Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, angie5 είπε:

      Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου θα ακούσω τις συμβουλές σου. Δεν είχα ιδέα για τα φάρμακα ότι αναστέλλουν την περίοδο και έλεγα τώρα θα μου έρθει...Μακάρι να είναι για καλό τότε ας πρηστεί κι άλλο!...😊

      Πραγματικά σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!😘

      Χαχαχα...Έτσι είναι όπως τα λες για το άγχος!...Σ ευχαριστώ κορίτσι μου μακάρι να είναι καλό σημάδι!😘

      Αχ κορίτσι μου σ' ευχαριστώ τόσο πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα βγάλω από το μυαλό μου το τεστ. Κι εγώ το σκεφτόμουν αυτο  σήμερα... να μην κάνω κανένα μέχρι την χοριακή (ελπίζω να μην ξαναμπώ στον πειρασμό...🤣)

      Eσύ έμεινες τώρα πρόσφατα εγκυούλα ή παλαιότερα?

      Σε ευχαριστω πολύ για τον κόπο που έκανες να μου γράψεις αυτό το μήνυμα και για τα όμορφα σου λόγια!😘

      Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και τις τρεις ειλικρινά!...Με βοηθάτε πολύ!..❤️

       

      Κανένας κόπος, γι'αυτό υπάρχει αυτή η ομάδα. Μοιραζόμαστε εμπειρίες και αγωνίες και μακάρι να βοηθηθείς έστω και λίγο σε αυτό το ταξίδι της αναμονής 🥲 Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά τον Απρίλιο και τώρα διανύω την 24η βδομάδα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος! Πάντως από συμπτώματα δεν είχα απολύτως τίποτα όσο περίμενα για τη χοριακή. Ούτε πρησμένο στήθος, ούτε λίγο. Και αναρωτιόμουν πώς είναι δυνατόν να μη νιώθω το παραμικρό ούτε από τα φάρμακα. Κάθε οργανισμός είναι τόσο διαφορετικός. Προσπάθησε να πείσεις τον εαυτό σου ότι σε αυτή τη φάση κανένα σύμπτωμα δεν είναι αξιόπιστο, ούτε το αρνητικό τεστ. Και στο μεταξύ οι μέρες θα περνάνε.

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

On 10/10/2023 at 9:06 ΠΜ, vikoula2023 είπε:

Καλημερα κορίτσια τι κάνετε σε το φάσεις είσαστε εσείς;μετά τον πρώτο υπερηχο που είχα 4/10 που είδα σάκο και σποράκι ο γιατρός βέβαια δεν νου είπε και ποσό εβδομάδων είναι έχω ένα άγχος μέχρι να περάσουν δυο εβδομάδες να πάω να με ξαναδεί.στις αρχές είχα αρκετα συμπτώματα και ζαλάδες και ανακατοσουρες τώρα έχω μόνο κάποια πονάκια και φούσκωμα τιποτα αλλο,είναι φυσιολογικό αυτό; Και αν είχα αποβάλει θα το είχα καταλάβει ;

Καλησπέρα!! Εγώ είχα την τριτη τον πρώτο υπέρηχο και ειδαμε 2 σάκους μικρά εμβρυα και ακούσαμε λίγο καρδούλες να χτυπάνε♡♡ .Μου είπε ότι δεν μπορεί να προσδιορίσει ακόμα ακριβώς τις εβδομάδες γιατί είναι πολύ νωρίς και μου έβαλε ραντεβου 24/10. Έχω τι ίδιο άγχος με σένα!!! Εγώ μετά το θετικό τεστ είχα κάποια πονακακια περιόδου αλλά τώρα μόνο πρησμένο στήθος και φούσκωμα στην κοιλιά.. δεν ξέρω πως θα περάσουν οι μέρες μέχρι το επόμενο ραντεβού....

  • Μου αρέσει 2
  • Λουλούδια 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 51 λεπτά , LunaVaskez είπε:

Καλησπέρα ladies,

Γι αυτές που έχουν καταφέρει και έχουν μείνει εγκυούλες με εξωσωματική: Ένιωσε καμία σας σημάδια εμφύτευσης; Και αν ναι, πως ήταν; 
 

 

Στην πρωτη μου ετ, από την 5η μέρα κ για 5 μέρες είχα καφέ στο εσώρουχο.. 

Στην δευτερη δεν είχα τπτ και πιστευα ότι δεν έγινε τπτ αλλά το σπορακι ήταν εκεί!! 

Καλη επιτυχία! 

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Marlina είπε:

Καλησπέρα!! Εγώ είχα την τριτη τον πρώτο υπέρηχο και ειδαμε 2 σάκους μικρά εμβρυα και ακούσαμε λίγο καρδούλες να χτυπάνε♡♡ .Μου είπε ότι δεν μπορεί να προσδιορίσει ακόμα ακριβώς τις εβδομάδες γιατί είναι πολύ νωρίς και μου έβαλε ραντεβου 24/10. Έχω τι ίδιο άγχος με σένα!!! Εγώ μετά το θετικό τεστ είχα κάποια πονακακια περιόδου αλλά τώρα μόνο πρησμένο στήθος και φούσκωμα στην κοιλιά.. δεν ξέρω πως θα περάσουν οι μέρες μέχρι το επόμενο ραντεβού....

Σε Νοιώθω πίστεψε με είναι δύσκολο και δεν περνάνε οι μέρες μπορεί μια μέρα να μην έχω τιποτα ν αισθάνομαι τέλεια και την επόμενη χαλια ας είναι ολα καλα κο χαλάλι το άγχος μας συγχαρητήρια και σε εσενα να πάνε ολα καλα σου εύχομαι ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπερα τη γνώμη σας γιατί θα σκάσω! κάτι μ είπε η μαια για ενίσχυση και διάμετρο.. δεν κατάλαβα 

9η μέρα κυκλου σήμερα , εκανα elonva για διεγερση την 3η μέρα 

ε2 -1827

prg 0,78

lh 10 

καλές είναι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

κορίτσια καλησπερα τη γνώμη σας γιατί θα σκάσω! κάτι μ είπε η μαια για ενίσχυση και διάμετρο.. δεν κατάλαβα 

9η μέρα κυκλου σήμερα , εκανα elonva για διεγερση την 3η μέρα 

ε2 -1827

prg 0,78

lh 10 

καλές είναι;

Από τις ορμόνες στη μέρα που τις έκανες το μόνο που μπορούμε να συμπεράνουμε είναι ότι έχεις 10+ ωοθυλακια και ότι δεν είσαι ακομη σε φάση ωορηξιας. Η προγεστερονη σε ενδιαφέρει να είναι κάτω από 1 την ημέρα της εμβρυομεταφορας, τώρα δεν ξέρω τι συμπέρασμα βγαίνει, εμένα δε μου τη μετρούσε πριν.

Πιθανόν η μαια να σου είπε ότι θα χρειαστεί να κάνεις ακόμη λίγες ενέσεις διέγερσης για να αυξηθεί η διαμετρος των ωοθυλακιων, πρέπει όσο το δυνατόν περισσότερα να είναι πάνω από 18χιλ για να κάνεις την ovitrelle και την ωοληψια. Και εγώ θυμάμαι μετά την elonva είχα κάνει άλλες 3 μέρες ενέσεις των 250 μονάδων πριν την ovitrelle. Υποθέτω θα σου εξηγήσει ο γιατρός σου τι πρέπει να κάνεις από αύριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Nels είπε:

Από τις ορμόνες στη μέρα που τις έκανες το μόνο που μπορούμε να συμπεράνουμε είναι ότι έχεις 10+ ωοθυλακια και ότι δεν είσαι ακομη σε φάση ωορηξιας. Η προγεστερονη σε ενδιαφέρει να είναι κάτω από 1 την ημέρα της εμβρυομεταφορας, τώρα δεν ξέρω τι συμπέρασμα βγαίνει, εμένα δε μου τη μετρούσε πριν.

Πιθανόν η μαια να σου είπε ότι θα χρειαστεί να κάνεις ακόμη λίγες ενέσεις διέγερσης για να αυξηθεί η διαμετρος των ωοθυλακιων, πρέπει όσο το δυνατόν περισσότερα να είναι πάνω από 18χιλ για να κάνεις την ovitrelle και την ωοληψια. Και εγώ θυμάμαι μετά την elonva είχα κάνει άλλες 3 μέρες ενέσεις των 250 μονάδων πριν την ovitrelle. Υποθέτω θα σου εξηγήσει ο γιατρός σου τι πρέπει να κάνεις από αύριο.

εμένα συνήθως 12η μέρα μ κάνει ωοληψια! δλδ τέτοια μέρα μ κάνει orgalutran αύριο ovitrelle και μετά τα παίρνει! θύμωσε μ ποσά ωάρια είχες;

κορίτσι είδαμε 10-11 ωοθηλακια με περίπου 14 μέγεθος όλα ! καλα είμαστε είπε ο γιατρός μεγαλώνουν ομοιόμορφα ! επισης μου είπε να κάνω 2 bemfola μαζί με orgalutran ! τι είναι αυτές πάλι;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

εμένα συνήθως 12η μέρα μ κάνει ωοληψια! δλδ τέτοια μέρα μ κάνει orgalutran αύριο ovitrelle και μετά τα παίρνει! θύμωσε μ ποσά ωάρια είχες;

κορίτσι είδαμε 10-11 ωοθηλακια με περίπου 14 μέγεθος όλα ! καλα είμαστε είπε ο γιατρός μεγαλώνουν ομοιόμορφα ! επισης μου είπε να κάνω 2 bemfola μαζί με orgalutran ! τι είναι αυτές πάλι;

Πριν έκανες ωοληψια σε φυσικό κύκλο οπότε γινόταν με τους ρυθμούς σου, τώρα που κάνεις με διέγερση θα κρίνει ο γιατρός σου ποτέ θα γίνει η ωοληψια βάσει του μεγέθους των ωοθυλακιων και των ορμονών σου.

Το ότι μεγαλώνουν ομοιόμορφα είναι πολύ καλό. Η bemfola είναι κάτι σαν τη gonal, ουσιαστικά συνεχίζεις τη διέγερση μέχρι να φτάσουν το επιθυμητό μέγεθος τα ωοθυλακια και κάνεις και την orgalutran για να καθυστερήσεις μέχρι τότε την ωορηξια.

Και εγώ καμία 10αρια ωοθυλακια είχα με την elonva αλλά είχα πολύ πρήξιμο με αυτή την ένεση και άλλες παρενέργειες οποτε δεν την ξαναδοκίμασα. Τότε ήμουν και σε δημόσιο νοσοκομείο με κακο γιατρό όπως αποδείχτηκε, οπότε και το αποτέλεσμα σε ωριμα ωαρια και σε βλαστοκυστες δεν ήταν καλό σε σχέση με τις επόμενες προσπάθειες μου αλλά ίσως να φταίγανε οι συνθήκες και όχι το φάρμακο.

Εσύ φαίνεται να πας πολύ καλά! Εύχομαι να γίνουν ολα τέλεια εμβρυακια και σύντομα να τα κατςφερεις!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Nels είπε:

Πριν έκανες ωοληψια σε φυσικό κύκλο οπότε γινόταν με τους ρυθμούς σου, τώρα που κάνεις με διέγερση θα κρίνει ο γιατρός σου ποτέ θα γίνει η ωοληψια βάσει του μεγέθους των ωοθυλακιων και των ορμονών σου.

Το ότι μεγαλώνουν ομοιόμορφα είναι πολύ καλό. Η bemfola είναι κάτι σαν τη gonal, ουσιαστικά συνεχίζεις τη διέγερση μέχρι να φτάσουν το επιθυμητό μέγεθος τα ωοθυλακια και κάνεις και την orgalutran για να καθυστερήσεις μέχρι τότε την ωορηξια.

Και εγώ καμία 10αρια ωοθυλακια είχα με την elonva αλλά είχα πολύ πρήξιμο με αυτή την ένεση και άλλες παρενέργειες οποτε δεν την ξαναδοκίμασα. Τότε ήμουν και σε δημόσιο νοσοκομείο με κακο γιατρό όπως αποδείχτηκε, οπότε και το αποτέλεσμα σε ωριμα ωαρια και σε βλαστοκυστες δεν ήταν καλό σε σχέση με τις επόμενες προσπάθειες μου αλλά ίσως να φταίγανε οι συνθήκες και όχι το φάρμακο.

Εσύ φαίνεται να πας πολύ καλά! Εύχομαι να γίνουν ολα τέλεια εμβρυακια και σύντομα να τα κατςφερεις!

οχι εγώ δόξα το θεό δεν εχω κανένα σύμπτωμα! υπάρχει δλδ περίπτωση να βρουμε και παραπάνω ωάρια;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

οχι εγώ δόξα το θεό δεν εχω κανένα σύμπτωμα! υπάρχει δλδ περίπτωση να βρουμε και παραπάνω ωάρια;

Στα 14εκ όσα είναι έχουν φανεί, ίσως να κρύβεται και κάποιο πισω από άλλο και να φανεί στην ωοληψια. Και πάντα υπάρχουν και κάποια μικρότερα αλλά δεν τα υπολογίζουν οι γιατροί. Εμένα πάντα ήταν λιγο περισσότερα στην ωοληψια από όσα μου έλεγε ο γιατρός στους υπερηχους αλλά στα ωριμα και ικανά για γονιμοποίηση έπεφτε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Nels είπε:

Στα 14εκ όσα είναι έχουν φανεί, ίσως να κρύβεται και κάποιο πισω από άλλο και να φανεί στην ωοληψια. Και πάντα υπάρχουν και κάποια μικρότερα αλλά δεν τα υπολογίζουν οι γιατροί. Εμένα πάντα ήταν λιγο περισσότερα στην ωοληψια από όσα μου έλεγε ο γιατρός στους υπερηχους αλλά στα ωριμα και ικανά για γονιμοποίηση έπεφτε μέσα.

μάλιστα εμένα συνήθως από τον υπερηχο που έβλεπε έπεφτε μέσα ή έβγαζε κανα 2 παραπάνω! το ποια είναι ικανά για γονιμοποίηση είναι άλλο θέμα! πάντως αν βγάλουμε αυτά τα 10 όντως θα ειμαι τυχερή αν γίνουν εστω τα 2 βλαστοκυστες ! δεν εχω δοκιμάσει ποτέ αλλά ξέρω είναι δύσκολες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

μάλιστα εμένα συνήθως από τον υπερηχο που έβλεπε έπεφτε μέσα ή έβγαζε κανα 2 παραπάνω! το ποια είναι ικανά για γονιμοποίηση είναι άλλο θέμα! πάντως αν βγάλουμε αυτά τα 10 όντως θα ειμαι τυχερή αν γίνουν εστω τα 2 βλαστοκυστες ! δεν εχω δοκιμάσει ποτέ αλλά ξέρω είναι δύσκολες 

Γιατί μόνο 2 κορίτσι μου? Εδω είχα 5 στα 10 εγω με χάλια σπερμα και στα 42 μου. Μπορει να έχεις και ακόμη παραπάνω! Παιζει βέβαια σημαντικό ρόλο και το εργαστήριο του κέντρου αλλά υποθέτω θα το έχεις ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angot είπε:

εμένα συνήθως 12η μέρα μ κάνει ωοληψια! δλδ τέτοια μέρα μ κάνει orgalutran αύριο ovitrelle και μετά τα παίρνει! θύμωσε μ ποσά ωάρια είχες;

κορίτσι είδαμε 10-11 ωοθηλακια με περίπου 14 μέγεθος όλα ! καλα είμαστε είπε ο γιατρός μεγαλώνουν ομοιόμορφα ! επισης μου είπε να κάνω 2 bemfola μαζί με orgalutran ! τι είναι αυτές πάλι;

Πολύ καλά πας, θες κανένα τριήμερο ακόμα να μεγαλώσουν κ μετά ωοληψια! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Nels είπε:

Γιατί μόνο 2 κορίτσι μου? Εδω είχα 5 στα 10 εγω με χάλια σπερμα και στα 42 μου. Μπορει να έχεις και ακόμη παραπάνω! Παιζει βέβαια σημαντικό ρόλο και το εργαστήριο του κέντρου αλλά υποθέτω θα το έχεις ψάξει.

δεν ξέρω καθόλου εγώ εκεί εκανα και τίς άλλες ! γνωστό κεντρο είναι … τώρα τι να πω! λέω 2 επειδή πάντα γονιμοποιούνταν σχεδόν όλα μ τα ωάρια αλλά περίπου τα μισά πάνε 3ων ημερών ! φαντάζομαι ότι οι βλαστοκυστες θα ναι ακόμα λιγότερες 

πρίν από 14 λεπτά , Neverstop είπε:

Πολύ καλά πας, θες κανένα τριήμερο ακόμα να μεγαλώσουν κ μετά ωοληψια! 

αχ μακάρι να τελειώνω επιτέλους! μου είπε σάββατο πάλι υπερηχο και αιματολογικές και δευτέρα -τρίτη αν όλα είναι καλα πάμε για ωοληψια 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nels είπε:

Γιατί μόνο 2 κορίτσι μου? Εδω είχα 5 στα 10 εγω με χάλια σπερμα και στα 42 μου. Μπορει να έχεις και ακόμη παραπάνω! Παιζει βέβαια σημαντικό ρόλο και το εργαστήριο του κέντρου αλλά υποθέτω θα το έχεις ψάξει.

Καλημέρα. Εσύ είσαι από τις τυχερές και σπάνια περίπτωση. Δεν ξέρω αν είναι θέμα εργαστηρίου. Εγώ πάντως 1-2 και χειριστα .


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Καλημέρα. Εσύ είσαι από τις τυχερές και σπάνια περίπτωση. Δεν ξέρω αν είναι θέμα εργαστηρίου. Εγώ πάντως 1-2 και χειριστα .

Γιατί σπάνια περίπτωση? Έχω ακούσει πολλές κοπέλες με καλά ποσοστά βλαστοκυστων (>50%) που τους μένουν κατάψυξη και για 2 και 3 προσπάθειες. Και όσοι γιατροί είχα δει για τέτοιο ποσοστό μου είχαν μιλησει. Εξαρτάται βέβαια σιγουρα και από το θέμα υπογονιμοτητας, εμείς πχ είχαμε αντρικό θέμα. Πάντως σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο το εργαστήριο. Στην πρωτη μου προσπάθεια σε δημόσιο γονιμοποιηθηκαν μόνο 4 και πήραμε 2 βλαστοκυστες ενώ τις επόμενες δύο φορές γονιμοποιοντουσσν 7-8 στα 10 και κατέληγαν σε 5 βλαστοκυστες τη φορά. Απλά ενώ μορφολογικα ήταν καλες λόγω ηλικίας μου πλέον στις περισσότερες εντοπίστηκαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες.

Οπότε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά σίγουρα θέλει ψάξιμο όχι μόνο ο γιατρός αλλά και το εργαστήριο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...