Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

Ευχαριστω κοριτσια για τις ευχες σας πραγματικα....το μεγαλυτερο αγχος μου ειναι για να ειναι καλο το εμβρυο...εχει κολλησει το μυαλο μου οτι δεν ειναι καλα τα πραγματα...δεν ξερω τι να πω...εχω και τον συζυγο που λεει δεν πειραζει και πραγματικα δεν υπαρχει χειροτερη κουβεντα να πεις σε καποιον...πειραζει να μην πανε καλα τα πραγματα...ναι πειραζει πολυ...το οτι ειμαστε δυνατες και προχωραμε δεν σημαινει οτι δεν πειραζει,οτι δεν στεναχωριομαστε,οτι δεν ποναμε...ακομη και για τους γιατρους..ναι μπορει να ειναι συχνο φαινομενο..μπορει ναι να ξανα προσπαθησεις...αλλα υπαρχει παντα ενας κομπος στο στομαχι..που μονο εμεις τον νιωθουμε και το καταλαβαινουμε...και ψυχολογικα και σωματικα..

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , Fofi! είπε:

Ευχαριστω κοριτσια για τις ευχες σας πραγματικα....το μεγαλυτερο αγχος μου ειναι για να ειναι καλο το εμβρυο...εχει κολλησει το μυαλο μου οτι δεν ειναι καλα τα πραγματα...δεν ξερω τι να πω...εχω και τον συζυγο που λεει δεν πειραζει και πραγματικα δεν υπαρχει χειροτερη κουβεντα να πεις σε καποιον...πειραζει να μην πανε καλα τα πραγματα...ναι πειραζει πολυ...το οτι ειμαστε δυνατες και προχωραμε δεν σημαινει οτι δεν πειραζει,οτι δεν στεναχωριομαστε,οτι δεν ποναμε...ακομη και για τους γιατρους..ναι μπορει να ειναι συχνο φαινομενο..μπορει ναι να ξανα προσπαθησεις...αλλα υπαρχει παντα ενας κομπος στο στομαχι..που μονο εμεις τον νιωθουμε και το καταλαβαινουμε...και ψυχολογικα και σωματικα..

Το να μην προχωρήσει μια εγκυμοσύνη δεν σημαίνει πως έχει κάτι το εμβρυο.. Είχα κ εγώ μια αποξεση στην 11 εβδομαδα, κάναμε τεστ DNA κ δεν βρέθηκε κάτι.. Τυχαίο γεγονος μας είπανε.. Συμβαίνει αρκετές φορες ειδικα στις πρωτότοκες.. Κ εγώ τοτε σκεφτόμουν πολύ αρνητικα, σου Στέλνω και μια αγκαλιά μαζί με τις ευχές μου.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Το να μην προχωρήσει μια εγκυμοσύνη δεν σημαίνει πως έχει κάτι το εμβρυο.. Είχα κ εγώ μια αποξεση στην 11 εβδομαδα, κάναμε τεστ DNA κ δεν βρέθηκε κάτι.. Τυχαίο γεγονος μας είπανε.. Συμβαίνει αρκετές φορες ειδικα στις πρωτότοκες.. Κ εγώ τοτε σκεφτόμουν πολύ αρνητικα, σου Στέλνω και μια αγκαλιά μαζί με τις ευχές μου.. 

Σε περιπτωση αποβολης ή αποξεσης μπορω να κανω καποια εξεταση να μαθω γιατι?ααχετως αν ειναι πολυ νωρις σε εβδομαδες?εγω εχω ηδη ενα παιδακι και δοξα το θεο τοτε μου ειχε ερθει κατεθειαν χωρις τετοια προβληματα..απλα ειχα ολους τους μηνες εμετους και τετοια...ευχαριστω πολυ για την αγκαλια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Σε περιπτωση αποβολης ή αποξεσης μπορω να κανω καποια εξεταση να μαθω γιατι?ααχετως αν ειναι πολυ νωρις σε εβδομαδες?εγω εχω ηδη ενα παιδακι και δοξα το θεο τοτε μου ειχε ερθει κατεθειαν χωρις τετοια προβληματα..απλα ειχα ολους τους μηνες εμετους και τετοια...ευχαριστω πολυ για την αγκαλια σου!!!!

Σε περίπτωση αποξεσης παίρνουν δείγμα απο το έμβρυο κ το στέλνουν για εξέταση ( ετσι έγινε με μένα) αλλά ας μην σκεφτόμαστε αρνητικά.. Ας σκεφτόμαστε πως θα πάνε όλα καλά...

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Tintin είπε:

Σε περίπτωση αποξεσης παίρνουν δείγμα απο το έμβρυο κ το στέλνουν για εξέταση ( ετσι έγινε με μένα) αλλά ας μην σκεφτόμαστε αρνητικά.. Ας σκεφτόμαστε πως θα πάνε όλα καλά...

Στην δικη μου ομως περιπτωση ακομη δεν υπαρχει εμβρυο..με το ζορυ ειδαμε εναν σακο πολυ μικρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Fofi! είπε:

Στην δικη μου ομως περιπτωση ακομη δεν υπαρχει εμβρυο..με το ζορυ ειδαμε εναν σακο πολυ μικρο.

δυστυχώς δεν γνωρίζω τις διαδικασίες, το μονο που μπορώ να παραθεσω είναι η δική μου εμπειρία κ τις διαδικασίες που έγιναν μετα.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Fofi! είπε:

Στην δικη μου ομως περιπτωση ακομη δεν υπαρχει εμβρυο..με το ζορυ ειδαμε εναν σακο πολυ μικρο..

Γενικά επειδή είναι πολύ νωρίς δεν είναι πάντα αξιόπιστα τα αποτελέσματα. Βγάζουν ένα γενικό συμπέρασμα που πολλές φορές είναι Κ λανθασμένο. Γενικά μια αποβολή συμβαίνει ή αν υπάρχει κάτι παθολογικό που δεν έχει ανακαληψει η γυναίκα πχ αυτοάνοσα ,λοιμώξεις κρυφές που υποβόσκουν , κρυφό ζάχαρο,  Κ χρωμοσωμικες ανωμαλίες . Το 90 % είναι χρωμοσωμικες ανωμαλίες δηλαδή κάτι δεν πήγε καλά στην γονιμοποίηση Κ δεν μπόρεσαν τα κύτταρα να σχηματιστούν σωστά . Μπορεί να ξεκινήσει μια γονιμοποίηση σωστά αλλά μετά στην δημιουργία των οργάνων κάτι να σταματήσει να εξελισετε σωστά . Είναι κάτι που τρέχει συνέχεια γι'αυτό Κ γίνονται Κ όλες αυτές οι εξετάσεις μέχρι τον 5ο μήνα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2023 at 5:13 PM, zouko said:

Καλησπέρα κορίτσια, την γνώμη σας θα ήθελα.

Εκανα σήμερα χοριακή, και βγήκε 50. Τελευταία περίοδος ήταν 3 Σεπτέμβρη με επαφή 16 Σεπτέμβρη, οπότε θεωρητικά, είμαι 19dpo - με ωορηξία (φαντάζομαι, δεν είχα κάνει τέστ) στις 17 Σεπτ (14η ημέρα). Το 50 δεν είναι πολύ χαμηλό ;

Εχει καμία (θετική) εκβαση με τόσο χαμηλή χοριακή σε τόσες μέρες ;

Κάνω update σχετικά να δώσω και λίγες ελπίδες !
19DPO - 50
22DPO - 88.6
29DPO - 2263
31DPO - 3997

Ενώ δεν διπλαστιάστηκε καν στις 3 μέρες στην αρχή, είχαμε πολύ μεγάλη αύξηση σε 1 εβδομάδα (απο 22 σε 29DPO) και φυσιολογική αυξηση μετά. 2 μέρες μετά πήγα για υπέρηχο και υπήρχε μόνο ένας μικρός σάκος. Τότε (βάση τελευταίας περιόδου) ήμουν 6w4d.
Χτες ξαναπήγα για υπέρηχο, και ακούσαμε καρδούλα !! ♥ Θεωρητικά είμαι 8w4d, αλλα το έμβρυο μετράει 10 μέρες πίσω. Ο γιατρός μου είπε οτι είχα ωορηξία προφανώς πολύ αργότερα απο όσο συνήθως/υπολόγιζα , πιθανών στις 26+ μέρες !

 

  • Καλή τύχη! 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , zouko είπε:

Κάνω update σχετικά να δώσω και λίγες ελπίδες !
19DPO - 50
22DPO - 88.6
29DPO - 2263
31DPO - 3997

Ενώ δεν διπλαστιάστηκε καν στις 3 μέρες στην αρχή, είχαμε πολύ μεγάλη αύξηση σε 1 εβδομάδα (απο 22 σε 29DPO) και φυσιολογική αυξηση μετά. 2 μέρες μετά πήγα για υπέρηχο και υπήρχε μόνο ένας μικρός σάκος. Τότε (βάση τελευταίας περιόδου) ήμουν 6w4d.
Χτες ξαναπήγα για υπέρηχο, και ακούσαμε καρδούλα !! ♥ Θεωρητικά είμαι 8w4d, αλλα το έμβρυο μετράει 10 μέρες πίσω. Ο γιατρός μου είπε οτι είχα ωορηξία προφανώς πολύ αργότερα απο όσο συνήθως/υπολόγιζα , πιθανών στις 26+ μέρες !

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου και εύχομαι να έχεις μια υγιή και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται αφού στις 19μερες μετά την περιοδο ήσουν ήδη έγκυος και η χοριακη σου συνέχισε να αυξάνεται, άρα είχε γίνει ωορηξια και γονιμοποίηση και εμφυτευση , να σου λέει ο γιατρός οτι πιθανόν να είχες καθυστερημένη ωορηξια και μάλιστα στις 26+ μέρες που τότε αναλογικά είχες χοριακη 1000+ ? Μήπως να πάρεις και μια 2η γνώμη από γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Nels είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου και εύχομαι να έχεις μια υγιή και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται αφού στις 19μερες μετά την περιοδο ήσουν ήδη έγκυος και η χοριακη σου συνέχισε να αυξάνεται, άρα είχε γίνει ωορηξια και γονιμοποίηση και εμφυτευση , να σου λέει ο γιατρός οτι πιθανόν να είχες καθυστερημένη ωορηξια και μάλιστα στις 26+ μέρες που τότε αναλογικά είχες χοριακη 1000+ ? Μήπως να πάρεις και μια 2η γνώμη από γιατρο?

Η κοπέλα μετράει λάθος . Στην πρώτη ανάρτηση γράφει της ημερομηνίες τελευταία περίοδος 3 Σεπτέμβρη Κ την πρώτη χωριακη την έκανε 6 Οκτωβρίου. Επαφές είχε 16 Σεπτέμβρη Κ μια εβδομάδα μετά οπότε έπιασε την μια εβδομάδα αργότερα που είχε επαφές . 

Ενώ υπολόγιζε ωορηξια στις 16 Σεπτέμβρη έκανε πιο νωρίς χοριακη ενώ ωορηξια στην ουσία είχε την ημέρα της δεύτερης επαφής μετά από μια εβδομάδα. 

Ο γιατρός καλά τα λέει η κοπέλα έχει μπερδέψει πως μετράνε τις μέρες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , linaa είπε:

Η κοπέλα μετράει λάθος . Στην πρώτη ανάρτηση γράφει της ημερομηνίες τελευταία περίοδος 3 Σεπτέμβρη Κ την πρώτη χωριακη την έκανε 6 Οκτωβρίου. Επαφές είχε 16 Σεπτέμβρη Κ μια εβδομάδα μετά οπότε έπιασε την μια εβδομάδα αργότερα που είχε επαφές . 

Ενώ υπολόγιζε ωορηξια στις 16 Σεπτέμβρη έκανε πιο νωρίς χοριακη ενώ ωορηξια στην ουσία είχε την ημέρα της δεύτερης επαφής μετά από μια εβδομάδα. 

Ο γιατρός καλά τα λέει η κοπέλα έχει μπερδέψει πως μετράνε τις μέρες 

Α εντάξει, κατάλαβα, thanks!  Και η κοπέλα καλά τα λέει, τώρα είδα ότι dpo είναι οι μέρες μετά την αναμενόμενη ωορηξια (όχι την περιοδο) οπότε όλα φυσιολογικα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μαλλον δεν θα προλαβω να κανω αλλη χοριακη..σημερα βγαζω καφε...μιλησα με τον γιατρο μου ξεκιναει utrogestan αλλα μου ειπε οτι μπορει να μου ερθει περιοδος και να αποβαλλω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Fofi! είπε:

Κοριτσια μαλλον δεν θα προλαβω να κανω αλλη χοριακη..σημερα βγαζω καφε...μιλησα με τον γιατρο μου ξεκιναει utrogestan αλλα μου ειπε οτι μπορει να μου ερθει περιοδος και να αποβαλλω..

Ακόμα Κ αίμα να σου έρθει χοριακες θα συνεχίσεις να κάνεις μέχρι να δεις αν έχεις καθαρίσει ή αν συνεχίζει. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nels said:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου και εύχομαι να έχεις μια υγιή και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται αφού στις 19μερες μετά την περιοδο ήσουν ήδη έγκυος και η χοριακη σου συνέχισε να αυξάνεται, άρα είχε γίνει ωορηξια και γονιμοποίηση και εμφυτευση , να σου λέει ο γιατρός οτι πιθανόν να είχες καθυστερημένη ωορηξια και μάλιστα στις 26+ μέρες που τότε αναλογικά είχες χοριακη 1000+ ? Μήπως να πάρεις και μια 2η γνώμη από γιατρο?

Ευχαριστώ πολύ :) Ο γιατρός μου είναι εξαιρετικός, τον είχα και στο πρώτο μου μικράκι ♥

1 hour ago, linaa said:

Η κοπέλα μετράει λάθος . Στην πρώτη ανάρτηση γράφει της ημερομηνίες τελευταία περίοδος 3 Σεπτέμβρη Κ την πρώτη χωριακη την έκανε 6 Οκτωβρίου. Επαφές είχε 16 Σεπτέμβρη Κ μια εβδομάδα μετά οπότε έπιασε την μια εβδομάδα αργότερα που είχε επαφές . 

Ενώ υπολόγιζε ωορηξια στις 16 Σεπτέμβρη έκανε πιο νωρίς χοριακη ενώ ωορηξια στην ουσία είχε την ημέρα της δεύτερης επαφής μετά από μια εβδομάδα. 

Ο γιατρός καλά τα λέει η κοπέλα έχει μπερδέψει πως μετράνε τις μέρες 

DPO είναι days post ovulation. Οι μέρες αυτές - εαν δεν έχεις κάνει τέστ ωορηξίας ώστε να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για την ωορηξία σου, είναι εκτιμώμενες, και βάση τελευταίας περιόδου.

Δηλαδή, εαν έχεις κύκλο 28 ημερών, εκτιμάται οτι έχεις ωορηξία στης 14η ημέρα. Βάση αυτού, υπολογιζεις πχ. τις 19DPO. Διότι θεωρητικά, είχω ωορηξία στις 16-17 Σεπτέμβρη, άρα όταν έκανα την χοριακή, θεωρητικά, ήμουν 18-19DPO. Στην πραγματικότητα όμως δεν ήταν, γιατί δεν ήταν τοτε το η ωορηξία.

1 hour ago, Nels said:

Α εντάξει, κατάλαβα, thanks!  Και η κοπέλα καλά τα λέει, τώρα είδα ότι dpo είναι οι μέρες μετά την αναμενόμενη ωορηξια (όχι την περιοδο) οπότε όλα φυσιολογικα!!

Ακριβώς ! Μάλλον δεν τα έγραψα πολύ ξεκάθαρα, αλλα αυτό.  Δεν είναι πολύ σύνηθες, ούτε γενικά, ούτε και σε εμένα προσωπικα με 28ημερο κύκλο να έχω τόσο αργή ωορηξία, για αυτο !

Oπότε δεν ήταν πολύ χαμηλή η χοριακή μου, απλώς ήταν πολύ πολύ νωρίς !

 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Fofi! said:

Κοριτσια καλησπερα,τι κανετε?μολις γυρισα απο τον γιατρο..δυστυχως οπως το φανταστηκα...με το ζορυ και με μεγενθυση ειδε εναν πολυ μικρο σακο ο οποιος εχει πιαστει χαμηλα και υπαρχει κινδυνος αποβολης...στην ουσια με προετοιμαζε για τα χειροτερα...μου ειπε οτι καππια πραγματα ειναι του θεου αλλα μεχρι στιγμης δεν παμε καλα.μπορει να κανει μια εκτοξευση ξαφνικα οποτε δεν μπορει να μου πει κατι ακομη..αλλα ο οργανισμος θα αποφασισει αν ειναι καλο εμβρυο και το κρατησει,αν θα κανουμε αποξεση λη αν θα χρειαστει καποια στιγμη να κανουμε αμνιοπαρακεντηση..μου ειπε θα το δουμε βημα βημα γιατι ειμαι κατω των οριων και να κανω χοριακη την τριτη και ραντεβου παλι μαζι του..συγνωμη για το σεντονι αλλα ειμαι λιγο νταουν...

Πολύ στεναχωρέθηκα με τα νέα σου... Μακάρι να αλλάξουν τα δεδομένα σου μέχρι την Τρίτη!!

Προσπαθείτε καιρό;

ακόμα και το χειρότερο να συμβεί,να σκέφτεσαι θετικά. Εφόσον έγινε μια φορά η σύλληψη τότε θα ξαναγίνει.. και μάλιστα πιο σύντομα απ'όσο πιστεύεις!! ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...