Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , Laky είπε:

Εμένα επειδή οι χοριακες μου στην αρχή δεν ήταν και οι ιδανικές, το μυαλό μου είναι συνεχώς εκεί. Είμαι στην 9η εβδομάδα. Λέω αν περάσει τουλάχιστον και η 10η μπορεί να μπορέσω να αναπνεύσω λίγο. Μέχρι τη δωδέκατη εβδομάδα ρε κορίτσια μπορεί να παλινδρομήσει;

Και γω φοβάμαι πολύ αν και έχουμε ακούσει καρδούλα και η χοριακη  είναι μια χαρά έχω όμως 33.5 προγεστερονη ( από 17 που είχα πριν 2 βδομάδες  και τότε μου δώσε utrogestan )και έχει ανέβει μόνο στα μισά περίπου.Μου είπε ότι δεν ειναι κάτι ανησυχητικό αυτό ο γιατρός και μια χαρά ειναι η προγεστερονη αλλά όσο να ναι ανησυχω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Και γω φοβάμαι πολύ αν και έχουμε ακούσει καρδούλα και η χοριακη  είναι μια χαρά έχω όμως 33.5 προγεστερονη ( από 17 που είχα πριν 2 βδομάδες  και τότε μου δώσε utrogestan )και έχει ανέβει μόνο στα μισά περίπου.Μου είπε ότι δεν ειναι κάτι ανησυχητικό αυτό ο γιατρός και μια χαρά ειναι η προγεστερονη αλλά όσο να ναι ανησυχω 

Εγώ είμαι με εξωσωματική. Και παίρνω ούτως ή άλλως προγεστερόνη. Δεν έκανα μέτρηση. Επίσης κάνω και ενέσεις για θρομβολφιλια. Μετά τις 13 εβδομάδες θα πάω σε αιματολογο και θα δω αν θα συνεχίσω.  

5 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσι μου πηγα στον γυναικολογο στις 11 του μηνος..επειδη ηξερε το ιστορικο μου λεει μην ανησυχεις διοτι η περιπτωση αποβολης ειναι 1%..εδω γενικα λενε απο την στιγμη που βλεπεις καρδιακο παλμο μειωνεται πολυ οι πιθανοτητες..και σε σχεση με την χοριακη μην ανησυχεις διοτι υπαρχουν κοριτσια που εχουν ξεκινηση με πολυ χαμηλη και σε 9 μηνες εχουν κρατησει το μωρο στην αγκαλια τους

Δυστυχώς στη δική μου περίπτωση η πιθανοτητα αποβολής δεν είναι τόσο μικρή. Αλλά σ ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Πως ειστε; φτασαμε τη 10η εβδομαδα αισιως

Αλλα ρε κοριτσια εχω πριστει στη κοιλια μου δε μπορειτε να φανταστειτε... ειμαι σαν 5 μηνων τουλαχιστον!!! Δε μου κανει κανενα ρουχο, με σφηγγουν ολα, ακομα κ τα εσωρουχα. Ειμαι να σκασω ! Νιωθω μπαλονι.. κιλα δεν εχω παρει ουτε γραμμαριο, λιγουρες τπτ αλλα κοντευει να εκραγει η κοιλια μου :huh:

Δευτερα εχω υπερηχο , ελπιζω να ειναι ολα καλα τι να πω δε ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Πώς είστε;εγώ καλύτερα με την πλάτη μου πέρασε εντελώς ο πόνος θα μπορούσα να πω αλλά σήμερα μετά τον μεσημεριανό ύπνο ξυπνησα με εντελώς πιασμένο το γοφό και αντανακλάει λίγο στο πόδι  μέχρι τη γάμπα..μάλλον άρχισε να μεγαλώνει αρκετά το νινακι μας!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kleopatra87 είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Πως ειστε; φτασαμε τη 10η εβδομαδα αισιως

Αλλα ρε κοριτσια εχω πριστει στη κοιλια μου δε μπορειτε να φανταστειτε... ειμαι σαν 5 μηνων τουλαχιστον!!! Δε μου κανει κανενα ρουχο, με σφηγγουν ολα, ακομα κ τα εσωρουχα. Ειμαι να σκασω ! Νιωθω μπαλονι.. κιλα δεν εχω παρει ουτε γραμμαριο, λιγουρες τπτ αλλα κοντευει να εκραγει η κοιλια μου :huh:

Δευτερα εχω υπερηχο , ελπιζω να ειναι ολα καλα τι να πω δε ξερω...

Κι εγώ είμαι πρησμένη. Δε με κάνουν τα ρούχα μου γιατί τα φορούσα κι όλα κολλητά. Οπότε μάλλον όλες είμαστε λίγο πολύ πρησμένες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Σταμάτησαν ξαφνικά τα διάφανα υγρά που είχα. Από εχθές είμαι τελείως στεγνή. Είμαι 9 εβδομάδων. Να αγχωθω; Ή μειώνονται όσο προχωράει η εγκυμοσύνη;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σταμάτησαν ξαφνικά τα διάφανα υγρά που είχα. Από εχθές είμαι τελείως στεγνή. Είμαι 9 εβδομάδων. Να αγχωθω; Ή μειώνονται όσο προχωράει η εγκυμοσύνη;

Εμενα μια μου σταματανε μια ξαναερχονται..μην αγχωνεσε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marianthi27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Εξχα ξαφνικά καφέ υγρά, χωρίς πόνο και ήρθα στα εφημερευοντα να δω ότι όλα πηγαίνουν καλά 

Τίποτα δε θα είναι. Σε πολλές συμβαίνει. Ξεκούραση θα σου πουν άντε και προγεστερόνη. Να μας ενημερώσεις. Περαστικά κορίτσι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 37 λεπτά , Laky είπε:

Τίποτα δε θα είναι. Σε πολλές συμβαίνει. Ξεκούραση θα σου πουν άντε και προγεστερόνη. Να μας ενημερώσεις. Περαστικά κορίτσι μου.

Μόλις τελείωσα. Ναι μου είπαν κατακλυση μερικές μέρες. Όλα καλά και το μωράκι ζωηροτατο! 

  • Μου αρέσει 3

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2022 at 12:33 ΜΜ, Laky είπε:

Μου είπε στο Γένεσις αλλά δε μου είπε συγκεκριμένο γιατρό. Για αυτό ρωτάω μήπως κάποια κοπέλα έχει κάποιον να μου προτείνει.

Ήσουν ευχαριστημένη γενικά απ' το Γένεσις;

Κοίτα θα είμαι ειλικρινής, γεννησα σε ένα 12ωρο σχεδόν 13ωρο! είχα περάσει τρελή ταλαιπωρία..  οι μαιες κάποιες φιλικές κάποιες ομως το άκρως αντίθετο.. απο την αρχή π μπήκα στην αίθουσα ωδινων κ θυμάμαι μια νοσοκόμα π έπαιρνε δείγμα για κοβιντ κατι αιματολογικές κλπ πολύ απροσιτη να το πω σαν να μουν ρομπότ, ενώ είχα τους πόνους μου..  να πω ότι εκεινη την ημέρα ήταν όλες οι αίθουσες γεμάτες, ένας χαμός! για τη δε αναισθησιολογο (ή βοηθός δε ξέρω  τι ήταν) μ είχε κάνει επαναληπτικη ολόκληρη δόση επισκληριδιου ενώ η διαστολή ήταν σχεδόν τέλεια κ έπρεπε να εξωθησω.. φυσικά δεν μπορούσα γτ δν είχα δυνάμεις λόγω επισκληριδιου.. τότε μια μαία μ λέει θα σπρώξεις τι θα γίνει ή θα πάμε για καισαρική..  δλδ έκανα 12 ώρες υπομονή γ να μου μιλήσει με αυτόν τον τρόπο.. κλάμα εγώ κ κακό.. ευτυχώς το μωρο μου αποδείχθηκε πολύ δυνατό, δν έχασε παλμούς κ περιμέναμε αρκετη ώρα μέχρι να περάσει καπως η δραδη επισκληριδιου.. δλδ σύμφωνα κ με τα λεγόμενα της νυν γιατρού μου γλίτωσα την καισαρική στο τσακ.. επίσης ενώ είχα ξεκαθαρίσει να μη με πιέσουν την κοιλιά μια μαία με πατούσε δίχως αύριο..  το point είναι ότι ο τότε γιατρός μ αν κ παρών ήταν απών, γιαυτό κ τον άλλαξα..  στον όροφο πάνω τα κορίτσια ήταν εκπληκτικά, νοσοκομες μαιες π βοηθούσαν γ θηλασμό, το φαγητό τέλειο, η καθαριότητα απίστευτη.. με την τώρα γιατρό μ λογικά πάλι εκεί θα γεννήσω αλλά ξέρω ότι αυτή δε χαμπαριαζει, δε θα αφήσει ούτε μαιες ούτε αναισθησιολογους να κάνουν τα δικά τους.. το συμπέρασμα είναι ότι δε θεωρώ ότι η κλινική έφταιγε 100% αλλά άτομα απτό προσωπικό κ ο τότε γιατρός μου, που αυτό θα μπορούσε φαντάζομαι να συνέβαινε οπουδήποτε αλλού.. 

 

Κατά ταλλα κορίτσια μου να πω ότι όσα συμπτώματα διαβάζω ότι έχετε είναι απολύτως φυσιολογικά.. ίσα ίσα εγώ αυτές τις τσιμπιες κ κραμπες π είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη όπως κ πρήξιμο στο στήθος δεν τα έχω καθόλου..  τι θα έπρεπε να ανησυχώ? Όχι φυσικά! Κάθε οργανισμός διαφορετικός κ κάθε εγκυμοσύνη διαφορετική! Έχω μόνο αυτούς τους παλιοπονοκεφαλους π με τρελαίνουν κ φοβερές αναγούλες, καούρες κ μηδέν σχεδόν διάθεση εξαιτίας αυτών.. ούτε να φάω καλά καλά μπορώ φουσκωνω κ με πονάει το στομαχι με το παραμικρό!  υπομονή χρειάζεται & μακάρι να περάσουν! Στο δεύτερο τρίμηνο θυμάμαι δεν είχα τπτ ήταν η καλύτερη περίοδος!! Μακάρι κ τώρα να είναι ανώδυνο το δεύτερο τριμηνο, να δούμε!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Γύρισα από την αυχενική! Όλα πήγαν καλά, φύλο δεν είδαμε βέβαια, αλλά όλα είναι φυσιολογικά! Κοιμόταν το μικρούλι, πείραξε ο γιατρός την κοιλιά μου για να ξυπνήσει και να κουνηθεί αλλά δεν φάνηκε φύλο. Νομίζω αύριο θα βγουν κ τα αποτελέσματα του papp-a. Ξανα ακούσαμε καρδια, μετρήσαμε παλμούς, τράχηλο, αιματώνεται καλά κ η μήτρα.. Ο πλακούντας είναι χαμηλά αλλά τίποτα το ανησυχητικο.. αα και το εμβρυάκι έχει φτάσει 5,3 cm κεφαλοουριαίο μηκος! 
Αυτά!! Καλά αποτελέσματα εύχομαι σε όλες σας!!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Despoina31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Γύρισα από την αυχενική! Όλα πήγαν καλά, φύλο δεν είδαμε βέβαια, αλλά όλα είναι φυσιολογικά! Κοιμόταν το μικρούλι, πείραξε ο γιατρός την κοιλιά μου για να ξυπνήσει και να κουνηθεί αλλά δεν φάνηκε φύλο. Νομίζω αύριο θα βγουν κ τα αποτελέσματα του papp-a. Ξανα ακούσαμε καρδια, μετρήσαμε παλμούς, τράχηλο, αιματώνεται καλά κ η μήτρα.. Ο πλακούντας είναι χαμηλά αλλά τίποτα το ανησυχητικο.. αα και το εμβρυάκι έχει φτάσει 5,3 cm κεφαλοουριαίο μηκος! 
Αυτά!! Καλά αποτελέσματα εύχομαι σε όλες σας!!!

Μπράβο κορίτσι μου. Πόσο είσαι σήμερα που την έκανες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...