Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , Katv είπε:

Μακάρι και εγώ αυτό πιστεύω ότι επιτέλους είναι θετικό αλλά έχω πάθει φρίκη με τις γραμμές εξάτμισης και τις ενέσεις και όλα αυτά και φοβάμαι και στεναχωριέμαι 

Ούτε Κ εγώ μπορώ να καταλάβω καλά αν είναι γραμμή εξάτμισης αλλά όπως είπε Κ η @Nels είναι νωρίς ακόμα κανονικά πρέπει να κάνεις τεστ την πρώτη μέρα καθηστερησης όλα τα άλλα είναι υπερβολικά νωρίς για φυσιολογική σύλληψη το τεστ θα δείξει στις 14 μέρες πιο νωρίς σπάνια . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα...σας διαβαζω καθε μερα ανελλιπως...μολις τελειωσα μετα απο 2 βδομαδες την καθαριοτητα σπιτιου για να στρωσω οποτε απλα κουρασηηηη....παντως χθες και σημερα το καψαμε το πελεκουδι....χαχαχα...για να δουμε..

  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, linaa είπε:

Ούτε Κ εγώ μπορώ να καταλάβω καλά αν είναι γραμμή εξάτμισης αλλά όπως είπε Κ η @Nels είναι νωρίς ακόμα κανονικά πρέπει να κάνεις τεστ την πρώτη μέρα καθηστερησης όλα τα άλλα είναι υπερβολικά νωρίς για φυσιολογική σύλληψη το τεστ θα δείξει στις 14 μέρες πιο νωρίς σπάνια . 

Μίλησα με τον γιατρό μου έκανα και ένα σορό τεστ πλέον βγαίνουν θετικά και οι μικρές ταινίες που μέχρι χθες δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα και μου είπε 99 % είμαι έγκυος η ορμόνη έχει φύγεις τις περισσότερες φορές στις 11 μέρες και από την στιγμή που η γραμμή σκουρενη αύριο το πρωί χοριακη... είμαι στα όρια τρέλας αλλά έχω κάνει τόσα τεστ πρωί μεσημέρι βράδυ έκανα τώρα δύο και χωρίς να κατουριεμαι και πάλι θετικό νομίζω πως αυτός επιτέλους είναι ο μήνας μου 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Ευχή 2
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katka είπε:

Μίλησα με τον γιατρό μου έκανα και ένα σορό τεστ πλέον βγαίνουν θετικά και οι μικρές ταινίες που μέχρι χθες δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα και μου είπε 99 % είμαι έγκυος η ορμόνη έχει φύγεις τις περισσότερες φορές στις 11 μέρες και από την στιγμή που η γραμμή σκουρενη αύριο το πρωί χοριακη... είμαι στα όρια τρέλας αλλά έχω κάνει τόσα τεστ πρωί μεσημέρι βράδυ έκανα τώρα δύο και χωρίς να κατουριεμαι και πάλι θετικό νομίζω πως αυτός επιτέλους είναι ο μήνας μου 

Χαιρομαι παρα πολυ για το θετικο τεστ σου και ελπιζω να μας κολλησεις και εμας τοσο γρηγορα οπως ο κοροναιος!!!χαχα....περιμενουμε και αλλα νεα σου...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, katka said:

Μίλησα με τον γιατρό μου έκανα και ένα σορό τεστ πλέον βγαίνουν θετικά και οι μικρές ταινίες που μέχρι χθες δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα και μου είπε 99 % είμαι έγκυος η ορμόνη έχει φύγεις τις περισσότερες φορές στις 11 μέρες και από την στιγμή που η γραμμή σκουρενη αύριο το πρωί χοριακη... είμαι στα όρια τρέλας αλλά έχω κάνει τόσα τεστ πρωί μεσημέρι βράδυ έκανα τώρα δύο και χωρίς να κατουριεμαι και πάλι θετικό νομίζω πως αυτός επιτέλους είναι ο μήνας μου 

Εύχομαι ολόψυχα να είσαι έγκυος !!! Αχ κορίτσια μου αμήν για όλες μας σύντομα να δούμε θετικά τεστ !!!! 
 

Γεια σας κορίτσια μου όμορφα και καλα !!!! Εύχομαι θετικά τεστακια σύντομα !!! Εγώ συνέρχομαι σιγά σιγά !!!! Περιμένω τέλος του μήνα να μου έρθει περίοδος μετά την απόξεση !!!!! Η χοριακη αρχίζει και πέφτει σταδιακά !!!! Σήμερα έκλεισα δυο βδομαδες μετά την επέμβαση ! Νοέμβριο έχω εξετάσεις αίματος και εξέταση θρομοφιλιας !!!! Και από Δεκέμβριο η καλύτερα από Γενάρη θα ξεκινησω ξανά προσπάθειες !!!! Σας διαβάζω συνέχεια !!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Χαιρομαι παρα πολυ για το θετικο τεστ σου και ελπιζω να μας κολλησεις και εμας τοσο γρηγορα οπως ο κοροναιος!!!χαχα....περιμενουμε και αλλα νεα σου...

Πριν τρελαθω θα περιμένω την αυριανή χωριακη .. αλλά μην νομίζεις ότι ήταν εύκολο και για μένα ... 1.5 κοντά 2 χρόνια προσπαθούσα (τζάμπα) για παιδί γιατί είχα έναν πολύποδα στην μιτρα και κόντεψε να γίνει καρκίνος κανένας δεν το έβλεπε πάλι καλά βρήκα καλό γιατρό έκανα αφερεση και με τα χάπια τον 4 μήνα είδα αποτέλεσμα ...... που όμως δεν ξέρω αν είναι θετικό ακόμα 100%

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , katka είπε:

Είμαι έγκυος κορίτσια 38 βγήκε η χοριακη δεν μπορώ να το πιστέψω 

Συνχαρητηρια !! Εντάξει την έκανες παρά πολύ νωρίς η αλήθεια είναι βιαστηκες τώρα θα σε φάει το μαρτύριο της χοριακης κάθε δύο μέρες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , linaa είπε:

Συνχαρητηρια !! Εντάξει την έκανες παρά πολύ νωρίς η αλήθεια είναι βιαστηκες τώρα θα σε φάει το μαρτύριο της χοριακης κάθε δύο μέρες 

Κάθε δύο μέρες μέχρι πότε ξέρετε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , katka είπε:

Κάθε δύο μέρες μέχρι πότε ξέρετε?

Για να γίνει υπέρηχος Κ να δει ο γιατρός κάτι πρέπει η χοριακη να έχει φτάσει περίπου 2000 μονάδες . Εσύ επειδή είναι νωρίς Κ η χοριακη σου εξαιρετικά χαμηλή θα πρέπει να βεβαιωθεις ότι όντως πηγαίνει καλά Κ διπλασιάζεται σωστά οπότε θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 4 χοριακες ώστε να δεις ότι όντως ανεβαίνει με γοργούς ρυθμούς Κ προχωράει. Αν κάνεις 4 χοριακες Κ είναι άψογες τότε θα σου πει Κ ο γιατρός να σε δει σε 10 μέρες Κ υπέρηχο. 

Γι'αυτό σου λέω την έκανε νωρίς αν περίμενες πχ την μέρα της περιόδου Κ είχες μια καλή χοριακη με 1 άντε 2  επανάληψεις χοριακης θα καταλάβαινες πως πάει το πράγμα . Τωρα θα σου βγει το λάδι στο περίμενε 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, katka είπε:

Κάθε δύο μέρες μέχρι πότε ξέρετε?

Συγχαρητήρια σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη  ❤️❤️❤️

Κορίτσια έχω αύριο σαλπιγγογραφια κ έχω αγχωθεί λίγο έχει κάνει κάποια από εσάς ; Αν ναι πως ήταν πόνεσε πολύ; Γενικά είμαι ανεκτική στον πόνο αλλά με έχει πιάσει το άγχος από την άλλη όμως ανυπόμονο να έχω κ τα αποτελέσματα 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, linaa είπε:

Συνχαρητηρια !! Εντάξει την έκανες παρά πολύ νωρίς η αλήθεια είναι βιαστηκες τώρα θα σε φάει το μαρτύριο της χοριακης κάθε δύο μέρες 

Για κάποιον ανεξήγητο λόγο νιώθω ήρεμη και είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά αισιοδοξία και θα το ζήσω στο απόλυτο έτσι κ αλλιώς ότι είναι να γίνει θα γίνει 

12 ώρες πρίν, linaa είπε:

Για να γίνει υπέρηχος Κ να δει ο γιατρός κάτι πρέπει η χοριακη να έχει φτάσει περίπου 2000 μονάδες . Εσύ επειδή είναι νωρίς Κ η χοριακη σου εξαιρετικά χαμηλή θα πρέπει να βεβαιωθεις ότι όντως πηγαίνει καλά Κ διπλασιάζεται σωστά οπότε θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 4 χοριακες ώστε να δεις ότι όντως ανεβαίνει με γοργούς ρυθμούς Κ προχωράει. Αν κάνεις 4 χοριακες Κ είναι άψογες τότε θα σου πει Κ ο γιατρός να σε δει σε 10 μέρες Κ υπέρηχο. 

Γι'αυτό σου λέω την έκανε νωρίς αν περίμενες πχ την μέρα της περιόδου Κ είχες μια καλή χοριακη με 1 άντε 2  επανάληψεις χοριακης θα καταλάβαινες πως πάει το πράγμα . Τωρα θα σου βγει το λάδι στο περίμενε 

Ναι αλλά ο γιατρός μου μου είπε να την κάνω .. θα μου πεις δεν έπρεπε να κάνω τεστ τόσο νωρίς .. ε δεν γίνεται όταν προσπαθείς και μάλιστα με παρακολούθηση και αγωγή δεν αντέχεις μέχρι να φτάσει η μέρα ... άσε που είναι ο τέταρτος μήνας και έπεσα σε κατάθλιψη πριν το μάθω γιατί σκεφτόμουν ότι έχω μόνο άλλους δύο μήνες με χάπια και μετά ... τι ... 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Baby 26 είπε:

Συγχαρητήρια σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη  ❤️❤️❤️

Κορίτσια έχω αύριο σαλπιγγογραφια κ έχω αγχωθεί λίγο έχει κάνει κάποια από εσάς ; Αν ναι πως ήταν πόνεσε πολύ; Γενικά είμαι ανεκτική στον πόνο αλλά με έχει πιάσει το άγχος από την άλλη όμως ανυπόμονο να έχω κ τα αποτελέσματα 

Είμαι πολύ χάλια ψυχολογία κορίτσια η σαλπιγγογραφια μ βγήκε τέλεια και εξετάσεις μ γενικά όμως ο δικός μ έχει θέμα με το σπερμα εξαιρετικά σπανια σπερματοζωάρια και μου είπαν μόνο εξωσωματική είμαι 26 κ αυτός 31 και έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ που μόνο με εξωσωματική τι να πω δεν φανταζόμουν ότι στα 26 θα τα περνάω αυτά :( 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Baby 26 είπε:

Είμαι πολύ χάλια ψυχολογία κορίτσια η σαλπιγγογραφια μ βγήκε τέλεια και εξετάσεις μ γενικά όμως ο δικός μ έχει θέμα με το σπερμα εξαιρετικά σπανια σπερματοζωάρια και μου είπαν μόνο εξωσωματική είμαι 26 κ αυτός 31 και έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ που μόνο με εξωσωματική τι να πω δεν φανταζόμουν ότι στα 26 θα τα περνάω αυτά :( 

Κοίτα είναι το πρώτο σοκ . Σκέψου πρώτα τι είναι η εξωσωματική Κ γιατί να στεναχωρηθεις? Το θέμα είναι να έχεις ένα υγιές παιδάκι γιατί αν πας σε ένα νηπιαγωγείο θα τρελαθείς με το πόσα παιδάκια δεν είναι υγιης Κ μετά τον τρόπο που θα κάνεις παιδάκι. Η εξωσωματική είναι απλώς μια θεραπεία που κρατάει 15 μέρες για να κάνεις ένα παιδι αυτό είναι . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Baby 26 είπε:

Είμαι πολύ χάλια ψυχολογία κορίτσια η σαλπιγγογραφια μ βγήκε τέλεια και εξετάσεις μ γενικά όμως ο δικός μ έχει θέμα με το σπερμα εξαιρετικά σπανια σπερματοζωάρια και μου είπαν μόνο εξωσωματική είμαι 26 κ αυτός 31 και έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ που μόνο με εξωσωματική τι να πω δεν φανταζόμουν ότι στα 26 θα τα περνάω αυτά :( 

Ευτυχως κάνατε εξετάσεις από νωρις και εντοπισατε το πρόβλημα για να μην χάνετε χρόνο. Καταρχάς πρέπει να επισκεφτείτε έναν ανδρολογο να σας κατευθύνει με περαιτέρω εξετάσεις για να εντοπίσετε και την πηγή του προβλήματος. Μπορεί πχ να είναι κάποια κιρσοκηλη που να χρειάζεται επέμβαση. Όταν λες σπάνια, για πόσο όγκο σπερματοζωαριων ανά ml μιλάμε?

Το θετικό είναι ότι είσαι μικρή και όσο και να σου φαίνεται βουνό ο δρόμος της εξωσωματικής με την σωστή καθοδήγηση θα τα καταφέρετε σύντομα, επίσης σημαντικό αν όντως είναι μονόδρομος η εξωσωματική είναι η σωστή επιλογή γιατρού. Αθήνα βρίσκεστε?

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...