Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι 13η ημέρα διέγερσης και εχω ένα πολύ περίεργο σύμπτωμα που δεν ξέρω αν σχετίζεται με τα φάρμακα. Με καίνε-πονάνε τα μεγάλα δάχτυλα των ποδιών μου. Ξεκίνησε από το μεσημέρι. Ήμουν στην παραλία. Έχει συμβεί σε καμια; 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

12 hours ago, Angot said:

μάλιστα εμένα συνήθως από τον υπερηχο που έβλεπε έπεφτε μέσα ή έβγαζε κανα 2 παραπάνω! το ποια είναι ικανά για γονιμοποίηση είναι άλλο θέμα! πάντως αν βγάλουμε αυτά τα 10 όντως θα ειμαι τυχερή αν γίνουν εστω τα 2 βλαστοκυστες ! δεν εχω δοκιμάσει ποτέ αλλά ξέρω είναι δύσκολες 

Γιατί μόνο δύο, που το ξέρεις ;  Δεν έχεις δοκιμάσει όπως λες ξανά.

Θεωρητικά , λένε οτι το 80% γονιμοποιείται και το 30-50% μπορεί να γίνει βλαστοκύστη, αυτό βεβαια σαν μέσο όρο. Μπορεί να είναι και 1-2 όπως λες, μπορεί να είναι και 7-8 για παράδειγμα.

Μην απελπίζεσαι, εγώ με 10 ωάρια, είχα 7 βλαστοκύστες, οπότε ποτέ δεν ξέρεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 18 λεπτά , Nels είπε:

Γιατί σπάνια περίπτωση? Έχω ακούσει πολλές κοπέλες με καλά ποσοστά βλαστοκυστων (>50%) που τους μένουν κατάψυξη και για 2 και 3 προσπάθειες. Και όσοι γιατροί είχα δει για τέτοιο ποσοστό μου είχαν μιλησει. Εξαρτάται βέβαια σιγουρα και από το θέμα υπογονιμοτητας, εμείς πχ είχαμε αντρικό θέμα. Πάντως σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο το εργαστήριο. Στην πρωτη μου προσπάθεια σε δημόσιο γονιμοποιηθηκαν μόνο 4 και πήραμε 2 βλαστοκυστες ενώ τις επόμενες δύο φορές γονιμοποιοντουσσν 7-8 στα 10 και κατέληγαν σε 5 βλαστοκυστες τη φορά. Απλά ενώ μορφολογικα ήταν καλες λόγω ηλικίας μου πλέον στις περισσότερες εντοπίστηκαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες.

Οπότε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά σίγουρα θέλει ψάξιμο όχι μόνο ο γιατρός αλλά και το εργαστήριο.

Τι να πω! Ίσως στην δική μας περίπτωση να ήταν θέμα εργαστηρίου.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , zouko είπε:

Γιατί μόνο δύο, που το ξέρεις ;  Δεν έχεις δοκιμάσει όπως λες ξανά.

Θεωρητικά , λένε οτι το 80% γονιμοποιείται και το 30-50% μπορεί να γίνει βλαστοκύστη, αυτό βεβαια σαν μέσο όρο. Μπορεί να είναι και 1-2 όπως λες, μπορεί να είναι και 7-8 για παράδειγμα.

Μην απελπίζεσαι, εγώ με 10 ωάρια, είχα 7 βλαστοκύστες, οπότε ποτέ δεν ξέρεις.

τώρα 3ων ημερών μου ήταν grade 2 με 8 & 10 κύτταρα συνήθως ! με αυτό βέβαια έμεινα και έγκυος  ! φαντάζομαι θα έπρεπε να είναι υπέρ άψογα για να γίνουν βλαστοκυστες ή δεν έχει σχέση; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

τώρα 3ων ημερών μου ήταν grade 2 με 8 & 10 κύτταρα συνήθως ! με αυτό βέβαια έμεινα και έγκυος  ! φαντάζομαι θα έπρεπε να είναι υπέρ άψογα για να γίνουν βλαστοκυστες ή δεν έχει σχέση; 

Δεν έχει σχέση το grade εφόσον την 3η μέρα είχαν απο 8+ κύτταρα, εμένα πότε δε μου βαθμολογήσανε τα 3 ημερών, στη βλαστοκυστη φαίνεται η δυναμικη του εμβρυου και παίζει ρολο η βαθμολογια καθώς σχηματίζονται ο πυρήνας και το τροφοεκτοδερμα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Nels είπε:

Δεν έχει σχέση το grade εφόσον την 3η μέρα είχαν απο 8+ κύτταρα, εμένα πότε δε μου βαθμολογήσανε τα 3 ημερών, στη βλαστοκυστη φαίνεται η δυναμικη του εμβρυου και παίζει ρολο η βαθμολογια καθώς σχηματίζονται ο πυρήνας και το τροφοεκτοδερμα.

α νόμιζα ότι αν τα 2ον ημερών δεν είναι άψογα σίγουρα δεν θα φτάσουν και βλαστοκυστες ! στο να γίνουν βλαστοκυστες παίζει ρόλο το σπερμα η το ωάριο; συγνώμη που σε ζαλίζω απλώς δεν εχω ιδέα για τις βλαστοκυστες ! λες και κάνω 1η φορά εξωσωματική νιώθω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/10/2023 at 4:10 ΜΜ, Visit a vis είπε:

Ασκόπως Αντωνία μου, αλλά το παλεύουμε λίγο ακόμη. Μια τελευταία, αλλά να γίνει με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις. Ένα καθαρό ngs, era map…και ντου! Ο,τι γίνει μετά… τέλος!! 

Ευχαριστώ…είμαι ακόμη στα λευκά. Δεν παχαίνει το ενδομήτριο. Κολλημένο στο 6, με 3*4 σικλακούρ…άστα! 

Έχω χρόνια να κάνω ετ! Δεν θυμάμαι καθόλου. Πάμε για την 20-21η ημέρα πιθανότατα. Αν δεν ακυρωθεί κι αυτός ο κύκλος… είναι ασφαλές το αποτέλεσμα, αλλά αν δεν γίνει και τώρα, δεν το ξαναπροσπαθώ. Ας κάνουμε ετ, αγνοώντας το παράθυρο.

 

Τι ταλαιπωρία βρε παιδί μου. Μακάρι να είναι η τυχερή αυτή, τι να πω.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nels είπε:

Γιατί σπάνια περίπτωση? Έχω ακούσει πολλές κοπέλες με καλά ποσοστά βλαστοκυστων (>50%) που τους μένουν κατάψυξη και για 2 και 3 προσπάθειες. Και όσοι γιατροί είχα δει για τέτοιο ποσοστό μου είχαν μιλησει. Εξαρτάται βέβαια σιγουρα και από το θέμα υπογονιμοτητας, εμείς πχ είχαμε αντρικό θέμα. Πάντως σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο το εργαστήριο. Στην πρωτη μου προσπάθεια σε δημόσιο γονιμοποιηθηκαν μόνο 4 και πήραμε 2 βλαστοκυστες ενώ τις επόμενες δύο φορές γονιμοποιοντουσσν 7-8 στα 10 και κατέληγαν σε 5 βλαστοκυστες τη φορά. Απλά ενώ μορφολογικα ήταν καλες λόγω ηλικίας μου πλέον στις περισσότερες εντοπίστηκαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες.

Οπότε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά σίγουρα θέλει ψάξιμο όχι μόνο ο γιατρός αλλά και το εργαστήριο.

Στη δική μου περίπτωση ήταν θέμα κύκλου. Στον καλό είχα τρία στα τρία! Με ρίσκο τα άφησα αλλά μου έλεγαν πως πάνε πολύ καλά! Ετών 40+ επίσης. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Neverstop είπε:

Στη δική μου περίπτωση ήταν θέμα κύκλου. Στον καλό είχα τρία στα τρία! Με ρίσκο τα άφησα αλλά μου έλεγαν πως πάνε πολύ καλά! Ετών 40+ επίσης. 

Και στον κακό κυκλο;

 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

α νόμιζα ότι αν τα 2ον ημερών δεν είναι άψογα σίγουρα δεν θα φτάσουν και βλαστοκυστες ! στο να γίνουν βλαστοκυστες παίζει ρόλο το σπερμα η το ωάριο; συγνώμη που σε ζαλίζω απλώς δεν εχω ιδέα για τις βλαστοκυστες ! λες και κάνω 1η φορά εξωσωματική νιώθω 

 τα 2ημερων που δεν είναι άψογα στον αριθμό των κυττάρων τους , ίσως δεν έχουν τις πιθανότητες με το μέρος τους ώστε να γίνουν βλαστοκυστες αλλά αυτό ποτε δεν το ξέρεις.. Πολλά εμβρυακια διαιρούνταν αργά αλλά κατάφεραν να γίνουν βλαστοκυστες αν όχι την 5η, την 6η μέρα.. Είναι κοπέλες που έγιναν μανουλες με τέτοια εμβρυακια.. 

Λένε ότι το DNA του σπέρματος εμφανίζεται μετά την 3η μέρα γι αυτό υπάρχουν απώλειες.. 

Αν θυμάμαι καλά, εσυ δίνεις πολλα ωάρια αλλά στο τέλος καταλήγετε με λίγα εμβρυακια.. Εχετε θέμα στο σπέρμα??Μήπως να δοκιμάσετε για βλαστοκυστες αντί 3ημερων, μήπως αλλάξει το γούρι?? Το λέω, κιόλας, σκεπτομενη ότι γτ να βάλεις έμβρυο 3ημερων που ίσως σταματήσει η ανάπτυξη του αντί για 5ημερων που έχει περασει το πρωτο δυσκολο μερος άρα ίσως έχει πιθανότητες κ καλυτερη δυναμική, έχει φανεί δηλ ότι έχει καλή προοπτική


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Και στον κακό κυκλο;

 

Από τρία τέσσερα ωαρια γονιμοποιουνταν δύο τρία κ μου έμενε ένα τριών ημερών. Επίσης σε καλύτερο θεωρητικά κύκλο με έξι ωαρια γονιμοποιηθηκαν τρία κι είχα μια βλαστοκυστη. Γι αυτό λέω ήταν σίγουρα θέμα κύκλου, κ φυσικά δεν το εννοώ από άποψη αριθμού ωαρίων που ήταν με το σταγονόμετρο 😁

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , Neverstop είπε:

Από τρία τέσσερα ωαρια γονιμοποιουνταν δύο τρία κ μου έμενε ένα τριών ημερών. Επίσης σε καλύτερο θεωρητικά κύκλο με έξι ωαρια γονιμοποιηθηκαν τρία κι είχα μια βλαστοκυστη. Γι αυτό λέω ήταν σίγουρα θέμα κύκλου, κ φυσικά δεν το εννοώ από άποψη αριθμού ωαρίων που ήταν με το σταγονόμετρο 😁

Χμμμμ! Έτσι φαίνεται να ισχύει σε εσένα. 

Εμένα όλοι μου οι κύκλοι είναι κακοί πάντως. Χαχχαχα

 

  • Χαχα 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Angot είπε:

α νόμιζα ότι αν τα 2ον ημερών δεν είναι άψογα σίγουρα δεν θα φτάσουν και βλαστοκυστες ! στο να γίνουν βλαστοκυστες παίζει ρόλο το σπερμα η το ωάριο; συγνώμη που σε ζαλίζω απλώς δεν εχω ιδέα για τις βλαστοκυστες ! λες και κάνω 1η φορά εξωσωματική νιώθω 

Μέχρι 3 ημερών λένε ότι παιζει μεγαλύτερο ρόλο το ωάριο και μας ενδιαφέρει να εχουν προχωρήσει οι διαιρέσεις (8+). Μετά τα 8 κύτταρα συμμετεχει ενεργά και το dna του σπέρματος οπότε ενεργοποιείται η διαδικασία του εμβρυικου γονιδιωματος και την 5η-6η μέρα που έχει σχηματιστει η βλαστοκυστη μπορεί να γίνει η κατάταξη του εμβρυου βάσει μορφολογίας του. Και αυτή βέβαια μια δυναμική δείχνει καθώς μπορεί και μια άριστη μορφολογικα βλαστοκυστη να μην είναι γερή αλλά σίγουρα θα έχει καλύτερες πιθανότητες από μιας κακής μορφολογιας.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Zaxaroulamak είπε:

Με τα ποσοστα σας βρε κοριτσια προβληματιστηκα. Εγω π εδωσα 24 ωαρια και τελικα κατεληξα με 8 βλαστοκυστες πανηγυριζα κιολας 🤣🤣🤣 τοσο αδαης!!

Από τα 24 ποσα ήταν ώριμα?? Γτ και αυτό έχει σημασία.. Πόσα είναι ώριμα ώστε να επιχειρηθεί γονιμοποίηση..και ποσα τελικά γονιμοποιηθηκαν.. Έτσι μπορείς να καταλάβεις.. Γτ ξέρουμε ότι σε κάθε στάδιο χάνουμε και μερικά.. Αν απ'τα 24 ώριμα ήταν τα 15 τότε μια χαρά ήταν οι 8 βλαστοκυστες, παρά πολυ καλά για την ακρίβεια

Εγώ είχα 15 αλλά τα 10 ήταν ώριμα..κ από τα 10 γονιμοπιηθηκαν τελικά τα 9 και καταλήξαμε σε 6 βλαστοκυστες. Οπότε σκέφτομαι με βάση το 9-10 οχι το 15

  • Μου αρέσει 2

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε εγώ έβαζα όπως ειπα 3ων ημερών πάντα με 8+ κύτταρα ! το θέμα είναι ότι έδινα ωάρια αλλά τα μισά έφταναν 3ων ημερών συνήθως πχ την πρώτη φορά με κλομιφενη έδωσα 4 ωάρια και έφτασαν τα 2 τριών ημερών όπου και έδωσαν εγκυμοσυνη ! μια άλλη φορά πάλι με κλομιφενη έδωσα 5 ωάρια και έφτασαν 3ων ημερών πάλι τα 2 ! συνήθως δλδ έφταναν τα μισά 3ων ημερών αν και γονιμοποιούνταν ολας συνήθως! με άγχωνε το γεγονός πως ναι μεν δίνω ωάρια αλλά εχω την εντυπωση ότι δεν είναι ποιοτικά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...