Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

18 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Πω πω έχω πάθει σοκ. Έχω πάθει ρήξη ωχρού σωματίου και με άλλαξαν 2 φορές νοσοκομείο έχω να πω. 

Εγώ πήγα στο Έλενα για είδα αίμα, στο Έλενα με κορόιδεψαν για το πώς ξέρω ότι είναι γυναικολογικό και ενώ τους είπα ότι είδα αίμα, μου είπαν να πάω σε άλλο εφημερεύον που είχε χειρουργό για σκωληκοειδίτιδα και με έδιωξαν να πάω με τα πόδια!!!! νοσηλεύτηκα στο αλλο νοσοκομείο για 2 μέρες, έγινα χειρότερα, εμετούς, τρομερό πόνο, πυρετό και εκεί δεν είχαν γυναικολόγο και έκανα διακομιδή για το Αλεξάνδρα και τελικά όλη μου η κοιλιά με υγρό και ανέβηκε όλο στο στομάχι, έκατσα 4 μέρες να δουν εάν το απορροφάει ο οργανισμός ή πάμε για λαπαροσκόπηση για να τραβήξουν το υγρό. Δηλαδή θεώρησα ότι αυτό που έπαθα ήταν το χειρότερο σενάριο αλλά εσείς χειρουργηθηκατε. Έχω πάθει σοκ πραγματικά!!! Εγώ ήμουν τυχερή γιατί έπεσα σε καλούς χειρουργούς και τους έλεγα είναι γυναικολογικό σίγουρα, αλλά ούτε αυτοί έβλεπαν τίποτα, στο Αλεξάνδρα με το που έφτασα , ο γιατρός στα επείγοντα το κατάλαβε απευθείας! Κορίτσια, θυμάμαι αλήθεια να ακούω να σκάει, έκανε σαν μπαλόνια. Κλατσ. Και λέω τι ήταν αυτό και έβαλα το χέρι μου προς την στην δεξιά ωοθήκη. μετά ξεκίνησαν κάθε ώρα και χειρότερα. (Δούλευα 12 Ώρο εκείνη την ημέρα)

 

Υδροσαλπιγα ότι έχεις το είδες με σαλπιγογραφια;; Είσαι τυχερή που έπιασες με την μία. Λοιπόν, προτείνω να περιμένεις μέχρι την αυχενική, να πας στον καλύτερο εμβρυολογο για να σου πει με σιγουριά μαζί με τον δικό σου γιατρό, σε ποιο να κάνετε αφαίρεση. Καλά τα ψέματα στην αυχενική είναι απλός η πρώτη εικόνα. Βασική μεν αλλά τα τελικά αποτελέσματα βγαίνουν μετά την β επιπέδου. Εκτός εάν κάνετε την εξέταση που μοιάζει με την αμνιοπαρακέντηση. Δεν θυμάμαι πως λέγεται.

Η υδροσαλπιγγα φάνηκε στο τελευταίο χειρουργειο που εκανα το 2017 και φαίνεται και κανονικα με κάθε κολπικο υπέρηχο.είναι τεράστια κ γενικά η κοιλιά μέσα φαίνεται έχει  συμφυσεις  από τις λαπαροτομιες.και φυσικά έχω κάνει σαλπιγγογραφια και φαίνεται καθαρά κ εκεί.απλά μίλησα με το γιατρό μου κ μου είπε αν θελουμε να ρισκάρουμε να μη μπω για επέμβαση γιατί θα ήταν πολύ δύσκολη με τόσες συμφυσεις κ θέματα που έχει η κοιλιά μπορεί να υπάρχουν κ επιπλοκές.κ έτσι κάναμε μου έκανε μαζί με την ωοληψια αναρρόφηση της υδροσαλπιγγας και σε 5 μέρες βάλαμε τις βλαστοκυστες κ πέτυχε γιατί ακόμα δεν είχε προβάλει να βγάλει υγρό η σαλπιγγα.εγώ δε το πίστευα ότι θα πετύχει αλήθεια.δε ξέρω ήταν ο μόνος γιατρός ανάμεσα σε τόσους που με έχουν δει αυτά τα χρόνια που είπε κάτι διαφορετικό.γιατί επισης αν εκανα επέμβαση κόστιζε 4-6.000€  συν μετά από κανα μήνα να ξεκινούσα θεραπεία εξωσωματικής αλλά 6.500€ που δώσαμε.άρα από κάθε πλευρά βγήκαμε κάπως κερδισμένοι.απλά τώρα είμαστε νε τρία στη κοίλη κ έχουμε αυτό το θέμα.συγγνώμη για τα πολλά λόγια 😊

6 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Λογικά έτσι θα γίνεται! Εύχομαι πραγματικά να είναι όσο πιο ανώδυνη γίνεται η διαδικασία. Και σωματικά και ψυχολογικά! 

❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 22/6/2023 at 12:13 ΠΜ, Nephele78 είπε:

@Stef91

Μια χαρα ειναι 70% Ενταξει τελειο. Ειναι πανω σπο 90 σλλα κ με 70 δε σημαινει οτι δε θα πετυχει.. 

Ελλη μου κ εγω το ιδια ,θυμάσαι ;στα λεγα..να χαιρεσαι τη μπεμπουλα σου 

Γεια σου Νεφέλη μου 

Πώς δε θυμάμαι

Τι περάσαμε ....

Μια χαρά είναι η Κουκλα μου εσένα τα μωράκια σου;;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nicool είπε:

Καλημέρα σε όλες! Ήμουν μέλος στο φόρουμ πριν 3 χρονια που έκανα την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής η οποία μας έδωσε 4 εμβρυακια…τα πρώτα δυο τα βαλαμε τότε κ έχουμε ένα κοριτσάκι 3 χρόνων…σήμερα έχουμε εμβρυομεταφορα των άλλων δυο για να δούμε μήπως καταφέρουμε κ αδερφάκι…η αλήθεια είναι ότι έχω παραπάνω άγχος απ ότι πριν 3 χρονια που ήμουνα  πιο μικρούλα κ πήγαινα λίγο τρέχοντας στο λιβάδι με ξεπλεκες κοτσίδες 😂τις ευχές μου σε όλες για πετυχημένες διεγέρσεις γερά εμβρυακια και μεγάλες χοριακες με τέλειομήνες  εγκυμοσυνες ❤️

Καλησπέρα!! Μάλλον ήμαστε μαζί στην πρωτη προσπαθεια και απι ότι βλεπω τώρα και στη δεύτερη!!! 

Σου ευχομαι καλη επιτυχία!! Να έρθει το αδερφάκι!! 

Απ'τις πρωτες 2 βλαστοκυστες έχω την κόρη μου, 3ετων.. Και την προηγουμενη Δευτέρα έκανα εμβρυομεταφορα. Από τα 2 που ξεπαγωσαμε βαλαμε το 1..το αλλο το αφήσαμε με σκοπό να καταψυχθει παλι , αλλά δεν εξελίχθηκε καλά οπότε χάθηκε..την Παρασκευή έχω χοριακη.. 

Κάθομαι και συγκρίνω τι ένιωθα τότε κ τώρα και με τρώει το άγχος ή η απογοήτευση..θετική σκέψη δεν υπάρχει! 

Πιστευω και την 1η φορά αγωνιουσαμε αλλά τα έχουμε ξέχασει με όλα τα καλά που μας ήρθαν μετά.. 

Καλη επιτυχία στη μεταφορά σου, καλη δυναμη και υπομονή για τις μέρες της αναμονής ( ακόμη πιο δυσκολες με ένα 3χρονο στο σπίτι)  και μια θετική χοριακη!!! 

 

  • Καλή τύχη! 6
  • Ευχή 3

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες!

Καλή δύναμη κορίτσια..και σε όσες δεν έχετε ακόμη μωράκι και σε όσες παλεύετε για δεύτερο.. 

Η αλήθεια είναι πάντα υπάρχει άγχος σε τέτοιες διαδικασίες.

  • Μου αρέσει 5

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Καλησπέρα!! Μάλλον ήμαστε μαζί στην πρωτη προσπαθεια και απι ότι βλεπω τώρα και στη δεύτερη!!! 

Σου ευχομαι καλη επιτυχία!! Να έρθει το αδερφάκι!! 

Απ'τις πρωτες 2 βλαστοκυστες έχω την κόρη μου, 3ετων.. Και την προηγουμενη Δευτέρα έκανα εμβρυομεταφορα. Από τα 2 που ξεπαγωσαμε βαλαμε το 1..το αλλο το αφήσαμε με σκοπό να καταψυχθει παλι , αλλά δεν εξελίχθηκε καλά οπότε χάθηκε..την Παρασκευή έχω χοριακη.. 

Κάθομαι και συγκρίνω τι ένιωθα τότε κ τώρα και με τρώει το άγχος ή η απογοήτευση..θετική σκέψη δεν υπάρχει! 

Πιστευω και την 1η φορά αγωνιουσαμε αλλά τα έχουμε ξέχασει με όλα τα καλά που μας ήρθαν μετά.. 

Καλη επιτυχία στη μεταφορά σου, καλη δυναμη και υπομονή για τις μέρες της αναμονής ( ακόμη πιο δυσκολες με ένα 3χρονο στο σπίτι)  και μια θετική χοριακη!!! 

 

Καλή επιτυχία και σε εσενα κορίτσι μου! Να χαίρεσαι τη μικρή σου! Αχ ασε αυτή η σύγκριση και η αλήθεια είναι ότι δεν θυμαμαι κ πολλά από την πρώτη φορά μόνο στην πρώτη χοριακη που είχα ψοφήσει να Κλαιω από ανακούφιση, με είχε φάει το άγχος…τώρα είμαι πολύ συγκρατημένη σε βαθμό που εκνευρίζω τον άντρα μου που είναι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλα 🤦🏽‍♀️ Σίγουρα το τρίχρονο στο σπίτι δεν βοηθάει ειδικά τώρα καλοκαίρι που θέλουνε βόλτες συνέχεια..ευτυχώς θα βάζουν ένα χέρι μπαμπάς, παππούς κλπ…Σου είπανε αν επιτρέπεται θάλασσα; Μου είπε η μαια αν μπορώ να το αποφύγω αλλιώς να αλλάζω μαγιό κατευθείαν φαντάζομαι για φόβο μικροβίων…


qhpZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Nicool είπε:

Καλή επιτυχία και σε εσενα κορίτσι μου! Να χαίρεσαι τη μικρή σου! Αχ ασε αυτή η σύγκριση και η αλήθεια είναι ότι δεν θυμαμαι κ πολλά από την πρώτη φορά μόνο στην πρώτη χοριακη που είχα ψοφήσει να Κλαιω από ανακούφιση, με είχε φάει το άγχος…τώρα είμαι πολύ συγκρατημένη σε βαθμό που εκνευρίζω τον άντρα μου που είναι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλα 🤦🏽‍♀️ Σίγουρα το τρίχρονο στο σπίτι δεν βοηθάει ειδικά τώρα καλοκαίρι που θέλουνε βόλτες συνέχεια..ευτυχώς θα βάζουν ένα χέρι μπαμπάς, παππούς κλπ…Σου είπανε αν επιτρέπεται θάλασσα; Μου είπε η μαια αν μπορώ να το αποφύγω αλλιώς να αλλάζω μαγιό κατευθείαν φαντάζομαι για φόβο μικροβίων…

Δεν ξέρω αν τα παιδακια έχουν ένστικτο, η δική μου πάντως έχει κολλήσει περισσοτερο μαζί μου.. Πάντα την κοιμιζαμε εναλλάξ με τον άντρα μου κ 2μερες μετά τη μεταφορά θέλει μόνο εμένα κ κλαίει γοερά όταν την παει ο πατέρας της για υπνο.. Της είπα βέβαια ότι με πονάει η μέση μου κ αγκαλιτσα μπορώ μόνο στον καναπέ κ ίσως αυτό την κάνει να νιώθει ότι κάτι έχει αλλάξει! 

Στην μεταφορά της κόρης μου, ο γιατρός μου ήταν πιο χαλαρός δηλ 3μερες προσοχη και μετά επιστροφή στην καθημερινότητα.. Αυτή τη φορά η μαια μου πε όχι θάλασσα όχι ηλιοθεραπεία εννοείται όχι επαφές όχι πίεση στην τουαλέτα , αποφυγή καταστάσεων που με στρεσαρουν!! 

Ακόμη δεν την έχω ζηλέψει τη θάλασσα, ίσως λόγω άγχους για το αποτέλεσμα..αργότερα δεν ξέρω.. Μακάρι να πετυχει κ αυτή η φορά και ας μη βρεξω ουτε τα πόδια μου 😁

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2023 at 1:30 ΜΜ, Alexiiia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!πηγε καλή η κοπέλα;φοβάμαι ότι μπορεί να χασω τα αλλά δυο.είναι όλα σε ξεχωριστούς σάκους.

Ναι πήγε μια χαρά! Καταλαβαίνω την ανησυχία σου και είναι απόλυτα λογικό! Εύχομαι να πάρετε την απόφαση που θα σας κάνει να νιώσετε καλύτερα. Εγώ τώρα ειμαι έγκυος σε δίδυμα και έχω πολύ καλή εγκυμοσύνη, ωστόσο στη διάρκεια της κύησης και των εξετάσεων κατάλαβα ότι τα πράγματα περιπλέκονται όταν είναι πάνω από ένα μωρό στη μήτρα, για αμνιοπαρακεντησεις κτλ...αλλά όλα γίνονται με ένα έμπειρο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Kathrin17 είπε:

Δεν ξέρω αν τα παιδακια έχουν ένστικτο, η δική μου πάντως έχει κολλήσει περισσοτερο μαζί μου.. Πάντα την κοιμιζαμε εναλλάξ με τον άντρα μου κ 2μερες μετά τη μεταφορά θέλει μόνο εμένα κ κλαίει γοερά όταν την παει ο πατέρας της για υπνο.. Της είπα βέβαια ότι με πονάει η μέση μου κ αγκαλιτσα μπορώ μόνο στον καναπέ κ ίσως αυτό την κάνει να νιώθει ότι κάτι έχει αλλάξει! 

Στην μεταφορά της κόρης μου, ο γιατρός μου ήταν πιο χαλαρός δηλ 3μερες προσοχη και μετά επιστροφή στην καθημερινότητα.. Αυτή τη φορά η μαια μου πε όχι θάλασσα όχι ηλιοθεραπεία εννοείται όχι επαφές όχι πίεση στην τουαλέτα , αποφυγή καταστάσεων που με στρεσαρουν!! 

Ακόμη δεν την έχω ζηλέψει τη θάλασσα, ίσως λόγω άγχους για το αποτέλεσμα..αργότερα δεν ξέρω.. Μακάρι να πετυχει κ αυτή η φορά και ας μη βρεξω ουτε τα πόδια μου 😁

Εμείς το συζητήσαμε μαζί της έτσι σαν ιδέα κ σήμερα που την πήραμε από τον παιδικό σταθμό μας ρωτούσε αν φέραμε το αδερφάκι 😂 προσπαθώ να της περάσω ότι αν όλα πάνε καλα θα ναι αναβάθμιση γι αυτήν, θα πάει σε καρέκλα για μεγάλους, θα ανεβει στο πάνω κρεβάτι κλπ για να το δει θετικά… δεν ξέρω με τον καύσωνα που έρχεται πολύ το σκέφτομαι…τουλάχιστον θα πάμε στο χωριό που έχει μια σχετική δροσιά …θα πετύχει κορίτσι μου θετική σκέψη ❤️ 

  • Μου αρέσει 1

qhpZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...