Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Supergirl87 είπε:

      Είναι ο εξωσωματικός κ έχω εκεί τα έμβρυα.Αφού σκέφτομαι να τις κάνω κ να μην του πω τπτ εκεί μ έχει φτάσει αλλά δεν πρέπει να ξέρει κ αυτος..;

      Καλημέρα! Διάβασα τις απαντήσεις σου και για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε λίγο τραγικό το σου "κάνει καλό λίγη θρομβοφιλία". Καλύτερα άκου την αιματολόγο σου όπως σου είπαν και τα κορίτσια παραπάνω. Άλλωστε έκαστος στο είδος του, πχ ο δικός μου ο εξωσωματικός ούτε έκρινε ούτε παρενέβη στην αγωγή της αιματολόγου, απλά συμπορεύτηκε με αυτήν. Κι επειδή είναι μια πολύ σημαντική κίνηση η εμβρυομεταφορά που θέλει ηρεμία και ασφάλεια πριν προχωρήσεις ζύγισε το μέσα σου αν όντως θέλεις να προχωρήσεις μαζί του και αν τον εμπιστεύεσαι. Το οτι έχεις εκεί τα έμβρυα είναι το λιγότερο, μπορείς να τα μεταφέρεις αλλού αν θέλεις, οπότε γνώμη μου σκέψου το πολύ σοβαρά πως θέλεις να προχωρήσεις.

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, Linoula είπε:

Κοριτσια οι περισσότερες ίσως να μην με γνωρίζετε έγραφα παλιότερα εδώ για όλες μου τις ατυχίες. Κι η τελευταία μου ανάρτηση ήταν τα Χριστούγεννα οτι μετά από ακόμη μια παλινδρομη κύηση αποφασίσαμε να μην κάνουνε άλλη προσπάθεια. Αλλά το θαύμα έγινε και διανυω πια τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου με φυσιολογική σύλληψη. Ευχομαι καταρχήν συγχαρητήρια σε όλα τα κοριτσια που βρίσκονται σε εγκυμοσύνη μετά από τοσες προσπάθειες και απογοητεύσεις και σε όλες τις υπόλοιπες στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια κι Ευχομαι πολύ σύντομα να τα καταφέρουν. Και βέβαια τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο πάντα υπάρχει ελπίδα 

μπράβο σας , με το καλό να πάρετε αγκαλιά το μωράκι σας.  είμαι και εγώ σχετικά καινούργια στα cafe, και στις εξωσωματικές, ( παλιά στην ηλικία 😅 βέβαια) και αυτό μόνο δύναμη μου δίνει. μετά από τις άκαρπες προσπάθειες μας είναι ότι καλύτερο να διαβάζω τέτοιες εξελίξεις.  τελικά τα δύσκολα μπορούν να μείνουν πίσω και να έρθουν μπροστά μας οι χαρές, είσαι το παράδειγμα. Μεγάλο θαύμα !!!!!  ότι καλύτερο κοριτσάκι 🥰

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 hours ago, SunshineLover said:

 

4 μέρες μετα(δηλαδή 13η μέρα )πήγε 2500, οπότε νομίζω είναι καλά. Δεν είναι πολύ υψηλή για ένα έμβρυο;

Μην ανησυχείς, όλα καλά θα είναι, κ εμένα που έχω πάντα πολύ ψηλές χοριακες, 14η μέρα με 1 έμβρυο ήταν 4600

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Γεμησες τα μάτια μου δάκρυα με το μύνημα σου ...παναθεμα σε ....μπράβο κ πάλι μπράβο...είναι τόσο λίγο το μπράβο γιατί θυμάμαι τι πέρασες...θυμάμαι με τι πόνο ψυχής μας είχες γράψει αυτά τα λόγια τον Δεκέμβριο που πέρασε ότι πια για εσένα το θέμα μητρότητας τελειώνει εδώ...σου είχα γράψει τότε οτι ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή...να λοιπόν που η ζωή είχε άλλα σχέδια για εσένα...ένα τεράστιο συγχαρητήρια από τα βαθύ τις ψυχής μου...μια τελειωμένη κ φανταστική εγκυμοσύνη κορίτσι μου!!!

 

17 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Πωπω τι χαρά, πραγματικά η ελπίδα δεν σβήνει ποτέ. Όλα να σου πηγαίνουν όμορφα, με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου 🥰

 

3 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Τι όμορφες ιστορίες!!! 

Είναι θαύμα στο μεγαλύτερο μέρος του, επομένως ζήστε το και οι υπόλοιπες ας το περιμένουμε! 

Μας γεμίσατε αισιοδοξία. Καλές εγκυμοσύνες, κορίτσια!!!!

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ! Δεν θα πω υπομονή κι αισιοδοξία γιατί εγώ τίποτα από τα δυο δεν είχα. Θα ευχηθώ την μικρότερη ταλαιπωρία μέχρι να έρθουν τα μωράκια σας 

2 ώρες πρίν, LioPh79 είπε:

μπράβο σας , με το καλό να πάρετε αγκαλιά το μωράκι σας.  είμαι και εγώ σχετικά καινούργια στα cafe, και στις εξωσωματικές, ( παλιά στην ηλικία 😅 βέβαια) και αυτό μόνο δύναμη μου δίνει. μετά από τις άκαρπες προσπάθειες μας είναι ότι καλύτερο να διαβάζω τέτοιες εξελίξεις.  τελικά τα δύσκολα μπορούν να μείνουν πίσω και να έρθουν μπροστά μας οι χαρές, είσαι το παράδειγμα. Μεγάλο θαύμα !!!!!  ότι καλύτερο κοριτσάκι 🥰

Ευχαριστώ πολύ! Όλα να πάνε σε όλες!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Έκανα εξετάσεις ορμονολογικές! Κι τι δεν έχω;!🤣 τον πατέρα μου και την μάνα μου🤣😭 αντίσταση στην ινσουλίνη, χαμηλό ιώδιο, υψηλά ανδρογόνα, υψηλή προλακτίνη κτλ κτλ( τα άλλα δεν τα θυμάμαι, ααα!! Και θρομβοφιλία). Στο κέντρο που πήγαινα μέχρι τώρα δεν μου είχαν κάνει τίποτα. Την τελευταία φορά μου είπαν « εμείς ό,τι μπορούσαμε κάναμε, από εδώ και πέρα μόνο να προσπαθείτε μπορείτε. Η καινούρια γιατρός μου έδωσε να παίρνω μεριοφερτ, κάπως έτσι. Και μου είπε να κόψω τους υδατάνθρακες. Εγώ σε συνεννόηση με την διατροφολόγο, που είναι υπέρ, τους έκοψα. Αλλά ρε κορίτσια μόλις το παίρνω, μετά από καμία ώρα με πιάνει μια ναυτία, κρύος ιδρώτας και τρέμουλο. Παίζει κάνω υπογλυκαιμία από αυτό; Ή επειδή δεν τρωω υδατάνθρακες. Επίσης, παίρνω 2 χάπια 1000μλ δλδ σύνολο 2.000 μλ την μέρα! Μήπως είναι πολλα;; Έχει καμία σας εμπειρία;;;;; Μα ευχηθώ τέλειο μήνες εγκυμοσύνες στα κοριτσάκια με τις θετικές χοριακές 💜💚 οι υπόλοιπες καλό μας κουράγιο!!! ❤️❣️❣️❣️😘😘😘

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stef91 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Έκανα εξετάσεις ορμονολογικές! Κι τι δεν έχω;!🤣 τον πατέρα μου και την μάνα μου🤣😭 αντίσταση στην ινσουλίνη, χαμηλό ιώδιο, υψηλά ανδρογόνα, υψηλή προλακτίνη κτλ κτλ( τα άλλα δεν τα θυμάμαι, ααα!! Και θρομβοφιλία). Στο κέντρο που πήγαινα μέχρι τώρα δεν μου είχαν κάνει τίποτα. Την τελευταία φορά μου είπαν « εμείς ό,τι μπορούσαμε κάναμε, από εδώ και πέρα μόνο να προσπαθείτε μπορείτε. Η καινούρια γιατρός μου έδωσε να παίρνω μεριοφερτ, κάπως έτσι. Και μου είπε να κόψω τους υδατάνθρακες. Εγώ σε συνεννόηση με την διατροφολόγο, που είναι υπέρ, τους έκοψα. Αλλά ρε κορίτσια μόλις το παίρνω, μετά από καμία ώρα με πιάνει μια ναυτία, κρύος ιδρώτας και τρέμουλο. Παίζει κάνω υπογλυκαιμία από αυτό; Ή επειδή δεν τρωω υδατάνθρακες. Επίσης, παίρνω 2 χάπια 1000μλ δλδ σύνολο 2.000 μλ την μέρα! Μήπως είναι πολλα;; Έχει καμία σας εμπειρία;;;;; Μα ευχηθώ τέλειο μήνες εγκυμοσύνες στα κοριτσάκια με τις θετικές χοριακές 💜💚 οι υπόλοιπες καλό μας κουράγιο!!! ❤️❣️❣️❣️😘😘😘

Καλημέρα! Βρήκες μια άκρη οπότε θα βάλεις σειρά τώρα. Φαντάζομαι δεν εννοείς τη meriofert που είναι για διέγερση ωοθηκών αλλά το glucopha, για το οποίο δεν έχω προσωπική άποψη αλλά έχω ακούσει ότι έχει τέτοιες παρενέργειες, είναι δυνατό.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Stef91 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Έκανα εξετάσεις ορμονολογικές! Κι τι δεν έχω;!🤣 τον πατέρα μου και την μάνα μου🤣😭 αντίσταση στην ινσουλίνη, χαμηλό ιώδιο, υψηλά ανδρογόνα, υψηλή προλακτίνη κτλ κτλ( τα άλλα δεν τα θυμάμαι, ααα!! Και θρομβοφιλία). Στο κέντρο που πήγαινα μέχρι τώρα δεν μου είχαν κάνει τίποτα. Την τελευταία φορά μου είπαν « εμείς ό,τι μπορούσαμε κάναμε, από εδώ και πέρα μόνο να προσπαθείτε μπορείτε. Η καινούρια γιατρός μου έδωσε να παίρνω μεριοφερτ, κάπως έτσι. Και μου είπε να κόψω τους υδατάνθρακες. Εγώ σε συνεννόηση με την διατροφολόγο, που είναι υπέρ, τους έκοψα. Αλλά ρε κορίτσια μόλις το παίρνω, μετά από καμία ώρα με πιάνει μια ναυτία, κρύος ιδρώτας και τρέμουλο. Παίζει κάνω υπογλυκαιμία από αυτό; Ή επειδή δεν τρωω υδατάνθρακες. Επίσης, παίρνω 2 χάπια 1000μλ δλδ σύνολο 2.000 μλ την μέρα! Μήπως είναι πολλα;; Έχει καμία σας εμπειρία;;;;; Μα ευχηθώ τέλειο μήνες εγκυμοσύνες στα κοριτσάκια με τις θετικές χοριακές 💜💚 οι υπόλοιπες καλό μας κουράγιο!!! ❤️❣️❣️❣️😘😘😘

Καλημέρα! Όλα αυτά παραπέμπουν σε ΣΠΩ, η αντίσταση στην ινσουλίνη κ τα υψηλά ανδρογόνα. Έχεις πολυκυστικες;;

Επίσης θγια την προλακτινη θα σου πω ότι σε μικροβιολογικο μου είχαν πει ότι για να κάνω την εξέταση θέλει να πάω 2 ώρες μετά που ξύπνησα αλλιώς θα δείξει υψηλή τιμή.

Τα χάπια που λες δεν τα γνωρίζω αλλά επικοινωνησε με την γιατρό σου για τα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2023 at 7:09 ΜΜ, Alex@ είπε:

Ναι αν θες πες τι σου είπανε, αν είσαι και Θεσσαλονίκη ακόμη περισσότερο! 

Θα τους πω να αλλάξουν την έκθεση και ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Καλημέρα κορίτσι μου. Ξεκίνησα να σου γράφω κ ξαφνικά συνειδητοποίησα ότι τελικά είχες τα απίστευτα νέα με θετική χοριακή! Σωστά θυμάμαι ή λέω βλακείες?

Δεν σου χρειάζεται πια η πληροφορία και χαίρομαι πολύ γι'αυτό, αλλά για την ιστορία και για όποια άλλη κοπέλα τυχόν αντιμετωπίσει παρόμοιο ζήτημα, να πω ότι πήγα σήμερα το πρωί στον εοπυυ στη Θεσσαλονίκη και πήρα χωρίς πρόβλημα τα φάρμακα για 2η διέγερση, με έκθεση που βεβαίωνε ότι η μία βλαστοκύστη δεν κρίθηκε κατάλληλη για μεταφορά. 

Σου εύχομαι ολόψυχα ένα ήρεμο 9μηνο 🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Soho24 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Ξεκίνησα να σου γράφω κ ξαφνικά συνειδητοποίησα ότι τελικά είχες τα απίστευτα νέα με θετική χοριακή! Σωστά θυμάμαι ή λέω βλακείες?

Δεν σου χρειάζεται πια η πληροφορία και χαίρομαι πολύ γι'αυτό, αλλά για την ιστορία και για όποια άλλη κοπέλα τυχόν αντιμετωπίσει παρόμοιο ζήτημα, να πω ότι πήγα σήμερα το πρωί στον εοπυυ στη Θεσσαλονίκη και πήρα χωρίς πρόβλημα τα φάρμακα για 2η διέγερση, με έκθεση που βεβαίωνε ότι η μία βλαστοκύστη δεν κρίθηκε κατάλληλη για μεταφορά. 

Σου εύχομαι ολόψυχα ένα ήρεμο 9μηνο 🥰

Ναι σωστά θυμάσαι, δεν πειράζει όμως καλά έκανες κ μου είπες τι έγινε, μια θετική χοριακή δεν σημαίνει κάτι,  τουλαχιστον ετσι εμαθα απο τονπαρελθον, υπάρχει δρόμος μπροστά ακόμα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και καλη επιτυχία στην προσπάθεια σου!

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Ναι σωστά θυμάσαι, δεν πειράζει όμως καλά έκανες κ μου είπες τι έγινε, μια θετική χοριακή δεν σημαίνει κάτι,  τουλαχιστον ετσι εμαθα απο τονπαρελθον, υπάρχει δρόμος μπροστά ακόμα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και καλη επιτυχία στην προσπάθεια σου!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ 😃 Μόνο θετικές σκέψεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, μόλις γύρισα από τον γιατρό. Είδε σάκο αλλά λέει πως είναι ναι μεν στην μητρα αλλά κ πολύ κοντά στην δεξιά σάλπιγγα (η μόνη που εχω), δηλ πως βλέπει τον σάκο να είναι στην γωνίτσα να το πω πιο λαϊκά, κ μου είπε πως έχει μια πολύ μικρή υποψία για διαμεση κύηση που σημαίνει έκτοπη και αυτή!! Θεωρεί όμως πως 90% είναι ενδομητριο! Μια απόσταση, δεν θυμαμαι ποια, που μετρησε την βγάζει 0.95 ενώ κανονικά είναι από 1 εκατοστό κ πάνω, κ μου λέει πως είμαι στο όριο! 

επίσης μου απαγόρεψε να φύγω οπουδήποτε! Που εντάξει το καταλαβαίνω.

Σκέφτομαι να πάω στο νοσοκομείο για 2η γνώμη καθώς τέτοιες μέρες που να βρω 2ο γυναικολόγο να πάω!

 

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, μόλις γύρισα από τον γιατρό. Είδε σάκο αλλά λέει πως είναι ναι μεν στην μητρα αλλά κ πολύ κοντά στην δεξιά σάλπιγγα (η μόνη που εχω), δηλ πως βλέπει τον σάκο να είναι στην γωνίτσα να το πω πιο λαϊκά, κ μου είπε πως έχει μια πολύ μικρή υποψία για διαμεση κύηση που σημαίνει έκτοπη και αυτή!! Θεωρεί όμως πως 90% είναι ενδομητριο! Μια απόσταση, δεν θυμαμαι ποια, που μετρησε την βγάζει 0.95 ενώ κανονικά είναι από 1 εκατοστό κ πάνω, κ μου λέει πως είμαι στο όριο! 

επίσης μου απαγόρεψε να φύγω οπουδήποτε! Που εντάξει το καταλαβαίνω.

Σκέφτομαι να πάω στο νοσοκομείο για 2η γνώμη καθώς τέτοιες μέρες που να βρω 2ο γυναικολόγο να πάω!

 

Νομιζω πώς αφού είναι τόσο οριακά κανείς δεν θα έχει ξεκάθαρη άποψη. Πότε σου είπε ότι θα σε ξαναδεί; Θα φανεί στο επόμενο ραντεβού; Για να σου λέει ότι κατά 90% είναι όλα καλά έτσι θα είναι. Καταλαβαίνω την αγωνία σου, έτσι θα ήμουν και εγώ αλλά όπως φαίνεται ολα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σποράκι είπε:

Νομιζω πώς αφού είναι τόσο οριακά κανείς δεν θα έχει ξεκάθαρη άποψη. Πότε σου είπε ότι θα σε ξαναδεί; Θα φανεί στο επόμενο ραντεβού; Για να σου λέει ότι κατά 90% είναι όλα καλά έτσι θα είναι. Καταλαβαίνω την αγωνία σου, έτσι θα ήμουν και εγώ αλλά όπως φαίνεται ολα θα πάνε καλά.

Έχεις δίκιο αλλά σκέφτηκα μήπως  ο γιατρός μου έχει παλαιότερο υπέρηχο που δεν είναι τόσο ευαίσθητος με αποτέλεσμα να μην έχει ξεκάθαρη εικόνα. 

Μου είπε να επαναλάβω αύριο την χοριακη να δούμε πως ανεβαίνει, δεν μου είπε ποτέ θα με ξαναδεί. Αλλά με αγχωσε καθώς αυτή είναι περίεργη κατάσταση γιατί χάνεις κ την σάλπιγγα κ ένας μέρος της μήτρας, όπως αν δεν προλάβεις γίνεται ρήξη της μήτρας που είναι χειρότερο ενδεχόμενο αυτό!!

Βέβαια μέχρι να πάνε όλα καλά και να βεβαιωθώ θα έχω χάσει 10 χρόνια από την ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Alex@ είπε:

Έχεις δίκιο αλλά σκέφτηκα μήπως  ο γιατρός μου έχει παλαιότερο υπέρηχο που δεν είναι τόσο ευαίσθητος με αποτέλεσμα να μην έχει ξεκάθαρη εικόνα. 

Μου είπε να επαναλάβω αύριο την χοριακη να δούμε πως ανεβαίνει, δεν μου είπε ποτέ θα με ξαναδεί. Αλλά με αγχωσε καθώς αυτή είναι περίεργη κατάσταση γιατί χάνεις κ την σάλπιγγα κ ένας μέρος της μήτρας, όπως αν δεν προλάβεις γίνεται ρήξη της μήτρας που είναι χειρότερο ενδεχόμενο αυτό!!

Βέβαια μέχρι να πάνε όλα καλά και να βεβαιωθώ θα έχω χάσει 10 χρόνια από την ζωή μου.

Κορίτσι μου δεν έχω ιδέα για αυτήν την περίπτωση που περιγράφεις. Το μόνο που σου λέω με σιγουριά είναι να μην υποβάλεις τον εαυτό σου σε αυτό το μαρτύριο της αναμονής. Να επισκεφτείς και δεύτερο γυναικολόγο για υπέρηχο. Θεσσαλονίκη είσαι? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Neverstop είπε:

Κορίτσι μου δεν έχω ιδέα για αυτήν την περίπτωση που περιγράφεις. Το μόνο που σου λέω με σιγουριά είναι να μην υποβάλεις τον εαυτό σου σε αυτό το μαρτύριο της αναμονής. Να επισκεφτείς και δεύτερο γυναικολόγο για υπέρηχο. Θεσσαλονίκη είσαι? 

 Ναι Θεσσαλονίκη είμαι, θα προσπαθήσω να βρω να πάρω κ 2η γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Alex@ είπε:

 Ναι Θεσσαλονίκη είμαι, θα προσπαθήσω να βρω να πάρω κ 2η γνώμη.

Είναι λίγο ζόρικη η περίοδος λόγω αδειών, κι ο δικός μου λείπει, αλλά σίγουρα θα βρεις κάποιον. Πάντως κι ο πρώτος σου είπε κατά 90% όλα καλά οπότε προφανώς πρόκειται για false alarm. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...