Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Psaxnwfos είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Μέχρι κ δυο φορές μπορουμε να περάσουμε επιτροπή, Δλδ 4 φορές φαρμακείο  στο συνολο, σωστα; 

Ναι 😉

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 ώρες πρίν, agapi86 είπε:

Δυστυχώς κι εγώ έχασα τα μωράκια μου στην 16w..έσπασαν τα νερά 29/10,ο γιατρός το απέδωσε σε πρόσφατη λοίμωξη του covid ..είμαι στα λοχία.. ευτυχώς σταμάτησε το γάλα.. νιώθω χάλια..εσύ πως πορευτηκες μετά την απώλεια σου?πραγματικά δεν ξέρω από πού να πιαστώ..

Να σας πω εμενα τι με βοήθησε που εχασα το μωρό μου στις 30 εβδομάδες. 
- ο άντρας μου ήταν και είναι μεγάλη παρηγοριά και εγω για εκείνον οποτε ηρθαμε ακόμα πιο κοντά και ενωθήκαμε σεβόμενοι ο κάθενας τον τρόπο που πενθεί 

- αληθινοί και αγαπημένοι φίλοι 

- έφτιαξα αναμνηστικά από την εγκυμοσύνη..μια κορνίζα με το όνομα που θα της δίναμε με τη φωτογραφία μου στην εγκυμοσύνη και το αποτύπωμα από το ποδαράκι της & άλμπουμ με όλες τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη 

- ο άντρας μου έφτιαξε ένα συντριβάνι στον κήπο 

- ψυχοθεραπεία. Εκανα ήδη χρονια και συνεχίζω. Μεγάλη υποστήριξη. 

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 12
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Να σας πω εμενα τι με βοήθησε που εχασα το μωρό μου στις 30 εβδομάδες. 
- ο άντρας μου ήταν και είναι μεγάλη παρηγοριά και εγω για εκείνον οποτε ηρθαμε ακόμα πιο κοντά και ενωθήκαμε σεβόμενοι ο κάθενας τον τρόπο που πενθεί 

- αληθινοί και αγαπημένοι φίλοι 

- έφτιαξα αναμνηστικά από την εγκυμοσύνη..μια κορνίζα με το όνομα που θα της δίναμε με τη φωτογραφία μου στην εγκυμοσύνη και το αποτύπωμα από το ποδαράκι της & άλμπουμ με όλες τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη 

- ο άντρας μου έφτιαξε ένα συντριβάνι στον κήπο 

- ψυχοθεραπεία. Εκανα ήδη χρονια και συνεχίζω. Μεγάλη υποστήριξη. 

Έχεις δίκιο σε όσα έγραψες το σημαντικότερο είναι να έχεις έναν άνθρωπο δίπλα που σε στηρίζει και είναι κοντά σου στα δύσκολα,και εμένα όταν μας ανακοίνωσε ο γιατρός ότι το έμβρυο σταμάτησε η καρδούλα του με στήριξε από την πρώτη στιγμή και ακομα το κάνει.εγώ δεν ήθελα να ξανά προσπαθήσω άλλη φορά αλλά με κατάφερε να ηρεμήσω και να θέλω να ξανά προσπαθήσουμε πάλι όταν θα είμαι έτοιμη 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , vikoula2023 είπε:

Έχεις δίκιο σε όσα έγραψες το σημαντικότερο είναι να έχεις έναν άνθρωπο δίπλα που σε στηρίζει και είναι κοντά σου στα δύσκολα,και εμένα όταν μας ανακοίνωσε ο γιατρός ότι το έμβρυο σταμάτησε η καρδούλα του με στήριξε από την πρώτη στιγμή και ακομα το κάνει.εγώ δεν ήθελα να ξανά προσπαθήσω άλλη φορά αλλά με κατάφερε να ηρεμήσω και να θέλω να ξανά προσπαθήσουμε πάλι όταν θα είμαι έτοιμη 

Χαιρομαι που εχεις και εσυ αυτό το στήριγμα!ετσι να ειστε, ο ένας για τον άλλον και θα τα βρεις τα κουράγια να συνεχίσετε..

καλη δύναμη! 

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xristinakarr είπε:

Κάτια μου τώρα διάβασα ότι είσαι σε φάση διέγερσης. Ολόψυχα εύχομαι καλή επιτυχία, να πάνε όλα καλά, να ωριμάσουν τα ωοθυλάκια και να πάτε σύντομα για ωοληψία και να είναι και η τελευταία που θα χρειαστεί. 

Εγώ ρε κορίτσια τώρα ανεβάζω καλοκαιρινά και κατεβάζω χειμερινά ρούχα και καθώς δίπλωνα τα καλοκαιρινά φορέματα σκεφτόμουν οτι δυστυχώς βλέπω και του χρόνου το καλοκαιρινά ρούχα να μου κάνουν :(

Τα τελευταία τρία χρόνια όταν έκανα το ίδιο πολλές φορές σκεφτόμουν ότι αα μάλλον όταν τα ξανακατεβάσω να μην τα χρειάζομαι αυτά τα ρούχα (τέτοια αισιοδοξία) αλλά έχω πια καταλάβει ότι είναι μαραθώνιος αυτός ο αγώνας και δυστυχώς δεν ξέρουμε πόσο θα διαρκέσει.. 

Συγγνώμη αν σας downιασα κι εσάς κορίτσια, απλά με πήρε το παράπονο και ήθελα να τα γράψω. 

Χριστίνα μου σ Ευχαριστω πολύ για τη σκέψη και τις ευχές σου..αλλα και για μένα ακόμα αυτό το όνειρο είναι μακριά. 
και κάθε φορα να ελπίζεις και να απογοητεύεσαι και να μπερδεύεσαι…δίκιο εχεις σε όσα λες και νομίζω ότι όλες το κάνουμε..

εγω να ευχηθώ καλη δύναμη σε όλες μας ❤️

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Έχω δει στην γνωστή ιστοσελίδα σύγκρισης προϊόντων πως έχει ένα doppler το οποίο είναι οικονομικό και εχει και αρκετες κλαες κριτικες. Απλά θα ήθελα να ακούω την καρδιά οταν νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά για να ηρεμώ.. Αν όλα είναι καλά στον επόμενο υπέρηχο λέω να ρωτήσω τον γιατρό... 

Κι Εγω τις ίδιες σκέψεις κάνω. Είχα δει ένα στο Homet..t αλλά μετά κάπου διάβασα πως οι συχνή υπέρηχοι ισως δεν κάνει καλό στο έμβρυο κι ήθελα κι Εγω πρώτα να το συζητήσω με το γιατρο να δω τι θα πει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Να σας πω εμενα τι με βοήθησε που εχασα το μωρό μου στις 30 εβδομάδες. 
- ο άντρας μου ήταν και είναι μεγάλη παρηγοριά και εγω για εκείνον οποτε ηρθαμε ακόμα πιο κοντά και ενωθήκαμε σεβόμενοι ο κάθενας τον τρόπο που πενθεί 

- αληθινοί και αγαπημένοι φίλοι 

- έφτιαξα αναμνηστικά από την εγκυμοσύνη..μια κορνίζα με το όνομα που θα της δίναμε με τη φωτογραφία μου στην εγκυμοσύνη και το αποτύπωμα από το ποδαράκι της & άλμπουμ με όλες τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη 

- ο άντρας μου έφτιαξε ένα συντριβάνι στον κήπο 

- ψυχοθεραπεία. Εκανα ήδη χρονια και συνεχίζω. Μεγάλη υποστήριξη. 

Όταν βγήκα από το μαιευτήριο ζητασα από τον άντρα μου να κρύψει ότι είχε σχέση με την εγκυμοσύνη..φάρμακα, εξετάσεις κλπ.. προς το παρόν αρνούμαι να ανοίξω το συρτάρι..τα μάτια μου τρέχουν ποτάμι κάθε φορά που σκέφτομαι τα μωράκια μου.

Από φίλους και συγγενείς περίμενα περισσότερα..ένα τηλεφώνημα δεν αρκεί..πρέπει να υπάρχει υποστήριξη..

Ο σύζυγος προσπαθεί να με στηρίξει,δεν είναι εύκολο..

  • Δύναμη! 5
  • Λουλούδια 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , agapi86 είπε:

Όταν βγήκα από το μαιευτήριο ζητασα από τον άντρα μου να κρύψει ότι είχε σχέση με την εγκυμοσύνη..φάρμακα, εξετάσεις κλπ.. προς το παρόν αρνούμαι να ανοίξω το συρτάρι..τα μάτια μου τρέχουν ποτάμι κάθε φορά που σκέφτομαι τα μωράκια μου.

Από φίλους και συγγενείς περίμενα περισσότερα..ένα τηλεφώνημα δεν αρκεί..πρέπει να υπάρχει υποστήριξη..

Ο σύζυγος προσπαθεί να με στηρίξει,δεν είναι εύκολο..

Καλημερα, μην περιμένεις από κανέναν να καταλάβει τι πέρασες τι περνάς και πως νιώθεις εσυ κανεις δεν θα μπορέσει να μπει στη θέση σου.έχεις κοντά τον άντρα σου και αυτό να σε ενδιαφέρει μόνο.και γι αυτόν είναι δύσκολο αλλά οι άντρες δεν εκδηλώνονται πολύ όχι γιατί δεν τους ενδιαφέρει απλά δεν ξέρουν πως να το αντιμετωπίσουν. Και εμένα η απώλεια είναι πρόσφατη και ακομα δεν έχω συνέλθει.εύχομαι όλες να βρούμε την δύναμη να ξανά σταθούμε στα πόδια μας και να τα καταφέρουμε ❤️

  • Μου αρέσει 2
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , agapi86 είπε:

Όταν βγήκα από το μαιευτήριο ζητασα από τον άντρα μου να κρύψει ότι είχε σχέση με την εγκυμοσύνη..φάρμακα, εξετάσεις κλπ.. προς το παρόν αρνούμαι να ανοίξω το συρτάρι..τα μάτια μου τρέχουν ποτάμι κάθε φορά που σκέφτομαι τα μωράκια μου.

Από φίλους και συγγενείς περίμενα περισσότερα..ένα τηλεφώνημα δεν αρκεί..πρέπει να υπάρχει υποστήριξη..

Ο σύζυγος προσπαθεί να με στηρίξει,δεν είναι εύκολο..

Σε καμια περίπτωση δεν είναι ευκολο. Γιαυτο είναι να πάρεις όση περισσότερη υποστήριξη και φροντίδα γίνεται. 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vikoula2023 είπε:

Καλημερα, μην περιμένεις από κανέναν να καταλάβει τι πέρασες τι περνάς και πως νιώθεις εσυ κανεις δεν θα μπορέσει να μπει στη θέση σου.έχεις κοντά τον άντρα σου και αυτό να σε ενδιαφέρει μόνο.και γι αυτόν είναι δύσκολο αλλά οι άντρες δεν εκδηλώνονται πολύ όχι γιατί δεν τους ενδιαφέρει απλά δεν ξέρουν πως να το αντιμετωπίσουν. Και εμένα η απώλεια είναι πρόσφατη και ακομα δεν έχω συνέλθει.εύχομαι όλες να βρούμε την δύναμη να ξανά σταθούμε στα πόδια μας και να τα καταφέρουμε ❤️

Έχεις δίκιο,πρέπει να βρούμε τη δύναμη μόνες μας.απλα αυτή τη στιγμή η θλίψη επισκιάζει τα πάντα.ελπιζω τα αγγελάκια μας να μας δείξουν το δρόμο προς το φως..

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια μου...

Όταν λέω εγώ ότι είμαστε όλες ηρωίδες... τι ιστορίες περιγράφετε, πόση αντοχή και δύναμη δείχνετε. Σας θαυμάζω όλες πραγματικά, και σας στέλνω τις καλύτερες ευχές μου να μην χρειαστεί να ρίξετε άλλα δάκρυα ποτέ. ❤️

@Katiamaxiking  ρε συ, ανησυχώ με αυτά που μας γράφεις. Πόσο ακόμα; Τώρα πότε έχεις πάλι υπέρηχο, πως θα συνεχίσετε σου είπε; 

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katiamaxiking είπε:

Σε καμια περίπτωση δεν είναι ευκολο. Γιαυτο είναι να πάρεις όση περισσότερη υποστήριξη και φροντίδα γίνεται. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να βρούμε την υποστήριξη που χρειαζόμαστε.αν κάποιος δεν το έχει ζήσει δεν μπορεί να καταλάβει το μέγεθος της απώλειας..μέχρι και οι ψυχολόγοι μου είπαν ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που νιώθω και δεν χρειάζεται να κάνω συνεδρίες..παρά μόνο σε επόμενη προσπάθεια..βρήκα όμως έναν οργανισμό που ασχολείται με το περιγεννητικο πένθος και με αντιμετώπισε με απόλυτη φροντίδα..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, agapi86 είπε:

Όταν βγήκα από το μαιευτήριο ζητασα από τον άντρα μου να κρύψει ότι είχε σχέση με την εγκυμοσύνη..φάρμακα, εξετάσεις κλπ.. προς το παρόν αρνούμαι να ανοίξω το συρτάρι..τα μάτια μου τρέχουν ποτάμι κάθε φορά που σκέφτομαι τα μωράκια μου.

Από φίλους και συγγενείς περίμενα περισσότερα..ένα τηλεφώνημα δεν αρκεί..πρέπει να υπάρχει υποστήριξη..

Ο σύζυγος προσπαθεί να με στηρίξει,δεν είναι εύκολο..

Στην απώλεια καταλαβαίνεις ποσο μόνη είσαι. Ισως επειδή πονάς τόσο πολύ που καμία λέξη ή αγκαλιά δεν μπορεί να καταλαγιάσει αυτόν τον πόνο. Προσωπικά εκμεταλλεύτηκα την απώλεια και έκανα ένα γερο ξεσκαρτάρισμα στους ανθρώπους δίπλα μου. Οι   « Δεν πειράζει, Θα κάνετε άλλο, Μικροί είστε κλπ»  κόπηκαν…

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, agapi86 είπε:

Δυστυχώς κι εγώ έχασα τα μωράκια μου στην 16w..έσπασαν τα νερά 29/10,ο γιατρός το απέδωσε σε πρόσφατη λοίμωξη του covid ..είμαι στα λοχία.. ευτυχώς σταμάτησε το γάλα.. νιώθω χάλια..εσύ πως πορευτηκες μετά την απώλεια σου?πραγματικά δεν ξέρω από πού να πιαστώ..

Λυπάμαι πολύ πραγματικά για την απώλεια σου ,δυστυχώς ναι ξέρω πως είναι και πόσο πονάει. Κάνατε αποξεση σωστά ή όχι ? 

Εγώ δε ξέρω αν είχα γάλα νομίζω δεν είχα ακόμα γιατί δεν μου το ανέφεραν ,με ρώτησαν μόνο μια μέρα πριν βγω αν είδα κάτι αν έχω κάτι δε ξέρω ίσως μου έδωσαν και κάποιο χάπι δε θυμάμαι. 

Κοίτα δε θα σου πω ότι είναι εύκολο γιατί δεν είναι , θέλει χρόνο σαφώς και πραγματικά να μην ακούσεις κανέναν. Γιατί μπορεί να βρεθεί και αυτός ο ένας που θα πει τη βλακεία του ,εσύ ξέρεις πόσο προσπάθησες εσύ ξέρεις τι περνάς και τι πέρασες  μόνο εσύ και ο άντρας σου κανείς άλλος. Να πενθήσεις όσο θέλεις ,πρέπει να πενθήσεις μου το είχε πει και η ψυχολόγος που μίλησα τότε γιατί άρχισα να έχω κρίσεις πανικού,πρέπει να κλάψεις πρέπει να κάνεις όπως νοιωθεις να μη καταπιέζεις τίποτα να πενθήσεις όπως θα πενθουσες κάποιον που αγαπάς αυτό μου είχε πει.  Όπως σου βγει μεν αλλά να μη το καταπιέζεις αυτό που νοιωθεις. Τώρα είμαι καλύτερα δε το ξέχασα σαφώς και όσο φτάνει ο καιρός τις γέννας αρχίζει πάλι να γίνεται λίγο χειρότερο , υπήρξαν μέρες εβδομάδες που ήμουν καλά και ξαφνικά ξεσπαγα ξανά μετά από καιρό. Θέλει χρόνο , εγώ κάθε μήνα εκείνη τη μέρα να φανταστείς πάω και του ανάβω ένα κεράκι , να κάνεις όπως νοιωθεις και με το καιρό θα μαλακώσει δε θα το ξεχάσεις αλλά θα μαλακώσει! Θα έχεις 2 αγγελάκια στον ουρανό και σου εύχομαι οπότε νοιώσεις έτοιμη να ξαναπροσπάθησεις και όλα να σου πάνε καλά!!! 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , agapi86 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να βρούμε την υποστήριξη που χρειαζόμαστε.αν κάποιος δεν το έχει ζήσει δεν μπορεί να καταλάβει το μέγεθος της απώλειας..μέχρι και οι ψυχολόγοι μου είπαν ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που νιώθω και δεν χρειάζεται να κάνω συνεδρίες..παρά μόνο σε επόμενη προσπάθεια..βρήκα όμως έναν οργανισμό που ασχολείται με το περιγεννητικο πένθος και με αντιμετώπισε με απόλυτη φροντίδα..

Εγω ενιωσα  την απίστευτη πίεση όταν μετά την απώλεια μου η πεθερά μου με πίεζε να ζητήσω βοήθεια (γιατί έλεγε πως δεν είμαι καλά). Δεν ήμουν καλά πράγματι γιατι είχα χάσει το παιδί μου. Δεν ηθελα να ζητήσω βοήθεια, δεν πίστευα πως την χρειάζομαι (έχω περάσει κατάθλιψη στο παρελθόν και είχα κάνει χρόνια ψυχοθεραπεία) απλά ενιωθα πως ηθελα να θρηνήσω το χαμό του παιδιού μου στο δικό μου χρόνο με τον δικό μου τρόπο ! Όπως του άξιζε …

  • Δύναμη! 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...