Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 25 λεπτά , Maria Ad είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φανεί κουλό. Εσείς μετράτε την ώρα ταΐζματος από την ώρα που ξεκινάει να τρώει ή την ώρα που τελειώνει??

Καλημέρα κορίτσι μου,  μετρουσαμε πόση ωρα θήλαζε  μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός μετα σταμάτησαμε, τώρα  σημειώνουμε τι ωρα έφαγε ( απ την ώρα που ξεκινάει) για να ξέρουμε τι ωρα περίπου θα θέλει το επόμενο γευμα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φανεί κουλό. Εσείς μετράτε την ώρα ταΐζματος από την ώρα που ξεκινάει να τρώει ή την ώρα που τελειώνει??

Εγώ έχω ένα app που συγχρονίζεται στο κινητό μου και στου άντρα μου. Γράφουμε ποσότητα και ώρα που ξεκίνησε το γεύμα  για να έχουμε μια ιδέα ποτέ θα θέλει να ξαναφάει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου,  μετρουσαμε πόση ωρα θήλαζε  μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός μετα σταμάτησαμε, τώρα  σημειώνουμε τι ωρα έφαγε ( απ την ώρα που ξεκινάει) για να ξέρουμε τι ωρα περίπου θα θέλει το επόμενο γευμα..

Απ ότι κατάλαβα εσάς δείχνει ότι θελει να φάει...Εμένα μου είχε πει η γιατρός στις 4 ώρες όπως κ οι περισσότεροι να την ταΐζω,αλλά δεν κλαίει.. Απλά αναρωτιέμαι συνέχεια να μετράω από την ώρα που ξεκινάει για να είναι στάνταρ οι ώρες που τρώει.Ή όταν τελειώνει το γεύμα μετά από 4 ώρες??

18 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Εγώ έχω ένα app που συγχρονίζεται στο κινητό μου και στου άντρα μου. Γράφουμε ποσότητα και ώρα που ξεκίνησε το γεύμα  για να έχουμε μια ιδέα ποτέ θα θέλει να ξαναφάει.

Κ εγώ σε μια εφαρμογή το σημειώνω. Άρα κ εσάς δείχνει πότε πεινάει κ της δίνετε το γάλα στο περίπου.Δεν μετράς στάνταρ ώρες τόσο αυστηρά ε???Ποιο app έχεις?

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2023 at 12:51 ΜΜ, Maria Ad είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φανεί κουλό. Εσείς μετράτε την ώρα ταΐζματος από την ώρα που ξεκινάει να τρώει ή την ώρα που τελειώνει??

Καλησπέρα! Εμείς από την ώρα που τελειώνει, γιατί εκείνη την ώρα είναι που είναι χορτασμένα με γεμάτα στομαχακια, οπότε από εκεί και πέρα υπολογίζουμε το επόμενο τάισμα..

πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

Καλησπέρα! Εμείς από την ώρα που τελειώνει, γιατί εκείνη την ώρα είναι που είναι χορτασμένα με γεμάτα στομαχακια, οπότε από εκεί και πέρα υπολογίζουμε το επόμενο τάισμα..

Στο μεταξύ τώρα διάβασα και τα υπόλοιπα.. ο γιατρός σας, σας είπε να την ταΐζετε κάθε 4 ώρες; δλδ την ξυπνάτε και το βράδυ για να φάει;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Κ εγώ σε μια εφαρμογή το σημειώνω. Άρα κ εσάς δείχνει πότε πεινάει κ της δίνετε το γάλα στο περίπου.Δεν μετράς στάνταρ ώρες τόσο αυστηρά ε???Ποιο app έχεις?

Λεγεται baby tracker και μ έχει βολέψει πολύ γιατί το έχουμε κι οι δυο με τον άντρα μου. Όχι σε καμία περίπτωση δε μετράω. Ο μεγάλος μου γιος ήταν λες κι είχε ρολόι στο στομάχι του και έτρωγε κάθε 3 ώρες τη μέρα μέχρι τον 7ο που ξεκίνησε στέρεες. Το μωρό τρώει κάθε 3-4.30 ώρες τη μέρα, τη νύχτα μπορεί να κάνει και 6ωρο. Γενικά περιμένω να ζητήσει να φάει, αλλά το βράδυ όταν ξαπλώνουμε 9.30-10 του δίνουμε ένα γεύμα αν έχουν περάσει τουλάχιστον 2 ώρες απ το προηγούμενο για να μην ξυπνήσει μόλις κοιμηθούμε. Επίσης αν έχουμε να πάμε κάπου θα τον ταΐσω πριν φύγουμε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Απ ότι κατάλαβα εσάς δείχνει ότι θελει να φάει...Εμένα μου είχε πει η γιατρός στις 4 ώρες όπως κ οι περισσότεροι να την ταΐζω,αλλά δεν κλαίει.. Απλά αναρωτιέμαι συνέχεια να μετράω από την ώρα που ξεκινάει για να είναι στάνταρ οι ώρες που τρώει.Ή όταν τελειώνει το γεύμα μετά από 4 ώρες??

Κ εγώ σε μια εφαρμογή το σημειώνω. Άρα κ εσάς δείχνει πότε πεινάει κ της δίνετε το γάλα στο περίπου.Δεν μετράς στάνταρ ώρες τόσο αυστηρά ε???Ποιο app έχεις?

Σας είπε κάθε τρεις; πφφ δεν ξέρω εμένα στο 2ωρο γκρινιάζει για να φαει, το βράδυ ξυπνάει στις 4 ώρες για να φαει κ μετα δεν έχει στάνταρ, μπορεί και ανα 2 ώρες μπορεί κ ανα 3.. Η γιατρός μας είπε οποτε θέλει ν την δίνω, λες ν την ρωτησω μήπως δεν κανει να τρώει τόσο συχνα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Tintin είπε:

Σας είπε κάθε τρεις; πφφ δεν ξέρω εμένα στο 2ωρο γκρινιάζει για να φαει, το βράδυ ξυπνάει στις 4 ώρες για να φαει κ μετα δεν έχει στάνταρ, μπορεί και ανα 2 ώρες μπορεί κ ανα 3.. Η γιατρός μας είπε οποτε θέλει ν την δίνω, λες ν την ρωτησω μήπως δεν κανει να τρώει τόσο συχνα; 

Καλέ τι λες?  εννοητε όποτε θέλει το μωρό θα τρώει. Η γιατρός είπε ανά τρεις σε περίπτωση που καθηστερησει να πεινάσει πάνω από 3 ώρες . Αν πεινάσει πιο νωρίς εννοείτε ότι δίνεις . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , linaa είπε:

Καλέ τι λες?  εννοητε όποτε θέλει το μωρό θα τρώει. Η γιατρός είπε ανά τρεις σε περίπτωση που καθηστερησει να πεινάσει πάνω από 3 ώρες . Αν πεινάσει πιο νωρίς εννοείτε ότι δίνεις . 

Αχ ωραία, γτ φοβάμαι μην την πειράξει στο στομαχακι της αν τρώει πολύ.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Tintin είπε:

Αχ ωραία, γτ φοβάμαι μην την πειράξει στο στομαχακι της αν τρώει πολύ.. 

Δεν την πειράζει τώρα το γάλα για τα μωρά είναι Κ ενυδάτωση Κ είναι ένστικτο που αλάνθαστο δεν πεινάει από λαιμαργία για να την πειράξει πεινάει από ανάγκη σε αυτήν την ηλικία .

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


21 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Καλησπέρα! Εμείς από την ώρα που τελειώνει, γιατί εκείνη την ώρα είναι που είναι χορτασμένα με γεμάτα στομαχακια, οπότε από εκεί και πέρα υπολογίζουμε το επόμενο τάισμα..

Στο μεταξύ τώρα διάβασα και τα υπόλοιπα.. ο γιατρός σας, σας είπε να την ταΐζετε κάθε 4 ώρες; δλδ την ξυπνάτε και το βράδυ για να φάει;

Αν θυμάμαι καλά κ εσένα έτρωγαν αρκετά μλ από νωρίς.Τωρα πόσο τρώνε???κ εγώ έτσι το κάνω στο περίπου,από την ώρα που τελειώνει το γεύμα. Όχι το βράδυ μου είπε εφόσον κοιμάται σερί, την αφήνω 6 με 7 ώρες.Την ημέρα στο 4ωρο.

21 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Λεγεται baby tracker και μ έχει βολέψει πολύ γιατί το έχουμε κι οι δυο με τον άντρα μου. Όχι σε καμία περίπτωση δε μετράω. Ο μεγάλος μου γιος ήταν λες κι είχε ρολόι στο στομάχι του και έτρωγε κάθε 3 ώρες τη μέρα μέχρι τον 7ο που ξεκίνησε στέρεες. Το μωρό τρώει κάθε 3-4.30 ώρες τη μέρα, τη νύχτα μπορεί να κάνει και 6ωρο. Γενικά περιμένω να ζητήσει να φάει, αλλά το βράδυ όταν ξαπλώνουμε 9.30-10 του δίνουμε ένα γεύμα αν έχουν περάσει τουλάχιστον 2 ώρες απ το προηγούμενο για να μην ξυπνήσει μόλις κοιμηθούμε. Επίσης αν έχουμε να πάμε κάπου θα τον ταΐσω πριν φύγουμε. 

Αχ μπράβο πολύ πρόγραμμα τα παιδιά σου από μόνα τους.Ίσως η αυστηρότητα που μου τα έλεγε η παιδίατρος με αγχωσε τόσο με Τις ώρες.Περναει κανένα 20 λεπτό παραπάνω καμιά φορά με απρόοπτα κ νιώθω πολλές τύψεις, ότι έχω κάνει κάτι πολύ κακό.thanks για το app!

20 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Σας είπε κάθε τρεις; πφφ δεν ξέρω εμένα στο 2ωρο γκρινιάζει για να φαει, το βράδυ ξυπνάει στις 4 ώρες για να φαει κ μετα δεν έχει στάνταρ, μπορεί και ανα 2 ώρες μπορεί κ ανα 3.. Η γιατρός μας είπε οποτε θέλει ν την δίνω, λες ν την ρωτησω μήπως δεν κανει να τρώει τόσο συχνα; 

Κ εγώ όσο θήλαζα δεν είχαμε τέτοιο πρόγραμμα.καπου στις 3μιση με 4 μισή ώρες..Όταν είχε κολικούς δε κ δεν υπήρχε άλλη λύση την εβαζα κ στη 1 μισή ώρα στήθος. Μπορεί άλλες φορές να τρώει λιγότερο άλλες περισσότερο γι αυτό.Αναλογως την όρεξη..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Εχει κάποιο κορίτσι εμπειρία από  frisolac ac και πώς πληρώνεται η συμμετοχή στον ΕΟΠΠΥ; Βρήκα πως πρέπει να κάνω αίτημα σε πλατφόρμα του gov...

Εγώ είχα frisolac 1. Δεν το ξερω καν αυτο που λες για τον Εοππυ!!Μου είπε η γιατρός να πάρω όμως το Aptamil ότι είναι πιο κοντά στο μητρικό.Εν τω μεταξύ ίδια γεύση εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Εχει κάποιο κορίτσι εμπειρία από  frisolac ac και πώς πληρώνεται η συμμετοχή στον ΕΟΠΠΥ; Βρήκα πως πρέπει να κάνω αίτημα σε πλατφόρμα του gov...

Σου γράφει ο γιατρός την πάθηση Κ μπαίνεις στον ΕΟΠΥΥ για αποζημιώσεις γραψε gov Κ μπαίνεις με τους κωδικούς taxis στο όνομα του γονέα που είναι ασφαλισμένο το παιδί. Μέσα στην πλατφόρμα έχει τα αιτήματα μου ανάλογα την πάθηση ψάχνεις θα σε καθογησει η παλτφορμα Κ θα βρεις τι ακριβώς σου έχει γράψει ο γιατρός Κ θα βάλεις τα στοιχεία σου αριθμό τραπέζης κτλ Κ θα σε αποζημιώσουν 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Αν θυμάμαι καλά κ εσένα έτρωγαν αρκετά μλ από νωρίς.Τωρα πόσο τρώνε???κ εγώ έτσι το κάνω στο περίπου,από την ώρα που τελειώνει το γεύμα. Όχι το βράδυ μου είπε εφόσον κοιμάται σερί, την αφήνω 6 με 7 ώρες.Την ημέρα στο 4ωρο.

Αχ μπράβο πολύ πρόγραμμα τα παιδιά σου από μόνα τους.Ίσως η αυστηρότητα που μου τα έλεγε η παιδίατρος με αγχωσε τόσο με Τις ώρες.Περναει κανένα 20 λεπτό παραπάνω καμιά φορά με απρόοπτα κ νιώθω πολλές τύψεις, ότι έχω κάνει κάτι πολύ κακό.thanks για το app!

Κ εγώ όσο θήλαζα δεν είχαμε τέτοιο πρόγραμμα.καπου στις 3μιση με 4 μισή ώρες..Όταν είχε κολικούς δε κ δεν υπήρχε άλλη λύση την εβαζα κ στη 1 μισή ώρα στήθος. Μπορεί άλλες φορές να τρώει λιγότερο άλλες περισσότερο γι αυτό.Αναλογως την όρεξη..

Εμάς κάποια στιγμή έτρωγαν πααααρα πολύ.. είχαν φτάσει 3μηνων κοντά στο 1lt τη μέρα. Τώρα είναι γύρω στα 820-880 τη μέρα, στα νορμαλ για το μήνα και το βάρος τους.. βέβαια αυτές τις μέρες με τα δόντια και κάτι μικρό ενοχλήσεις ο μικρός περνάει φάση κακορεξιας και τον ψάχνουμε λίγο.. γενικά πάντως αυτα τα ml πίνουν όταν είναι στα καλά τους. Κι εμάς τοτε, επειδή έτρωγαν πολύ μας είχε πει να μην τα ξυπνάμε το βράδυ. Μόνο αν περάσουν τις 8-9 ώρες. Τώρα που ο μικρός δεν τρωει μας είπε να τον ταΐζουμε για λίγες μέρες έστω και στον ύπνο του, ανά 4 ώρες περίπου.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...