Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 15/10/2024 at 7:09 ΜΜ, Supergirl87 είπε:

      Ηταν κάθετος στο θέμα για τις ενέσεις γιατι λέει μπορεί να έχουμε αλλά προβλήματα μετά..Να σπάσουν τπτ αγγεία κ τα σχετικά κ μου το απαγόρευσε..Για τον κατακερματισμό τι πιστεύεις;

      Λογικά ενέσεις θα ξεκινήσεις με το που έχεις θετική χοριακη, σωστά? Τι σου είπε η αιματολογος? 

      Γιατί δεν κάνεις την μεταφορά σου στον εξωσωματικο και μετά να συνεχίσεις με το γυναικολόγο που είχες πριν?? Δν χρειάζεται να σε παρακολουθεί και να γεννήσεις με τον εξωσωματικο.. 

      Just now, Kathrin17 είπε:

      Λογικά ενέσεις θα ξεκινήσεις με το που έχεις θετική χοριακη, σωστά? Τι σου είπε η αιματολογος? 

      Γιατί δεν κάνεις την μεταφορά σου στον εξωσωματικο και μετά να συνεχίσεις με το γυναικολόγο που είχες πριν?? Δν χρειάζεται να σε παρακολουθεί και να γεννήσεις με τον εξωσωματικο.. 

       

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια πως ειστε; .εμεις ετοιμαζομαστε για τα πρωτα μας γενεθλια που ειναι το σαββατο..και εμεις μονο εμβολιο καναμε δεν μας ειπαν τιποτα για εξετασεις αιματος,μενω Ολλανδια...θα ρωτησω την γιατρο την δευτερα..εμενα η μικρη εχει αρχισει και κοματε σερι το βραδυ αλλα καποιες φορες δυσκολα την περνει ο υπνος το βραδυ..την ημερα κανει 1-2 φορες υπνο απο 1-2 ωρες ή καποιες φορες απο μιση ωρα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 52 λεπτά , elena93 είπε:

Γεια σας κοριτσια πως ειστε; .εμεις ετοιμαζομαστε για τα πρωτα μας γενεθλια που ειναι το σαββατο..και εμεις μονο εμβολιο καναμε δεν μας ειπαν τιποτα για εξετασεις αιματος,μενω Ολλανδια...θα ρωτησω την γιατρο την δευτερα..εμενα η μικρη εχει αρχισει και κοματε σερι το βραδυ αλλα καποιες φορες δυσκολα την περνει ο υπνος το βραδυ..την ημερα κανει 1-2 φορες υπνο απο 1-2 ωρες ή καποιες φορες απο μιση ωρα

Να ζησει @elena93μου. Με το καλό.  Κι εμείς έχουμε τη Δευτερα γενεθλια ! Πως θα τ γιορτάσετε;;

Στον ύπνο μια χαρά ειστε νομίζω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια. Έχω να γράψω κι εγώ καιρό. Δε προλαβαίνω να πάρω ανάσα. Δουλειά, Πανεπιστήμιο και μωρό τα χω δει όλα. Εμείς είμαστε 1 και μιας εβδομάδας. Είχε 8 δόντια και τώρα βγάζει τρεις τραπεζίτες. Έσκασε ο πρώτος και οι άλλοι δύο είναι έτοιμοι. Πολύ κλαμα τη νύχτα. Το αλγοφρεν παει σύννεφο μια εβδομάδα. Εχθές κάναμε εμβόλιο και όλα καλά. Τώρα εκκρεμούν οι εξετάσεις αίματος. 11.300 ο μικρός 80 πόντους. Μεγαλώνουμε!!!! Ξεκινήσαμε επιτέλους και τα κομμάτια στο φαγητό. Όσο για τον ύπνο κάνει έναν ημερήσιο εδώ και δύο μήνες. 12-2 και ξανά κοιμάται το βράδυ 9 παρά με 7.30 το πρωί. Αφυπνίσεις άπειρες λόγω των δοντιών. Για γάλα ξυπνάει γύρω στις 5 αν και ποτέ δε πίνει πάνω από 180ml. Μπορεί και λιγότερο. Αλλά ξυπνάει για να με τυρραναει. Χαχαχαχα γιατί πείνα αυτό δε το λες!!! Με το φαγητό πότε τρώει και πότε όχι. Δε βγάζω άκρη. Μια τα θέλει μια δε τα τρώει. Τα δικά μας εννοείται τα θέλει όλα!!!! Η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω και το μέλι. Που ήταν το μόνο που δεν είχε φάει. Σήμερα του έδωσα με ψωμάκι 4 μπουκιτσες. Δεν ενθουσιάστηκε πάντως. Θα φανεί!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2023 at 9:24 ΜΜ, Laky είπε:

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω για το γάλα. Δίνω το ΝΑΝ 3. Σκέφτομαι να ξεκινήσω φρέσκο. Ξεκίνησε κάποια; Απλά το ζεσταίνετε λίγο και το δίνετε; 

Καλημέρα @Lakyμου..παίδαρος ο μικρός σου..να ζησει.εμεις ειμαστε στα ιδια κιλα αλλα 75 πόντους υψος . Καλοριζικα και τα δόντια..υπομονή:(

Γάλα δίνω και γω το Nan το 3 . Μου είπε κ εμένα ο γιατρός ότι μπορώ να του δίνω φρέσκο αν και η σκόνη είναι καλύτερα ακόμα.. εμένα δεν με βολεύει καθολου να το ζεσταίνω μέσα στη νύχτα ενώ για τη σκόνη έχω θερμός..έκανα μια απόπειρα πριν 2-3 εβδομάδες να του δώσω το bio Όλυμπος αλλά δεν το ήθελε και λίγο που του είχα δώσει το έβγαζε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Εγώ εξακολουθώ να δίνω δικό μου αντλημενο, αλλά τις μέρες που δεν έχω απόθεμα και εφημερεύω, κλπ, δίνω Όλυμπος κατσικίσιο βιολογικό που πίνει και ο μεγάλος. Απλά γεμίζω το μπιμπερό και το βουτάω σε ζεστό νερό για 1-2 λεπτακια, όπως κάνω και με το μητρικό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2023 at 5:11 ΜΜ, Laky είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Έχω να γράψω κι εγώ καιρό. Δε προλαβαίνω να πάρω ανάσα. Δουλειά, Πανεπιστήμιο και μωρό τα χω δει όλα. Εμείς είμαστε 1 και μιας εβδομάδας. Είχε 8 δόντια και τώρα βγάζει τρεις τραπεζίτες. Έσκασε ο πρώτος και οι άλλοι δύο είναι έτοιμοι. Πολύ κλαμα τη νύχτα. Το αλγοφρεν παει σύννεφο μια εβδομάδα. Εχθές κάναμε εμβόλιο και όλα καλά. Τώρα εκκρεμούν οι εξετάσεις αίματος. 11.300 ο μικρός 80 πόντους. Μεγαλώνουμε!!!! Ξεκινήσαμε επιτέλους και τα κομμάτια στο φαγητό. Όσο για τον ύπνο κάνει έναν ημερήσιο εδώ και δύο μήνες. 12-2 και ξανά κοιμάται το βράδυ 9 παρά με 7.30 το πρωί. Αφυπνίσεις άπειρες λόγω των δοντιών. Για γάλα ξυπνάει γύρω στις 5 αν και ποτέ δε πίνει πάνω από 180ml. Μπορεί και λιγότερο. Αλλά ξυπνάει για να με τυρραναει. Χαχαχαχα γιατί πείνα αυτό δε το λες!!! Με το φαγητό πότε τρώει και πότε όχι. Δε βγάζω άκρη. Μια τα θέλει μια δε τα τρώει. Τα δικά μας εννοείται τα θέλει όλα!!!! Η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω και το μέλι. Που ήταν το μόνο που δεν είχε φάει. Σήμερα του έδωσα με ψωμάκι 4 μπουκιτσες. Δεν ενθουσιάστηκε πάντως. Θα φανεί!

Μέχρι 2 χρόνων αν πάρεις φρέσκο να προτιμάς τα παιδικά τα εμπλουτισμένα με βιταμίνες γιατί οι ανάγκες του παιδιού είναι αυξημένες Κ το σκέτο φρέσκο δεν τα καλύπτει. Έχει Κ βιολογικά Κ κατσικίσιο μεγάλη ποικιλία σε παιδικά . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.. αχ βγήκαν οι εξετάσεις.. η μικρή έχει αναιμία σοβαρή.. αιματοκριτης 26 και φεριτινη 9... 

 Αύριο έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο,  σίγουρα θα πάρουμε τη μεγαλύτερη δόση σιδήρου συν τροφές με σίδηρο.. σκέφτηκα να κάνω ένα ραντεβού με παιδοδιατροφολογο.. 

 Φοβάται η παιδίατρος για στίγμα,  αλλά δεν έχουμε ούτε εγώ,  ούτε ο μπαμπάς της.. για αυτό δείχνει πολλές φορές πως νυσταζει..ατονία είναι.. στεναχωρεθηκα,  αλλά θα το φτιάξουμε! 

  • Δύναμη! 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , ele90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. αχ βγήκαν οι εξετάσεις.. η μικρή έχει αναιμία σοβαρή.. αιματοκριτης 26 και φεριτινη 9... 

 Αύριο έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο,  σίγουρα θα πάρουμε τη μεγαλύτερη δόση σιδήρου συν τροφές με σίδηρο.. σκέφτηκα να κάνω ένα ραντεβού με παιδοδιατροφολογο.. 

 Φοβάται η παιδίατρος για στίγμα,  αλλά δεν έχουμε ούτε εγώ,  ούτε ο μπαμπάς της.. για αυτό δείχνει πολλές φορές πως νυσταζει..ατονία είναι.. στεναχωρεθηκα,  αλλά θα το φτιάξουμε! 

Νομίζω είναι πολύ νωρίς για παιδοδιατροφολογο εννοώ ότι το παιδί έτσι Κ αλλιώς είναι μωρό τρώει τα πάντα δεν έχει διατροφικές διαταραχές. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις κ μια άλλη γνώμη από παιδίατρο για να αποκλείσετε άλλες αιτίες. Το παιδί τι γάλα πίνει ? Επίσης πρέπει να δίνεις Κ πολύ βιταμίνη c βοηθάει στην απορρόφηση του σιδήρου. Αν αποκλίσεις παθολογικές αιτίες πολλά μωρά έχουν αναιμία λόγο της αυξημένης ανάπτυξης δεν είναι τίποτα . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ele90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. αχ βγήκαν οι εξετάσεις.. η μικρή έχει αναιμία σοβαρή.. αιματοκριτης 26 και φεριτινη 9... 

 Αύριο έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο,  σίγουρα θα πάρουμε τη μεγαλύτερη δόση σιδήρου συν τροφές με σίδηρο.. σκέφτηκα να κάνω ένα ραντεβού με παιδοδιατροφολογο.. 

 Φοβάται η παιδίατρος για στίγμα,  αλλά δεν έχουμε ούτε εγώ,  ούτε ο μπαμπάς της.. για αυτό δείχνει πολλές φορές πως νυσταζει..ατονία είναι.. στεναχωρεθηκα,  αλλά θα το φτιάξουμε! 

Θα διορθωθεί με διατροφή και κάποιο συμπλήρωμα πιστεύω κορίτσι μου.. βοηθάνε πάρα πολύ οι κόκκινες πιπεριές και να αποφεύγεις τα γαλακτοκομικά μαζί με τροφές με σίδηρο..κ εγώ θα ζητήσω αιματολογικές για τον μικρό μέσα στην εβδομάδα..συνήθως δίνει ο γιατρός μας στον χρόνο απλά στο προηγούμενο ραντεβού μάλλον το ξέχασε.

@Lakyεμείς πίνουμε φρέσκο γάλα αγελαδινό, πίναμε και εμείς το nan 2 μέχρι το έτος και το φρέσκο το δέχτηκε μια χαρά..μόνο το ζεσταίνω λίγο στο μπρίκι..Εγώ ρώτησα τον παιδίατρο μήπως πρέπει να πάρω το advance και μου είπε να μην το προτιμήσω γιατί έχει γλυκιά γεύση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τη θηλάζω και πίνει και φρέσκο κατσικίσιο Όλυμπος το ενισχυμένο για παιδιά (όχι τρομερή ποσότητα) 

 Απλά πιστεύω ο διατροφολογος ίσως μας κατευθύνει στους συνδυασμούς τροφών.. πχ η φακή ναι μεν έχει σίδηρο,  αλλά θέλει και ρύζι μαζί για να γίνει απορρόφηση και μετά πορτοκαλί πχ.. 

 Θα δούμε πως θα πάει και το ραντεβού αύριο με την παιδίατρο.. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2023 at 5:11 PM, Laky said:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Έχω να γράψω κι εγώ καιρό. Δε προλαβαίνω να πάρω ανάσα. Δουλειά, Πανεπιστήμιο και μωρό τα χω δει όλα. Εμείς είμαστε 1 και μιας εβδομάδας. Είχε 8 δόντια και τώρα βγάζει τρεις τραπεζίτες. Έσκασε ο πρώτος και οι άλλοι δύο είναι έτοιμοι. Πολύ κλαμα τη νύχτα. Το αλγοφρεν παει σύννεφο μια εβδομάδα. Εχθές κάναμε εμβόλιο και όλα καλά. Τώρα εκκρεμούν οι εξετάσεις αίματος. 11.300 ο μικρός 80 πόντους. Μεγαλώνουμε!!!! Ξεκινήσαμε επιτέλους και τα κομμάτια στο φαγητό. Όσο για τον ύπνο κάνει έναν ημερήσιο εδώ και δύο μήνες. 12-2 και ξανά κοιμάται το βράδυ 9 παρά με 7.30 το πρωί. Αφυπνίσεις άπειρες λόγω των δοντιών. Για γάλα ξυπνάει γύρω στις 5 αν και ποτέ δε πίνει πάνω από 180ml. Μπορεί και λιγότερο. Αλλά ξυπνάει για να με τυρραναει. Χαχαχαχα γιατί πείνα αυτό δε το λες!!! Με το φαγητό πότε τρώει και πότε όχι. Δε βγάζω άκρη. Μια τα θέλει μια δε τα τρώει. Τα δικά μας εννοείται τα θέλει όλα!!!! Η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω και το μέλι. Που ήταν το μόνο που δεν είχε φάει. Σήμερα του έδωσα με ψωμάκι 4 μπουκιτσες. Δεν ενθουσιάστηκε πάντως. Θα φανεί!

Kαλημέρα. Εδινες πουρέ και τώρα κομμάτια ; Πως έκανες την εισαγωγή ;

Τραπεζίτες ; Ωχ το καψερούλι.... Φαντάζομαι.

On 11/10/2023 at 9:24 PM, Laky said:

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω για το γάλα. Δίνω το ΝΑΝ 3. Σκέφτομαι να ξεκινήσω φρέσκο. Ξεκίνησε κάποια; Απλά το ζεσταίνετε λίγο και το δίνετε; 

Εγώ όχι ακόμα. Μου είπε ο γιατρός εαν μπορώ να το κρατήσω λίγο ακόμα διότι είναι πιο ελαφρύ για τον μικρό. Οταν ξεκινήσω όμως να ξεκινήσω με βιολογικό. Εγώ σκέφτομαι σιγά σιγά να το εισάγω, ψιλομικτά δηλαδή το πρωϊ σκόνη, το βράδυ φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι άσχετο..έχετε αγοράσει τρίκυκλο για τα μωράκια? Σας έχει βολέψει?Το σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό αλλά με προβληματίζει το ανέβα κατεβα στα πεζοδρόμια..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Silia89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι άσχετο..έχετε αγοράσει τρίκυκλο για τα μωράκια? Σας έχει βολέψει?Το σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό αλλά με προβληματίζει το ανέβα κατεβα στα πεζοδρόμια..

Αν καθετε στο καρότσι τσάμπα λεφτά Κ ειδικά τώρα το χειμώνα. Αν δεν καθετε στο καρότσι το τρίκυκλο θα το βολευτει η αλήθεια ειναι.

Έχει γενικά θεματακια με τον καιρό δεν σφιγγει πολύ το χερούλι που το κρατάς εσύ Κ συνέχεια κατεβαίνει όσο βαραίνει το παιδι οπότε παιδευεσε . Γενικά αν το παιδί καθετε στο καρότσι δεν έχει νόημα το τρίκυκλο 

Στα πεζοδρόμια που ρωτάς λειτουργεί όπως το καρότσι απλά υπάρχει αυτό το θέμα που δεν σφιγγει πολύ το χερούλι Κ σιγά σιγά πέφτει . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, zouko είπε:

Kαλημέρα. Εδινες πουρέ και τώρα κομμάτια ; Πως έκανες την εισαγωγή ;

Τραπεζίτες ; Ωχ το καψερούλι.... Φαντάζομαι.

Εγώ όχι ακόμα. Μου είπε ο γιατρός εαν μπορώ να το κρατήσω λίγο ακόμα διότι είναι πιο ελαφρύ για τον μικρό. Οταν ξεκινήσω όμως να ξεκινήσω με βιολογικό. Εγώ σκέφτομαι σιγά σιγά να το εισάγω, ψιλομικτά δηλαδή το πρωϊ σκόνη, το βράδυ φρέσκο.

Το κρέας το αλεθω. Δε μπορεί με τίποτα ακόμη να το μασήσει. Ειδικά το μοσχάρι.  Τα άλλα ξεκίνησα με το πηρούνι να τα πατάω. Και ανάμεσα του δίνω φρούτα ή λαχανικά σε κομματάκια. Τρώει αλλά μη φαντάζεσαι τρελή ποσότητα. Ίσα ίσα για να συνηθίσει. Μπουκωνω κι εγώ ταυτόχρονα εννοείται. 

Όσο για το φρέσκο θα του το δοκιμάσω αλλά απ' τη νέα χρονιά. Τώρα έχουμε μεγάλο ζόρι με τα δόντια. Δεν είμαστε για αλλαγές. 

Σήμερα έχει και μπουκωμα και συνάχι. Ρε κορίτσια πως καθαρίζετε εσείς τις μυτουλες τους; εμένα δε κάθεται με τίποτα να του κάνω ορό. Έτσι μπουκωμενος κοιμήθηκε και κάθε λίγο κλαίει. Ξεκίνησα και τον υπνοσακο από προχθές και σκέφτομαι μη σκάσει το καημένο τώρα το καημένο και με το μπουκωμα. Εσείς φοράτε υπνοσακο; Τι τους βάζετε από κάτω; Το σπίτι έχει μέσα 21 βαθμούς κελσίου.

On 12/11/2023 at 10:39 ΠΜ, ele90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. αχ βγήκαν οι εξετάσεις.. η μικρή έχει αναιμία σοβαρή.. αιματοκριτης 26 και φεριτινη 9... 

 Αύριο έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο,  σίγουρα θα πάρουμε τη μεγαλύτερη δόση σιδήρου συν τροφές με σίδηρο.. σκέφτηκα να κάνω ένα ραντεβού με παιδοδιατροφολογο.. 

 Φοβάται η παιδίατρος για στίγμα,  αλλά δεν έχουμε ούτε εγώ,  ούτε ο μπαμπάς της.. για αυτό δείχνει πολλές φορές πως νυσταζει..ατονία είναι.. στεναχωρεθηκα,  αλλά θα το φτιάξουμε! 

Όλα θα πάνε καλά κορίτσι μου. Θα το ρυθμίσεις. Τέτοια να είναι να περνάνε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...