Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

1 hour ago, Sarah_k είπε:

Καλησπέρα σε όλες. Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε πάρει όλες buscopan πριν την έμβρυομεταφορα κ αν ναι, σε τι ποσότητα; 

Κοροτσι μου Εμενα μου απαγόρεψε οτιδήποτε άλλο πέρα από παρακεταμόλη. Όποτε καλύτερα να ρωτήσεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Κορίτσι μου καλό, λυπάμαι πολύ! Νομίζω αν όχι, οι περισσότερες το έχουμε βιώσει αυτό που νιώθεις. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου, γιατί τώρα μιλά η απογοήτευση. Ήταν απ ό,τι θυμάμαι η πρώτη σου ωοληψια και μεταφορά? 

Ναι ναι ήταν η πρώτη φορά.. 

@Xristina96 @Σποράκι ευχαριστώ παρά πολύ κορίτσια… 

Στο τέλος όλα περνάνε..

  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι… προβληματισμός στη διέγερση μου..θα ηθελα τη γνώμη σας αν έχετε ανάλογη εμπειρία. Σήμερα 12η ημέρα διέγερσης με 300 μονάδες ημερησίως, 7-8 ωοθηλακια και μόνο το 1 στα 17 χιλ. Τα αλλα στα 11-12 χιλ. Ε2 1032 μόνο… ο γιατρός λέει ότι θα πάμε την άλλη Πέμπτη (18η ημέρα) να τα πάρουμε μάλλον. Θα ξανακάνω τη Τρίτη Ε2 και PRG. Λέει ότι θα μεγαλώσουν.. πάντως στις 2 προηγ διεγέρσεις μου τα πήραμε 16η ημέρα και σαν σήμερα η Ε2 ήταν διπλάσια.. 

προσπαθω να μην ανησυχώ..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, TaxAgg είπε:

Ναι ναι ήταν η πρώτη φορά.. 

@Xristina96 @Σποράκι ευχαριστώ παρά πολύ κορίτσια… 

Στο τέλος όλα περνάνε..

Λυπάμαι κορίτσι μου, η σημερινή μέρα θα είναι λίγο δύσκολη και θα σου φαίνεται βουνό η ιδέα του να ξαναμπείς στη διαδικασία αλλά πολύ σύντομα θα ετοιμάζεις το νέο πλάνο για να ξαναξεκινησεις, πιο έτοιμη και πιο στοχευμενα.

Και οι γιατροι πρώτη φορά πάνε λίγο διερευνητική αλλά στην επόμενη πρέπει να είσαι σίγουρη ότι θα γίνουν αλλαγές για να αυξήσεις τις πιθανότητες σου.

Είσαι μικρή σε ηλικία οποτε ο χρόνος είναι με το μέρος σου. Όμως με βάση την ΑΜΗ σου και τις ορμόνες σου πριν την ωοληψια η λήψη μόνο 2 ωριμων ωαριων ηταν λίγη και μου θυμίζει τη δικιά μου πρώτη φορά (που ήταν 4 απο τα 8 ωριμα αλλά και πάλι κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγε καλα, εννοείται άλλαξα γιατρό).

Ούτε το να προχωρήσουν σε εμβρυομεταφορα με ένα μόνο εμβρυο 3 ημερών θεωρώ ότι ήταν  ορθή απόφαση, από την άλλη θα μπορούσε όντως αυτό να ήταν το τυχερο σου εμβρυακι και να ξεμπερδευες απευθείας από την άχαρη αυτή διαδικασια της εμβρυομεταφορας.

Μην απογοητευσαι, να ηρεμήσεις, να ευχαριστηθεις το καλοκαίρι σου και τις διακοπές σου με τον άντρα σου και να ξαναξεκινησεις δυναμικά όταν νιώσεις έτοιμη γιατί είναι απλα θέμα χρονου να τα καταφέρετε!

 

1 ώρα πρίν, Katiamaxiking είπε:

Γεια σας και πάλι… προβληματισμός στη διέγερση μου..θα ηθελα τη γνώμη σας αν έχετε ανάλογη εμπειρία. Σήμερα 12η ημέρα διέγερσης με 300 μονάδες ημερησίως, 7-8 ωοθηλακια και μόνο το 1 στα 17 χιλ. Τα αλλα στα 11-12 χιλ. Ε2 1032 μόνο… ο γιατρός λέει ότι θα πάμε την άλλη Πέμπτη (18η ημέρα) να τα πάρουμε μάλλον. Θα ξανακάνω τη Τρίτη Ε2 και PRG. Λέει ότι θα μεγαλώσουν.. πάντως στις 2 προηγ διεγέρσεις μου τα πήραμε 16η ημέρα και σαν σήμερα η Ε2 ήταν διπλάσια.. 

προσπαθω να μην ανησυχώ..

Εφόσον και την προηγούμενη φορά καθυστέρησε η ωοληψια σημαίνει ότι χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο για να μεγαλώσουν τα ωοθυλακια από το συνηθισμένο.

Αφού έχεις σχεδόν άλλη μια βδομάδα μπροστά σου μην ανησυχείς για την οιστραδιολη σου, μια χαρά ανεβαίνει αναλογικά, για κάθε ώριμο ωάριο υπολογιζε τιμή 200-250 στην ωοληψια, είσαι ήδη στις 130μοναδες ανά ωοθυλακιο (υπολογίζοντας ότι είναι 8).

Καλή επιτυχία σου ευχομαι! Αναμένουμε τα νέα σου την επόμενη βδομάδα με το καλό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Nels είπε:

Λυπάμαι κορίτσι μου, η σημερινή μέρα θα είναι λίγο δύσκολη και θα σου φαίνεται βουνό η ιδέα του να ξαναμπείς στη διαδικασία αλλά πολύ σύντομα θα ετοιμάζεις το νέο πλάνο για να ξαναξεκινησεις, πιο έτοιμη και πιο στοχευμενα.

Και οι γιατροι γιατροί πρώτη φορά πάνε λίγο διερευνητική αλλά στην επόμενη πρέπει να είσαι σίγουρη ότι θα γίνουν αλλαγές για να αυξήσεις τις πιθανότητες σου.

Είσαι μικρή σε ηλικία οποτε ο χρόνος είναι με το μέρος σου. Όμως με βάση την ΑΜΗ σου και τις ορμόνες σου πριν την ωοληψια η λήψη μόνο 2 ωριμων ωαριων ηταν λίγη και μου θυμίζει τη δικιά μου πρώτη φορά (που ήταν 4 απο τα 8 ωριμα αλλά και πάλι κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγε καλα, εννοείται άλλαξα γιατρό).

Ούτε το να προχωρήσουν σε εμβρυομεταφορα με ένα μόνο εμβρυο 3 ημερών θεωρώ ότι ήταν  ορθή απόφαση, από την άλλη θα μπορούσε όντως αυτό να ήταν το τυχερο σου εμβρυακι και να ξεμπερδευες απευθείας από την άχαρη αυτή διαδικασια της εμβρυομεταφορας.

Μην απογοητευσαι, να ηρεμήσεις, να ευχαριστηθεις το καλοκαίρι σου και τις διακοπές σου με τον άντρα σου και να ξαναξεκινησεις δυναμικά όταν νιώσεις έτοιμη γιατί είναι απλα θέμα χρονου να τα καταφέρετε!

 

Εφόσον και την προηγούμενη φορά καθυστέρησε η ωοληψια σημαίνει ότι χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο για να μεγαλώσουν τα ωοθυλακια από το συνηθισμένο.

Αφού έχεις σχεδόν άλλη μια βδομάδα μπροστά σου μην ανησυχείς για την οιστραδιολη σου, μια χαρά ανεβαίνει αναλογικά, για κάθε ώριμο ωάριο υπολογιζε τιμή 200-250 στην ωοληψια, είσαι ήδη στις 130μοναδες ανά ωοθυλακιο (υπολογίζοντας ότι είναι 8).

Καλή επιτυχία σου ευχομαι! Αναμένουμε τα νέα σου την επόμενη βδομάδα με το καλό!

Αχ ποσο σε ευχαριστω για την απάντηση σου!! Πραγματικά με καθησυχάζεις!! Να είσαι καλα!! Ναι θα επανέλθω με νέα από βδομαδα 🥰🥰🥰🥰

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Κοροτσι μου Εμενα μου απαγόρεψε οτιδήποτε άλλο πέρα από παρακεταμόλη. Όποτε καλύτερα να ρωτήσεις 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο γιατρός μου είπε για τα buscopan προκειμένου να προληφθούν οι συσπάσεις ή κάτι τετοιο. Απλά ήθελα να ξέρω αν τα συστήνουν γενικά στη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Γεια σας και πάλι… προβληματισμός στη διέγερση μου..θα ηθελα τη γνώμη σας αν έχετε ανάλογη εμπειρία. Σήμερα 12η ημέρα διέγερσης με 300 μονάδες ημερησίως, 7-8 ωοθηλακια και μόνο το 1 στα 17 χιλ. Τα αλλα στα 11-12 χιλ. Ε2 1032 μόνο… ο γιατρός λέει ότι θα πάμε την άλλη Πέμπτη (18η ημέρα) να τα πάρουμε μάλλον. Θα ξανακάνω τη Τρίτη Ε2 και PRG. Λέει ότι θα μεγαλώσουν.. πάντως στις 2 προηγ διεγέρσεις μου τα πήραμε 16η ημέρα και σαν σήμερα η Ε2 ήταν διπλάσια.. 

προσπαθω να μην ανησυχώ..

Μην αγχώνεσαι...Στην πρώτη μου διέγερση είχα τρομερά μικρή οιστραδιολη, ο γιατρός φοβόταν ότι δε θα πάρουμε τπτ...ότι θα είναι «κούφια» και τελικά πήραμε 7 και προέκυψαν 4 βλαστοκυστες...Στην 3η μου διέγερση είχα πολύ υψηλότερη οιστραδιολη , βλέπαμε 6 ώριμα και πήραμε τα 3. Τα υπόλοιπα δεν είχαν τπτ...όποτε μην παιδεύεις το μυαλό σου. Ποτε δεν ξερεις 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nels είπε:

Λυπάμαι κορίτσι μου, η σημερινή μέρα θα είναι λίγο δύσκολη και θα σου φαίνεται βουνό η ιδέα του να ξαναμπείς στη διαδικασία αλλά πολύ σύντομα θα ετοιμάζεις το νέο πλάνο για να ξαναξεκινησεις, πιο έτοιμη και πιο στοχευμενα.

Και οι γιατροι πρώτη φορά πάνε λίγο διερευνητική αλλά στην επόμενη πρέπει να είσαι σίγουρη ότι θα γίνουν αλλαγές για να αυξήσεις τις πιθανότητες σου.

Είσαι μικρή σε ηλικία οποτε ο χρόνος είναι με το μέρος σου. Όμως με βάση την ΑΜΗ σου και τις ορμόνες σου πριν την ωοληψια η λήψη μόνο 2 ωριμων ωαριων ηταν λίγη και μου θυμίζει τη δικιά μου πρώτη φορά (που ήταν 4 απο τα 8 ωριμα αλλά και πάλι κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγε καλα, εννοείται άλλαξα γιατρό).

Ούτε το να προχωρήσουν σε εμβρυομεταφορα με ένα μόνο εμβρυο 3 ημερών θεωρώ ότι ήταν  ορθή απόφαση, από την άλλη θα μπορούσε όντως αυτό να ήταν το τυχερο σου εμβρυακι και να ξεμπερδευες απευθείας από την άχαρη αυτή διαδικασια της εμβρυομεταφορας.

Μην απογοητευσαι, να ηρεμήσεις, να ευχαριστηθεις το καλοκαίρι σου και τις διακοπές σου με τον άντρα σου και να ξαναξεκινησεις δυναμικά όταν νιώσεις έτοιμη γιατί είναι απλα θέμα χρονου να τα καταφέρετε!

 

Εφόσον και την προηγούμενη φορά καθυστέρησε η ωοληψια σημαίνει ότι χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο για να μεγαλώσουν τα ωοθυλακια από το συνηθισμένο.

Αφού έχεις σχεδόν άλλη μια βδομάδα μπροστά σου μην ανησυχείς για την οιστραδιολη σου, μια χαρά ανεβαίνει αναλογικά, για κάθε ώριμο ωάριο υπολογιζε τιμή 200-250 στην ωοληψια, είσαι ήδη στις 130μοναδες ανά ωοθυλακιο (υπολογίζοντας ότι είναι 8).

Καλή επιτυχία σου ευχομαι! Αναμένουμε τα νέα σου την επόμενη βδομάδα με το καλό!

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.. 

Η αλήθεια είναι πως προβληματίστηκα κ εγώ αναφορικά με τον γιατρό (ο οποίος είναι ο κορυφαίος της περιοχής) και ο λόγος είναι ο εξής, στον πρώτο υπέρηχο 6η ημέρα (ξεκίνησα gonal 250 την 2η ημέρα) δεν είχα βγάλει αρκετά ωοθυλακια σύμφωνα με τον γιατρό 1 δεξιά κ 4ή5 αριστερά,

την 8η ημέρα που ξαναέκανα υπέρηχο είχαν μεγαλώσει παρά πολύ, χαρακτηριστικά είπε «πωωωωω ποτέ μεγάλωσαν έτσι αυτά» και μου μείωσε την gonal στα 150, να σημειώσω εδώ πως τα 4 από τα 7 που είχα στο σύνολο ήταν ήδη 20-22 χιλ το μεγαλύτερο κ τα υπόλοιπα μικρότερα.
Την 10η ημέρα ξαναέκανα υπέρηχο κ ήμασταν περίπου στα ίδια, απλά βρήκε κ κάποια ακόμα που δεν τα μέτρησε καν είχαμε γύρω στα 9 μετρημένα.

Ωοληψια έκανα την 13η ημέρα όπου χωρίς να είμαι γιατρός κ χωρίς να έχω εμπειρία θεωρώ πως αυτά τα 4 μεγάλα «κάηκαν» μέχρι την ωοληψια κ τα 6 που πηραν ήταν από τα υπόλοιπα που ήταν πιο μικρά. 

Και σκέφτομαι λοιπόν αν μου τα έπαιρνε νωρίτερα δεν θα είχαμε περισσότερα ώριμα ; 
Απ την άλλη δεν θέλω να το παίζω ειδήμων… αλλά στην ιδέα της τοσης προσπάθειας κ ελπίδας , των ορμονών κτλ κτλ κ από ιατρικό λάθος να καταλήξαμε σε 1…. Με πονάει λίγο. 
Επίσης εγώ όταν μπήκα για εμβρυομεταφορα νόμιζα πως θα μπουν αυτά τα δυο που μου είπαν τηλεφωνικά, αφού έγινε η διαδικασία με ενημέρωσε ο εμβρυολογος πως έβαλε ένα γιατί το άλλο δεν άντεξε… 

Και λέω μήπως γίνεται κ λίγο επίτηδες για το οικονομικό κομμάτι όπως με προειδοποίησαν αρκετοί ; 
Δεν ξέρω… μήπως πρέπει απλά να μην το σκέφτομαι κ να τον εμπιστευτώ την επόμενη χωρίς να αναλύω πολλά πολλά ;;
Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένη, από την μια λέω μην είμαι υπερβολική από την άλλη δεν μπορώ να γίνω κ έρμαιο έχοντας μια βασική αντίληψη.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , TaxAgg είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.. 

Η αλήθεια είναι πως προβληματίστηκα κ εγώ αναφορικά με τον γιατρό (ο οποίος είναι ο κορυφαίος της περιοχής) και ο λόγος είναι ο εξής, στον πρώτο υπέρηχο 6η ημέρα (ξεκίνησα gonal 250 την 2η ημέρα) δεν είχα βγάλει αρκετά ωοθυλακια σύμφωνα με τον γιατρό 1 δεξιά κ 4ή5 αριστερά,

την 8η ημέρα που ξαναέκανα υπέρηχο είχαν μεγαλώσει παρά πολύ, χαρακτηριστικά είπε «πωωωωω ποτέ μεγάλωσαν έτσι αυτά» και μου μείωσε την gonal στα 150, να σημειώσω εδώ πως τα 4 από τα 7 που είχα στο σύνολο ήταν ήδη 20-22 χιλ το μεγαλύτερο κ τα υπόλοιπα μικρότερα.
Την 10η ημέρα ξαναέκανα υπέρηχο κ ήμασταν περίπου στα ίδια, απλά βρήκε κ κάποια ακόμα που δεν τα μέτρησε καν είχαμε γύρω στα 9 μετρημένα.

Ωοληψια έκανα την 13η ημέρα όπου χωρίς να είμαι γιατρός κ χωρίς να έχω εμπειρία θεωρώ πως αυτά τα 4 μεγάλα «κάηκαν» μέχρι την ωοληψια κ τα 6 που πηραν ήταν από τα υπόλοιπα που ήταν πιο μικρά. 

Και σκέφτομαι λοιπόν αν μου τα έπαιρνε νωρίτερα δεν θα είχαμε περισσότερα ώριμα ; 
Απ την άλλη δεν θέλω να το παίζω ειδήμων… αλλά στην ιδέα της τοσης προσπάθειας κ ελπίδας , των ορμονών κτλ κτλ κ από ιατρικό λάθος να καταλήξαμε σε 1…. Με πονάει λίγο. 
Επίσης εγώ όταν μπήκα για εμβρυομεταφορα νόμιζα πως θα μπουν αυτά τα δυο που μου είπαν τηλεφωνικά, αφού έγινε η διαδικασία με ενημέρωσε ο εμβρυολογος πως έβαλε ένα γιατί το άλλο δεν άντεξε… 

Και λέω μήπως γίνεται κ λίγο επίτηδες για το οικονομικό κομμάτι όπως με προειδοποίησαν αρκετοί ; 
Δεν ξέρω… μήπως πρέπει απλά να μην το σκέφτομαι κ να τον εμπιστευτώ την επόμενη χωρίς να αναλύω πολλά πολλά ;;
Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένη, από την μια λέω μην είμαι υπερβολική από την άλλη δεν μπορώ να γίνω κ έρμαιο έχοντας μια βασική αντίληψη.. 

Μάλλον παρόμοια ιστορία που μάλλον κάηκαν και τα δικά μου. 

18 στο σύνολο, 12 ώριμα και 1 άριστη βλαστοκυστη στο τέλος. 

Αιματολογικές άμα 2 μέρες έκανες; Να δει πως ανταποκρίνονται οι ωοθήκες σου στην δοσολογία; Συνήθως σε ξεκινάνε με χαμηλή δόση και την ανεβάζουν, πχ 150, το 250 το θεωρώ πολύ. Εκτός εάν στο αιτιολόγησε με βάση των εξετάσεων σου. 

Έτσι όπως το περιγράφεις , η όλη διαδικασία ήταν λίγο φλου. 

Το ότι σου έβαλαν το ένα το κάνουν αρκετοί, μην πούμε ότι τσάμπα η προσπάθεια και μάλλον να πάρουν και τα λεφτά της εμβρυομεταφορας. Τουλάχιστον έτσι ένιωσα ότι έγινε με εμένα. Εάν νιώθεις καλά μετά την συνάντηση σου με τον γιατρό σου που θα κάνεις σύντομα για να συζητήσετε τι δεν πήγε καλά, συνέχισε μαζί του. Εάν σου έχει αφήσει μια πικρια, πάρε δεύτερη γνώμη ή άλλαξε και όλας γιατρό. Η εξωσωματική θέλει καλή ψυχολογία.

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2023 at 1:07 ΜΜ, Σποράκι είπε:

Σήμερα είναι η χοριακή σου;;; Πολύ καλή επιτυχία!!!

Όχι δεν έχω κάνει εμβρυομεταφορά... περιμένω να αδιαθετησω για να ξεκινήσω το πρωτόκολλο ανταγωνιστών ξανά ..και δεν θέλω καθόλου. Την τελευταία φορά 26 ωάρια δέκα ώριμα και καμιά βλαστοκύστη. Φοβάμαι τόσο πολύ την αποτυχία πάλι και φοβάμαι να μην μ ξανά πει ο γιατρός για δανεικά ωάρια. Αλλά θα τον εμπιστευτώ αφού αυτό θέλει να κάνουμε και βλέπουμε. Θα σας στέλνω όταν ξεκινήσω να μ κρατάτε συντροφιά γτ πιστεύω θα είναι η πιο δύσκολη διαδικασία ωοληψιας για την ψυχή μου

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, TaxAgg είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.. 

Η αλήθεια είναι πως προβληματίστηκα κ εγώ αναφορικά με τον γιατρό (ο οποίος είναι ο κορυφαίος της περιοχής) και ο λόγος είναι ο εξής, στον πρώτο υπέρηχο 6η ημέρα (ξεκίνησα gonal 250 την 2η ημέρα) δεν είχα βγάλει αρκετά ωοθυλακια σύμφωνα με τον γιατρό 1 δεξιά κ 4ή5 αριστερά,

την 8η ημέρα που ξαναέκανα υπέρηχο είχαν μεγαλώσει παρά πολύ, χαρακτηριστικά είπε «πωωωωω ποτέ μεγάλωσαν έτσι αυτά» και μου μείωσε την gonal στα 150, να σημειώσω εδώ πως τα 4 από τα 7 που είχα στο σύνολο ήταν ήδη 20-22 χιλ το μεγαλύτερο κ τα υπόλοιπα μικρότερα.
Την 10η ημέρα ξαναέκανα υπέρηχο κ ήμασταν περίπου στα ίδια, απλά βρήκε κ κάποια ακόμα που δεν τα μέτρησε καν είχαμε γύρω στα 9 μετρημένα.

Ωοληψια έκανα την 13η ημέρα όπου χωρίς να είμαι γιατρός κ χωρίς να έχω εμπειρία θεωρώ πως αυτά τα 4 μεγάλα «κάηκαν» μέχρι την ωοληψια κ τα 6 που πηραν ήταν από τα υπόλοιπα που ήταν πιο μικρά. 

Και σκέφτομαι λοιπόν αν μου τα έπαιρνε νωρίτερα δεν θα είχαμε περισσότερα ώριμα ; 
Απ την άλλη δεν θέλω να το παίζω ειδήμων… αλλά στην ιδέα της τοσης προσπάθειας κ ελπίδας , των ορμονών κτλ κτλ κ από ιατρικό λάθος να καταλήξαμε σε 1…. Με πονάει λίγο. 
Επίσης εγώ όταν μπήκα για εμβρυομεταφορα νόμιζα πως θα μπουν αυτά τα δυο που μου είπαν τηλεφωνικά, αφού έγινε η διαδικασία με ενημέρωσε ο εμβρυολογος πως έβαλε ένα γιατί το άλλο δεν άντεξε… 

Και λέω μήπως γίνεται κ λίγο επίτηδες για το οικονομικό κομμάτι όπως με προειδοποίησαν αρκετοί ; 
Δεν ξέρω… μήπως πρέπει απλά να μην το σκέφτομαι κ να τον εμπιστευτώ την επόμενη χωρίς να αναλύω πολλά πολλά ;;
Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένη, από την μια λέω μην είμαι υπερβολική από την άλλη δεν μπορώ να γίνω κ έρμαιο έχοντας μια βασική αντίληψη.. 

Απ όσα γράφεις εμένα μου κάνει εντύπωση πώς αποφάσισαν μεταφορά με ένα.. Έπρεπε να σε ρωτήσουν. Ο δικός μου γιατρός όταν στην πρώτη ωοληψια είχα μόνο ένα έμβρυο, μου είπε θα μαζέψουμε κι άλλα. Γιατί δηλαδή να πληρώνουμε τσάμπα μεταφορές? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, TaxAgg είπε:

Την έκανα εχθές και δυστυχώς… δεν…

Πολύ δυνατό χαστούκι η πρώτη απογοήτευση, μπορεί να ακολουθήσουν κι άλλες βέβαια.. δεν ξέρω από εχθές είναι σαν να άδειασα !

Δεν ξέρω αν έχω την δύναμη και για μια επόμενη αποτυχία.. δεν ξέρω ποσό κουράγιο έχετε κορίτσια έδω που έχετε προσπαθήσει πόσες φορές.. αλήθεια έχετε κερδίσει όλες τον θαυμασμό κ τον σεβασμό μου ! 
Τι σκέψεις μου περνούν ;;;!!!! Φαντάζομαι καταλαβαίνετε!! 
Δεν ξέρω πως θα επανέλθω όχι τόσο στην ψυχολογία, αλλά στο να πιστέψω στην διαδικασία, στο να πιστέψω πως μπορεί να έρθει κ σε εμάς. 
Απο εχθές οι σκέψεις μου μέσα σε δάκρυα είναι πως μπορεί κ να μην αποκτήσουμε παιδάκι κ πρέπει να το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου και αυτό ! Θα μου πεις από την πρώτη προσπάθεια ; Η λογική λέει αλλά η καρδιά λέει αλλά… 

συγγνωμη για το σεντόνι κορίτσια μου ! 
καλη επιτυχία σε οποίο στάδιο βρίσκεται η καθεμία σας 💗

Δώσε χρόνο στον εαυτό σου. Τώρα σ φαίνεται βουνό αλλά θα ξανά βρεις τη δύναμη και περισσότερη μάλιστα. Και εγώ τα ίδια έλεγα αλλά να που είμαι εδω κ προσπαθώ...θα πέσεις και θα σηκωθείς, θα ξανά πέσεις και θα σηκωθείς ακόμα πιο δυνατή. Δεν είσαι μόνη σου είμαστε όλες μαζί που μοιραζόμαστε τα ίδια συναισθήματα! Μην σκέφτεσαι αρνητικά όλα θα γίνουν απλά θέλει υπομονή!!!  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nels είπε:

Λυπάμαι κορίτσι μου, η σημερινή μέρα θα είναι λίγο δύσκολη και θα σου φαίνεται βουνό η ιδέα του να ξαναμπείς στη διαδικασία αλλά πολύ σύντομα θα ετοιμάζεις το νέο πλάνο για να ξαναξεκινησεις, πιο έτοιμη και πιο στοχευμενα.

Και οι γιατροι πρώτη φορά πάνε λίγο διερευνητική αλλά στην επόμενη πρέπει να είσαι σίγουρη ότι θα γίνουν αλλαγές για να αυξήσεις τις πιθανότητες σου.

Είσαι μικρή σε ηλικία οποτε ο χρόνος είναι με το μέρος σου. Όμως με βάση την ΑΜΗ σου και τις ορμόνες σου πριν την ωοληψια η λήψη μόνο 2 ωριμων ωαριων ηταν λίγη και μου θυμίζει τη δικιά μου πρώτη φορά (που ήταν 4 απο τα 8 ωριμα αλλά και πάλι κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγε καλα, εννοείται άλλαξα γιατρό).

Ούτε το να προχωρήσουν σε εμβρυομεταφορα με ένα μόνο εμβρυο 3 ημερών θεωρώ ότι ήταν  ορθή απόφαση, από την άλλη θα μπορούσε όντως αυτό να ήταν το τυχερο σου εμβρυακι και να ξεμπερδευες απευθείας από την άχαρη αυτή διαδικασια της εμβρυομεταφορας.

Μην απογοητευσαι, να ηρεμήσεις, να ευχαριστηθεις το καλοκαίρι σου και τις διακοπές σου με τον άντρα σου και να ξαναξεκινησεις δυναμικά όταν νιώσεις έτοιμη γιατί είναι απλα θέμα χρονου να τα καταφέρετε!

 

Εφόσον και την προηγούμενη φορά καθυστέρησε η ωοληψια σημαίνει ότι χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο για να μεγαλώσουν τα ωοθυλακια από το συνηθισμένο.

Αφού έχεις σχεδόν άλλη μια βδομάδα μπροστά σου μην ανησυχείς για την οιστραδιολη σου, μια χαρά ανεβαίνει αναλογικά, για κάθε ώριμο ωάριο υπολογιζε τιμή 200-250 στην ωοληψια, είσαι ήδη στις 130μοναδες ανά ωοθυλακιο (υπολογίζοντας ότι είναι 8).

Καλή επιτυχία σου ευχομαι! Αναμένουμε τα νέα σου την επόμενη βδομάδα με το καλό!

Συμφωνώ απόλυτα για την πρώτη φορά πως είναι λίγο διερευνητική. Σκέψου στην πρώτη μεταφορά πήγα σίγουρη πως θα αποτύχω γιατί στατιστικά λέω σιγά να μην με την πρώτη. Κ με τριών ημερών. Κι όντως απέτυχα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ana21 είπε:

Μην αγχώνεσαι...Στην πρώτη μου διέγερση είχα τρομερά μικρή οιστραδιολη, ο γιατρός φοβόταν ότι δε θα πάρουμε τπτ...ότι θα είναι «κούφια» και τελικά πήραμε 7 και προέκυψαν 4 βλαστοκυστες...Στην 3η μου διέγερση είχα πολύ υψηλότερη οιστραδιολη , βλέπαμε 6 ώριμα και πήραμε τα 3. Τα υπόλοιπα δεν είχαν τπτ...όποτε μην παιδεύεις το μυαλό σου. Ποτε δεν ξερεις 

Σ Ευχαριστω τόσο πολύ για την απάντηση!! Τελικά ναι, τίποτα δεν είναι σίγουρο.. 

12 ώρες πρίν, TaxAgg είπε:

Την έκανα εχθές και δυστυχώς… δεν…

Πολύ δυνατό χαστούκι η πρώτη απογοήτευση, μπορεί να ακολουθήσουν κι άλλες βέβαια.. δεν ξέρω από εχθές είναι σαν να άδειασα !

Δεν ξέρω αν έχω την δύναμη και για μια επόμενη αποτυχία.. δεν ξέρω ποσό κουράγιο έχετε κορίτσια έδω που έχετε προσπαθήσει πόσες φορές.. αλήθεια έχετε κερδίσει όλες τον θαυμασμό κ τον σεβασμό μου ! 
Τι σκέψεις μου περνούν ;;;!!!! Φαντάζομαι καταλαβαίνετε!! 
Δεν ξέρω πως θα επανέλθω όχι τόσο στην ψυχολογία, αλλά στο να πιστέψω στην διαδικασία, στο να πιστέψω πως μπορεί να έρθει κ σε εμάς. 
Απο εχθές οι σκέψεις μου μέσα σε δάκρυα είναι πως μπορεί κ να μην αποκτήσουμε παιδάκι κ πρέπει να το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου και αυτό ! Θα μου πεις από την πρώτη προσπάθεια ; Η λογική λέει αλλά η καρδιά λέει αλλά… 

συγγνωμη για το σεντόνι κορίτσια μου ! 
καλη επιτυχία σε οποίο στάδιο βρίσκεται η καθεμία σας 💗

Λυπαμαι πολύ κορίτσι μου και είναι πολύ λογικό να στεναχωριέσαι και να απογοητεύεσαι..όπως και το ότι είχες προσδοκίες από την πρώτη φορα!!και εγω ήμουν παρά πολύ μπερδεμένη και ειχα πολλές απορίες και τώρα που είμαι στη 3η προσπάθεια ακόμα μαθαίνω..θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις ότι θελεις και τον γιατρό και τον εμβρυολογο. Εγω άργησα να το κάνω..πχ τώρα ρώτησα την εμβρυολογο γιατί δεν κρυοσυντηρησαμε κάποια έμβρυα και γιατί περιμέναμε να γίνουν βλαστοκυστες. Μου είπε ότι μετά τη 3η ημέρα στα εμβρυα ξεκαθαρίζει η κατάσταση και φαίνεται πιο ειναι καλής ποιότητας και ποιο προχωρά και μπορεί να δώσει κύηση. Επίσης οντως η πρώτη φορα ειναι διερευνητική..εμενα πχ με ξεκίνησε με 300 μονάδες. Παρε το χρόνο, συγκέντρωσε τις πληροφορίες που θες, αξιολόγησε αυτά που θα σου πουν και μετά αποφασίζετε πως θα προχωρήσετε. Θέλει κουραγιο αλλα θα το βρείτε!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, TaxAgg είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.. 

Η αλήθεια είναι πως προβληματίστηκα κ εγώ αναφορικά με τον γιατρό (ο οποίος είναι ο κορυφαίος της περιοχής) και ο λόγος είναι ο εξής, στον πρώτο υπέρηχο 6η ημέρα (ξεκίνησα gonal 250 την 2η ημέρα) δεν είχα βγάλει αρκετά ωοθυλακια σύμφωνα με τον γιατρό 1 δεξιά κ 4ή5 αριστερά,

την 8η ημέρα που ξαναέκανα υπέρηχο είχαν μεγαλώσει παρά πολύ, χαρακτηριστικά είπε «πωωωωω ποτέ μεγάλωσαν έτσι αυτά» και μου μείωσε την gonal στα 150, να σημειώσω εδώ πως τα 4 από τα 7 που είχα στο σύνολο ήταν ήδη 20-22 χιλ το μεγαλύτερο κ τα υπόλοιπα μικρότερα.
Την 10η ημέρα ξαναέκανα υπέρηχο κ ήμασταν περίπου στα ίδια, απλά βρήκε κ κάποια ακόμα που δεν τα μέτρησε καν είχαμε γύρω στα 9 μετρημένα.

Ωοληψια έκανα την 13η ημέρα όπου χωρίς να είμαι γιατρός κ χωρίς να έχω εμπειρία θεωρώ πως αυτά τα 4 μεγάλα «κάηκαν» μέχρι την ωοληψια κ τα 6 που πηραν ήταν από τα υπόλοιπα που ήταν πιο μικρά. 

Και σκέφτομαι λοιπόν αν μου τα έπαιρνε νωρίτερα δεν θα είχαμε περισσότερα ώριμα ; 
Απ την άλλη δεν θέλω να το παίζω ειδήμων… αλλά στην ιδέα της τοσης προσπάθειας κ ελπίδας , των ορμονών κτλ κτλ κ από ιατρικό λάθος να καταλήξαμε σε 1…. Με πονάει λίγο. 
Επίσης εγώ όταν μπήκα για εμβρυομεταφορα νόμιζα πως θα μπουν αυτά τα δυο που μου είπαν τηλεφωνικά, αφού έγινε η διαδικασία με ενημέρωσε ο εμβρυολογος πως έβαλε ένα γιατί το άλλο δεν άντεξε… 

Και λέω μήπως γίνεται κ λίγο επίτηδες για το οικονομικό κομμάτι όπως με προειδοποίησαν αρκετοί ; 
Δεν ξέρω… μήπως πρέπει απλά να μην το σκέφτομαι κ να τον εμπιστευτώ την επόμενη χωρίς να αναλύω πολλά πολλά ;;
Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένη, από την μια λέω μην είμαι υπερβολική από την άλλη δεν μπορώ να γίνω κ έρμαιο έχοντας μια βασική αντίληψη.. 

Πράγματι με 4 από τα 7 ωαρια στα 20-22 χιλ κάνεις ovitrelle και μιάμιση μερα μετά ωοληψια, δεν καταλαβαίνω γιατί σε καθυστέρησε τόσο.

Πιθανόν και το πρωτοκολλο να μη σου ταιριαξε ως προς την ταυτόχρονη ωρίμανση των ωοθυλακιων οπότε να πρέπει να κάνετε αλλαγή την επόμενη φορά.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει σίγουρα και ιατρικό λάθος και αισχροκερδεια γιατί αλλιώς δε θα σου μεταφέρανε ένα μόνο εμβρυο 3 ημερών. Εγώ 5 γιατρούς είδα σύνολο, όλοι μου μιλήσανε αποκλειστικά για βλαστοκυστες. Και αντε αν σου μεταφέρανε  3 ημερών αν ήταν δύο εμβρυα δεδομένου ότι στατιστικά τα μισά θα φτάνανε και σε βλαστοκυστη αν τα άφηναν. 

Να σκέφτεσαι, να το ψάχνεις και να αναλύεις ότι θελεις πριν ξαναπροσπαθησεις, ούτε λεφτά για πέταμα έχουμε ούτε θέλουμε να επιβαρύνουμε την υγεία μας χωρίς να υπάρχει σωστό πλάνο, πρέπει να μεγιστοποιήσεις την πιθανότητα επιτυχίας με όλους τους τρόπους.

Με τον εμβρυολογο μίλησες?

Ο λόγος που κάνετε εξωσωματικη ποιος είναι? Το σπέρμα είναι ok?

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...