Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

πρίν από 37 λεπτά , linaa είπε:

Η Αμη τι μονάδα μέτρησης είναι? Η προλακτίνη είναι η ορμόνη βασικά που παράγει το γάλα στον θηλασμό υπαρχει όμως στον οργανισμό Κ αυξάνετε με το ανχος κυρίως . Επίσης η εξέταση δεν πρέπει να γίνετε μόλις ξυπνήσεις γιατί μετά τον ύπνο είναι πάντα λίγο πιο αυξημένη . 

Οι εξετάσεις σου είναι σχεδόν άριστες .

Η tsh του θυροειδή είναι λίγο αυξημένη πρέπει να πας σε ενδοκρινολόγο να κάνεις υπέρηχο Κ περαιτερω εξετάσεις θυροειδή για σύλληψη πρέπει ιδανικά να είναι κάτω 2,50

έχω κλείσει ραντεβού για σαλπιγγογραφια την άλλη Τετάρτη και ραντεβού με γιατρό να μου πει τι και πως αλλά υπέρηχο γιατί να χρειάζεται ; Επίσης αν ξέρετε ειναι πχ ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζεται με κάποια αγωγή με χάπια ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , Baby 26 είπε:

έχω κλείσει ραντεβού για σαλπιγγογραφια την άλλη Τετάρτη και ραντεβού με γιατρό να μου πει τι και πως αλλά υπέρηχο γιατί να χρειάζεται ; Επίσης αν ξέρετε ειναι πχ ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζεται με κάποια αγωγή με χάπια ; 

Πρέπει να πας σε ενδοκρινολόγο δεν έχει σχέση ο γυναικολόγος με αυτό να δει τον θυροειδή σου Κ να σου γράψει Κ άλλες εξετάσεις . Είναι κάτι που λύνετε παρά πολύ εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

Πρέπει να πας σε ενδοκρινολόγο δεν έχει σχέση ο γυναικολόγος με αυτό να δει τον θυροειδή σου Κ να σου γράψει Κ άλλες εξετάσεις . Είναι κάτι που λύνετε παρά πολύ εύκολα. 

Τέλεια αυτό θα κάνω θα κλείσω ραντεβού σήμερα κιόλας 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ο υπέρηχος είναι για τον θυροειδή να ελέγξει αν όλα είναι καλά . 

πρίν από 1 λεπτό , Baby 26 είπε:

Τέλεια αυτό θα κάνω θα κλείσω ραντεβού σήμερα κιόλας 

Να κλείσεις Κ να πεις ότι προσπαθείς για παιδάκι γιαυτο Κ οι εξετάσεις Κ να σου γράψει υπέρηχο 

πρίν από 6 λεπτά , Baby 26 είπε:

Τέλεια αυτό θα κάνω θα κλείσω ραντεβού σήμερα κιόλας 

Πρέπει να του το πεις ότι προσπαθείς για παιδί γιατί είναι διαφορετικες οι τιμές όταν προσπαθείς για παιδί Κ διαφορετικές όταν δεν προσπαθείς . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , linaa είπε:

Ο υπέρηχος είναι για τον θυροειδή να ελέγξει αν όλα είναι καλά . 

Να κλείσεις Κ να πεις ότι προσπαθείς για παιδάκι γιαυτο Κ οι εξετάσεις Κ να σου γράψει υπέρηχο 

Πρέπει να του το πεις ότι προσπαθείς για παιδί γιατί είναι διαφορετικες οι τιμές όταν προσπαθείς για παιδί Κ διαφορετικές όταν δεν προσπαθείς . 

Α κατάλαβα τέλεια γιατί στις εξετάσεις μου έγραφε ότι το νορμαλ είναι μέχρι 5 ενώ διαβάζω στο Ίντερνετ αυτό που είπες μέχρι 2,5 όποτε θα κλείσω ένα ραντεβού το συντομότερο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@linaa καταρχήν σ ευχαριστώ κ πάλι για τη απάντηση σου. Πήγα στο γιατρό σήμερα κ μου είπε ότι είναι μεν υψηλές αλλά θεωρεί ότι μέσα στους επόμενους μήνες θα μείνω έγκυος με φυσιολογικό τρόπο. Μου είπε ότι αν όχι πάλι θα πάμε για πρόκληση ωαρίων. Δεν ξέρω τι να κάνω να βοηθήσω την κατάσταση. Να ρώτησω κ σε άλλο γιατρό ή να κάνω έτσι προσπάθειες κ βλέπουμε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Mar-micky είπε:

@linaa καταρχήν σ ευχαριστώ κ πάλι για τη απάντηση σου. Πήγα στο γιατρό σήμερα κ μου είπε ότι είναι μεν υψηλές αλλά θεωρεί ότι μέσα στους επόμενους μήνες θα μείνω έγκυος με φυσιολογικό τρόπο. Μου είπε ότι αν όχι πάλι θα πάμε για πρόκληση ωαρίων. Δεν ξέρω τι να κάνω να βοηθήσω την κατάσταση. Να ρώτησω κ σε άλλο γιατρό ή να κάνω έτσι προσπάθειες κ βλέπουμε;

Σου μίλησε για πολυκυστικες? Έχεις αλλά συμπτώματα που να υποδηλώνουν ότι έχει ΣΠΩ? Πχ εικόνα υπερηχου, εντονη τριχοφυια, υψηλή τεστοστερόνη? Ο κύκλος σου είναι σταθερός?

Καμπύλη αντίστασης στην ινσσουλινη έχεις κάνει? Γιατί και αυτό συνδέεται με ΣΠΩ και εμποδιζει τη σύλληψη και γι'αυτο πολλοί γυναικολόγοι και ενδοκρινολογοι δίνουν αγωγή τύπου glucophage αν υπάρχει τέτοια ένδειξη.

Σου είπε τουλάχιστον να παρακολουθήσετε αυτό το μήνα  την ωορηξια σου υπερηχογραφικα και με ορμονολογικο έλεγχο?

Αν δε σου είπε τίποτα από τα παραπάνω καλό θα ήταν να δεις και άλλο γυναικολόγο ποιο εξειδικευμένο σε θέματα γονιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

@linaa @Mar-micky νομίζω πως και η εικόνα και οι αναλύσεις μου υποδηλώνουν τις πολυκυστικες... θα μείνω με τον γιατρό μου και παράλληλα μπορεί να πάρω και μια τρίτη γνώμη! ... τώρα η lh που είναι ψηλή λόγω πολυκυστικων τι μπορεί να γίνει; απλώς πρόκληση ωορρηξίας; ... 

 

@Baby 26 χαίρομαι που τα αποτελέσματα του είναι τόσο καλά... τώρα μένει να χαλαρώσεις και έτσι θα έρθει και το παιδάκι ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mar-micky είπε:

@linaa καταρχήν σ ευχαριστώ κ πάλι για τη απάντηση σου. Πήγα στο γιατρό σήμερα κ μου είπε ότι είναι μεν υψηλές αλλά θεωρεί ότι μέσα στους επόμενους μήνες θα μείνω έγκυος με φυσιολογικό τρόπο. Μου είπε ότι αν όχι πάλι θα πάμε για πρόκληση ωαρίων. Δεν ξέρω τι να κάνω να βοηθήσω την κατάσταση. Να ρώτησω κ σε άλλο γιατρό ή να κάνω έτσι προσπάθειες κ βλέπουμε;

Μπορείς να πάρεις βιταμίνες ειδικές για σύλληψη απλές βιταμίνες είναι απλώς είναι συνδυασμένες ώστε να βοηθάνε  αρκετά Κ στην ωορρηξία . 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mar-micky είπε:

@linaa καταρχήν σ ευχαριστώ κ πάλι για τη απάντηση σου. Πήγα στο γιατρό σήμερα κ μου είπε ότι είναι μεν υψηλές αλλά θεωρεί ότι μέσα στους επόμενους μήνες θα μείνω έγκυος με φυσιολογικό τρόπο. Μου είπε ότι αν όχι πάλι θα πάμε για πρόκληση ωαρίων. Δεν ξέρω τι να κάνω να βοηθήσω την κατάσταση. Να ρώτησω κ σε άλλο γιατρό ή να κάνω έτσι προσπάθειες κ βλέπουμε;


μια συμφωνήσω με της @Nels να πας και σε άλλον γιατρό πιο ειδικευμένο σε θέματα γονιμότητας να σε κατατοπίσει 

 

@Alice20 σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάρα μου εύχομαι να ρυθμίσω μόνο λίγο την THS να κάνω και την ρημάδα της σαλπιγγογραφια και μεταααα με τα μούτρα επι του έργου χαχαχα 

Καλή τύχη σε όλες μας κορίτσια θα τα αντιμετωπίσουμε ολαααα και γα γίνουμε όλες μας μανούλες σύντομα ❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Alice20 τι ακριβώς είχες πάθει εσύ προπερσι;;  Αν θες να μου πεις .. σε ευχαριστώ πάντως❤️

@Mar-micky σε ευχαριστώ κορίτσι μου❤️

Επειδή είπατε για πολυκυστικες, εγώ τις τρώω στην μάπα από τα 15 μου. Φαίνεται ξεκάθαρα στον υπέρηχο, άστατος κύκλος (ήταν ανύπαρκτος παλαιότερα), οι ορμονικές όμως βγαινουν καλές, έχουμε τσεκαρει θυροειδή, έχουμε κάνει καμπυλη ζαχαρου, ινσουλίνης κλπ όλα φυσιολογικά.Νομίζω υπάρχει το "σύνδρομο" και η εικόνα πολυκυστικων. Αν κάνω λάθος με συγχωρείτε. Εμάς μας δυσκολεύει η ωορρηξία που δεν ξέρουμε πότε κάνω εξαιτίας των κύκλων και φυσικά τα ωάρια στο τέλος καταλήγουν να μην είναι ποιοτικά. Για αυτό προσπαθώ να ξεμπερδεψω με αυτό τώρα και να κάνω παλι ορμονικές για να πάμε για πρόκληση ωορρηξιας, μήπως τα καταφέρουμε έτσι. 

@lilbern που είσαι εσύ γλυκό μου;;;❤️

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Baby 26 είπε:

Α κατάλαβα τέλεια γιατί στις εξετάσεις μου έγραφε ότι το νορμαλ είναι μέχρι 5 ενώ διαβάζω στο Ίντερνετ αυτό που είπες μέχρι 2,5 όποτε θα κλείσω ένα ραντεβού το συντομότερο 

Η καλυτερη τιμη του θυροειδη της tsh οταν προσπαθεις για παιδακι ειναι 1.5...και παιζει σημαντικο ρολο στην συλληψη αλλα και στην εγκυμοσυνη να εχεις χαμηλη την τιμη..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Fofi! είπε:

Η καλυτερη τιμη του θυροειδη της tsh οταν προσπαθεις για παιδακι ειναι 1.5...και παιζει σημαντικο ρολο στην συλληψη αλλα και στην εγκυμοσυνη να εχεις χαμηλη την τιμη..

Καλημέρα ναι έχω κλείσει ραντεβού σε κλινική υπογονιμότητας για σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα θα πάω και της εξετάσεις και εκλεισα και με ενδοκρινολόγο όπως μου είπαν εδώ τα κορίτσια και περιμένω να φτάσει Τετάρτη να πάω ❤️

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Marianne98 said:

@Alice20 τι ακριβώς είχες πάθει εσύ προπερσι;;  Αν θες να μου πεις .. σε ευχαριστώ πάντως❤️

@Mar-micky σε ευχαριστώ κορίτσι μου❤️

Επειδή είπατε για πολυκυστικες, εγώ τις τρώω στην μάπα από τα 15 μου. Φαίνεται ξεκάθαρα στον υπέρηχο, άστατος κύκλος (ήταν ανύπαρκτος παλαιότερα), οι ορμονικές όμως βγαινουν καλές, έχουμε τσεκαρει θυροειδή, έχουμε κάνει καμπυλη ζαχαρου, ινσουλίνης κλπ όλα φυσιολογικά.Νομίζω υπάρχει το "σύνδρομο" και η εικόνα πολυκυστικων. Αν κάνω λάθος με συγχωρείτε. Εμάς μας δυσκολεύει η ωορρηξία που δεν ξέρουμε πότε κάνω εξαιτίας των κύκλων και φυσικά τα ωάρια στο τέλος καταλήγουν να μην είναι ποιοτικά. Για αυτό προσπαθώ να ξεμπερδεψω με αυτό τώρα και να κάνω παλι ορμονικές για να πάμε για πρόκληση ωορρηξιας, μήπως τα καταφέρουμε έτσι. 

@lilbern που είσαι εσύ γλυκό μου;;;❤️

Ξέρω θα γελάσεις αλλά συνέχεια κάτι παθαίνω 😆😆🙈🙈

Προπερσι είχε σπάσει μια κύστη πάνω μου και ειχα φρικτούς πόνους και αργότερα έπρεπε να αντιμετωπίσω διάφορες επιπτώσεις που οφειλοβταν σε αυτό. Όπως σπαστική κολίτιδα, άστατες περιόδους, κολπική ευαισθησία... 

Όταν το έπαθα δεν ήξερα τι ήταν ακριβώς. Αν δεν ξεκινούσε η κολπική  αιμορραγία την επόμενη μέρα του συμβάντος μπορεί και να μην πήγαινα γιατρό. Νόμιζα ότι ήταν κάτι εντερικό μιας και οι πόνοι ήταν διασπαρτοι σε όλη την κοιλιακή χώρα και είχα τάση για εμετό! 

Επίσης όταν πήγα στον γιατρό είχε δει και σε εμένα υγρό πίσω απο την μήτρα και βεβαίως μου χορήγησε αντιβίωση. 

Να ξέρεις ότι ειναι πολυ πιθανόν να ξαναεμφανισεις στον αμέσως επόμενο κύκλο σου και πάλι κύστη λόγω των ορμονών που "χύθηκαν" απο την κύστη στην κοιλιά. Εγώ είχα τον αμέσως επόμενο μήνα ακόμα μια και πήρα αντισυλληπτικά ένα μήνα για να το σταθεροποιήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Είστε καλα?

15 ώρες πρίν, Marianne98 είπε:

@Alice20 τι ακριβώς είχες πάθει εσύ προπερσι;;  Αν θες να μου πεις .. σε ευχαριστώ πάντως❤️

@Mar-micky σε ευχαριστώ κορίτσι μου❤️

Επειδή είπατε για πολυκυστικες, εγώ τις τρώω στην μάπα από τα 15 μου. Φαίνεται ξεκάθαρα στον υπέρηχο, άστατος κύκλος (ήταν ανύπαρκτος παλαιότερα), οι ορμονικές όμως βγαινουν καλές, έχουμε τσεκαρει θυροειδή, έχουμε κάνει καμπυλη ζαχαρου, ινσουλίνης κλπ όλα φυσιολογικά.Νομίζω υπάρχει το "σύνδρομο" και η εικόνα πολυκυστικων. Αν κάνω λάθος με συγχωρείτε. Εμάς μας δυσκολεύει η ωορρηξία που δεν ξέρουμε πότε κάνω εξαιτίας των κύκλων και φυσικά τα ωάρια στο τέλος καταλήγουν να μην είναι ποιοτικά. Για αυτό προσπαθώ να ξεμπερδεψω με αυτό τώρα και να κάνω παλι ορμονικές για να πάμε για πρόκληση ωορρηξιας, μήπως τα καταφέρουμε έτσι. 

@lilbern που είσαι εσύ γλυκό μου;;;❤️

Παρούσααα 😍 Εμένα ήρθε χτες η κυρία στην ώρα της, αλλά αυτό τον μήνα την περίμενα, αφού δεν είχαμε επαφές όταν έπρεπε 😅 Αυτό το μήνα θα πετύχουμε μόνο την ημέρα της ωορρηξίας. Αλλά οκ, θα υπάρχει τουλάχιστον μια μικρή ελπίδα για την επόμενη περίοδο 🥰

Εσύ πως είσαι? Είσαι καλύτερα? 

@KATIA97 και @Alice20 μου τι γίνεται? Έχετε κανένα θετικό σύμπτωμα?


yixDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...