Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , Kathrin17 είπε:

Από τα 24 ποσα ήταν ώριμα?? Γτ και αυτό έχει σημασία.. Πόσα είναι ώριμα ώστε να επιχειρηθεί γονιμοποίηση..και ποσα τελικά γονιμοποιηθηκαν.. Έτσι μπορείς να καταλάβεις.. Γτ ξέρουμε ότι σε κάθε στάδιο χάνουμε και μερικά.. Αν απ'τα 24 ώριμα ήταν τα 15 τότε μια χαρά ήταν οι 8 βλαστοκυστες, παρά πολυ καλά για την ακρίβεια

Εγώ είχα 15 αλλά τα 10 ήταν ώριμα..κ από τα 10 γονιμοπιηθηκαν τελικά τα 9 και καταλήξαμε σε 6 βλαστοκυστες. Οπότε σκέφτομαι με βάση το 9-10 οχι το 15

Ναι εχεις δικιο οντως 15 ηταν τα ωριμα και τα 13 γονιμοποιηθηκαν. Αλλα και παλι αναρωτιεμαι αν ηταν φυσιολογικο που χασαμε τοσα ωαρια. Εχει να κανει με την ποιοτητα τους η με το γεγονος οτι απλως δεν ωριμασαν οπως επρεπε δεν ηταν πχ στο σωστο μεγεθος; Για παραδειγμα αυτο που περιγραφεις για τη δικη σου περιπτωση απο τα 15 να μεινουν 10 το βρισκω οκ, στη δικη μου περιπτωση θεωρω θα επρεπε να ξεκινησω με πιο πολλα. Τελος παντων ευχομαι να ειναι γερες τουλαχιστον γιατι δεν ξερω αν θα επιχειρησω νεα διεγερση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 23 λεπτά , Zaxaroulamak είπε:

Ναι εχεις δικιο οντως 15 ηταν τα ωριμα και τα 13 γονιμοποιηθηκαν. Αλλα και παλι αναρωτιεμαι αν ηταν φυσιολογικο που χασαμε τοσα ωαρια. Εχει να κανει με την ποιοτητα τους η με το γεγονος οτι απλως δεν ωριμασαν οπως επρεπε δεν ηταν πχ στο σωστο μεγεθος; Για παραδειγμα αυτο που περιγραφεις για τη δικη σου περιπτωση απο τα 15 να μεινουν 10 το βρισκω οκ, στη δικη μου περιπτωση θεωρω θα επρεπε να ξεκινησω με πιο πολλα. Τελος παντων ευχομαι να ειναι γερες τουλαχιστον γιατι δεν ξερω αν θα επιχειρησω νεα διεγερση.

Όταν παράγονται τόσα πολλά ωάρια είναι αδύνατο να είναι όλα ώριμα συνήθως τόσα ωάρια παράγονται όταν υποβόσκουν πολυκοιστικες ωοθήκες οπότε η μεγάλη παραγωγή σημαίνει αυτόματα Κ αδυναμία ωρίμανσης όλων των ωαρίων. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nels said:

Γιατί σπάνια περίπτωση? Έχω ακούσει πολλές κοπέλες με καλά ποσοστά βλαστοκυστων (>50%) που τους μένουν κατάψυξη και για 2 και 3 προσπάθειες. Και όσοι γιατροί είχα δει για τέτοιο ποσοστό μου είχαν μιλησει. Εξαρτάται βέβαια σιγουρα και από το θέμα υπογονιμοτητας, εμείς πχ είχαμε αντρικό θέμα. Πάντως σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο το εργαστήριο. Στην πρωτη μου προσπάθεια σε δημόσιο γονιμοποιηθηκαν μόνο 4 και πήραμε 2 βλαστοκυστες ενώ τις επόμενες δύο φορές γονιμοποιοντουσσν 7-8 στα 10 και κατέληγαν σε 5 βλαστοκυστες τη φορά. Απλά ενώ μορφολογικα ήταν καλες λόγω ηλικίας μου πλέον στις περισσότερες εντοπίστηκαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες.

Οπότε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά σίγουρα θέλει ψάξιμο όχι μόνο ο γιατρός αλλά και το εργαστήριο.

Πάντως και στην περίπτωση μου από 13 ωάρια, μόνο 2 προχώρησαν σε βλαστοκύστες και είμαι 32 χρόνων
 

Μέχρι την 3η ημέρα φτάνουν αρκετά, αλλά σε βλαστοκυστες όχι…

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μια χαρά ήταν τα αποτελέσματα σου. Συνήθως σε περιπτώσεις σαν την δικιά σου θα έπρεπε να μην σου δώσουν τόσα φάρμακα ώστε να είναι πιο χαλαρές οι ωοθήκες σου στην παραγωγή 

πρίν από 1 λεπτό , LunaVaskez είπε:

Πάντως και στην περίπτωση μου από 13 ωάρια, μόνο 2 προχώρησαν σε βλαστοκύστες και είμαι 32 χρόνων
 

Στην 3η ημέρα φτάνουν αρκετά αλλά σε βλαστοκυστες όχι…

Εκεί πρέπει εκτός από τον κύκλο δηλαδή πόσο ήταν η fsh σου να ελέγξεις Κ το εργαστήριο... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , LunaVaskez είπε:

Πάντως και στην περίπτωση μου από 13 ωάρια, μόνο 2 προχώρησαν σε βλαστοκύστες και είμαι 32 χρόνων
 

Μέχρι την 3η ημέρα φτάνουν αρκετά, αλλά σε βλαστοκυστες όχι…

Ναι μωρέ δεν υπάρχει κανόνας. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , linaa είπε:

Οπότε μια χαρά ήταν τα αποτελέσματα σου. Συνήθως σε περιπτώσεις σαν την δικιά σου θα έπρεπε να μην σου δώσουν τόσα φάρμακα ώστε να είναι πιο χαλαρές οι ωοθήκες σου στην παραγωγή @Zaxaroulamak

Εκεί πρέπει εκτός από τον κύκλο δηλαδή πόσο ήταν η fsh σου να ελέγξεις Κ το εργαστήριο... 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, linaa said:

Οπότε μια χαρά ήταν τα αποτελέσματα σου. Συνήθως σε περιπτώσεις σαν την δικιά σου θα έπρεπε να μην σου δώσουν τόσα φάρμακα ώστε να είναι πιο χαλαρές οι ωοθήκες σου στην παραγωγή 

Εκεί πρέπει εκτός από τον κύκλο δηλαδή πόσο ήταν η fsh σου να ελέγξεις Κ το εργαστήριο... 

έχω ένα άγχος μην κάνανε καμία βλακεία οι εμβρυολογοι στο εργαστήριο, αλλά η κλινική είναι γνωστή ιδιωτική και τον γιατρό τον εμπιστεύομαι…

Γενικά παλεύω με την ψυχολογία μου, μια πάνω μια κατω και όλο κάνω κάνω δεύτερες σκέψεις 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Zaxaroulamak είπε:

Με τα ποσοστα σας βρε κοριτσια προβληματιστηκα. Εγω π εδωσα 24 ωαρια και τελικα κατεληξα με 8 βλαστοκυστες πανηγυριζα κιολας 🤣🤣🤣 τοσο αδαης!!

εγώ προβληματίστηκα με τα 24 ωάρια σου και γω παλεύω για τα 10 😜

πρίν από 24 λεπτά , LunaVaskez είπε:

Πάντως και στην περίπτωση μου από 13 ωάρια, μόνο 2 προχώρησαν σε βλαστοκύστες και είμαι 32 χρόνων
 

Μέχρι την 3η ημέρα φτάνουν αρκετά, αλλά σε βλαστοκυστες όχι…

ακριβώς τα ίδια κ εγώ ,θα μπω τώρα 33.Και μάλλον θ το παω όπως εσυ σε ποσοστά 

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Angot είπε:

εγώ προβληματίστηκα με τα 24 ωάρια σου και γω παλεύω για τα 10 😜

ακριβώς τα ίδια κ εγώ ,θα μπω τώρα 33.Και μάλλον θ το παω όπως εσυ σε ποσοστά 

Γιατί καλέ τα 10 λίγα ειναι; 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Zaxaroulamak είπε:

Ναι εχεις δικιο οντως 15 ηταν τα ωριμα και τα 13 γονιμοποιηθηκαν. Αλλα και παλι αναρωτιεμαι αν ηταν φυσιολογικο που χασαμε τοσα ωαρια. Εχει να κανει με την ποιοτητα τους η με το γεγονος οτι απλως δεν ωριμασαν οπως επρεπε δεν ηταν πχ στο σωστο μεγεθος; Για παραδειγμα αυτο που περιγραφεις για τη δικη σου περιπτωση απο τα 15 να μεινουν 10 το βρισκω οκ, στη δικη μου περιπτωση θεωρω θα επρεπε να ξεκινησω με πιο πολλα. Τελος παντων ευχομαι να ειναι γερες τουλαχιστον γιατι δεν ξερω αν θα επιχειρησω νεα διεγερση.

Είναι παρα πολλες οι 8 Βλαστοκυστες οπότε και οι πιθανότητες να'ναι γερές και να δώσουν εγκυμοσύνη και μωράκια είναι με το μέρος σου...απο ότι κατάλαβα δεν έχεις κάνει εμβρυομεταφορα ακόμη??!! 

πρίν από 4 λεπτά , Angot είπε:

για βαλε 24 ! τώρα που κάνω την bemfola λες να βγάλω και κανένα ακόμα;

Από όσο σε εχω παρακολουθησει εσυ έχεις πολυ καλη ανταπόκριση και βγάζεις αρκετά.. Από εκεί και μετά τι γίνεται, είναι το θέμα.. 

Καλη επιτυχία.. Να'ναι η τυχερή σου! 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Angot είπε:

για βαλε 24 ! τώρα που κάνω την bemfola λες να βγάλω και κανένα ακόμα;

Για βάλε τα 3 που έπαιρνα  εγώ κάθε φορά και στο τέλος καμία εξέλιξη. Οπότε καλά είσαι. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

εγώ προβληματίστηκα με τα 24 ωάρια σου και γω παλεύω για τα 10 😜

ακριβώς τα ίδια κ εγώ ,θα μπω τώρα 33.Και μάλλον θ το παω όπως εσυ σε ποσοστά 

Χαχα εχω πολυ υψηλη αμη γι αυτο. Καλα οταν ειχα κανει elonva οπως εσυ( αν θυμαμαι σωστα )ειχα πανω απο 30

πρίν από 40 λεπτά , Kathrin17 είπε:

Είναι παρα πολλες οι 8 Βλαστοκυστες οπότε και οι πιθανότητες να'ναι γερές και να δώσουν εγκυμοσύνη και μωράκια είναι με το μέρος σου...απο ότι κατάλαβα δεν έχεις κάνει εμβρυομεταφορα ακόμη??!! 

Από όσο σε εχω παρακολουθησει εσυ έχεις πολυ καλη ανταπόκριση και βγάζεις αρκετά.. Από εκεί και μετά τι γίνεται, είναι το θέμα.. 

Καλη επιτυχία.. Να'ναι η τυχερή σου! 

Οχι ακομα δεν εχω κανει εμβρυομεταφορα. Μακαρι να ειναι οπως τα λες και να πανε ολα καλα! 

πρίν από 4 λεπτά , Zaxaroulamak είπε:

Χαχα εχω πολυ υψηλη αμη γι αυτο. Καλα οταν ειχα κανει elonva οπως εσυ( αν θυμαμαι σωστα )ειχα πανω απο 30

Οχι ακομα δεν εχω κανει εμβρυομεταφορα. Μακαρι να ειναι οπως τα λες και να πανε ολα καλα! 

Παντως @Angot οντως τα 10 ειναι καλος αριθμος νομιζω οτι πρεπει να εισαι αισιοδοξη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Zaxaroulamak είπε:

Χαχα εχω πολυ υψηλη αμη γι αυτο. Καλα οταν ειχα κανει elonva οπως εσυ( αν θυμαμαι σωστα )ειχα πανω απο 30

Οχι ακομα δεν εχω κανει εμβρυομεταφορα. Μακαρι να ειναι οπως τα λες και να πανε ολα καλα! 

Παντως @Angot οντως τα 10 ειναι καλος αριθμος νομιζω οτι πρεπει να εισαι αισιοδοξη.

πάψε με κομπλάρεις 😂! 30; τι νούμερα είναι αυτά; αχαχαχ εγώ 30 δεν εχω πάρει από 5 ωοληψιες που χω κάνει ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...