Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

1 hour ago, Alex@ είπε:

Λοιπόν κορίτσια μόλις γύρισα από τους γιατρούς.

Δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά, έχω μια σπάνια περίπτωσης εμφύτευσης εντός ενδομητριου που λέγεται angular pregnacy, δεν υπάρχει ελληνικός όρος, δεν υπαρχει επαρκής βιβοιογραφια μου ειπε ο γιατρος καθως οι περιπτωσεις ειναι πολυ λιγες κ δεν υπαρχουν πληροφορίες. βρίσκεται στην γωνία του ενδομητρίου αντι στον πυθμένα, σε σημειο που η μητρα δεν εχει παχος. Θεωρείται η κύηση πολύ υψηλού κινδύνου.

Αν κ υπάρχουν γυναίκες που έφεραν σε πέρας την εγκυμοσύνη τους ελλοχεύουν πολλές επιπλοκές όπως 38% αποβολή στο 1 τρίμηνο, 15% ρήξη της μήτρας με κίνδυνο να χαθεί το έμβρυο, η μητρα κ η μητερα, πρόωρος τοκετός. Το 80% φτάνει σε γέννηση αλλά δεν γνωρίζουμε σε ποια εβδομάδα.

Με τον σύζυγό πήραμε την απόφαση να τερματίσουμε την εγκυμοσύνη καθώς θεωρούμε πως έχουμε λιγότερα να χάσουμε κ περισσότερα να κερδίσουμε στο μέλλον.  Θα γίνει με απορρόφηση την επόμενη βδομάδα.

Σας ευχαριστώ όλες για την στηριξη σας και την θετική σας ενέργεια!1❤️

Κορίτσι μου ελπίζω από εδώ Κ πέρα να πάνε όλα καλά Κ να είναι το τελευταίο στενάχωρο γεγονός στην ζωή σου γενικά. Πήρες την πιο σωστή απόφαση. Πάντως πριν ξεκινήσεις προσπάθειες Κ πάλι κανε έναν ελενχο στο ενδομήτριο σου με εξετάσεις για να είσαι σίγουρη ότι από εκεί αν πας με εξωσωματική τελικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα εμφύτευσης . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

8 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Λοιπόν κορίτσια μόλις γύρισα από τους γιατρούς.

Δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά, έχω μια σπάνια περίπτωσης εμφύτευσης εντός ενδομητριου που λέγεται angular pregnacy, δεν υπάρχει ελληνικός όρος, δεν υπαρχει επαρκής βιβοιογραφια μου ειπε ο γιατρος καθως οι περιπτωσεις ειναι πολυ λιγες κ δεν υπαρχουν πληροφορίες. βρίσκεται στην γωνία του ενδομητρίου αντι στον πυθμένα, σε σημειο που η μητρα δεν εχει παχος. Θεωρείται η κύηση πολύ υψηλού κινδύνου.

Αν κ υπάρχουν γυναίκες που έφεραν σε πέρας την εγκυμοσύνη τους ελλοχεύουν πολλές επιπλοκές όπως 38% αποβολή στο 1 τρίμηνο, 15% ρήξη της μήτρας με κίνδυνο να χαθεί το έμβρυο, η μητρα κ η μητερα, πρόωρος τοκετός. Το 80% φτάνει σε γέννηση αλλά δεν γνωρίζουμε σε ποια εβδομάδα.

Με τον σύζυγό πήραμε την απόφαση να τερματίσουμε την εγκυμοσύνη καθώς θεωρούμε πως έχουμε λιγότερα να χάσουμε κ περισσότερα να κερδίσουμε στο μέλλον.  Θα γίνει με απορρόφηση την επόμενη βδομάδα.

Σας ευχαριστώ όλες για την στηριξη σας και την θετική σας ενέργεια!1❤️

Σωστά σκεφτήκατε και σωστά αποφασίσατε. Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη, ευχομαι να είναι το τελευταίο άσχημο νέο που ακούς. Μια αγκαλιά από όλες μας ❣️

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Λοιπόν κορίτσια μόλις γύρισα από τους γιατρούς.

Δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά, έχω μια σπάνια περίπτωσης εμφύτευσης εντός ενδομητριου που λέγεται angular pregnacy, δεν υπάρχει ελληνικός όρος, δεν υπαρχει επαρκής βιβοιογραφια μου ειπε ο γιατρος καθως οι περιπτωσεις ειναι πολυ λιγες κ δεν υπαρχουν πληροφορίες. βρίσκεται στην γωνία του ενδομητρίου αντι στον πυθμένα, σε σημειο που η μητρα δεν εχει παχος. Θεωρείται η κύηση πολύ υψηλού κινδύνου.

Αν κ υπάρχουν γυναίκες που έφεραν σε πέρας την εγκυμοσύνη τους ελλοχεύουν πολλές επιπλοκές όπως 38% αποβολή στο 1 τρίμηνο, 15% ρήξη της μήτρας με κίνδυνο να χαθεί το έμβρυο, η μητρα κ η μητερα, πρόωρος τοκετός. Το 80% φτάνει σε γέννηση αλλά δεν γνωρίζουμε σε ποια εβδομάδα.

Με τον σύζυγό πήραμε την απόφαση να τερματίσουμε την εγκυμοσύνη καθώς θεωρούμε πως έχουμε λιγότερα να χάσουμε κ περισσότερα να κερδίσουμε στο μέλλον.  Θα γίνει με απορρόφηση την επόμενη βδομάδα.

Σας ευχαριστώ όλες για την στηριξη σας και την θετική σας ενέργεια!1❤️

Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη. Ευχομαι πολύ σύντομα να ξαναμείνεις έγκυος και να πάνε όλα καλά! 😇

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Lilika1234 είπε:

Βρε παιδιά έχε γούστο να αρχίζουν να βγαίνουν τέτοια και για άλλα κέντρα...

Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση.

Δυστυχώς είναι πολύ εύκολο να πέσεις θύμα.

@Alex@ με αυτά τα δεδομένα, η απόφασή σας είναι η πιο σωστή. Πάνω από όλα η προσωπική μας υγεία και ζωή. Καλή δύναμη!

12 ώρες πρίν, linaa είπε:

Κορίτσι μου ελπίζω από εδώ Κ πέρα να πάνε όλα καλά Κ να είναι το τελευταίο στενάχωρο γεγονός στην ζωή σου γενικά. Πήρες την πιο σωστή απόφαση. Πάντως πριν ξεκινήσεις προσπάθειες Κ πάλι κανε έναν ελενχο στο ενδομήτριο σου με εξετάσεις για να είσαι σίγουρη ότι από εκεί αν πας με εξωσωματική τελικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα εμφύτευσης . 

Σωστά! Φαντάζομαι ο γιατρός θα ζητήσει εξονυχιστικό έλεγχο της μήτρας. Τίποτα δεν είναι τυχαίο! @Alex@πρόσφατα έκανα λαπαροσκόπηση και όσα βρέθηκαν δεν θα μπορούσαμε αλλιώς να τα βρούμε. Αποκαλυπτική! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, linaa είπε:

Κορίτσι μου ελπίζω από εδώ Κ πέρα να πάνε όλα καλά Κ να είναι το τελευταίο στενάχωρο γεγονός στην ζωή σου γενικά. Πήρες την πιο σωστή απόφαση. Πάντως πριν ξεκινήσεις προσπάθειες Κ πάλι κανε έναν ελενχο στο ενδομήτριο σου με εξετάσεις για να είσαι σίγουρη ότι από εκεί αν πας με εξωσωματική τελικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα εμφύτευσης . 

Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να ναι το τελευταίο, χθες ο εμβυομητρικος με ρώτησε ποσες εγκυμοσύνες είχα, τότε είπα 3, με ρώτησε αν έχω παιδί από αυτές κ ήταν σκληρό να ακούω να λέω κανένα.

Ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να φταιει κάτι στο ενδομητριο πχ το μικροβιωμα κ ο γιατρός με είπε πως οχι, οι παράγοντες που δίνουν οι αναφορές είναι προηγούμενες εξωμητριες κ οι εξωσωματικές, μου είπαν κ οι δύο γιατροί ότι μπορεί λόγω των φαρμάκων καθώς αλλάζουν οι ορμόνες αλλάζει κ η σύσταση του ενδομητρίου κ να έκανε το έδαφος εκεί πρόσφορο. Επίσης ο γιατρός με είπε ότι θα μπορούσε να συμβεί από συμφησεις στο ενδομητριο που προκαλείται από προηγούμενες εκτρώσεις ή λανθασμένο τρόπο αποξεσης, πράγμα που το αποκλείει σε εμένα γτ δεν έχω ιστορικό.

Βέβαια θα κλείσω ραντεβού με τον εξωσωματικό μου να του πω τι έγινε να δείξω τους υπερηχους κ να μου πει τι προτείνει.

πρίν από 31 λεπτά , Visit a vis είπε:

Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση.

Δυστυχώς είναι πολύ εύκολο να πέσεις θύμα.

@Alex@ με αυτά τα δεδομένα, η απόφασή σας είναι η πιο σωστή. Πάνω από όλα η προσωπική μας υγεία και ζωή. Καλή δύναμη!

Σωστά! Φαντάζομαι ο γιατρός θα ζητήσει εξονυχιστικό έλεγχο της μήτρας. Τίποτα δεν είναι τυχαίο! @Alex@πρόσφατα έκανα λαπαροσκόπηση και όσα βρέθηκαν δεν θα μπορούσαμε αλλιώς να τα βρούμε. Αποκαλυπτική! 

Έχω στο νου μου όταν τελειώσει όλο αυτό να δω τι μπορεί να γίνει ώστε να προλάβω πράγματα. Κ εμείς έτσι πιστεύουμε πως πήραμε τη σωστή απόφαση, ειδικά ο άντρας μου δεν το συζητούσε 2η φορά, μία φυσιολογική εγκυμοσύνη δημιουργεί άγχος ποσο μάλλον μια τόσο επικίνδυνη που δεν ξέρεις τι να περιμένεις κ πως θα συμπεριφερθει το σώμα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , LoveDreamer είπε:

Καλησπέρα κορίτσια χοριακή 9η νερά 410, 13η μέρα 2500. Σήμερα ( 18η μέρα) έχω αίμα.Εχω και πονακια .Έχει συμβεί σε καμία;

Είναι πολύ συχνό στις αρχές Κ το αίμα Κ τα πονακια χρειάζετε ξεκούραση Κ προγεστερόνη να χαλάρωση η μήτρα Κ να σταματήσει ο πόνος.. Να μιλήσεις με το γιατρό σου για οδηγίες Κ ίσως να επαναλάβεις Κ μια χοριακη ή να πας για υπέρηχο πλέον θα φαίνετε λογικά ο σάκος αν όλα προχωράνε καλά . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Είναι πολύ συχνό στις αρχές Κ το αίμα Κ τα πονακια χρειάζετε ξεκούραση Κ προγεστερόνη να χαλάρωση η μήτρα Κ να σταματήσει ο πόνος.. Να μιλήσεις με το γιατρό σου για οδηγίες Κ ίσως να επαναλάβεις Κ μια χοριακη ή να πας για υπέρηχο πλέον θα φαίνετε λογικά ο σάκος αν όλα προχωράνε καλά . 

Σ ευχαριστώ, μακάρι να είναι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες εδώ τις γυναίκες που δίνουμε τον αγώνα μας η κάθε μία ξεχωριστά με τον τρόπο της! ♥️

Λοιπόν, εμείς τώρα πάμε στη φάση της ετ, αύριο είναι να κάνω ορμονικές και αν είναι καλές οι τιμές, ξεκινάμε! Τώρα από εδώ και πέρα ποια είναι η διαδικασία; από αγωγές κλπ; έχω μιλήσει με τον γιατρό μου αλλά θέλω να ακούσω και άλλες γυναίκες που πέρασαν ή περνάνε από τη φάση της ετ. Σας ευχαριστώ πολύ ♥️ 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Καλησπέρα σε όλες εδώ τις γυναίκες που δίνουμε τον αγώνα μας η κάθε μία ξεχωριστά με τον τρόπο της! ♥️

Λοιπόν, εμείς τώρα πάμε στη φάση της ετ, αύριο είναι να κάνω ορμονικές και αν είναι καλές οι τιμές, ξεκινάμε! Τώρα από εδώ και πέρα ποια είναι η διαδικασία; από αγωγές κλπ; έχω μιλήσει με τον γιατρό μου αλλά θέλω να ακούσω και άλλες γυναίκες που πέρασαν ή περνάνε από τη φάση της ετ. Σας ευχαριστώ πολύ ♥️ 

Καλημέρα και καλη επιτυχία σου ευχομαι...Εγω κανω παντα ετ σε φυσικο κυκλο οποτε δεν παίρνω κατι απο φάρμακα. Ηθελα να σε ρωτήσω σε ποιο κέντρο εισαι που λειτουργεί Αύγουστο; Μου κάνει εντύπωση γιατί νομιζα πως ολα ειναι κλειστα ....


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , winspert είπε:

Καλημέρα και καλη επιτυχία σου ευχομαι...Εγω κανω παντα ετ σε φυσικο κυκλο οποτε δεν παίρνω κατι απο φάρμακα. Ηθελα να σε ρωτήσω σε ποιο κέντρο εισαι που λειτουργεί Αύγουστο; Μου κάνει εντύπωση γιατί νομιζα πως ολα ειναι κλειστα ....

Στην Αθήνα είναι κλειστά, αν όχι όλα, τα περισσότερα. Επαρχία που είμαι εγώ, τα περισσότερα απλά κλείνουν κάποιες μέρες τον δεκαπενταύγουστο. Φαντάζομαι ότι και η κοπέλα δεν είναι Αθήνα.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , winspert είπε:

Καλημέρα και καλη επιτυχία σου ευχομαι...Εγω κανω παντα ετ σε φυσικο κυκλο οποτε δεν παίρνω κατι απο φάρμακα. Ηθελα να σε ρωτήσω σε ποιο κέντρο εισαι που λειτουργεί Αύγουστο; Μου κάνει εντύπωση γιατί νομιζα πως ολα ειναι κλειστα ....

Καλημέρα! Μένω Θεσσαλονίκη και είμαι στη μονάδα της embryolab, είναι ανοιχτά κανονικά, έκλεισαν μόνο μια ημέρα στης 15.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Ele@n είπε:

Στην Αθήνα είναι κλειστά, αν όχι όλα, τα περισσότερα. Επαρχία που είμαι εγώ, τα περισσότερα απλά κλείνουν κάποιες μέρες τον δεκαπενταύγουστο. Φαντάζομαι ότι και η κοπέλα δεν είναι Αθήνα.

 

πρίν από 42 λεπτά , KateDim είπε:

Καλημέρα! Μένω Θεσσαλονίκη και είμαι στη μονάδα της embryolab, είναι ανοιχτά κανονικά, έκλεισαν μόνο μια ημέρα στης 15.

Καταλαβα...Νομιζα οτι εκλειναν ολα. Ενα απο τα αγχη μου...οτι χανω τον Αύγουστο....Βεβαια άνθρωποι ειναι κ αυτοί...να ξεκουραστούν πρεπει...Καλη επιτυχία σε ολα τα κορίτσια 🥰🥰🥰

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...