Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 25 λεπτά , Rainbee είπε:

Μην αγχώνεσαι καθόλου, έτσι σας έγραφα κι εγώ πριν μερικές μέρες και χθες ξύπνησα με την τάση για εμετό χειρότερα από ποτε, που δυστυχώς συνεχίζεται και σημερα. Κι αναρωτιέμαι τώρα τι το θελα δηλαδή κ παραπονιόμουν να τώρα στα μούτρα μου :roll:

Μπράβο τέλεια νέα! 
Γενικώς ρε παιδιά πατε όλες πολύ συχνά για υπερήχους ε? Εγώ αν δεν είχα την αιμορραγία εδώ η γραμμή είναι ελα μια και καλή την 12η-14η εβδομάδα. Και μετά την 20η. Δηλαδή και τώρα να φανταστείτε μετά από την αιμορραγία που χα στη 10η βδομάδα πάλι κανονικά για την αυχενική στη 13η είναι να πάω, κανένας περεταίρω έλεγχος. Υπάρχουν και τα ιδιωτικά κέντρα υπερήχων που κοστίζουν γύρω στις 80 λίρες η επίσκεψη αλλά δε βλέπεις γιατρό παρά μόνο υπερηχογραφιστη εκεί οποτε αν κάτι δεν πηγαίνει καλά δεν έχουν γνώμη, μόνο παραπέμπουν στο νοσοκομείο που η αναμονή θα είναι τραγικά πιο αγχωτική σε σχέση με το να ήταν ο γιατρός εκεί.

Κοίτα εγώ πήγα μια φορά στην 7η εβδομάδα που τότε με είδαν οι μαιες γτ η γιατρός είχε έκτακτο τοκετό, και άλλη μια σήμερα που είμαι στην 9η (8&4) για την ακρίβεια. Θα ξαναπάω σε δύο βδομάδες.. τωρα που ειναι αρχή συνήθως θέλουν να υπάρχει μια παρακολούθηση..  κ στον προηγούμενο γιατρό στο πρώτο μ παιδι αποσο θυμαμαι πήγαινα στην αρχή στις 2 ή στις 3 βδομάδες..  μετά την αυχενική νομίζω είναι στο μήνα περίπου..

Αγγλία είσαι? Εκεί το σύστημα υγειας είναι τα ζωα μ αργά ή αλήθεια είναι.. ζουσα εκεί πριν κάποια χρόνια κ ξέρω και από άλλες εγκύουλες.. ακολουθείς το σύστημα κ ο,τι σ πουν! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Rainbee είπε:

Μην αγχώνεσαι καθόλου, έτσι σας έγραφα κι εγώ πριν μερικές μέρες και χθες ξύπνησα με την τάση για εμετό χειρότερα από ποτε, που δυστυχώς συνεχίζεται και σημερα. Κι αναρωτιέμαι τώρα τι το θελα δηλαδή κ παραπονιόμουν να τώρα στα μούτρα μου :roll:

Μπράβο τέλεια νέα! 
Γενικώς ρε παιδιά πατε όλες πολύ συχνά για υπερήχους ε? Εγώ αν δεν είχα την αιμορραγία εδώ η γραμμή είναι ελα μια και καλή την 12η-14η εβδομάδα. Και μετά την 20η. Δηλαδή και τώρα να φανταστείτε μετά από την αιμορραγία που χα στη 10η βδομάδα πάλι κανονικά για την αυχενική στη 13η είναι να πάω, κανένας περεταίρω έλεγχος. Υπάρχουν και τα ιδιωτικά κέντρα υπερήχων που κοστίζουν γύρω στις 80 λίρες η επίσκεψη αλλά δε βλέπεις γιατρό παρά μόνο υπερηχογραφιστη εκεί οποτε αν κάτι δεν πηγαίνει καλά δεν έχουν γνώμη, μόνο παραπέμπουν στο νοσοκομείο που η αναμονή θα είναι τραγικά πιο αγχωτική σε σχέση με το να ήταν ο γιατρός εκεί.

Κοριτσι μου εγω μενω ολλανδια και εδω το συστημα ειναι σχεδον το ιδιο με την αγγλια..εχω βρει ενα κεντρο για υπερηχο που ειναι πριβε το πληρωνω μονη μου δηλαδη και εκει εχω παει..η μαια που εχω μου κλεινει ραντεβου καθε 3 εβδομαδες και αντε να αντεξω εγω τοσες μερες χωρις ελεγχο..

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2022 at 5:20 ΜΜ, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ αν εξαιρέσουμε την υπνηλία και κάποιες καούρες είμαι καλά. Σήμερα πήγα απ' το νοσοκομείο στη Λήμνο για έναν υπέρηχο να γλιτώσω τα 70€ αλλά ήταν τραγική η κατάσταση. Νομίζω πως ο γιατρός δεν είχε ιδέα για τίποτα. Πάντως την καρδιά την άκουσα και πάλι οπότε προχωράει. Θα πάω στην ιδιώτη την άλλη εβδομάδα γιατί δε γίνεται. Επίσης σκέφτομαι πως πρέπει να κανονίσω την α αυχενική στη Θεσσαλονίκη. Υπάρχει κάποια που έχει ήδη κλείσει ραντεβού; 

Μήπως να το συζητήσεις με τον γιατρό σου αφού συνεχίζεται;

Πρώτη φορά ακούω χωρίς να έχεις έλλειψη κάπου να σου δίνουν συμπληρώματα. Για το σίδηρο οκ απ' τη στιγμή που έχεις χαμηλό  Αλλά τα υπόλοιπα περίεργο μου φαίνεται.

Εγώ έχω κλείσει για 4/5 αυχενική σε νοσοκομείο


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Εγώ έχω κλείσει για 4/5 αυχενική σε νοσοκομείο

Εμένα ο γιατρός μου, μου είπε να πάω στο Γένεσις. Έχει καμία άποψη για αυτό; Για κανένα γιατρό μήπως; Θα κλείσω να την κάνω ή 13 ή 16 Μαϊου.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Laky said:

Εμένα ο γιατρός μου, μου είπε να πάω στο Γένεσις. Έχει καμία άποψη για αυτό; Για κανένα γιατρό μήπως; Θα κλείσω να την κάνω ή 13 ή 16 Μαϊου.

Ο γιατρος σου δεν σου είπε σε ποιον να πας; Ας πούμε εμένα μου είπε ονομα κ μου έδωσε και τηλ για να κλείσω ραντεβού. 

Κορίτσια έχω απο χτες μια ημικρανία άλλο πράγμα! Πήρα ενα ντεπόν αλλά δεν έκανε κ πολλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εμένα ο γιατρός μου, μου είπε να πάω στο Γένεσις. Έχει καμία άποψη για αυτό; Για κανένα γιατρό μήπως; Θα κλείσω να την κάνω ή 13 ή 16 Μαϊου.

Μμ εγώ στο γενεσις θα γεννήσω λογικά όπως κ στην πρώτη εγκυμοσύνη, βέβαια τις εξετάσεις θα τις κάνω αλλού. Κ άλλοι έχω ακούσει ότι κάνουν στο γενεσις κ μάλιστα θα επωφεληθείς κ κάποιας έξτρα έκπτωσης αν κάνεις εκεί τις εξετάσεις κ γεννήσεις εκεί. Νομίζω σε όποιον κ να πας εκεί το ίδιο θα ναι, μπορείς να ρωτήσεις κ τον γιατρό σ βέβαια.

1 ώρα πρίν, Despoina31 είπε:

Ο γιατρος σου δεν σου είπε σε ποιον να πας; Ας πούμε εμένα μου είπε ονομα κ μου έδωσε και τηλ για να κλείσω ραντεβού. 

Κορίτσια έχω απο χτες μια ημικρανία άλλο πράγμα! Πήρα ενα ντεπόν αλλά δεν έκανε κ πολλά

Αχ συμπάσχω, εγώ πλέον δε θέλω να σκέφτομαι ότι καμία φορά μπορεί να νιώσω καλύτερα γτ μόλις το λέω εκεί πάλι χειροτερευεω.. το χω πάρει απόφαση να περάσει το τρίμηνο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Έκλεισα ραντεβού για αυχενική διαφάνεια σε δύο εβδομάδες και έχω αγχωθει πάρα πολύ! Έκανα το λάθος να ψάξω στο Google σχετικά με τα ποσοστά των εμβρύων που παρουσιάζουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες και από εκείνη τη στιγμή δεν μπορώ να ηρεμήσω.  Είμαι 37 και έμεινα έγκυος μετά από εξωσωματική. Εσείς κάνατε αυχενική?Ήσασταν το ίδιο αγχωμενες ?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Despoina31 είπε:

Ο γιατρος σου δεν σου είπε σε ποιον να πας; Ας πούμε εμένα μου είπε ονομα κ μου έδωσε και τηλ για να κλείσω ραντεβού. 

Κορίτσια έχω απο χτες μια ημικρανία άλλο πράγμα! Πήρα ενα ντεπόν αλλά δεν έκανε κ πολλά

Μου είπε στο Γένεσις αλλά δε μου είπε συγκεκριμένο γιατρό. Για αυτό ρωτάω μήπως κάποια κοπέλα έχει κάποιον να μου προτείνει.

πρίν από 20 λεπτά , Irini__ είπε:

Μμ εγώ στο γενεσις θα γεννήσω λογικά όπως κ στην πρώτη εγκυμοσύνη, βέβαια τις εξετάσεις θα τις κάνω αλλού. Κ άλλοι έχω ακούσει ότι κάνουν στο γενεσις κ μάλιστα θα επωφεληθείς κ κάποιας έξτρα έκπτωσης αν κάνεις εκεί τις εξετάσεις κ γεννήσεις εκεί. Νομίζω σε όποιον κ να πας εκεί το ίδιο θα ναι, μπορείς να ρωτήσεις κ τον γιατρό σ βέβαια.

Αχ συμπάσχω, εγώ πλέον δε θέλω να σκέφτομαι ότι καμία φορά μπορεί να νιώσω καλύτερα γτ μόλις το λέω εκεί πάλι χειροτερευεω.. το χω πάρει απόφαση να περάσει το τρίμηνο!

Ήσουν ευχαριστημένη γενικά απ' το Γένεσις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια πώς είστε;Χθες ενημέρωσα τον γυναικολόγο μου για τον πόνο στην πλάτη κ σήμερα πήγα σε παθολόγο για να αποκλείσουμε ότι είναι το νεφρό μου.. ευτυχώς όλα καλά είναι μυϊκός ο πόνος ο οποίος βέβαια καλά κρατεί αλλα αυτό να είναι όλο θα κάνω υπομονή!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πώς είστε;Χθες ενημέρωσα τον γυναικολόγο μου για τον πόνο στην πλάτη κ σήμερα πήγα σε παθολόγο για να αποκλείσουμε ότι είναι το νεφρό μου.. ευτυχώς όλα καλά είναι μυϊκός ο πόνος ο οποίος βέβαια καλά κρατεί αλλα αυτό να είναι όλο θα κάνω υπομονή!!

Κι εγώ σήμερα πονάω. Έχω αυτόν τον πόνο, κράμπες δε ξέρω πως το εξηγήσω στο νεφρό πίσω. Τι εννοείς μυϊκός; Δεν είναι συμπτώματα της εγκυμοσύνης; Επειδή άκουσα πολλά κορίτσια να έχουν κράμπες το θεώρησα φυσιολογικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν προέρχεται επειδή υπάρχει θέμα στο νεφρό είναι είτε  πιάσιμο είτε λόγω του ότι αλλάζει το σώμα από την εγκυμοσύνη..προληπτικά βέβαια μου έδωσε και αιματολογικές ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια, 

Εγώ είμαι 10 εβδ+5ημ σήμερα. Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει καμία έντονο πρηξιμο στην κοιλιά. 

Εγώ έχω αυτό σαν συμπτώμα με αποτέλεσμα να φαίνομαι στην κοιλιά σαν 5 μηνών! Επίσης πέρα από το πρηξιμο που μου προκαλεί δυσφορία, απεκτησα και θέμα με δυσκοιλιοτητα ενώ δυσκολεύομαι να χωνέψω αν και δεν τρώω υπερβολικά. 

Έχει καμία το ίδιο συμπτώμα; εαν ναι έχετε πάρει κάποιο σκεύασμα; 

Να σημειωσω ότι ακόμη δεν παίρνω σίδηρο ή μαγνησιο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Konie είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια, 

Εγώ είμαι 10 εβδ+5ημ σήμερα. Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει καμία έντονο πρηξιμο στην κοιλιά. 

Εγώ έχω αυτό σαν συμπτώμα με αποτέλεσμα να φαίνομαι στην κοιλιά σαν 5 μηνών! Επίσης πέρα από το πρηξιμο που μου προκαλεί δυσφορία, απεκτησα και θέμα με δυσκοιλιοτητα ενώ δυσκολεύομαι να χωνέψω αν και δεν τρώω υπερβολικά. 

Έχει καμία το ίδιο συμπτώμα; εαν ναι έχετε πάρει κάποιο σκεύασμα; 

Να σημειωσω ότι ακόμη δεν παίρνω σίδηρο ή μαγνησιο. 

Κι εγώ είμαι πρησμένη. Αλλά θεωρώ ότι φταίει και η προγεστερόνη που παίρνω αλλά και η δυσκοιλιότητα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konie είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια, 

Εγώ είμαι 10 εβδ+5ημ σήμερα. Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει καμία έντονο πρηξιμο στην κοιλιά. 

Εγώ έχω αυτό σαν συμπτώμα με αποτέλεσμα να φαίνομαι στην κοιλιά σαν 5 μηνών! Επίσης πέρα από το πρηξιμο που μου προκαλεί δυσφορία, απεκτησα και θέμα με δυσκοιλιοτητα ενώ δυσκολεύομαι να χωνέψω αν και δεν τρώω υπερβολικά. 

Έχει καμία το ίδιο συμπτώμα; εαν ναι έχετε πάρει κάποιο σκεύασμα; 

Να σημειωσω ότι ακόμη δεν παίρνω σίδηρο ή μαγνησιο. 

Είμαστε στις ίδιες μέρες ακριβώς σύμφωνα με την εφαρμογή. Με τη  δυσκοιλιότητα εχω και εγώ θέμα και σήμερα παρατήρησα ότι ξεπετάχτηκε αρκετά η κοιλιά μου..μήπως πίνεις πολύ γάλα;σε πολλούς ανθρώπους φέρνει φούσκωμα.. πήρα να δοκιμασω χωρίς λακτόζη σήμερα μήπως θα είμαι καλύτερα..αν δεν κάνω λάθος επιτρέπεται το duphalac αλλά δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου ακόμη για να σου πω σίγουρα αν και το συγκεκριμένο προκαλεί αέρια..(συγγνώμη κιόλας)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Matina87 είπε:

Είμαστε στις ίδιες μέρες ακριβώς σύμφωνα με την εφαρμογή. Με τη  δυσκοιλιότητα εχω και εγώ θέμα και σήμερα παρατήρησα ότι ξεπετάχτηκε αρκετά η κοιλιά μου..μήπως πίνεις πολύ γάλα;σε πολλούς ανθρώπους φέρνει φούσκωμα.. πήρα να δοκιμασω χωρίς λακτόζη σήμερα μήπως θα είμαι καλύτερα..αν δεν κάνω λάθος επιτρέπεται το duphalac αλλά δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου ακόμη για να σου πω σίγουρα αν και το συγκεκριμένο προκαλεί αέρια..(συγγνώμη κιόλας)

Κορίτσια πρέπει να πίνουμε γάλα; Εγώ βασικά ούτε φρούτα τρώω ούτε σαλάτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...