Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Γεωργία38 είπε:

      Μην το βαζεις κάτω πραγματι

      Κορίτσια ερώτησή η ξαδελφη μου εκανε εμβρυομεταφορα ηταν95 κιλά και τώρα ειναι 93 ειναι φυσιολογικό ;φυσικά προσεχει δεν βάζει αλατι τρώει φρούτα κλπ κλπ.ειναι στην 8 μερα

      Νσι φυσιολογικό! Προσέχει όπως είπες.. έχει κόψει  αλάτι.. πίνει και πολύ νερό..εκοψε και ζάχαρη...σα να κάνει διατροφή-δίαιτα  με την καλή έννοια...

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , Kate89 είπε:

Να σου πω την αληθεια και εγω δεν θελω.Ψυχολογικα θα νιωθω καλυτερα αν ξερω οτι ειναι ολα οκ!Και να μου το προτεινε δηλαδη θα ελεγα οχι.Γιατι μετα αν παει κατι στραβα και δεν πετυχει η ετ θα το αποδωσω σιγουρα εκει.Οποτε αφηστε το καλυτερα😀

Όχι δεν λέω για ετ. Λέω γιατί να μην κανείς ωοληψια, να έχεις έτοιμα τα εμβρυακια σου και όταν καθαρίσει η μήτρα να προχωρήσετε. Συνήθως έτσι γίνεται, για να μη χάνεις χρόνο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 4 λεπτά , Σποράκι είπε:

Όχι δεν λέω για ετ. Λέω γιατί να μην κανείς ωοληψια, να έχεις έτοιμα τα εμβρυακια σου και όταν καθαρίσει η μήτρα να προχωρήσετε. Συνήθως έτσι γίνεται, για να μη χάνεις χρόνο.

Το καταλαβα ναι!!Θα περιμενω τωρα λιγο να δω αν βγει καθαρο το ngs,αν δεν βγει θα του το πω.Ελπιζω ομως να βγει καθαρο!

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Angot είπε:

κορίτσια τρώτε ομελέτα απ έξω εσείς; εμένα ακόμα δεν μου έχει δώσει περιορισμούς ! είναι γραφείο δεν εχω πάρει φαγητό από το σπίτι και εχω φάει ένα τόσο στις 8 όποτε πεινάω τώρα !

Εμένα δεν μου εδωσε κανένα περιορισμό απλά απ έξω σίγουρα δεν τρωω καθόλου σαλάτες κοτόπουλο και κιμά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

κορίτσια τρώτε ομελέτα απ έξω εσείς; εμένα ακόμα δεν μου έχει δώσει περιορισμούς ! είναι γραφείο δεν εχω πάρει φαγητό από το σπίτι και εχω φάει ένα τόσο στις 8 όποτε πεινάω τώρα !

Περιορισμούς γιατί να σου δώσει? Από μόνη σου πρέπει να ξέρεις για το τοξόπλασμα ότι δεν πρέπει να τρως απέξω κρέατα Κ σαλάτες. Αν πεινάς μπορείς να πάρεις τα κλασικά τυρόπιτα κτλ που δεν περιέχουν μαρούλια κρέας . Γενικά αν παραγγελνεις μόνο στο σπίτι σου που μπορείς να περάσεις από ένα φουρνάκι πρώτα . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Angot είπε:

κορίτσια τρώτε ομελέτα απ έξω εσείς; εμένα ακόμα δεν μου έχει δώσει περιορισμούς ! είναι γραφείο δεν εχω πάρει φαγητό από το σπίτι και εχω φάει ένα τόσο στις 8 όποτε πεινάω τώρα !

Υπάρχει μια λίστα με φαγητά που πρέπει να αποφεύγουμε στην εγκυμοσύνη κυριως για το τοξοπλασμα αλλά και αλλες λοιμώξεις. Όπως είπαν και τα κορίτσια δεν τρως φρέσκα λαχανικά απέξω και αν φτιάξεις σαλάτα σπίτι καλό πλύσιμο και πέρασμα με ξύδι. Εναλλακτικά μπορείς να τρως βραστά και ψητά λαχανικά χωρίς κίνδυνο.

Ότι κρέας φας να είναι καλοψημενο, εννοείται τίποτα ώμο τύπου σουσι, ταρταρ κλπ. Το καλοκαίρι μου χε πει να αποφεύγω και το κοτόπουλο λόγω σαλμονέλας από κακή συντήρηση και υψηλές θερμοκρασίες, τώρα πλεον στην Αθήνα σε μαγαζιά που ξέρεις δε νομιζω να υπάρχει θέμα. Αλλά γενικά ότι και να παραγγελνα το τονιζα το καλό ψήσιμο.

Ομελέτα, σκραμπλ και ότι ειναι καλά ψημενο μπορείς, όχι αυγά ματιά, ποσε, μελατο βραστό αυγο κλπ. 

Επίσης προσοχή στα τυριά, επιτρέπονται μόνο τα παστεριωμένα, προτίμησε σκληρά τυριά και επώνυμες φέτες που να γράφουν ότι είναι από παστεριωμένο γάλα (όχι ροκφόρ και λοιπά απεστεριωτα μαλακά τυριά, ούτε κρέμες τυριών τύπου Φιλαδέλφεια).

Ομοίως δεν πίνεις απαστεριωτη μπύρα, αυτές μου λείψανε οι ατιμες!

Και ούτε μεγαλα ψάρια γιατι έχουν υψηλα ποσοστά σε βαρέα μέταλλα, τύπου τόνο, σολωμό, ξιφια. Εντάξει, οχι και σε υπερβολή, μια κονσέρβα πχ τόνο που μου άρεσε μπορούσα να φάω ανά 10μερες.

Και αν σε κάποιο πιάτο που θέλεις να παραγγείλεις απέξω εχω κατι ώμο τους λες εξαρχής να μη στο βάλουν, πχ ροκα πάνω από πίτσα, μαρούλι σε burger, μαϊντανό πάνω από ψάρι κλπ

Αν σκεφτώ και κάτι άλλο θα σου πω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Nels είπε:

Υπάρχει μια λίστα με φαγητά που πρέπει να αποφεύγουμε στην εγκυμοσύνη κυριως για το τοξοπλασμα αλλά και αλλες λοιμώξεις. Όπως είπαν και τα κορίτσια δεν τρως φρέσκα λαχανικά απέξω και αν φτιάξεις σαλάτα σπίτι καλό πλύσιμο και πέρασμα με ξύδι. Εναλλακτικά μπορείς να τρως βραστά και ψητά λαχανικά χωρίς κίνδυνο.

Ότι κρέας φας να είναι καλοψημενο, εννοείται τίποτα ώμο τύπου σουσι, ταρταρ κλπ. Το καλοκαίρι μου χε πει να αποφεύγω και το κοτόπουλο λόγω σαλμονέλας από κακή συντήρηση και υψηλές θερμοκρασίες, τώρα πλεον στην Αθήνα σε μαγαζιά που ξέρεις δε νομιζω να υπάρχει θέμα. Αλλά γενικά ότι και να παραγγελνα το τονιζα το καλό ψήσιμο.

Ομελέτα, σκραμπλ και ότι ειναι καλά ψημενο μπορείς, όχι αυγά ματιά, ποσε, μελατο βραστό αυγο κλπ. 

Επίσης προσοχή στα τυριά, επιτρέπονται μόνο τα παστεριωμένα, προτίμησε σκληρά τυριά και επώνυμες φέτες που να γράφουν ότι είναι από παστεριωμένο γάλα (όχι ροκφόρ και λοιπά απεστεριωτα μαλακά τυριά, ούτε κρέμες τυριών τύπου Φιλαδέλφεια).

Ομοίως δεν πίνεις απαστεριωτη μπύρα, αυτές μου λείψανε οι ατιμες!

Και ούτε μεγαλα ψάρια γιατι έχουν υψηλα ποσοστά σε βαρέα μέταλλα, τύπου τόνο, σολωμό, ξιφια. Εντάξει, οχι και σε υπερβολή, μια κονσέρβα πχ τόνο που μου άρεσε μπορούσα να φάω ανά 10μερες.

Και αν σε κάποιο πιάτο που θέλεις να παραγγείλεις απέξω εχω κατι ώμο τους λες εξαρχής να μη στο βάλουν, πχ ροκα πάνω από πίτσα, μαρούλι σε burger, μαϊντανό πάνω από ψάρι κλπ

Αν σκεφτώ και κάτι άλλο θα σου πω.

ουαου ! σε ευχαριστώ για τον κόπο σου , ησουν κατατοπιστικότατη ! α άρα το μια φορά τη βδομάδα που τρωω σολομο  να μην ε; τσιπούρα μπορώ 1 φορά τη βδομάδα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Αγγελική2021 είπε:

Καλώς την !!! Πως είσαι;;; Τι κάνει το τα ταρζανακι  σου;;  Είχαμε ξαναμιλήσει στο παρελθόν. 

Καλά είναι το θηριακι. Μεγαλώνει όμορφα...εσύ τι κάνεις;

πρίν από 52 λεπτά , Angot είπε:

ουαου ! σε ευχαριστώ για τον κόπο σου , ησουν κατατοπιστικότατη ! α άρα το μια φορά τη βδομάδα που τρωω σολομο  να μην ε; τσιπούρα μπορώ 1 φορά τη βδομάδα;

Δέκατα που λένε στην εγκυμοσύνη εσύ έχεις;

πρίν από 56 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Κάτι θυμόμουν  αλλά δεν ήμουν  σίγουρη.

Εγώ από Χανιά!

Ω ναι !  Όλα τα κρητικακια εδώ!!!

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

ουαου ! σε ευχαριστώ για τον κόπο σου , ησουν κατατοπιστικότατη ! α άρα το μια φορά τη βδομάδα που τρωω σολομο  να μην ε; τσιπούρα μπορώ 1 φορά τη βδομάδα;

Σολωμό και τόνο καλύτερα να μην φάς καθόλου στην εγκυμοσύνη,εχουν βαρέα μέταλλα και είναι τοξικά για το μωρό. Επίσης απαγορεύεται το συκώτι 

"Το συκώτι περιέχει μεγάλη ποσότητα βιταμίνης A που μπορεί να είναι επιβλαβής στην διάρκεια της οργανογένεσης (προκαλεί διαταραχές στην ανάπτυξη της σπονδυλικής στήλης και το εγκεφάλου του εμβρύου)"

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Angot είπε:

ουαου ! σε ευχαριστώ για τον κόπο σου , ησουν κατατοπιστικότατη ! α άρα το μια φορά τη βδομάδα που τρωω σολομο  να μην ε; τσιπούρα μπορώ 1 φορά τη βδομάδα;

Παρακαλω!! Τσιπούρες όσες θέλεις!! Δοκίμασε και μυλοκοπι, είναι πολύ ωραίο.

Σολωμό καλυτερα οχι, τώρα αν τον λιγουρευτεις πολυ δεν πειραζει μια στο τοσο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ele@n είπε:

Καλά είναι το θηριακι. Μεγαλώνει όμορφα...εσύ τι κάνεις;

Δέκατα που λένε στην εγκυμοσύνη εσύ έχεις;

Ω ναι !  Όλα τα κρητικακια εδώ!!!

Χαίρομαι για το θαυματακι σου!!!! ❤️

Ειμαι έγκυος πάλι 7 εβδομάδων -νωρίς ακόμα αλλά Δόξα το Θεό όλα καλα. Με φυσιολογική σύλληψη πάλι πηγαινω στον Ζερβάκη ειμαι πολύ ευχαριστημένη. Έχω ένα μικρό αιμάτωμα λόγω του Σαλοσπίρ που έπαιρνα αλλά το κόψαμε και μου έδωσε  τώρα αντιπηκτικές μου λέει είναι πιο ασφαλείς. Εσυ πως είσαι πες μου. Συνεχίζεις την  προσπάθεια σου με τον Σφακ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά βρε κορίτσια συγχαρητήρια σε όσες έχουν ένα σποράκι στην κοιλιά και σε όσες δεν το βάζουν κάτω και συνεχίζουν και προσπαθούν ποσά παίρναμε για να τα καταφέρουμε εμείς οι γυναίκες φεν νομίζω ότι μπορεί να το καταλάβει οποίος δεν το έχει περάσει.εγώ πάντως εύχομαι ν γεμίσει το φόρουμ μας με πολλές εγκυουλες❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Αγγελική2021 είπε:

Χαίρομαι για το θαυματακι σου!!!! ❤️

Ειμαι έγκυος πάλι 7 εβδομάδων -νωρίς ακόμα αλλά Δόξα το Θεό όλα καλα. Με φυσιολογική σύλληψη πάλι πηγαινω στον Ζερβάκη ειμαι πολύ ευχαριστημένη. Έχω ένα μικρό αιμάτωμα λόγω του Σαλοσπίρ που έπαιρνα αλλά το κόψαμε και μου έδωσε  τώρα αντιπηκτικές μου λέει είναι πιο ασφαλείς. Εσυ πως είσαι πες μου. Συνεχίζεις την  προσπάθεια σου με τον Σφακ; 

Καλησπερα @Αγγελική2021 Και εγω απο Ηρακλειο ειμαι..Παω και εγω Ζερβακη για εξωσωματικη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Kate89 είπε:

Καλησπερα @Αγγελική2021 Και εγω απο Ηρακλειο ειμαι..Παω και εγω Ζερβακη για εξωσωματικη

Καλώς την !!! Εγω δεν είμαι με εξωσωματική είμαι όμως καθ έξιν αποβολών. Μετά από 3 απώλειες η τελευταία στον 6ο μήνα κύησης που με παρακολουθούσε ο Μακρυγιαννάκης. Τώρα πια στου Ζερβάκη, φλερτάρω ομως και με τον Δημοσθένους στο Βενιζέλειο που μου έκανε τον Ιούλιο υστεροσκοπηση .(Συγκεκριμένα ο άντρας μου με συγκρατεί διαφορετικα θα είχα 3 γιατρούς για να διασταυρώνω απόψεις)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...