Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Όχι δεν δοκιμάσει..σήμερα που το είπα στον γιατρό μου, για φυσικό (όχι τροποποιημένο) μου είπε ότι από τη στιγμή που παίρνουμε ωάρια με τις ορμόνες, δεν έχει νόημα να πηγαίνω μήνα μήνα και να ταλαιπωρούμε και με την μέθη και την ωοληψια και επίσης ότι δεν αποδίδουν και τόσο τα ωάρια στο φυσικό κυκλο. 
επισης δεν μένω στην Αθήνα. 
Εκείνος προτείνει να πάμε άλλη μια ή δυο φορές με ορμόνες και να κάνουμε προεμφυτευτικο ελεγχο. 
δεν ξέρω.. είμαι πολύ μπερδεμένη..

Τι λετε;; 

Επίσης να σας πω ότι στην προηγούμενη αποτυχημένη προσπάθεια, πηγα να παρω 2η γνώμη και εκείνος μου είπε ότι θα έκανε το ίδιο με τον γιατρό μου. 
Να παω να παρω και 3η γνώμη; 
και αν ναι, σε ποιον; 

Το ότι δεν μένεις Αθήνα όντως δεν βολεύει για φυσικό. Επίσης το ότι σε πιάνουν οι ενέσεις είναι καλό αλλά γιατί είχατε μόνο δυο έμβρυα; Φταίει το σπερμα; Το ότι δεν αποδίδουν τα ωαρια στον φυσικό πρώτη φορά το ακούω. Με τον προεμφυτευτικο θα δείτε τι γίνεται με τα έμβρυα αλλά δεν σε συμφέρει να στείλεις 2-3, καλό είναι να έχεις πάνω από 5 και για οικονομικούς λόγους και για να έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις υγιές έμβρυο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

11 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Όχι δεν δοκιμάσει..σήμερα που το είπα στον γιατρό μου, για φυσικό (όχι τροποποιημένο) μου είπε ότι από τη στιγμή που παίρνουμε ωάρια με τις ορμόνες, δεν έχει νόημα να πηγαίνω μήνα μήνα και να ταλαιπωρούμε και με την μέθη και την ωοληψια και επίσης ότι δεν αποδίδουν και τόσο τα ωάρια στο φυσικό κυκλο. 
επισης δεν μένω στην Αθήνα. 
Εκείνος προτείνει να πάμε άλλη μια ή δυο φορές με ορμόνες και να κάνουμε προεμφυτευτικο ελεγχο. 
δεν ξέρω.. είμαι πολύ μπερδεμένη..

Τι λετε;; 

Επίσης να σας πω ότι στην προηγούμενη αποτυχημένη προσπάθεια, πηγα να παρω 2η γνώμη και εκείνος μου είπε ότι θα έκανε το ίδιο με τον γιατρό μου. 
Να παω να παρω και 3η γνώμη; 
και αν ναι, σε ποιον; 

Κορίτσι μου καταρχάς λυπάμαι πολύ για την έκβαση της προσπάθειας σου, σου εύχομαι ολόψυχα ψυχική δύναμη, πείσμα κ υπομονή για να προχωρήσεις σύντομα στη νέα επιτυχημένη σου προσπάθεια. Όλες εδώ μέσα με την ελπίδα προχωράμε κ αυτή μας δίνει καύσιμο !!!! 

Ο γιατρός ίσως δε προτιμάει τους φυσικούς γιατί έχουν πάντα το ρίσκο του άδειου ωοθηλακιου ή να μην το προλάβουν πριν την ωοληψια. Όσον αφορά όμως τη δυναμική τους εγώ ξέρω ότι συνήθως αυτά τα ωάρια είναι αρκετα δυνατά .... Επίσης ο φυσικός έχει στενή υπερηχογραφικά παρακολούθηση κ αν μένεις μακριά σίγουρα δυσκολεύει το πράγμα. Εγώ μια φορά έκανα φυσικό, αμέσως μετά από μήνα διέγερσης κ αποτυχημένης ετ κ πήρα ένα ωάριο που έγινε εμβρυο 3 ημερών 8 διαιρέσεων grade 1 που καταψυξαμε. 

Όσο για τα φάρμακα, εγώ έκανα 5 φουλ διεγέρσεις σε 14 μήνες κ οργανικά δεν έπαθα κάτι σύμφωνα με τις εξετάσεις μου. Βέβαια η δική μου περίπτωση δεν είναι αντίστοιχη με εσένα γιατί εγώ ήμουνα φτωχή ανταποκρίτρια κ φαντάσου στη τελευταία διέγερση με φουλ φάρμακα δεν πήρα τελικά ούτε ένα ωάριο. 

Για μένα αν βγάζεις ωάρια στις διεγέρσεις τότε ξαναδοκιμάσε. Άσε ένα τρίμηνο τετράμηνο να καλμάρει ο οργανισμός βιολογικά από τις ορμόνες, να ηρεμήσεις ψυχολογικά κ μετά βουυυυυυυρ με δύναμη ελπίδα κ τσαμπούκα να πάρεις τα εμβρυακια σου. Όσο για τον προεμφυτευτικο αν καταφέρεις να μαζέψεις 4-5 καντον γιατί η ετ με υγιές έμβρυο σου δίνει μια μεγαλύτερη ασφάλεια κ πιθανότητες επιτυχίας ! 

Ίσως για τώρα όμως κάνε ένα διάλειμμα ... Δε χρειάζεται να τα αποφασίσεις όλα αυτά αυτή τη δύσκολη στιγμή. Γύρνα στο νησί το όμορφο, ηρέμησε,  κανε τις βουτιές σου, πιες τα κοκτέιλ σου, απόλαυσε το καλοκαίρι κ από Σεπτέμβρη τα ξαναβαζεις κάτω κ παίρνεις τότε ψύχραιμα τις αποφάσεις σου όχι τώρα εν βρασμώ ....❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τώρα τα είδα....εύχομαι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή! Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια να μου πει στο Γένεσις έχουν πολύ αναμονή? Δηλαδή να περιμένεις και έξι ώρες μετά τι ραντεβού για την ωοληψια? Αν ξέρει καποα και θέλει ας μου πει...και σε πμ αν δε θέλει εδώ....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lilika1234 είπε:

Καλημέρα! Τώρα τα είδα....εύχομαι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή! Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια να μου πει στο Γένεσις έχουν πολύ αναμονή? Δηλαδή να περιμένεις και έξι ώρες μετά τι ραντεβού για την ωοληψια? Αν ξέρει καποα και θέλει ας μου πει...και σε πμ αν δε θέλει εδώ....

Καλησπέρα. Στους υπερήχους δεν έχει πολύ αναμονή, εγώ που πάω πρωί με παίρνουν σχεδόν αμέσως, στα δύσκολα θα περιμένω μισή - μια ώρα. Στις ωοληψιες είναι ανάλογα τη μέρα, κάποιες φορές μπαίνω αμέσως άλλες θέλει υπομονή. Χοντρικά 1-3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Lilika1234 είπε:

Καλημέρα! Τώρα τα είδα....εύχομαι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή! Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια να μου πει στο Γένεσις έχουν πολύ αναμονή? Δηλαδή να περιμένεις και έξι ώρες μετά τι ραντεβού για την ωοληψια? Αν ξέρει καποα και θέλει ας μου πει...και σε πμ αν δε θέλει εδώ....

Αναλογα με ποιον γιατρό είσαι.. Σε υστεροσκοπησεις που έκανα στην πρωτη περιμενα 2,5 ώρες, στη δευτερη μπήκα τουαλέτα να αλλάξω και με φώναζαν να παω.. Στην ετ επίσης δεν άργησαν πολυ.. Επίσης εξαρτάται και από την μερα.. Συνήθως Δευτέρα και Παρασκευή είναι φουλ τα πραγματα.. Γενικά θέλει υπομονή και χρόνο είναι η αλήθεια.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lotos είπε:

Κορίτσια ,καλησπέρα...ήθελα να ρωτήσω.. επιτρέπεται η μετακίνηση μετά την ετ ?αν το ταξίδι είναι για παράδειγμα  3 ώρες οδικώς (ως συνοδηγός ββ)

Απ' όσο ξέρω ναι μια χαρά επιτρέπεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Μια φιλη δυστυχώς θα μπει στο δρομο της εξωσωματικής και επειδη τα οικονομικα της δεν της το επιτρέπουν ενδιαφέρεται για το Έλενα...Εγω δε γνωρίζω καθόλου. Μπορει να με ενημερωσει καποια για γιατρό,επιτυχιες και τροπο που δουλευουν;


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lotos είπε:

Κορίτσια ,καλησπέρα...ήθελα να ρωτήσω.. επιτρέπεται η μετακίνηση μετά την ετ ?αν το ταξίδι είναι για παράδειγμα  3 ώρες οδικώς (ως συνοδηγός ββ)

Ναι επιτρέπεται αλλά καλό θα ήτανε  στην μια με μιάμιση ώρα να σταματήσετε και να κατέβεις να κάνεις καμιά βόλτα. Το έχω ακούσει από γυναικολόγο που ανεβάζει συμβουλές για εγκυμοσύνη. Ρώτα τον γιατρό σου βέβαια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 25 λεπτά , Alex@ είπε:

Ναι επιτρέπεται αλλά καλό θα ήτανε  στην μια με μιάμιση ώρα να σταματήσετε και να κατέβεις να κάνεις καμιά βόλτα. Το έχω ακούσει από γυναικολόγο που ανεβάζει συμβουλές για εγκυμοσύνη. Ρώτα τον γιατρό σου βέβαια!

Οοκ θα ρωτήσω...είναι ένα τρίωρο περίπου ...η βόλτα για την αιμάτωση να φανταστώ ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Lotos είπε:

Οοκ θα ρωτήσω...είναι ένα τρίωρο περίπου ...η βόλτα για την αιμάτωση να φανταστώ ;

Εγώ 2φορες έχω κάνει εμβρυομεταφορα και τις 2 αμέσως μετά επέστρεψα στον τόπο κατοικίας μου που ναι 2,5ωρες από Αθήνα.. Χωρίς στάση για να φτάσω να ξεκουραστώ μια κ καλη..ο γιατρός μου χε πει ότι μπορώ να επιστρέψω σπιτι την ίδια μέρα..

Κάνε μια ερωτησουλα, νασαι σίγουρη γτ ο καθένας μπορεί για τους δικους του λόγους να προτείνει ή να προτιμα  κάτι άλλο

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2023 at 3:11 ΠΜ, Σποράκι είπε:

Το ότι δεν μένεις Αθήνα όντως δεν βολεύει για φυσικό. Επίσης το ότι σε πιάνουν οι ενέσεις είναι καλό αλλά γιατί είχατε μόνο δυο έμβρυα; Φταίει το σπερμα; Το ότι δεν αποδίδουν τα ωαρια στον φυσικό πρώτη φορά το ακούω. Με τον προεμφυτευτικο θα δείτε τι γίνεται με τα έμβρυα αλλά δεν σε συμφέρει να στείλεις 2-3, καλό είναι να έχεις πάνω από 5 και για οικονομικούς λόγους και για να έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις υγιές έμβρυο.

Σκεφτομαι μήπως με παρακολουθούσε κάποιος στη λημνο ως προς την ωορρηξία και όταν θα είναι η ώρα να έρθω στην Αθήνα για ωοληψια. Κανεις πάλι ovitrelle στον φυσικό; 
Με το σπερμα εχουμε θέμα ως προς τη μορφολογία κυρίως. Τώρα δεν ξέρω αν φταίνε και τα ωάρια μου. Δλδ κατά ποσο είναι ποιοτικά. Οι ορμονικές μου είναι πολύ καλές και είμαι 36. Και στις 3 διεγέρσεις στα 2 έμβρυα φτάνουμε.

Το κόστος του προεμφυτευτικου δεν είναι ανά βρέφος; 
επισης μου είπαν ότι γίνεται σε φρέσκα έμβρυα και όχι να έχουν καταψυχθεί. 

19 ώρες πρίν, Lela79 είπε:

Κορίτσι μου καταρχάς λυπάμαι πολύ για την έκβαση της προσπάθειας σου, σου εύχομαι ολόψυχα ψυχική δύναμη, πείσμα κ υπομονή για να προχωρήσεις σύντομα στη νέα επιτυχημένη σου προσπάθεια. Όλες εδώ μέσα με την ελπίδα προχωράμε κ αυτή μας δίνει καύσιμο !!!! 

Ο γιατρός ίσως δε προτιμάει τους φυσικούς γιατί έχουν πάντα το ρίσκο του άδειου ωοθηλακιου ή να μην το προλάβουν πριν την ωοληψια. Όσον αφορά όμως τη δυναμική τους εγώ ξέρω ότι συνήθως αυτά τα ωάρια είναι αρκετα δυνατά .... Επίσης ο φυσικός έχει στενή υπερηχογραφικά παρακολούθηση κ αν μένεις μακριά σίγουρα δυσκολεύει το πράγμα. Εγώ μια φορά έκανα φυσικό, αμέσως μετά από μήνα διέγερσης κ αποτυχημένης ετ κ πήρα ένα ωάριο που έγινε εμβρυο 3 ημερών 8 διαιρέσεων grade 1 που καταψυξαμε. 

Όσο για τα φάρμακα, εγώ έκανα 5 φουλ διεγέρσεις σε 14 μήνες κ οργανικά δεν έπαθα κάτι σύμφωνα με τις εξετάσεις μου. Βέβαια η δική μου περίπτωση δεν είναι αντίστοιχη με εσένα γιατί εγώ ήμουνα φτωχή ανταποκρίτρια κ φαντάσου στη τελευταία διέγερση με φουλ φάρμακα δεν πήρα τελικά ούτε ένα ωάριο. 

Για μένα αν βγάζεις ωάρια στις διεγέρσεις τότε ξαναδοκιμάσε. Άσε ένα τρίμηνο τετράμηνο να καλμάρει ο οργανισμός βιολογικά από τις ορμόνες, να ηρεμήσεις ψυχολογικά κ μετά βουυυυυυυρ με δύναμη ελπίδα κ τσαμπούκα να πάρεις τα εμβρυακια σου. Όσο για τον προεμφυτευτικο αν καταφέρεις να μαζέψεις 4-5 καντον γιατί η ετ με υγιές έμβρυο σου δίνει μια μεγαλύτερη ασφάλεια κ πιθανότητες επιτυχίας ! 

Ίσως για τώρα όμως κάνε ένα διάλειμμα ... Δε χρειάζεται να τα αποφασίσεις όλα αυτά αυτή τη δύσκολη στιγμή. Γύρνα στο νησί το όμορφο, ηρέμησε,  κανε τις βουτιές σου, πιες τα κοκτέιλ σου, απόλαυσε το καλοκαίρι κ από Σεπτέμβρη τα ξαναβαζεις κάτω κ παίρνεις τότε ψύχραιμα τις αποφάσεις σου όχι τώρα εν βρασμώ ....❤️

Σ ευχαριστω πολύ για το μήνυμα σου και για το μοίρασμα. 
η αλήθεια είναι ότι ήμουν πολύ θολωμένη αλλα αρχίζω λίγο να συνέρχομαι και να σκεφτομαι πιο καθαρά..είναι νωπό ακόμα και πιθανον δεν τα βλέπω τα πράγματα στη πραγματική τους διάσταση. 
Τωρα ναι ώρα για ένα διάλειμμα για λιγη ξεκούραση και χαλάρωση. 
καλη συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου ❤️

  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Σκεφτομαι μήπως με παρακολουθούσε κάποιος στη λημνο ως προς την ωορρηξία και όταν θα είναι η ώρα να έρθω στην Αθήνα για ωοληψια. Κανεις πάλι ovitrelle στον φυσικό; 
Με το σπερμα εχουμε θέμα ως προς τη μορφολογία κυρίως. Τώρα δεν ξέρω αν φταίνε και τα ωάρια μου. Δλδ κατά ποσο είναι ποιοτικά. Οι ορμονικές μου είναι πολύ καλές και είμαι 36. Και στις 3 διεγέρσεις στα 2 έμβρυα φτάνουμε.

Το κόστος του προεμφυτευτικου δεν είναι ανά βρέφος; 
επισης μου είπαν ότι γίνεται σε φρέσκα έμβρυα και όχι να έχουν καταψυχθεί. 

Σ ευχαριστω πολύ για το μήνυμα σου και για το μοίρασμα. 
η αλήθεια είναι ότι ήμουν πολύ θολωμένη αλλα αρχίζω λίγο να συνέρχομαι και να σκεφτομαι πιο καθαρά..είναι νωπό ακόμα και πιθανον δεν τα βλέπω τα πράγματα στη πραγματική τους διάσταση. 
Τωρα ναι ώρα για ένα διάλειμμα για λιγη ξεκούραση και χαλάρωση. 
καλη συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου ❤️

Προεμφυτευτικος γίνεται και σε κατεψυγμένα, επιβαρύνονται όμως τη διαδικασία απόψυξη και ψύξη ξανά. Εκτός από το κοστος του κάθε εμβρύου πληρώνεις κάθε φορά και τη βιοψία (αν το γράφω σωστά) όποτε καλύτερα να γίνει σε όλα μαζί για να πληρώσει μια φορά μόνο. Φυσικά θα στα πει και ο γιατρός αυτά, γιατί από κέντρο σε κέντρο αλλάζουν λίγο. Ovittelle κανείς κανονικά και στον φυσικό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Είμαι στις 8 μέρες από την εμβρυομεταφορα βλαστοκυστεων και τώρα στα 40 μου και μετά από τόσες εμβρυομεταφορες αποφάσισα να κάνω τεστ πρωιμης ανιχνευσης και βγήκε θετικό (ελπίζω να το έκανα σωστα)... πήρα μια ανάσα και λέω οκ πάμε.για χοριακη αύριο και βλέπουμε! Ε μετά από ένα δίωρο στη δουλειά μου ήρθε αίμα κανονικα... έφυγα με χίλιες δικαιολογίες, πήγα έκανα χοριακη και όσο μπορώ με το μικρό ταλιμπαν μου παρέα ξάπλωσα και αναμένω τα αποτελέσματα σε αναμμενα καρβουνα!

  • Ευχή 11
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...