Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Libra 81 είπε:

Ο γιατρός την πρώτη φορά που έμεινα και τελείωσε όπως τελείωσε μου είπε να προσπαθήσουμε ξανά μόνοι μας όπως και έγινε. Απλά ξέρω ότι αν καταφέρουμε και προχωρήσει η εγκυμοσύνη θα παίρνω αντιβίωση σε όλη την διάρκεια. Εγώ όλο αυτό το διάστημα παίρνω προβιοτικά και χρησιμοποιώ κολπικά υπόθετα. Έκανα και 20 εγχύσεις αντιβίωσης στην μήτρα το οποίο καθόλου δεν βοήθησε....Και έχω καταλήξει ότι έχω ασχοληθεί πολύ παραπάνω από ότι έπρεπε με αυτό το θέμα και ότι τελικά το πρόβλημα μου είναι αλλού....Απλά όταν φτάνεις σε κάποιο σημείο που έχεις κάνει σχεδόν τα πάντα προσπαθείς να βρεις από κάπου να πιαστείς.....

Το θέμα της ενδομητριτιδας του ngs και των εγχύσεων είναι από τα πιο αμφιλεγόμενα στην γυναικολογία. Οσους γιατρους και κοπελεσ Κι αν ρωτήσεις τόσες διαφορετικές γνώμες θα πάρεις. Αυτό όμως που έχω με σιγουριά να καταθέσω είναι πως είμαι περιστατικό καθ έξιν αποβολών με 2 απώλειες σε μικρή βδομάδα και μια στον 6ο μήνα κύησης και όλες οι απώλειες μου αποδόθηκαν μετά από πλήρη έλεγχο αποβολών σε μικρόβιο. Η μοναδική εξέταση που μπορεί με ακρίβεια να εξακριβώσει την ενδομητριτιδα ειναι η υστεροσκοπηση με βιοψία. Γιατί αφενός μπορούν να δουν την ερυθρότητα (φλεγμονή στο ενδομήτριο ή την όψη φράουλας) και αφετέρου  στην υστεροσκοπηση παίρνουν περισσότερο υλικό για εξέταση από ότι στο ngs  Τώρα είμαι και πάλι έγκυος κι ελπιζω να πανε όλα κατ’ευχην. Έχω όμως να πω πως οι άσκοπες αντιβιωσεις και εγχυσεις ειναι χασιμο χρόνου. Το πιο σημαντικό ειναι προβιοτικά δια στόματος, κολπικά υποθετα με προβιοτικά και διατροφή με τροφές που έχουν υποστεί ζύμωση (κεφιρ, γιαούρτι, τουρσί, ξινολαχανο, ελιές, κιμτσι). 

  • Καλή τύχη! 2
  • Ευχή 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

10 ώρες πρίν, Αγγελική2021 είπε:

Δεν σε ξέρω κορίτσι μου αλλά όλα είναι όπως τα λες. Η τελευταία μου απώλεια ήταν στον 6ο μήνα κύησης. Μου έδωσαν το παιδάκι μου από το ιατροδικαστικό τμήμα του νοσοκομείου μεσα σε ένα λευκό κουτάκι. Πήγαμε στο νεκροταφείο στα «παιδικά χώματα». Όταν εχεις τάφο να το θρηνήσεις είναι ακόμη πιο δυσβάσταχτο πίστεψε με. Το ιδανικό ειναι αυτό που λες καμία γυναίκα να μη θρηνεί το χαμό του παιδιού της. Διαφορετικα προσωπικά πιστεύω οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα.  Ο Θεός να μη δίνει  🙏🙏🙏

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια που βιώσατε.. δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς.. απλά λυπάμαι τόσο μα τόσο πολύ..

Σίγουρα η θνησιγένεια ενός μωρού είναι ακόμα πιο δυσβάσταχτη.. όταν η πραγμάτωση του ονείρου είναι τόσο κοντά και στη πραγματικότητα χειροπιαστή, νοιώθοντας το μωρό σου πλέον και έχοντας ίσως πάρει πραγματακια του ή και ετοιμάζοντας το δωμάτιο του.. όχι δεν μπορώ να το χωνέψω το πόνο αυτό που βιώνουν οι γυναίκες που έχασαν το μωρό τους σε μεγαλύτερη εβδομάδα κύησης.. λυπάμαι και πάλι παρά πολύ που το ζήσατε αυτό... Ναι σίγουρα καλύτερα που έγινε όταν έγινε παρά αργότερα ή και χειρότερα εάν θα έπρεπε εγώ να πάρω την απόφαση αυτή λόγο κάποιας παθογένειας πχ..

Δεν ξέρω και δεν θα ήθελα να το σκεφτώ κάν αν θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα εάν υπήρχε κάπου τάφος του παιδιού μου, ίσως να με βοηθούσε αν μπορούσα να πω κάπου ένα αντίο.. το καλύτερο θα ήταν φυσικά να μην το βίωνε καμία μας.. σε αυτό που ήθελα να δώσω έμφαση ουσιαστικά είναι ότι δεν υπάρχει η αναγνώριση του πόνου και της απώλειας αυτής που ενώ είναι πέρα για πέρα αληθινή πρέπει να προχωρήσεις σα να μη συνέβη.. πέθανε ένα κομμάτι σου -το παιδί σου- γιατί για κάθε μία από εμάς ήταν το παιδί της και ας μην προλάβαμε να το ζήσουμε.. δεν σου δίνεται ούτε η δυνατότητα να θρηνήσεις όπως θα έπρεπε γιατί έχει γίνει τόσο κοινότυπο (1 στις 4 γυναίκες) και παρόλα αυτά δύσκολα το συζητάμε ακόμα και οι γυναίκες ανοιχτά μεταξύ μας αυτό το θέμα λες και είναι ταμπού..

Την επόμενη της αποξεσης πέτυχα όλος τυχαίως και ένα ντοκιμαντέρ στην ΕΡΤ για την αποβολή, παλινδρόμηση & θνησιγένεια ενός μωρού.. λέγεται "Αποβολή: ένα παρεξηγημένο θέμα" ή στα αγγλικά "Mum - Misunderstandings of Miscarriage" για όποια θέλει να το δεί.. λέει πολλά ενδιαφέροντα..

ΥΓ. Sorry στα υπόλοιπα κορίτσια για την κατάχρηση του τοπικ..

  • Μου αρέσει 6

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Angot είπε:

καλημερα κορίτσια κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό περιμενω σε καμια ώρα να βγει η χοριακη ! ειμαι πεπεισμένη ότι δεν… δεν νιώθω έγκυος , δε ξέρω !

Καλημερα τι είπες πάλι βρε κορίτσι μου; Δεν έχουν όλες συμπτώματα και το ξέρεις 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

καλημερα κορίτσια κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό περιμενω σε καμια ώρα να βγει η χοριακη ! ειμαι πεπεισμένη ότι δεν… δεν νιώθω έγκυος , δε ξέρω !

Καλημέρα! 

Τα συμπτώματα από τόσο νωρίς δεν υπάρχουν καν , και αυτα που μπορεί να έχουν κάποιες κοπέλες,  είναι καθαρά από φάρμακα 

Μια χαρά θα είναι η χοριακη σου και πολύ περισσότερο από διπλασιασμό 

Να είσαι ήρεμη και προχωράς βήμα βήμα,  δεν σου κάνει καλό η ανάστατωση τωρα 

Επίσης να σου πω ότι δεν είχα ποτέ συμπτώματα ούτε σε στήθος να πρηστεί σ όλη την κύηση που ήταν και δίδυμη ούτε πριν απ αυτή που άσχετα δεν προχωρούσαν 

Γέννησα και μετά πρηστηκε το στήθος 

Με το καλό όλα λοιπόν ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , vikoula2023 είπε:

Καλημερα τι είπες πάλι βρε κορίτσι μου; Δεν έχουν όλες συμπτώματα και το ξέρεις 

καλημερούδια δεν ξέρω φοβάμαι ότι δε θα διπλασιαστεί! το στομάχι μ με έχει πιάσει! από τις 6 το χάραμα πήγα αχαχαχα

πρίν από 4 λεπτά , Anniee είπε:

Καλημέρα! 

Τα συμπτώματα από τόσο νωρίς δεν υπάρχουν καν , και αυτα που μπορεί να έχουν κάποιες κοπέλες,  είναι καθαρά από φάρμακα 

Μια χαρά θα είναι η χοριακη σου και πολύ περισσότερο από διπλασιασμό 

Να είσαι ήρεμη και προχωράς βήμα βήμα,  δεν σου κάνει καλό η ανάστατωση τωρα 

Επίσης να σου πω ότι δεν είχα ποτέ συμπτώματα ούτε σε στήθος να πρηστεί σ όλη την κύηση που ήταν και δίδυμη ούτε πριν απ αυτή που άσχετα δεν προχωρούσαν 

Γέννησα και μετά πρηστηκε το στήθος 

Με το καλό όλα λοιπόν ❤️

καλημερα κορίτσι μ , εμένα το στήθος μ είναι πονεμένο καο πρησμένο αλλά είναι από τότε που εκανα την elonva έχει παραμείνει έτσι ! φοβάμαι τον διπλασιασμό …

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Angot είπε:

καλημερα κορίτσια κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό περιμενω σε καμια ώρα να βγει η χοριακη ! ειμαι πεπεισμένη ότι δεν… δεν νιώθω έγκυος , δε ξέρω !

  Δεν περνάει αυτή η διαδικασία χωρίς ανχος υπομονή !!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Angot είπε:

καλημερούδια δεν ξέρω φοβάμαι ότι δε θα διπλασιαστεί! το στομάχι μ με έχει πιάσει! από τις 6 το χάραμα πήγα αχαχαχα

καλημερα κορίτσι μ , εμένα το στήθος μ είναι πονεμένο καο πρησμένο αλλά είναι από τότε που εκανα την elonva έχει παραμείνει έτσι ! φοβάμαι τον διπλασιασμό …

Μια χαρά θα διπλασιαστεί θα δέις κατανοώ το άγχος σου αλλά δεν σου κάνει καλό κοριτσάκι μου γι αυτό ηρέμησε το σποράκι είναι εκεί ❤️

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Αγγελική2021 είπε:

Το θέμα της ενδομητριτιδας του ngs και των εγχύσεων είναι από τα πιο αμφιλεγόμενα στην γυναικολογία. Οσους γιατρους και κοπελεσ Κι αν ρωτήσεις τόσες διαφορετικές γνώμες θα πάρεις. Αυτό όμως που έχω με σιγουριά να καταθέσω είναι πως είμαι περιστατικό καθ έξιν αποβολών με 2 απώλειες σε μικρή βδομάδα και μια στον 6ο μήνα κύησης και όλες οι απώλειες μου αποδόθηκαν μετά από πλήρη έλεγχο αποβολών σε μικρόβιο. Η μοναδική εξέταση που μπορεί με ακρίβεια να εξακριβώσει την ενδομητριτιδα ειναι η υστεροσκοπηση με βιοψία. Γιατί αφενός μπορούν να δουν την ερυθρότητα (φλεγμονή στο ενδομήτριο ή την όψη φράουλας) και αφετέρου  στην υστεροσκοπηση παίρνουν περισσότερο υλικό για εξέταση από ότι στο ngs  Τώρα είμαι και πάλι έγκυος κι ελπιζω να πανε όλα κατ’ευχην. Έχω όμως να πω πως οι άσκοπες αντιβιωσεις και εγχυσεις ειναι χασιμο χρόνου. Το πιο σημαντικό ειναι προβιοτικά δια στόματος, κολπικά υποθετα με προβιοτικά και διατροφή με τροφές που έχουν υποστεί ζύμωση (κεφιρ, γιαούρτι, τουρσί, ξινολαχανο, ελιές, κιμτσι). 

Καλημέρα. Λυπάμαι πολυ για αυτό που περασες... Ευχομαι να πανε όλα καλά αυτή την φορά. Το έχω ζήσει και εγώ δυο φορές σε μικρή εβδομάδα.Θα συμφωνήσω ότι οι απόψεις είναι πολλές και υπάρχουν κοπέλες που μετά από την θεραπεία αυτή τα κατάφεραν. Σε άλλες πάλι όπως εμένα δεν έκανε διαφορά. Υστεροσκοπηση έχω κάνει χωρίς όμως βιοψία. Δεν είχαν δεί κάτι που να τους ανησυχεί από ότι μου είπαν. Προβιοτικά παίρνω εδώ και δυο χρόνια. Θα δείξει. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες οι κοπέλες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...