Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Είναι παράξενο που παίρνεις τόσες μέρες χάπια. Σκέψου εγώ πήρα 2η-6η μέρα και σήμερα είχα υπέρηχο (11η ημέρα) και μόλις μου είπαν ότι θα αργήσει η ωοληψία (μάλλον Σάββατο), γιατί με τα φεμάρα δεν ανεβαίνει γρήγορα η Ε2! Και τα πήρα μόνο 5 μέρες!

Εσύ που τα παίρνεις συνεχώς, πώς να ανέβει η Ε2 να στα ωριμάσει; 

Από την άλλη δεν είναι καλό να κάνουμε τους γιατρούς επειδή δοκιμάσαμε κάτι μια-δυο φορές. Δεν ξέρω τι να σου πω!

Ψαχνω και εγω να βρω ακρη..και επειδή είμαι γιατρός, δεν μπορώ να αμφισβητώ κάθε του κινηση. Λεω μέσα μου ότι κάτι ξέρει ή κάτι βλέπει ή καμια φορα και το ανορθόδοξο μπορεί να λειτουργήσει. Κάποιοι γιατροί σε κλειστή ομάδα, μου είπαν ότι δεν έχουν ξανά ακούσει αυτή τη μέθοδο. Τώρα ψαχνω να πάω να επισκεφτώ και άλλον γιατρό. 
 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 2 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Ψαχνω και εγω να βρω ακρη..και επειδή είμαι γιατρός, δεν μπορώ να αμφισβητώ κάθε του κινηση. Λεω μέσα μου ότι κάτι ξέρει ή κάτι βλέπει ή καμια φορα και το ανορθόδοξο μπορεί να λειτουργήσει. Κάποιοι γιατροί σε κλειστή ομάδα, μου είπαν ότι δεν έχουν ξανά ακούσει αυτή τη μέθοδο. Τώρα ψαχνω να πάω να επισκεφτώ και άλλον γιατρό. 
 

Ναι κορίτσι μου καλά κάνεις! Στο τέλος θα βγει, που θα πάει! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katiamaxiking είπε:

Ψαχνω και εγω να βρω ακρη..και επειδή είμαι γιατρός, δεν μπορώ να αμφισβητώ κάθε του κινηση. Λεω μέσα μου ότι κάτι ξέρει ή κάτι βλέπει ή καμια φορα και το ανορθόδοξο μπορεί να λειτουργήσει. Κάποιοι γιατροί σε κλειστή ομάδα, μου είπαν ότι δεν έχουν ξανά ακούσει αυτή τη μέθοδο. Τώρα ψαχνω να πάω να επισκεφτώ και άλλον γιατρό. 
 

Καιρος ηταν! Μη σπαταλάς άλλο χρόνο και ενέργεια εκεί, είμαι σίγουρη ότι αν πας σε οποιοδηποτε από τα γνωστά ιδιωτικά θα τα καταφέρεις πολύ σύντομα. Οι αντοχές του οργανισμού μας στα φάρμακα και στην ταλαιπωρία της εξωσωματικής είναι πεπερασμένες, μην τις εξαντλήσεις τελείως εκεί, κάνε μια δοκιμή και αλλου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angot είπε:

αχ σα να με ακούω! είναι ίσως η άμυνα μας να κρατάμε μικρό καλάθι! ίσως οι άντρες μας φοβούνται περισσότερο και απλώς δε το δείχνουν! εγώ πάντως καταλαβαίνω αυτό που λες, παω μέρα τη μέρα! και καλα εκανες που έγινε η υστεροσκοπηση, γω πιστευω με βοήθησε για να εμφυτευτεί το εμβρυακι ! ποτέ  λες να ξεκινήσεις; ήταν και βαρύ το δικό σου πολύ! 

Ναι δεν κάνω σχέδια για τίποτα όπως τις άλλες φορές , μπορεί να είναι και άδικο ας το πούμε ή μπορεί απλα να είναι μέχρι να ξαναερθει η εγκυμοσύνη αλλά  δε μπορώ να σκεφτώ με τίποτα μακροπρόθεσμα πια σε αυτό το θέμα , δε θέλω να το ξέρει κανείς αυτή τη φορά από τους κοντινούς μας ,θέλω αυτό που λες να το πάω μέρα μέρα. 

Σιγουρα , εμένα μια μέρα που εκλεγα αυτό μου είπε ότι μη με βλέπεις που δεν εκφράζομαι για σένα το κάνω αλλα ούτε να σε βλέπω έτσι μπορώ με πονάει περισσότερο. Τώρα θα δούμε βήμα -βημα. 

Α έκανες και εσύ ? Ναι πιστεύω βοηθάει η αλήθεια!! Κάναμε και scratsing μου είπε ότι το έκανε και λίγο πιο βαθιά αυτή τη φορά για καλύτερα. 

Αν όλα πάνε καλά λέμε για Δεκέμβριο, αν και το σκέφτομαι ακόμα γιατί το πρώτο το έχασα Δεκέμβριο,το δεύτερο θα γεννιόταν Δεκέμβριο δε ξέρω .. δύσκολος μήνας. !!!

 

1 ώρα πρίν, agapi86 είπε:

Καλησπέρα..απ' ότι διάβασα έχουμε μια παρόμοια εμπειρία..

Καλησπέρα κορίτσι μου , πως είσαι τώρα? Έχασες και συ το μωράκι σου ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

τεσσερις μέρες μετά την ωοληψια και την λαπαροσκόπηση αδιαθέτησα άρα θα περιμένουμε να τελειώσει αυτός ο κύκλος και πρώτα ο θεός στον επόμενο να κάνουμε εμβρυομεταφορα !!!

μετα από λαπαροσκόπηση ποσό καιρό κάνατε για εμβρυομεταφορα ; Είναι Ενταξει δυο κύκλοι η να περιμένω και αλλον ; (Το θέμα ήταν πως μαζεύτηκε αίμα από την ωοληψια και κάναμε λαπαροσκόπηση )

Βγηκαν 4 βλαστό κύστες καλής ποιότητας (+τα 7 ωάρια που έχω κατάψυξη) ανυπομονώ να πάνε οκά καλά και να έρθει η μέρα της εμβρυομεταφορας!!!

Εχουμε ένα δίλημμα με τον σύζυγο να μεταφέρουμε 1 η 2 έμβρυα ; Γιατί με τα 2 έχεις πιο πολλές πιθανότητες αλλά αν τελικά πιάσουν και τα δυο δεν είναι αρκετά επικυνδινο ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Bluee19 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!

τεσσερις μέρες μετά την ωοληψια και την λαπαροσκόπηση αδιαθέτησα άρα θα περιμένουμε να τελειώσει αυτός ο κύκλος και πρώτα ο θεός στον επόμενο να κάνουμε εμβρυομεταφορα !!!

μετα από λαπαροσκόπηση ποσό καιρό κάνατε για εμβρυομεταφορα ; Είναι Ενταξει δυο κύκλοι η να περιμένω και αλλον ; (Το θέμα ήταν πως μαζεύτηκε αίμα από την ωοληψια και κάναμε λαπαροσκόπηση )

Βγηκαν 4 βλαστό κύστες καλής ποιότητας (+τα 7 ωάρια που έχω κατάψυξη) ανυπομονώ να πάνε οκά καλά και να έρθει η μέρα της εμβρυομεταφορας!!!

Εχουμε ένα δίλημμα με τον σύζυγο να μεταφέρουμε 1 η 2 έμβρυα ; Γιατί με τα 2 έχεις πιο πολλές πιθανότητες αλλά αν τελικά πιάσουν και τα δυο δεν είναι αρκετά επικυνδινο ; 

Αν ο γιατρός σου κρίνει ότι είσαι έτοιμη για ετ μην αγχώνεσαι, προχώρα. Αν θυμάμαι καλά είσαι πολύ μικρή όποτε έχεις πολλές πιθανότητες και με το ένα εμβρυακι. Στα δυο επίσης ρισκάρεις για δίδυμη κύηση, αν δεν το θες πήγαινε συντηρητικά.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Angot είπε:

καλημερα κορίτσια άρχισα και αγχώνομαι! αν εξαιρέσεις εχθές που ειχα λίγη αναγούλα πιθανότατα ειχα μάτι , δεν εχω τπτ άλλο, το στήθος μου δεν πονάει τόσο πλέον ούτε είναι φούσκα, και η κοιλιά μου επισης λες και είναι ξεφούσκωτη !  νομίζω δεν έχει αναπτυχθεί το έμβρυο ! α και επισης κάθομαι σε καρέκλα πιο άνετα , δεν εχω πόνους ιδιαίτερους στη πλάτη -μέση. 

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κάνω από τότε που έμαθα ότι είμαι εγκυος. Τη μία μέρα η κοιλια μου ειναι λες και είμαι 3 μηνών και μετά από 2 ώρες πλάκα. Φουκωνει και ξεφουσκώνει η κοιλια μου σαν το μπαλόνι. Ρώτησα τον γιατρό μου είπε φυσιολογικό.... επίσης για το στήθος ισχύει το ίδιο. Αφού κάθε 3 κ λίγο είμαι στον καθρέφτη να δω σε τι φάση είναι η κοιλια? Και αναρωτιέμαι αν έχει κάτι μέσα ή όχι.. έχει κάποια από εσάς αγοράσει doppler για να ακούει καρδούλα στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Marlina είπε:

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κάνω από τότε που έμαθα ότι είμαι εγκυος. Τη μία μέρα η κοιλια μου ειναι λες και είμαι 3 μηνών και μετά από 2 ώρες πλάκα. Φουκωνει και ξεφουσκώνει η κοιλια μου σαν το μπαλόνι. Ρώτησα τον γιατρό μου είπε φυσιολογικό.... επίσης για το στήθος ισχύει το ίδιο. Αφού κάθε 3 κ λίγο είμαι στον καθρέφτη να δω σε τι φάση είναι η κοιλια? Και αναρωτιέμαι αν έχει κάτι μέσα ή όχι.. έχει κάποια από εσάς αγοράσει doppler για να ακούει καρδούλα στο σπίτι?

Εγω το σκέφτομαι αλλά όσα έχω βρει λένε για μετά τη 12η βδομάδα. Έχεις κάποια συγκεκριμένη υπόψη σου ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Ria_ είπε:

Ναι δεν κάνω σχέδια για τίποτα όπως τις άλλες φορές , μπορεί να είναι και άδικο ας το πούμε ή μπορεί απλα να είναι μέχρι να ξαναερθει η εγκυμοσύνη αλλά  δε μπορώ να σκεφτώ με τίποτα μακροπρόθεσμα πια σε αυτό το θέμα , δε θέλω να το ξέρει κανείς αυτή τη φορά από τους κοντινούς μας ,θέλω αυτό που λες να το πάω μέρα μέρα. 

Σιγουρα , εμένα μια μέρα που εκλεγα αυτό μου είπε ότι μη με βλέπεις που δεν εκφράζομαι για σένα το κάνω αλλα ούτε να σε βλέπω έτσι μπορώ με πονάει περισσότερο. Τώρα θα δούμε βήμα -βημα. 

Α έκανες και εσύ ? Ναι πιστεύω βοηθάει η αλήθεια!! Κάναμε και scratsing μου είπε ότι το έκανε και λίγο πιο βαθιά αυτή τη φορά για καλύτερα. 

Αν όλα πάνε καλά λέμε για Δεκέμβριο, αν και το σκέφτομαι ακόμα γιατί το πρώτο το έχασα Δεκέμβριο,το δεύτερο θα γεννιόταν Δεκέμβριο δε ξέρω .. δύσκολος μήνας. !!!

 

Καλησπέρα κορίτσι μου , πως είσαι τώρα? Έχασες και συ το μωράκι σου ? 

Δυστυχώς κι εγώ έχασα τα μωράκια μου στην 16w..έσπασαν τα νερά 29/10,ο γιατρός το απέδωσε σε πρόσφατη λοίμωξη του covid ..είμαι στα λοχία.. ευτυχώς σταμάτησε το γάλα.. νιώθω χάλια..εσύ πως πορευτηκες μετά την απώλεια σου?πραγματικά δεν ξέρω από πού να πιαστώ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Αγγελική2021 είπε:

Εγω το σκέφτομαι αλλά όσα έχω βρει λένε για μετά τη 12η βδομάδα. Έχεις κάποια συγκεκριμένη υπόψη σου ;

Έχω δει στην γνωστή ιστοσελίδα σύγκρισης προϊόντων πως έχει ένα doppler το οποίο είναι οικονομικό και εχει και αρκετες κλαες κριτικες. Απλά θα ήθελα να ακούω την καρδιά οταν νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά για να ηρεμώ.. Αν όλα είναι καλά στον επόμενο υπέρηχο λέω να ρωτήσω τον γιατρό... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Κορίτσια! Ήθελα να τ ρωτήσω σχετικά με την επιτροπή. Έχω περάσει 1η φορά τον Μάιο, αλλά δυστυχώς έχουμε μηδενική χοριακη . Αποσο γνωρίζω η βεβαίωση επιτροπής είναι για δυο χορηγήσεις φαρμάκων σωστά; Γνωρίζετε τι χρειάζεται για την δεύτερη χορήγηση φαρμάκων ; Επίσης μέχρι πόσες φορές σε καλύπτει η επιτροπή σε φάρμακα; 
 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Psaxnwfos είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια! Ήθελα να τ ρωτήσω σχετικά με την επιτροπή. Έχω περάσει 1η φορά τον Μάιο, αλλά δυστυχώς έχουμε μηδενική χοριακη . Αποσο γνωρίζω η βεβαίωση επιτροπής είναι για δυο χορηγήσεις φαρμάκων σωστά; Γνωρίζετε τι χρειάζεται για την δεύτερη χορήγηση φαρμάκων ; Επίσης μέχρι πόσες φορές σε καλύπτει η επιτροπή σε φάρμακα; 
 

Καλησπέρα! Δικαιούσαι άλλη μια φορά, εφόσον πέρασαν τέσσερις μήνες από τη διέγερση κι εφόσον δεν έχει λήξει η απόφαση της επιτροπής (1 έτος). Χρειάζεσαι την απόφαση της επιτροπής, βεβαίωση από το κέντρο εξωσωματικης που θα αναφερουν ότι χρησιμοποιησαν τα πρώτα φάρμακα και μια αρνητική χοριακη. Μ αυτά πας κατευθείαν στο φαρμακείο του εοπυυ. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Ψαχνω και εγω να βρω ακρη..και επειδή είμαι γιατρός, δεν μπορώ να αμφισβητώ κάθε του κινηση. Λεω μέσα μου ότι κάτι ξέρει ή κάτι βλέπει ή καμια φορα και το ανορθόδοξο μπορεί να λειτουργήσει. Κάποιοι γιατροί σε κλειστή ομάδα, μου είπαν ότι δεν έχουν ξανά ακούσει αυτή τη μέθοδο. Τώρα ψαχνω να πάω να επισκεφτώ και άλλον γιατρό. 
 

Κάτια μου τώρα διάβασα ότι είσαι σε φάση διέγερσης. Ολόψυχα εύχομαι καλή επιτυχία, να πάνε όλα καλά, να ωριμάσουν τα ωοθυλάκια και να πάτε σύντομα για ωοληψία και να είναι και η τελευταία που θα χρειαστεί. 

Εγώ ρε κορίτσια τώρα ανεβάζω καλοκαιρινά και κατεβάζω χειμερινά ρούχα και καθώς δίπλωνα τα καλοκαιρινά φορέματα σκεφτόμουν οτι δυστυχώς βλέπω και του χρόνου το καλοκαιρινά ρούχα να μου κάνουν :(

Τα τελευταία τρία χρόνια όταν έκανα το ίδιο πολλές φορές σκεφτόμουν ότι αα μάλλον όταν τα ξανακατεβάσω να μην τα χρειάζομαι αυτά τα ρούχα (τέτοια αισιοδοξία) αλλά έχω πια καταλάβει ότι είναι μαραθώνιος αυτός ο αγώνας και δυστυχώς δεν ξέρουμε πόσο θα διαρκέσει.. 

Συγγνώμη αν σας downιασα κι εσάς κορίτσια, απλά με πήρε το παράπονο και ήθελα να τα γράψω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , xristinakarr είπε:

Κάτια μου τώρα διάβασα ότι είσαι σε φάση διέγερσης. Ολόψυχα εύχομαι καλή επιτυχία, να πάνε όλα καλά, να ωριμάσουν τα ωοθυλάκια και να πάτε σύντομα για ωοληψία και να είναι και η τελευταία που θα χρειαστεί. 

Εγώ ρε κορίτσια τώρα ανεβάζω καλοκαιρινά και κατεβάζω χειμερινά ρούχα και καθώς δίπλωνα τα καλοκαιρινά φορέματα σκεφτόμουν οτι δυστυχώς βλέπω και του χρόνου το καλοκαιρινά ρούχα να μου κάνουν :(

Τα τελευταία τρία χρόνια όταν έκανα το ίδιο πολλές φορές σκεφτόμουν ότι αα μάλλον όταν τα ξανακατεβάσω να μην τα χρειάζομαι αυτά τα ρούχα (τέτοια αισιοδοξία) αλλά έχω πια καταλάβει ότι είναι μαραθώνιος αυτός ο αγώνας και δυστυχώς δεν ξέρουμε πόσο θα διαρκέσει.. 

Συγγνώμη αν σας downιασα κι εσάς κορίτσια, απλά με πήρε το παράπονο και ήθελα να τα γράψω. 

Κοριτσι μου, να ήσουν η μόνη που τα έχει σκεφτεί.. Πέντε χρόνια έλεγα κάθε πρωτοχρονιά, του χρόνου να είμαστε τρεις. Πέντε χρόνια στη γιορτή της μητέρας έκλαιγα.. Δεν είναι κακό να ξεσπάμε. Αλλά μετά πρέπει να συνεχίζουμε😍

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Neverstop είπε:

Καλησπέρα! Δικαιούσαι άλλη μια φορά, εφόσον πέρασαν τέσσερις μήνες από τη διέγερση κι εφόσον δεν έχει λήξει η απόφαση της επιτροπής (1 έτος). Χρειάζεσαι την απόφαση της επιτροπής, βεβαίωση από το κέντρο εξωσωματικης που θα αναφερουν ότι χρησιμοποιησαν τα πρώτα φάρμακα και μια αρνητική χοριακη. Μ αυτά πας κατευθείαν στο φαρμακείο του εοπυυ. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Μέχρι κ δυο φορές μπορουμε να περάσουμε επιτροπή, Δλδ 4 φορές φαρμακείο  στο συνολο, σωστα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...