Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Η @dec-e το είπε σαν ερώτηση για μένα, εγώ παίρνω και φοβάμαι ότι μου έχει κάνει την ζημιά. Ίδια φάση είμαστε @Katiamaxiking, και εμένα μεγαλώνουν πολύ αργά αλλά δεν έχω κάνει την εξέταση να δω αν έχει ανεβεί. Αν φταίει αυτό, μα το Θεό θα πάρω το μπουκαλάκι και θα το πετάξω από την ταράτσα. Εγώ παίρνω 3 την μέρα από το Φλεβάρη! 

Αν φταίει αυτό, θα παρω όχι το μπουκαλάκι αλλα τον ίδιο τον ενδοκρινολόγο και θ τον πετάξω από την ταράτσα! Πως άρχισες να υποψιάζεσαι ότι μπορεί να φταίει αυτό; Εμενα μου είπε χαρακτηριστικά ο ενδοκρινολογος ότι αυτό θα μου φτιάξει τη ποιότητα των ωαρίων. Εγω παίρνω 1 τη μέρα εδώ και 3 μήνες. Δλδ το όριο είναι 400 και εγω έχω 1000 Dhea στις εξετάσεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 minutes ago, Katiamaxiking said:

Αν φταίει αυτό, θα παρω όχι το μπουκαλάκι αλλα τον ίδιο τον ενδοκρινολόγο και θ τον πετάξω από την ταράτσα! Πως άρχισες να υποψιάζεσαι ότι μπορεί να φταίει αυτό; Εμενα μου είπε χαρακτηριστικά ο ενδοκρινολογος ότι αυτό θα μου φτιάξει τη ποιότητα των ωαρίων. Εγω παίρνω 1 τη μέρα εδώ και 3 μήνες. Δλδ το όριο είναι 400 και εγω έχω 1000 Dhea στις εξετάσεις 

Από όταν πήγα στον 2ο υπέρηχο και μου λέει δεν μεγαλώνουν γρήγορα και ομοιόμορφα, γύρισα σπίτι και έψαξα για inconsistent follicle growth και έπεσα πάνω σε ένα άρθρο. Η φάση είναι ότι το έκλεισα και έκτοτε δεν μπορώ να το βρω. Στο μεταξύ μου το ρώτησε και η dec-e την επόμενη μέρα! ΔΕΝ είμαι γιατρός όμως οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα - το λέω για να μην νομίζει κάποια κοπέλα εδώ ότι δίνω συστάσεις, το ξεκαθαρίζω! 
Αν ισχύει όμως, και υπάρχει τέτοια πιθανότητα να με μπλοκάρει η αυξημένη DHEA, θα τους πάρει και θα τους σηκώσει. Εγώ αυτό φαντάσου δεν μου το έχουν πει να το τσεκάρω αιματολογικά ποτέ. Αν εσύ με 1 την μέρα για 3 μήνες έχεις 1000 με όριο το 400, εγώ με 3 την μέρα από το Φλεβάρη, πάρε και κατάλαβε που έχει φτάσει! Ίσως η @dec-e να μας πει που το έχει ακούσει… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Από όταν πήγα στον 2ο υπέρηχο και μου λέει δεν μεγαλώνουν γρήγορα και ομοιόμορφα, γύρισα σπίτι και έψαξα για inconsistent follicle growth και έπεσα πάνω σε ένα άρθρο. Η φάση είναι ότι το έκλεισα και έκτοτε δεν μπορώ να το βρω. Στο μεταξύ μου το ρώτησε και η dec-e την επόμενη μέρα! ΔΕΝ είμαι γιατρός όμως οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα - το λέω για να μην νομίζει κάποια κοπέλα εδώ ότι δίνω συστάσεις, το ξεκαθαρίζω! 
Αν ισχύει όμως, και υπάρχει τέτοια πιθανότητα να με μπλοκάρει η αυξημένη DHEA, θα τους πάρει και θα τους σηκώσει. Εγώ αυτό φαντάσου δεν μου το έχουν πει να το τσεκάρω αιματολογικά ποτέ. Αν εσύ με 1 την μέρα για 3 μήνες έχεις 1000 με όριο το 400, εγώ με 3 την μέρα από το Φλεβάρη, πάρε και κατάλαβε που έχει φτάσει! Ίσως η @dec-e να μας πει που το έχει ακούσει… 

Εμενα 2 κύκλους τώρα, ένα φυσικό και ένα τροποποιημένο αλλα και στη τελευταία διέγερση το καλοκαίρι, δεν μεγαλώνουν. 
Θα ρωτήσω τον γιατρό μου τη Δευτέρα και θα σας πω τι θα μου πει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katiamaxiking said:

Εμενα 2 κύκλους τώρα, ένα φυσικό και ένα τροποποιημένο αλλα και στη τελευταία διέγερση το καλοκαίρι, δεν μεγαλώνουν. 
Θα ρωτήσω τον γιατρό μου τη Δευτέρα και θα σας πω τι θα μου πει. 

Και εγώ τον ενδοκρινολόγο και θα σας πω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

When a person with ovaries has a higher-than-normal level of androgen hormones in their blood, it's called hyperandrogenism. The follicles in your ovaries contain eggs. A high level of androgens can cause these follicles to stay small instead of enlarging and maturing like they're supposed to before ovulation

Just now, Katiamaxiking είπε:

When a person with ovaries has a higher-than-normal level of androgen hormones in their blood, it's called hyperandrogenism. The follicles in your ovaries contain eggs. A high level of androgens can cause these follicles to stay small instead of enlarging and maturing like they're supposed to before ovulation

Αυτό ψάχνωντας απλά στο Google. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Κάποια νομίζω είχε αναφέρει κάτι για υψηλή Dhea και ποιότητα ωαρίων. Ότι αν εχεις πολύ υψηλή επηρεάζει τα ωάρια; Καλα θυμάμαι.. 

Είμαι 13η ημέρα με σερπαφαρ και οργκαλουτραν. Σήμερα είδαμε 3 ωοθυλακια γύρω στα 11-13 χιλ. Και μεγαλώνουν πολύ αργα. Εκανα Ε2 και είναι μόνο 15!!! Κοίταξα τις εξετάσεις επειδή παίρνω συμπλήρωμα Dhea και είναι πολύ παραπάνω από το όριο!το οποίο βέβαια πριν ένα μήνα, το είδε ο ενδοκρινολογος γονιμότητας. 

Αλήθεια μου φαίνεται πολύ περίεργο το πρωτόκολλο που κάνεις. Συνήθως το σεπραφαρ το παίρνουμε 5 μέρες αλλά οκ προφανώς γίνεται και αλλιώς. Αυτό που με προβληματίζει είναι η οργαλουτραν, πολύ μεγάλη δόση για τρία ωοθυλακια. Εμένα μου βάζει σπάνια και μόνο μισή ένεση μια φορά και αυτό αν δει ότι ανεβαίνει η lh. Ίσως σε αυτό οφείλεται η χαμηλή ε2, τη ρίχνει η ένεση. Για το dhea δεν γνωρίζω καθόλου, αν και πάντα ήθελα να ρωτήσω τον γιατρό δεν το έκανα γιατί πιστεύω θα μου το είχε προτείνει μόνος του.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Σποράκι είπε:

Αλήθεια μου φαίνεται πολύ περίεργο το πρωτόκολλο που κάνεις. Συνήθως το σεπραφαρ το παίρνουμε 5 μέρες αλλά οκ προφανώς γίνεται και αλλιώς. Αυτό που με προβληματίζει είναι η οργαλουτραν, πολύ μεγάλη δόση για τρία ωοθυλακια. Εμένα μου βάζει σπάνια και μόνο μισή ένεση μια φορά και αυτό αν δει ότι ανεβαίνει η lh. Ίσως σε αυτό οφείλεται η χαμηλή ε2, τη ρίχνει η ένεση. Για το dhea δεν γνωρίζω καθόλου, αν και πάντα ήθελα να ρωτήσω τον γιατρό δεν το έκανα γιατί πιστεύω θα μου το είχε προτείνει μόνος του.

Τι να σου πω..στις διεγέρσεις τουλάχιστον αυτά που μου είχε δώσει, ειχα πάρει και δεύτερη γνώμη γιατρού και συμφωνούσε. 
Θα γίνουμε γιατροί στο τέλος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Από όταν πήγα στον 2ο υπέρηχο και μου λέει δεν μεγαλώνουν γρήγορα και ομοιόμορφα, γύρισα σπίτι και έψαξα για inconsistent follicle growth και έπεσα πάνω σε ένα άρθρο. Η φάση είναι ότι το έκλεισα και έκτοτε δεν μπορώ να το βρω. Στο μεταξύ μου το ρώτησε και η dec-e την επόμενη μέρα! ΔΕΝ είμαι γιατρός όμως οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα - το λέω για να μην νομίζει κάποια κοπέλα εδώ ότι δίνω συστάσεις, το ξεκαθαρίζω! 
Αν ισχύει όμως, και υπάρχει τέτοια πιθανότητα να με μπλοκάρει η αυξημένη DHEA, θα τους πάρει και θα τους σηκώσει. Εγώ αυτό φαντάσου δεν μου το έχουν πει να το τσεκάρω αιματολογικά ποτέ. Αν εσύ με 1 την μέρα για 3 μήνες έχεις 1000 με όριο το 400, εγώ με 3 την μέρα από το Φλεβάρη, πάρε και κατάλαβε που έχει φτάσει! Ίσως η @dec-e να μας πει που το έχει ακούσει… 

Εγώ κοριτσια ειχα τσεκαρει απο μονη μου ντεα γιατι διαβαζα κ δεν ηθελα να αφησω τιποτα χωρις να το ψαξω κ ειχα κανει ενα πακετο με τις παρακατω.ολες φυσιολογικες τιμες εκτος απο την τελευταια που το νουμερο ειναι στο θεο κ ειχα τρομαξει!!  οταν τις εδειξα στον εξωσωματικο μου λεει δε με ενδιαφερουν τι ειναι αυτα που εκανες & λεω «μα πως η αλλη ειναι στο θεο»κ μου λεει δε μας νοιαζουν καν αυτα κ δεν τα κοιταξε καν -επαθα σοκ. Κ οταν μια φορα τον ρωτησα να παρω φερτιλιμαξ  ; Μου ειπε παρε καλυτερα λιφερτιλ για να μην εχει ντεα μεσα( αυτο χωρις να εχω δειξει εξετασεις /ηταν στο ασχετο δηλ . οταν τον ρωταγα για βιταμινες . Γιατι κ πως δε ρωτησα γιατι με το τσιγκελι του τα βγαζα

Τεστοστερόνη ορου ( Τesto) 17 

Διενδρο επι ανδρόστερονη dhea 6,3 

17 υδροξυπρογεστεριονη 17Oh prg 0,82 

Ανδροστενεδιονη Δ4  1,34 

Δεσμευτική σφαιρινη των φυλετικών ορμονων ορου ( SHBG ) 277 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Τι να σου πω..στις διεγέρσεις τουλάχιστον αυτά που μου είχε δώσει, ειχα πάρει και δεύτερη γνώμη γιατρού και συμφωνούσε. 
Θα γίνουμε γιατροί στο τέλος. 

Καλά σίγουρα, πλέον αμφιβάλουμε για τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

 

Καταρχήν λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου κ σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το θέμα με εμάς είναι ότι είμαστε σε φάση που πρέπει να ξαναπερασουμε επιτροπή κ μέχρι να μαζέψουμε τις εξετάσεις κ να πάρουμε την έγκριση ούτως ή άλλως θα περάσει ένα χρονικό διάστημα, υπολογίζω θα φτάσουμε Φεβρουάριο για νέα διέγερση οπότε για αυτό προβληματιζομαστε μήπως σε αυτό το διάστημα πρέπει να το κάνουμε κ αυτό.. Δεν έμεινε κ τίποτα άλλο να κάνουμε όπως μας λένε οι γιατροί.. 

Και εγώ στα 40 ξεκίνησα εξωσωματικη λόγω ολιγοασθενοτερστοσπερμιας και υψηλού dfi που ευτυχώς μειώθηκε. Ο άντρας μου διαγνώστηκε με κιρσοκηλη αλλά όλοι οι εξωσωματικοι που είδα πριν καταλήξω στον δικό μου ήταν αρνητικοί στο να προχωρήσει σε επέμβαση καθως υπάρχει η περίπτωση για αρκετό καιρό να υπάρχει ακόμη και αζωοσπερμια. Σε περίπτωση που δεν προέκυπταν βλαστοκυστες και δεν είχαμε άλλη επιλογή τότε μόνο μας είπαν να το σκεφτούμε και αφού πρώτα καταψυξουμε αρκετά δείγματα σπέρματος για ασφάλεια. Τελικά και βλαστοκυστες κάναμε και έγκυος έμεινα και μετά από 3 χρόνια, 3 διεγερσεις, 10 βλαστοκυστες, μια μηδενική χοριακη, μια παλινδρομη και τελικά προεμφυτευτικο έλεγχο με αποτέλεσμα 1 υγιές εμβρυο πλέον κρατάω αγκαλιά το μωράκι μας. Καλή επιτυχία εύχομαι και μη χάνεις χρόνο. Θα σου πρότεινα μέχρι να πάρεις και την έγκριση της επιτροπής να δοκιμάσεις ωοληψια σε φυσικούς κύκλους, θεωρώ πλεον ότι στα 40+ προκύπτουν πιο ποιοτικά εμβρυα έτσι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 hours ago, MarGe2022 said:

Από όταν πήγα στον 2ο υπέρηχο και μου λέει δεν μεγαλώνουν γρήγορα και ομοιόμορφα, γύρισα σπίτι και έψαξα για inconsistent follicle growth και έπεσα πάνω σε ένα άρθρο. Η φάση είναι ότι το έκλεισα και έκτοτε δεν μπορώ να το βρω. Στο μεταξύ μου το ρώτησε και η dec-e την επόμενη μέρα! ΔΕΝ είμαι γιατρός όμως οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα - το λέω για να μην νομίζει κάποια κοπέλα εδώ ότι δίνω συστάσεις, το ξεκαθαρίζω! 
Αν ισχύει όμως, και υπάρχει τέτοια πιθανότητα να με μπλοκάρει η αυξημένη DHEA, θα τους πάρει και θα τους σηκώσει. Εγώ αυτό φαντάσου δεν μου το έχουν πει να το τσεκάρω αιματολογικά ποτέ. Αν εσύ με 1 την μέρα για 3 μήνες έχεις 1000 με όριο το 400, εγώ με 3 την μέρα από το Φλεβάρη, πάρε και κατάλαβε που έχει φτάσει! Ίσως η @dec-e να μας πει που το έχει ακούσει… 

Καλημέρα κορίτσια, εγώ από γνωστή μου το είχα ακούσει, ότι σε διέγερση που έπαιρνε dhea (χωρίς τελικά να το χρειάζεται) δεν είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα, ενώ σε επόμενη διέγερση όταν πλέον σταμάτησε τη dhea είχε πάει πολύ καλύτερα στη δημιουργία εμβρύων. Δεν γνωρίζω επιστημονικά τι ισχύει αλλά φαντάζομαι ότι για όλες τις αναλύσεις πρέπει να είμαστε εντός των ορίων. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , dec-e είπε:

Καλημέρα κορίτσια, εγώ από γνωστή μου το είχα ακούσει, ότι σε διέγερση που έπαιρνε dhea (χωρίς τελικά να το χρειάζεται) δεν είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα, ενώ σε επόμενη διέγερση όταν πλέον σταμάτησε τη dhea είχε πάει πολύ καλύτερα στη δημιουργία εμβρύων. Δεν γνωρίζω επιστημονικά τι ισχύει αλλά φαντάζομαι ότι για όλες τις αναλύσεις πρέπει να είμαστε εντός των ορίων. 

Ευχαριστουμε για την απάντηση. Ας ελπίσουμε να διευκρινιστεί τι ρόλο παίζει γιατί τελικά αντί να μας βοηθούν μπορεί να μας δυσκολεύουν και παραπάνω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Nels είπε:

Και εγώ στα 40 ξεκίνησα εξωσωματικη λόγω ολιγοασθενοτερστοσπερμιας και υψηλού dfi που ευτυχώς μειώθηκε. Ο άντρας μου διαγνώστηκε με κιρσοκηλη αλλά όλοι οι εξωσωματικοι που είδα πριν καταλήξω στον δικό μου ήταν αρνητικοί στο να προχωρήσει σε επέμβαση καθως υπάρχει η περίπτωση για αρκετό καιρό να υπάρχει ακόμη και αζωοσπερμια. Σε περίπτωση που δεν προέκυπταν βλαστοκυστες και δεν είχαμε άλλη επιλογή τότε μόνο μας είπαν να το σκεφτούμε και αφού πρώτα καταψυξουμε αρκετά δείγματα σπέρματος για ασφάλεια. Τελικά και βλαστοκυστες κάναμε και έγκυος έμεινα και μετά από 3 χρόνια, 3 διεγερσεις, 10 βλαστοκυστες, μια μηδενική χοριακη, μια παλινδρομη και τελικά προεμφυτευτικο έλεγχο με αποτέλεσμα 1 υγιές εμβρυο πλέον κρατάω αγκαλιά το μωράκι μας. Καλή επιτυχία εύχομαι και μη χάνεις χρόνο. Θα σου πρότεινα μέχρι να πάρεις και την έγκριση της επιτροπής να δοκιμάσεις ωοληψια σε φυσικούς κύκλους, θεωρώ πλεον ότι στα 40+ προκύπτουν πιο ποιοτικά εμβρυα έτσι.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου κ εγώ σκεφτόμουν τους φυσικούς σε αυτό το διάστημα θα το συζητήσω με το γιατρό. 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2023 at 5:11 ΜΜ, Neverstop είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Έχετε να προτείνετε κάποιον αιματολογο Θεσσαλονίκη? Για το στίγμα και τον αιματοκριτη στην εγκυμοσύνη τον θέλω... Ps όχι τη γνωστή όλης της πόλης, τη Λευκ.. 

Καλησπέρα, εμένα Μ πρότεινε η γυναικολόγος μου έναν και πήγα όταν βρήκαμε θρομβοφιλια. Χρήστος Γεωργόπουλος λέγεται στη Μητροπόλεως

 

 

Καλημέρα! Δεν είχα δει το μνμ. 60 είχα δώσει

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...