Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

Τώρα που είναι ακόμα μικρή προστάτευσε την όσο μπορείς . Τώρα θα κολλάει ότι υπάρχει Κ τα περνάει δύσκολα γιατί είναι ακόμα πολύ μικρή πρόσεχε γιατί έρχετε χειμώνας Κ αυτά από τόσο μικρή ηλικία αφήνουν ευαισθησίες μετά. Όσο μπορείς να ρωτάς πριν βγητε με κάποιο παιδάκι αν έχει μυξες βήχα κτλ . Κ ειδικά παιδάκια που είναι μεγαλητερα Κ πάνε σχολείο να μην τα συναντάτε σε σπίτια .

Γενικά μέχρι 3 χρόνων κολλανε εύκολα αλλά μετά τα 2 τα περνάνε πιο χαλαρά Κ δεν υπάρχει τόσο μεγάλος φόβος για ακροαστικα κτλ είναι πιο ελενχομενη η κατάσταση. 

Απ' όσο κατάλαβα δεν πρέπει να βρίσκεται με κανένα παιδάκι,όσες φορές βρεθήκαμε σε παρέα με μωρό η νήπιο,την κόλλησε.Σκεφτομαι άμα μείνω έγκυος,τι θα γίνει? Θα είμαι άρρωστη συνέχεια? Δεν υπάρχει περίπτωση,γιατί στην εγκυμοσύνη απαγορεύονται σχεδόν όλα τα φάρμακα. Θυμάμαι είχα πάθει ρινίτιδα και ούτε οτριβιν δεν έβαζα,μονο φισιομερ με θαλασσινό νερό και κοιμόμουν με το ζόρι,δεν μπορούσα να αναπνεύσω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Απ' όσο κατάλαβα δεν πρέπει να βρίσκεται με κανένα παιδάκι,όσες φορές βρεθήκαμε σε παρέα με μωρό η νήπιο,την κόλλησε.Σκεφτομαι άμα μείνω έγκυος,τι θα γίνει? Θα είμαι άρρωστη συνέχεια? Δεν υπάρχει περίπτωση,γιατί στην εγκυμοσύνη απαγορεύονται σχεδόν όλα τα φάρμακα. Θυμάμαι είχα πάθει ρινίτιδα και ούτε οτριβιν δεν έβαζα,μονο φισιομερ με θαλασσινό νερό και κοιμόμουν με το ζόρι,δεν μπορούσα να αναπνεύσω 

Μπορείς να ξεκινήσεις βιταμίνες εσύ βοηθάνε κάπως γιατί τώρα με τα ξενύχτια κτλ είσαι αρκετά ευάλωτη . Γενικά από την εμπειρία μου αν κόλλας από την μικρή θα κόλλας σχεδόν πάντα είναι αυτό που λένε ταιριάζουν τα χνωτα σας . Απλά θα τα περνάς πιο ελαφριά όσο περνάει ο καιρός . Εγώ τουλάχιστον πλέον αν Κ κολλάω πάντα τα περνάω στο πόδι δηλαδή άντε μια μέρα συνάχι . 

Πρέπει όταν συναντάτε παρέα να ρωτάς αν είναι κανείς συναχωμενος. Ξέρεις τι γίνετε οι γονείς με νήπια μια απλή μυξα δεν την υπολογίζουν για αρρώστια γιατί ένα νήπιο δεν το ενοχλεί αλλά ένα μωράκι που τώρα χρονίζει σίγουρα θα το κολλήσουν . Ε φέτος να προσέχετε από του χρόνου το χειμώνα θα είστε πιο ελεύθεροι τουλάχιστον 2 χρόνων μπορείς να δώσεις Κ στο παιδί άφοβα όλα τα φάρμακα Κ βιταμίνες Κ το παιδί δεν βασανίζετε τόσο πολύ . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τώρα που μεγάλωσαν τα μωράκια μας έχετε να προτείνεται οργανωμένες δραστηριότητες εκτός σπιτιού; 

Εγώ την έχω ξεκινήσει baby swimming και την έχω πάει και σε 2 θεατρικές παραστάσεις για βρέφη από 10 μηνών(δεν τις γράφω μήπως θεωρηθεί διαφήμιση). 

Ψάχνω για δραστηριότητες στην φύση ή messy play αλλά φυσικά και εάν έχετε υπόψην και κάτι άλλο ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , thel είπε:

Κορίτσια τώρα που μεγάλωσαν τα μωράκια μας έχετε να προτείνεται οργανωμένες δραστηριότητες εκτός σπιτιού; 

Εγώ την έχω ξεκινήσει baby swimming και την έχω πάει και σε 2 θεατρικές παραστάσεις για βρέφη από 10 μηνών(δεν τις γράφω μήπως θεωρηθεί διαφήμιση). 

Ψάχνω για δραστηριότητες στην φύση ή messy play αλλά φυσικά και εάν έχετε υπόψην και κάτι άλλο ! 

Εμείς πάμε παιδική χαρά και κάνει κούνια. Είναι πολύ μωρουλι ακόμα και η τραμπάλα και η τσουλήθρα δεν είναι για την ηλικία της. Το καλοκαίρι επίσης μπάνιο στη θάλασσα, πολύ της άρεσε.Περα από αυτά έχουμε πάρει σβαρνα τις ταβέρνες,είναι μεγάλη ταβερνιαρα η μπέμπα, όποτε πηγαίνουμε τρώει ο,τι βρεθεί μπροστά της 🤣Δεν το λες δραστηριότητα,αλλά τουλάχιστον το διασκεδάζει χλαπακιαζοντας.Μεχρι και καπνιστή μελιτζάνα με φέτα έφαγε 

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Εμείς πάμε παιδική χαρά και κάνει κούνια. Είναι πολύ μωρουλι ακόμα και η τραμπάλα και η τσουλήθρα δεν είναι για την ηλικία της. Το καλοκαίρι επίσης μπάνιο στη θάλασσα, πολύ της άρεσε.Περα από αυτά έχουμε πάρει σβαρνα τις ταβέρνες,είναι μεγάλη ταβερνιαρα η μπέμπα, όποτε πηγαίνουμε τρώει ο,τι βρεθεί μπροστά της 🤣Δεν το λες δραστηριότητα,αλλά τουλάχιστον το διασκεδάζει χλαπακιαζοντας.Μεχρι και καπνιστή μελιτζάνα με φέτα έφαγε 

χαχαχαχαχα 😂😂😂!!! Μερακλού η μπέμπα σου .. καλά κάνει ... δεν υπάρχει καλύτερο από το φαγητό έξω !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, thel είπε:

Κορίτσια τώρα που μεγάλωσαν τα μωράκια μας έχετε να προτείνεται οργανωμένες δραστηριότητες εκτός σπιτιού; 

Εγώ την έχω ξεκινήσει baby swimming και την έχω πάει και σε 2 θεατρικές παραστάσεις για βρέφη από 10 μηνών(δεν τις γράφω μήπως θεωρηθεί διαφήμιση). 

Ψάχνω για δραστηριότητες στην φύση ή messy play αλλά φυσικά και εάν έχετε υπόψην και κάτι άλλο ! 

Και εμείς στο πάρκο για κούνια όσο συχνά το επιτρέπει ο καιρός, baby swimming μια φορά την εβδομάδα και μια φορά την εβδομάδα μαζευόμαστε με άλλες μαμάδες σε μια δομή του δήμου, εκεί υπάρχει παιδαγωγός και μαζί τραγουδάμε, χορεύουμε, έχει και ψυχολόγο που μας μιλά για διάφορα θέματα…. :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anriana είπε:

Και εμείς στο πάρκο για κούνια όσο συχνά το επιτρέπει ο καιρός, baby swimming μια φορά την εβδομάδα και μια φορά την εβδομάδα μαζευόμαστε με άλλες μαμάδες σε μια δομή του δήμου, εκεί υπάρχει παιδαγωγός και μαζί τραγουδάμε, χορεύουμε, έχει και ψυχολόγο που μας μιλά για διάφορα θέματα…. :)

Πρώτη φορά το ακούω αυτό για δομή δήμου. Που βρίσκεστε; 

Κορίτσια είναι καμία από Θεσσαλονίκη να προτείνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Laky είπε:

Πρώτη φορά το ακούω αυτό για δομή δήμου. Που βρίσκεστε; 

Κορίτσια είναι καμία από Θεσσαλονίκη να προτείνει κάτι;

Μένουμε στο εξωτερικό Laky μου 🙃

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια παλι ιωση,πάλι άρρωστες,τρίτη φορά σε ενάμιση μήνα και είμαι χάλια!Βράζουν τα πνευμόνια μου,έχω τρομερό βήχα,θα τρελαθώ! Ευτυχώς η μπέμπα.ειναι καλύτερα,αλλά ταλαιπωρουμαστε πολύ.

Όταν περάσαμε τον κοβιντ,πήγαμε επίσκεψη σε φιλικό ζευγάρι και μόλις πήγαμε μας είπαν ότι ο μικρός έχει λίγες μυξουλες,οι οποίες αποδείχθηκαν ίωση.Μια βδομαδα χαλια και η μπέμπα και εγώ.Πριν λίγες μέρες πάμε σε συγγενικό σπίτι και μολις κάθεται η μπέμπα να παίξει με το κοριτσάκι,μας λένε ότι έχει ρινίτιδα..Δεν μπορώ να συνέλθω και ξυπνάω συνέχεια το βράδυ για να θηλάσω τη μπέμπα,πως να αναρρώσει ο οργανισμός μου?Από δω και πέρα θα ρωτάω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ αν κάποιο μωρό έχει μυξες,δεν πρόκειται να είμαστε έτσι όλο το χειμώνα.Απορω δλδ,πρέπει να έχει πανούκλα κάποιο παιδί για να μας πουν " μην έρθετε,το παιδί είναι άρρωστο"? Σόρρυ,είμαι πολύ νευριασμένη,είμαι άρρωστη σχεδόν ενάμιση μήνα σερί,τα χω παίξει!

  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, anriana είπε:

Μένουμε στο εξωτερικό Laky μου 🙃

Α γιαυτό ! Πολύ ωραία δράση όμως .. μακάρι να υπήρχε και σε εμάς κάτι αντίστοιχο ! 

11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια παλι ιωση,πάλι άρρωστες,τρίτη φορά σε ενάμιση μήνα και είμαι χάλια!Βράζουν τα πνευμόνια μου,έχω τρομερό βήχα,θα τρελαθώ! Ευτυχώς η μπέμπα.ειναι καλύτερα,αλλά ταλαιπωρουμαστε πολύ.

Όταν περάσαμε τον κοβιντ,πήγαμε επίσκεψη σε φιλικό ζευγάρι και μόλις πήγαμε μας είπαν ότι ο μικρός έχει λίγες μυξουλες,οι οποίες αποδείχθηκαν ίωση.Μια βδομαδα χαλια και η μπέμπα και εγώ.Πριν λίγες μέρες πάμε σε συγγενικό σπίτι και μολις κάθεται η μπέμπα να παίξει με το κοριτσάκι,μας λένε ότι έχει ρινίτιδα..Δεν μπορώ να συνέλθω και ξυπνάω συνέχεια το βράδυ για να θηλάσω τη μπέμπα,πως να αναρρώσει ο οργανισμός μου?Από δω και πέρα θα ρωτάω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ αν κάποιο μωρό έχει μυξες,δεν πρόκειται να είμαστε έτσι όλο το χειμώνα.Απορω δλδ,πρέπει να έχει πανούκλα κάποιο παιδί για να μας πουν " μην έρθετε,το παιδί είναι άρρωστο"? Σόρρυ,είμαι πολύ νευριασμένη,είμαι άρρωστη σχεδόν ενάμιση μήνα σερί,τα χω παίξει!

Όχι, έχεις πολύ δίκιο. Θα έπρεπε να ενημερώνουν γιατί ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Μπορεί στα δικά τους παιδιά να είναι μια απλή μυξούλα εσάς όμως σας ταλαιπώρησε όπως φαίνεται. 

Εμάς πριν ένα μήνα έκανε μια φορά μυξούλες (όχι κάτι το ιδιαίτερο - έτρεχε η μύτη της αραία και που) όταν λοιπόν μου είπε η κολλήτη μου να βρεθούμε της είπα όχι γιατί φοβόμουν μήπως κολλήσουμε τα παιδιά της. Και άμα το πέρναγαν βαρύτερα; Δεν το διακινδύνευα! 

Επίσης, όταν έχουν μύξες τόσο μικρά δεν μπορούν να αναπνεύσουν καλά το βράδυ ξαπλωμένα και η ταλαιπωρία είναι μεγάλη και γιαυτά και για τους γονείς. Εμείς μια βδομάδα που είχε μύξες ήμασταν άυπνοι.

Ξέρεις τι επειδή με λίγη μύξα τα πηγαίνουν κανονικά παιδικό σταθμό (το ξέρω από εκεί που πάμε εμείς) γιαυτό μπορεί να μην είπαν τίποτα. Όμως άλλο πράγμα ο παιδικός σταθμός που δεν μπορείς να το αποφύγεις και άλλο το να δεις μωράκια που δεν πάνε ακόμη σχολείο και ενδεχομένως το περάσουν βαρύτερα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, thel είπε:

Α γιαυτό ! Πολύ ωραία δράση όμως .. μακάρι να υπήρχε και σε εμάς κάτι αντίστοιχο ! 

Όχι, έχεις πολύ δίκιο. Θα έπρεπε να ενημερώνουν γιατί ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Μπορεί στα δικά τους παιδιά να είναι μια απλή μυξούλα εσάς όμως σας ταλαιπώρησε όπως φαίνεται. 

Εμάς πριν ένα μήνα έκανε μια φορά μυξούλες (όχι κάτι το ιδιαίτερο - έτρεχε η μύτη της αραία και που) όταν λοιπόν μου είπε η κολλήτη μου να βρεθούμε της είπα όχι γιατί φοβόμουν μήπως κολλήσουμε τα παιδιά της. Και άμα το πέρναγαν βαρύτερα; Δεν το διακινδύνευα! 

Επίσης, όταν έχουν μύξες τόσο μικρά δεν μπορούν να αναπνεύσουν καλά το βράδυ ξαπλωμένα και η ταλαιπωρία είναι μεγάλη και γιαυτά και για τους γονείς. Εμείς μια βδομάδα που είχε μύξες ήμασταν άυπνοι.

Ξέρεις τι επειδή με λίγη μύξα τα πηγαίνουν κανονικά παιδικό σταθμό (το ξέρω από εκεί που πάμε εμείς) γιαυτό μπορεί να μην είπαν τίποτα. Όμως άλλο πράγμα ο παιδικός σταθμός που δεν μπορείς να το αποφύγεις και άλλο το να δεις μωράκια που δεν πάνε ακόμη σχολείο και ενδεχομένως το περάσουν βαρύτερα.

Αυτό ακριβώς! Και πολύ καλά έκανες που είπες στη φίλη σου να μη βρεθείτε ❤️Δεν είπα να μην βγει από το σπίτι ένα μωρό με μυξες,απλά αν γίνεται να μην το φέρνουν σε επαφή με παιδιά. Γιατί να καλέσει κάποιος  κόσμο στο σπίτι αν έχει παιδί άρρωστο,έστω και με "λίγες" μυξες? Εν τω μεταξύ ο καθένας προσδιορίζει διαφορετικά το λίγο απ' το πολύ,γιατί και στα δύο σπίτια που πήγαμε,τα παιδιά ήταν τελείως μπουκωμενα και έτρεχε η μύτη τους ασταμάτητα.Αν αυτό είναι λίγο,το πολύ πως είναι δλδ?🤷

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Αυτό ακριβώς! Και πολύ καλά έκανες που είπες στη φίλη σου να μη βρεθείτε ❤️Δεν είπα να μην βγει από το σπίτι ένα μωρό με μυξες,απλά αν γίνεται να μην το φέρνουν σε επαφή με παιδιά. Γιατί να καλέσει κάποιος  κόσμο στο σπίτι αν έχει παιδί άρρωστο,έστω και με "λίγες" μυξες? Εν τω μεταξύ ο καθένας προσδιορίζει διαφορετικά το λίγο απ' το πολύ,γιατί και στα δύο σπίτια που πήγαμε,τα παιδιά ήταν τελείως μπουκωμενα και έτρεχε η μύτη τους ασταμάτητα.Αν αυτό είναι λίγο,το πολύ πως είναι δλδ?🤷

ΧΑ σκέψου πριν τον κορονοιο τα στέλνανε με Ντεπον για να πέσει ο πυρετός  στο σχολείο κανονικά . Ειναι οι περισσότεροι πολλοί χαλαροί με αυτά .

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , linaa είπε:

ΧΑ σκέψου πριν τον κορονοιο τα στέλνανε με Ντεπον για να πέσει ο πυρετός  στο σχολείο κανονικά . Ειναι οι περισσότεροι πολλοί χαλαροί με αυτά .

Εγώ πιστεύω ακόμη συμβαίνει αυτό δυστυχώς! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , thel είπε:

Εγώ πιστεύω ακόμη συμβαίνει αυτό δυστυχώς! 

Δεν αποκλείετε αλλά τουλάχιστον τώρα είναι Κ οι δάσκαλοι πιο αυστηροί με αυτό το θέμα Κ έχουν τον νου τους Κ τουλάχιστον αν κάποιο παιδί δεν έρθει μια μέρα σχολείο Κ είχε πυρετό μετα δεν επιτρέπουν να έρθει ακριβώς την επόμενη μέρα . Τέλος πάντων έστω θεωριτικα μια ενημέρωση υπάρχει παλιότερα ήταν Κ οι εκπαιδευτικοί πιο χαλαροί . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , thel είπε:

Εγώ πιστεύω ακόμη συμβαίνει αυτό δυστυχώς! 

Μια γνωστή μου,είχε στείλει το μωρό στον παιδικό με πυρετό και μυξες,επειδή είχε κλείσει ραντεβού για νύχια και λέιζερ και δεν μπορούσε να το ακυρώσει🙄Ηταν πριν τα Χριστούγεννα και γινόταν χαμός στα ινστιτούτα.Μιλαμε για μεγάλη γομαρα.Πιστευω πως είναι η εξαίρεση,συνήθως όταν αφήνουν άρρωστα τα μωρά στον παιδικό,είναι γονείς που δεν έχουν κάπου αλλού να τα αφήσουν και δεν μπορούν να πάρουν και άδεια από τη δουλειά.Αλλα ότι έχει αναίσθητους και ασυνείδητους γονείς,αυτό είναι δεδομένο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...