Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Neverstop είπε:

Κατάλαβα, κι εγώ 41 είμαι. Με το καλό να πιάσει ένα κ, γιατί όχι, δύο. Οι ΑΑ βλαστοκυστες πάντως είναι πολύ θετικό δείγμα 😁

Μακαρι κορίτσι μου όπως όλες μας το θέλω πολύ και εύχομαι και σε εσενα ότι καλύτερο ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 ώρες πρίν, vikoula2023 είπε:

Καλημερα κορίτσια να ρωτήσω κάτι 16/9 είχα κάνει την εμβρυομεταφορα και Δευτέρα 25/9 θα κάνω χοριακη από χθες έχω φούσκωμα και πόνους περιόδου είναι φυσιολογικό η να αρχίσω να απογοητεύομαι 

Καλημερα, και εγώ είχα όλα τα συμπτώματα της περιόδου κ όλα πήγαν καλά τελικά. Μην αγχώνεσαι για αυτά δεν σημαίνουν τίποτα. Καλη επιτυχία🌟🌟🌟🌟

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Liony είπε:

Καλημερα, και εγώ είχα όλα τα συμπτώματα της περιόδου κ όλα πήγαν καλά τελικά. Μην αγχώνεσαι για αυτά δεν σημαίνουν τίποτα. Καλη επιτυχία🌟🌟🌟🌟

Να είσαι καλα σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Δεν προλαβαίνω να σας παρακολουθώ τακτικά όμως ελπίζω να έχουμε πολλές εγκύουλες!!! 

Ήθελα τη βοήθειά σας. Θα κάνω σύντομα την τελευταία μου προσπάθεια εξωσωματικής. Έχω στο ιστορικό μου 5 εξωσωματικες με μηδενική χοριακη. Ηλικία πλέον 43. Η ερώτηση μου είναι η εξης:Διέγερση με μακρυ πρωτόκολλο μπορεί να δώσει καλύτερης ποιότητας ωάρια? Αλλού διαβάζω ότι είναι ξεπερασμένο για κάποιους γιατρούς. Είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει. Ενώ αρχικά ο γιατρός μου το πρότεινε, προτίμησε τελικά να μείνουμε σταθεροι στο πρωτόκολλο που μου έδωσε 8 ωάρια και τελικώς 2 βλαστοκυστες καλή και μέτρια ποιότητα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, froufrou80 είπε:

Κορίτσια, καλημέρα! έχει κάνει καμιά σας υστεροσκόπηση στο Ιασώ με ιδιωτική ασφάλεια interamerican ή χωρίς να μας πει λιγάκι τιμές; 

Εγω εχω κανει στο Ιασω με εθνικη που μου καλυψε ενα 80% και εχω και εοπυυ. Το κοστος χωρις ασφαλεια δεν ξερω ακριβως ποσο ειναι. Με την ασφαλεια που ειχα εδωσα 200 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα σχετικό με τις διεγέρσεις. Έκανα δύο φορές διέγερση με Gonal 300IU. Και τις δύο φορές κάποια ωοθυλάκια μεγάλωσαν πολύ γρήγορα και κάποια έμειναν πίσω. Την πρώτη φορά πρόλαβα να κάνω 7 ενέσεις και τη δεύτερη μόνο 5. 

Όταν πήγα για ωοληψία ο γιατρός μου τσίμπησε και τα μικρότερα, με αποτέλεσμα όμως να μην είναι αρκετά ώριμα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβραδυνθεί η διαδικασία για να μεγαλώνουν πιο συγχρονισμένα; Κάποιο άλλο πρωτόκολλο;

Έχει καμία σας σχετική εμπειρία;

Να σημειωθεί ότι είναι φτωχή η παραγωγή μου γενικά, γύρω στα 4-5 αυγουλάκια το σύνολο, που όμως είναι κρίμα να χάνονται επειδή δεν πρόλαβαν να μεγαλώσουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Γεια σας κορίτσια,

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα σχετικό με τις διεγέρσεις. Έκανα δύο φορές διέγερση με Gonal 300IU. Και τις δύο φορές κάποια ωοθυλάκια μεγάλωσαν πολύ γρήγορα και κάποια έμειναν πίσω. Την πρώτη φορά πρόλαβα να κάνω 7 ενέσεις και τη δεύτερη μόνο 5. 

Όταν πήγα για ωοληψία ο γιατρός μου τσίμπησε και τα μικρότερα, με αποτέλεσμα όμως να μην είναι αρκετά ώριμα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβραδυνθεί η διαδικασία για να μεγαλώνουν πιο συγχρονισμένα; Κάποιο άλλο πρωτόκολλο;

Έχει καμία σας σχετική εμπειρία;

Να σημειωθεί ότι είναι φτωχή η παραγωγή μου γενικά, γύρω στα 4-5 αυγουλάκια το σύνολο, που όμως είναι κρίμα να χάνονται επειδή δεν πρόλαβαν να μεγαλώσουν.

Καλησπέρα, νομίζω πως κάποιοι γιατροί δίνουν για ένα μήνα αντισυλληπτικα ώστε στον επόμενο κύκλο να μεγαλώνουν όσο το δυνατόν μαζί τα περισσότερα. Ρώτησε το.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ιουλιέτα είπε:

Γεια σας κορίτσια,

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα σχετικό με τις διεγέρσεις. Έκανα δύο φορές διέγερση με Gonal 300IU. Και τις δύο φορές κάποια ωοθυλάκια μεγάλωσαν πολύ γρήγορα και κάποια έμειναν πίσω. Την πρώτη φορά πρόλαβα να κάνω 7 ενέσεις και τη δεύτερη μόνο 5. 

Όταν πήγα για ωοληψία ο γιατρός μου τσίμπησε και τα μικρότερα, με αποτέλεσμα όμως να μην είναι αρκετά ώριμα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβραδυνθεί η διαδικασία για να μεγαλώνουν πιο συγχρονισμένα; Κάποιο άλλο πρωτόκολλο;

Έχει καμία σας σχετική εμπειρία;

Να σημειωθεί ότι είναι φτωχή η παραγωγή μου γενικά, γύρω στα 4-5 αυγουλάκια το σύνολο, που όμως είναι κρίμα να χάνονται επειδή δεν πρόλαβαν να μεγαλώσουν.

Καλησπέρα. Και στις 2 διεγέρσεις μου με βραχύ πρωτόκολλο ξεκινούσα την 5η μέρα και ανταγωνιστή (cetrotide ή orgalutran). Αν κατάλαβα καλά, η δουλειά που κάνει ο ανταγωνιστής είναι ακριβώς αυτή, δηλαδή να αποτρέψει ωοθυλάκια που μεγαλώνουν πιο γρήγορα να "σπάσουν", δίνοντας ταυτόχρονα χρόνο στα μικρότερα να μεγαλώσουν. Διάρκεια διέγερσης 11 μέρες την πρώτη φορά, και 10 μέρες τη δεύτερη φορά. Εσύ έκανες κάποιον ανταγωνιστή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 38 λεπτά , Soho24 είπε:

Καλησπέρα. Και στις 2 διεγέρσεις μου με βραχύ πρωτόκολλο ξεκινούσα την 5η μέρα και ανταγωνιστή (cetrotide ή orgalutran). Αν κατάλαβα καλά, η δουλειά που κάνει ο ανταγωνιστής είναι ακριβώς αυτή, δηλαδή να αποτρέψει ωοθυλάκια που μεγαλώνουν πιο γρήγορα να "σπάσουν", δίνοντας ταυτόχρονα χρόνο στα μικρότερα να μεγαλώσουν. Διάρκεια διέγερσης 11 μέρες την πρώτη φορά, και 10 μέρες τη δεύτερη φορά. Εσύ έκανες κάποιον ανταγωνιστή?

Την πρώτη φορά πήρα Orgalutran, αλλά προς το τέλος, την 7η ημέρα.

Τώρα τη δεύτερη φορά δεν πρόλαβα καν, 7η ημέρα ήταν 21χιλ το ωοθυλάκιο και πήρα κατευθείαν Ovitrelle.

Λυπάμαι γιατί σήμερα πήγαν χαμένα 2 ωάρια που τα πήρε πολύ μικρά και δεν ωρίμασαν ούτε στο εργαστήριο.

Την προηγούμενη φορά ωρίμασε ένα στο εργαστήριο, αλλά απ'ότι διαβάζω εδώ αυτά δεν προχωράνε συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ιουλιέτα είπε:

Την πρώτη φορά πήρα Orgalutran, αλλά προς το τέλος, την 7η ημέρα.

Τώρα τη δεύτερη φορά δεν πρόλαβα καν, 7η ημέρα ήταν 21χιλ το ωοθυλάκιο και πήρα κατευθείαν Ovitrelle.

Λυπάμαι γιατί σήμερα πήγαν χαμένα 2 ωάρια που τα πήρε πολύ μικρά και δεν ωρίμασαν ούτε στο εργαστήριο.

Την προηγούμενη φορά ωρίμασε ένα στο εργαστήριο, αλλά απ'ότι διαβάζω εδώ αυτά δεν προχωράνε συνήθως.

Σίγουρα δεν είμαστε γιατροί και απλώς συζητάμε και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας, αλλά ίσως η 7η μέρα να είναι λίγο αργά. Αιματολογικές έκανες ανά δύο ημέρες? Ελέγχονται η lh, η οιστραδιόλη και η προγεστερόνη, που δίνουν σημαντικές πληροφορίες για την πορεία της διέγερσης. Στην 1η μου διέγερση για παράδειγμα είχαν ξεφύγει πολύ κάποια ωοθυλάκια την 5η ημέρα, και υπήρξε φόβος να χαθούν. Ήμουν στην αναμονή των αποτελεσμάτων των ορμονολογικών, και σε ετοιμότητα να ξεκινήσω άμεσα εντός 30 λεπτών τον ανταγωνιστή. Συζήτησέ το με το γιατρό σου την επόμενη φορά, χωρίς άγχος. Έμαθα κι εγώ πολλά μέσα από αυτό το φόρουμ, που με βοήθησαν να συμμετέχω πιο ενημερωμένη στη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Σίγουρα δεν είμαστε γιατροί και απλώς συζητάμε και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας, αλλά ίσως η 7η μέρα να είναι λίγο αργά. Αιματολογικές έκανες ανά δύο ημέρες? Ελέγχονται η lh, η οιστραδιόλη και η προγεστερόνη, που δίνουν σημαντικές πληροφορίες για την πορεία της διέγερσης. Στην 1η μου διέγερση για παράδειγμα είχαν ξεφύγει πολύ κάποια ωοθυλάκια την 5η ημέρα, και υπήρξε φόβος να χαθούν. Ήμουν στην αναμονή των αποτελεσμάτων των ορμονολογικών, και σε ετοιμότητα να ξεκινήσω άμεσα εντός 30 λεπτών τον ανταγωνιστή. Συζήτησέ το με το γιατρό σου την επόμενη φορά, χωρίς άγχος. Έμαθα κι εγώ πολλά μέσα από αυτό το φόρουμ, που με βοήθησαν να συμμετέχω πιο ενημερωμένη στη διαδικασία.

Έκανα την 7η ημέρα, αλλά σου λέω ήταν ήδη μεγάλα.

Εντωμεταξύ ρώτησα χθες το γιατρό και μου είπε ότι δεν υπάρχει ουσιαστικά τρόπος να συγχρονιστούν τα ωοθυλάκια και μεγαλώνουν όπως θέλουν. Ο ανταγωνιστής είναι για να μη σπάσουν, αλλά δεν ρυθμίζει το ρυθμό ωρίμανσης.

Μου είπε ότι θα δοκιμάσουμε άλλο φάρμακο/δόση την επόμενη φορά.

Αυτό που συμπεραίνω όμως είναι ότι θα ήταν προτιμότερο να μην έχει τρυπήσει τα μικρά ωοθυλάκια και να πήγαινα ξανά σε μια βδομάδα για δεύτερη ωοληψία. Πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία και κόστος, αλλά όταν είναι λίγα τα αυγουλάκια, καθένα τους μετράει. 

🤷

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ιουλιέτα είπε:

Έκανα την 7η ημέρα, αλλά σου λέω ήταν ήδη μεγάλα.

Εντωμεταξύ ρώτησα χθες το γιατρό και μου είπε ότι δεν υπάρχει ουσιαστικά τρόπος να συγχρονιστούν τα ωοθυλάκια και μεγαλώνουν όπως θέλουν. Ο ανταγωνιστής είναι για να μη σπάσουν, αλλά δεν ρυθμίζει το ρυθμό ωρίμανσης.

Μου είπε ότι θα δοκιμάσουμε άλλο φάρμακο/δόση την επόμενη φορά.

Αυτό που συμπεραίνω όμως είναι ότι θα ήταν προτιμότερο να μην έχει τρυπήσει τα μικρά ωοθυλάκια και να πήγαινα ξανά σε μια βδομάδα για δεύτερη ωοληψία. Πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία και κόστος, αλλά όταν είναι λίγα τα αυγουλάκια, καθένα τους μετράει. 

🤷

Συνήθως παίρνουν και τα μικρά, το μέγεθος δεν είναι πάντα παράγοντας ωρίμανσης. Εγώ έχω μπει πολλές φορές σε δεύτερη ωοληψια μια βδομάδα μετά αλλά αφήνει μόνο ότι εμφανιστεί μετά την ωοληψια ή αν είναι υπερβολικά μικρό. Αν έχω και δεύτερο μικρότερο το παίρνουμε και κάποιες φορές έχει αποτέλεσμα. Δυστυχώς δεν ξέρεις ποτέ πως θα πάει ένας κύκλος, μη βασανίζεσαι με υποθετικές σκέψεις. Εχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου αν τον πιστεύεις φυσικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...