Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

1 hour ago, Alex@ είπε:

Έχεις δίκιο αλλά σκέφτηκα μήπως  ο γιατρός μου έχει παλαιότερο υπέρηχο που δεν είναι τόσο ευαίσθητος με αποτέλεσμα να μην έχει ξεκάθαρη εικόνα. 

Μου είπε να επαναλάβω αύριο την χοριακη να δούμε πως ανεβαίνει, δεν μου είπε ποτέ θα με ξαναδεί. Αλλά με αγχωσε καθώς αυτή είναι περίεργη κατάσταση γιατί χάνεις κ την σάλπιγγα κ ένας μέρος της μήτρας, όπως αν δεν προλάβεις γίνεται ρήξη της μήτρας που είναι χειρότερο ενδεχόμενο αυτό!!

Βέβαια μέχρι να πάνε όλα καλά και να βεβαιωθώ θα έχω χάσει 10 χρόνια από την ζωή μου.

Νομιζω ότι σκέφτεσαι τα χειρότερα, δεν πιστεύω να συμβούν όλα αυτά. Αύριο που θα κάνεις χοριακή και θα πάρεις τηλ για τα αποτελέσματα ρώτα πότε θα σε ξαναδεί και πότε θα έχει ξεκάθαρη εικόνα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

12 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Νομιζω ότι σκέφτεσαι τα χειρότερα, δεν πιστεύω να συμβούν όλα αυτά. Αύριο που θα κάνεις χοριακή και θα πάρεις τηλ για τα αποτελέσματα ρώτα πότε θα σε ξαναδεί και πότε θα έχει ξεκάθαρη εικόνα

Σε ευχαριστώ πολύ για την θετική σου ενέργεια! Όντως το μυαλό μου πήγε στο χειρότερο αλλά όταν έχεις καει στον χυλό φυσάς κ το γιαούρτι!

Πήρα τα αποτελέσματα με  χοριακη 4282 μετά από 3 μέρες κ προγεστερονη 34,92 ng/mL, ο γιατρός είπε πως αυξάνεται σωστά, θα ξανακάνω πάλι εξέταση και Δευτέρα θα με δει στον υπέρηχο που θα έχει μεγαλώσει κι άλλο.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Alex@ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την θετική σου ενέργεια! Όντως το μυαλό μου πήγε στο χειρότερο αλλά όταν έχεις καει στον χυλό φυσάς κ το γιαούρτι!

Πήρα τα αποτελέσματα με  χοριακη 4282 μετά από 3 μέρες κ προγεστερονη 34,92 ng/mL, ο γιατρός είπε πως αυξάνεται σωστά, θα ξανακάνω πάλι εξέταση και Δευτέρα θα με δει στον υπέρηχο που θα έχει μεγαλώσει κι άλλο.

Άντε μπράβο, όλα να προχωράνε όμορφα. Περιμένουμε νέα σου 🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την θετική σου ενέργεια! Όντως το μυαλό μου πήγε στο χειρότερο αλλά όταν έχεις καει στον χυλό φυσάς κ το γιαούρτι!

Πήρα τα αποτελέσματα με  χοριακη 4282 μετά από 3 μέρες κ προγεστερονη 34,92 ng/mL, ο γιατρός είπε πως αυξάνεται σωστά, θα ξανακάνω πάλι εξέταση και Δευτέρα θα με δει στον υπέρηχο που θα έχει μεγαλώσει κι άλλο.

Μπράβο κορίτσι μου. Ήρεμα και ψύχραιμα, και όλα θα εξελιχθούν υπέροχα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Άντε μπράβο, όλα να προχωράνε όμορφα. Περιμένουμε νέα σου 🥰

Πήγα για 2η γνώμη, όντως είναι ψηλά ο σάκος,κοντα στο κέρας της μήτρας. Η γιατρός μου είπε θα πρέπει να το παρακολουθήσω υπερηχογραφικα κ έχει δει εγκυμοσύνες να ξεκινάνε έτσι κ να κατεβαίνει πιο χαμηλά ο σάκος. Θα πρέπει να κάνω σίγουρα την Δευτέρα υπέρηχο να δούμε πως πάει,  το πολύ έναν ακόμη υπέρηχο τη Τετάρτη, αν δεν έχει αλλάξει τίποτα θα πρέπει να τερματίσω την εγκυμοσύνη με μεθοτρεξατη.

7 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου. Ήρεμα και ψύχραιμα, και όλα θα εξελιχθούν υπέροχα. 

 

  • Καλή τύχη! 2
  • Ευχή 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Πήγα για 2η γνώμη, όντως είναι ψηλά ο σάκος,κοντα στο κέρας της μήτρας. Η γιατρός μου είπε θα πρέπει να το παρακολουθήσω υπερηχογραφικα κ έχει δει εγκυμοσύνες να ξεκινάνε έτσι κ να κατεβαίνει πιο χαμηλά ο σάκος. Θα πρέπει να κάνω σίγουρα την Δευτέρα υπέρηχο να δούμε πως πάει,  το πολύ έναν ακόμη υπέρηχο τη Τετάρτη, αν δεν έχει αλλάξει τίποτα θα πρέπει να τερματίσω την εγκυμοσύνη με μεθοτρεξατη.

 

Εύχομαι τόσο πολύ να δείτε μια ικανοποιητική εικόνα τη Δευτέρα! Δεν έχει τύχει να ακούσω κάτι σχετικό με σάκο ψηλά στη μήτρα, και απλά σκέφτομαι πόσο άγχος μας γεμίζει κάθε στάδιο αυτού του ταξιδιού. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Soho24 είπε:

Εύχομαι τόσο πολύ να δείτε μια ικανοποιητική εικόνα τη Δευτέρα! Δεν έχει τύχει να ακούσω κάτι σχετικό με σάκο ψηλά στη μήτρα, και απλά σκέφτομαι πόσο άγχος μας γεμίζει κάθε στάδιο αυτού του ταξιδιού. 

Η περίπτωση αυτή είναι η σπάνια περίπτωσης της σπάνιας εκτοπης κύησης, δηλ 98% είναι στην σάλπιγγα κ τα υπόλοιπα πάνε στο 2% τραχιλικη, ωοθηκικη κ.α, ε φαντάσου τώρα πως ο γιατρός μου είπε πως είναι η σπάνια περίπτωση του 2%. Ε τι να πω !! Τόσο γκαντεμιά πια!! 

Κορίτσια σας παραθέτω τις χοριακες μου να μου πείτε την γνώμη σας

7/8 1340

10/8 4282, PRG 34,92 ng/ml

11/8 6576, PRG 35,43 ng/mL

Όλες εγιναν στο ίδιο εργαστήριο την ίδια ώρα αιμοληψία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Alex@ είπε:

Η περίπτωση αυτή είναι η σπάνια περίπτωσης της σπάνιας εκτοπης κύησης, δηλ 98% είναι στην σάλπιγγα κ τα υπόλοιπα πάνε στο 2% τραχιλικη, ωοθηκικη κ.α, ε φαντάσου τώρα πως ο γιατρός μου είπε πως είναι η σπάνια περίπτωση του 2%. Ε τι να πω !! Τόσο γκαντεμιά πια!! 

Κορίτσια σας παραθέτω τις χοριακες μου να μου πείτε την γνώμη σας

7/8 1340

10/8 4282, PRG 34,92 ng/ml

11/8 6576, PRG 35,43 ng/mL

Όλες εγιναν στο ίδιο εργαστήριο την ίδια ώρα αιμοληψία.

Κανένα μαιευτήριο μεγάλο δεν έχει να πας κοντά σου εκεί οι γιατροί σίγουρα έχουν δει περισσότερες περιπτώσεις Κ θα σε διαφωτίσουν καλύτερα . Οι χοριακες σου είναι τέλειες αλλά τώρα σε μια τέτοια σπάνια περίπτωση δεν ξέρω αν δείχνει τίποτα η χοριακη για την έκβαση.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alex@ είπε:

Η περίπτωση αυτή είναι η σπάνια περίπτωσης της σπάνιας εκτοπης κύησης, δηλ 98% είναι στην σάλπιγγα κ τα υπόλοιπα πάνε στο 2% τραχιλικη, ωοθηκικη κ.α, ε φαντάσου τώρα πως ο γιατρός μου είπε πως είναι η σπάνια περίπτωση του 2%. Ε τι να πω !! Τόσο γκαντεμιά πια!! 

Κορίτσια σας παραθέτω τις χοριακες μου να μου πείτε την γνώμη σας

7/8 1340

10/8 4282, PRG 34,92 ng/ml

11/8 6576, PRG 35,43 ng/mL

Όλες εγιναν στο ίδιο εργαστήριο την ίδια ώρα αιμοληψία.

Οι χοριακές σου είναι πολύ καλές, ίσως πρέπει να ανεβεί η προγεστερονη αλλά θα το δει ο γιατρός αυτό. Τη Δευτέρα θα σου επιβεβαιώσει ότι όλα είναι πολύ καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Κανένα μαιευτήριο μεγάλο δεν έχει να πας κοντά σου εκεί οι γιατροί σίγουρα έχουν δει περισσότερες περιπτώσεις Κ θα σε διαφωτίσουν καλύτερα . Οι χοριακες σου είναι τέλειες αλλά τώρα σε μια τέτοια σπάνια περίπτωση δεν ξέρω αν δείχνει τίποτα η χοριακη για την έκβαση.. 

Ο γιατρός είναι ικανοποιημένος με τις χοριακές και με την προγεστερονη αφού είναι πάνω από 25 η τιμής της, μου είπε να πάω σήμερα σε έναν συνεργάτη του ο οποίος έχει 3d υπέρηχο κ εχει ειδίκευση στην εμβρυομητρικη, νομιζω ειναι κ στο παπαγεωργιου ο συγκεκριμένος,  θα με δουν είπε μαζί ώστε να ξέρουμε τι γίνεται κ σε ποια θέση είναι.

Είμαι Θεσσαλονίκη, θα δω τι θα μου πουν σήμερα και ανάλογα θα αποφασίσω να πάω στο εφημερευων νοσοκομείο καλύτερα.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση και την θετική σας ενέργεια!

πρίν από 37 λεπτά , Σποράκι είπε:

Οι χοριακές σου είναι πολύ καλές, ίσως πρέπει να ανεβεί η προγεστερονη αλλά θα το δει ο γιατρός αυτό. Τη Δευτέρα θα σου επιβεβαιώσει ότι όλα είναι πολύ καλά!

 

  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Σποράκι είπε:

Οι χοριακές σου είναι πολύ καλές, ίσως πρέπει να ανεβεί η προγεστερονη αλλά θα το δει ο γιατρός αυτό. Τη Δευτέρα θα σου επιβεβαιώσει ότι όλα είναι πολύ καλά!

Εμένα στη χοριακη μου την πρώτη η προγεστερονη είχε πέσει στο 14 και μου είπαν είναι οκ.. Έπαιρνα φουλ δόση βέβαια 🤔

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Εμένα στη χοριακη μου την πρώτη η προγεστερονη είχε πέσει στο 14 και μου είπαν είναι οκ.. Έπαιρνα φουλ δόση βέβαια 🤔

Προχώρησε καλά η εγκυμοσύνη;

Στη δική μου περίπτωση η ενδοκρινολόγος μου τότε είχε υποψιαστεί ότι δεν θα προχωρούσε το έμβρυο, όπως κι έγινε, απέβαλα... :-( 

Έχω συγκλονιστεί με την υπόθεση του κέντρου στα Χανιά...πόσα μπορούν να γίνουν! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Visit a vis είπε:

Προχώρησε καλά η εγκυμοσύνη;

Στη δική μου περίπτωση η ενδοκρινολόγος μου τότε είχε υποψιαστεί ότι δεν θα προχωρούσε το έμβρυο, όπως κι έγινε, απέβαλα... :-( 

Έχω συγκλονιστεί με την υπόθεση του κέντρου στα Χανιά...πόσα μπορούν να γίνουν! 

Ναι προχωράει κανονικά, είμαι στην 17η εβδομάδα. 

Όσο για την υπόθεση των Χανίων δεν έχω λόγια.. Ο Θεός να μας φυλάει. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια μόλις γύρισα από τους γιατρούς.

Δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά, έχω μια σπάνια περίπτωσης εμφύτευσης εντός ενδομητριου που λέγεται angular pregnacy, δεν υπάρχει ελληνικός όρος, δεν υπαρχει επαρκής βιβοιογραφια μου ειπε ο γιατρος καθως οι περιπτωσεις ειναι πολυ λιγες κ δεν υπαρχουν πληροφορίες. βρίσκεται στην γωνία του ενδομητρίου αντι στον πυθμένα, σε σημειο που η μητρα δεν εχει παχος. Θεωρείται η κύηση πολύ υψηλού κινδύνου.

Αν κ υπάρχουν γυναίκες που έφεραν σε πέρας την εγκυμοσύνη τους ελλοχεύουν πολλές επιπλοκές όπως 38% αποβολή στο 1 τρίμηνο, 15% ρήξη της μήτρας με κίνδυνο να χαθεί το έμβρυο, η μητρα κ η μητερα, πρόωρος τοκετός. Το 80% φτάνει σε γέννηση αλλά δεν γνωρίζουμε σε ποια εβδομάδα.

Με τον σύζυγό πήραμε την απόφαση να τερματίσουμε την εγκυμοσύνη καθώς θεωρούμε πως έχουμε λιγότερα να χάσουμε κ περισσότερα να κερδίσουμε στο μέλλον.  Θα γίνει με απορρόφηση την επόμενη βδομάδα.

Σας ευχαριστώ όλες για την στηριξη σας και την θετική σας ενέργεια!1❤️

  • Μου αρέσει 2
  • Δύναμη! 7
  • Λυπημένη/-ος 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...