Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Maraki S. είπε:

      Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι Θεέ μου! Σε γενικές γραμμές μια χαρά είμαι, λίγο μελανιασμενη από τις ενέσεις που είναι λογικό, ωστόσο δεν είχα άλλα θέματα ούτε συμπτώματα περίεργα από τις ορμόνες. Θα συνεχίσω με ηρεμία και αυτό το Σ/Κ (αν και την Κυριακή θα πάω σε μία βάφτιση που έχω - ας βγω και 2 ωρίτσες από το σπίτι κοντά θα είναι εξάλλου) και ο Θεός βοηθός!

      Ναι καλέ βγες να ξεσκασεις λίγο!!! Καλό θα κάνει κακο όχι!!! 😉 Καλημέρα σε όλες!

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , Nels είπε:

Τα 5 δεν είναι άθλος, είναι λιγα , κυρίως σε μικρη ηλικία γυναίκας, δεδομένου ότι στατιστικα τα μισά απο αυτα θα καταλήξουν σε βλαστοκυστες. Τοσο το καταλληλο πρωτοκολλο όσο και η εμπειρία του γιατρου παίζουν μεγάλο ρολο. Εγώ πχ στα 40+ είχα και στις 3 διεγερσεις από 8 έως 13 ωριμα ωαρια, και άλλες φίλες μου που κάνανε εξωσωματικη είχαν αντίστοιχο αριθμό ωριμων ωαρίων, ποσο μάλλον αν είναι μικρότερη η ηλικία της γυναικας.

Άθλος πχ είναι οι 5+ βλαστοκυστες.

 

 

😄

πρίν από 18 λεπτά , Nels είπε:

Τα 5 δεν είναι άθλος, είναι λιγα , κυρίως σε μικρη ηλικία γυναίκας, δεδομένου ότι στατιστικα τα μισά απο αυτα θα καταλήξουν σε βλαστοκυστες. Τοσο το καταλληλο πρωτοκολλο όσο και η εμπειρία του γιατρου παίζουν μεγάλο ρολο. Εγώ πχ στα 40+ είχα και στις 3 διεγερσεις από 8 έως 13 ωριμα ωαρια, και άλλες φίλες μου που κάνανε εξωσωματικη είχαν αντίστοιχο αριθμό ωριμων ωαρίων, ποσο μάλλον αν είναι μικρότερη η ηλικία της γυναικας.

Άθλος πχ είναι οι 5+ βλαστοκυστες.

 

 

Μα αν είναι νέα και έχει πολλά ώριμα ωάρια που γονιμοποιούνται, δεν έχει πρόβλημα. 

Δεν έχω διαβάσει για καμιά τέτοια εδώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 8 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Αυτό δεν είναι άθλος, αυτό είναι γυναίκα δίχως πρόβλημα που δεν χρειάζεται εξωσωματική! 😄

Χαχαχα, όχι βρε και αυτό συμβαίνει αλλα το θέμα ειναι πόσες από αυτές τις βλαστοκυστες είναι και καλής ποιότητας. Πολλες κοπέλες αν διαβάσεις και εδώ έχουν καταψυξει με μια διέγερση αρκετές βλαστοκυστες και για 2 και παραπάνω εμβυπμεταφορες. Εξαλλου πολλές φορές η εξωσωματικη γίνεται και για άλλους λόγους εκτός της γονιμότητας της γυναίκας.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Nels είπε:

Χαχαχα, όχι βρε και αυτό συμβαίνει αλλα το θέμα ειναι πόσες από αυτές τις βλαστοκυστες είναι και καλής ποιότητας. Πολλες κοπέλες αν διαβάσεις και εδώ έχουν καταψυξει με μια διέγερση αρκετές βλαστοκυστες και για 2 και παραπάνω εμβυπμεταφορες. Εξαλλου πολλές φορές η εξωσωματικη γίνεται και για άλλους λόγους εκτός της γονιμότητας της γυναίκας.

 

Ναι σίγουρα υπάρχει και ο ανδρικός παράγοντας!

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Nels said:

Τα 5 δεν είναι άθλος, είναι λιγα , κυρίως σε μικρη ηλικία γυναίκας, δεδομένου ότι στατιστικα τα μισά απο αυτα θα καταλήξουν σε βλαστοκυστες. Τοσο το καταλληλο πρωτοκολλο όσο και η εμπειρία του γιατρου παίζουν μεγάλο ρολο. Εγώ πχ στα 40+ είχα και στις 3 διεγερσεις από 8 έως 13 ωριμα ωαρια, και άλλες φίλες μου που κάνανε εξωσωματικη είχαν αντίστοιχο αριθμό ωριμων ωαρίων, ποσο μάλλον αν είναι μικρότερη η ηλικία της γυναικας.

Άθλος πχ είναι οι 5+ βλαστοκυστες.

Εξαρτάται το πόσα θα γίνουν βλαστοκύστες και την ποιότητα.

Εγώ με 10 ωάρια (στα 37 που έκανα IVF), γονιμοποιήθηκαν τα 8 και είχαμε 7 βλαστοκύστες.  Μια άλλη γυναίκα μπορεί να έχει 15 ώριμα και στο τέλος να έχει μόνο 2 βλαστοκύστες.
Μια κοπέλα μπορεί να βγάλει μονο 5 , αλλα να γίνουν και τα 5 ή τα 4 βλαστοκύστες. Το στατιστικό είναι πολύ σχετικό.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , vikoula2023 είπε:

Κορίτσια πήρα τα αποτελέσματα είναι θετικό 10 μέρες μέρα την εμβρυομεταφορα η τιμή χοριακης είναι 211miu/ml. Ακομα δεν μπορώ ν το πιστέψω 

Συγχαρητήρια!!! Όλα να συνεχίσουν όμορφα, πάντα τέτοια νέα 🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikoula2023 είπε:

Κορίτσια πήρα τα αποτελέσματα είναι θετικό 10 μέρες μέρα την εμβρυομεταφορα η τιμή χοριακης είναι 211miu/ml. Ακομα δεν μπορώ ν το πιστέψω 

Συγχαρητήρια καλούς διπλασιασμούς!!!!🌟🐣

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θέλω τη γνώμη σας !  ειμαι 33 σχεδόν και ο σύζυγος 43 ! προσπαθούμε για παιδάκι έδω και 3 χρόνια στο σύνολο! τον τελευταίο  1,5 χρόνο εχω κάνει 3 φορες εξωσωματική με μια επιτυχία την πρώτη φορά αλλά διακοπή κύησης λόγω τρισωμιας! από εξετάσεις έγω εχω κάνει 1)καρυοτυπο , 2)αιματολογικές στο Ελενας , 3)θυρεοειδή , 4)λαπαροσκόπηση,5)υστεροσκοπηση (στην οποια βρήκα φλεγμονή και πίνω αντιβίωση 15 μέρες και προβιοτικά)  6)σαλπιγγογραφια 7)  ορμονικές  λόγω του ότι κάνω προσπάθειες ivf με κλομιφεν μέχρι τώρα (τα αβγά που πηραμε απο όλες μαζί 14 περίπου από τα οποία γονιμοποιήθηκαν  τα μισά και τα βάζαμε 3ων ημερών) 8.) παρακολούθηση ωορρηξιας ,9)αμη και 10)απόξεση ! όλα ήταν μια χαρά τπτ δεν βρήκαμε !

ο σύζυγος έχει κάνει 1)σπερμοδιαγραμμα το 2020, 2)καλλιέργεια το 2020 και 3) καρυοτυπο όλα αριστα ! 

τώρα ετοιμάζομαι να αδιαθετησω να παω για την 4η εξωσωματική πλέον με ενεση και βλαστοκύστη! αλλάζουμε δλδ το μοτίβο των προηγούμενων προσπαθειών! τι άλλο να ψάξω ; τι άλλη εξέταση ; κουράστηκα να μη βρίσκω τπτ και να παιδεύομαι σχεδόν από τα 30 , είτε με ivf , ειτε με τεστ ωορρηξιας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Angot είπε:

κορίτσια θέλω τη γνώμη σας !  ειμαι 33 σχεδόν και ο σύζυγος 43 ! προσπαθούμε για παιδάκι έδω και 3 χρόνια στο σύνολο! τον τελευταίο  1,5 χρόνο εχω κάνει 3 φορες εξωσωματική με μια επιτυχία την πρώτη φορά αλλά διακοπή κύησης λόγω τρισωμιας! από εξετάσεις έγω εχω κάνει 1)καρυοτυπο , 2)αιματολογικές στο Ελενας , 3)θυρεοειδή , 4)λαπαροσκόπηση,5)υστεροσκοπηση (στην οποια βρήκα φλεγμονή και πίνω αντιβίωση 15 μέρες και προβιοτικά)  6)σαλπιγγογραφια 7)  ορμονικές  λόγω του ότι κάνω προσπάθειες ivf με κλομιφεν μέχρι τώρα (τα αβγά που πηραμε απο όλες μαζί 14 περίπου από τα οποία γονιμοποιήθηκαν  τα μισά και τα βάζαμε 3ων ημερών) 8.) παρακολούθηση ωορρηξιας ,9)αμη και 10)απόξεση ! όλα ήταν μια χαρά τπτ δεν βρήκαμε !

ο σύζυγος έχει κάνει 1)σπερμοδιαγραμμα το 2020, 2)καλλιέργεια το 2020 και 3) καρυοτυπο όλα αριστα ! 

τώρα ετοιμάζομαι να αδιαθετησω να παω για την 4η εξωσωματική πλέον με ενεση και βλαστοκύστη! αλλάζουμε δλδ το μοτίβο των προηγούμενων προσπαθειών! τι άλλο να ψάξω ; τι άλλη εξέταση ; κουράστηκα να μη βρίσκω τπτ και να παιδεύομαι σχεδόν από τα 30 , είτε με ivf , ειτε με τεστ ωορρηξιας 

Την φλεγμονή τώρα την βρήκες ? Νομίζω ότι επειδή είχες μια επιτυχία οι άλλες δύο φορές ήταν απλώς τυχαίες . Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι το παράθυρο εμφύτευσης Κ Προεμφυτικο . Αλλά πιστεύω ότι αυτήν την φορά θα πετύχεις . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

Την φλεγμονή τώρα την βρήκες ? Νομίζω ότι επειδή είχες μια επιτυχία οι άλλες δύο φορές ήταν απλώς τυχαίες . Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι το παράθυρο εμφύτευσης Κ Προεμφυτικο . Αλλά πιστεύω ότι αυτήν την φορά θα πετύχεις . 

τώρα βρήκαμε τη φλεγμονή 20/9 εκανα υστεροσκοπηση πιθανότατα προέκυψε μετά την απόξεση στη διακοπή της κύησης πέρυσι τον ιουνιο και μ έδωσε 15 ημέρες prixina ! στο μεταξύ μετά τη διακοπή κάναμε άλλες 2 προσπάθειες αλλά αρνητική χοριακη ! και προσπαθώ να καταλάβω τι αλλο θα μπορούσα να κάνω απο εξέταση μπας και είναι 4η και τελευταία ! το παράθυρο εμφύτευσης δε το συζήτησε ο γιατρός γιατί δεν θα πετύχαινε ούτε την πρώτη δορά , όσον αφορά τον προεμφυτευτικο δεν βρίσκουμε τον λόγο, οι καρυοτυποι ήταν καθαροί και η τρισωμια του μωρού ήταν η 13 η οποία συνήθως είναι τυχαίο γεγονός! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Angot είπε:

τώρα βρήκαμε τη φλεγμονή 20/9 εκανα υστεροσκοπηση πιθανότατα προέκυψε μετά την απόξεση στη διακοπή της κύησης πέρυσι τον ιουνιο και μ έδωσε 15 ημέρες prixina ! στο μεταξύ μετά τη διακοπή κάναμε άλλες 2 προσπάθειες αλλά αρνητική χοριακη ! και προσπαθώ να καταλάβω τι αλλο θα μπορούσα να κάνω απο εξέταση μπας και είναι 4η και τελευταία ! το παράθυρο εμφύτευσης δε το συζήτησε ο γιατρός γιατί δεν θα πετύχαινε ούτε την πρώτη δορά , όσον αφορά τον προεμφυτευτικο δεν βρίσκουμε τον λόγο, οι καρυοτυποι ήταν καθαροί και η τρισωμια του μωρού ήταν η 13 η οποία συνήθως είναι τυχαίο γεγονός! 

Ε τότε δεν έχεις να κάνεις άλλη εξέταση . Δεν έχεις κάνει Κ τόσες πολλές προσπάθειες οπότε θεωρήσε το ητε από την φλεγμονή ητε τυχαία τα έμβρυα δεν ήταν τα σωστά μην βασανίζεσε άλλο αυτήν την φορά θα πετύχεις . 

Ο προεμφυτικος πάντως δεν γίνετε με παθολογικό καρυωτυπο πάντα γίνετε Κ όταν υπάρχουν πολλές αποτυχίες . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Ε τότε δεν έχεις να κάνεις άλλη εξέταση . Δεν έχεις κάνει Κ τόσες πολλές προσπάθειες οπότε θεωρήσε το ητε από την φλεγμονή ητε τυχαία τα έμβρυα δεν ήταν τα σωστά μην βασανίζεσε άλλο αυτήν την φορά θα πετύχεις . 

θεωρώ  ότι 31 τότε 32,5 τώρα και  χωρίς κάποιο γνωστό πρόβλημα 3 πλέον παμε 4 εξωσωματικές είναι αρκετές ! αχ δε ξέρω! επισης στην υστεροσκοπηση δε δίνουν ιστολογική έκθεση ; εμένα δε μ έδωσαν τπτ , προφορικά μ τα παν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

θεωρώ  ότι 31 τότε 32,5 τώρα και  χωρίς κάποιο γνωστό πρόβλημα 3 πλέον παμε 4 εξωσωματικές είναι αρκετές ! αχ δε ξέρω! επισης στην υστεροσκοπηση δε δίνουν ιστολογική έκθεση ; εμένα δε μ έδωσαν τπτ , προφορικά μ τα παν

Κοίτα απτήν στιγμή που υπήρχε μια εγκυμοσύνη θεώρησε το τυχαίο . Πολλές κοπέλες με φυσιολογικές συλλήψεις σε νεαρή ηλικία έχουν Κ μια Κ δύο αποβολές λόγο χρωμοσωμικων ανωμαλιών οπότε θεώρησε πως απλώς δεν ήταν τα σωστά έμβρυα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...