Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι 13η ημέρα διέγερσης και εχω ένα πολύ περίεργο σύμπτωμα που δεν ξέρω αν σχετίζεται με τα φάρμακα. Με καίνε-πονάνε τα μεγάλα δάχτυλα των ποδιών μου. Ξεκίνησε από το μεσημέρι. Ήμουν στην παραλία. Έχει συμβεί σε καμια; 

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

9 hours ago, Mar-micky said:

Λοιπον μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι είναι οκ και να πάω για έναν πρώτο υπέρηχο την Πέμπτη! 

Είδες ;;; Μπράβο ! Όλα θα πάνε καλα !!!

2 hours ago, Fofi! said:

Καλα ειμαστε...περασα δυσκολα με την μικρη ειχε αρρωστησει αλλα τωρα ολα καλα....αναμονη να τελειωσει η περιοδος και να ξεκινησω και εγω!!!

Είναι όλοι άρρωστοι … φέτος πολλές ιώσεις …. Ειδικά τα παιδάκια κολλάνε συνέχεια κ εμάς στον κύκλο μας τα περισσότερα είναι άρρωστα δυστυχώς … θα περάσει !!! Κακή επιτυχία εύχομαι με το καλό οι νέες προσπάθειες !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!! Καλή χρόνια σε όλες με υγεία κ πολλά μωράκια 😊😁👶🏻

Εγώ τελικά όχι μόνο δεν ήμουν έγκυος αλλά έκανα ωορρηξία μάλλον χθες ⁉️ Στις 41η ημέρα του κύκλου…. Άτιμες πολυκυστικες πφφφ 

Και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τα τεστ ωορρηξίας… έκανα πρώτη φορα (στη ζωή μου) σήμερα το πρωί καθώς χθες το απόγευμα είχα κάποια λίγα ροζ υγρά… στο τεστ ωορηξιας (μάρκα one step) βγήκε άχνη γραμμή. 
Με βάση τις οδηγίες το θεωρούμε αρνητικό το αποτέλεσμα όμως.Μπορει κάποια να μου εξηγήσει πως λειτουργούν ; 
Αυτό που είδα σημαίνει ότι η ωορηξια έγινε τις προηγούμενες μέρες ; 
εγω από χθες που το είδα έχω πόνο χαμηλά κ με τσιμπάνε οι ωοθήκες μου…

συγγνώμη που γράφω εδώ αλλά δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο τοπικ 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Myrtia89 said:

Καλημέρα κορίτσια!! Καλή χρόνια σε όλες με υγεία κ πολλά μωράκια 😊😁👶🏻

Εγώ τελικά όχι μόνο δεν ήμουν έγκυος αλλά έκανα ωορρηξία μάλλον χθες ⁉️ Στις 41η ημέρα του κύκλου…. Άτιμες πολυκυστικες πφφφ 

Και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τα τεστ ωορρηξίας… έκανα πρώτη φορα (στη ζωή μου) σήμερα το πρωί καθώς χθες το απόγευμα είχα κάποια λίγα ροζ υγρά… στο τεστ ωορηξιας (μάρκα one step) βγήκε άχνη γραμμή. 
Με βάση τις οδηγίες το θεωρούμε αρνητικό το αποτέλεσμα όμως.Μπορει κάποια να μου εξηγήσει πως λειτουργούν ; 
Αυτό που είδα σημαίνει ότι η ωορηξια έγινε τις προηγούμενες μέρες ; 
εγω από χθες που το είδα έχω πόνο χαμηλά κ με τσιμπάνε οι ωοθήκες μου…

συγγνώμη που γράφω εδώ αλλά δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο τοπικ 

Καλημέρα !!! Λοιπόν η αχνη γραμμή σημαίνει ότι η έρχεται η ωορρηξία εντός ημερών η έχει γίνει … αυτό όμως θα το ξέρεις μόνον όταν ξεκινήσεις να εφαρμόζεις τα τεστ από νωρίς … πχ εγώ με κύκλο 25 έως 31 τα ξεκινάω από την 8η ημέρα … κανείς ένα το πρωί κ ένα το απόγευμα .. το πρωί όχι πρωινά ουρα και όχι να έχεις καταναλώσει πολλά νερά… πχ μπορείς να κανείς ένα στις 11 το πρωί κ ενα στις 8 το απόγευμα .. όταν ξεκινάει να σκουραινει ξεκινά επαφές … και όταν οι γραμμές θα ριναι πλέον ιδές εφει επαφές εκείνη την ημέρα και δυο μέρες μετά .. συνήθως λένε μετά το θετικο η ωορρηξία γίνεται 36 ώρες μετά ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Lila ki είπε:

Καλημέρα !!! Λοιπόν η αχνη γραμμή σημαίνει ότι η έρχεται η ωορρηξία εντός ημερών η έχει γίνει … αυτό όμως θα το ξέρεις μόνον όταν ξεκινήσεις να εφαρμόζεις τα τεστ από νωρίς … πχ εγώ με κύκλο 25 έως 31 τα ξεκινάω από την 8η ημέρα … κανείς ένα το πρωί κ ένα το απόγευμα .. το πρωί όχι πρωινά ουρα και όχι να έχεις καταναλώσει πολλά νερά… πχ μπορείς να κανείς ένα στις 11 το πρωί κ ενα στις 8 το απόγευμα .. όταν ξεκινάει να σκουραινει ξεκινά επαφές … και όταν οι γραμμές θα ριναι πλέον ιδές εφει επαφές εκείνη την ημέρα και δυο μέρες μετά .. συνήθως λένε μετά το θετικο η ωορρηξία γίνεται 36 ώρες μετά ..

Ααα κατάλαβα !!! Σε ευχαριστω πολύ για όλες τις πληροφορίες!! Εγώ το έκανα με τα πρωινά κ ήταν άχνη δεν ηξερα ότι δεν πρέπει εκείνη την ώρα και ότι πρέπει να την κάνω μέσα στην ημέρα !! Θα το ελέγξω και το απόγευμα !! Διάβαζα ότι λόγω πολυκυστικών μπορεί να είναι ανεβασμένη η ορμόνη κ χωρίς ωορηξια όποτε θα το ελέγξω περισσότερες φορές μέσα στην ημέρα…

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Myrto24 said:

Ααα κατάλαβα !!! Σε ευχαριστω πολύ για όλες τις πληροφορίες!! Εγώ το έκανα με τα πρωινά κ ήταν άχνη δεν ηξερα ότι δεν πρέπει εκείνη την ώρα και ότι πρέπει να την κάνω μέσα στην ημέρα !! Θα το ελέγξω και το απόγευμα !! Διάβαζα ότι λόγω πολυκυστικών μπορεί να είναι ανεβασμένη η ορμόνη κ χωρίς ωορηξια όποτε θα το ελέγξω περισσότερες φορές μέσα στην ημέρα…

Αυτό βασικά … συνήθως οι μεγάλοι κύκλοι θέλουν συχνούς ελέγχους ωορρηξίας … θα δεις θα μάθεις και το σώμα με αυτά τα τεστ θα σε βοηθήσουν παρά πολύ ! Εμένα η αδελφή μ με μεγάλους κύκλους είχε δυο επαφές 17η και 18η κ έμεινε ….

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mar-micky περιμένουμε πως κ πως να πας για υπέρηχο!!! Θα είναι όλα τέλεια αυτή την φορά μη φοβάσαι τίποτα!!!🥰🥰

Οι υπόλοιπες τι κάνετε βρε κορίτσια??? 

Εγώ μίλησα με την ενδοκρινολόγο @Lila ki μου είπε ότι θα με καλέσει μια από αυτές τις μέρες για να πάω από κοντά. Οπότε περιμένω για να τελειώσω κ με αυτό🤞 εσύ πως είσαι??🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοριτσιαααα τίποτα το συγκλονιστικό.. Σε 6 μέρες βάση ημερολογίου περιμενω περιοδο.. Δε ψάχνω συμπτώματα, δεν ασχολουμαι 🤣  ποναει η κοιλιά μου που κ που και το στήθος πρησμένο ποναει μέχρι την μασχάλη από κάτω! Θα περιμένουμε... Το έχω παρει απόφαση αν δεν ηρεμησω, δε θα έρθει! Όλα είναι θέμα ψυχολογίας! Εντοπίζω την ωορρηξία μου και κάνω χωρίς άγχος και παρανοια 🤣

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2024 at 2:44 ΜΜ, Lila ki είπε:

Αυτό βασικά … συνήθως οι μεγάλοι κύκλοι θέλουν συχνούς ελέγχους ωορρηξίας … θα δεις θα μάθεις και το σώμα με αυτά τα τεστ θα σε βοηθήσουν παρά πολύ ! Εμένα η αδελφή μ με μεγάλους κύκλους είχε δυο επαφές 17η και 18η κ έμεινε ….

Καλημέρα!! Ελπίζω πως είσαι καλά.. είχες δίκιο σε όσα μου έγραψες!!

έκανα τεστ ωορηξιας την Τρίτη κατά τη διάρκεια της ημερας και χθες… και η γραμμή γινόταν όλο κ πιο άχνη μέχρι που χθες το μεσημέρι δεν βγήκε… όποτε μάλλον έκανα ωορρηξία και δεν το πρόλαβα 😞😞 είχα κ χθες αρκετά υγρά με αίμα όποτε έγινε.. κάναμε ελεύθερα χθες βράδυ αλλά είμαστε εκτός «παραθύρου» προφανώς 😞😞 
την επόμενη φορα τώρα.. να δω ποτε θα έχω πάλι ωορρηξία 😩

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Myrto24 είπε:

Καλημέρα!! Ελπίζω πως είσαι καλά.. είχες δίκιο σε όσα μου έγραψες!!

έκανα τεστ ωορηξιας την Τρίτη κατά τη διάρκεια της ημερας και χθες… και η γραμμή γινόταν όλο κ πιο άχνη μέχρι που χθες το μεσημέρι δεν βγήκε… όποτε μάλλον έκανα ωορρηξία και δεν το πρόλαβα 😞😞 είχα κ χθες αρκετά υγρά με αίμα όποτε έγινε.. κάναμε ελεύθερα χθες βράδυ αλλά είμαστε εκτός «παραθύρου» προφανώς 😞😞 
την επόμενη φορα τώρα.. να δω ποτε θα έχω πάλι ωορρηξία 😩

Δεν πρέπει να περιμένεις το τεστ να δείξει θετικό για να ξεκινήσεις επαφές . Πρέπει να έχεις επαφές μέρα παρά μέρα έτσι Κ αλλιώς Κ μόλις δεις το τεστ θετικό να έχεις κάθε μέρα επαφές για τρεις μέρες τουλάχιστον . Μετα χαλαρώνεις Κ ξεκουράζεστε . Επίσης θέλει 2 τεστ ωορηξιας την μέρα όχι μόνο 1 . Κανείς το 1 το μεσημέρι Κ το 2 το απόγευμα αργά .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , linaa είπε:

Δεν πρέπει να περιμένεις το τεστ να δείξει θετικό για να ξεκινήσεις επαφές . Πρέπει να έχεις επαφές μέρα παρά μέρα έτσι Κ αλλιώς Κ μόλις δεις το τεστ θετικό να έχεις κάθε μέρα επαφές για τρεις μέρες τουλάχιστον . Μετα χαλαρώνεις Κ ξεκουράζεστε . Επίσης θέλει 2 τεστ ωορηξιας την μέρα όχι μόνο 1 . Κανείς το 1 το μεσημέρι Κ το 2 το απόγευμα αργά .

Καλημέρα !!! Ναι ναι μου το ανέφερε και η @Lila ki 😊 Τα αγόρασα για πρώτη φορα πριν λίγες μέρες και έκανα δοκιμαστικά ένα την Παρασκευή που ήταν αρνητικό και ένα την Τρίτη γιατί είδα κάποια υγρά και βγήκε αχνό… ξανά έκανα αλλά δυο εκείνη την ημέρα και αλλά δυο χθες 11-14:00 όπου από αχνό το πρώτο το δεύτερο ήταν αρνητικό πια… από εδώ και στο εξής αυτό θα κάνουμε πιο τακτικά κ θα έλεγχο με συχνά τεστ…

γιατι με τις πολυκυστικες.. να… έκανα ωορρηξία στις 40 μέρες 😞 τώρα ποιος ξέρει ποτε πάλι…

αυτή τη φορα το ανακάλυψα κατά τύχη με τα τεστ… είμαι «αρχάρια» και τώρα ξεκινάμε προσπάθειες!! Όποτε κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!!!! ❤️❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Myrto24 είπε:

Καλημέρα !!! Ναι ναι μου το ανέφερε και η @Lila ki 😊 Τα αγόρασα για πρώτη φορα πριν λίγες μέρες και έκανα δοκιμαστικά ένα την Παρασκευή που ήταν αρνητικό και ένα την Τρίτη γιατί είδα κάποια υγρά και βγήκε αχνό… ξανά έκανα αλλά δυο εκείνη την ημέρα και αλλά δυο χθες 11-14:00 όπου από αχνό το πρώτο το δεύτερο ήταν αρνητικό πια… από εδώ και στο εξής αυτό θα κάνουμε πιο τακτικά κ θα έλεγχο με συχνά τεστ…

γιατι με τις πολυκυστικες.. να… έκανα ωορρηξία στις 40 μέρες 😞 τώρα ποιος ξέρει ποτε πάλι…

αυτή τη φορα το ανακάλυψα κατά τύχη με τα τεστ… είμαι «αρχάρια» και τώρα ξεκινάμε προσπάθειες!! Όποτε κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!!!! ❤️❤️

Θα μάθεις σιγα σιγά Κ τις αποχρώσεις . Πολλές κοπέλες στις αρχές τα κρατάνε τα τεστ Κ σημειώνουν πάνω με ημερομηνίες ποτέ τα κάναν οπότε όταν σου έρθει περίοδος ξέρεις πότε έγινε η ωορρηξία υπολογίζοντας 14-16 μέρες πίσω Κ βλέπεις την απόχρωση του τεστ . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , linaa είπε:

Θα μάθεις σιγα σιγά Κ τις αποχρώσεις . Πολλές κοπέλες στις αρχές τα κρατάνε τα τεστ Κ σημειώνουν πάνω με ημερομηνίες ποτέ τα κάναν οπότε όταν σου έρθει περίοδος ξέρεις πότε έγινε η ωορρηξία υπολογίζοντας 14-16 μέρες πίσω Κ βλέπεις την απόχρωση του τεστ . 

Ναι ξεκίνησα να τα σημειώνω κι εγώ στο ημερολόγιο περιόδου (την εφαρμογή) !! Πάντως γι αυτή τη φορα λες δεν το προλάβαμε Ε; Να μην έχω τσάμπα ελπίδες… 😞

παντως ειναι πολύ βοηθητική κυριωσ Ψυχολογικά αυτή η ομάδα που βλέπω πως έχετε χτίσει εδώ… ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Myrto24 said:

Καλημέρα!! Ελπίζω πως είσαι καλά.. είχες δίκιο σε όσα μου έγραψες!!

έκανα τεστ ωορηξιας την Τρίτη κατά τη διάρκεια της ημερας και χθες… και η γραμμή γινόταν όλο κ πιο άχνη μέχρι που χθες το μεσημέρι δεν βγήκε… όποτε μάλλον έκανα ωορρηξία και δεν το πρόλαβα 😞😞 είχα κ χθες αρκετά υγρά με αίμα όποτε έγινε.. κάναμε ελεύθερα χθες βράδυ αλλά είμαστε εκτός «παραθύρου» προφανώς 😞😞 
την επόμενη φορα τώρα.. να δω ποτε θα έχω πάλι ωορρηξία 😩

Μακάρι να σου πάνε όλα όπως επιθυμείς !!!!! Καλή επιτυχία σε σενα και σε όλες μας !!!!! 

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για εμένα τα νέα δεν είναι καλά εν τέλη. Πήγα στο γιατρό χθες για τον πρώτο υπέρηχο και δεν είδε τίποτα απολύτως. 5+1. Μάλλον μου είπε ότι επειδή πέρασα τη γρίπη κατά την εμφύτευση δεν προχώρησε. Μου είπε να ξανά κάνω χοριακή Δευτέρα και να πάω να με δει για να δούμε μην τυχόν είναι εξωμήτρια κυηση. Πάντως δεν Μ έδωσε σχεδόν καθόλου ελπίδες απλά να ήταν νωρίς για να δει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mar-micky είπε:

Καλημέρα. Για εμένα τα νέα δεν είναι καλά εν τέλη. Πήγα στο γιατρό χθες για τον πρώτο υπέρηχο και δεν είδε τίποτα απολύτως. 5+1. Μάλλον μου είπε ότι επειδή πέρασα τη γρίπη κατά την εμφύτευση δεν προχώρησε. Μου είπε να ξανά κάνω χοριακή Δευτέρα και να πάω να με δει για να δούμε μην τυχόν είναι εξωμήτρια κυηση. Πάντως δεν Μ έδωσε σχεδόν καθόλου ελπίδες απλά να ήταν νωρίς για να δει κάτι. 

Κάνε Κ σήμερα χοριακη Κ αν είναι πάνω από 1500 πήγαινε Κ άλλου για υπέρηχο με καλητερα μηχάνημα . Πολλές φορές αν δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας το μηχάνημα δεν βλέπουν τίποτα με χοριακη κάτω από 5000 

Αν είναι εξωμήτριο πρέπει να το ξέρεις άμεσα γιατί κοντά στα 4000 χοριακη είναι επικίνδυνο Κ για εσένα 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...