Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , vikoula2023 είπε:

Και εμείς το αφήσαμε γενικά και αποφασίσαμε και κάναμε την πρώτη ετ μας και τα κατάφερα αύριο μπαίνω στην 9η εβδομάδα περιμένω την αυχενικη για να δω ότι είναι οκα καλα να ηρεμήσω για να το πω σε όλους.ελπίζω να πετύχει κορίτσι μου 

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!! Αλήθεια;;;!!! Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!!! Με το καλό όλα να πάνε κατ'ευχήν!!!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις με υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου πάνω από όλα!!!! Πολύ χάρηκα!!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!! Με το καλό!!! ♥️♥️♥️♥️♥️♥️


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 9 λεπτά , Kiddo είπε:

Καλημέρα, καλό μήνα!! 

Εσύ τι κάνεις;;! Πως είσαι;;!! Διαβάζω φουσκώνεις!!! Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!! Τι ωραία!!!! Πως είναι το σπορακι σου;; Σε ταλαιπωρεί καθόλου ή είναι ήσυχο το παιδί;! Χαχαχα!! Ένα τελειομηνο πάνω από όλα και ήρεμο υπόλοιπο εγκυμοσύνης να έχεις γλυκιά μου με υγιή μωράκι στην αγκαλιά σου!!! ♥️♥️♥️♥️♥️

Τι κάνεις κοριτσάκι μου;!!  Ισχύει.. πάει πολύς καιρός.. αν και εγώ δεν μπορώ να πω ότι χαίρομαι να διαβάζω τις κοπέλες της παρέας τότε, να γράφουν ακόμα σε αυτό το τοπικ και να βρίσκονται ακόμα στην προσπάθεια.. μακάρι να τα λέγαμε υπό άλλες συνθήκες.. να είχε αδειάσει το τοπικ αυτό και να είχαν γεμίσει οι αγκαλιές μας.. αλλά.. ας όψεται..!

Και εγώ ακόμα εδώ όπως βλέπετε κορίτσια μου.. στη προσπάθεια ακόμα.. αφήσαμε ένα χρόνο να περάσει για να ξεκουραστούμε από όλα αυτά και για να αποδεχτούμε τις επιλογές μας.. ξεκινήσαμε με το νέο έτος τότε έκανα ύστερο εξετάσεις βιταμίνες και μπλα μπλα μπλα τα κλασικά, προχωρήσαμε σε διέγερση πάλι όπου δεν πήγε πολύ καλά εκ του αποτελέσματος όπου από τα 10 ωάρια λήψης τα δύο μόνο προχώρησαν σε 3ης μέρας, αποψυξαμε και τα 4 ωάρια που είχαμε κατάψυξη αλλά δεν επέζησε κανένα.. Μεταφέραμε αυτά τα δύο λοιπόν 3ης που είχαμε, έπιασε το ένα όπου σταμάτησε η καρδούλα του 10 μέρες πριν την αυχενική.. 29/2/24 θα είχαμε πητ..

Τεσπα αυτά τα news μας εν συντομία.. ακόμα μαζεύω τα κομμάτια μου.. έκανα μια ngs πρόσφατα και βλέπουμε όταν θα πει ο γιατρός για νέα προσπάθεια..

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, έχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και το αγοράκι είναι στην κοιλίτσα πολύ ήσυχο, εύχομαι κι έξω από αυτή 😅

Λυπάμαι πολύ που δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη, θα σταθώ όμως στο ότι είχες δύο έμβρυα τριών ημερών και έπιασες, που είναι θετικό για τη συνέχεια. Δώσε στον εαυτό σου το χρόνο που χρειάζεται (κι αυτός ο ένας χρόνος που κάνατε διάλειμμα είμαι σίγουρη πως ήταν ευεργετικός) και θα συνεχίσετε δυναμικά. 

Πόσο θαυμάζω τον αγώνα κάποιων κοριτσιών εδώ μέσα ❤️

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Kiddo είπε:

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!! Αλήθεια;;;!!! Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!!! Με το καλό όλα να πάνε κατ'ευχήν!!!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις με υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου πάνω από όλα!!!! Πολύ χάρηκα!!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!! Με το καλό!!! ♥️♥️♥️♥️♥️♥️

Ευχαριστω πολύ κοριτσάρα μου και σε εσενα ότι καλύτερο σου εύχομαι ειλικρινά ❤️❤️😘😘

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Neverstop είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, έχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και το αγοράκι είναι στην κοιλίτσα πολύ ήσυχο, εύχομαι κι έξω από αυτή 😅

Λυπάμαι πολύ που δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη, θα σταθώ όμως στο ότι είχες δύο έμβρυα τριών ημερών και έπιασες, που είναι θετικό για τη συνέχεια. Δώσε στον εαυτό σου το χρόνο που χρειάζεται (κι αυτός ο ένας χρόνος που κάνατε διάλειμμα είμαι σίγουρη πως ήταν ευεργετικός) και θα συνεχίσετε δυναμικά. 

Πόσο θαυμάζω τον αγώνα κάποιων κοριτσιών εδώ μέσα ❤️

 

Υγιές να είναι πάνω από όλα και χαλάλι!!! Αγοράκι η ψυχή μου!!! Με το καλό και πάλι κοριτσάκι μου!!! Όλα να πάνε κατ'ευχήν!! ♥️♥️♥️♥️

Ειλικρινά κοριτσάκι μου.. ίσως ακουστεί και σκληρό αυτό που θα πω αλλά ειλικρινά όμως.. μακάρι να μην ξαναπιάσω ποτέ αν είναι να βιώσω το ίδιο.. ας μην αξιωθω ποτέ να κάνω παιδί αν είναι να μην το γεννήσω υγιές και τελειομηνο.. ο πόνος αυτός της απώλειας είναι αδιανοητος.. και δυστυχώς είναι τόσο συχνό που έχει γίνει ρουτίνα για τους γιατρούς.. είδα και στην αποξεση εκείνο το πρωί.. πόσες γυναίκες δίπλα μου στη σειρά για την ίδια συνοπτική διαδικασία που διαγράφει ένα μέλλον.. και δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος που δεν το έχει ζήσει.. όχι, όχι πραγματικά τουλάχιστον.. όσο και αν θέλει να σου σταθεί.. να βιώνεις το άγχος των χοριακων, με το αν είναι ενδομήτριο, αν υπάρχουν εμβυικα στοιχεία, αν χτυπάει η καρδούλα του και να το βλέπεις βδομάδα τη βδομάδα να σχηματίζεται.. χεράκια, ποδαράκια, ματάκια χειλάκια όλα.. και ξαφνικά τέλος..! Ειδικά μετά από αγώνα χρόνων για την απόκτηση του ονείρου, η απώλεια του είναι δυσβάσταχτη.. τόσα όνειρα, ελπίδες, σκέψεις, συναισθήματα κομμάτια.. και πρέπει απλά να τα θρηνήσεις χωρίς να έχεις κάτι να θάψεις.. έχασες το παιδί σου χωρίς να έχεις ούτε ένα τάφο να κλάψεις.. και την επόμενη μέρα να πάς στη δουλειά..!

Τεσπα.. με πήραν πάλι τα ζουμιά και δεν ήθελα να σας μαυρίσω το όμορφο και αισιόδοξο κλίμα που έχετε! ..προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη για το μέλλον και προχωράμε για επόμενη προσπάθεια, εννοείτε κρατάω τα θετικά της προηγούμενης προσπάθειας που όπως και εσύ έτσι και όλοι μου λένε και τα ξέρω δηλαδή, τα έλεγα και εγώ σε άλλες κοπέλες παλαιότερα όταν ήμουν στην απ' έξω.. και ελπίζω πραγματικά κάποια στιγμή να κρατήσω ένα υγιές μωράκι αγκαλιά μου αλλά δεν θα αντέξω άλλη απώλεια και αν είναι να ξανασυμβεί χίλιες φορές να μην έρθει ποτέ..

Η σκέψη μου είναι σε όλες τις γυναίκες που έχασαν το μωρό τους...

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχή 1
  • Δύναμη! 1
  • Λυπημένη/-ος 15

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Kiddo είπε:

Καλημέρα, καλό μήνα!! 

Εσύ τι κάνεις;;! Πως είσαι;;!! Διαβάζω φουσκώνεις!!! Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!! Τι ωραία!!!! Πως είναι το σπορακι σου;; Σε ταλαιπωρεί καθόλου ή είναι ήσυχο το παιδί;! Χαχαχα!! Ένα τελειομηνο πάνω από όλα και ήρεμο υπόλοιπο εγκυμοσύνης να έχεις γλυκιά μου με υγιή μωράκι στην αγκαλιά σου!!! ♥️♥️♥️♥️♥️

Τι κάνεις κοριτσάκι μου;!!  Ισχύει.. πάει πολύς καιρός.. αν και εγώ δεν μπορώ να πω ότι χαίρομαι να διαβάζω τις κοπέλες της παρέας τότε, να γράφουν ακόμα σε αυτό το τοπικ και να βρίσκονται ακόμα στην προσπάθεια.. μακάρι να τα λέγαμε υπό άλλες συνθήκες.. να είχε αδειάσει το τοπικ αυτό και να είχαν γεμίσει οι αγκαλιές μας.. αλλά.. ας όψεται..!

Και εγώ ακόμα εδώ όπως βλέπετε κορίτσια μου.. στη προσπάθεια ακόμα.. αφήσαμε ένα χρόνο να περάσει για να ξεκουραστούμε από όλα αυτά και για να αποδεχτούμε τις επιλογές μας.. ξεκινήσαμε με το νέο έτος τότε έκανα ύστερο εξετάσεις βιταμίνες και μπλα μπλα μπλα τα κλασικά, προχωρήσαμε σε διέγερση πάλι όπου δεν πήγε πολύ καλά εκ του αποτελέσματος όπου από τα 10 ωάρια λήψης τα δύο μόνο προχώρησαν σε 3ης μέρας, αποψυξαμε και τα 4 ωάρια που είχαμε κατάψυξη αλλά δεν επέζησε κανένα.. Μεταφέραμε αυτά τα δύο λοιπόν 3ης που είχαμε, έπιασε το ένα όπου σταμάτησε η καρδούλα του 10 μέρες πριν την αυχενική.. 29/2/24 θα είχαμε πητ..

Τεσπα αυτά τα news μας εν συντομία.. ακόμα μαζεύω τα κομμάτια μου.. έκανα μια ngs πρόσφατα και βλέπουμε όταν θα πει ο γιατρός για νέα προσπάθεια..

Πόσο κρίμα! Μα πότε θα έρθει η δικαίωση ρε γαμωτο; μετά από τόσο αγώνα κρίμα δεν ειναι;

  • Λυπημένη/-ος 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Kiddo είπε:

Υγιές να είναι πάνω από όλα και χαλάλι!!! Αγοράκι η ψυχή μου!!! Με το καλό και πάλι κοριτσάκι μου!!! Όλα να πάνε κατ'ευχήν!! ♥️♥️♥️♥️

Ειλικρινά κοριτσάκι μου.. ίσως ακουστεί και σκληρό αυτό που θα πω αλλά ειλικρινά όμως.. μακάρι να μην ξαναπιάσω ποτέ αν είναι να βιώσω το ίδιο.. ας μην αξιωθω ποτέ να κάνω παιδί αν είναι να μην το γεννήσω υγιές και τελειομηνο.. ο πόνος αυτός της απώλειας είναι αδιανοητος.. και δυστυχώς είναι τόσο συχνό που έχει γίνει ρουτίνα για τους γιατρούς.. είδα και στην αποξεση εκείνο το πρωί.. πόσες γυναίκες δίπλα μου στη σειρά για την ίδια συνοπτική διαδικασία που διαγράφει ένα μέλλον.. και δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος που δεν το έχει ζήσει.. όχι, όχι πραγματικά τουλάχιστον.. όσο και αν θέλει να σου σταθεί.. να βιώνεις το άγχος των χοριακων, με το αν είναι ενδομήτριο, αν υπάρχουν εμβυικα στοιχεία, αν χτυπάει η καρδούλα του και να το βλέπεις βδομάδα τη βδομάδα να σχηματίζεται.. χεράκια, ποδαράκια, ματάκια χειλάκια όλα.. και ξαφνικά τέλος..! Ειδικά μετά από αγώνα χρόνων για την απόκτηση του ονείρου, η απώλεια του είναι δυσβάσταχτη.. τόσα όνειρα, ελπίδες, σκέψεις, συναισθήματα κομμάτια.. και πρέπει απλά να τα θρηνήσεις χωρίς να έχεις κάτι να θάψεις.. έχασες το παιδί σου χωρίς να έχεις ούτε ένα τάφο να κλάψεις.. και την επόμενη μέρα να πάς στη δουλειά..!

Τεσπα.. με πήραν πάλι τα ζουμιά και δεν ήθελα να σας μαυρίσω το όμορφο και αισιόδοξο κλίμα που έχετε! ..προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη για το μέλλον και προχωράμε για επόμενη προσπάθεια, εννοείτε κρατάω τα θετικά της προηγούμενης προσπάθειας που όπως και εσύ έτσι και όλοι μου λένε και τα ξέρω δηλαδή, τα έλεγα και εγώ σε άλλες κοπέλες παλαιότερα όταν ήμουν στην απ' έξω.. και ελπίζω πραγματικά κάποια στιγμή να κρατήσω ένα υγιές μωράκι αγκαλιά μου αλλά δεν θα αντέξω άλλη απώλεια και αν είναι να ξανασυμβεί χίλιες φορές να μην έρθει ποτέ..

Η σκέψη μου είναι σε όλες τις γυναίκες που έχασαν το μωρό τους...

Αχ κορίτσι μου πολύ συχνά το έχω σκεφτεί αυτό, καλύτερα μια αρνητική χοριακη από την απώλεια 😢χίλια δικια έχεις, κι απόλυτα λογικός ο φόβος σου. 

Εύχομαι σύντομα να απαλύνει ο πόνος με ευχάριστα συμβάντα ❤️❤️❤️

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Psaxnwfos είπε:

Κορίτσια ποια είναι τα επόμενα βήματα μετά από αρνητική χοριακη ; 
Χρειαζεται κάποιο διάστημα μέχρι την επόμενη εμβρυομεταφορα; 

Τι ελενχο έχεις κάνει από εξετάσεις? Ισως να ψάξεις κάτι παραπάνω για να είσαι πιο σίγουρη την επόμενη φορά . . Δεν χρειάζετε να περιμένεις αν έχεις έμβρυα καταψηξη εντάξει μην κάνεις μεταφορά Κ στον επόμενο κύκλο αμέσως καλό είναι να αφήσεις λίγο διάστημα . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , linaa είπε:

Τι ελενχο έχεις κάνει από εξετάσεις? Ισως να ψάξεις κάτι παραπάνω για να είσαι πιο σίγουρη την επόμενη φορά . . Δεν χρειάζετε να περιμένεις αν έχεις έμβρυα καταψηξη εντάξει μην κάνεις μεταφορά Κ στον επόμενο κύκλο αμέσως καλό είναι να αφήσεις λίγο διάστημα . 

Δεν έχω κάνει ακόμη κάτι, περιμένω την Παρασκευή να το επιβεβαιώσω με την χοριακη και να το συζητήσω με τον γιατρό. Ναι έχω 3 βλαστοκυστες κατάψυξη αλλά νόμιζα ότι μπορώ να τις μεταφερω στον επόμενο κύκλο ….

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Τις προάλλες είχα κάνει μικροβιωμα ενδομητρίου και σήμερα βγήκε το αποτέλεσμα πως οι γάλακτοβακιλλοι είναι 37% και μου έγραψε 7 μέρες αντιβίωση. Έχω στεναχωρηθεί γιατί προφανώς τον επόμενο μήνα δεν θα προχωρήσω σε ετ και δε ξέρω αν θα λυθεί κιόλας το θέμα. Έχετε παρόμοιες εμπειριες; 

Καλησπέρα. Εγώ κορίτσι μου πάντως με 0% γαλακτοβακιλλους έμεινα δυο φορές έγκυος φυσιολογικά άσχετα που δεν προχωρησαν... Στην πρωτη λόγω σπάνιας τρισωμιας και την δευτερη είδαμε μόνο σάκο και όχι έμβρυο. Και αυτά σε τρεις μήνες..... Η τελευταία φορά που έκανα εξέταση ngs ήταν τον περασμένο Μάρτιο με αποτέλεσμα 0%. Συνολικά έχω κάνει την εξέταση 4 φορές. Απλά και τις δυο φορές που έμεινα έγκυος επαιρνα αντιβίωση λόγω μικροβίων οπότε πιστευω οτι αυτο όντως βοήθησε στην σύλληψη. Τώρα αν η εξέταση αυτή βοηθάει πραγματικά δεν το γνωρίζω. Εμένα παντως δεν με βοήθησε κάπου γιατί παλευω εδώ και δυο χρόνια με προβιοτικα να τους ανεβάσω χωρίς αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , Psaxnwfos είπε:

Δεν έχω κάνει ακόμη κάτι, περιμένω την Παρασκευή να το επιβεβαιώσω με την χοριακη και να το συζητήσω με τον γιατρό. Ναι έχω 3 βλαστοκυστες κατάψυξη αλλά νόμιζα ότι μπορώ να τις μεταφερω στον επόμενο κύκλο ….

Καλό είναι να μην το κάνεις τόσο γρήγορα τουλάχιστον πριν κάνεις Κ άλλες εξετάσεις . Δεν απαγορεύετε απλά είναι μια βιαστική κίνηση . Ελπίζω να μας διαψεύσει η χοριακη! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , linaa είπε:

Καλό είναι να μην το κάνεις τόσο γρήγορα τουλάχιστον πριν κάνεις Κ άλλες εξετάσεις . Δεν απαγορεύετε απλά είναι μια βιαστική κίνηση . Ελπίζω να μας διαψεύσει η χοριακη! 

Γτ υπάρχει περίπτωση να μας διαψεύσει ; Το πρώιμο τεστ έκανα…. Τι εξετάσεις δλδ εννοείς ; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kiddo είπε:

Υγιές να είναι πάνω από όλα και χαλάλι!!! Αγοράκι η ψυχή μου!!! Με το καλό και πάλι κοριτσάκι μου!!! Όλα να πάνε κατ'ευχήν!! ♥️♥️♥️♥️

Ειλικρινά κοριτσάκι μου.. ίσως ακουστεί και σκληρό αυτό που θα πω αλλά ειλικρινά όμως.. μακάρι να μην ξαναπιάσω ποτέ αν είναι να βιώσω το ίδιο.. ας μην αξιωθω ποτέ να κάνω παιδί αν είναι να μην το γεννήσω υγιές και τελειομηνο.. ο πόνος αυτός της απώλειας είναι αδιανοητος.. και δυστυχώς είναι τόσο συχνό που έχει γίνει ρουτίνα για τους γιατρούς.. είδα και στην αποξεση εκείνο το πρωί.. πόσες γυναίκες δίπλα μου στη σειρά για την ίδια συνοπτική διαδικασία που διαγράφει ένα μέλλον.. και δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος που δεν το έχει ζήσει.. όχι, όχι πραγματικά τουλάχιστον.. όσο και αν θέλει να σου σταθεί.. να βιώνεις το άγχος των χοριακων, με το αν είναι ενδομήτριο, αν υπάρχουν εμβυικα στοιχεία, αν χτυπάει η καρδούλα του και να το βλέπεις βδομάδα τη βδομάδα να σχηματίζεται.. χεράκια, ποδαράκια, ματάκια χειλάκια όλα.. και ξαφνικά τέλος..! Ειδικά μετά από αγώνα χρόνων για την απόκτηση του ονείρου, η απώλεια του είναι δυσβάσταχτη.. τόσα όνειρα, ελπίδες, σκέψεις, συναισθήματα κομμάτια.. και πρέπει απλά να τα θρηνήσεις χωρίς να έχεις κάτι να θάψεις.. έχασες το παιδί σου χωρίς να έχεις ούτε ένα τάφο να κλάψεις.. και την επόμενη μέρα να πάς στη δουλειά..!

Τεσπα.. με πήραν πάλι τα ζουμιά και δεν ήθελα να σας μαυρίσω το όμορφο και αισιόδοξο κλίμα που έχετε! ..προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη για το μέλλον και προχωράμε για επόμενη προσπάθεια, εννοείτε κρατάω τα θετικά της προηγούμενης προσπάθειας που όπως και εσύ έτσι και όλοι μου λένε και τα ξέρω δηλαδή, τα έλεγα και εγώ σε άλλες κοπέλες παλαιότερα όταν ήμουν στην απ' έξω.. και ελπίζω πραγματικά κάποια στιγμή να κρατήσω ένα υγιές μωράκι αγκαλιά μου αλλά δεν θα αντέξω άλλη απώλεια και αν είναι να ξανασυμβεί χίλιες φορές να μην έρθει ποτέ..

Η σκέψη μου είναι σε όλες τις γυναίκες που έχασαν το μωρό τους...

Δεν σε ξέρω κορίτσι μου αλλά όλα είναι όπως τα λες. Η τελευταία μου απώλεια ήταν στον 6ο μήνα κύησης. Μου έδωσαν το παιδάκι μου από το ιατροδικαστικό τμήμα του νοσοκομείου μεσα σε ένα λευκό κουτάκι. Πήγαμε στο νεκροταφείο στα «παιδικά χώματα». Όταν εχεις τάφο να το θρηνήσεις είναι ακόμη πιο δυσβάσταχτο πίστεψε με. Το ιδανικό ειναι αυτό που λες καμία γυναίκα να μη θρηνεί το χαμό του παιδιού της. Διαφορετικα προσωπικά πιστεύω οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα.  Ο Θεός να μη δίνει  🙏🙏🙏

  • Ευχή 1
  • Δύναμη! 2
  • Λυπημένη/-ος 9
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Psaxnwfos είπε:

Δεν έχω κάνει ακόμη κάτι, περιμένω την Παρασκευή να το επιβεβαιώσω με την χοριακη και να το συζητήσω με τον γιατρό. Ναι έχω 3 βλαστοκυστες κατάψυξη αλλά νόμιζα ότι μπορώ να τις μεταφερω στον επόμενο κύκλο ….

Εννοείς ότι πριν κανεις την εμβρυομεταφορα  ο γιατρός δεν σου ζήτησε να κανεις καμία εξέταση;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Psaxnwfos είπε:

Γτ υπάρχει περίπτωση να μας διαψεύσει ; Το πρώιμο τεστ έκανα…. Τι εξετάσεις δλδ εννοείς ; 

Ποτέ δεν ξέρεις με τα τεστ ! Μπορείς να κάνεις έναν ελενχο που κάνουν στις αποβολές Κ στις αποτυχίες δηλαδή ενδοκρινολογικό καμπύλη ζαχάρου ινσνουλινης βιταμίνες ανοσολογικο . Επίσκεψη σε αιματολογο . Κ μετά εξετάσεις για το ενδομήτριο το nsg . Ότι δεν έχεις ελενξει γενικά που μπορούν νΑ επιρεαζουν στην μη εμφύτευση. 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...