζω να πειράξει κάτι ! οχι τώρα θα σηκωθώ να παω και τουαλέτα να δω αν εχω κανα ροζ κλπ 

Ε προφανώς θα εννοούσε αυτά που σου συνταγογραφούν. Και λίγο ροζ αν έχεις δεν είναι ανησυχητικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 11 λεπτά , happiness79 είπε:

Ναι, το μαγνήσιο λες. Νομίζω κι εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα ένα καλού κακού, για να χαλαρώσει τη μήτρα σε περίπτωση που κάνει ελαφριές συσπάσεις. Βέβαια το ότι περασε με το μπουσκοπάν είναι πάρα πολύ καλό, σημαίνει ότι δεν ήταν κάτι ανησυχητικό. 

Δοσολογία δε θυμάμαι δες το φύλλο οδηγιών! 

όλα καλα δεν είδα τπτ περίεργο στην τουαλέτα, ειχα αέρα στο έντερο ,  μου πέρασε και η κρίση όποτε λέω να προσπαθήσω να κοιμηθώ να ηρεμήσει και το μέσα μου! 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angot είπε:

όλα καλα δεν είδα τπτ περίεργο στην τουαλέτα, ειχα αέρα στο έντερο ,  μου πέρασε και η κρίση όποτε λέω να προσπαθήσω να κοιμηθώ να ηρεμήσει και το μέσα μου! 

Ναι κορίτσι μου, από το έντερο θα ήταν. Όλα καλά! Προσπάθησε να ηρεμήσεις κι όνειρα γλυκά! 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Angot είπε:

όλα καλα δεν είδα τπτ περίεργο στην τουαλέτα, ειχα αέρα στο έντερο ,  μου πέρασε και η κρίση όποτε λέω να προσπαθήσω να κοιμηθώ να ηρεμήσει και το μέσα μου! 

Σου εύχομαι ένα ήρεμο βράδυ. Είχε συμβεί στην αδερφή μου παρόμοιο περιστατικό με πολύ δυνατούς πόνους, ήταν όντως το έντερο. 

Κορίτσια όσες ξαγρυπνάτε, τι μπορείτε να μου πείτε για την εμβρυομεταφορά κατεψυγμένης βλαστοκύστης? Δεν έχω κάνει ποτέ και δεν έχω ιδέα. Σε ποια μέρα/φάση του κύκλου γίνεται? Προηγείται κάποια προετοιμασία? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Σου εύχομαι ένα ήρεμο βράδυ. Είχε συμβεί στην αδερφή μου παρόμοιο περιστατικό με πολύ δυνατούς πόνους, ήταν όντως το έντερο. 

Κορίτσια όσες ξαγρυπνάτε, τι μπορείτε να μου πείτε για την εμβρυομεταφορά κατεψυγμένης βλαστοκύστης? Δεν έχω κάνει ποτέ και δεν έχω ιδέα. Σε ποια μέρα/φάση του κύκλου γίνεται? Προηγείται κάποια προετοιμασία? 

Καλημέρα! Η εμβρυομεταφορα μπορεί να γίνει σε τεχνιτο κύκλο δηλ να κάνεις προετοιμασία ενδομητριου με cyclacur και νομίζω 5 μερες πριν τη  εμβρυομεταφορα ξεκινας utrogestan. Εγώ περυσι με τεχνιτο έκανα την 18η μέρα εμβρυομεταφορα. Φέτος έκανα τοποθέτηση φυσικό κύκλο και έφτασε 25η μέρα για να κάνω την εμβρυομεταφορα. Νομίζω και στις 2 μεθόδους παίζει ρόλο πότε θα είναι έτοιμο το ενδομητριο της κάθε γυναίκας για την εμβρυομεταφορά.

5 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Με το καλό τα δυδυμακια ,να έχεις μια ανέφελη εγκυμοσύνη🙏🧡🧡

Σ ευχαριστώ!!! ♡♡♡ Ακόμα δεν το πιστεύω ότι έχει συμβεί σε μένα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Σου εύχομαι ένα ήρεμο βράδυ. Είχε συμβεί στην αδερφή μου παρόμοιο περιστατικό με πολύ δυνατούς πόνους, ήταν όντως το έντερο. 

Κορίτσια όσες ξαγρυπνάτε, τι μπορείτε να μου πείτε για την εμβρυομεταφορά κατεψυγμένης βλαστοκύστης? Δεν έχω κάνει ποτέ και δεν έχω ιδέα. Σε ποια μέρα/φάση του κύκλου γίνεται? Προηγείται κάποια προετοιμασία? 

Περίπου κοντά στην ωορρηξία υπολογίζεται ανάλογα με το πάχος του ενδομητρίου. Κάνεις υπερήχους και βλέπουν. Εμένα μου είχαν πει μια βδομάδα νωρίτερα ποτέ θα έκανα ετ.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Σου εύχομαι ένα ήρεμο βράδυ. Είχε συμβεί στην αδερφή μου παρόμοιο περιστατικό με πολύ δυνατούς πόνους, ήταν όντως το έντερο. 

Κορίτσια όσες ξαγρυπνάτε, τι μπορείτε να μου πείτε για την εμβρυομεταφορά κατεψυγμένης βλαστοκύστης? Δεν έχω κάνει ποτέ και δεν έχω ιδέα. Σε ποια μέρα/φάση του κύκλου γίνεται? Προηγείται κάποια προετοιμασία? 

Καλημερα !!! Ήμαστε στην ίδια φάση και εγώ δε έχω ξανά κάνει εμβρυομεταφορα και περιμένω την περίοδο την επόμενη !!!

Απο ότι έχω ακούσει η κατεψυγμένες βλαστό κύστες είναι λίγο καλύτερες από τις φρέσκιες (υποθέτω ) επειδή χαλαρώνει ο οργανισμός από την διέγερση και είναι πιο δυνατό το ενδομήτριο !!!

Νομιζω χρειάζεται προετοιμασία με τα cyclosur και τα ultrogestan γιατί μου είχε πει ο γιατρός να τα πάρω !!!!

Γυρω στην 18-20μερες γίνετε αν έχω καταλάβει καλά ανάλογα το πάχος του ενδομητρίου

Ευχομαι καλή επιτυχία και σύντομα με φουσκωμένη κοιλιτσα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Καλημέρα! Η εμβρυομεταφορα μπορεί να γίνει σε τεχνιτο κύκλο δηλ να κάνεις προετοιμασία ενδομητριου με cyclacur και νομίζω 5 μερες πριν τη  εμβρυομεταφορα ξεκινας utrogestan. Εγώ περυσι με τεχνιτο έκανα την 18η μέρα εμβρυομεταφορα. Φέτος έκανα τοποθέτηση φυσικό κύκλο και έφτασε 25η μέρα για να κάνω την εμβρυομεταφορα. Νομίζω και στις 2 μεθόδους παίζει ρόλο πότε θα είναι έτοιμο το ενδομητριο της κάθε γυναίκας για την εμβρυομεταφορά.

Σ ευχαριστώ!!! ♡♡♡ Ακόμα δεν το πιστεύω ότι έχει συμβεί σε μένα!!

Είμαι σίγουρη! Πίστεψε το όμως έχει συμβεί σε εσένα ναι,είναι η δική σου ώρα🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημερα! Είμαι να σκάσω από το πρωί. Μου είχε γράψει ο γιατρός μου ένα σωρό εξετάσεις για προγεννητικό έλεγχο και πήγα σε γνωστό εργαστήριο να τις εκτελέσω και μου λένε δεν αποζημιώνονται γιατί έχετε ξεπεράσει το πλαφόν μόνο αν πάτε σε δημόσιο νοσοκομείο.. Με τα πολλά πλήρωσα 250 περίπου και έχω τρελαθεί.. είναι κάποιο καινούργιο σύστημα αυτό με το πλαφόν στον εοπυυ;

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Fay_ είπε:

Κορίτσια Καλημερα! Είμαι να σκάσω από το πρωί. Μου είχε γράψει ο γιατρός μου ένα σωρό εξετάσεις για προγεννητικό έλεγχο και πήγα σε γνωστό εργαστήριο να τις εκτελέσω και μου λένε δεν αποζημιώνονται γιατί έχετε ξεπεράσει το πλαφόν μόνο αν πάτε σε δημόσιο νοσοκομείο.. Με τα πολλά πλήρωσα 250 περίπου και έχω τρελαθεί.. είναι κάποιο καινούργιο σύστημα αυτό με το πλαφόν στον εοπυυ;

Καλημερα έκανα και εγώ πριν ένα μήνα περίπου προγεννητικό έλεγχο σε γνωστό εργαστήριο και μου είπαν πως όλες πρέπει να γίνουν ιδιωτικά και πληρώσα 380 για τις δικές μου και 50 του συζύγου 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Fay_ είπε:

Κορίτσια Καλημερα! Είμαι να σκάσω από το πρωί. Μου είχε γράψει ο γιατρός μου ένα σωρό εξετάσεις για προγεννητικό έλεγχο και πήγα σε γνωστό εργαστήριο να τις εκτελέσω και μου λένε δεν αποζημιώνονται γιατί έχετε ξεπεράσει το πλαφόν μόνο αν πάτε σε δημόσιο νοσοκομείο.. Με τα πολλά πλήρωσα 250 περίπου και έχω τρελαθεί.. είναι κάποιο καινούργιο σύστημα αυτό με το πλαφόν στον εοπυυ;

Ναι, δυστυχώς είναι κάτι που είχε ψηφιστεί πέρυσι κι εφαρμόζεται πλέον για να μην γίνεται υπέρ συνταγογραφηση εξετάσεων. Νόμιζα αν έχεις ξεπεράσει τα χρονικά όρια δεν σ αφήνει καν το σύστημα να στα γράψουν, όχι να στο λένε στην εκτέλεση.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Neverstop είπε:

Ναι, δυστυχώς είναι κάτι που είχε ψηφιστεί πέρυσι κι εφαρμόζεται πλέον για να μην γίνεται υπέρ συνταγογραφηση εξετάσεων. Νόμιζα αν έχεις ξεπεράσει τα χρονικά όρια δεν σ αφήνει καν το σύστημα να στα γράψουν, όχι να στο λένε στην εκτέλεση.. 

μου είπαν πως κάποιες εξετάσεις μάλλον έχουν ξανά γίνει κ μπλοκάρει όλο το παραπεμπτικό κ δεν εκτελείται. Θα μπορούσαν βέβαια να δουν από το γιατρό ποια εξέταση είναι αυτή να την αφήσουν εκτός παραπεμπτικού και να πλήρωνα μόνο αυτή/ αυτές ιδιωτικά.. Τι να πω θα σκάσω πια. Θα κοιτάξω μήπως μπορεί να μου δικαιολογήσει κάτι η ιδιωτική ασφάλεια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Σου εύχομαι ένα ήρεμο βράδυ. Είχε συμβεί στην αδερφή μου παρόμοιο περιστατικό με πολύ δυνατούς πόνους, ήταν όντως το έντερο. 

Κορίτσια όσες ξαγρυπνάτε, τι μπορείτε να μου πείτε για την εμβρυομεταφορά κατεψυγμένης βλαστοκύστης? Δεν έχω κάνει ποτέ και δεν έχω ιδέα. Σε ποια μέρα/φάση του κύκλου γίνεται? Προηγείται κάποια προετοιμασία? 

Ξέρω πως θα πρέπει το ενδομητριο να φτάσει σε κατάλληλο μέγεθος, αυτό βέβαια το προσαρμόσουν κ με φάρμακα, το βοηθάνε.

Αυτό που λένε επίσης, το δίνουν κ σαν οδηγία να μην βάλεις πάνω σου οτιδήποτε έχει άρωμα, ακόμη κ ντουζ μόνο με νερό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

μου είπαν πως κάποιες εξετάσεις μάλλον έχουν ξανά γίνει κ μπλοκάρει όλο το παραπεμπτικό κ δεν εκτελείται. Θα μπορούσαν βέβαια να δουν από το γιατρό ποια εξέταση είναι αυτή να την αφήσουν εκτός παραπεμπτικού και να πλήρωνα μόνο αυτή/ αυτές ιδιωτικά.. Τι να πω θα σκάσω πια. Θα κοιτάξω μήπως μπορεί να μου δικαιολογήσει κάτι η ιδιωτική ασφάλεια..

Ποιες εξετάσεις έκανες; Εμένα μου έκοψαν την LH μια φορά αλλά τον επόμενο μήνα άνοιξε πάλι.

Οι ακριβές εξετάσεις, καρυότυπος και κυστική ίνωση, δεν γράφονται ούτως ή άλλως. Αν τις υποβάλεις στην ιδιωτική ασφάλεια, να μην πεις ότι τις έκανες προληπτικά, αλλά ότι υπήρχε παθολογικό αίτιο. Έτσι κάναμε κι εμείς και αποζημιωθήκαμε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Ποιες εξετάσεις έκανες; Εμένα μου έκοψαν την LH μια φορά αλλά τον επόμενο μήνα άνοιξε πάλι.

Οι ακριβές εξετάσεις, καρυότυπος και κυστική ίνωση, δεν γράφονται ούτως ή άλλως. Αν τις υποβάλεις στην ιδιωτική ασφάλεια, να μην πεις ότι τις έκανες προληπτικά, αλλά ότι υπήρχε παθολογικό αίτιο. Έτσι κάναμε κι εμείς και αποζημιωθήκαμε!

Ναι έχω ζητήσει γνωμάτευση από το γιατρό που να αναφέρει κάποια πάθηση ώστε να αποζημιωθεί κάποιο ποσο. Έκανα προγεννητικό που είχε πολλές μέσα, αντισωματα ένα σωρό, φυλλικό οξύ, βιταμίνες, ομοκυστεινη, γλυκόζη και πολλά αλλά. Καρυοτυπο και κυστικη είχαμε κάνει παλαιότερα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...