Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Maraki S. είπε:

      Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι Θεέ μου! Σε γενικές γραμμές μια χαρά είμαι, λίγο μελανιασμενη από τις ενέσεις που είναι λογικό, ωστόσο δεν είχα άλλα θέματα ούτε συμπτώματα περίεργα από τις ορμόνες. Θα συνεχίσω με ηρεμία και αυτό το Σ/Κ (αν και την Κυριακή θα πάω σε μία βάφτιση που έχω - ας βγω και 2 ωρίτσες από το σπίτι κοντά θα είναι εξάλλου) και ο Θεός βοηθός!

      Ναι καλέ βγες να ξεσκασεις λίγο!!! Καλό θα κάνει κακο όχι!!! 😉 Καλημέρα σε όλες!

      • Μου αρέσει 1

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , dragonbox61 είπε:

@linaaμόλις μου έκανε τον υπέρηχο εκείνη την ώρα έψαχνε ξέρω και εγώ...δεν κατλαβαινα και κάποια στιγμή Μ λέει να το αυτό εδώ είναι το βλέπεις? Και μόλις βγήκαμε μου γράφει χίλιες δυο εξετάσεις μαγνήσιο φελισιν και ουλτροτζενσταν....το να πω μήπως για να μη με στεναχωρήσει δεν Μ είπε τίποτα ????

@lina @vikib @Fofi!επίσης μου είπες στο τέλος ότι τουλάχιστον αυτό ειναι θετικό έχουμε κάτι μέσα στη μήτρα και όχι έξω οπότε προχωράμε αυτά Μ είπε απλώς για τα υπόλοιπα ΜΜΕ ενημέρωσε πως είναι νωρίς 

Σε τι μονάδα ειναι η μέτρηση της χοριακης σου;;; γτ στο πρωτο κέντρο που πηγαινα σαν αποτέλεσμα εβγαζε 8,9 αλλα ηταν 89.. Είχανε δηλαδή αλλο τρόπο μέτρησης.. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@linaa @Fofi! @vikibγενικότερα το ουλτροτζενσταν είναι αυτό που προκαλεί συμπτώματα?εμένα υπληρλια μου φέρνει και Κόμαρα για; Να δω αύριο τη χοριακη αν και αγχώνομαι κορίτσια έχω πολύ αρνητική σκςψη

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , dragonbox61 είπε:

@linaa @Fofi! @vikibγενικότερα το ουλτροτζενσταν είναι αυτό που προκαλεί συμπτώματα?εμένα υπληρλια μου φέρνει και Κόμαρα για; Να δω αύριο τη χοριακη αν και αγχώνομαι κορίτσια έχω πολύ αρνητική σκςψη

 

γενικα τοσο νωρις στην εγκυμοσυνη υπαρχει μεγαλη ανασφαλεια

αλλα απο την αλλη δ μπορεις να κανεις κτ περισσοτερο εσυ

ακολουθεις τις συμβουλες του γιατρου,προσπαθεις να εισαι ηρεμη κ να περιμενεις συγκρατημενα αισιοδοξη το επομενο βημα

οπως ανεφερα εγω ειχα κτ συμπτωματακια τα οποια εμοιαζαν κ με περιοδου φυσικα,περασε μια βδομαδα που δ ηρθε,με καφε υγρα ομως για μια μερα κ ασταθη κυκλο,κ μετα εκανα χοριακη.παρολο που ηταν μεγαλη η χοριακη πλεον δ ενιωθα κτ ιδιαιτερο.ειχα πονακια κ ξεκινησα ουτρο.μετα ειχα τρομερη υπνηλια.γενικα κτ αλλο δ ειχα σε κεινη την εγκυμοσυνη.ουτε αναγουλες ουτε ιδιαιτερες ενοχλησεις στο στηθος.λιγο τα φαρμακα,λιγο μια ιωση που περασα απλα μπηκα σε διατροφη γτ δ ειχα ορεξη

κ στη δευτερη μονο υγρα ειχα κ πρηξιμο στην κοιλια.σε κεινη την εγκυμοσυνη ειχα κτ σκοτοδινες λογω πιεσης κ κτ ξινιλες-δ αντεχα καποιες μυρωδιες ,αλλα στο δευτερο τριμηνο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια....λοιπομ αρχικα με 253 χοριακη στην 2η εγκυμοσυνη μου ο γιατρος ειδε σακο...δευτερον βλεπω οτι δεν τις εκανες καθε 2 μερες τις χοριακες σπυ οποτε θα επρεπε να ειναι τετραπλασιες...αυξανεται αλλα οχι το ιδανικο...πες μας και σημερα τα αποτελεσματα και ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σπυ...εμενα τα utrogestan μου προκαλουσαν ναυτια...οσο αναφορα συμπτωματα ειχα πονακια χαμηλα...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Fofi!Δεν προχώρησε οντως η χοριακη μου κατέβηκε από 137.5 σε 127 πιο κήλη δηλαδή άρα παλινδρομησε μου είπε ο γιατρός τηλεφωνικά το αφήνω μέχρι ν Μ έρθει η περίοδος...συνήθως πότε έχετε κορίτσια η περίοδος μετά από ένα τέτοιο γεγονός?

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , dragonbox61 είπε:

@Fofi!Δεν προχώρησε οντως η χοριακη μου κατέβηκε από 137.5 σε 127 πιο κήλη δηλαδή άρα παλινδρομησε μου είπε ο γιατρός τηλεφωνικά το αφήνω μέχρι ν Μ έρθει η περίοδος...συνήθως πότε έχετε κορίτσια η περίοδος μετά από ένα τέτοιο γεγονός?

Σπυ στελνω μια αγκαλια μεγαλη....2 φορες το εχω περασει...ακριβως σαν περιοδο ειναι...και τωρα και τους επομενους μηνες κανονικη η περιοδο σου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , dragonbox61 είπε:

@Fofi!Δεν προχώρησε οντως η χοριακη μου κατέβηκε από 137.5 σε 127 πιο κήλη δηλαδή άρα παλινδρομησε μου είπε ο γιατρός τηλεφωνικά το αφήνω μέχρι ν Μ έρθει η περίοδος...συνήθως πότε έχετε κορίτσια η περίοδος μετά από ένα τέτοιο γεγονός?

λυπαμαι,ευχομαι να το ξεπερασεισ οσο πιο ανωδυνα γινεται σωματικα κ ψυχολογικα

κ την επομενη φορα ολα να κυλησουν ομαλα

πιστευω μεσα σε μια βδομαδα θα αδιαθετησεις

Link to comment
Share on other sites

@Fofi! @vikibνα μετρήσω μια βδομάδα δηλαδή ?η πρέπει να κάνω και κάτι άλλο???εντάξει η αλήθεια είναι ότι είμαι μια χαρά 😊ευτυχώς απλώς πρέπει να το ψάξουμε Μ είπε ο γιατρός για καρυότυπο ζεύγους κάτι τέτοιο ρε κορίτσια ποσο κοστίζει αυτό ?κάποια στιγμή μου είχε πει ο γιατρός άλλος βέβαια να το κάνω και είχε βγει 70 ευρώ για το ν κάθε ενα μας να την κάνω αξίζει η στα χαμένα ...και κάτι ακόμη την πρώτη φορά γιατί έκανα αποξεση ενώ τώρα όχι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , dragonbox61 είπε:

@Fofi! @vikibνα μετρήσω μια βδομάδα δηλαδή ?η πρέπει να κάνω και κάτι άλλο???εντάξει η αλήθεια είναι ότι είμαι μια χαρά 😊ευτυχώς απλώς πρέπει να το ψάξουμε Μ είπε ο γιατρός για καρυότυπο ζεύγους κάτι τέτοιο ρε κορίτσια ποσο κοστίζει αυτό ?κάποια στιγμή μου είχε πει ο γιατρός άλλος βέβαια να το κάνω και είχε βγει 70 ευρώ για το ν κάθε ενα μας να την κάνω αξίζει η στα χαμένα ...και κάτι ακόμη την πρώτη φορά γιατί έκανα αποξεση ενώ τώρα όχι?

Καταρχάς κορίτσι μου θα πρέπει να ξαναπάς στον γιατρό . Σε μια εβδομάδα θα ξανακάνεις χοριακη. Η χοριακη για να αδιαθετησεις θα πρέπει να πέσει κάτω από 10. Όταν αδιαθετησεις Κ τελειώσει το αίμα θα ξανακάνεις χοριακη Κ θα πας Κ για υπέρηχο. 

Η αποξεση εξαρτάτε από το πόσο είναι η χοριακη σου. Αν είναι υψηλή χρειάζετε αποξεση . Αν είναι τύπου 100 -200 πέφτει μόνη της. Αλλά θέλει παρακολούθηση. Γιατί θα πρέπει να καθαρίσεις 

Ο χρόνος που θα σου έρθει περίοδος εξαρτάτε τον οργανισμό. Δεν είναι μια εβδομάδα είναι ανάλογα πόσο γρήγορα πέφτει η χοριακη σου

Ο καρυότυπος κοστίζει κάμποσο 300-400 Κ γίνετε σε συγκεκριμένα νοσοκομεία . 

Μικροβιολογικά ήθελα να πω δεν γίνετε από όλους 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 50 λεπτά , dragonbox61 είπε:

@Fofi! @vikibνα μετρήσω μια βδομάδα δηλαδή ?η πρέπει να κάνω και κάτι άλλο???εντάξει η αλήθεια είναι ότι είμαι μια χαρά 😊ευτυχώς απλώς πρέπει να το ψάξουμε Μ είπε ο γιατρός για καρυότυπο ζεύγους κάτι τέτοιο ρε κορίτσια ποσο κοστίζει αυτό ?κάποια στιγμή μου είχε πει ο γιατρός άλλος βέβαια να το κάνω και είχε βγει 70 ευρώ για το ν κάθε ενα μας να την κάνω αξίζει η στα χαμένα ...και κάτι ακόμη την πρώτη φορά γιατί έκανα αποξεση ενώ τώρα όχι?

οπως τα λεει η λινα

δ ειναι ακτιβως μια βδομαδα,λεω στο περιπου

αν σε μια εβδομαδα δ αδιαθετησεις,κανε μια χοριακη,οπως κ οταν καθαρισεις,εναν υπερηχο οτι ολα ειναι οκ

κ να δειτε πως θα κινηθειτε απο δω κ περα

αποξεση συνηθως χρειαζεται σε μεγαλυτερες χοριακες

μηπως ειχες κανει εξεταση για κυστικη με 70€;

καπου στα 400 ειναι ο καρυοτοπος.συγνωμη δ θυμαμαι,ηταν η πρωτη σου εγκυμοσυνη;μετα απο ποσο καιρο προσπαθειας;

 

με τον καρυοτυπο βλεπεις τα γονιδια

κ νομιζω υπαρχει κ ο μοριακος με 700

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , dragonbox61 είπε:

@linaaκαι τι ακριβές βλέπουμε με αυτήν την εξέταση είναι αναγκαία ειναι πανάκριβη γαμωτο γιατί όμως σε ένα διαγνωστικό μου είχαν πει 70 και όχι 400

Καταρχάς άλλες εξετάσεις έχεις κάνει? Πχ ορμονικές εξέταση σπέρματος εξετάσεις για αυτοάνοσα θυροειδή ζάχαρο? Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις που αυτές οι εξετάσεις γίνονται δωρεάν. 

70 ευρώ δεν κοστίζει ο καρυότυπος κάτι άλλο θα σου είπε η κοπέλα . 

Με τον καρυότυπο βλέπεις αν υπάρχει κάποιο γονίδιο στο ζευγάρι που έχει κάποια ανωμαλία Κ τα έμβρυα βγαίνουν με ανωμαλίες Κ δεν προχωράνε. Αυτό λύνετε με εξωσωματική Κ προεμφυτικο αλλά είναι κάτι σπάνιο . 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω στην συζήτηση σας !!! Εμένα μου είχαν γράψει να κάνω καρυοτυπο με ειδικές τεχνικές και τον πλήρωσα 19ευρω λόγω ασφαλίσεις και ο σύζυγος 90 χωρίς ασφάλιση !!!! Σίγουρα υπάρχουν πολλοί αλλά εμένα μετά την παλινδρόμη η αιματολόγος μου είχε πει να κάνω αυτήν !!! 

Link to comment
Share on other sites

@Bluee19A υτην λέω και εγώ μου την είχε γράψει ο γιατρός λόγω ασφαλείας μήπως γρ;φεται και πληρώνεις ένα ποσοστό?

@linaa @vikib @Fofi! Επίσης θα πρέπει πάλι ν κάνω χοριακες συνεχεια τώρα μέχρι να πέσει δεν είχα υψηλή από ότι είπε ι γιατρός είχα 130 η τελευταία γι'αυτό κ δεν χρειάζεται αποξεση @Bluee19εξετάσεις έχω κάνει πολλές άπειρες κορίτσια μου έβγαινε μια περίεργη εξέταση και ο αιματονλογος μου είπε να μην δώσει σημασία και απορησα κιόλας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...