Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, angie5 είπε:

      Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου θα ακούσω τις συμβουλές σου. Δεν είχα ιδέα για τα φάρμακα ότι αναστέλλουν την περίοδο και έλεγα τώρα θα μου έρθει...Μακάρι να είναι για καλό τότε ας πρηστεί κι άλλο!...😊

      Πραγματικά σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!😘

      Χαχαχα...Έτσι είναι όπως τα λες για το άγχος!...Σ ευχαριστώ κορίτσι μου μακάρι να είναι καλό σημάδι!😘

      Αχ κορίτσι μου σ' ευχαριστώ τόσο πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα βγάλω από το μυαλό μου το τεστ. Κι εγώ το σκεφτόμουν αυτο  σήμερα... να μην κάνω κανένα μέχρι την χοριακή (ελπίζω να μην ξαναμπώ στον πειρασμό...🤣)

      Eσύ έμεινες τώρα πρόσφατα εγκυούλα ή παλαιότερα?

      Σε ευχαριστω πολύ για τον κόπο που έκανες να μου γράψεις αυτό το μήνυμα και για τα όμορφα σου λόγια!😘

      Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και τις τρεις ειλικρινά!...Με βοηθάτε πολύ!..❤️

       

      Κανένας κόπος, γι'αυτό υπάρχει αυτή η ομάδα. Μοιραζόμαστε εμπειρίες και αγωνίες και μακάρι να βοηθηθείς έστω και λίγο σε αυτό το ταξίδι της αναμονής 🥲 Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά τον Απρίλιο και τώρα διανύω την 24η βδομάδα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος! Πάντως από συμπτώματα δεν είχα απολύτως τίποτα όσο περίμενα για τη χοριακή. Ούτε πρησμένο στήθος, ούτε λίγο. Και αναρωτιόμουν πώς είναι δυνατόν να μη νιώθω το παραμικρό ούτε από τα φάρμακα. Κάθε οργανισμός είναι τόσο διαφορετικός. Προσπάθησε να πείσεις τον εαυτό σου ότι σε αυτή τη φάση κανένα σύμπτωμα δεν είναι αξιόπιστο, ούτε το αρνητικό τεστ. Και στο μεταξύ οι μέρες θα περνάνε.

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Tintin είπε:

Γουλιτσες  κ εμετούς έκανε κ εμένα, μαζί με το ρέψιμο πάντα. Το είχα αναφέρει στην παιδίατρο αλλά μου είπε είναι φυσιολογικό.. Μου είπε πως είναι τα παιδιά των κολικων κ τα παιδιά των εμετων. Της ειπα για γοπ κ μου είπε Οχι..  Δοκιμασα κ μπιμπερο κ γάλα δικο μ που εβγαλα με το θηλαστρο κ δεν το ήθελε.. Την έβαλα στο στήθος ( αφού είχα βγάλει μια ποσότητα με το θηλαστρο ) κ έφαγε κανονικά.. Αύριο που θα πάμε μήπως να επιμεινω να δουμε για παλινδρόμηση; γεννήθηκε 37εβδ κ 5 ημερων

Μήπως έφαγες τίποτα διαφορετικό Κ την πείραξε? Αλλιώς κολικοί τόσο μηνών δύσκολο... Εκτός αν έφαγες κάτι Κ γι'αυτό. Όταν ρευτει μην την αφήνεις απευθείας να ξαπλώσει κρατά το παιδί στον ώμο σου ώρα μετά θα σε σώσει από πολλά . Γοπ έχουν όλα τα μωρά κάποια δεν τα επιρεαζει κάποια έχουν θέμα όμως . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Μήπως έφαγες τίποτα διαφορετικό Κ την πείραξε? Αλλιώς κολικοί τόσο μηνών δύσκολο... Εκτός αν έφαγες κάτι Κ γι'αυτό. Όταν ρευτει μην την αφήνεις απευθείας να ξαπλώσει κρατά το παιδί στον ώμο σου ώρα μετά θα σε σώσει από πολλά . Γοπ έχουν όλα τα μωρά κάποια δεν τα επιρεαζει κάποια έχουν θέμα όμως . 

Γενικά στην διατροφή μου εχω κόψει οτι μπορεί να την πειράξει.. Φοβάμαι μήπως είχα υπερπαραγωγή στο στήθος κ όπως έτρωγε την έπνιγε.. Μίλησα κ μια μαία θηλασμού κ μου είπε πως Ισως είναι αυτό.. Δεν ξέρω τι να πιστέψω.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Tintin είπε:

Γενικά στην διατροφή μου εχω κόψει οτι μπορεί να την πειράξει.. Φοβάμαι μήπως είχα υπερπαραγωγή στο στήθος κ όπως έτρωγε την έπνιγε.. Μίλησα κ μια μαία θηλασμού κ μου είπε πως Ισως είναι αυτό.. Δεν ξέρω τι να πιστέψω.. 

Δες πως θα πάει προσπάθησε να ταιζεις με διαλείμματα Κ αν δεις ότι συνεχίζουν τα κλάματα ξαναμιλα με τον γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Δες πως θα πάει προσπάθησε να ταιζεις με διαλείμματα Κ αν δεις ότι συνεχίζουν τα κλάματα ξαναμιλα με τον γιατρό. 

Την πήρα κ την είπα αύριο να μας δει.. Δεν μπορω να περιμένω το σαββατοκύριακο.. Αχ βρε κορίτσια τι άγχος έχει η μητρότητα.. Γερά να είναι τα μωρακια μας..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Tintin είπε:

Γενικά στην διατροφή μου εχω κόψει οτι μπορεί να την πειράξει.. Φοβάμαι μήπως είχα υπερπαραγωγή στο στήθος κ όπως έτρωγε την έπνιγε.. Μίλησα κ μια μαία θηλασμού κ μου είπε πως Ισως είναι αυτό.. Δεν ξέρω τι να πιστέψω.. 

Ίσως να την ενοχλεί η ροή και να σε βολέψει να βγάζεις λίγο στην αρχή με το χέρι σου. Επίσης, ίσως είστε σε αλμα και δεν πολυγουστάρει. Εσύ συνέχισε να προσφέρεις και θα φάει.

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Γουλιτσες  κ εμετούς έκανε κ εμένα, μαζί με το ρέψιμο πάντα. Το είχα αναφέρει στην παιδίατρο αλλά μου είπε είναι φυσιολογικό.. Μου είπε πως είναι τα παιδιά των κολικων κ τα παιδιά των εμετων. Της ειπα για γοπ κ μου είπε Οχι..  Δοκιμασα κ μπιμπερο κ γάλα δικο μ που εβγαλα με το θηλαστρο κ δεν το ήθελε.. Την έβαλα στο στήθος ( αφού είχα βγάλει μια ποσότητα με το θηλαστρο ) κ έφαγε κανονικά.. Αύριο που θα πάμε μήπως να επιμεινω να δουμε για παλινδρόμηση; γεννήθηκε 37εβδ κ 5 ημερων

Γοπ ούτε τα δικά μας έχουν. Τα επεισόδια γοπ είναι συνηθισμένα στα βρεφάκια αλλά υπάρχει και η παθολογική γοπ που δημιουργεί περισσότερα προβλήματα. Απλά σε μερικές περιπτώσεις κάνουν πιο πολλές γουλιες από το συνηθισμένο λόγω ανωριμότητας και αυτό ίσως τους δημιουργήσει κάποιον ερεθισμό στον οισοφάγο. Εμείς κάναμε προληπτικά κι έναν υπέρηχο στα μωρά και είδαμε ότι είναι οκ γενικά απλά δεν έχει σφίξει καλά ο σφυκτηρας ακόμα και για αυτό ανεβάζουν πιο πολύ γάλα. Μήπως για αυτό σου είπε κι εσένα όχι στην γοπ. Ίσως όμως αν επιμείνουν τα συμπτώματα να σου πει κι εσένα για το λαπραζολ που πήραμε εμείς να τα βοηθήσει.. κι εμάς δλδ συμπτωματολογικά την έκανε τη διάγνωση.. είναι δλδ σαν να τους έκανε καούρες το φαγητό όταν ανέβαινε και για αυτό να μην ήθελαν να φάνε!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Γοπ ούτε τα δικά μας έχουν. Τα επεισόδια γοπ είναι συνηθισμένα στα βρεφάκια αλλά υπάρχει και η παθολογική γοπ που δημιουργεί περισσότερα προβλήματα. Απλά σε μερικές περιπτώσεις κάνουν πιο πολλές γουλιες από το συνηθισμένο λόγω ανωριμότητας και αυτό ίσως τους δημιουργήσει κάποιον ερεθισμό στον οισοφάγο. Εμείς κάναμε προληπτικά κι έναν υπέρηχο στα μωρά και είδαμε ότι είναι οκ γενικά απλά δεν έχει σφίξει καλά ο σφυκτηρας ακόμα και για αυτό ανεβάζουν πιο πολύ γάλα. Μήπως για αυτό σου είπε κι εσένα όχι στην γοπ. Ίσως όμως αν επιμείνουν τα συμπτώματα να σου πει κι εσένα για το λαπραζολ που πήραμε εμείς να τα βοηθήσει.. κι εμάς δλδ συμπτωματολογικά την έκανε τη διάγνωση.. είναι δλδ σαν να τους έκανε καούρες το φαγητό όταν ανέβαινε και για αυτό να μην ήθελαν να φάνε!

Μόλις γυρισαμε, μας απέκλεισε την γοπ.. Μάλλον απο την μεγάλη ροή που είχα στο γάλα κ πνιγόταν της δημιούργησε φοβία.. Μας είπε ν την παρακολουθήσουμε κ αν δεν αλλάξει η κατασταση να κάνουμε εξετάσεις αιματως κ ουρά.. Ελπίζω ν μην το χρειαστουμε

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2023 at 6:19 ΜΜ, Tintin είπε:

Μόλις γυρισαμε, μας απέκλεισε την γοπ.. Μάλλον απο την μεγάλη ροή που είχα στο γάλα κ πνιγόταν της δημιούργησε φοβία.. Μας είπε ν την παρακολουθήσουμε κ αν δεν αλλάξει η κατασταση να κάνουμε εξετάσεις αιματως κ ουρά.. Ελπίζω ν μην το χρειαστουμε

Αχ βρε κορίτσι εύχομαι να μην είναι τίποτα.Εμεις έχουμε υποφέρει πολύ από το στομάχι στο φαγητό. Κολικούς είπες δεν είχε κ πολύ καιρό κ έχει περάσει κ καιρός.Παρατηρησε αν σου τεντωθει εκείνη την ώρα και το κεφάλι προς τα πίσω.Εμας έτσι μας είπε η παιδίατρος ότι είναι στα στάνταρ που κοιτάνε για την οισοφαγητιδα ή παλλινδρομηση. Και βάζουν κ το κεφάλι κάποια στο πλάι. Εύχομαι να μην σου ξανακανε τίποτα.

Πάντως εμένα είχα καταλάβει ότι είχε δύο μέρες  πολύ καλά κ είπα τελειώσαμε με αυτό το κακό. Μετά μου άρχισε από προχθές κλάματα συνέχεια.Εχω λαλήσει δεν ξέρω τι συμβαίνει. Έχει δύο μέρες ειδικά σήμερα έκλαιγε συνέχεια, με αποκορύφωμα προν λίγο που είχε κάνα 3ωρο έκλαιγε πολύ!Κ δεν νομίζω να είναι το στομάχι.Πιο πολύ μου κάνει έντερο αλλά κ πάλι μετά από καιρό που είχαν περάσει οι κολικοί??!Ούτε πολυμαζευει τα πόδια, απλώς κάθεται όπως κ να την βάλουμε κ κλαίει πάρα πολύ.Την Τετάρτη έχουμε κ εμείς παιδίατρο, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει πάλι, είμαστε χάλια με τον άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Maria Ad είπε:

Αχ βρε κορίτσι εύχομαι να μην είναι τίποτα.Εμεις έχουμε υποφέρει πολύ από το στομάχι στο φαγητό. Κολικούς είπες δεν είχε κ πολύ καιρό κ έχει περάσει κ καιρός.Παρατηρησε αν σου τεντωθει εκείνη την ώρα και το κεφάλι προς τα πίσω.Εμας έτσι μας είπε η παιδίατρος ότι είναι στα στάνταρ που κοιτάνε για την οισοφαγητιδα ή παλλινδρομηση. Και βάζουν κ το κεφάλι κάποια στο πλάι. Εύχομαι να μην σου ξανακανε τίποτα.

Πάντως εμένα είχα καταλάβει ότι είχε δύο μέρες  πολύ καλά κ είπα τελειώσαμε με αυτό το κακό. Μετά μου άρχισε από προχθές κλάματα συνέχεια.Εχω λαλήσει δεν ξέρω τι συμβαίνει. Έχει δύο μέρες ειδικά σήμερα έκλαιγε συνέχεια, με αποκορύφωμα προν λίγο που είχε κάνα 3ωρο έκλαιγε πολύ!Κ δεν νομίζω να είναι το στομάχι.Πιο πολύ μου κάνει έντερο αλλά κ πάλι μετά από καιρό που είχαν περάσει οι κολικοί??!Ούτε πολυμαζευει τα πόδια, απλώς κάθεται όπως κ να την βάλουμε κ κλαίει πάρα πολύ.Την Τετάρτη έχουμε κ εμείς παιδίατρο, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει πάλι, είμαστε χάλια με τον άντρα μου.

Μωρέ αν συνεχίσει να κλαίει τόσο πολύ δεν πηγαίνετε σε κανένα νοσοκομείο να το ψάξουν το παιδάκι λίγο καλητερα ? Ο παιδίατρος απλά έτσι να το κοιτάει δεν ξέρω αν έχει την δυνατότητα να τα καταλάβει Κ όλα . Ίσως Κ να κάνει Κ λάθος Κ να ταλαιπωρήσει άδικα πάρτε Κ μια άλλη γνώμη. 

Ίσως πρέπει να πάτε παιδογαστρεντερολογο να κάνετε Κ κάποιες εξετάσεις . Δεν μπορεί ένα παιδάκι 3 μηνών να κλαίει σπαρακτικά όλη μέρα πλέον .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maria Ad είπε:

Αχ βρε κορίτσι εύχομαι να μην είναι τίποτα.Εμεις έχουμε υποφέρει πολύ από το στομάχι στο φαγητό. Κολικούς είπες δεν είχε κ πολύ καιρό κ έχει περάσει κ καιρός.Παρατηρησε αν σου τεντωθει εκείνη την ώρα και το κεφάλι προς τα πίσω.Εμας έτσι μας είπε η παιδίατρος ότι είναι στα στάνταρ που κοιτάνε για την οισοφαγητιδα ή παλλινδρομηση. Και βάζουν κ το κεφάλι κάποια στο πλάι. Εύχομαι να μην σου ξανακανε τίποτα.

Πάντως εμένα είχα καταλάβει ότι είχε δύο μέρες  πολύ καλά κ είπα τελειώσαμε με αυτό το κακό. Μετά μου άρχισε από προχθές κλάματα συνέχεια.Εχω λαλήσει δεν ξέρω τι συμβαίνει. Έχει δύο μέρες ειδικά σήμερα έκλαιγε συνέχεια, με αποκορύφωμα προν λίγο που είχε κάνα 3ωρο έκλαιγε πολύ!Κ δεν νομίζω να είναι το στομάχι.Πιο πολύ μου κάνει έντερο αλλά κ πάλι μετά από καιρό που είχαν περάσει οι κολικοί??!Ούτε πολυμαζευει τα πόδια, απλώς κάθεται όπως κ να την βάλουμε κ κλαίει πάρα πολύ.Την Τετάρτη έχουμε κ εμείς παιδίατρο, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει πάλι, είμαστε χάλια με τον άντρα μου.

Σε ποια εβδομαδα είναι η ζουζου;;; εμας τελικά είναι σε άλμα ανάπτυξης καθώς οτι διάβασα πως συμβαίνει ακριβως αυτά κανει κ η μικρή μου.. Η παιδίατρος δεν τα πιστεύει τα άλματα αλλά ποσο τυχαίο ν είναι πως οτι γράφουν τα άρθρα αυτά ακριβώς Εχουμε;; ακόμη και οι τρόποι π προτείνουν για ανακούφιση μας βοήθησαν...! Μήπως περνάτε κ εσείς; ο γιατρός σου πιστεύει στα άλματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Μια βοήθεια κορίτσια.. έχω μπερδευτεί με τα άλματα ανάπτυξης επειδή τα λέει σε εβδομάδες.. εσείς για να δείτε σε ποια εβδομάδα είναι το μωρό σας ώστε να δείτε αν είναι σε κάποιο άλμα, υπολογίζεται εβδομάδα-εβδομαδα από τη γέννηση ή παίρνετε ότι ο μήνας έχει 4 εβδομάδες και βγάζετε από εκεί σε ποια εβδομάδα είναι το μωρό; γιατί με το δεύτερο τρόπο βγαίνει λίγο κατά προσέγγιση αφού οι μήνες δεν έχουν τις ίδιες μέρες.. ελπίζω να μη σας μπερδεύω και να καταλάβατε τι θέλω να πω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

Καλημέρα! Μια βοήθεια κορίτσια.. έχω μπερδευτεί με τα άλματα ανάπτυξης επειδή τα λέει σε εβδομάδες.. εσείς για να δείτε σε ποια εβδομάδα είναι το μωρό σας ώστε να δείτε αν είναι σε κάποιο άλμα, υπολογίζεται εβδομάδα-εβδομαδα από τη γέννηση ή παίρνετε ότι ο μήνας έχει 4 εβδομάδες και βγάζετε από εκεί σε ποια εβδομάδα είναι το μωρό; γιατί με το δεύτερο τρόπο βγαίνει λίγο κατά προσέγγιση αφού οι μήνες δεν έχουν τις ίδιες μέρες.. ελπίζω να μη σας μπερδεύω και να καταλάβατε τι θέλω να πω!

Θα τα μετράς σύμφωνα με την ΠΗΤ .. θα πας στο ημερολόγιο κ απο την ΠΗΤ θα μετράς εβδομαδες.. Δεν ξέρω αν το εξηγησα καλά...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Θα τα μετράς σύμφωνα με την ΠΗΤ .. θα πας στο ημερολόγιο κ απο την ΠΗΤ θα μετράς εβδομαδες.. Δεν ξέρω αν το εξηγησα καλά...

Ναι ναι το κατάλαβα!!! Κι εμένα δλδ που γεννήθηκαν την 35η εβδομάδα τα μικρά, πάλι από την ΠΗΤ μετράω;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , LeneL είπε:

Ναι ναι το κατάλαβα!!! Κι εμένα δλδ που γεννήθηκαν την 35η εβδομάδα τα μικρά, πάλι από την ΠΗΤ μετράω;

Ετσι γράφει ο πίνακας.. Απο την ΠΗΤ μετράμε για τα άλματα.. Βέβαια σε κάθε παιδί μπορεί ν είναι διαφορετική η εβδομαδα τους.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tintin είπε:

Ετσι γράφει ο πίνακας.. Απο την ΠΗΤ μετράμε για τα άλματα.. Βέβαια σε κάθε παιδί μπορεί ν είναι διαφορετική η εβδομαδα τους.. 

Ευχαριστώ πολύ!!! Αν είναι από την ΠΗΤ όπως τα υπολόγισα τώρα είναι σε κάποιο άλμα τα δικά μου... Βέβαια έχουμε και δόντια εμείς.. τι να πω, ο Θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...