Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι 13η ημέρα διέγερσης και εχω ένα πολύ περίεργο σύμπτωμα που δεν ξέρω αν σχετίζεται με τα φάρμακα. Με καίνε-πονάνε τα μεγάλα δάχτυλα των ποδιών μου. Ξεκίνησε από το μεσημέρι. Ήμουν στην παραλία. Έχει συμβεί σε καμια; 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

1 hour ago, Tintin είπε:

Λοιπον.. Τον ευχαριστήθηκα αυτόν το γιατρό απλός λιτός κ κοφτός.. Οταν το παιδί γεμίζει πάνες κ δεν είναι υποτονικό δεν κοιτάμε τι λέει η ζυγαριά! Δεν πιεζουμε ενα παιδι να φαει γτ του είναι δυσάρεστη η εμπειρία κ με το δίκιο του δυσανασχετεί μετα.. Επίσης δεν αναγνωρίζει τα άλματα ανάπτυξης αλλά μου είπε πως στον 4ο μήνα το παιδί έχει πλεον δημιουργήσει προσωπικοτητα και δείχνει τι του αρέσει και τι Οχι.. Εχουν ξεκινήσει να το ενοχλούν τα δόντια ακόμη κ αν δεν φαίνονται στα ούλα.. Για το βραδινό τάισμα μου είπε πως δεν το ξυπνάμε το παιδι, όταν θέλει θα φαει, μονο αν μας έχει συστήσει ο γιατρός να λαμβάνει υγρά ( πχ σε κάποια ασθένεια ) τοτε κ μονο τοτε παρεμβαινουμε στον ύπνο του.. Οπως τα θρέφει η τροφή τα θρέφει κ ο ύπνος.. Αυτά μου είπε.. Α ρωτησα κ για τους εμετούς κ μου είπε πως είναι φυσιολογικοί.. Εμένα με ηρέμησε παρα πολύ..

Αχχ τι ωραια που μας τα μεταφερεις!Και μενα θα μ αρεσε αυτος ο γιατρός.Ορίστε υπάρχει κ αυτή η καθησυχαστικη άποψη, που ακούω από την οικογένεια μου συνέχεια εν τω μεταξύ.Με είχε φοβίσει η προηγούμενη γιατρός κ εμένα. Για μένα κρατά τον αυτόν τον γιατρό αν τα λέει έτσι ήρεμα κ επεξηγηματικα και σε καθησυχάζει! Καπως με ηρεμησες κ εμενα τωρα ,αυτη τη στιγμη κοιμαται κ ουτε που θα την ξυπνησω αυτή τη φορά να φαει ,θα την αφησω να ξυπνησει μονη της να δω...

και η @linaa βεβαια με ηρέμησε τοσες ωρες που μου απανταει που κάνω σαν την τρελή κ λέω λέω λέω....Σ ευχαριστώ!!

Η μικρή τι λέει πως είναι???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Maria Ad είπε:

Αχχ τι ωραια που μας τα μεταφερεις!Και μενα θα μ αρεσε αυτος ο γιατρός.Ορίστε υπάρχει κ αυτή η καθησυχαστικη άποψη, που ακούω από την οικογένεια μου συνέχεια εν τω μεταξύ.Με είχε φοβίσει η προηγούμενη γιατρός κ εμένα. Για μένα κρατά τον αυτόν τον γιατρό αν τα λέει έτσι ήρεμα κ επεξηγηματικα και σε καθησυχάζει! Καπως με ηρεμησες κ εμενα τωρα ,αυτη τη στιγμη κοιμαται κ ουτε που θα την ξυπνησω αυτή τη φορά να φαει ,θα την αφησω να ξυπνησει μονη της να δω...

και η @linaa βεβαια με ηρέμησε τοσες ωρες που μου απανταει που κάνω σαν την τρελή κ λέω λέω λέω....Σ ευχαριστώ!!

Η μικρή τι λέει πως είναι???

Μια χαρά, το παιδι που ήξερα.. Μπόρα ηταν κ πέρασε μάλλον.. Απο κιλακια πόσα είναι η μικρή σου τώρα;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tintin είπε:

Μια χαρά, το παιδι που ήξερα.. Μπόρα ηταν κ πέρασε μάλλον.. Απο κιλακια πόσα είναι η μικρή σου 

Μπραβο το κοριτσι σου τελεια!!Είναι περίπου 7,100 και 67 εκατοστά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Maria Ad είπε:

Μπραβο το κοριτσι σου τελεια!!Είναι περίπου 7,100 και 67 εκατοστά. 

Α εσείς είστε μεγάλες κοπέλες.. Οτάν πας στον παιδίατρο να μας πεις τι σου είπε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Σας διαβάζω και έχω την εξής απορία. Ο μικρός μου κοιμόταν βαθιά 8:30-1 το βράδυ και μετά το τάϊσμα κοιμόταν μέχρι τις 6, αλλά ήταν λίγο ανήσυχος.

Τώρα μια βδομάδα μετά τις 12 το βράδυ κοιμάται κλωτσώντας διαρκώς, είναι μονίμως ξεσκέπαστος, τον ακούω κάποιες στιγμές να τρώει μπουνίτσες, αλλά δεν κλαίει για γάλα.

Τώρα αυτό θεωρείται ύπνος;

Τί να κάνω; να περιμένω να κλάψει για να το ταΐσω;;

Είναι 4 μηνών και τρώει 120ml ανά 3 ώρες την ημέρα και το βράδυ ανά 6 ή 5..

Θα πάω στην παιδίατρο την άλλη βδομάδα μήπως μου πει κάτι να αλλάξουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , chara14 είπε:

Καλημέρα!!

Σας διαβάζω και έχω την εξής απορία. Ο μικρός μου κοιμόταν βαθιά 8:30-1 το βράδυ και μετά το τάϊσμα κοιμόταν μέχρι τις 6, αλλά ήταν λίγο ανήσυχος.

Τώρα μια βδομάδα μετά τις 12 το βράδυ κοιμάται κλωτσώντας διαρκώς, είναι μονίμως ξεσκέπαστος, τον ακούω κάποιες στιγμές να τρώει μπουνίτσες, αλλά δεν κλαίει για γάλα.

Τώρα αυτό θεωρείται ύπνος;

Τί να κάνω; να περιμένω να κλάψει για να το ταΐσω;;

Είναι 4 μηνών και τρώει 120ml ανά 3 ώρες την ημέρα και το βράδυ ανά 6 ή 5..

Θα πάω στην παιδίατρο την άλλη βδομάδα μήπως μου πει κάτι να αλλάξουμε.

Μάλλον έχουν αρχίσει να φουσκώνουν τα ούλα του για τα δόντια Κ τον φαγουριζουν. Αφού δεν ξυπνάει δεν του δίνεις τίποτα αν πεινάγε θα ξύπναγε κανονικά Κ θα έκλαιγε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, linaa είπε:

Μάλλον έχουν αρχίσει να φουσκώνουν τα ούλα του για τα δόντια Κ τον φαγουριζουν. Αφού δεν ξυπνάει δεν του δίνεις τίποτα αν πεινάγε θα ξύπναγε κανονικά Κ θα έκλαιγε 

Ευχαριστώ!

Και πρέπει να πάρω υπνόσακο επειγόντως!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Α εσείς είστε μεγάλες κοπέλες.. Οτάν πας στον παιδίατρο να μας πεις τι σου είπε...

Μου το ανεβαλε για αυριο το ραντεβού η γιατρός.Θα σας ενημερωσω τι θα μου πει!Και έκλεισα κ μεθαύριο να την πάω σε γαστρεντερολογο γιατί σήμερα μετά το γάλα πάλι έκλαψε η ψυχούλα μου κ ξανακοιμηθηκε αμέσως.

Ναι είμαστε μεγάλο κοπέλες η αλήθεια είναι, δεν την προλαβαίνω...

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2023 at 2:08 ΜΜ, linaa είπε:

Το βράδυ δεν θα κοιματε τις ώρες που κοιμούνται τα μεγάλα παιδιά . Δηλαδή δεν μπορείς να φτιάξεις πρόγραμμα . Ότι ώρα κοιμηθεί Κ ότι ώρα ξυπνήσει. Το παιδί μπορεί να πονάει όταν τρώει όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ξυπνήσει από την πείνα . Αυτό είναι η διαφορά. 

Δεν θα κοιτάς ώρα το βράδυ θα αφήνεις το παιδί να ξυπνήσει μόνο του. Αποκλείετε να κοιμηθεί παραπάνω από αυτό που αντέχει η πείνα . Αν μείνει 10 ώρες νυστικό αλλα κοιματε θα στο αναπληρώσει το φαγητό μέσα στην μέρα . Δηλαδή θα κοιμηθεί λιγότερο την μέρα Κ θα φάει περισσότερο μέσα στην μέρα 

Γενικά μην ανχωνεσε πλέον για την νύχτα πόσες ώρες έμεινε νυστικό είναι πια 4 μηνών  . Θα ανχωνεσε μόνο αν  ξυπνήσει Κ δεν θέλει να φαει. Το παιδί προσπαθεί να προσαρμόσει τα γγευμα του με τον ύπνο του κ εσύ του το ανατρέπεις 

Εμένα βρε κορίτσια εκεί που για 2 εβδομάδες κοιμόταν ένα 7ωρο σερί κ εννοείται δεν την ξυπνούσα ξαφνικά ξυπνάει μόνη της ανά 3 ώρες λες κ έχει ρολόι..εγώ της δίνω 120 δεν θέλει παραπάνω όταν της κάνω αλλά θέλει τάισμα ανά 3 ώρες γενικά κ μέσα στη μέρα κ πολύ γκρίνια το βράδυ υποφέρω να την κοιμισω...βάρος παίρνει μια χαρά όμως οπότε έτσι μάλλον το θέλει..τι να πω το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό για αυτό εσύ θα βρεις τα κουμπιά της..

13 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Καλημέρα!!

Σας διαβάζω και έχω την εξής απορία. Ο μικρός μου κοιμόταν βαθιά 8:30-1 το βράδυ και μετά το τάϊσμα κοιμόταν μέχρι τις 6, αλλά ήταν λίγο ανήσυχος.

Τώρα μια βδομάδα μετά τις 12 το βράδυ κοιμάται κλωτσώντας διαρκώς, είναι μονίμως ξεσκέπαστος, τον ακούω κάποιες στιγμές να τρώει μπουνίτσες, αλλά δεν κλαίει για γάλα.

Τώρα αυτό θεωρείται ύπνος;

Τί να κάνω; να περιμένω να κλάψει για να το ταΐσω;;

Είναι 4 μηνών και τρώει 120ml ανά 3 ώρες την ημέρα και το βράδυ ανά 6 ή 5..

Θα πάω στην παιδίατρο την άλλη βδομάδα μήπως μου πει κάτι να αλλάξουμε.

Κ εμένα ακριβώς το ίδιο η μικρή όπως το περιγράφεις δεν κλαίει για γάλα αλλά αν δεν της δώσω δεν σταματάει τις πλούσιες κ δεν ηρεμει..εμένα κουνάει κ δεξιά αριστερά το κεφάλι με κλειστά τα μάτια..(τρομακτικό)είναι άλμα ανάπτυξης από ότι μου είπε η γιατρός μου κ την ενοχλούν κ τα ούλα απλά σε κάποια άλματα αναζητούν πιο συχνά τροφή κ τους χαλάει κ ο ύπνος..εμένα εχει κ πολύ γκρίνια μέχρι να την κοιμισω κ μέσα στη μέρα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Ninarelita είπε:

Εμένα βρε κορίτσια εκεί που για 2 εβδομάδες κοιμόταν ένα 7ωρο σερί κ εννοείται δεν την ξυπνούσα ξαφνικά ξυπνάει μόνη της ανά 3 ώρες λες κ έχει ρολόι..εγώ της δίνω 120 δεν θέλει παραπάνω όταν της κάνω αλλά θέλει τάισμα ανά 3 ώρες γενικά κ μέσα στη μέρα κ πολύ γκρίνια το βράδυ υποφέρω να την κοιμισω...βάρος παίρνει μια χαρά όμως οπότε έτσι μάλλον το θέλει..τι να πω το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό για αυτό εσύ θα βρεις τα κουμπιά της..

Μήπως περνάει άλμα ανάπτυξης που ανέφεραν κάποια κορίτσια κ έχει αυτό το συμπτωμα, ξυπνηματα και πείνα...?οταν τρωει μετα ηρεμει ή εχει παλι γκρίνια?Να θελει παραπανω γαλα καποιες ωρες απ οτι αλλες ισως??Ελπίζω να μην κρατάει πολύ αυτό!Υπομονή!Και ενόχληση από τα ούλα μπορεί να έχει τα βράδια.Βαζει τα χερακια στο στόμα?Τα δαγκώνει ή έχει σαλακια..Αυτά κοίτα σε πρώτη φάση.

Εγώ τώρα διαβάζω ότι θα πρέπει το παιδί καλύτερα να τρώει συχνά κ μικρά γεύματα για την οισοφαγιτιδα κ εμένα κάνει το αντίθετο. Επίσης κοιμάται όταν αρχίζει και πονάει κ δεν είναι οτι καλύτερο να την ξυπναω μετά.Δυσκολα να προσαρμοστουμε εμείς, η γιατρός με είχε ενημερώσει πως αυτό το πρόβλημα κρατάει κ μήνες δυστυχώς!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου γεια σας κ παλι.. Εκεί που είπα θα ηρεμησω τσουπ παλι κάτι έγινε.. Σήμερα αδιαθετησα ενω θηλάζω αποκλειστικά, η μαία του γιατρού μου μου είπε πως σιγά σιγά το γάλα μου θα κοπεί, έχει καμια εμπειρία;;; ισχυει αυτό;; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Κορίτσια μου γεια σας κ παλι.. Εκεί που είπα θα ηρεμησω τσουπ παλι κάτι έγινε.. Σήμερα αδιαθετησα ενω θηλάζω αποκλειστικά, η μαία του γιατρού μου μου είπε πως σιγά σιγά το γάλα μου θα κοπεί, έχει καμια εμπειρία;;; ισχυει αυτό;; 

Εγώ κορίτσι μου δεν ξέρω αν θυμάσαι είχα πει ότι θήλαζα μέχρι 3ων μηνών. Πρωτα πηρα ορούς κορτιζονης ,επαιξε ρολο στο οτι αδιαθετησα, μου εχει ξανασυμβει κιολας.Μου μειωθηκε το γαλα ,δεν κοπηκε.Δεν ξέρω να σου πω σίγουρα τι απ τα δυο έφταιξε γιατί ο νευρολόγος μου είπε συμβαίνει από κορτιζονη να κοπει το γαλα. Με περίοδο ξέρω όμως κοπέλες που θήλαζαν κ είχαν γάλα..Τώρα τι να πω ,είναι κ ο κάθε οργανισμός διαφορετικος,δεν νομίζω να μάθεις με σιγουριά κάτι τέτοιο δεν ισχύει στάνταρ αυτό!Μην αγχωθείς παραπανω τωρα μ αυτό!Θα το δεις,θα το καταλάβεις όπως εγώ μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Κορίτσια μου γεια σας κ παλι.. Εκεί που είπα θα ηρεμησω τσουπ παλι κάτι έγινε.. Σήμερα αδιαθετησα ενω θηλάζω αποκλειστικά, η μαία του γιατρού μου μου είπε πως σιγά σιγά το γάλα μου θα κοπεί, έχει καμια εμπειρία;;; ισχυει αυτό;; 

Καλέ ποιος σου είπε ότι όποιος θυλαζει δεν αδιαθετει ? Τι βλακεία είναι αυτή ότι θα κοπεί το γάλα? Κανονικά αδιαθετεις μπορεί να αργεί λίγο περισσότερο από αυτές που δεν θηλάζουν αλλά αδιαθετεις κανονικότητα. Δηλαδή αν ήθελες να θηλάσει μέχρι 2 χρόνων 2 χρόνια δεν θα είχες περίοδο ? 

Δεν κόβετε το γάλα ! Στο υπογράφω 

Το γάλα κόβετε μόνο αν σταματήσει ο θηλασμός εβδομάδες όχι μέρες εβδομάδες μόνο τότε σταματάει το γάλα 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε σήμερα παιδίατρο. Για το θέμα φαγητού δεν μπορούσε να είναι αυστηρη εφοσον το παιδί έχει οισοφαγίτιδα.Μου είπε ότι δεν κλαίει από πείνα στο 4ωρο προφανώς γιατί υπάρχει πόνος κάποιες ώρες ή καούρες κ μπορεί να υπερτερεί της πείνας. Της είπα ότι την άφησα 2 μέρες τώρα να κοιμηθεί από 10 και 11 το βράδυμεχρι το πρωί 7,8 η ώρα, οπότε και χάθηκε ένα τελευταίο γεύμα που έτρωγε και τρωει 4 φορές αντί για 5. Ενώ μέχρι στιγμής την τάιζα χωρις να ζητήσει και κάποιες φορές την ξυπνούσα γύρω στις 12 ,1 το βράδυ για να φάει γιατί έτσι έκανε κάποτε,φοβουμενη το πρόβλημα να συνεχίσει να τρώει...Είπε εφόσον τρώει 200 και 210 μλ οκκ αστην..Αλλά τη μέρα κοντά στο 4ωρο ας τρώει.Χωρις να με πιέσει βέβαια.Η μικρή πήρε 500 γραμμάρια σε 3 βδομαδες οπότε τι να μου πει η γυναίκα.

Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε άλλες εξετάσεις για την παλλινδρομηση ειπε,μονο αν δει κάτι αλλο.Και μίλησα κ με άλλον γιατρό στο τηλέφωνο γι αυτό κ συμφώνησε δεν θα φαίνεται κάτι σε εναν απλό υπέρηχο πέρα απ το γάλα που ανεβαίνει κ κατεβαίνει κ οτιδήποτε άλλο έχει αλλα συμπτώματα..

Επίσης εμείς ξεκινάμε φαγητό και νερό.Και θα καθόμαστε πιο πάνω,γι αυτο μου είπε σ αυτό το στάδιο σηκώνονται μπροστά με το κεφάλι, να την βάλω στο άλλο καρότσι  που καθονται με τον ποπό,λίγο πίσω η πλάτη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Maria Ad είπε:

Εγώ κορίτσι μου δεν ξέρω αν θυμάσαι είχα πει ότι θήλαζα μέχρι 3ων μηνών. Πρωτα πηρα ορούς κορτιζονης ,επαιξε ρολο στο οτι αδιαθετησα, μου εχει ξανασυμβει κιολας.Μου μειωθηκε το γαλα ,δεν κοπηκε.Δεν ξέρω να σου πω σίγουρα τι απ τα δυο έφταιξε γιατί ο νευρολόγος μου είπε συμβαίνει από κορτιζονη να κοπει το γαλα. Με περίοδο ξέρω όμως κοπέλες που θήλαζαν κ είχαν γάλα..Τώρα τι να πω ,είναι κ ο κάθε οργανισμός διαφορετικος,δεν νομίζω να μάθεις με σιγουριά κάτι τέτοιο δεν ισχύει στάνταρ αυτό!Μην αγχωθείς παραπανω τωρα μ αυτό!Θα το δεις,θα το καταλάβεις όπως εγώ μην ανησυχείς!

 

πρίν από 13 λεπτά , linaa είπε:

Καλέ ποιος σου είπε ότι όποιος θυλαζει δεν αδιαθετει ? Τι βλακεία είναι αυτή ότι θα κοπεί το γάλα? Κανονικά αδιαθετεις μπορεί να αργεί λίγο περισσότερο από αυτές που δεν θηλάζουν αλλά αδιαθετεις κανονικότητα. Δηλαδή αν ήθελες να θηλάσει μέχρι 2 χρόνων 2 χρόνια δεν θα είχες περίοδο ? 

Δεν κόβετε το γάλα ! Στο υπογράφω 

Το γάλα κόβετε μόνο αν σταματήσει ο θηλασμός εβδομάδες όχι μέρες εβδομάδες μόνο τότε σταματάει το γάλα 

Ευτυχώς πήρα την μαία θηλασμού μου κ.μου είπε ακριβως τα ίδια!! Τζάμπα με αγχωσε η αλλη...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...