Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Emmi@ είπε:

Πετάγομαι από τις μανουλες Ιουλίου για να σου πω να μην αγχώνεσαι με τις ενέσεις.

Κάνω και εγώ από την αρχή λόγω θρομβοφιλιας και θα κάνω μέχρι και 45 μέρες μετά την γέννα. Βαζε λίγη βαζελίνη πριν κάνεις την ένεση κανένα μισάωρο πριν, κάνε την ένεση κάθετα, και απλά μην τρίψεις καθόλου, θα πιέζεις ελαφρά το σημείο, και μετά αλουμινομερο και καμιά ενδυνατικη παιδική μου είπε εμένα η αιματολογος μου. 

Και μελανιές θα κανεις, και γρομπιλακια θα κάνεις, να μην σε ανησυχούν είναι όλα φυσιολογικά. Θα σκέφτεσαι το μωρό σου και θα παίρνεις δύναμη. Εγω χαίρομαι κάθε φορά που κανω την ένεση γιατί ξέρω ότι το βοηθάει να μεγαλώσει και να είναι καλά. 

Ότι καλύτερο σε όλα τα κορίτσια!!

Σ ευχαριστώ τόσο πολύ κορίτσι μου. Συμβουλευτηκες αιματολογο; Ή μόνο τον γυναικολόγο σου; 

πρίν από 53 λεπτά , Mairi3011 είπε:

Καλησπέρα.

Ειμαι 5w και 5d με δυο χοριακές πολύ καλές απο την προηγούμενη εβδομάδα.Δυστυχως ομως κολλησα covid,το περασα ελαφρια,μονο με μπούκωμα,ειμαι τριπλα εμβολιασμένη. 

Περιμένω να εχω αρνητικό selftest για να παω για υπέρηχο στον γιατρό, να δουμε τελικα τι γίνεται και αν εχει επηρεαστεί η κατάσταση απο τον κορονοϊό.

Ειναι η πρώτη φορά που κολλησα και έτυχε να γίνει τώρα. 

Ευχομαι σε όλες ο,τι καλύτερο.

 

 

Περαστικά κορίτσι. Εύχομαι με το καλό όλα!

πρίν από 53 λεπτά , Mairi3011 είπε:

Καλησπέρα.

Ειμαι 5w και 5d με δυο χοριακές πολύ καλές απο την προηγούμενη εβδομάδα.Δυστυχως ομως κολλησα covid,το περασα ελαφρια,μονο με μπούκωμα,ειμαι τριπλα εμβολιασμένη. 

Περιμένω να εχω αρνητικό selftest για να παω για υπέρηχο στον γιατρό, να δουμε τελικα τι γίνεται και αν εχει επηρεαστεί η κατάσταση απο τον κορονοϊό.

Ειναι η πρώτη φορά που κολλησα και έτυχε να γίνει τώρα. 

Ευχομαι σε όλες ο,τι καλύτερο.

 

 

Περαστικά κορίτσι. Εύχομαι με το καλό όλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Laky είπε:

Σ ευχαριστώ τόσο πολύ κορίτσι μου. Συμβουλευτηκες αιματολογο; Ή μόνο τον γυναικολόγο σου; 

Περαστικά κορίτσι. Εύχομαι με το καλό όλα!

Με παρακολουθεί ειδική αιματολογος λόγω της θρομβοφιλιας. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό. Να μην ξεχάσεις να ρωτήσεις τον γιατρό σου για την αντί-χα εφόσον κάνεις αντιπηκτικες, είναι η αιματολογική που κάνουμε κάθε μήνα για να βλέπουμε εάν μας καλύπτει η δόση της αντιπηκτικης και πρέπει να γίνεται αυστηρά στο 4ωρο από την ένεση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Emmi@ είπε:

Με παρακολουθεί ειδική αιματολογος λόγω της θρομβοφιλιας. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό. Να μην ξεχάσεις να ρωτήσεις τον γιατρό σου για την αντί-χα εφόσον κάνεις αντιπηκτικες, είναι η αιματολογική που κάνουμε κάθε μήνα για να βλέπουμε εάν μας καλύπτει η δόση της αντιπηκτικης και πρέπει να γίνεται αυστηρά στο 4ωρο από την ένεση. 

Τον γυναικολόγο; Νομίζω δεν έχει ιδέα. Επίσης με προβληματίζει το ότι έκοψα τη κορτιζόνη πριν κάνω τις εξετάσεις. Μήπως δεν έπρεπε να την κόψω; Δε ξέρω. Αντι-χα;;;;; Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

πρίν από 8 λεπτά , Emmi@ είπε:

Με παρακολουθεί ειδική αιματολογος λόγω της θρομβοφιλιας. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό. Να μην ξεχάσεις να ρωτήσεις τον γιατρό σου για την αντί-χα εφόσον κάνεις αντιπηκτικες, είναι η αιματολογική που κάνουμε κάθε μήνα για να βλέπουμε εάν μας καλύπτει η δόση της αντιπηκτικης και πρέπει να γίνεται αυστηρά στο 4ωρο από την ένεση. 

Σε ποια πόλη είσαι; Μήπως είσαι Θεσσαλονίκη; Αν είναι να βρω μια αιματολογο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Laky είπε:

Τον γυναικολόγο; Νομίζω δεν έχει ιδέα. Επίσης με προβληματίζει το ότι έκοψα τη κορτιζόνη πριν κάνω τις εξετάσεις. Μήπως δεν έπρεπε να την κόψω; Δε ξέρω. Αντι-χα;;;;; Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

Σε ποια πόλη είσαι; Μήπως είσαι Θεσσαλονίκη; Αν είναι να βρω μια αιματολογο εκεί.

Αθήνα είμαι.

Έτσι λέγεται η εξέταση που κάνουμε κάθε μήνα για να δούμε εάν μας καλύπτει η δόση της ένεσης. Για κορτιζόνη δεν έχω ιδέα. Μήπως να συζητήσεις με τον γιατρό σου να δεις εάν χρειάζεται να επισκεφθείς κάποιομ αιματολογο; Γιατί από ότι ξέρω ο αιματολογος είναι αρμόδιος να ελέγχει τις δόσεις της ενέσεις, εννοώ να στις αλλάξει κλπ κλπ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Emmi@ είπε:

Αθήνα είμαι.

Έτσι λέγεται η εξέταση που κάνουμε κάθε μήνα για να δούμε εάν μας καλύπτει η δόση της ένεσης. Για κορτιζόνη δεν έχω ιδέα. Μήπως να συζητήσεις με τον γιατρό σου να δεις εάν χρειάζεται να επισκεφθείς κάποιομ αιματολογο; Γιατί από ότι ξέρω ο αιματολογος είναι αρμόδιος να ελέγχει τις δόσεις της ενέσεις, εννοώ να στις αλλάξει κλπ κλπ 

Θα μιλήσω αύριο κορίτσι μου. Σ ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια. Με το καλό να δεχθεις το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Laky είπε:

Θα μιλήσω αύριο κορίτσι μου. Σ ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια. Με το καλό να δεχθεις το μωράκι σου.

Να είσαι καλά!! 

ευχαριστώ πολύ, και εσύ και όλες οι κοπέλες το ίδιο!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Με μεγάλη μου χαρά μπαίνω στην ομάδα σας ως πρώτα ο Θεος μανούλα Νοεμβρίου.

Εκανα εγγραφή για να μοιραστώ την ιστορία μου επειδή πιστεύω θα δώσει δύναμη σε κοπέλες που ίσως αντιμετωπίσουν το ίδιο, ενάντια στον πανικό που κυριαρχεί σε τέτοιες περιπτώσεις.
Είμαι έγκυος 10 εβδομάδων σύμφωνα με την τελευταία περίοδο. 2 βδομαδες πριν στις 8 εβδομάδες δηλαδή εκανα τον πρώτο υπέρηχο και όλα έδειχναν καλά. Εκ φύσεως είμαι πολύ αγχώδης και δε βοηθάει ότι είχα κ μια αποβολή πριν 6 μήνες όποτε όσο καλος και να ήταν ο υπέρηχος μόνο για εκείνη την ώρα ησύχασα. Παρόλα αυτά η εγκυμοσυνη έδειχνε να πηγαίνει καλά και σιγά σιγά ησυχαζα. Μέχρι προχθές το βράδυ. Που μετά από επαφή είδα μια τρομερή αιμορραγία με πηγματα, κατακόκκινο αιμα αναμεμειγμένο με σκούρο περιόδου, γέμιζε σίγουρα 1-2 σερβιέτες μαξι. Έσβησε ο κόσμος μου, λιποθυμησα στο μπάνιο και ξυπνησα μέσα σε μια λίμνη αίματα. Την αποβολή την είχα πάνω από δεδομένη και ο αντρας μου κάλεσε ασθενοφόρο από τον πανικό του και γιατί νομίζαμε ότι είναι η αρχή ακατάσχετης αιμορραγίας. Πήγα στο νοσοκομείο και υπέρηχος δε γινόταν εκείνη την ώρα, μόνο με είδαν και μου κλείσαν ραντεβού για σήμερα. Την επόμενη μέρα, δηλαδή εχθες, ξύπνησα χωρίς αίμα σε σημείο που έλεγα ωραία τώρα και αποβολή και αποξεση. Την αγωνία μου μέχρι τον υπέρηχο την καταλαβαίνετε, δε χρειάζεται να την περιγράψω. Κλαμμα 24 ώρες. Ωσπου σήμερα πήγα για τον υπέρηχο. Γύρισα μόλις και αυτό που νόμιζα για αποβολή ήταν μόνο ένα αιμάτωμα που έσπασε αλλα το σποράκι μου δεν δείχνει να επηρεάστηκε. Μου είπαν ότι η περιοχή στην οποία βρίσκεται δε θα επηρεάσει κάτι και θα απορροφηθεί μόνο του. 
Οποτε κορίτσια αν εγώ με αυτό το αίμα και δεν ήταν κάτι, τότε μικρες ψιλόαιμορραγίες δε νομίζω να πρέπει να μας πανικοβάλλουν. Ας προσπαθούμε να είμαστε όσο πιο ήρεμες γίνεται σ αυτή την τόσο ευαίσθητη περίοδο που διανύουμε:)

Ευχομαι καλές και τέλειομηνες εγκυμοσύνες σε όλες μας! 

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Rainbee είπε:

Γεια σας κορίτσια! Με μεγάλη μου χαρά μπαίνω στην ομάδα σας ως πρώτα ο Θεος μανούλα Νοεμβρίου.

Εκανα εγγραφή για να μοιραστώ την ιστορία μου επειδή πιστεύω θα δώσει δύναμη σε κοπέλες που ίσως αντιμετωπίσουν το ίδιο, ενάντια στον πανικό που κυριαρχεί σε τέτοιες περιπτώσεις.
Είμαι έγκυος 10 εβδομάδων σύμφωνα με την τελευταία περίοδο. 2 βδομαδες πριν στις 8 εβδομάδες δηλαδή εκανα τον πρώτο υπέρηχο και όλα έδειχναν καλά. Εκ φύσεως είμαι πολύ αγχώδης και δε βοηθάει ότι είχα κ μια αποβολή πριν 6 μήνες όποτε όσο καλος και να ήταν ο υπέρηχος μόνο για εκείνη την ώρα ησύχασα. Παρόλα αυτά η εγκυμοσυνη έδειχνε να πηγαίνει καλά και σιγά σιγά ησυχαζα. Μέχρι προχθές το βράδυ. Που μετά από επαφή είδα μια τρομερή αιμορραγία με πηγματα, κατακόκκινο αιμα αναμεμειγμένο με σκούρο περιόδου, γέμιζε σίγουρα 1-2 σερβιέτες μαξι. Έσβησε ο κόσμος μου, λιποθυμησα στο μπάνιο και ξυπνησα μέσα σε μια λίμνη αίματα. Την αποβολή την είχα πάνω από δεδομένη και ο αντρας μου κάλεσε ασθενοφόρο από τον πανικό του και γιατί νομίζαμε ότι είναι η αρχή ακατάσχετης αιμορραγίας. Πήγα στο νοσοκομείο και υπέρηχος δε γινόταν εκείνη την ώρα, μόνο με είδαν και μου κλείσαν ραντεβού για σήμερα. Την επόμενη μέρα, δηλαδή εχθες, ξύπνησα χωρίς αίμα σε σημείο που έλεγα ωραία τώρα και αποβολή και αποξεση. Την αγωνία μου μέχρι τον υπέρηχο την καταλαβαίνετε, δε χρειάζεται να την περιγράψω. Κλαμμα 24 ώρες. Ωσπου σήμερα πήγα για τον υπέρηχο. Γύρισα μόλις και αυτό που νόμιζα για αποβολή ήταν μόνο ένα αιμάτωμα που έσπασε αλλα το σποράκι μου δεν δείχνει να επηρεάστηκε. Μου είπαν ότι η περιοχή στην οποία βρίσκεται δε θα επηρεάσει κάτι και θα απορροφηθεί μόνο του. 
Οποτε κορίτσια αν εγώ με αυτό το αίμα και δεν ήταν κάτι, τότε μικρες ψιλόαιμορραγίες δε νομίζω να πρέπει να μας πανικοβάλλουν. Ας προσπαθούμε να είμαστε όσο πιο ήρεμες γίνεται σ αυτή την τόσο ευαίσθητη περίοδο που διανύουμε:)

Ευχομαι καλές και τέλειομηνες εγκυμοσύνες σε όλες μας! 

Καλώς όρισες! Καλή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Rainbee είπε:

Γεια σας κορίτσια! Με μεγάλη μου χαρά μπαίνω στην ομάδα σας ως πρώτα ο Θεος μανούλα Νοεμβρίου.

Εκανα εγγραφή για να μοιραστώ την ιστορία μου επειδή πιστεύω θα δώσει δύναμη σε κοπέλες που ίσως αντιμετωπίσουν το ίδιο, ενάντια στον πανικό που κυριαρχεί σε τέτοιες περιπτώσεις.
Είμαι έγκυος 10 εβδομάδων σύμφωνα με την τελευταία περίοδο. 2 βδομαδες πριν στις 8 εβδομάδες δηλαδή εκανα τον πρώτο υπέρηχο και όλα έδειχναν καλά. Εκ φύσεως είμαι πολύ αγχώδης και δε βοηθάει ότι είχα κ μια αποβολή πριν 6 μήνες όποτε όσο καλος και να ήταν ο υπέρηχος μόνο για εκείνη την ώρα ησύχασα. Παρόλα αυτά η εγκυμοσυνη έδειχνε να πηγαίνει καλά και σιγά σιγά ησυχαζα. Μέχρι προχθές το βράδυ. Που μετά από επαφή είδα μια τρομερή αιμορραγία με πηγματα, κατακόκκινο αιμα αναμεμειγμένο με σκούρο περιόδου, γέμιζε σίγουρα 1-2 σερβιέτες μαξι. Έσβησε ο κόσμος μου, λιποθυμησα στο μπάνιο και ξυπνησα μέσα σε μια λίμνη αίματα. Την αποβολή την είχα πάνω από δεδομένη και ο αντρας μου κάλεσε ασθενοφόρο από τον πανικό του και γιατί νομίζαμε ότι είναι η αρχή ακατάσχετης αιμορραγίας. Πήγα στο νοσοκομείο και υπέρηχος δε γινόταν εκείνη την ώρα, μόνο με είδαν και μου κλείσαν ραντεβού για σήμερα. Την επόμενη μέρα, δηλαδή εχθες, ξύπνησα χωρίς αίμα σε σημείο που έλεγα ωραία τώρα και αποβολή και αποξεση. Την αγωνία μου μέχρι τον υπέρηχο την καταλαβαίνετε, δε χρειάζεται να την περιγράψω. Κλαμμα 24 ώρες. Ωσπου σήμερα πήγα για τον υπέρηχο. Γύρισα μόλις και αυτό που νόμιζα για αποβολή ήταν μόνο ένα αιμάτωμα που έσπασε αλλα το σποράκι μου δεν δείχνει να επηρεάστηκε. Μου είπαν ότι η περιοχή στην οποία βρίσκεται δε θα επηρεάσει κάτι και θα απορροφηθεί μόνο του. 
Οποτε κορίτσια αν εγώ με αυτό το αίμα και δεν ήταν κάτι, τότε μικρες ψιλόαιμορραγίες δε νομίζω να πρέπει να μας πανικοβάλλουν. Ας προσπαθούμε να είμαστε όσο πιο ήρεμες γίνεται σ αυτή την τόσο ευαίσθητη περίοδο που διανύουμε:)

Ευχομαι καλές και τέλειομηνες εγκυμοσύνες σε όλες μας! 

Καλωσηρθες κορίτσι μου μου θύμησες τόσο πολύ την δική μου ιστορία στο πρώτο μου παιδάκι ήμουν ακριβώς 10 εβδομάδων κ εγώ κ μετά από επαφή αιμμοραγεια πήραμε τον γιατρό κ ήταν σίγουρος ότι θα πηγαίναμε για απόθεση πάω κάνω υπερυχο ήμασταν Σαλαμίνα κ όταν έγινε το σκηνικό δν θα σου πω κάτι άλλο σε 20 λεπτά Καλλιθέα στο ιατρείο του γιατρό κάναμε υπερυχο κ είδαμε το μωράκι να κουνάει τα χέρια του εγώ αυτήν την μέρα δν θα την ξεχάσω ποτέ ... Τώρα είναι εδώ μαζί μου κ περιμένει το αδερφάκι του κ Μ φιλάει την κοιλίτσα.με το καλό το παιδάκι σου κορίτσι μου !!! Όλα να σπάνε καλά για όλες μας!!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Rainbee είπε:

Γεια σας κορίτσια! Με μεγάλη μου χαρά μπαίνω στην ομάδα σας ως πρώτα ο Θεος μανούλα Νοεμβρίου.

Εκανα εγγραφή για να μοιραστώ την ιστορία μου επειδή πιστεύω θα δώσει δύναμη σε κοπέλες που ίσως αντιμετωπίσουν το ίδιο, ενάντια στον πανικό που κυριαρχεί σε τέτοιες περιπτώσεις.
Είμαι έγκυος 10 εβδομάδων σύμφωνα με την τελευταία περίοδο. 2 βδομαδες πριν στις 8 εβδομάδες δηλαδή εκανα τον πρώτο υπέρηχο και όλα έδειχναν καλά. Εκ φύσεως είμαι πολύ αγχώδης και δε βοηθάει ότι είχα κ μια αποβολή πριν 6 μήνες όποτε όσο καλος και να ήταν ο υπέρηχος μόνο για εκείνη την ώρα ησύχασα. Παρόλα αυτά η εγκυμοσυνη έδειχνε να πηγαίνει καλά και σιγά σιγά ησυχαζα. Μέχρι προχθές το βράδυ. Που μετά από επαφή είδα μια τρομερή αιμορραγία με πηγματα, κατακόκκινο αιμα αναμεμειγμένο με σκούρο περιόδου, γέμιζε σίγουρα 1-2 σερβιέτες μαξι. Έσβησε ο κόσμος μου, λιποθυμησα στο μπάνιο και ξυπνησα μέσα σε μια λίμνη αίματα. Την αποβολή την είχα πάνω από δεδομένη και ο αντρας μου κάλεσε ασθενοφόρο από τον πανικό του και γιατί νομίζαμε ότι είναι η αρχή ακατάσχετης αιμορραγίας. Πήγα στο νοσοκομείο και υπέρηχος δε γινόταν εκείνη την ώρα, μόνο με είδαν και μου κλείσαν ραντεβού για σήμερα. Την επόμενη μέρα, δηλαδή εχθες, ξύπνησα χωρίς αίμα σε σημείο που έλεγα ωραία τώρα και αποβολή και αποξεση. Την αγωνία μου μέχρι τον υπέρηχο την καταλαβαίνετε, δε χρειάζεται να την περιγράψω. Κλαμμα 24 ώρες. Ωσπου σήμερα πήγα για τον υπέρηχο. Γύρισα μόλις και αυτό που νόμιζα για αποβολή ήταν μόνο ένα αιμάτωμα που έσπασε αλλα το σποράκι μου δεν δείχνει να επηρεάστηκε. Μου είπαν ότι η περιοχή στην οποία βρίσκεται δε θα επηρεάσει κάτι και θα απορροφηθεί μόνο του. 
Οποτε κορίτσια αν εγώ με αυτό το αίμα και δεν ήταν κάτι, τότε μικρες ψιλόαιμορραγίες δε νομίζω να πρέπει να μας πανικοβάλλουν. Ας προσπαθούμε να είμαστε όσο πιο ήρεμες γίνεται σ αυτή την τόσο ευαίσθητη περίοδο που διανύουμε:)

Ευχομαι καλές και τέλειομηνες εγκυμοσύνες σε όλες μας! 

Καλησπέρα @Rainbee! Σε ευχαριστούμε πολύ που το μοιράστηκες μαζί μας..Να πάνε όλα καλά σε όλες μας κ να κρατήσουμε μωράκια στην αγκαλιά μας τον Νοέμβρη 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε;Εχθές πήρα τα αποτελέσματα των πρώτων εξετάσεων .. μήπως ξέρετε πόσο πρέπει να είναι το σάκχαρο νηστείας;είχα 92 και αγχώθηκα λίγο.. αλλού γράφουν κ με 92 είναι διαβήτης κύησης κ αλλού από 95..το απόγευμα έχω το 2ο ραντεβού στον γυναικολόγο!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε;Εχθές πήρα τα αποτελέσματα των πρώτων εξετάσεων .. μήπως ξέρετε πόσο πρέπει να είναι το σάκχαρο νηστείας;είχα 92 και αγχώθηκα λίγο.. αλλού γράφουν κ με 92 είναι διαβήτης κύησης κ αλλού από 95..το απόγευμα έχω το 2ο ραντεβού στον γυναικολόγο!

 

Εμένα δε Μ έβαλε καν να κάνω. Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε;Εχθές πήρα τα αποτελέσματα των πρώτων εξετάσεων .. μήπως ξέρετε πόσο πρέπει να είναι το σάκχαρο νηστείας;είχα 92 και αγχώθηκα λίγο.. αλλού γράφουν κ με 92 είναι διαβήτης κύησης κ αλλού από 95..το απόγευμα έχω το 2ο ραντεβού στον γυναικολόγο!

 

Καλημέρα!εγώ είχα περισσότερο 98 και μου δώσε μετρητη σακχαρου από τοτε μου γράφει ότι κανονικά πρεπει να ναι μέχρι 91 αλλά οκ μέχρι 95 να ήταν είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Καλημέρα!εγώ είχα περισσότερο 98 και μου δώσε μετρητη σακχαρου από τοτε μου γράφει ότι κανονικά πρεπει να ναι μέχρι 91 αλλά οκ μέχρι 95 να ήταν είναι μια χαρά!

Για να δούμε τι θα μου πει η αλήθεια είναι πως τελευταία έτρωγα κανένα γλυκάκι παραπάνω σε σχέση με πριν που έτρωγα ένα την εβδομάδα..Από εδώ και πέρα θα προσέχω πολύ.. επειδή είχε ο πατέρας μου το φοβάμαι πολύ..είχα κάνει και τον Φεβρουάριο εξετάσεις και για αντίσταση στην ινσουλίνη και μου είχε πει η ενδοκρινολόγος πως δεν είχα..διάβασα ότι βοηθάει πολύ και το περπάτημα για λίγη ώρα μετα το φαγητό..θα ρωτήσω σήμερα τον γιατρό μου..

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την  απάντηση σας!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...