Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε με 60 γρ τη μέρα και πλέον έχουμε φτάσει στα 25. Είναι να την ζυγισουμε πάλι τώρα, ελπίζω να μην έχει πέσει κι άλλο, κάνουμε αποκλειστικο. 

Τις τελευταίες μέρες περνάμε άλμα μάλλον γιατί έχει χαλάσει τον ύπνο της τον βραδυνο, ξυπνάει συνέχεια, έχει γκρίνια, τρώει όλη την ώρα και θέλει μόνο εμένα και κανένα άλλο. Με το ζόρι να κάτσει σε κάποιον άλλο.

Δυστυχώς κορίτσια κόλλησα κορονοιο. Ενώ πρόσεχαμε τόσο, πάντα οποίος έρχεται σπίτι μας, οι γονείς μου και η αδερφή μου βασικά, μάσκες και αντισηπτικό συνέχεια. Ακόμα και έξω αν την πάρει κάποιος αγκαλιά φοράει μάσκα . Μια φορά  φάγαμε μαζί μέσα  εγώ και η αδερφή μου και είχε κορονοιο και κόλλησα κι εγώ. Που η καημένη πρόσεχε πιο πολύ απ όλους. Εγώ είμαι με μάσκα και αντισηπτικό συνέχεια, ανοιχτούς τους καθαριστές αέρος στο φουλ και κάνω το σταυρό μου να μην κολλήσει η μπέμπα. 

Αχ κορίτσι μου περαστικά!Υπομονή θα περάσουν οι μέρες!Μπορώ να καταλάβω πόσο θα έχεις αγχωθεί.Φορα τη μάσκα σου κ μην σε πιάσει πανικός. Έχεις βαριά συμπτώματα??

Πολύ καλά γραμμάρια παίρνει μπράβο.Εμενα κλαίει τα βράδια και την κοιμίζω αγκαλιά τραγουδώντας.Καταλαβαινω ότι σφίγγεται βέβαια αλλά μετά από ένα σημείο έτσι κλαίει μου φαίνεται.Επισης το ίδιο,στον άντρα μου δεν κάθεται με τίποτα.Χθες είπα μήπως την καταφέρει κ μπηκα για ντουζ κ πλανταξε στο κλάμα με φουλ νευρα,πάθαμε σοκ.Με το που την παίρνω σταματάει. Ελπίζω να περάσει....Εσένα δεν κάθεται σε άλλον κ όταν είναι καλά??Ή μόνο όταν κλαίει??

Εσάς πόσο κοιμούνται τα μωράκια σας μες τη μέρα κορίτσια???Εμένα νεογέννητο δεν κοιμόταν καθολου σερί για ωρες.Αντε καμία ώρα που κ που...Τώρα πλέον όποτε πάει να κλάψει και δεν είναι καλά αυτές τις μέρες, κοιμάται μόνη της μες τη μέρα,αλλά μου φαίνεται πολύς ο ύπνος της...Αύριο θα πάμε παιδίατρο βέβαια να δω τι θα μου πει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια, μόλις γυρισαμε απ την γιατρό κ είναι σκασμένη.. Με την δική της ζυγαριά η μικρή πήρε 550γρ.. Μου είπε να την ξυπναω το βράδυ για ενα γεύμα ακόμη αλλά εγώ πήρα την απόφαση να δώσω κ σκόνη.. Βέβαια δεν παίρνει το μπιμπερο με τίποτα αλλά ελπίζω να το μαθει.. Απο εκείνη την ωρα δεν μπορω να ηρεμησω με τίποτα..  Μου είπε ν την ζυγισω παρασκευή κ να την πάρω τηλέφωνο..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Κατάλαβα οπότε δίνεις κ εσύ τόσο κ όσο πιουν ,δεν σου έχει πει γιατρός ότι δεν κάνει ή είναι πολύ κλπ...Εμένα σταμάτησε αυτή η φάση με τα ούλα,ξανακούσαμε τη φωνή της κ σταμάτησε να δαγκώνει χέρια κ να κλαίει...Δύο τρεις μέρες κ εμένα δεν έτρωγε πολύ γιατί έκλαιγε κ πάλι σφιγγοταν η καημένη. Μάλλον επειδή άρχισε κ λιγο την σκονη τι να πω...Ευτυχώς τώρα τρώει πάλι..

Όντως θα βολευε να έχουν το ίδιο πρόγραμμα για σας!Κοιμάται σερί καθολου το βράδυ το μωρό???

Ναι, ναι, μας έχει πει ότι γενικά ακολουθούμε το μωρό! Δεν κόβουμε άμα θέλει να πάει. Απλά τις μέρες που είχε ανορεξία ο μπέμπης μας είχε πει να μην τον αφήσουμε να πέσει κάτω από τα 850 ml και τον ταΐζαμε με σύριγγα.. εκεί να δεις δράμα και κοπανημα ο μπέμπης.. αλλά στο ελάχιστο έχει θέμα η παιδίατρος μας, όχι στο παραπάνω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Ναι, ναι, μας έχει πει ότι γενικά ακολουθούμε το μωρό! Δεν κόβουμε άμα θέλει να πάει. Απλά τις μέρες που είχε ανορεξία ο μπέμπης μας είχε πει να μην τον αφήσουμε να πέσει κάτω από τα 850 ml και τον ταΐζαμε με σύριγγα.. εκεί να δεις δράμα και κοπανημα ο μπέμπης.. αλλά στο ελάχιστο έχει θέμα η παιδίατρος μας, όχι στο παραπάνω!

Αχ ψυχούλα.. Πώς είναι με τα ούλα του δηλαδή?Κλαίει πολύ ή πέρασε λίγο??

On 17/10/2023 at 7:03 ΜΜ, Tintin είπε:

Γεια σας κορίτσια, μόλις γυρισαμε απ την γιατρό κ είναι σκασμένη.. Με την δική της ζυγαριά η μικρή πήρε 550γρ.. Μου είπε να την ξυπναω το βράδυ για ενα γεύμα ακόμη αλλά εγώ πήρα την απόφαση να δώσω κ σκόνη.. Βέβαια δεν παίρνει το μπιμπερο με τίποτα αλλά ελπίζω να το μαθει.. Απο εκείνη την ωρα δεν μπορω να ηρεμησω με τίποτα..  Μου είπε ν την ζυγισω παρασκευή κ να την πάρω τηλέφωνο..

Κορίτσι μου έτσι ήμουν κ εγώ.Πηραμε την 3ο μήνα περίπου 400 κ κάτι γραμμάρια.Τον μισό μήνα δεν θηλαζε πολύ κατευθείαν κοιμόταν γιατί είχε κολικούς κ ούλα όλα μαζί κ δεν είχε όρεξη καθολου.Μετα τελευταία βδομάδα μου κοβόταν λίγο λίγο το γάλα ,ξεκίνησε κ η παλινδρομηση στη μικρή κ δεν ήξερα γιατί τεντωνεται έτσι κ κλαίει και δεν ήθελε πάλι να τρωει.Οι παιδίατροι μου οκκ! αυτά συμβαίνουν.Απλα θα ήθελα να την είχα ζυγίσει κ εγώ νωρίτερα,δεν το περίμενα...

Σκονη γιατι να δωσεις ?Επειδη πιστεύεις δεν εχεις αρκετο γαλα ή πιστεύεις θα πινει παραπανω?Έχεις θήλαστρο να δεις πόσο γάλα βγάζεις?Εγώ έτσι το τσέκαρα που κ που. Κ το έβαζα κ σε μπιμπερο να δω πόσο θα πιει περίπου.Αν κ μπιμπερο έτοιμο να ρέει το γαλα μπορεί να πιουν λίγο παραπάνω..Μην πανικοβαλεσαι ,το πέρασα κ σε καταλαβαίνω...Βάρος πήρε το παιδί δεν έμεινε ούτε στα ίδια,ούτε αδυνάτισε.Γιατρος δεν είμαι αλλά από αυτά που είπαν σε μενα κ κατάλαβα σου απαντάω έτσι να μην ανησυχήσεις άλλο και να πράξεις χωρίς πανικό.Μπορεις να νοικιασεις καμία ζυγαριά αν μπορείς φυσικά, αλλιώς αν μπορείς κ να περνάς από το ιατρείο απλά για ένα ζύγισμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Maria Ad είπε:

Αχ ψυχούλα.. Πώς είναι με τα ούλα του δηλαδή?Κλαίει πολύ ή πέρασε λίγο??

Κορίτσι μου έτσι ήμουν κ εγώ.Πηραμε την 3ο μήνα περίπου 400 κ κάτι γραμμάρια.Τον μισό μήνα δεν θηλαζε πολύ κατευθείαν κοιμόταν γιατί είχε κολικούς κ ούλα όλα μαζί κ δεν είχε όρεξη καθολου.Μετα τελευταία βδομάδα μου κοβόταν λίγο λίγο το γάλα ,ξεκίνησε κ η παλινδρομηση στη μικρή κ δεν ήξερα γιατί τεντωνεται έτσι κ κλαίει και δεν ήθελε πάλι να τρωει.Οι παιδίατροι μου οκκ! αυτά συμβαίνουν.Απλα θα ήθελα να την είχα ζυγίσει κ εγώ νωρίτερα,δεν το περίμενα...

Σκονη γιατι να δωσεις ?Επειδη πιστεύεις δεν εχεις αρκετο γαλα ή πιστεύεις θα πινει παραπανω?Έχεις θήλαστρο να δεις πόσο γάλα βγάζεις?Εγώ έτσι το τσέκαρα που κ που. Κ το έβαζα κ σε μπιμπερο να δω πόσο θα πιει περίπου.Αν κ μπιμπερο έτοιμο να ρέει το γαλα μπορεί να πιουν λίγο παραπάνω..Μην πανικοβαλεσαι ,το πέρασα κ σε καταλαβαίνω...Βάρος πήρε το παιδί δεν έμεινε ούτε στα ίδια,ούτε αδυνάτισε.Γιατρος δεν είμαι αλλά από αυτά που είπαν σε μενα κ κατάλαβα σου απαντάω έτσι να μην ανησυχήσεις άλλο και να πράξεις χωρίς πανικό.Μπορεις να νοικιασεις καμία ζυγαριά αν μπορείς φυσικά, αλλιώς αν μπορείς κ να περνάς από το ιατρείο απλά για ένα ζύγισμα.

Σε εμάς τελικά δεν ήταν από τα δόντια.. αν και έχει αρχίσει η διαδικασία, μας είπε η παιδίατρος ότι είναι ψηλά ακόμα για να του δημιουργήσει ανορεξία. Μάλλον, επειδή είχε παλινδρόμηση του έκανε κάτι σαν οισοφαγίτιδα και πονούσε όταν έτρωγε.. μας είχε δώσει προληπτικά αγωγή από την Παρασκευή και τελικά τον έπιασε και από χτες τρώει κανονικά πάλι! Ευτυχώς γιατί σε είκοσι μέρες πήρε μόνο 200 γρ. Τώρα 2 μέρες το έχει ρίξει έξω και όλο τρώει ο φουκαρας! Λιγδωσε το αντερακι του!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/10/2023 at 6:22 ΜΜ, Maria Ad είπε:

Όντως θα βολευε να έχουν το ίδιο πρόγραμμα για σας!Κοιμάται σερί καθολου το βράδυ το μωρό???

Μέχρι 6ωρο σερί έχει φτάσει, αλλά μπορεί να ξεκινήσει το 6ωρο στις 8 που εγώ δε μπορώ να κοιμηθώ γιατί ο μεγάλος είναι ξύπνιος ακόμα. Όποτε ξυπνάω 2-3 φορές τη νύχτα 😵💫. Εξαντλημένη νιώθω. Κόλλησε ο μεγάλος μια ίωση πριν 3 βδομάδες και με κόλλησε και δε λέω να συνέλθω. Η παιδίατρος μου είπε ότι μάλλον είμαι παρά πολύ κουρασμένη. Ο μεγάλος όμως κοιμάται σερί 🤞🏻.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Αχ ψυχούλα.. Πώς είναι με τα ούλα του δηλαδή?Κλαίει πολύ ή πέρασε λίγο??

Κορίτσι μου έτσι ήμουν κ εγώ.Πηραμε την 3ο μήνα περίπου 400 κ κάτι γραμμάρια.Τον μισό μήνα δεν θηλαζε πολύ κατευθείαν κοιμόταν γιατί είχε κολικούς κ ούλα όλα μαζί κ δεν είχε όρεξη καθολου.Μετα τελευταία βδομάδα μου κοβόταν λίγο λίγο το γάλα ,ξεκίνησε κ η παλινδρομηση στη μικρή κ δεν ήξερα γιατί τεντωνεται έτσι κ κλαίει και δεν ήθελε πάλι να τρωει.Οι παιδίατροι μου οκκ! αυτά συμβαίνουν.Απλα θα ήθελα να την είχα ζυγίσει κ εγώ νωρίτερα,δεν το περίμενα...

Σκονη γιατι να δωσεις ?Επειδη πιστεύεις δεν εχεις αρκετο γαλα ή πιστεύεις θα πινει παραπανω?Έχεις θήλαστρο να δεις πόσο γάλα βγάζεις?Εγώ έτσι το τσέκαρα που κ που. Κ το έβαζα κ σε μπιμπερο να δω πόσο θα πιει περίπου.Αν κ μπιμπερο έτοιμο να ρέει το γαλα μπορεί να πιουν λίγο παραπάνω..Μην πανικοβαλεσαι ,το πέρασα κ σε καταλαβαίνω...Βάρος πήρε το παιδί δεν έμεινε ούτε στα ίδια,ούτε αδυνάτισε.Γιατρος δεν είμαι αλλά από αυτά που είπαν σε μενα κ κατάλαβα σου απαντάω έτσι να μην ανησυχήσεις άλλο και να πράξεις χωρίς πανικό.Μπορεις να νοικιασεις καμία ζυγαριά αν μπορείς φυσικά, αλλιώς αν μπορείς κ να περνάς από το ιατρείο απλά για ένα ζύγισμα.

Το.μπιμπερο δεν το θέλει με τίποτα, προσπαθώ κ προσπαθώ... Σκόνη έλεγα ν δώσω (1 γεύμα) γιατί εχω κόψει πολλά πραγματα απ την διατροφή μου ( πειράζουν την μικρή) κ φοβάμαι μήπως το γάλα μου δεν είναι θρεπτικό πια.. Η παιδίατρος μας είπε ν μην δωσουμε, να προσπαθήσουμε με παραπανω γεύματα στο 2 Ώρο.. Αλλά επειδή εχω κρίσεις άγχους μας είπε να προσπαθήσουμε κ το μπιμπερο αν με ηρεμεί.. Εσείς ποιο μπιμπερο έχετε;;;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Το.μπιμπερο δεν το θέλει με τίποτα, προσπαθώ κ προσπαθώ... Σκόνη έλεγα ν δώσω (1 γεύμα) γιατί εχω κόψει πολλά πραγματα απ την διατροφή μου ( πειράζουν την μικρή) κ φοβάμαι μήπως το γάλα μου δεν είναι θρεπτικό πια.. Η παιδίατρος μας είπε ν μην δωσουμε, να προσπαθήσουμε με παραπανω γεύματα στο 2 Ώρο.. Αλλά επειδή εχω κρίσεις άγχους μας είπε να προσπαθήσουμε κ το μπιμπερο αν με ηρεμεί.. Εσείς ποιο μπιμπερο έχετε;;;

Εμείς έχουμε της NUK και δεν στα προτείνω γιατί δυσκολεύτηκε πολύ το παιδί να το συνηθίσει. Επίσης να σου πω ότι ο γιος μου που πίνει αποκλειστικά από μπιμπερό, κάποιες φορές δεν το θέλει. Αν θες οπωσδήποτε να πιει από μπιμπερό, ας του δώσει κάποιος άλλος, γιατί εσένα σε έχει συνδέσει με το στήθος και μυρίζει το γάλα σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Io_anna είπε:

Εμείς έχουμε της NUK και δεν στα προτείνω γιατί δυσκολεύτηκε πολύ το παιδί να το συνηθίσει. Επίσης να σου πω ότι ο γιος μου που πίνει αποκλειστικά από μπιμπερό, κάποιες φορές δεν το θέλει. Αν θες οπωσδήποτε να πιει από μπιμπερό, ας του δώσει κάποιος άλλος, γιατί εσένα σε έχει συνδέσει με το στήθος και μυρίζει το γάλα σου.

Δοκίμασε  κ ο άνδρας μου να της δώσει αλλά με τίποτα.. Νευριασε τόσο η μικρή που μετα δεν ήθελε ουτε το στήθος.. Μήπως έχετε δοκιμάσει τα μπιμπερο που μιμούνται τον θηλασμό; σκέφτομαι να πάρω αν κ είναι πανάκριβα.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tintin είπε:

Δοκίμασε  κ ο άνδρας μου να της δώσει αλλά με τίποτα.. Νευριασε τόσο η μικρή που μετα δεν ήθελε ουτε το στήθος.. Μήπως έχετε δοκιμάσει τα μπιμπερο που μιμούνται τον θηλασμό; σκέφτομαι να πάρω αν κ είναι πανάκριβα.. 

Δεν έχω δοκιμάσει και δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να σου πω την αλήθεια. Το γάλα σου είναι το πιο θρεπτικό απ όλα και το ξένο είναι πραγματικά μια φασαρία. Τα έχεις καταφέρει υπέροχα ως τώρα. Ηρέμησε, πάρε αγκαλιά το μωρό σου skin to skin, κάντε ένα ντουζ αγκαλιά να χαλαρώσετε κι οι δυο και ακολούθησε το. Στόχος σου είναι να συνδεθείς με το μωράκι σου. Άσε στην άκρη το πως θα έπρεπε να τρώει γιατί σας δημιουργεί εκνευρισμό και στις 2. Πρόσφερε το στήθος πιο συχνά όπως σου είπε η παιδίατρος, κι αυτή θα φάει όσο θέλει.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Io_anna είπε:

Δεν έχω δοκιμάσει και δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να σου πω την αλήθεια. Το γάλα σου είναι το πιο θρεπτικό απ όλα και το ξένο είναι πραγματικά μια φασαρία. Τα έχεις καταφέρει υπέροχα ως τώρα. Ηρέμησε, πάρε αγκαλιά το μωρό σου skin to skin, κάντε ένα ντουζ αγκαλιά να χαλαρώσετε κι οι δυο και ακολούθησε το. Στόχος σου είναι να συνδεθείς με το μωράκι σου. Άσε στην άκρη το πως θα έπρεπε να τρώει γιατί σας δημιουργεί εκνευρισμό και στις 2. Πρόσφερε το στήθος πιο συχνά όπως σου είπε η παιδίατρος, κι αυτή θα φάει όσο θέλει.

Με πιάνει τόσο άγχος.. Ολη μέρα κλαίω.. Η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα.. Εκεί π έβαζε βαρος τώρα δεν βάζει... Πφφφ θα με τρελάνει η σκατουλα..

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Σε εμάς τελικά δεν ήταν από τα δόντια.. αν και έχει αρχίσει η διαδικασία, μας είπε η παιδίατρος ότι είναι ψηλά ακόμα για να του δημιουργήσει ανορεξία. Μάλλον, επειδή είχε παλινδρόμηση του έκανε κάτι σαν οισοφαγίτιδα και πονούσε όταν έτρωγε.. μας είχε δώσει προληπτικά αγωγή από την Παρασκευή και τελικά τον έπιασε και από χτες τρώει κανονικά πάλι! Ευτυχώς γιατί σε είκοσι μέρες πήρε μόνο 200 γρ. Τώρα 2 μέρες το έχει ρίξει έξω και όλο τρώει ο φουκαρας! Λιγδωσε το αντερακι του!!!!

Ωραία μπράβο το μαναρακι σου έτσι να συνεχίσει.Μακαρι να πέρασε μια κ καλή αυτό το πράγμα.Εχθες που πήγαμε σε αλλη παιδιατρο μου είπε και μένα ότι είναι παλινδρομηση, τεντωνεται γίνεται τοξο όταν τρώει κάποιες φορές κ κλαίει.Απλα εγώ την σταματούσα κ μετά ξανατρωγε η καημενουλα μου , κάποιες φορές κ μένα τρώει μως λιγότερο δεν θέλει.Μας είπε να παρουμε κ ένα γάλα Humana AR. Είναι πιο πηχτό...Απλώς εγώ δίνω όλη μέρα μητρικό κ 1 με 2 γεύματα βράδυ πρωί σκονη.Μπερδευτηκα κ με το μητρικό που το προκαλεί αυτό κ μάλλον θα το κόψω τελείως ούτως ή άλλως γιατί εξαντλήθηκα με το θήλαστρο όλη μέρα δεν προλαβαίνω. Εμένα κλαίει ρε συ όμως τα βράδια μετά τις 10 συνήθως και νηστικη .Και η γιατρός είπε ότι μπορεί να είναι από αυτό. Εσένα έκανε κάτι τέτοιο?Να έχει κλάμα κ χωρίς να έχει φάει τα βράδια ας πούμε???Έχω μπερδευτεί....Επίσης μου είπε κ μένα για χαπια για το στομάχι αν δεν πιάσει αυτό με το γάλα το ειδικό...Εσείς τι αγωγή πήρατε???

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Μέχρι 6ωρο σερί έχει φτάσει, αλλά μπορεί να ξεκινήσει το 6ωρο στις 8 που εγώ δε μπορώ να κοιμηθώ γιατί ο μεγάλος είναι ξύπνιος ακόμα. Όποτε ξυπνάω 2-3 φορές τη νύχτα 😵💫. Εξαντλημένη νιώθω. Κόλλησε ο μεγάλος μια ίωση πριν 3 βδομάδες και με κόλλησε και δε λέω να συνέλθω. Η παιδίατρος μου είπε ότι μάλλον είμαι παρά πολύ κουρασμένη. Ο μεγάλος όμως κοιμάται σερί 🤞🏻.

Α σου κοιμάται νωρίς...Μ αυτές τις ιώσεις τι χαμός γίνεται πια..Κ εγώ είμαι πια εξαντλημένη δεν ακούω ξυπνητήρια, πονάνε τα πάντα μου από τότε που άρχισα τα μπιμπερο κ τις αντλήσεις κ η μπέμπα είναι με κλάματα 2 κ 3 ώρες στα χέρια μου τα βράδια...Ευτυχώς σου κοιμάται ο μεγάλος σου!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Το.μπιμπερο δεν το θέλει με τίποτα, προσπαθώ κ προσπαθώ... Σκόνη έλεγα ν δώσω (1 γεύμα) γιατί εχω κόψει πολλά πραγματα απ την διατροφή μου ( πειράζουν την μικρή) κ φοβάμαι μήπως το γάλα μου δεν είναι θρεπτικό πια.. Η παιδίατρος μας είπε ν μην δωσουμε, να προσπαθήσουμε με παραπανω γεύματα στο 2 Ώρο.. Αλλά επειδή εχω κρίσεις άγχους μας είπε να προσπαθήσουμε κ το μπιμπερο αν με ηρεμεί.. Εσείς ποιο μπιμπερο έχετε;;;

Εμένα επινε που κ που από την αρχή μπιμπερό όταν είχα δουλειά κ το αντουσα κ θηλαζε κ με θηλή οπότε ήταν εξοικειωμένη.Δεν έχει πρόβλημα με όλα τα μπιμπερο πίνει.Εχω Nuk με καουτσούκ θηλή που της αρέσει.Κ έχω κ Dr Brown..Θα δοκιμάσεις κ βλέπεις...Γνώμη μου αν έχεις γάλα  θηλαζε οντωςπιο συχνά τουλαχιστον για 2 βδομάδες.Συμφωνω με Ιωάννα είναι μανίκι τα μπιμπερο.Οσο για την διατροφή κ εγώ από την αρχή που γεννήθηκε κ θήλαζα ετρωγα μόνο κοτόπουλο,μοσχάρι, λιγα φρούτα, πολύ λίγα γαλακτοκομικα,τύπου λίγο γιαούρτι κ φέτες γκούντα στο τοστ.Κ σαλάτα μόνο ντομάτα αγγούρι κ ψωμιά, παξιμάδια, βρώμη μακαρόνια, πατάτα ρύζι...Καθε μέρα τα ίδια ακόμα τρώω.Δεν νομίζω να πειράζουν όλα αυτά που σ λέω γιατί κ εγώ είχα κόψει πάρα πολλά για το μωρο.Το μωρό στον 1ο κ 2ο μήνα έχει πάρει κ 40 γραμ. τη μέρα.Οποτε μια χαρα θρεπτικο ηταν το γάλα!Απλα φάε μην μένεις νηστικη κ για σενα.Κ εγω το έκανα αυτό κ εξαντλήθηκα.Υπαρχουν πολλά που είναι σέιφ στο θηλασμό.

Εγώ γι αυτό σου είπα αν έχεις ένα θήλαστρο να δεις πόσο γάλα βγάζεις γιατί μπορεί να ηρεμήσεις ετσι.Και να μην παλεύεις με τα μπιμπερο τσάμπα.Παρ όλα αυτά θα κανεις ότι σε κάνει ήρεμη εσένα.Σορρυ για το σεντόνι, να βοηθήσω προσπαθώ 🙂

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Maria Ad είπε:

Α σου κοιμάται νωρίς...Μ αυτές τις ιώσεις τι χαμός γίνεται πια..Κ εγώ είμαι πια εξαντλημένη δεν ακούω ξυπνητήρια, πονάνε τα πάντα μου από τότε που άρχισα τα μπιμπερο κ τις αντλήσεις κ η μπέμπα είναι με κλάματα 2 κ 3 ώρες στα χέρια μου τα βράδια...Ευτυχώς σου κοιμάται ο μεγάλος σου!

Ναι, δε θα την πάλευα αλλιώς. Κάνουμε συγκοιμηση κι οι 4. Το μωρό στο λίκνο, εγώ, ο μεγάλος στη μέση και μετά ο άντρας μου. Έτσι κάπως την παλεύουμε με τον ύπνο. Τα πρωινά έρχεται και το μωρό στο κρεβάτι. Ας μη μιλήσουμε για το ποσό πονάει το σωμα μου.

10 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Με πιάνει τόσο άγχος.. Ολη μέρα κλαίω.. Η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα.. Εκεί π έβαζε βαρος τώρα δεν βάζει... Πφφφ θα με τρελάνει η σκατουλα..

Είναι φυσιολογικό να βάζει λιγότερο βάρος όσο περνάει ο καιρός. Είναι ένα χαρούμενο, δυνατό μωράκι; Δες ποσά πράγματα κατακτά κάθε μέρα! Ποσό ψηλώνει! Βαθιές ανάσες μαμά! Δεν είναι μόνο το βάρος που παίζει ρόλο. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο όλο αυτό, ειδικά όταν είσαι τόσο κουρασμένη. Πραγματικά πιστεύω ότι τα πάτε εξαιρετικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...