Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

12 ώρες πρίν, Lilika1234 είπε:

Να ρωτήσω κάτι τι γνώμη έχετε για τις βιταμίνες fertilitimax και ovamax?

Αυτές πήρα για ένα 3μηνο. Δε νομίζω ότι έκαναν διαφορα αλλα ο ενδοκρινολογος επιμένει να τις συνεχίσω αν δεν πετύχουμε κύηση 

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι καλά αποτελέσματα...πολλοί γιατροί στο ίντερνετ λένε ότι δε βοηθάνε...κάποιοι άλλοι ότι βοηθάνε αν έχεις κάπου έλλειψη αν όχι δε βοηθάνε...πιο λογικό μου ακούγεται...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2023 at 11:10 ΜΜ, Lilika1234 είπε:

Να ρωτήσω κάτι τι γνώμη έχετε για τις βιταμίνες fertilitimax και ovamax?

Εμενα ο γιατρος μου ειχε προτεινει τις ovamax και μου ειχε πει οτι ειναι οι μονες που βοηθανε καπως. Ωστοσο δεν εχω προσωπικη εμπειρια γιατι δεν τις πηρα τελικα.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα σας, καλή εβδομάδα να έχουμε!!

Έκανα την περασμένη Τρίτη την ωοληψία, πήραμε 8 ωάρια και τελικά έχουμε 4 εμβρυάκια 💗🤞 τα οποία καταψύξαμε. 

Μου συνέβη όμως το εξής.. Από την ωοληψία και μετά (μου έδωσαν ενδοφλέβια αντιβίωση σημειωτέον), πρήστηκε η κοιλιά μου (πιθανολογώ και λόγω της δράσης της ovitrelle..?) και οκ, αναμενόμενο αυτό. 

Αυτό που ΔΕΝ ήταν αναμενόμενο όμως είναι αυτό που με έπιασε τη νύχτα Παρασκευής προς Σάββατο.. Πόνος στην κοιλιά που επιδεινωνόταν, σα να ήθελα τουαλέτα και δεν μπορούσα να καταλάβω στην αρχή αν είναι το γαστρεντερικό μου ή η μήτρα μου. Τελικά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ήταν η μήτρα, μιλάμε για πόνο που δεν έχει προηγούμενο, ήμουν μισό βήμα από τη λιποθυμία και θεωρώ ότι έχω και αντοχή στον πόνο. Σιγά σιγά πέρασε και το Σάββατο ήμουν καλά. Το επόμενο βράδυ το έπαθα πάλι αλλά με πολύ μικρότερη ένταση και διάρκεια. Ψάχνωντας στον γκούγκλη, είδα ότι προφανώς μιλάμε για κάποιο είδος κολικού (ενδοχομένως νεφρού ή εντέρου..?) που προκαλεί ανακλαστικό πόνο στη μήτρα.. Σκεπτόμενη εκ των υστέρων και (συγγνώμη κιόλας) κρίνοντας με βάση το χρώμα των ούρων (και πάλι συγγνώμη!!) μάλλον έκανα πατάτα και δεν έπινα νερό πριν και μετά την ωοληψία, γενικά σε όλη τη διέγερση ίσως, σίγουρα όχι αρκετό πάντως. 

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιο κορίτσι;

Αύριο θα με δει ο γυναικολόγος και θα κλείσω ραντεβού και με ουρολόγο, μη μιλάμε για κάποια ουρολοίμωξη ή επιβάρυνση των νεφρών, να το προλάβω. 

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, xristinakarr είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα σας, καλή εβδομάδα να έχουμε!!

Έκανα την περασμένη Τρίτη την ωοληψία, πήραμε 8 ωάρια και τελικά έχουμε 4 εμβρυάκια 💗🤞 τα οποία καταψύξαμε. 

Μου συνέβη όμως το εξής.. Από την ωοληψία και μετά (μου έδωσαν ενδοφλέβια αντιβίωση σημειωτέον), πρήστηκε η κοιλιά μου (πιθανολογώ και λόγω της δράσης της ovitrelle..?) και οκ, αναμενόμενο αυτό. 

Αυτό που ΔΕΝ ήταν αναμενόμενο όμως είναι αυτό που με έπιασε τη νύχτα Παρασκευής προς Σάββατο.. Πόνος στην κοιλιά που επιδεινωνόταν, σα να ήθελα τουαλέτα και δεν μπορούσα να καταλάβω στην αρχή αν είναι το γαστρεντερικό μου ή η μήτρα μου. Τελικά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ήταν η μήτρα, μιλάμε για πόνο που δεν έχει προηγούμενο, ήμουν μισό βήμα από τη λιποθυμία και θεωρώ ότι έχω και αντοχή στον πόνο. Σιγά σιγά πέρασε και το Σάββατο ήμουν καλά. Το επόμενο βράδυ το έπαθα πάλι αλλά με πολύ μικρότερη ένταση και διάρκεια. Ψάχνωντας στον γκούγκλη, είδα ότι προφανώς μιλάμε για κάποιο είδος κολικού (ενδοχομένως νεφρού ή εντέρου..?) που προκαλεί ανακλαστικό πόνο στη μήτρα.. Σκεπτόμενη εκ των υστέρων και (συγγνώμη κιόλας) κρίνοντας με βάση το χρώμα των ούρων (και πάλι συγγνώμη!!) μάλλον έκανα πατάτα και δεν έπινα νερό πριν και μετά την ωοληψία, γενικά σε όλη τη διέγερση ίσως, σίγουρα όχι αρκετό πάντως. 

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιο κορίτσι;

Αύριο θα με δει ο γυναικολόγος και θα κλείσω ραντεβού και με ουρολόγο, μη μιλάμε για κάποια ουρολοίμωξη ή επιβάρυνση των νεφρών, να το προλάβω. 

Εγώ μετά από ωοληψία είχα μικρές ενοχλήσεις σαν ουρολοίμωξη, αλλά έκανα γενική ούρων και ήταν αρνητική. Μετά από καμιά βδομάδα μου πέρασε.

Το νερό που λες νομίζω είναι πολύ σημαντικό και κακώς που δεν το υπογραμμίζουν ότι πρέπει να πίνουμε πολύ!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Εγώ μετά από ωοληψία είχα μικρές ενοχλήσεις σαν ουρολοίμωξη, αλλά έκανα γενική ούρων και ήταν αρνητική. Μετά από καμιά βδομάδα μου πέρασε.

Το νερό που λες νομίζω είναι πολύ σημαντικό και κακώς που δεν το υπογραμμίζουν ότι πρέπει να πίνουμε πολύ!

Σ΄ευχαριστώ κορίτσι μου.. Κι εγώ από το Σάββατο μετά το επεισόδιο πόνου έχω μικρές ενοχλήσεις. Να δούμε τί θα πουν γυναικολόγος + ουρολόγος. 

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2023 at 6:25 ΜΜ, kateriiina25 είπε:

Καλησπέρα! Πολλές κοπέλες έχουμε εμπειρία από ενδομητριτιδα, Νίκα και εγχύσεις. Αν και πιστεύω σε αυτό και έχω δει κιόλας σε μένα διαφορά μετά απο την θεραπεία, παράλληλα πιστευω οτι είναι και δύσκολο να σε βγάλει εντελώς καθαρή η εξέταση Νίκα. Οπότε αφού εχεις κάνει 4 μήνες θεραπεία και η υστεροσκόπηση σου βγήκε πολύ πιο καθαρή και δεν επιμένει και ο γιατρός να συνεχίσεις αντιβιώσεις τότε μήπως να προχωρούσες στην προσπάθεια;; Ποιος ήταν ο λόγος που ξεκίνησες την εξωσωματική;

καλημέρα κοριτσια . μήπως κάποια κοπέλα ξέρει να μου πει τη διαφορά μεταξύ της εξέτασης του νικα και το ngs ?  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maraki1992 είπε:

καλημέρα κοριτσια . μήπως κάποια κοπέλα ξέρει να μου πει τη διαφορά μεταξύ της εξέτασης του νικα και το ngs ?  

Με την ngs εξετάζουν μικρόβια και φλεγμονές στη μητρα, νομίζω το δείγμα στέλνεται σε εργαστήριο στο εξωτερικό και είναι γενικευμενα αποδεκτή εξέταση. Με την εξέταση του Νίκα βρίσκουν εκτός από φλεγμονές και το παραθυρο εμφυτευσης αλλά δεν είναι κοινως αποδεκτή, εφαρμόζεται μόνο στην Ελλάδα, την κάνει ένα μόνο συγκεκριμένο εργαστήριο και την προτείνει κυριως ένα κέντρο εξωσωματικής.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Nels είπε:

Με την ngs εξετάζουν μικρόβια και φλεγμονές στη μητρα, νομίζω το δείγμα στέλνεται σε εργαστήριο στο εξωτερικό και είναι γενικευμενα αποδεκτή εξέταση. Με την εξέταση του Νίκα βρίσκουν εκτός από φλεγμονές και το παραθυρο εμφυτευσης αλλά δεν είναι κοινως αποδεκτή, εφαρμόζεται μόνο στην Ελλάδα, την κάνει ένα μόνο συγκεκριμένο εργαστήριο και την προτείνει κυριως ένα κέντρο εξωσωματικής.

Καλησπέρα !Και τι διαφορά έχει το ngs με το δείγμα π παίρνουν στην υστεροσκοπηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 50 λεπτά , Lotos είπε:

Καλησπέρα !Και τι διαφορά έχει το ngs με το δείγμα π παίρνουν στην υστεροσκοπηση;

Ειναι διαφορετικο το ευρος της εξετασης . Ψαχνουν τα ιδια με διαφορετικο τροπο πιο εξειδικευμενο . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nels είπε:

Με την ngs εξετάζουν μικρόβια και φλεγμονές στη μητρα, νομίζω το δείγμα στέλνεται σε εργαστήριο στο εξωτερικό και είναι γενικευμενα αποδεκτή εξέταση. Με την εξέταση του Νίκα βρίσκουν εκτός από φλεγμονές και το παραθυρο εμφυτευσης αλλά δεν είναι κοινως αποδεκτή, εφαρμόζεται μόνο στην Ελλάδα, την κάνει ένα μόνο συγκεκριμένο εργαστήριο και την προτείνει κυριως ένα κέντρο εξωσωματικής.

ευχαριστώ πολύ. έχω κάνει το νικα και βρήκε ηπια έως μετρίου βαθμού λοιμωξη του ενδομητριου. ngs θα κάνω με τον παντο... το ngs έχει 100% ακρίβεια.? παίζει να πάρει δείγμα από λάθος σημείο  και να μη βρεθεί τυχόν λοιμωξη ? επισης ποσες μερες χρειάζεται για να βγει το αποτέλεσμα?

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , maraki1992 είπε:

ευχαριστώ πολύ. έχω κάνει το νικα και βρήκε ηπια έως μετρίου βαθμού λοιμωξη του ενδομητριου. ngs θα κάνω με τον παντο... το ngs έχει 100% ακρίβεια.? παίζει να πάρει δείγμα από λάθος σημείο  και να μη βρεθεί τυχόν λοιμωξη ? επισης ποσες μερες χρειάζεται για να βγει το αποτέλεσμα?

 

Τρεις εβδομάδες περίπου…

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maraki1992 είπε:

ευχαριστώ πολύ. έχεις κάνει κάποιο από τα δύο? αν ναι σε βοήθησε κάπου?

Έχω κάνει εγώ ngs, θα σου βγάλει ακριβώς αν υπάρχει μικρόβιο και ποσοστό γαλακτοβακυλλων. 10 δευτερόλεπτα είναι λίγο δυσάρεστο και τέλος. Σε τρεις εβδομάδες περίπου θα έχεις το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...