Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 56 λεπτά , Angel92 είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια.. πώς είστε; οι αρρωστούλες με τα μωράκια σας αναρρωσατε; 

 Να σας πω..τι ώρες κοιμούνται τα μικρά σας μέσα στη μέρα και το βράδυ;

Ο δικός μου κοιμάται μονο μισή ώρα το πρωί(11.30-12.00) κι άλλη μισή το μεσημέρι(15.00-15.30) και έχω κουραστεί πολύ.  

Η δικιά μου συνήθως κοιμάται γύρω στις 22:00,αλλά κάποιες φορές όπως σήμερα πχ στις έντεκα,άλλες φορές στις εννιαυ,δεν έχουμε στάνταρ. Ξυπνάει στάνταρ τη νύχτα για να τη θηλάσω και σηκώνεται μια και καλή γύρω στις 9.Την ημέρα θα κοιμηθεί από μισή ώρα έως δίωρο,εκεί γύρω στις 12 

@Matina87Αχ τι συγκινητικό ❤️ Με το καλό να περπατήσει κιόλας ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Angel92 είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια.. πώς είστε; οι αρρωστούλες με τα μωράκια σας αναρρωσατε; 

 Να σας πω..τι ώρες κοιμούνται τα μικρά σας μέσα στη μέρα και το βράδυ;

Ο δικός μου κοιμάται μονο μισή ώρα το πρωί(11.30-12.00) κι άλλη μισή το μεσημέρι(15.00-15.30) και έχω κουραστεί πολύ.  

Πόσο είναι ο μικρός σου;

ο δικός μου είναι 10,5 μηνων. Κοιμάται το μεσημέρι μια ώρα και άλλη μια ώρα το απόγευμα. Αντέχει 3-3,5 ώρες ξύπνιος.Το βράδυ 9.30-10 κοιμάται. Ξυπνάει όμως αρκετά μέσα στη νύχτα, 3-4 φορές.

όταν ο δικός μου ξυπνήσει στο μισάωρο μέσα στη μέρα, τον ξανακοιμίζω. Αλλιώς ούτε εκείνος ούτε κι εγώ ξεκουραζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Η δικιά μου συνήθως κοιμάται γύρω στις 22:00,αλλά κάποιες φορές όπως σήμερα πχ στις έντεκα,άλλες φορές στις εννιαυ,δεν έχουμε στάνταρ. Ξυπνάει στάνταρ τη νύχτα για να τη θηλάσω και σηκώνεται μια και καλή γύρω στις 9.Την ημέρα θα κοιμηθεί από μισή ώρα έως δίωρο,εκεί γύρω στις 12 

@Matina87Αχ τι συγκινητικό ❤️ Με το καλό να περπατήσει κιόλας ❤️

Παρόμοιο πρόγραμμα έχουν τα δικά μας τη νύχτα και στο πρωινό ξύπνημα. Ο μεσημεριανός ύπνος αν ήταν δίωρο βέβαια θα έκανα παρτι :P άρα σου κοιμάται μια φορά εσένα μέσα στη μέρα . 

 

8 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!έχουμε ακόμη μυξουλες πολλές, όταν του δίνω αλγκοφρεν είναι καλύτερα..πλέον νομίζω πως είναι από τα δοντακια. Στον ύπνο και εμείς στα ίδια είμαστε.. κοιμάται ένα μισάωρο κοντά στο μεσημέρι μονο και μετά κατευθείαν το βράδυ κατά τις 9..πλέον δεν ξεκουραζόμαστε καθόλου το μεσημέρι..έχω πιάσει και δουλειά και η κούραση είναι πολλή... κορίτσια σήμερα σηκώθηκε από βαθύ κάθισμα μόνος του όρθιος χωρίς να ακουμπάει πουθενά..

Ναι ,βοηθάει πολύ το αλγκοφρεν το θυμάμαι και απ τον δικό μ . Του βάζεις και φουλ όρο; θα βοηθήσει πολύ παρόλο Π τα ενοχλεί τόσο πολύ η διαδικασία ..και λογικό. Κι εσένα μια φορά κοιμάται ε; ποπο μισή ώρα όλη μερα; πφφ..και νομιζα ότι το δικό μας ήταν το χειρότερο σενάριο.  Κατακτάει βέβαια δεξιότητα τώρα οπότε μπορεί κ για αυτό..υπομονή και κουράγιο..δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα ξεκουραστουμε κ εμείς 😞 

Τι όμορφη στιγμή πρέπει να ήταν αυτή και για εκείνον κ για εσένα φαντάζομαι  !! Μπράβο..με το καλό ο μικρούλης να κανει βόλτες ορθιος ❤️ κ όταν σηκώθηκε έπεσε κατευθείαν ή στάθηκε για λίγο;

 

6 ώρες πρίν, anriana είπε:

Πόσο είναι ο μικρός σου;

ο δικός μου είναι 10,5 μηνων. Κοιμάται το μεσημέρι μια ώρα και άλλη μια ώρα το απόγευμα. Αντέχει 3-3,5 ώρες ξύπνιος.Το βράδυ 9.30-10 κοιμάται. Ξυπνάει όμως αρκετά μέσα στη νύχτα, 3-4 φορές.

όταν ο δικός μου ξυπνήσει στο μισάωρο μέσα στη μέρα, τον ξανακοιμίζω. Αλλιώς ούτε εκείνος ούτε κι εγώ ξεκουραζόμαστε.

Κι ο δικός μου τόσο είναι.  Θα γίνει 11 μηνων στις 13/10 .

Ξυπνάει στο μισάωρο το πολυ 40λεπτο ,προσπαθώ να τον ξανακοιμισω, μπορεί να κοιμηθεί λίγο στα χέρια και όταν τον ακουμπάω στη κούνια ξυπνάει κ είναι μέσα στη τρελή χαρά. Το πρώτο μισάωρο που κοιμάται είναι σχεδον πάντα 11.30 μέχρι 12.00 και το επομενο περίπου 15.30-16.00 . Το βράδυ εμένα κοιμάται 21.30-22.00 , ξυπνάει μονο μια φορά στις 5.30-6.00 ,πρωί δηλαδή, και μετά τελείως στις 9 .

Όλη τη μέρα είναι πολύ ευδιάθετος αλλά εκεί απο τις 19.00-20.00 νυσταζει,εννοείται δεν κοιμάται κ απλά έχει φουλ υπερένταση ..κάποιες στιγμές γκρίνια και κάποιες στιγμές έντονο γέλιο.  Αν πάμε στο πάρκο είναι οκ γιατί εκτονώνεται..χθες έβρεχε και δεν πήγαμε οπότε περάσαμε δυσκολα . 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angel92 said:

Καλησπέρα Κορίτσια.. πώς είστε; οι αρρωστούλες με τα μωράκια σας αναρρωσατε; 

 Να σας πω..τι ώρες κοιμούνται τα μικρά σας μέσα στη μέρα και το βράδυ;

Ο δικός μου κοιμάται μονο μισή ώρα το πρωί(11.30-12.00) κι άλλη μισή το μεσημέρι(15.00-15.30) και έχω κουραστεί πολύ.  

Eμένα για βράδυ κοιμάται 21:00 με 22:00 και ξυπνάει περίπου 07:00 (χωρίς διακοπές). Μετά ξανακοιμάται μετά την φρουτόκρεμα οπότε 10:00 περίπου. Αλλες φορές κοιμάται 1 ώρα, άλλες μέχρι και 2 ώρες. Μετά, αναλόγως τον πρωϊνο ύπνο, κοιμάται γύρω στις 16:00 ακόμη μία φορά, εκεί απο 45' εώς και 2 ώρες. Ναι, το ξέρω, αγαπάει τον ύπνο.

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, zouko είπε:

Eμένα για βράδυ κοιμάται 21:00 με 22:00 και ξυπνάει περίπου 07:00 (χωρίς διακοπές). Μετά ξανακοιμάται μετά την φρουτόκρεμα οπότε 10:00 περίπου. Αλλες φορές κοιμάται 1 ώρα, άλλες μέχρι και 2 ώρες. Μετά, αναλόγως τον πρωϊνο ύπνο, κοιμάται γύρω στις 16:00 ακόμη μία φορά, εκεί απο 45' εώς και 2 ώρες. Ναι, το ξέρω, αγαπάει τον ύπνο.

 

Όπως το περιγράφεις μοιάζει τέλειο!!

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κι εσείς ανά διαστήματα θέματα με το φαγητό..αρχικά άργησε πολύ να φάει φρουτοκρεμα με φρέσκα φρούτα και όχι συσκευασμένη.. πήγε περίπου 9 μηνων ..ενώ λοιπόν ειχε αρχίσει να τη τρώει και έτρωγε έτσι κι αλλιώς με όρεξη φαγητό τώρα δεν θέλει τίποτα πέρα από γάλα, αυγό,  αγγούρι και μπανάνα. Όλα τα άλλα τα βάζει στο στόμα και τα φτύνει ή σφραγίζει απλά το στόμα του. 

Στην αρχή το απεδωσα σε ένα δόντι που αχνοφαίνεται αλλά έχουν περάσει μέρες.. το δόντι βέβαια δεν έχει βγει τελείως..περίεργο..τα άλλα βγήκαν μπαμ μπαμ ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Angel92 είπε:

Όπως το περιγράφεις μοιάζει τέλειο!!

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κι εσείς ανά διαστήματα θέματα με το φαγητό..αρχικά άργησε πολύ να φάει φρουτοκρεμα με φρέσκα φρούτα και όχι συσκευασμένη.. πήγε περίπου 9 μηνων ..ενώ λοιπόν ειχε αρχίσει να τη τρώει και έτρωγε έτσι κι αλλιώς με όρεξη φαγητό τώρα δεν θέλει τίποτα πέρα από γάλα, αυγό,  αγγούρι και μπανάνα. Όλα τα άλλα τα βάζει στο στόμα και τα φτύνει ή σφραγίζει απλά το στόμα του. 

Στην αρχή το απεδωσα σε ένα δόντι που αχνοφαίνεται αλλά έχουν περάσει μέρες.. το δόντι βέβαια δεν έχει βγει τελείως..περίεργο..τα άλλα βγήκαν μπαμ μπαμ ..

Θα σου πρότεινα να τον ταιζεις όταν τρώτε και εσείς,ίσως λιγουρευτει και αρχίσει να τρωει. Η δικιά μου σκαρφαλώνει πάνω μας και θέλει να ρίξει κάτω το δίσκο όταν τρώμε.Ειναι τρομερή ζητιάνα 🤣Φαγητά τα οποία δεν τα λες και λαχταριστα,όπως πχ φακορυζο,αν μας βλέπει να το τρώμε,το χλαπακιαζει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Θα σου πρότεινα να τον ταιζεις όταν τρώτε και εσείς,ίσως λιγουρευτει και αρχίσει να τρωει. Η δικιά μου σκαρφαλώνει πάνω μας και θέλει να ρίξει κάτω το δίσκο όταν τρώμε.Ειναι τρομερή ζητιάνα 🤣Φαγητά τα οποία δεν τα λες και λαχταριστα,όπως πχ φακορυζο,αν μας βλέπει να το τρώμε,το χλαπακιαζει

Ναι ναι αυτό προσπαθώ αλλά αυτές τις μέρες δεν είναι δεκτικός ούτε έτσι . Τα πιάνει απ το τραπέζι, τα βάζει στο στόμα και φτύνει.  Κάποιες φορές τα μασάει κιόλας και μετά τα φτύνει.  

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angel92 said:

Όπως το περιγράφεις μοιάζει τέλειο!!

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κι εσείς ανά διαστήματα θέματα με το φαγητό..αρχικά άργησε πολύ να φάει φρουτοκρεμα με φρέσκα φρούτα και όχι συσκευασμένη.. πήγε περίπου 9 μηνων ..ενώ λοιπόν ειχε αρχίσει να τη τρώει και έτρωγε έτσι κι αλλιώς με όρεξη φαγητό τώρα δεν θέλει τίποτα πέρα από γάλα, αυγό,  αγγούρι και μπανάνα. Όλα τα άλλα τα βάζει στο στόμα και τα φτύνει ή σφραγίζει απλά το στόμα του. 

Στην αρχή το απεδωσα σε ένα δόντι που αχνοφαίνεται αλλά έχουν περάσει μέρες.. το δόντι βέβαια δεν έχει βγει τελείως..περίεργο..τα άλλα βγήκαν μπαμ μπαμ ..

Απο μικρούλης που ήταν δεν είχαμε θέμα με τον ύπνο - αυτό είναι αλήθεια. Κάποιες μέρες είναι λίγο δύσκολος στον μεσημεριανό, αλλα οχι συχνά.

Εμένα το κάνει με το γάλα , κάποιες μέρες απο εκεί που έπινε 260+ πρωι και βράδυ, στα 120-130 σταματάει.

10 hours ago, Blue Velvet said:

Θα σου πρότεινα να τον ταιζεις όταν τρώτε και εσείς,ίσως λιγουρευτει και αρχίσει να τρωει. Η δικιά μου σκαρφαλώνει πάνω μας και θέλει να ρίξει κάτω το δίσκο όταν τρώμε.Ειναι τρομερή ζητιάνα 🤣Φαγητά τα οποία δεν τα λες και λαχταριστα,όπως πχ φακορυζο,αν μας βλέπει να το τρώμε,το χλαπακιαζει

Αχ, μόνο εγώ έχω τον διάδοχο ; Του δίνω μπανάνα, κόρα, μπισκότο στο χέρι να αρχίσει να τρώει, τα ακουμπάει, τα κοιτάει με μια αηδία και τα πετάει κάτω.
Εδώ του έδωσα πατάτα πατημένη με το πηρούνι και πάλι ούτε να την δει.

Σε πουρέ τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (εκτός απο αυγό), και όχι μόνο τα τρώει, τα τσακίζει, αλλα μόνο σε πουρέ.

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

@ArtemisΚ @Matina87 μπράβο στα μπεμπακια σας!!! Εγώ όταν σηκώνεται του λέω έλα στη μαμα και θέλει να κάνει βηματάκι αλλά δεν τα καταφέρνει ακόμα. Του αρέσει όμως πολύ. 
Εμενα κορίτσια έχει πολύ γκρίνια αυτές τις μέρες. Δεν πολύ τρώει δεν κοιμάται καλά. Τα πάνω δόντια είναι ετοιμα να σκάσουν. Γίνεται να βγάλει τα πάνω χωρίς να έχει βγάλει κάτω κ τα 2;  Έχει βγάλει μόνο ένα κάτω. Επίσης τα πρωινά που τρώει φρουτοκρεμα κ ήξερα ότι θα φάει καλά. Τώρα δεν θέλει και του δίνω κομματάκια μπανάνα κ αλλά φρούτα. Κορίτσια έρχονται και τα γενέθλια για τα μικρούλια μας. Έχετε ετοιμάσει τπτ; Εμείς λέμε να μαζευτούμε να σβήσουμε τούρτα φίλοι κ συγγενείς να φάμε κ καμία πιτσα. Θέλω να πάρω κ μπαλόνια να φουσκώσω να φτιάξω καμία σύνθεση μόνη μ. Κ ψάχνω ιδεες από το πιντερεστ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Rina_87 είπε:

@ArtemisΚ @Matina87 μπράβο στα μπεμπακια σας!!! Εγώ όταν σηκώνεται του λέω έλα στη μαμα και θέλει να κάνει βηματάκι αλλά δεν τα καταφέρνει ακόμα. Του αρέσει όμως πολύ. 
Εμενα κορίτσια έχει πολύ γκρίνια αυτές τις μέρες. Δεν πολύ τρώει δεν κοιμάται καλά. Τα πάνω δόντια είναι ετοιμα να σκάσουν. Γίνεται να βγάλει τα πάνω χωρίς να έχει βγάλει κάτω κ τα 2;  Έχει βγάλει μόνο ένα κάτω. Επίσης τα πρωινά που τρώει φρουτοκρεμα κ ήξερα ότι θα φάει καλά. Τώρα δεν θέλει και του δίνω κομματάκια μπανάνα κ αλλά φρούτα. Κορίτσια έρχονται και τα γενέθλια για τα μικρούλια μας. Έχετε ετοιμάσει τπτ; Εμείς λέμε να μαζευτούμε να σβήσουμε τούρτα φίλοι κ συγγενείς να φάμε κ καμία πιτσα. Θέλω να πάρω κ μπαλόνια να φουσκώσω να φτιάξω καμία σύνθεση μόνη μ. Κ ψάχνω ιδεες από το πιντερεστ.

Μπορεί να βαρέθηκε την φρουτοκρεμα και να θέλει τα φρούτα σε κομμάτια.Σημασια έχει ότι τα τρώει😊Σχετικά με τα γενέθλια,έλεγα παιδότοπο για να έρθουν και μερικά παιδάκια,γιατί στο σπίτι σε συνδυασμό με τα ζώα,θα γίνει πανζουρλισμος

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 5/10/2023 at 8:34 ΠΜ, zouko είπε:

Απο μικρούλης που ήταν δεν είχαμε θέμα με τον ύπνο - αυτό είναι αλήθεια. Κάποιες μέρες είναι λίγο δύσκολος στον μεσημεριανό, αλλα οχι συχνά.

Εμένα το κάνει με το γάλα , κάποιες μέρες απο εκεί που έπινε 260+ πρωι και βράδυ, στα 120-130 σταματάει.

Αχ, μόνο εγώ έχω τον διάδοχο ; Του δίνω μπανάνα, κόρα, μπισκότο στο χέρι να αρχίσει να τρώει, τα ακουμπάει, τα κοιτάει με μια αηδία και τα πετάει κάτω.
Εδώ του έδωσα πατάτα πατημένη με το πηρούνι και πάλι ούτε να την δει.

Σε πουρέ τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (εκτός απο αυγό), και όχι μόνο τα τρώει, τα τσακίζει, αλλα μόνο σε πουρέ.

Χαχαχα..όντως έχεις τον διάδοχο..μπορεί να μη θέλει να λερώνει τα χέρια του :P

 

1 ώρα πρίν, Rina_87 είπε:

@ArtemisΚ @Matina87 μπράβο στα μπεμπακια σας!!! Εγώ όταν σηκώνεται του λέω έλα στη μαμα και θέλει να κάνει βηματάκι αλλά δεν τα καταφέρνει ακόμα. Του αρέσει όμως πολύ. 
Εμενα κορίτσια έχει πολύ γκρίνια αυτές τις μέρες. Δεν πολύ τρώει δεν κοιμάται καλά. Τα πάνω δόντια είναι ετοιμα να σκάσουν. Γίνεται να βγάλει τα πάνω χωρίς να έχει βγάλει κάτω κ τα 2;  Έχει βγάλει μόνο ένα κάτω. Επίσης τα πρωινά που τρώει φρουτοκρεμα κ ήξερα ότι θα φάει καλά. Τώρα δεν θέλει και του δίνω κομματάκια μπανάνα κ αλλά φρούτα. Κορίτσια έρχονται και τα γενέθλια για τα μικρούλια μας. Έχετε ετοιμάσει τπτ; Εμείς λέμε να μαζευτούμε να σβήσουμε τούρτα φίλοι κ συγγενείς να φάμε κ καμία πιτσα. Θέλω να πάρω κ μπαλόνια να φουσκώσω να φτιάξω καμία σύνθεση μόνη μ. Κ ψάχνω ιδεες από το πιντερεστ.

Σχετικά με τα δόντια νομίζω υπάρχει πιθανότητα..το έχω ξανακουσει. Εμείς τώρα βγάλαμε το 7ο και είχε φουλ γκρίνια κι ακόμα έχει λίγη. Επίσης κάνει θέματα με το φαγητό... λόγω δοντιών πιστεύω.

Αρχισε να κανει μονος του που και που 2-3 βηματα οταν βγαίνουμε στο παρκο και μετα πεφτει.

Για τα γενέθλια όντως πολύ καλό θέμα έθιξες.και γω για έξω σκέφτομαι γιατί θα έχουμε και παιδάκια αλλά κ γιατί δεν έχουμε ακόμα σπίτι.  Έχετε κατά νου κάποιο ωραιο παιδοτοπο στην Αθήνα;; 

Μπαλόνια, πιατάκια και διακοσμητικά κι ας μη ξέρω ακόμα που θα τ κάνουμε πήρα από το Temu. Έχει πολύ ωραία και οικονομικά και τα παρέλαβα κιόλας.  

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,πως είστε?Πείτε νέα από τα μωράκια σας. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που δοκιμάσαμε φρέσκο γάλα. Πήρα το μεσημέρι το "Όλυμπος μεγαλώνω" και έτσι όπως ήταν κρύο,το έβαλα στο μπιμπερο της nuk και ήπιε λίγο,γύρω στα 50ml.Χαρηκα,αλλά με έπιασαν και τα κλάματα,μου είναι και μένα δύσκολο να σταματήσω να τη θηλαζω..Εννοειται πως όλη μέρα ερχόταν συνέχεια να θηλάσει και μου κατέβαζε τη μπλούζα και φυσικά της έδινα.

Τωρα το βράδυ, ζέστανα το γάλα και προσπάθησε ο άντρας μου να την κοιμίσει.Μεγαλη αποτυχία..ήπιε ελάχιστα,γκρινιαζε,ήθελε να πετάξει το μπιμπερο και εν τέλει δεν μπόρεσε να την κοιμίσει.Μεσα σε πέντε λεπτά που τη θηλασα την πήρε ο ύπνος.Τι λάθος κάναμε? Μήπως να της δίνω μόνο κρύο γάλα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,πως είστε?Πείτε νέα από τα μωράκια σας. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που δοκιμάσαμε φρέσκο γάλα. Πήρα το μεσημέρι το "Όλυμπος μεγαλώνω" και έτσι όπως ήταν κρύο,το έβαλα στο μπιμπερο της nuk και ήπιε λίγο,γύρω στα 50ml.Χαρηκα,αλλά με έπιασαν και τα κλάματα,μου είναι και μένα δύσκολο να σταματήσω να τη θηλαζω..Εννοειται πως όλη μέρα ερχόταν συνέχεια να θηλάσει και μου κατέβαζε τη μπλούζα και φυσικά της έδινα.

Τωρα το βράδυ, ζέστανα το γάλα και προσπάθησε ο άντρας μου να την κοιμίσει.Μεγαλη αποτυχία..ήπιε ελάχιστα,γκρινιαζε,ήθελε να πετάξει το μπιμπερο και εν τέλει δεν μπόρεσε να την κοιμίσει.Μεσα σε πέντε λεπτά που τη θηλασα την πήρε ο ύπνος.Τι λάθος κάναμε? Μήπως να της δίνω μόνο κρύο γάλα?

Δεν φταίει το γάλα. Το γάλα δεν θα το δίνεις για να κοιμηθεί αλλά για να φάει . Το στήθος είναι πιπίλα Κ όχι φαγητό γι'αυτό το θέλει. Θα ξεκινήσεις να δίνεις γάλα εκτός ύπνου για να το μάθει Κ το θηλασμό αν θες να τον κόψεις θα ξεκινήσεις Άπτον θηλασμό μέσα στην μέρα. 

Όταν σταματήσει να θέλει να θηλάσει την μέρα θα σταματήσεις Κ το βραδινό. Το γάλα σε άκυρες ώρες για φαγητό όχι όταν νυστάζει μέχρι να πίνει αρκετό 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Δεν φταίει το γάλα. Το γάλα δεν θα το δίνεις για να κοιμηθεί αλλά για να φάει . Το στήθος είναι πιπίλα Κ όχι φαγητό γι'αυτό το θέλει. Θα ξεκινήσεις να δίνεις γάλα εκτός ύπνου για να το μάθει Κ το θηλασμό αν θες να τον κόψεις θα ξεκινήσεις Άπτον θηλασμό μέσα στην μέρα. 

Όταν σταματήσει να θέλει να θηλάσει την μέρα θα σταματήσεις Κ το βραδινό. Το γάλα σε άκυρες ώρες για φαγητό όχι όταν νυστάζει μέχρι να πίνει αρκετό 

Πως όμως θα την κοιμιζω άμα δεν θηλάζω και δεν θα πίνει ούτε μπιμπερο?Επίσης,να της το δίνω κρύο η χλιαρό?

τον θηλασμό δεν θέλω να τον κόψω,αλλά πρέπει,θα κάνω εξωσωματική σε λίγους μήνες και πρέπει να αποθηλασω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Πως όμως θα την κοιμιζω άμα δεν θηλάζω και δεν θα πίνει ούτε μπιμπερο?Επίσης,να της το δίνω κρύο η χλιαρό?

τον θηλασμό δεν θέλω να τον κόψω,αλλά πρέπει,θα κάνω εξωσωματική σε λίγους μήνες και πρέπει να αποθηλασω 

ΧΑ ΧΑ καλέ θα δίνεις συνέχεια απτό ψυγείο το γάλα στο παιδί? Εννοείτε χλιαρό!! Πρώτα θα ξεκινήσεις να κόβεις το ημερήσιο θηλασμό. Το βράδυ θα την κοιμιζεις κανονικά με θηλασμό αλλά το παιδί πρώτα θα έχει πιει το γάλα του κανονικά άσχετα αν θυλαζει μετά για να νανουριστει. 

Την μέρα θα την κοιμιζεις με άλλους τρόπους !! Καρότσι αγκαλιά χωρίς στήθος το μμμμμ κτλ. Όταν μάθει να κοιματε έτσι την μέρα Κ έχει μάθει Κ το γάλα θα κόψεις Κ τον βραδυνό θηλασμό. 

Δεν γίνετε ξαφνικά να κόψεις το θηλασμό μέρα νύχτα επειδή πίνει γάλα με το μπιμπερο . Το πας σταδιακά . 

Το γάλα θα το δίνεις άλλη ώρα το βράδυ όχι την ώρα που νυστάζει εννοείτε 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...