Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Maria Ad είπε:

Σ ευχαριστώ για την συμβουλή κοπελα μου τα σκέφτηκα όλα αυτά.Να προσπαθήσω να ξαναπαραξω γάλα αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Τις προηγούμενες μέρες έδειχνε ότι κουραζοταν και κοιμοταν στο στηθος , είχε και την γκρίνια που έχει ακόμα δηλαδή κ προσπαθούσα έτσι πάρα πολύ ώρα να την κάνω να φάει.Προφανως κουράστηκε να θηλάζει μου είπε η γιατρός.Γαλα όντως δεν έχω όσο είχα.Στις 6 με 7 ώρες κατάφερα να βγάλω το γεύμα της πριν 180 μλ σε μισή ώρα άντλησης, έκανα αμάν δηλαδή να το βγάλω...Αν είναι να τσιριζει στο στήθος να μην τρώει στο τέλος αρκετά και να δίνω και σκονη και μπουκάλι μητρικο ,θα την κάνω χειρότερα νομίζω,πολύ μπέρδεμα.

Όσο για το γαστροεισαφαγικο που λες δεν νομίζω, τσιριζει πριν φάει καν ,απλά κ μόνο που καταλαβαίνει Ότι θα μπει στήθος.

Πήγαμε στη γιατρό σήμερα κ όντως δεν πήρε ικανοποιητικό βάρος.Το περίμενα. Της είπα ότι ενώ είχα γάλα, το τσέκαρα κ με θήλαστρο, το μωρό κοιμόταν συνέχεια, χτυπιοταν και γενικά δεν αδειαζε το στηθος ως συνήθως. Και όντως δεν έτρωγε για να πήρε λίγο βάρος. Μπορεί να έπαιξε αυτό ρόλο στο το ότι κόπηκε μπορεί γιατί έκανα 16 ώρες να φάω, απ το βράδυ μέχρι την άλλη μέρα μεσημεριανό στις 5 .Γιατί δεν προλαβαίνω πραγματικά όταν το μωρό κλαίει ν είμαι μόνη μου....Μπορεί γιατί είχα στενςχωρηθει πολύ που έκλαιγε κάθε μέρα. Θα συνεχίσω προφανώς με ξένο και όσο ακόμα βγάζω λίγο μητρικό.

Η γιατρος δεν ειδε να εχει κατι το παιδι κ κλαιει.Θα ξανακανουμε κ εξετασεις βεβαια.Ειπε οτι μπορει να περναει κ φαση αναπτυξης.

Όντως είναι μαγεία ο θηλασμός κ ειδικά αυτό που προσφέρει..Εγώ προς το παρόν κάθε μέρα κλαίω.Εσυ πως το πέρασες αυτό, ψυχολογικά εννοώ, είσαι οκκ???

Το πέρασα πολύ δύσκολα έκλαιγα κάθε μέρα για αυτό μη νιώθεις άσχημα να σκέφτεσαι ότι εμείς κάναμε ότι περνάει από το χέρι μας κ ακόμα κ τόσο που καταφέραμε ήταν πολύ όμορφο συναίσθημα..

Στην αρχή ένιωθα άσχημα αλλά όταν είδα ότι το παιδί ηρέμησε κ ήταν φαγητό παιχνιδάκια γέλια κ ύπνο κατάλαβα ότι είναι καλύτερα κ για τις 2 γτ το χρόνο που είναι ξύπνια τον περνάμε ποιοτικά με χαρές κ παιχνίδια κ όχι γκρίνια κ ανησυχία...

Να σκέφτεσαι ότι είσαι υπέροχη μαμά κ μέχρι τώρα κάναμε ότι περνούσε από το χέρι μας όσον αφορά το θηλασμό από εκεί κ πέρα προέχει κ η ψυχική μας ηρεμία για να φροντίζουμε σωστά τα μωράκια μας!!💕💕

πρίν από 1 λεπτό , Geogi είπε:

Δεν εννοούσα ότι προσπαθησες συνειδητά να την αποτρέψεις, συγγνώμη δεν το διατύπωσα σωστά, απλα έτσι μπορεί να το έπαιρνε η μαρια η ή οποιαδήποτε το διάβαζε, λέγοντας της ότι δεν χορταίνει με τόση σιγουριά η οποία πηγάζει από την δική σου εμπειρία. Το ίδιο βέβαια θα έλεγα κι αν κάποιος επέμενε ότι όλα είναι καλά και δεν τρέχει τίποτα. Τεσπα, όλα καλά, δεν είναι ότι είμαι υπέρμαχος του θηλασμού, ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. 

Καμία παρεξήγηση κορίτσι μου εδώ είμαστε για να βοηθάμε η μία την άλλη με τις εμπειρίες μας με τα θαύματακια μας!!!

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , Ninarelita είπε:

Το πέρασα πολύ δύσκολα έκλαιγα κάθε μέρα για αυτό μη νιώθεις άσχημα να σκέφτεσαι ότι εμείς κάναμε ότι περνάει από το χέρι μας κ ακόμα κ τόσο που καταφέραμε ήταν πολύ όμορφο συναίσθημα..

Στην αρχή ένιωθα άσχημα αλλά όταν είδα ότι το παιδί ηρέμησε κ ήταν φαγητό παιχνιδάκια γέλια κ ύπνο κατάλαβα ότι είναι καλύτερα κ για τις 2 γτ το χρόνο που είναι ξύπνια τον περνάμε ποιοτικά με χαρές κ παιχνίδια κ όχι γκρίνια κ ανησυχία...

Να σκέφτεσαι ότι είσαι υπέροχη μαμά κ μέχρι τώρα κάναμε ότι περνούσε από το χέρι μας όσον αφορά το θηλασμό από εκεί κ πέρα προέχει κ η ψυχική μας ηρεμία για να φροντίζουμε σωστά τα μωράκια μας!!💕💕

Καμία παρεξήγηση κορίτσι μου εδώ είμαστε για να βοηθάμε η μία την άλλη με τις εμπειρίες μας με τα θαύματακια μας!!!

 

Θα το ξεπεράσω δηλαδή κάποια στιγμή...Αλλιώς με βλέπω για ψυχολόγο δεν γίνεται.Προσπαθω να είμαι ήρεμη κ μπροστά της αλλά μέχρι να ηρεμήσει κ το παιδί να μου φύγει απ το μυαλό ό,τι έχει κάτι δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ...

Μην ανησυχείτε κορίτσια κατάλαβα πολύ καλά τι ήθελε να μου πει η καθεμία, όλα τα σκέφτηκα κ το τσέκαρα κ το γάλα μου κ όλα...Σημασία σίγουρα έχει να είμαστε όλοι καλά κ οι μαμάδες κ τα παιδάκια να τρώνε με ηρεμια...Και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!

Για να ελαφρυνω κ λίγο το θέμα....Ότι αποστειρωτη κ να πάρω την ίδια δουλειά δεν κάνει???2 ,3 μέρες κ τα φτυσα με τις κατσαρόλες, τα νερα κ τα καμμένα χέρια μου 🤪

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Ninarelita είπε:

Το πέρασα πολύ δύσκολα έκλαιγα κάθε μέρα για αυτό μη νιώθεις άσχημα να σκέφτεσαι ότι εμείς κάναμε ότι περνάει από το χέρι μας κ ακόμα κ τόσο που καταφέραμε ήταν πολύ όμορφο συναίσθημα..

Στην αρχή ένιωθα άσχημα αλλά όταν είδα ότι το παιδί ηρέμησε κ ήταν φαγητό παιχνιδάκια γέλια κ ύπνο κατάλαβα ότι είναι καλύτερα κ για τις 2 γτ το χρόνο που είναι ξύπνια τον περνάμε ποιοτικά με χαρές κ παιχνίδια κ όχι γκρίνια κ ανησυχία...

Να σκέφτεσαι ότι είσαι υπέροχη μαμά κ μέχρι τώρα κάναμε ότι περνούσε από το χέρι μας όσον αφορά το θηλασμό από εκεί κ πέρα προέχει κ η ψυχική μας ηρεμία για να φροντίζουμε σωστά τα μωράκια μας!!💕💕

Καμία παρεξήγηση κορίτσι μου εδώ είμαστε για να βοηθάμε η μία την άλλη με τις εμπειρίες μας με τα θαύματακια μας!!!

 

Όπως ακριβώς τα λες, δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα. Η πιο όμορφη εμπειρία είναι η σχέση μας γενικά μαζί τους και όχι ο θηλασμός.  Για σένα επειδή ταλαιπωρηθηκες πολύ και στην εγκυμοσύνη, σίγουρα θα ήταν ακόμα πιο έντονα τα συναισθήματα.  Όμως ο καιρός περνάει και τα μικρούλικα μεγαλώνουν τόσο γρήγορα, να χαιρόμαστε όσο μπορούμε αυτές τις στιγμές 🥰

πρίν από 2 λεπτά , Maria Ad είπε:

Θα το ξεπεράσω δηλαδή κάποια στιγμή...Αλλιώς με βλέπω για ψυχολόγο δεν γίνεται.Προσπαθω να είμαι ήρεμη κ μπροστά της αλλά μέχρι να ηρεμήσει κ το παιδί να μου φύγει απ το μυαλό ό,τι έχει κάτι δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ...

Μην ανησυχείτε κορίτσια κατάλαβα πολύ καλά τι ήθελε να μου πει η καθεμία, όλα τα σκέφτηκα κ το τσέκαρα κ το γάλα μου κ όλα...Σημασία σίγουρα έχει να είμαστε όλοι καλά κ οι μαμάδες κ τα παιδάκια να τρώνε με ηρεμια...Και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!

Για να ελαφρυνω κ λίγο το θέμα....Ότι αποστειρωτη κ να πάρω την ίδια δουλειά δεν κάνει???2 ,3 μέρες κ τα φτυσα με τις κατσαρόλες, τα νερα κ τα καμμένα χέρια μου 🤪

Όλα θα πάνε καλά, κι αν νιώσεις ότι δεν πάνε, μη διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια. 

Νομίζω όλοι ίδιοι είναι, ίσως αλλάζουν τα μεγέθη και η χωρητικότητα, αλλά όλοι την ίδια δουλειά κάνουν! Μην δώσεις δηλαδή μια περιουσία γιατί για λίγο καιρό ακόμα θα τον χρειαστείς. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Maria Ad είπε:

Θα το ξεπεράσω δηλαδή κάποια στιγμή...Αλλιώς με βλέπω για ψυχολόγο δεν γίνεται.Προσπαθω να είμαι ήρεμη κ μπροστά της αλλά μέχρι να ηρεμήσει κ το παιδί να μου φύγει απ το μυαλό ό,τι έχει κάτι δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ...

Μην ανησυχείτε κορίτσια κατάλαβα πολύ καλά τι ήθελε να μου πει η καθεμία, όλα τα σκέφτηκα κ το τσέκαρα κ το γάλα μου κ όλα...Σημασία σίγουρα έχει να είμαστε όλοι καλά κ οι μαμάδες κ τα παιδάκια να τρώνε με ηρεμια...Και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!

Για να ελαφρυνω κ λίγο το θέμα....Ότι αποστειρωτη κ να πάρω την ίδια δουλειά δεν κάνει???2 ,3 μέρες κ τα φτυσα με τις κατσαρόλες, τα νερα κ τα καμμένα χέρια μου 🤪

Άστα κ εγώ το ίδιο εγώ έχω τον mam κ τον είχα από την αρχή που θήλαζα κ έλεγα τι άχρηστο πράγμα...από όταν όμως ξεκίνησα την ιστορία με τα μπιμπερο σώθηκα..νομίζω πως όλοι την ίδια δουλειά κάνουν...

Όσο για την κατάσταση να είσαι δυνατή κ σίγουρα θα το ξεπεράσεις έτσι έλεγα κ εγώ είμαι για Δαφνί αλλά όταν βρήκα ρυθμούς με το τάισμα κατάλαβα πως όλα για κάποιο λόγο γίνονται...

Να μιλάς να μοιράζεσαι κ να τα βγάζεις από μέσα σου έστω κ εδώ αλλιώς νιώθεις πως βουλιάζεις.

Όσο για το φαγητό σαν να με βλέπω κ εγώ το ίδιο έκανα πολλές ώρες μόνη με τη δικαιολογία δεν πρόλαβα..θα πέσεις κάτω όμως έτσι πρέπει να προσέχεις τον εαυτό σου όταν τη βάζεις λίγο κάτω η κοιμάται ετοίμασε κάτι μην το αφήνεις γτ εμένα μετά με πονούσε όλο το κορμί λες κ εσκαβα..

Θα δεις όλα θα πάνε καλά κ σε λίγες μέρες θα χαμογελάς!!!🥰

 

πρίν από 1 λεπτό , Ninarelita είπε:

Άστα κ εγώ το ίδιο εγώ έχω τον mam κ τον είχα από την αρχή που θήλαζα κ έλεγα τι άχρηστο πράγμα...από όταν όμως ξεκίνησα την ιστορία με τα μπιμπερο σώθηκα..νομίζω πως όλοι την ίδια δουλειά κάνουν...

Όσο για την κατάσταση να είσαι δυνατή κ σίγουρα θα το ξεπεράσεις έτσι έλεγα κ εγώ είμαι για Δαφνί αλλά όταν βρήκα ρυθμούς με το τάισμα κατάλαβα πως όλα για κάποιο λόγο γίνονται...

Να μιλάς να μοιράζεσαι κ να τα βγάζεις από μέσα σου έστω κ εδώ αλλιώς νιώθεις πως βουλιάζεις.

Όσο για το φαγητό σαν να με βλέπω κ εγώ το ίδιο έκανα πολλές ώρες μόνη με τη δικαιολογία δεν πρόλαβα..θα πέσεις κάτω όμως έτσι πρέπει να προσέχεις τον εαυτό σου όταν τη βάζεις λίγο κάτω η κοιμάται ετοίμασε κάτι μην το αφήνεις γτ εμένα μετά με πονούσε όλο το κορμί λες κ εσκαβα..

Θα δεις όλα θα πάνε καλά κ σε λίγες μέρες θα χαμογελάς!!!🥰

 

Επίσης εμένα για κάποιο λόγο με εκνεύριζε η ερώτηση από τους γύρω μου μήπως δεν χορταινει μήπως δεν έχεις γάλα αρκετό?ενώ κατά βάθος κ εγώ το σκεφτόμουν...μου ερχόταν να τους ορμησω...

Τι να πω νεύρα ορμόνες όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι..😂😂

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Ninarelita είπε:

Άστα κ εγώ το ίδιο εγώ έχω τον mam κ τον είχα από την αρχή που θήλαζα κ έλεγα τι άχρηστο πράγμα...από όταν όμως ξεκίνησα την ιστορία με τα μπιμπερο σώθηκα..νομίζω πως όλοι την ίδια δουλειά κάνουν...

Όσο για την κατάσταση να είσαι δυνατή κ σίγουρα θα το ξεπεράσεις έτσι έλεγα κ εγώ είμαι για Δαφνί αλλά όταν βρήκα ρυθμούς με το τάισμα κατάλαβα πως όλα για κάποιο λόγο γίνονται...

Να μιλάς να μοιράζεσαι κ να τα βγάζεις από μέσα σου έστω κ εδώ αλλιώς νιώθεις πως βουλιάζεις.

Όσο για το φαγητό σαν να με βλέπω κ εγώ το ίδιο έκανα πολλές ώρες μόνη με τη δικαιολογία δεν πρόλαβα..θα πέσεις κάτω όμως έτσι πρέπει να προσέχεις τον εαυτό σου όταν τη βάζεις λίγο κάτω η κοιμάται ετοίμασε κάτι μην το αφήνεις γτ εμένα μετά με πονούσε όλο το κορμί λες κ εσκαβα..

Θα δεις όλα θα πάνε καλά κ σε λίγες μέρες θα χαμογελάς!!!🥰

 

Επίσης εμένα για κάποιο λόγο με εκνεύριζε η ερώτηση από τους γύρω μου μήπως δεν χορταινει μήπως δεν έχεις γάλα αρκετό?ενώ κατά βάθος κ εγώ το σκεφτόμουν...μου ερχόταν να τους ορμησω...

Τι να πω νεύρα ορμόνες όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι..😂😂

Ναι τώρα προσπαθώ να τα παρατάω όλα κ να τρώω στα γρήγορα.. 

Μπράβο σου που είσαι δυνατή και σκέφτεσαι λογικά και βοηθάς κ τον εαυτό σου κ το μωρακι σου!!

Αχχ κ εγώ έτσι, δεν ενιωθα καθολου καλά μ αυτή την ερώτηση κ το σχόλιο.Η πεθερά μου το έκανε αυτό.Δεν το καταλάβαινε πως θήλαζα αποκλειστικά απ την αρχή κ ελεγε χορταίνει??Κ κάθε φορά που το μωρό έκλαιγε από κολικούς συνήθως ελεγε πάλι νομίζω το μωρό πεινάει κ τέτοια...Πόσα νεύρα είχα άσε μέχρι που εκανα ότι δεν ακούω κ έφευγα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια πόσο μου την δίνουν κάτι τέτοια. Και λέγονται από γυναίκες έτσι ; λες κ δεν έχουν γεννήσει, και δεν ξερουν πόσο εύθραυστη είναι η ψυχολογία μας μετά την γέννα. Ευτυχώς δεν αντιμετώπισα κάτι τέτοιο άλλιως κι εγώ στα πατώματα θα ήμουν. Στην αρχή το παραμικρό να έλεγε ο άντρας μου, νόμιζα ότι δεν είμαι καλή μαμά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria Ad είπε:

Ναι τώρα προσπαθώ να τα παρατάω όλα κ να τρώω στα γρήγορα.. 

Μπράβο σου που είσαι δυνατή και σκέφτεσαι λογικά και βοηθάς κ τον εαυτό σου κ το μωρακι σου!!

Αχχ κ εγώ έτσι, δεν ενιωθα καθολου καλά μ αυτή την ερώτηση κ το σχόλιο.Η πεθερά μου το έκανε αυτό.Δεν το καταλάβαινε πως θήλαζα αποκλειστικά απ την αρχή κ ελεγε χορταίνει??Κ κάθε φορά που το μωρό έκλαιγε από κολικούς συνήθως ελεγε πάλι νομίζω το μωρό πεινάει κ τέτοια...Πόσα νεύρα είχα άσε μέχρι που εκανα ότι δεν ακούω κ έφευγα.

Κ εγώ από την πεθερά μου το άκουγα...😂😂😜μωρεεεε βαλτες είναι..?

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Ναι τώρα προσπαθώ να τα παρατάω όλα κ να τρώω στα γρήγορα.. 

Μπράβο σου που είσαι δυνατή και σκέφτεσαι λογικά και βοηθάς κ τον εαυτό σου κ το μωρακι σου!!

Αχχ κ εγώ έτσι, δεν ενιωθα καθολου καλά μ αυτή την ερώτηση κ το σχόλιο.Η πεθερά μου το έκανε αυτό.Δεν το καταλάβαινε πως θήλαζα αποκλειστικά απ την αρχή κ ελεγε χορταίνει??Κ κάθε φορά που το μωρό έκλαιγε από κολικούς συνήθως ελεγε πάλι νομίζω το μωρό πεινάει κ τέτοια...Πόσα νεύρα είχα άσε μέχρι που εκανα ότι δεν ακούω κ έφευγα.

Κορίτσι μου γλυκό.. Ολα θα πάνε καλά.. Είσαι μια τέλεια μαμά που νοιάζεται για το μωρο της γ αυτό κ αγχωνεται.. Να δεις που τώρα με το μπιμπερο θα είσαι πιο ήρεμη κ εσύ κ το μωρο.. Να μην ακούς κανένα, το μωρακι ειναι δικο σου κ εσύ ξέρεις τι είναι καλυτερο γ αυτό... Επίσης θα σου πω κάτι που μου είπε η ψυχολόγος " είναι πολύ δύσκολο να βγάλουμε ενα νοσοκομειο απο πανω μας" εμείς π το περάσαμε κ σε τόσο τρυφερό στάδιο είναι λογικό να έχουμε λίγο περισότερο άγχος.  Σου Στέλνω ενα μεγαλο φιλί.. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Αχ κορίτσια πόσο μου την δίνουν κάτι τέτοια. Και λέγονται από γυναίκες έτσι ; λες κ δεν έχουν γεννήσει, και δεν ξερουν πόσο εύθραυστη είναι η ψυχολογία μας μετά την γέννα. Ευτυχώς δεν αντιμετώπισα κάτι τέτοιο άλλιως κι εγώ στα πατώματα θα ήμουν. Στην αρχή το παραμικρό να έλεγε ο άντρας μου, νόμιζα ότι δεν είμαι καλή μαμά. 

Άστο θέλει γερά νεύρα...έχεις που έχεις τα δικά σου έχεις κ τους εμπειρογνώμονες εμένα μου το έλεγε ενώ θήλαζα σκέψου κ μου πάταγε κ το στήθος να δει δεν ξέρω εγώ τι με το δάχτυλο..ώσπου της μίλησα μια μέρα άσχημα κ δεν μου ξαναειπε τπτ...😂😂μπορεί όντως κ εμείς λόγω ορμονών να τα παίρνουμε πιο σοβαρά τα πράγματα αλλά μου το πες μια δυο τρεις έλεος κυρά μου κάνε πέρα..

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Άστο θέλει γερά νεύρα...έχεις που έχεις τα δικά σου έχεις κ τους εμπειρογνώμονες εμένα μου το έλεγε ενώ θήλαζα σκέψου κ μου πάταγε κ το στήθος να δει δεν ξέρω εγώ τι με το δάχτυλο..ώσπου της μίλησα μια μέρα άσχημα κ δεν μου ξαναειπε τπτ...😂😂μπορεί όντως κ εμείς λόγω ορμονών να τα παίρνουμε πιο σοβαρά τα πράγματα αλλά μου το πες μια δυο τρεις έλεος κυρά μου κάνε πέρα..

Πωωωωω τι είπες τώρα, άκου σε πάτησε κιόλας. Να της πατήσεις μια ανάποδη στα μουτρα να δει πως είναι. Αι στο καλό, με συγχυσε πρωί πρωί χάχα 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 4/10/2023 at 5:08 ΜΜ, Geogi είπε:

Αχ κορίτσια πόσο μου την δίνουν κάτι τέτοια. Και λέγονται από γυναίκες έτσι ; λες κ δεν έχουν γεννήσει, και δεν ξερουν πόσο εύθραυστη είναι η ψυχολογία μας μετά την γέννα. Ευτυχώς δεν αντιμετώπισα κάτι τέτοιο άλλιως κι εγώ στα πατώματα θα ήμουν. Στην αρχή το παραμικρό να έλεγε ο άντρας μου, νόμιζα ότι δεν είμαι καλή μαμά. 

Άστα, θέλει πολύ υπομονή πολλές φορές!!!

On 4/10/2023 at 7:08 ΜΜ, Tintin είπε:

Κορίτσι μου γλυκό.. Ολα θα πάνε καλά.. Είσαι μια τέλεια μαμά που νοιάζεται για το μωρο της γ αυτό κ αγχωνεται.. Να δεις που τώρα με το μπιμπερο θα είσαι πιο ήρεμη κ εσύ κ το μωρο.. Να μην ακούς κανένα, το μωρακι ειναι δικο σου κ εσύ ξέρεις τι είναι καλυτερο γ αυτό... Επίσης θα σου πω κάτι που μου είπε η ψυχολόγος " είναι πολύ δύσκολο να βγάλουμε ενα νοσοκομειο απο πανω μας" εμείς π το περάσαμε κ σε τόσο τρυφερό στάδιο είναι λογικό να έχουμε λίγο περισότερο άγχος.  Σου Στέλνω ενα μεγαλο φιλί.. 

Αχχ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Εύχομαι να το ξεπεράσω επιτέλους και να ηρεμήσω κ να σταματήσω να στεναχωριέμαι τόσο.Ειναι η καλύτερη εμπειρία στη ζωη μου ο θηλασμός, γι αυτό κ το παίρνω έτσι....

Έτσι σου είπε η ψυχολόγος ε?!Τουλάχιστον δεν το αφήνεις κ πηγαίνεις, θα βοηθηθεις για όλα αυτά τα άγχη που έχουμε για τα μωράκια μας!Σ ευχαριστώ για το φιλί ανταποδίδω με πολλές αγκαλιές!!!

19 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Άστο θέλει γερά νεύρα...έχεις που έχεις τα δικά σου έχεις κ τους εμπειρογνώμονες εμένα μου το έλεγε ενώ θήλαζα σκέψου κ μου πάταγε κ το στήθος να δει δεν ξέρω εγώ τι με το δάχτυλο..ώσπου της μίλησα μια μέρα άσχημα κ δεν μου ξαναειπε τπτ...😂😂μπορεί όντως κ εμείς λόγω ορμονών να τα παίρνουμε πιο σοβαρά τα πράγματα αλλά μου το πες μια δυο τρεις έλεος κυρά μου κάνε πέρα..

Α εσείς έχετε πιο στενές σχέσεις. Εγώ δεν θα θήλαζα μαζί της με τίποτα...Σου πάταγε το στήθος???Κλαίω!!!Χαχαχαχ Έπρεπε να πεις μήπως ήθελε να δοκιμάσει κιόλας λίγο να κρίνει αν είναι καλό!! Σίγουρα τα παίρνουμε πιο σοβαρά τα πράγματα στη φάση αυτη,αλλά και λίγο ενσυναισθηση δεν βλάπτει. Εγώ την δικιά μου ενώ λέει πολλά προσβλητικά δεν την παρεξηγώ γιατί πραγματικά λίγο χαζούλα, δεν τα λέει από κακία από τέρμα χαζομάρα.Αλλα δεν μπορώ να τα βάλω με τη χαζομάρα πια και εξαφανιζομαι χαχαχα!

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2023 at 4:20 ΜΜ, Geogi είπε:

Εγώ κορίτσια δεν την ξυπνάω το βράδυ από τη στιγμή που αναπτύσσεται κανονικά. Εκτός από πχ χθες που έφτασε τις 9! ώρες χωρίς φαγητο. Εκεί δεν άντεξα την ξύπνησα.

Καλημέρα!!!

Κοιμήθηκε 20:30-5!! Βασικά εγώ τον ξύπνησα, γιατί λέω δεν θα φάει;;

Και φυσικά το παιδί ηρέμησε γιατί τελικά άλλαξα παιδίατρο!!

Κατ' αρχάς τον αγάπησε, τον κρατούσε με μια λαβή...και αυτός σαν να την ήξερε...πώς καθόταν ήρεμος.

Του έκοψε το χαμομήλι, αυστηρά νερό στο γάλα. Μου είπε πως έχει παλινδρόμηση όχι κολικούς. Ότι το παιδί πεινάει με 90ml. Nα του δίνω 120ml εως 4ωρο την ημερα,εως 6ωρο την νύχτα. Αν κλαιει, ενω τρωει τεντώνοντας ποδια  να τον ρευω και μετα απο 10 λεπτα να συνεχιζω. Το παιδί πλέον κοιμάται,ηρέμησε εδώ και 10 μέρες. Σε σύνολο 2 μέρες να είχε γκρίνια.

Και αυτό που διαβάζω για τις ορμόνες!!!

Ήταν μέρες που θα μπορούσα να βρίζω κόσμο!!

  • Μου αρέσει 3
  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2023 at 12:06 ΜΜ, chara14 είπε:

Καλημέρα!!!

Κοιμήθηκε 20:30-5!! Βασικά εγώ τον ξύπνησα, γιατί λέω δεν θα φάει;;

Και φυσικά το παιδί ηρέμησε γιατί τελικά άλλαξα παιδίατρο!!

Κατ' αρχάς τον αγάπησε, τον κρατούσε με μια λαβή...και αυτός σαν να την ήξερε...πώς καθόταν ήρεμος.

Του έκοψε το χαμομήλι, αυστηρά νερό στο γάλα. Μου είπε πως έχει παλινδρόμηση όχι κολικούς. Ότι το παιδί πεινάει με 90ml. Nα του δίνω 120ml εως 4ωρο την ημερα,εως 6ωρο την νύχτα. Αν κλαιει, ενω τρωει τεντώνοντας ποδια  να τον ρευω και μετα απο 10 λεπτα να συνεχιζω. Το παιδί πλέον κοιμάται,ηρέμησε εδώ και 10 μέρες. Σε σύνολο 2 μέρες να είχε γκρίνια.

Και αυτό που διαβάζω για τις ορμόνες!!!

Ήταν μέρες που θα μπορούσα να βρίζω κόσμο!!

Μπράβο καλά έκανες τότε αν καταλάβαινες ότι πρέπει να βρεις άλλο γιατρό!Τι ωραια που ηρεμησε το παιδακι σουΣου φυγε ενα αγχος σιγουρα κ εσενα!

Κ εγώ θα πάω σε άλλη..Είχα τις τελευταίες μέρες κλάμα με το ίδιο θέμα.Την ώρα που έτρωγε κ στο στήθος κ στο μπιμπερό σταματάει κ κλαίει τεντωμένη.Καταλαβαινα ότι δεν είναι κολικοι. Κ άρχισα να σκέφτομαι Ότι πονάει όταν κατουραει γιατί μπορεί να της έκαναν κάποιο τραυματισμό σε μια εξέταση, με 3 προσπάθειες να τις βάλουν σωληνάκι στην ουρηθρα.Σενα ρια δικα μου απ τον πανικο.Η παιδίατρος μου δεν ήξερε τι να πει, μου έλεγε αποκλείεται, μετά ελεγε δώσε ντεπον κ μετά ότι είναι κολικοι.Ενω δεν ζήτησε καν λεπτομέρειες για το πως κάνει το παιδί!Το αντιλήφθηκα μετά μόνη μου ότι πονάει το στομάχι,γιατί την σηκωνα κ έκανε 10,15 λεπτά να ρευτει κ έβγαζε πολύ απότομα πολύ αέρα κ μετα ετρωγε ησυχη το υπολοιπο.Και σταμάτησα το θηλασμό εξαιτιας της,γιατί μου είπε κουράστηκε να τρώει κ εκνευρίζεται που δεν έχεις πολύ γάλα!Αυτό για την παλλινδρομηση δεν το ανέφερε ποτέ σαν πιθανότητα, το ήξερα από δω απ το φόρουμ!

Πφφφ τα πα με αφορμή το ποστ σου κ ησύχασα!Ευτυχώς υπάρχουν εδώ πολλές εμπειρίες κ βοηθιομαστε!

Ποσο είναι ο μπέμπης σου?Από κιλά πως πάει??Εμένα έφτασε να τρώει 170 με 200 μλ αν είναι μητρικό.Μπορει κ αυτό να είναι λάθος που κάνω, δεν ξερω,μου είπε να δίνω όσο τρώει.

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maria Ad είπε:

Ποσο είναι ο μπέμπης σου?Από κιλά πως πάει??Εμένα έφτασε να τρώει 170 με 200 μλ αν είναι μητρικό.Μπορει κ αυτό να είναι λάθος που κάνω, δεν ξερω,μου είπε να δίνω όσο τρώει.

Και εγώ το φούσκωνα το παιδί με infacolic, το οποίο μου είπε η νέα παιδίατρος να το σταματήσω. Δεν είμαι γιατρός να σε συμβουλέψω, αλλά να έχεις υπόψη και την παλινδρόμηση, αν εκεί που τρώει ήρεμα, αρχίσει και κλαίει και τεντώνει τα πόδια..

Τώρα είναι 3 μηνών και 6 ημερών και  5600  πριν μια βδομάδα!

Επιτέλους έκανε μαγουλάκια.

Με την άλλη ήταν στην δίαιτα το παιδί...έλεος..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , chara14 είπε:

Και εγώ το φούσκωνα το παιδί με infacolic, το οποίο μου είπε η νέα παιδίατρος να το σταματήσω. Δεν είμαι γιατρός να σε συμβουλέψω, αλλά να έχεις υπόψη και την παλινδρόμηση, αν εκεί που τρώει ήρεμα, αρχίσει και κλαίει και τεντώνει τα πόδια..

Τώρα είναι 3 μηνών και 6 ημερών και  5600  πριν μια βδομάδα!

Επιτέλους έκανε μαγουλάκια.

Με την άλλη ήταν στην δίαιτα το παιδί...έλεος..

Ευχαριστώ που επιβεβαιωσες κ εσύ απ το γιατρο σου το πρόβλημα με την παλινδρόμηση. Το είχα καταλάβει μόνη μου κ ευτυχώς την βοήθησα κ την δικιά μου.Εβαλα κ θηλή με μικρότερη τρύπα να τρώει πιο αργά, γιατί είναι λαιμαργη κ καταπίνει πολύ αέρα κ μετά άρχιζε κλάματα κ την βοήθησε κ αυτό..

Α είμαστε σχεδόν στα ίδια.Εμεις σήμερα 3 μηνών κ 5 ημερών. Κ την προηγούμενη βδομάδα 5700! Μπράβο στα μαγουλακια μας!!! 😍

  • Μου αρέσει 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...